Voor Zelfscheerders Binnenland. Landbouw. Herkeuringsraad. De Minister van Defensie heeft aan den burgemeesters een cir culaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat in November en December a.s in eenige gp- meenten door den Herkeurings raad voor den dienstplicht zitting wordt gehouden. De voorzitter van den Herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht inge schreven personen, die nog niet bij de land- of zeemacht zijn ingelyfd, of die wel reeds daarby zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkelyken dien3t zijn geweest, de gelegen heid geven om bij genoemden Raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienst plicht te ondergaan. Behoudens bijzondere machti ging van den Minister van De fensie worden tot dat onderzoek niet toegelaten zij, diea. be stemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelyfd; b. in 1930 tijdelyk ongeschikt voor den dienst wer den verklaard c. als vry williger behooren tot de landmacht uitgezonderd den Vrij willigen Landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. De aanvragen moeten zoo spoedig mogelyk worden gezon den aan den Herkeuringsraad, gebouw van het Departement van Defensie, Plein 5, Den Haag. De reis volbracht. Het eerste postvliegtuig de P. H. A. G. R. is Vrydag be houden te Bandoeng aangeko men, na de reis van Nederland naar Indië in 10 dagen vlot vol bracht te hebben. Zakenvlucht naar Ned. Indië Een der leden van de Rotter- damsche Aero Club, de heer J. E. van Teyen, leider van de export afdeelingen der Van Hou ten'* Cacaofabrieken te Weeep, zal eeu uitgebreide zakenreis door Turkije, Britsch-Indië en Ned. Indië maken en heeft het plan opgevat deze per vliegtuig te doen. Voor zoover bekend, is deze voorgenomen vlucht de eerste ware zakenreis, welke door een Nederlandsch zaken man voor zakelyke doeleinden wordt ondernomen. De heer Van Tyen, die 33 jaar oud is en zijn vliegbrevet behaalde, zal voor zijn vlucht gebruik maken van het normale Pander-type E.G. Het toestel is geheel voor het maken van dezen grooten tocht ingericht. De route, welke gevolgd zal worden, is dezelfde, als die, welke door onze K.L.M.-piloten elke Veertien dagen dagelijks met de luchtpost wordt afgelegd. Nederlandsch* hulp. Door het hoofdbestuur van het Noderlandsche Roode Kruis werd een bedrag van 1000 gulden (2000 pesos) ter beschikking ge steld ter leeniging van den nood in San Domingo. Een duur baantje. Naar de Resb. verneemt, is bij het afdeelingsonderzoek van de ontwerpgemeentebegrooting voor 1931 door enkele raadsleden van 'g Gravenhage aan burgemees ter Patyn de vraag gericht of het bericht, dat de burgemeester in de laatste jaren uit eigen mid delen ongeveer 120.000 per jaar moest bijpassen wegens represen tatiftkosten, juist was. Mr. Patiju heeft hierop beves tigend geantwoord. In verband daarmede is in het algemeen verslag van verschil lende zijden aandrang uitgeoefend op B. en W., om alsnog op de begrooting voor 1931 een post uit te trekkeD, waaruit de burge meester eventueel zou kunnen putten, om voortaan deze kosteü te bestrijden, zoodat hij dit niet meer uit privé-middelen behoeft te doen. Katholiekendag. De vyfde Nederlandsche Ka tholiekendag, zal, naar de „Tijd" meldt, gehouden worden te Am sterdam in de Pinksterweek van 1931, De duur is bepaald op twee dagen, nl. Dinsdag en Woensdag 26 en 27 Mei. Als algemeen onderwerp wordt in handeling genomen „Het Gezinsleven". Mond- en klauwzeer. In verbind met het uitbreken van deze ziekte op Walcheren is door den Kring Wacheren der Z. L M. een schrijven gericht tot de Burgemeesters van de ge meenten in dien Kring, met ver zoek door een streng politietoe zicht te willen medewerken, dat het gevaar van besmetting door overbrenging der smetstof door de z.g bramenplukkers, tot een minimum wordt beperkt. D» crisis in den landbouw Naar de N. R Crt. verneemt heelt het hoofdbestuur der Holl. Maat. van Landbouw in zijn laatst gehouden vergadering zich in pricipe unaniem verklaard voor een maalveibod