Recntszaken. Gemengd Nieuws. Regenproeven. Maandag zijn ie Scheveningen de proeven voor het neerslaan van wolken herhaald. Te kwart voor vier verschenen boven de pier twee vliegtuigen van de K L M. en een dric- motorig vliegtuig van de Lucht- vaartafdeeling, belader, met on- dergekoeld ijs. De vliegtuigen zetten koers in Z.W- richting boven de Noordzee. Nadat het uitstrooien boven een der groote wolken was begonnen, zagen de op de pier aanwezigen boven de zee, in de richting Katwijk, een grooten regenboog verschijnen, die gedurende tien minuten zicht baar bleef. Dit is een bewijs, dat de door de zon beschenen wolk boven zee in neerslag is overgegaan. Nog werden verschillende an dere wolken getroffen. Volkenbond en Vrede. De „Vereeniging voor Volken bond en Vrede" houdt Vrijdag 7 en Zaterdag 8 November a.s. haar jaariijksche algemeene vergade ring te Hoorn. Aan de orde is in deze ver gadering een voorstel om bij de Union der Volkenbondsvereeni- gingen een voorstel aanhangig te maken betreffende de ontwape ning langs internationalen weg Eveneens wordt voorgesteld, dat het hoofdbestuur elk jaar een werkprogramma zal vast stellen, betreffende actueele vre- des- en Volkenbondsvraagstuk ken, welk programma door de afdeelingen, die de vereeniging er thans ten getale van ruim 60 heeft, in behandeling zal wor den genomen teneinde de leden regelmatig in de gelegenheid te stellen zich daaromtrent een mee- ning te vormen. De vraagstuk ken zullen daarna in de alge meene vergadering aan de orde worden gesteld, zoodat de ver eeniging daaromtrent haar stand punt kan bepalen en leiding kan geven om dienovereenkomstig een openbare meening te vesti gen. Ten aanzien van het vraagstuk der Vereenigde Staten van Euro pa, bezien in het licht van het plan-Briand, zal, in verband met hetgeen ter voorafgaande Euro- peesche conferentie en op de laatste Assemblee van den Vol kenbond dienaangaande is ver handeld, een inleiding worden gehouden door mr. J. Limburg, die als gedelegeerde van Neder land de Assemblee bijwoonde. AXEL, 10 October 1930. Reeds in de jaarvergadering van de Herv. Zondagschoolver- eeniging werd in het begin van dit jaar besloten tot het houden van een bazar ten bate der Zon dagschool en thans kunnen we mededeelen, dat daaraan door bestuurs- en commissieleden met kracht wordt gewerkt. Reeds zijn verscheidene mooie geschen ken toegezegd en ook beloven de attractie's weer de noodige vari atie te geven. O. a. wordt door de Erven van Nelle weer mede werking verleend door een hoekje te vullen, waar den bezoekers een kopje thee zal geboden worden. Het smeulende vuur van den brandenden oogst bij den heer J. Dees laaide Dinsdag weer zoodanig op, dat de brand weer ten tweeden maal moest ingrijpen en eerst Woensdag ochtend 3 uur kon vertrekken, en 's avonds werd zij ten 3tn male gewaarschuwd om het ge vaar te keeren, terwijl thans nog graan en vlas ligt te smeulen. Het zou niet te verwonderen zijn, als het opnieuw in brand ging. „Ter Verbetering". Per autobus trokken Zaterdag eenige konijnenliefhebbers naar de Antwerpsche wereldtentoon stelling om te zien, of ze ook prijs hadden behaald en wat er voor hun sport nog meer werd vertoond. Nu had men geen groote verwachtingen en dus viel het mee, dat er nog bekroningen waren gevallen in Axel, gezien het groote getal konijnen en het vergelijkend keuren. Naar men ons mededeelt, waren de dieren ondergebracht in een flinke ruime hal en liet de ver zorging niets te wenschen over. Alleen de wijze van opstelling der kooien was niet zooals men die aantreft bij „Avicultura" of „Oruithophilia" in Den Haag of Utrecht. De volgende prijzen werden behaald Haaskleurige Vlaamsche reuzen: Joz. Bareman, Z E. V. voor oude ram. Jonge voedsters: A. J. Naeije, 2e prijsAbr. Loof, Z. E. V. Witte Vlaamsche reuzen Oude rammen: Adr. Butler, E. V. Oude voedsters A. van Arent- hals, 4e pr. Jonge voedstersA. Vermaas, Z. E. V. Blauwe