Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. No. 54. VRIJDAG 3 OCTOBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTiEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. Zitting van 30 Sept. 1930. Aanwezig de heeren F. Blok, burgemeester, J. M. Oggel en A. E. C. Kruijsse, wethouders, M. W. Koster, A. Esselbrugge, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Afwezig de heer Ch. G. Claes- sens. Voorzitter: de Burgemeester. Secretaris de heerJ.L [.Maris. De Voorz. opent te 10 uur de vergadering en stelt na het uit spreken van het gebedsformulier de agenda aan de orde. 1. Notulen. De notulen der verg. van 5 en 21 Aug. 1930 worden onveranderd zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. 2. Ingekomen stukken. a Bericht van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van de wijziging der Alg. Politiever ordening. b. Idem aangaande den ver koop van grond aan de Wed. F. de Blaaij. o. Idem begrootingswijziging 1930. d. Idem inhoudende het besluit tot intrekking van de vergoeding aan den Gem. Ontvanger voor een kantoor, met ingang van 1 Januari 1931. e. Idem dat zij besluiten den aanslag inzake forensenbelasting van F. van Langevelde te Axel, opgelegd door de gemeente Phi lippine, te vernietigen. Zij doen dat uit overweging, dat reclamant in de le plaats is aangeslagen, dewijl hij pachter is van 25 gem. land, te Philippine, op welk land een schuurtje staat, tot uitoefening van zijn bedrijf, terwijl hij subsidiair is aangesla gen, omdat hij meer dan 90 dagen in gemelde gemeente zou zijn geweest in dat schuurtje dat dit schuurtje niet kan wor den aangemerkt als een vaste in richting tot persoonlijke uitoefe ning van een bedrijf; dat reclamant slechts in Phi lippine is geweest tot het houden van toezicht op door anderen te verrichten werkzaamheden, wat niet wordt gelijk gesteld met het zelfstandig uitoefenen van het bedrijf en reclamant dus ten on rechte is aangeslagen. f. Idem inhoudende, dat zij gezien het adres van P. de Feijter te Axel, houdende beroep tegen het besluit van den Raad dier gemeente, betreffende toepassing van art. 13 der 1. onderwijswet 1920 gelet op de berichten van B en W. van Axel, zoomede op het bericht van den onderwijsraad, overwegende dat de naastbijzijnde school, waar het door adressant voor zijn kinderen begeerde onderwijs wordt gegeven, op ongeveer 6 K.M. afstand van zijn woning staat, en dat, wijl van geen openbaar ver voermiddel gebruik kan worden gemaakt, de kinderen dien afstand per rijwiel afleggen dat de kosten hiervan, berekend 'egen 2 cent per K.M., voor ieder kind f 1,20 per week, of f60 per jaar bedragen dat de gemeenteraad de ver goeding heeft vastgesteld op f 15 per kind per jaar; dat deze vergoeding onvoldoen de moet worden geacht, doch dat het, naar de meening van Ged St., ook niet noodig is het door adressant gevraagde bedrag van f 50 per kind per jaar toe te ken nen, nu hij in verband met zijn inkomen (f 7500) billijkerwijze de helft der kosten voor zijn reke ning kan nemen besluiten het beroep gegrond te verklaren, en de vergoeding te bepalen op f 30 per jaar en per kind, ingaande 1 April 1930. g. Proces-verbaal van kasop name bij den Gem. Ontv., waar uit blijkt, dat het batig saldo over 1929 bedraagt f 10399,98, batig saldo 1928 f 13796,80. Tot heden ontvangen f 80790,88. Totaal f 104787,66. De uitgaven beliepen f 90508,69. AIzoo in kas f 14478,97. Overeenkomend met de ver toonde gelden en bescheiden. De stukken a tot en met g worden voor kennisgeving aan genomen. li. Verzoek van de „Centrale Vereen, ter behartiging der maat schappelijke belangen van Zenuw en Zielszieken", te Utrecht, om lid te worden. Deze vereeniging verstrekt ad viezen betreffende verzorging