voor tarwe. Het hoopt, dat een zoodanig wettelijk voorschrift zoo spoedig mogelyk wordt ingevoerd. Vooits werd besproken de iovoer van Russische granen en besloten werd er het K. N. L. C. op te wijzen, dat die inroer geschiedt op een wijze, die de reeds slechte prijzen nog in hevige mate drukt. Het K. N L. C. wordt uitgenoo digd zijn volle aandacht aan dezen toestand te schenken. Ingezonden Mededeelingen Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. AXEL, 7 October 1930. Als leidster aan de Chr. be waarschool, die op 2 Januari a.s. in gebruik zal worden genomen, is benoemd mej J. Lansen Jd die tot heden leidster is van de Fröbelschool van den heer J. A. van Hoeve. Als helpster is aan gewezen mej. J. Hoebé Jd., even eens alhier. Brand. Het weer toont zich wel grillig en als er van een nazomer sprake is, dan zouden we dat moeten ontieenen aan de vele onweerS' buien, die overdrijven en af en toe van hun aanwezigheid blijk geven. Gisteravond weer barstte zoo'n bui los en omstreeks half negen deed een rosse gloed in het Zuid Westen vreezen voor ongelukken. Al spoedig werd bekend, dat de bliksem was ingeslagen in de groote landbouwschuur op de hoeve van dhr. J. Dees, vroeger bewoond door de Gezusters Ra- mond, wijk Schapenbout onder deze gemeente. Nog voor precies de plaats des onheils bekend was, hadden even wel de wakkere mannen van de autospuit hun uniform aangescho ten en eenmaal op den wagen gezeten, ging het met een vaartje erop uit. Op het terrein gekomen was er werk aan den winkel. Ofschoon juist het dak was ingestort, stond de schuur nog in volle vlam en verspreidde deze een felle hitte, waardoor gevaar voor andere gebouwen niet uitgesloten was. Het bleek echter, dat de gemaakte oefenin gen niet tevergeefs waren ge weest, want de brandweer trad als geroutineerd op en gaf na korten tijd uit drie slangen een krachtige straal. Ofschoon echter alles scheen mede te werken, was dit van korten duur, want het zilveren maanlicht werd door een pakkende massa verduisterd. Men was intusschen het vuur meester, toen een tweede, nog heviger onweersbui losbarstte en de mannen genoodzaakt waren zich een oogenblik schuil te honden. Het mag een geluk heeten, dat toen nog niet van elders de hulp der brandweer werd inge roepen, want op meerdere plaat sen is tijdens die bui het onweer ingeslagen gelukkig echter zon der brand le veroorzaken. Hedenochtend was de schuur een smeulende ruïne. In dichte stapels lag het graan door elkaar gewoeld, muren waren omgehaald en steenen met ijzerwerk lagen als dooreen gemengd. Het vee had men nog kunnen redden, doch de graanmassa, machines en werktuigen waren vernield. Door htt flink optreden der brandweer is het huis en het wagenhuis gespaard gebleven, evenals de tegenover liggende hoeve van dhr. Tollenaar, die een critiek oogenblik beleefde en reeds veel materiaal uit de schuur had gehaald en vonken had ge- bluscht, welke gevaar opleverden. Er zou hedenmorgen een ploeg plaatsvervangers optreden, om de eerste ploeg te vervangen, doch „het zou niet gaan. De man nen bleven doorwerken en wisten niet van naar huis gaan voor alles naar huis kon. En zoo arriveerden ze dan hedenmiddag om 12 uur bij het arsenaal bijna onkenbaar van roet en slijk, alsof ze uit de mijn kwamen, doch helder van brein, en ofschoon ze den gan- schen nacht hadden gewerkt in rook en regen, niet versaagd, maar in een staat, dat ze onmid dellijk weer gereed waren, als er moest gevochten worden tegen het vernielend element. Overbodig te zeggen, dat heden nacht is getoond, dat onze ge meente een brandweer heeft, die haar geld waard is. Hoe dat zoo gekomen is? Omdat materiaal en manschap pen beide met hun tijd meegaan. Bravo, mannen. Wat de schade betreft, verne men we, dat de schuur met in houd was verzekerd, evenals een dorschmachine, die er van an deren stond geborgen, doch niet de daarbij behoorende zeltbinder. We vernemen, dat het on weer vannacht een boom trof op de hoeve van den heer Jan de Feijter, Doorndijk, en ook is een wiek