Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Engeland aan een rechtstreeksche verbindingnaarVlissingende voor keur gegeven. Er moet ook hiervoor gestreefd worden naar verbetering der lo cale verkeersmiddelen en verbe tering der wegen. Landbouw en veeteelt Hierover wordt uitvoerig gerap porteerd. Daar de malaise in den land bouw bij belanghebbenden vol doende bekend is, achten we het niet noodig daarover in den breede uit te wijden. Ondanks goede oogst, best vee en allerlei gunstige omstandig heden, was de hoofdfactor daar mede in tegenstelling. De prijzen waren voortdurend dalend en be neden peil om loonend genoemd te kunnen worden. De voortdurend hooger opge voerde tarieven in onze export landen, de lage suikerprijzen, de hooge loonen, de minder wor dende lasten, hooge pachten, zijn alle factoren die vooral de jon gere landbouwers gevoelig treffen Het is te hopen, dat de toe komst verbetering moge brengen opdat een nijvere stand, gewoon aan een vlijtig en spaarzaam leven, niet ontmoedigd worde en zijn bedrijf met vrucht zal kunnen exploiteeren, gedachtig aan het ware woord, dat indien het den landbouwer verkeerd gaat, nood wendig andere takken der maat schappij dit ook zullen gevoelen. (Wordt vervolgd). Christendom, oorlog en ontwapening. De afdeeling 's-Gravenhage van den Nederlandschen Prote stanten-Bond heeft dezer dagen een openbare vergadering ge houden, waarin de heer D. Hans, voorzitter der afdeeling, gespro ken heeft over het probleem „Christendom, Oorlog en Ont wapening", zulks naar aanlei ding van het bekende boek „De Zondeval van het Christendom", van prof. dr. G. J. Heering. De heer Hans gaf vóór de pauze een algemeen overzicht van den inhoud van het boek, er daarbij op wijzend, dat Heering zich door God geroepen acht om te strijden o a. voor onmid dellijke eenzijdige ontwapening van ons land, in naam van het Christendom. Na de pauze na met een enkel woord te hebben herin nerd aan enkele brochures, die tegen Heering's boek verschenen zijn, inzonderheid op de brochure van prof. Eerdmans kwam de heer Hans tot een bespreking van het boek. Hij meende, dat het vraagstuk vier zijden heeft. Het is le theoretisch (religieus), 2e practisch, 3e internationaal en 4e nationaal. Wat het eerste punt betreft oordeelde spr., dat Heering ab soluut gelijk heeft, indien hij Christendom eenerzijds, oorlog en militairisme anderzijds, on verzoenlijke tegenstellingen acht. Dan echter komt de practijk aan het woord. Het Christendom aldus spr. bevat absolute nor men, die alleen maar kunnen worden nageleefd in een wereld van volmaakte menschen. Heering beroept zich herhaaldelijk op de Bergrede, maar volgen wij in ons persoonlijk leven de normen, waarheden en geboden, die daarin zijn nedergelegd Dat doet Heering niet, dat doet nie mand. Omdat wij wèl gezamen lijk kunnen streven naar de toe passing der duidelijke geboden, maar niet aan één persoon den eisch kunnen stellen, dat hij in onze samenleving de volle nor men van het Christendom toe past. Hij zou onder den voet worden geloopen. „Waarom vroeg spr. ver langt men dan dat één volk in deze bewogen en troebele tijden plotseling de volle eischen van het Christendom in practijk zal gaan brengen Voor ons volk is dat, gezien onze ligging en onze beteekenis als koloniale mogendheid, dubbel gevaarlijk, omdat weerloosheid zou betee- kenen verscherping der interna tionale situatie en dus van de kans op oorlog. Internationaal zoo meende spr., heeft Heering gelijk Het is de absolute plicht der volkeren, om door gezamenlijk optreden het vredes-ideaal van het Christendom in vervulling te doen gaan en te komen tot inter nationale ontwapening. Maar zoo lang dit niet het geval is heeft ook ons volk den plicht om een weermacht te handhaven, die geen andere beteekenis heeft