van het geestelijk misdeelde kind en tracht zijn dreigende maatschap pelijke minderwaardigheid te voorkomen of te beperken. Waar noodig bevordert zij de plaatsing van onmaatschappelijk geestelijk defecten en hulpbehoe venden in daartoe aangewezen inrichtingen en verleent hare be middeling om in 't algemeen geestelijk hulpbehoevenden op de meest goedkoope wijze te ver zorgen. Daarnaast stelt zij zich tot taak hunne opname in zieken huizen (ook krankzinnigengestich ten) te voorkomen en den terug keer van geheel of ten deele ge nezen patiënten in de maatschappij te bevorderen. De contributie bedraagt f50. B. en W. stellen voor om dit verzoek, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen. Dhr. 'T GILDE vraagt of B. en W. misschien ook sympathiseeren met deze vereeniging en b v. een gunstiger beslissing zouden voor stellen, als het verzoek gezegeld was geweest De VOORZ. zegt dat met de be antwoording van die vraag eigen lijk reeds de behandeling van het verzoek plaats heeft. Hij zal er daarom niet op ingaan en verder den loop afwachten. Dhr. 'T GILDE zegt dat hij er ten zeerste voor zou zijn, dat deze vereeniging gesteund werd, daar ze op sociaal gebied prachtig werk doet. Dhr. OGGEL zegt, dat er belang rijke gemeenten in Zeeland zijn, die afwijzend beslist hebben, om dat de vereen, te ver van huis werkt. Maar afgezien daarvan eischt de wet, dat het als onge zegeld ter zijde wordt gelegd. 1. Bericht van Ged. St., hou dende definitieve vaststelling van verschillende rekeningen, dienst 1928. Z. h. s. worden de betrokken rekenplichtige ambtenaren voor hun beheer over het dienstjaai 1928 gedéchargeerd. j. De A. N. W. B. Afd. Weg wijzers bericht, dat aan het ver zoek om een wegwijzer bij de 3e Verkorting onder deze Gemeente te plaatst n, niet kan worden vol daan. De VOORZ. deelt mede, dat naar aanleiding van dit afwijzend ver zoek overleg is gepleegd met den Inspecteur van de Bataafsche Im port-Maatschappij, die heeft toe gezegd, dat hij zal bevorderen, dat daar ter plaatse een richtings aanwijzer van de Shell Benzine wordt geplaatst. k. Adres van den Plaatselijken Raad der S. D. A. P. houdende verzoek om bij de behandeling van de Gemeentebegrooting een ruim bedrag voor steun urt te trekken, daar het zich naar hun meening laat aanzien, dat dezen winter een beduidend aantal werk lieden te vergeefs naar werk zullen zoeken. Besloten wordt aan dit bestuur te berichten, dat met hun verzoek rekening zal worden bij de be handeling der begrooting, zulks met inachtneming van het schrij ven van Heeren Gedeputeerde Staten, betreffende steunuitkeering aan werkloozen. Dit schrijven luidt aldus 1. Adres van P. Ortelee en 25 anderen, die te kennen geven, dat zij herhaaldelijk last en ergernis ondervinden van verschillende woonwagenbewoners, die zich op bepaalde tijden bij voorkeur in de Oude Wijk blijken op te houden, waaruit wij wel moeten opmaken, dat dit gedeelte van de bebouwde kom van gemeentewege als par keerterrein is aangewezen dat het aantal woonwagens heden al tot zes is gestegen en naar verluidt nog hooger za worden dat deze menschen het niet erg nauw nemen met de voorschriften van hygiëne en zindelijkheid dat zelfs is geconstateerd, dat aan zekere behoeften werd vol daan in de daarliggende tuintjes; dat zij ook veel last ondervinden van losloopende honden, enz.; redenen, waarom zij beleefd verzoeken in dezen toestand ver andering te brengen en het woon wagen-parkeerterrein naar buiten de kom van de gemeente te ver plaatsen. De VOORZ. zegt dat dit adres pas is ingekomen en stelt daarom voor om het in handen te geven van B. en W. om advies. Dhr. DIELEMAN vertrouwt, dat het dan toch de bedoeling is om naar een ander terrein uit te zien, want hij vindt die klacht wel gegrond. Het is daar geen ge schikte plaats voor woonwagens. De VOORZ. kan dat nog niet zeggen. Het verzoek is pas in gekomen en dus nog niet door 3. en W. besproken. Tegen de volgende vergadering kan die zaak afwikkeld worden. Dhr. 