getroffen van den koren molen van de dames Luteijn op 't Spui. De wiek is gedeeltelijk stukgeslagen en of meer schade aangericht was, is niet bekend, doch men durfde zonder nader onderzoek tot heden niet malen. Hosanna. Vrijdagavond vergaderden de leden van de chr. harmoniever- eeniging „Hosanna" alhier om hun nieuwe vaandel in ont vangst te nemen. De wensch daartoe was reeds vroeger ter sprake gekomen eD nu eenige jonge dames van de chr. meis- jesvereen. daartoe een collecte hielden onder de geestverwan ten, was het resultaat van dien aard, dat tot aankoop kon wor den besloten. Bij monde van mej. Anna Bakker werd thans aan den voorzitter, den heer P. Ls Feber Sr. een mooi vaandel overhan digd, wat gepaard ging met de beste wenschen voor Hosanna. Dhr. Ls Feber drukte hier over namens bestuur en leden der vereeniging zijn Oprechten dank uit en niet alleen aan de schenkers, maar ook voor hen, die tijd en moeit8 offerden, om de noodige middelen te verza melen ter verkrijging van dit vaandel. Allen spraken met lof over het mooie vaandel en het spreekt vanzelf, dat men indien eenigszins mogelyk er Zater dag mee door de stad wilde. En zoo werd Zaterdagmiddag een muzikale wandeling ge maakt door den regen. Nadat het weer was opge klaard, ging men weer op stap en werden zelfs nog de buiten wijken Spui, Magrette en Scha penbout bezocht. De Waterleiding. Gemeld wordt, dat op initia tief van den Commissaris der Koningin in Zeeland eenige con ferentie's hebben plaats gehad met vooraanstaande personen uit Z. Vlaanderen, welke hebben geleid tot een onderzoek door het Rijks bureau voor drinkwa tervoorziening! of ook een water leiding mogelijk zou zijn en zoo ja, op welke basis, voor enkele gemeenten, dus op beperkter schaal dan het groote plan. Het rapport hierover luidt be vestigend en wel voor 3 ot voor 8 gemeenten, nl. een ringleiding Hulst, Sas van Gent en Terneu- zen, of daarbij ook Biervliet, Breskens, Oostburg, Aardenburg en Sluis. De tarieven zouden bij ver plichte aansluiting dezelfde blij ven. Voorts wordt de gelegenheid opengesteld voor andere gemeen ten, om nu of later toe te treden. Deze conference's zijn gehou den naar aanleiding van het feit dat het onmogelijk is gebleken om de bestaande plannen (het groote plan 1928, omvattende 2' gemeenten in Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen) inzake den aanleg van een drinkwaterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen, ten uit voer te leggen, zulks als gevolg van de weigering der meeste gemeenten-aandeelhoudsters om 10 pet. van 't kapitaal te storten. Ook zal alsdan de oude Z. VI Waterl. Mij. worden ontbonden en een nieuwe vennootschap worden gesticht. De Minister van Waterstaat heeft bij besluit van 1 October bepaald, dat met ingang van 1 November a.s. de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat C. J. WiiLveen, thans te Ter Neuzen, zal dienst doen onder de bevelen van den hoofdingenieur-directeur in de directie Zuid Holland en Utrecht, ten einde te worden belast met den dienst in het ar rondissement 's Gravenhage, ter standplaats 's Gravenhage. Benoemd tot telefoniste bij den Interlocalen dienst mej. H. M. M. de Ridder en werkzaam gesteld op het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Hulst. De openstellingsureo van het telegraaf- en telefoon station te Terhole zijn van 1 October tot en met 3 Maart vast gesteld op 8-9 uur. Geslaagd te Nijmegen voor het doctoraal ex»miQ rechten (cum laude) de heer H. B.L de Rechter te ct. Jansteen. De bisschop van Breda heett benoamd tot kapelaan te Graauw den WelEerv*. heer J. Hofman, priester van het Ssmi narie. tabak, sigaren en sigaretten. Uit- getr. E M. WiemeerschVer schuren. Nieuwe E J F. M. Dieleman, Axel. De handelsnaam is gew. in „Nieuw Londen". Ophtfflogen Wed G. F. Doerss, IJzendijke, Oranjestraat D 285, molenaar, V.wed. G. F. DoensPusar- duyn, IJzendijke; G b-s. Schel- leman, Z»amslai', Spui D 26, vlasserij P. B.Verheye, St.Kuis, N.E. 36, vlasserij, V.P. B Ver- beije, S'. Kruis. