*xa, S! Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh - Vlaan deren No. 53. DINSDAG 30 SEPTEMBER 1930. 46e Jaarg. Bekendmakingen. AANGIFTE FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Het Jaarverslag Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. VOOR HET BURGEMEESTER en WET HOUDERS van AXEL overwegende, dat het van groot belang is, dat het bevol kingsregister nauwkeurig wordt bijgehouden en de krachtige medewerking van de ingezetenen hiertoe een eerste vereischte is herinneren aan de volgende bepalingen, regelende de ver plichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor het be volkingsrcgister Zij, die op den dag der laatste volkstelling in den vreemde of in een der koloniën of overzee- sche bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, moeten hiervan ter secretarie der gemeente kennis geven binnen één maand na hun terugkomst. Zij, die uit een plaats buiten Nederland hun woonplaats over brengen in een gemeente van Nederland, moeten hiervan een verklaring doen ter, secretarie der gemeente binnen twee weken na hun aankomst in de gemeente, vergezeld van een paspoort, rei»- en verbltyfpas of ander deugdelijk bewijsstuk. Bij alle kennisgevingen moe ten de noodige opgaven worden verstrekt voor de inschrijving in het bevolkingsregister. Zij, die hun werkelijke woon plaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar een Nederlandsche Kolonie, een overzeesche bezitting of naar den vreemde, moeten hiervan een verklaring doen ter secre tarie der gemeente, welke zij verlaten. 5) Zij keerde zich om, ofschoon zij verwachtte, dat hij haar niet zou laten gaan zij wist, dat in 't algemeen de Grieksche roover even lomp als wreed is, maar dat Leondari zijn eed niet zou durven schenden. Blijf! schreeuwde de hoofdman met schorre stem. Ik kan, ik durf niet terugtrekken. Zoo gij volhoudt het leven van die drie mannen te hebben, dan sta ik het u toe. Het kost mij veel, maar nu heb ik mijn schuld af gedaan. Het gelaat van het lieve kind schoot stralen. Heb dank, Leondari, zeide zijik wist wel, dat gij er de man naar Waart om uw woord te houden. Later zal de herinnering dezer goede daad u veel kostbaarder zijn, dan al het geld, dat gij voor hun losprijs zoudt ontvangen hebben. Zich daarop tot de gevangenen keerende zeide zij tot hen Gij hoort het, mijne heeren Gij zijt vrij. Volgt mij. Halt! bulderde opnieuw de ban diet. Deze mannen zullen in vrijheid gesteld worden, maar hunne oogen "loeten gebonden worden, alvorens ®e» hen op de plaats brengt, waar 2lJ gevangen zijn genomen. Mijne ge- zellen zullen hen begeleiden en op den weg brengen naar Athene. Die voor borgen zijn noodig, opdat onze schuil hoek onbekend blijve. Als gij deze mannen de vrijheid Zij, die hun woonplaats naar een andere gemeente overbren gen, moeten hiervan een ver klaring doen ter secretarie der gemeente, welke zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven, met opgaaf der gemeente waar zij zich wenschen te vestigen. Het ont vangen getuigschrift van woon plaatsverandering. hetwelk kos teloos wordt afgegeven, moeten zij uiterlijk binnen twee weken na hun aankomst in de nieuwe gemeente ter secretarie dier gemeente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen twee weken ter gemeentesecretarie kennis geven van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat, inwonende dienst en werkboden daaronder be grepen. Onverminderd deze bepalin gen is een ieder, door het ge meentebestuur daartoe opgeroe pen, verplicht tot het doen der opgaren, welke vereischt worden om het bevolkingsregister in te vullen. Van verhuizing binnen de gemeente moet ter secretarie, of wel aan den wijkmeester J. UOSTING kennis worden gegeven. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste hon- deid gulden. Ter voorkoming van moeilyk- heden worden de ingezetenen ernstig aangespoord hun ver plichtingen nauwgezet na te komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Axel, 24 Sept. 1930. wilt schenken, heb ik niets meer te vragen, zeide het meisje. Mijn ver trouwen op u was niet te vergeefs. Ik wil vertrekken. Vóór Leondari tijd had te antwoor den trad de jonge graaf Beauconrt, bleek van aandoening, de handen nog op den rug gebonden, op de onbe kende toe Mejuffrouw, zeide hij, sta mij toe, dat ik uit het diepst van mijn hart dank zeg voor den onbetaalbaren dienst, dien gij mij bewezen hebt. Nooit zal ik den heldenmoed, de on gekende manhaftigheid vergeten, welke gij getoond hebt door uw leven te wagen op deze verschrikkelijke plaats om drie menschen te redden, welke gij nooit hebt gezien. Dat de Htmel u daarvoor belooee en dat Hij u zegene Eerbiedig stond hij voor haar ge bogen, terwijl baron Bertin, op zijn beurt, haar in niet minder warme be woordingen zijn dank betuigde en de brave Philippe haar zeide, dat hij nooit in zijn leven zou vergeten, dat zij het was, die hem zijn ooren gespaard had. De twee jongelingen waren uiterst verwonderd, toen zij bemerkten, dat de vreemdelinge even goed het Fransch van Philippe als hun nieuw Grieksch verstond, welke taal zij bestudeerd hadden alvorens de reis te onderne men en welke zij door oefening mach tig waren geworden. Leondari, die getuige was van dit tooneel, werd zwaarmoedig en een straal van jalouzie flikkerde in zijn oogen. Ik heb mijn eed gestand gedaan, zeide hij eensklaps, zij zijn gered, maar gij mijn jonge juffer, wie zal u redden 7 DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4L Telef. 56. - Postrek. 60263. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zcenwsch-Ylaanderen. ADVERTENTIÊN van 1 tof 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Graote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franc» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. II! (Slot). Bevolking. Het vervolg of liever slot van ons uittreksel uit bovenstaand verslag kan kort zijn. De rest van het verslag bevat n.l. in hoofdzaaK cijfers, zooals van de bevolking dor gemeenten, waar van een heele statistiek is ge maakt, en welke nog voor uit breiding vatbaar is, door b.v. te melden, het geslacht en de leef tijd der bewoners, de ziekten, die over de overledenen hebben gebeerscht, de redenen waarom sommigen zich hier hebben ge vestigd en anderen zijn vertrok ken, enz. enz. alles van veel belang voor den Minister. Onderwys. Er is een overzicht van de onderwijsinrichtingen, met op gave van het aantal leerlingen. De H. B. S. te Terneuzen telt er 74, die te Oostburg 136. De openbare school voor uit gebreid onderwijs (U. L. O.) te Terneuzen telt 69 leerlingen, de Chr. U. L O 30 en de R.-K. 32. De U. L. O. meisjesschool te Hulst telt 42 meisjes. De kweekschool voor onder wijzers te Oostburg telt 52 leer lingen. Van deze school is een beschrijving gegeven, die als men die had gegeven voor de andere onderwijsinrichtingen het boekdeel nog met eenige folio's zou vergroot zyn geweest. In teressant is het wel voor onder wijskringen, maar of de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid er belang in stelt, betwij felen we. De R.