'T GILDE vraagt of B. en W. volgens art. 84 van de Politie verordening niet het recht hebben om die wagens te verwijderen? De VOORZ.: Ja, maar dan moeten we hun weer een andere plaats aanwijzen, want volgens de wet moet er een plaats zijn, waar ze kunnen staan. Dhr. 'T GILDE Dus als erop de Markt of Kaaiwal een woon- wogen komt, wordt die naar de Oudestad gestuurd De VOORZ.Ja, op 't oogen- blik nog wel. Dhr. 'T GILDE Dat is toch geen toestand Daar wonen ook menschen. De VOORZ.: Daarom zullen 3. en W. nu ook bespreken of er een betere plaats is. 3. Benoeming Glascommissie. Daar de leden der gascommissie maar voor 1 jaar benoemd wor den, heeft stemming plaats. Af tredend zijn de h.h. J. de Feijter, 't Gilde en Claessens, die allen herkozen worden. Bij de le stemming heeft De Feijter 8 st., Dieleman 1 en Wol fert 1 bij de 2s stemming 't Gilde 7 st. en P. de Feijter 3 bij de 3e stemming Claessens 3; en na herstemming Claessens 5 en Wolfert 4 st. 4. Verkoop Bouwgrond. Ingekomen zijn 3 verzoeken om verkoop van bouwgrond. Het verzoek van P. A. van Hoeve, wonende alhier, betreft de perceelen 122 en 123 van het plan gelegen in de Ds. Jan Scharp- straat, ter grootte van pl.m. 225 M». a f 2.75 het verzoek van A. Bareman, wonende te Loosduinen, betreft een gedeelte van perceel 78 en van 79 gelegen in het verlengde van de Wilhelminastraat, ter grootte van 105 M*. a f3. Het verzoek van D. van den Berg betreft de perceelen 166 en 167 gelegen in het verlengde van de Prins Hendrikstraat, ter grootte van 120 M3. a f2.50. Besloten wordt om genoemde perceelen onder de vastgestelde voorwaarden te verkoopen. 6. Verzoek R-K. Schoolbe- «tuur. De heeren J. Buysrogge en H. Verhelst resp. voorzitter en se cretaris van het R.-K. Schoolbe stuur vragen beschikbaar te stel len een bedrag van f 140 voor de aanschaffing van een 8-tal schoolbanken, aangezien het ge tal leerlingen steeds uitbreidt en zelfs sommige leerlingen op een stoel plaats nemen. B. en W. stellen voor om op grond van arr. 72 der L. O. Wet gunstig op het verzoek te be schikken. De VOORZ. voegt er aan toe, dat de te maken banken straks ook weer kunnen dienen, als de nieuwe school gebouwd is, zoo dat het eigenlijk geen extra kos ten zijn. Dhr. VAN DE BILT vraagt waar die banken gezet moeten worden; er is geen plaats. De kinderen zitten op elkaar als haring. Het verwondert hem, dat de commissie daar nog geen aanmerking op gemaakt heeft. Deze had vroeger nogal recla mes, dat de gang niet deugde en de plee. Het dunkt hem, dat ze nu wel eens op spoed had kun nen aandringen voor den bouw der nieuwe school. De VOORZ. kan dat best be grijpen. De commissie is van een en ander op de hoogte en weet dus, dat die zaak aanhan gig is. Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. 6. Geldlcenlng roor bestra ting. B. en W. stellen voor een eening aan te gaan, groot f 6500, tegen een rente van 4'/4 pet., met een jaarlijkschen aflos van 500. 4 st., P. de Feijter 2, Wolfert 3 en Van de Bilt 1 j bij de 4e stemming Claessens 5 st.» P. de Feijtef 1 en Wolfert In verband met den verkoop van diverse perceelen bouw grond, zijn nieuwe straten niet direct noodig, maar dienen ver engd te wnrden, o.a. de Wilhel minastraat, de Prins Hendrikstraat en Ds. Jan Scharpstraat, terwijl de verbinding van de Pieter Paulus- straat met de Wilhelminastraat noodzakelijk is. De kosten van deze werken worden geraamd op f6500. De VOORZ. zegt, dat het niet de bedoeling is om die leening terstond te sluiten, maar voor de aanst. begrooting is het goed ef nu reeds rekening mee te kun nen houden. Op een vraag van dhr. 