van Beveren Oude voedsters: P. de Jonge, Hoek, E. V. Jonge rammenA. van Nie- lande, E. V. Witte Weeners J. Hamelink, Hoek, 3e pr. E. van Rijn, Z. E. V. Oude voedsters: J. Meertens, Hoek, 2e pr.idem E. V.; E. van Rijn, 3e pr. Jonge voedsters J. Meertens, Z. E. V. Blauwe Weeners Oude voedsters E. H. Schoof, 2e pr. Jonge voedsters: D. W. F. Kaijser, Hoek, le pr.idem Z. E V. Polen Jonge rammen A J. Naeije, E. V. Jonge voedsters: dezelfde E. V. Chinchilla's: Oude voedstersE. van Rijn, Z. E. V. Jonge voedsters: A. J. Naeije, E. vA- Lotharingers Oude rammen: Abr. Loof, 2e pr. Oude voedsters: J. Smies, le pr.Abr. Loof, 2e pr.J. Cové, 3e pr.. Jonge rammen: J. Smies, 2e pr. Jonge voedsters J. Smies, 2e pr. Oude voedsters: A J. Naeije, le pr. Pappillons E. van Rijn, E. V. De personen bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. Doordat we dezen uitslag te laat ontvingen, was het ons niet mogelijk deze nog in ons vorig nummer op te nemen. Maar wat in 't vat zit verzuurt niet en zoo willen we onze Axelsche lief hebbers nog feleciteeren met hun succes. Want het is zeker een mooie prestatie op een wereld tentoonstelling in het buitenland deze prijzen te behalen en met eigen gefokte dieren door men- schen, die met bescheiden mid delen en kennis hun materiaal op een zoo hoogen trap van ras zuiverheid hebben weten te brengen. Ook de heer A. Ir.ghels van Sas van Gent had een fraaie in zending en behaalde, naar aan de Tern. Crt. wordt gemeld, de vol gende prijzen Black and Tan, jonge voedster E. V. Lotharinger, id. le prijs. Witte VI. reus, Z. E. V. Blauwe Weener voedster 2e te komen tot aansluiting bij het electrisch net. Gemeld wordt, dat de mogelijkhe d tot overeen komst zoo goed als verzekerd is. Te Hulst werd heden door den Gemeenteraad besloten, om een crediet van f 50,000 toe te staan als bijdrage in de restau ratiekosten van de kerk. Waar dit gebouw een monu ment is, waarop Zeeuwsch- Vlaanderen, ji geheel Zeeland, trotsch kan zijn, is dit besluit ten zeerste toe te juichen. Terneuzen. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering werd het voor stel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek van den keurings veearts om jaarweddeverhooging bij tweede stemming aangenomen. De gemeenterekening over 1929 werd met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. Ten slotte werd na breedvoe rige discussie met 8 tegen 5 stem men aangenomen het voorstel van B. en W. om aan te sluiten bij het beperkte plan voor een Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding Voor stemden de heeren Col- sen, Hamelink, Van Driel, Van der Bulck, De Jager, Geelhoedt, Dekker en Verlinde; tegen de heeren Van Aken, Bedet, Scheele, De Bruijne en De Bakker. pnjs. Id. oude ram le pnjs. Chinchilla, jonge voedster Z. E. V. Met uitzondering van één ex emplaar werd de geheele inzen ding van dezen fokker bekroond. Te Overslag heeft een con ferentie plaats gehad tusschen het Dag. Bestuur en een vertegen, woordiger van de P.Z.E.Mom Men schrijft ons uit Ter- neuzen Woensdag hield de onderlinge brandwaarborgmij. „Draagt El kanders Lasten" alhier, onder voorzitterschap van den heer D. J. Dees, haar elfde jaarvergade ring. Uit het verslag over het afge- loopen boekjaar loopende van 1 Augustus 1929 tot en met 31 Juli 1930, bleek o.m. dat verze kerd is voor een totaalbedrag van f2.918.805. Over het afge- loopen jaar moest geen enkele schade worden vergoed. De re serve's stegen tot een bedrag van f 32.958,33^ De premiën voor het verzekeringsjaar 1930-31 werden geregeld als over 1929-1930 en varieeren van f 1,voor inboe dels, enz. tot f2,30 voor schuren met riet gedekt. De heer H. de Regt werd tot lid van het bestuur herbenoemd, terwijl de heer C. A de Kraker van Zaamslag benoemd werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van zijn vader, den heer J. de Kraker. Tot commis saris werd de heer J. J. Huijs- sen-de Bruijne