-K. Handelsschool te Hulst telt 60 leerlingen, de Land bouwschool 24, die te Axel 31 en die te Schoondijke 41. Voorts werden verschillende landbouwcursussen gegeven voor volwassenen. Wat bedoelt gij vroeg zij kalm. Ik bedoel, dat gij het geheim bezit onzer schuilplaats, dat ons leven afhankelijk is van de tong eener vrouw. Soldaten zijn ter onzer opspo ring uitgezonden, mijn hoofd is prijs- gesteld. Gij weet te veel, ik dnrf u niet van hier laten gaan Goed zoo I waagde de luitenant hardop; het is niet noodig, dat rij gelegenheid hebbe om ons te verraden. De gezichten der roovers klaarden op. Het meisje zag hem fier aan en zonder de minste vrees zei zij Gij gelooft mij niet in staat tot dergelijke daad, nietwaar? Wat zoudt gij er bij winnen met mij hier gevan gen te houden Dat zou waarlijk er kentelijk van uwen kant zijn ik achtte u grootmoediger 1 Uwe woorden zijn vermetel, jonge juffer. Dat is omdat ik den man niet vrees, dien ik aan den grafkuil heb ontrukt. Vooreerst ben ik zeker, dat gij mij in geen geval het leven zoudt benemen, Leondari. En dan, denk eens na, welk een hinderpaal ik voor u zou zijn, als gij mij van de eens schuil plaats naar de andere moest sleepen. Ik kan de zaak veel eenvoudiger regelen. Hoe dan Gij weet, dat ik ten volste aan een God geloof, die over ons waakt, die straft en beloont! zeide het meisje met hare schoone oogen eerbiedig naar boven starende. Welnu, in naam van dien God zweer ik u, nooit het geheim uwer schuilplaats aan iemand, zelfs niet aan mijn vader, te zullen zeggen, Daarom moet gij niet vreezen, mij van hier te laten ver trekken) Zij heeft gelijk, zeide de lulte» De ambachtsschool te Hulst werd bezocht door 53 jongens, die ta Oostburg door 90 en die te Neuzen door 92. Het Pensionaat „St. Joseph" te Sluis werd bezocht door 401 leerlingen. Gasbedrijven. Na onderwys volgen de gas es electriciteitsbedrij ven. We lezen daarover o.m. het vol gende Te Aardenburg is de gasfabriek sedert 1914 in exploitatie. In 1929 werden 8 nieuwe aanslui tingen gemaakt. Op 31 Dec. 1929 bedroeg het aantal aanslui tingen voor gewoon gas 197 voor muntgas 176 en voor mo toren 2. In totaal werd geleverd 1.356 815 M'. gas. De pryzen bedroegen voor gewoon gas 14 cent, voor muntgas 15 en voor motoren 9 cent. Circa 75 pCt. van de aansluit- bare perceeleu zyn aangesloten. Te Axel ia de gasfabriek in exploitatie sedert 1911. Aantal verbruiker» op 31 Dec, 1929 totaal 1073, n.l. 333 voor licht en koskgas, 56 voor kachelgas, 14 voor industriega8 en 670 voor muntgas. In totaal werd afge leverd 357.187 M8. gas. De ge middelde prys bedroeg f 0,12,674. Voor Terneusen bedroeg het aantal afgeleverde M'. gas 207 791 Ms. Het aantal verbrui kers was 810, n.l. 351 veor licht en kookgas, 32 voor kachelgas, 9 voor industriegas en 418 voor muntgas. Da gemiddelde prys was eveneens 1 0,12,674. Te Hulst is de gasfabriek se dert 1906 in exploitatie. Ge durende 1929 werden 83 nieuwe aansluitingen gemaakt, zoodat op 31 Dec. het aantal in totaal was 966, en wel voor gewoon gas 462, voor muntgas 491 en voor motoren 13. In totaal werd af geleverd 499.640 Ms. gas. De gemiddelde prys bedroeg voor gewoon en voor muntgas 11 ct. en voor motoren en verwarming 5,6 ct. per Ms. Circa 96 pCt. van de aansluitbare perceelen zyn aangesloten. nant, wij kunnen haar niet bij ons houden. Maar daar het niet aangaat op haren eed te vertrouwen, komt het mij voor, dat wij goed zouden doen haar tot een eeuwig zwijgen te ver- oordeelen. Leondari schrikte op. Haar dooden haar dooden 'i vroeg hij zich af, terwijl zijne mannen be gonnen te morren. Neen, zij zal niet sterven, zeide hij, een woesten blik op den troep werpende. Zij zal den eed niet durven schenden, dien ik haar ga