'T GILDE Zegt de VOORZ., dat de steenen reeds zijn aangekocht en geleverd. ANT. De ontwikkeling van de jurisprudentie van de Kroon nopens het terzijde ver melde onderwerp noopt ons het vol gende onder Uwe aandacht te brengen. Het standpunt van de Kroon is thans als volgt. Een tijdelijke steunverleening is slechts dan niet in strijd met de armenwet, indien het tijdelijke karakter der steunverleening voortvloeit niet uit de individueele behoeften der genot- trekkende personen, maar uit een risico van algemeenen aard, zooals rampen of economische crisis. (Koninklijk be sluit van 10 October 1928 no. 19, Oe meentes'em 4024 - 7). Indien de gemeente werkloozen steunt of wenscht te steunen anders dan in gevolge de armenwet, dan dient die regeling te worden gegrond op het in de gemeente voorkcmin van crisis werkloosheid, rampen, enz. De vorm, waarin de steun verleend wordt steun in geld of natura of loon voor arbeid is ten opzichte van het vorenstaande niet van invloed, daar beide vormen, behoudens ingeval van de gemelde tijdelijke steunverleening, worden beheerscht door de bepalingen der armenwet. Wel dient rekening te worden ge houden met de in het Koninklijk besluit van 2 Juli 1928 (Stbl. no. 239) voor komende overweging,dat werkverschaf fing, waar deze mogelijk is, te verkie zen valt boven het verleenen van steun in geld. Ook de armenwet geeft aan werk verschaffing de voorkeur boven onder steuning in geld of natura, door in art. 29, 2e lid te bepalen: „Aan armen,die tot arbeiden in staat zijn, wordt onder steuning zooveel mogelijk gegeven in den vorm van loon voor arbeid". Nu is het wel voorgekomen, dat, doordien de instellingen van weldadig heid zich op dit punt niet aan de eischen der armenwet konden aanpas sen, de gemeenten zich genoopt zagen een werkverschaffing in het leven te roepen, ook indien van crisiswerkloos heid geen sprake was. Zulks is even wel, het blijkt ook uit de aangehaalde jurisprudentie, in strijd met de bedoe ling der wet. Het wil ons echter voorkomen, dat deze moeilijkheid zou kunnen worden ontgaan indien aan de instellingen van weldadigheid in dier voege medewer king werd verleend, dat de organen der gemeente beschikbaar werden ge- sreld tot het geven van voorlichting bij en leiding aan in werkverschaffing uit te voeren werken. De medewerking der gemeente zal zich evenwel dienen te bepalen tot technische vooilichting en leiding, de aanwijzing van degenen, die in de werk verschaffing te werk zullen worden gesteld dient daarentegen in elk geval te blijven berusten bij de organen, be last met de uitvoering van de armen wet, m. a. w. bij de instellingen van weldadigheid. Ook de loonnormen dienen door die organen te worden bepaald. Voorts verdient het aanbeveling, dat van gemeentewege^ult te voeren werken welke, zonder het karakter van werk verschaffing te dragen, kunnen bijdra gen tot leniging van eventueele werk loosheid, zooveel mogelijk worden ver richt in het seizoen, waarin de meeste werkloosheid heerBeht, Wij verzoeken Uw College te be vorderen dat regelingen, welke, gelet op het vorenstaande, in strijd met de armenwet zijn, zoo spoedig worden ingetrokken, dat althans op de begroo ting voor 1931 deswege geen uitgaven meer behoeven te worden uitgetrokken. Indien men echter dergelijke uitgaven wenscht te brengen of te handhaven dan zal men dienen aannemelijk te maken, dat de bestaande werkloosheid inderdaad een gevolg is van economi sche crisis, rampen e.d. Gedeputeerde Staten van Zeeland, Quarles van Ufford, Voorzitter. Teilegen, Griffier.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1