herbenoemd. Als lid van de finantiëele commissie werd de heer P. A. Kindt van Hoek aangewezen, zulks in ver band met de aftreding van den heer M. de Putter te Terneuzen. De door het bestuur voorge stelde wijziging van de statuten werd met algemeene stemmen aangenomen. Door deze wijzi ging komt de administratieve splitsing van het bedrijf ten aan zien van roerende en onroerende goederen te vervallen. Konden voorheen slechts leden van de Boerenleenbank te Ter- neuzen tot de Assurantie-Mij. toe treden, thans is voor toetreding als eisch gesteld, dat men lid moet zijn van een Boerenleen bank, aangesloten bij de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. De voorzitter deelde nog mede, dat de brandschade overkomen aan den heer Abr. Dees DJzn. alhier, zeer tot tevredenheid van beide partijen is geregeld. Aan het slot der vergadering werden de leden opgewekt toe treding van nieuwe leden zoo veel mogelijk in de hand te werken. Naar we vernemen wordt te Terneuzen jacht gemaakt op een spook, of iemand die zich als zoodanig aanstelt. Nu moge men het van de lichte zijde op vatten, maar men kan zich toch voorstellen, dat de bewoners van de betrokken buurt in onrust verkeeren, als zich daar 's avonds in het donker een persoon met een of ander wapen schuil houdt, die vermoedelijk óf zwakzinnig is, óf iets kwaads in 't zin heeft. De politie is er mee doende. Baandijk alhier, door nog niet op gehelderde oorzaak van een schraagsteiling gevallen. In zijn val schijnt hij een daarop staan de speciekuip te hebben vastge grepen, die daardoor op zijn buik terecht kwam, waardoor hij ernstig inwendig gekwetst wtid. Operatief ingrijpen was dringend noodig. Zijn toestand is, naar de Tem Crt. verneemt, zorgelijk. De nieuwe haven te Sluiskil nadert haar voltooiing. Men is thans zoo ver gevorderd, dat het eerste schip, bestemd voor de in aanbouw zijnde ammoniakfabrie- ken der „Compagnie Ncerlandaise de 1'Azote", door twee sleepboo- ten kon worden binnengesleept. Het is het stoomschip „Biscaya" met een lading pyriet. Nadat alles in het werk gesteld was om de loskranen op tijd in gereedheid te hebben, is thans met het lossen van pyrietsteen een aanvang gemaakt. Het hefvermo gen van beide loskranen bedraagt 7500 K.G. ieder. De heer A. Knol, rijksklerk, ter registratie te Hulst wordt met ingang van 1 November a s. over geplaatst naar de afdeeling Inspec tie Domeinen te Amsterdam Bij den ontvanger der dir belastingen te Hulst is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belastingen naar in komen en/of vermogen (gewetens- geld) f403. De Waterleiding. Behalve de gemeente Sas van Gent, heeft ook de gemeente Terneuzen besloten om deel te nemen aan de waterleidingplan nen, zooals deze nu opnieuw zijn ontworpen. Heden besloot als „Driete im Bunde" ook de ge meente Hulst met op één na alg. stemmen tot aansluiting, zoo dat thans op de nieuwe grond slagen kan worden voortgebouwd. Tenzij gewacht wordt, tot ook de gemeenten Aardenburg, Oost- burg, Sluis en Breskens nog aansluiten, zou o i. dit jaar reeds met den aanleg kunnen worden begonnen, gezien de plannen, metingen en ontwerpen, welke reeds in een vergevorderd stadi um van voorbereiding verkeerden voor het groote plan. Of, zou misschien nog de hoop gevoed mogen worden, dat nu langs dezen weg toch nog het groote plan tot stand komt? Glevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter staande adressen Een nieuwe schoen. Inlich tingen bij J. Oosting. 47 jopzichter te Hougeng (B.) veroord. tot 3 maanden hecht., voorwaardelijke proeftijd 3 jaar. ste Predikbeurten te Axel. Zondag 12 October 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9\'i ure Da. G. P. A Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. A. Verhage (■•'an Middelburg) Nam. 2 Dezelfde. 