voorzeggen. Op de knieën, meisje I De vreemdelinge gehoorzaamde en de bandiet was geheel gerustgesteld door de heerlijkheid en de oprecht heid, die op haar gelaat was te lezen, terwijl zij, met vaste stem herhaalde, wat de rooverhoofdman haar voor- zeide. En nu, riep hij uit, toen het meisje opstond, ik stel vertrouwen in ui Dat de hemel u vernietige, zoo gij uwen eed niet houdt. Gq kunt nu heengaan. Het meisje wilde echter niet gaan, voor de gevangenen uit het hol waren. Zij volgde hen van nabij. Op kleinen afstand van den schuilhoek hield men een oogenblik stand en Alfred Beau- court, nog altijd geblinddoekt, strekte zijn hand uit naar het heldhaftige meisje, dat hier afscheid van hem nam, om naar haar vader terug te keeren. Mag ik uw naam weten vroeg hij schroomvallig. Misschien zullen wij elkander nog wel later ontmoeten Doch voor zij een woord hadden kunnen antwoorden, dreven de ban» dieten de gevangenen voorwaarts en legden hun met vreeselljke bedreigin4 ï«a het swtygen op. Daar de electriciteitsbedry ven meer en meer worden overge nomen door de PZ.E.M. achten we hiervan geen omschrijving noodig. Alleen is het misschien vermeldingswaardig, dat door 18 gemeenten opgave werd ver strekt, doch niet door bet electr. bedryf van Terneuzen. Scheepvaart. Een uitvoerig overzicht geeft het verslag van de scheepvaart beweging te Terneuzen. Voorts lezen we opgaven van Sas van Gent, Breskens, Biervliet, Cad- zand, Hoofdplaat, Clinge, Graauw, Hontenisae, Philippine, Sluis en Zaamslag en ook treffen we aan een overzicht van het verkeer op de Axelsche Sassing. Als van plaatselyk belang nemen we dit hier over Soort der lading Aardappelen Kunstmest Steenkolen Hout Hooi, stroo, vla» Graan Pulp Steen Stukgoed Zand Grind Steenslag Asphalt Puin Kalk Palen Zand en steen Cement Materialen Raapzaad Machinerieën Passagiers Schelpen Ledig Beetwortelen Lijnzaad Uien 7 14 3 8 305 11 1 30 183 11 6 23 1 6 1 1 2 2 2 1 1 1 8 149 21 2 1 4 44 22 11 183 2 1 2 1 1 1 1 2 2 1 1 427 37 4 5 Het totaal der aangekomen schepen bedraagt 777 met een laadvermogen van 93847 ton, dat der vertrokkene 775 met 93716 ton laadvermogen. Het dappere meisje volgde de vreemdelingen met de oogen, wierp een laatsten blik op het edele gelaat van den graaf, en bemerkend, dat de avond inviel, haastte zij zich haar ponny op te zoeken. Ik moest reeds thuis zqn, dacht zij. Mijn goede vader zal in angst verkeeren. Zij zuchtte diep en snelde weg, van rots tot rots, met de vlugheid van een opgejaagde ree. Eenige oogenblikken later trad ook Leondari uit zijn schuilplaats met de hoop het meisje nog te kunnen inhalen. Verdwenen! morde hij. En toch moet ik haar terugzien. Ik wantrouw haar niet, maar mijn mannen zqn niet van dezelfde meening. Zij hebben gelijk, 't is noodig, dat zij er zelfs nooit aan kan denken ons te verraden. Onze belangen moeten de hare wor den. Wat is zij schoon, moedig en vlug I Is er wel een vrouw ter wereld, wat zeg ik, zelfs een man. die zou durven ondernemen, wat zij vandaag gedaan heeft Zij heeft den moed eener leeuwin en de bevalligheid van een engel. Bij alle werelddeelen, zij zou een pronkjuweel van een bruid zijn voor een rooverhoofdman I Ik beminde haar van 't eerste oogenblik dat ik haar zag, maar sij scheen rnjj toen zoo hoog verheven, als de ster ren van het firmamentMaar nu heb ik besloten, dat zij mfjne vrouw sal worden. Binnen twee dagen zal zij haar lot kennen* Als zij weigert, sal ik haar wel weten te dwingen, (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT JK C O) tut Q. c ra

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1