dan het recht te beschermen. Spr. zette dit uitvoeriger uit een, er daarbij op wijzend, dat de kern van het Christendom toch ook is recht en gerechtig heid en dat de verdediging van onze nationale rechten en gees telijke vrijheden wanneer wij daartoe gedwongen worden niet kan worden gewraakt. Wel erkent spr., dat wij ons inzake de middelen dier verdediging eenige beperking hebben op te leggen. Reeds hebben Regeering en Parlement den bacteriologi- schen oorlog geschrapt uit het betreffende Protocol. Dit had misschien ook met den chemi- schen oorlog kunnen gebeuren, d.w.z., wij zouden ons kunnen wapenen tegen gasaanvallen, zon der die echter zelf toe te passen. Spr. ging nog verschillende ar gumenten uit het boek van prof. Heering na, oin tot deze conclu sies te komen le. Theorethisch (religieus) heeft Heering gelijk, want geest en kern in het Christendom zijn met oorlog en militairisme in strijd. Geheel afgescheiden van de vraag hoe vele bijbelteksten moeten worden geïnterpreteerd en hoe het vraagstuk zich histo risch heeft ontwikkeld 2. in internationaal opzicht is Heering's eisch volkomen ge rechtvaardigd, dat de volkeren zich in naam van het Christen dom dienen te ontwapenen 3. in de tegenwoordige om standigheden kan van ons land niet worden verlangd, dat geheel op zich zelf, den absoluten eisch van het Christendom op dit punt zal gaan vervullen en daardoor feitelijk den toestand nog ge vaarlijker maken dan hij is 4. omdat onze weermacht nooit de zonde van een aanvalsoorlog zal begaan en enkel en alleen, daartoe gedwongen, zal optreden, tol handhaving en bescherming van het recht, kunien wij met droefheid en schaamte over het feit, dat onze samenleving ons nog tot dergelijk optreden dwingt en in de heilige over tuiging, dat onze gezindheid zui ver is, het oordeel van onze houding overlaten aan God, doch wij kunnen tegelijkertijd krach tig medewerken aan internatio nale ontwapening en ons beper king opleggen in de middelen, die wij voor de handhaving van het recht kiezen. In zijn slotwoord verklaarde spr. te gelooven, dat de vredes beweging veld wint. Zeker, de moderne oorlog is ongelooflijk wreed, maar er waren vroeger meer oorlogen. Zou het mis schien niet zoo kunnen zijn, dat de oorlog bezig is zichzelf te bestrijden Gods geest werkt raadselach tig, maar hij werkt. Groote gees telijke vrijheden zijn door oorlog verkregen, de slavernij is door oorlog en zoo zal de toespitsing van den oorlog de afschaffing zelf tengevolge hebben en zullen de geweldige offers niet vruch teloos zijn gebracht. Al was spr. het dus practisch met de eind conclusie van Heering niet eens, hij betuigde hem zijn eerbied voor het schrijven van dit boek, dat, reeds in verschillende talen vertaald, als een machtige ge wetenskreet is en dat ons de vervulling schildert van datgene, waarover de menschheid in het diepst van haar ziel met harts tochtelijk verlangen snakt. Onver poosd moeten wij, aldus spr., daarvoor werken. Avp. AXEL, 23 Sept. 1030. Ofschoon het zomerseizoen zich dit jaar niet van haar mooiste zijde doet kennen» schijnt het toch voor sommige planten een extra jaar te zijn. Nu weer ver nemen we, dat bij A. de Witte onder deze gemeente de aard beien voor de tweede maai in bloei staan. De V.V.V.