's Av. 6 Dezelfde. Maandagvoormiddag is te Terneuzen de41 jarige A. W. werk zaam aan eene woning op den Politierechter te Middelburg De volgende zaken werden be handeld S. C. S-, 26 jaar, arbeider te Axel, werd beklaagd dat hij op 6 Sept. jl. te Axel Krijn Diele man heeft geslagen. Uitspraak f 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. A. D., 72 jaar, zonder be roep te Koewacht, werd ver dacht dat hij zijn echtgenoote M. L- van Hecke heeft geslagen. Uitspraak 14 dagen gevangenis straf. C. L. C., 65 j., metselaar te Sas van Gent, werd verdacht, dat hij P. J. W. Ongenae heeft beleedigd. Uitspraak f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Wegens het te Sluiskil veroor zaken van den dood van een ander door schuld is G. J. L liet vergane Luchtschip. Nog steeds melden de dagbla den bizonderherien over de ramp, van de R 101. het Engelsen* luchtschip, dat boven Frankrijk als een kaartenhuis ineeostorite. Door een Engelsch agentschap werd een verklaring gepubliceerd van Captain Holt, directeur vai de Technische atdeeliDg voor de luchtscheepsv^ar tont wikkeling van het Britscbe departement van luchtvaart, betrekking heb bende op de oorzaak van het ongeluk met de R 10 Volgens deskundigen staat bet definitief vast, dat de ramp door een breuk in het geraamte van het lucht schip werd veroorzaakt en niet door weigeren der motoren. Men heett op 8 K M. afstand van de plaats van de ramp wrakstukken gevonden, welker aanwezigheid erop wijst dat er reeds vyf ot zes minuten voor bet neerstorten iets met het luchtschip gebeu:d moet zijn. Deze wrakstukken dienen bijeengezameld en onder zocht te. worden. In een onderhoud met een persvertegenwoordiger heelt dr. Hugo Eckeuer met betrekking tot bet verongelukken van het Eogelsche luchtschip R 101, het volgende verklaard Men schijnt als zeker te mo gen aannemen, dat het luchtschip zeer laag gevlogen heett. Voorts staat met stelligheid vast, dat de weersomstandigheden ten tij de van de ramp zeer buiig wa ren. Naar alle waarschijnlijkheid is de R 101 zwaar, ja zelts Bui tengewoon zwaar geweest, toen de ramp plaats had. Onder de gegeven weersomstandigheden kwam daarbij noS de ZRer sterke gewichtstoename tengevolge van den regen. Daartegenover staat weer, dat 't luchtschip in de zes uren, gedurende welke het in de lucht is geweest, 2 tot 2VS ton stookolie heeft verbruikt, zoodat er nog eeD totale last van 7 of 8 ton overbleef, voorzoo ver deze niet door het ledigen van de waterballasttanks verminderd werd. Het is echter moeilijk aan te nemen, dat men een zoo groote hoeveelheid waterballast reeds bij het begin van den tocht heett willen loosen. Het is bekend, dat een lucht schip, dat tijdens buiig weder omlaag gedrukt Wordt, slecht» met zeer veel moeite op de vroe gte hoogte kan worden gebracht. Indien het luchtschip v\at vrijwel vaststaat zeor laag heeft gevlogen, is het gevaar na tuurlijk zeer groot geweest en kan gemakkelijk een botsing met den grond plaats hebben, indien onverwacht een heuvel ot andere verhooging voor den boeg opdook. Dat bij een botsing met den grond en daarop volgende beleediging van het stalen geraamte van het luchtschip een ontsteking van het gas en de brandstoffen mo gelijk was, was van de beginne af duidelijk, want men her innert het zich van tallooze vlieg ongevallen bij ineendrukking van h8t metalen geraamte ont staan reeds vonken, waardoor de gassen der uitstroomende ben zine totontsteking kunnen komen. De Zeppelin luchtschepenbouw zal door deze verschrikkelijke ramp niet van de wijs gebracht worden. Men zal zich tot taak stellen den bouw verder te ont wikkelen en steeds veiliger te construeeren. Een officieel communiqué van het Britsche ministerie voor de Luchtvaart, deelt mede, dat met bet oog op de onmogelijkheid om I de slachtoffers te herkennen, be sloten is de lijken in een gemeen schappelijk graf bij Cardington te begraven. Op het graf zal een monument worden opgericht. Ds begrafenis sal plaat# hebben op staatskosten* Op elke wond Purol

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2