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan den iieer J. F. Koevoets sedert 1 Januari 1899 in dienst der Provincie, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als agent bij den Provin cialen Stoombootdienst op de Wester Schelde te Terneuzen en is in zijn plaats benoemd de heer J. P. Stoffels, thans agent bij den dienst te Hansweert, terwijl in de plaats van dezen is benoemd de heer J. van Tatenhove, thans goederenklerk bij den dienst te Terneuzen, alles met ingang van 1 Januari 1931. Bloemententoonstelling. Zaterdag en Zondag heeft de vereeniging „Floralia" te Biervliet een tentoonstelling gehouden, van bloemen, ooft- en tuinvruchten. De heer 1. A. Risseeuw, onder voorzitter van de maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in W.Z. Vlaanderen. Daarna voerde dhr. Risseeuw het woord, die verklaarde, dat het tentoongestelde een zeer gunstigen indruk op hem maakte. Vergeleken bij de vorige tentoon stelling moge de quantiteit ver minderd zijn, de kwaliteit is aan merkelijk gestegen, wat een ver blijdend teeken is. Zaterdagmiddag is de aan nemer Th. W. uit Hoofdplaat, met zijn auto rijdende uit de richting Den Bosch op den Rijksweg bij Reek (NB) tenge- gevoige van het rijden op een der steenen welke op de nieuw getrokken zwarte scheidingslijn van het wegdek waren gelegd, zijn stuur kwijtgeraakt. Hij reed tegen een der langs den weg staande boomen aan. De heer W liep een beenbreuk (en een kaakfractuur op. Zijn inzittende echtgenoote kreeg een beenbreuk en een ernstige hoofdwonde. gZij zijn naar het ziekenhuis te Grave vervoerd. Zaamslag. Zaterdag j.l. had de 83 jarige D. Blok, echtgenoote van A. van Fraeyenhove te Reuzenhoek het ongeluk van een steenen trapje te glijden met het treurig gevolg, dat zy haar been brak. Genees kundige hulp van Dr. Bockstael van Ter Neuzen en Dr. Elenbaas van Zaamslag, werd ingeroepen. Na aanbesteding is door het gemeentebestuur van Zaam slag gegund de levering-van 25 stuks K W.U. 220 volt 3 ampère electriciteits meters, aan dhr. C. de Ruyscber a t 9.70 per stuk. Vrijdagavond werd alhier in d« Chr Bewaarschool een propa- gandavergadering gehouden, on der voorzitterschap van da. G. van Dis. Als spreksr trad op de heer C. vau Baren, lid van het hoofdbestuur, die sprak over de vraag „Waarom Christelijk georganiseerd Aan het einde zyner redespoor- de de spreker met aandrang om mede te werken aan ver sterking voor de Chr vakbewe ging, die reeds 80.000 leden telt. Het resultaat was dat een af- deeling werd gevormd met voor- loopig bestuur. Een zelfde vergadering, had Donderdag te Terneuzen plaats, waar behalve de heer van Baren ook dr. L. J. Cazemier, hervoimd pred. aldaar bet woord voerde. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelyksche open baarmakingen inzake het Han delsregister ontieenen wy de volgende opgaven Wyziging Centr. Sigarenmagazijn, Axel, Nieuwstraat G 4ö, winkel ia Loop der bevolking. Gedurende de maand Sept. zijn in deze gemeente Ingekomen: Emiliu» Herman en gezin, verlofhouder, Weststraat D 67, van Hoofdplaat. Elisabeth Hamelink, zondsr beroep, Spui N 94, van Ter neuzen. L. M. de Nys geb. Iacourt, zonder beroep, Nieuwstraat G 44b, van Rotterdam. Willem Rijken, fabrieksarbei der, Sluiskil P 35 ged., van Wageninsen. Hugo Fr. Mtyer, id., Sluiskil P 35 ged., vau Vlissingen. W. J. Jansen van Rosendaal, id Sluiskil P 34, van Middel burg. V. J. J. Géna en echtgen., ingenieur, Sluiskil P 86, van St. Amandsberg. Janna de Putter, dienstbode, Pouckenpolderschen dijk M 7, van Zaamslag, D. Riemen8 en gezin, fabr. arbeider, Sassing P 22, van Zaamslag. Corn, de Blaaij, geb. Wieiand, zonder beroep, Weststraat D 11, van Terneuzen. Zulma M. L. Suy, zonder be roep, Drieschouwen A 32, van Antwerpen. Maria Helmendag, hulp i.d. huish., Noordstr. B 59, van Hoek. Pr. E. A VellemaD, assura deur, Wilhelminastr. GG 26, van Westdorpe. Vertrokken: Paulina Ebr. de R»et., zonder beroep, Smitsscborre Q, 40, naar Rotterdam,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2