-verloting. Vrijdagavond had op de bo venzaal van het hotel bij dhr. De Lozanne de trekking plaats voor de loterij, welke door de V. V. V. was georganiseerd ter gelegenheid van de winkelweek. Zooals bekend waren er 10.000 loten, welke grootendeels door de winkeliers waren opgenomen en door dezen bij wijze van korting aan de klanten verstrekt. Ofschoon de lootjes slechts de waarde van 9 a 10 cent verte genwoordigden, was dit natuur lijk toch een groote steun voor de V.V.V., die tot welslagen van de winkelweek heel wat reclame had gemaakt en o.m. gezorgd had, dat er iederen avond een muziekconcert op de Markt werd gegeven. Met voldoening werd daarom vernomen, dat alle loten geplaatst waren en als gevolg daarvan steeg de nieuwsgierigheid tot eenige spanning, waar toch de prijzen zouden vallen. Zoo was er tamelijk publiek aanwezig, toen de voorzitter, de heer Van Maale aan de aanwezigen uiteen zette, hoe de trekking zou ge schieden en den heer Burge meester dankte voor zijn aan wezigheid en zijn zorg voor behoorlijk politietoezicht. Een tweetal meisjes trokken achtereenvolgens de nummers en de prijzen, nadat deze in afzon derlijke doozen behoorlijk waren geschud. Naar volgorde gerangschikt vie len de prijzen als volgt le, no. 1794, een rijwiel. 2e, no. 9199, e'ectr. rijwiellamp. 3e, no. 490, idem. 4s, no. 8903, étui gero Alpacca lepels en vorken 12 stuks. 5e, no. 9573, mooie bloemen- vaas. 6e, no. 3604, carbid lantaarn. 7e, no. 6366, mooie barometer. 8e, no. 9802, luxe brood trommel. 9e, no. 2396, pak inhoudende tien knotten sajet. 10e, no. 2227, koperen stuurrad- afknipper met aschbak. lie, no. 8752, rek met kopjes en schoteltjes. 12e, no. 1201, fraai inktstel met zilver gemonteerd. 13e, no. 7897, toiletemmer. 14e, no. 3869, mooie wekker. 15e, no. 504, platina tasch- beugel. 16e, no. 718, kistje fijne sigaren. 17e, no. 7931, twaalf eierdopjes met blaadje. 18e, no. 8199, mooie pijp in étui. 19e, no. 9019, tafelkleed. 20e, no. 7824, doos fijne biscuits. 21e, no. 8353, flacon fijne eau de cologne. 22e, no. 9121, idem. 23e, no. 3764, zelfstrikker met pochette. 24e, no. 7338, paar mooie bretelles 25e, no. 6346, blik Olba ham. Nadat de prijzen alzoo waren bekendgemaakt, werd ook de uitslag vastgesteld van het par ticuliere raadspel, dat dhr. A. van Maale zijn cliëntèle had aan geboden. Dit bestond uit het raden naar een bepaald lot van bovengemelde loteiij dat in een enveloppe was gesloten. Het ver borgen nummer was 4902. Geraden was door J. de Kra ker 4900, J. van Driel 4905, A. J. Schieman 4911, mej. Smies- Loof 4890 en M. Oppeneer 4870- Na afloop dankte dhr. Van Maale voor de belangstelling. En hiermede is voor 1930 het werkplan der V. V. V. ten einde gekomen. Zonder nu op het jaarverslag vooruit te loopen, kunnen we zeggen, dat men er- weer met voldoening op kan terugzien. Behoudens enkele mopperaars, die er altijd zullen zijn, hebben naar men ons mede deelt, de neringdoenden goede zaken gemaakt. We melden dit daarom nog eens, om den ver keerden Indruk weg te nemen, die men van uit Sas van Gent op onze winkelweek trachtte te vestigen. De V. V. V. gaat nu op reces vol hoop en moed voor hun eerste lustrum in 1931 Gewetensgeld. De Minister van Financiën maakt bekmd, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar i komen en/of vermogen (gewrtensgeld) bij den inspecteur der directe be lastingen te Ter Neuzen f800. Arrond. Rechtbank te Middel burg In de zitting van 19September 1930 werden de volgende zaken behandeld A. G., 58 jaar, voerman te Zaamslag, werd verdacht dat hij in den loop der jaren 1926 tot 1930 te Zaamslag 2 bussen Zink wit, die hij onder zich had om te vervoeren, heeft verduisterd. Eisch 1 maand gevangenisstraf. I. A. F., 41 jaar, leurder te Breskens, gedetineerd, werd be klaagd dat hij te Axel 2 Rijwiel- belastingplaatjes, die hij gevonden had, heeft behouden. Eisch 3 maanden gevangenis straf. Tragisch ongeval. Zaterdag heeft de politie te Arnhem deD heer VeenemaD. wiens vrouw en kit de^en bij het auto-ongeluk nabij paviljoen Presikhaat om het leven kwamen, een verhoor afgenomen. Hieruit bleek, dat de heer V. den weg niet goed kende en dezen aan een agent vroeg. Hij zette zijn auto op den Velperweg en ging zelf een zyweg af. Eenigen tijd later zei een agent tegen mevrouw V., dat zy beter deed den weg af te rijden in verband met het drukke verkeer op den Velper weg. Mevrouw V., die verklaarde zelf te kunnen rijdeD, deed zulks. De agent riep haar nog achter na„Denkt u om den overweg Dat schijnt zij echter niot ge hoord te hebben. Het hek van den overweg stond open. Juist toen zy er midden op was, kwam de sneltreiD met het noodlottige gevolg, dat de auto gegrepen en 303 M. werd meegesleurd. De auto werd geheel versplinterd en de inzittenden gedood. De zwaar verminkte lijken werden door treinpersoneel bevryd. Mevr. V. was 29 jaar, het meisje 7 en het zoontje 6 jaar. Men denke zich den toestand in van den heer V. Hij werd onder geleide naar zijn woonplaats te Apeldoorn gebracht. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat de overweg particu lier is en dat de zorg voor be hoorlijke sluiting der hekken daarvan niet bij de Spoorweg onderneming, doch by hem be rust, die eigenaar, pachter ot gebruiker van het land of erf is. By Terheyden heeft op den weg naar den Moerdyk een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Een motorrijder hoorde op dezen weg remmen achter zich en toen bij omkeek zag hy een auto slingereD en daarna tegen een boom ryden. Het voorste gedeelte van den auto werd geheel in elkaar gedrukt. In den auto zaten een heer uit Lisse met zyn dochter en haar verloofde. De verlooide zat aan het stuur. Het meisje werd zeer ernstig gewond, even als haar verloofde. Beiden wer den naar het siekeobirs te Breda vervoerd. De vader van het meisje kreeg slechts eenige lichte ver wondingen. Goedkoop reizen. Te Berlyn is een ingenieur aangehouden, die op een valsch spoorkaartje naar het Westen wilde reizen. Bij een huiszoeKing by den ingenieur vond men uit gebreid materiaal, waaruit blijkt, dat er vervalaohingen met spoor kaartjes op groote schaal hebben plaata gehad. De dader en een medeplichtige zijn reeds ter be- schikking ran de justitie gesteld. Ook op het station Schmargen- dorf is 68D jongeman aangehou den, die eveneens van mede- plicl t gheid aan deze malversaties verdacht wordt. Frankrijk. In hun beduchtheid voor de veiligheid der grenzen hebben de Pranscheu sinds den oorlog geweldige sommen besteed voor de defensie. Wordt in ons land de begrooting nog steeds aange duid als de millioenennota, voor Frankrijk is die benaming ten eenenmale onvoldoende gewor den, daar terugbrengen tot den eenvoudigsten vorm van uit drukking slechts in milliarden kan geschieden. A oor een deel is dat te wyten aan den lagen franc-koers, waarvan de notee- riug aan de Amsterdamsche beurs op 9.75 (tegen normaal of liever nominaal 50) de juiste afspiegeling biedt. Maar ook toch zijn deenormebegrootingsgetallen een uitvloeisel van de stygende uitgaven, waaronder die voer leger en vloot mitsgaders ver dedigingswerken reusachtige pro porties hebben aangenomen. En van een teruggang is binnen afzienbaren tyd geen sprake, getuige het ontwerp voor de begrooting 1931 32, sluitende in eindbedrag met 59.1 milliard traucs, zijnde in cyfers 50.100 000.000, een getal, dat aau de ergste dagen van den Duitschen iLflatietijd doet den keu, toen we niet meer keken op een paar nullen meer of minder en een broodje betaald werd met 'n paar honderd millioen Mark, een bedrag, waarover alleen de allerarmsten niet beschikten. Zoover is het, gelukkig, in het land van Marianne nog niet ge komen, maar men schermt er toch, vooral bij de begrooting, met onrustbarende getallen. Zoo is ditmaal voor de verdediging een sommetje uitgetrokken van 12.2 milliard (12.200.000.000) francs, waarbij ter geruststelling verzekerd wordt, dat dit niet meer dan i25millioeti( 125 000 000) hooger is dan verleden jaar. De solidariteit onder Fransche notarissen heeft een collega uit don brand geholpen met 12 millioen francs. De notarissen van het depar tement van de Seine hebben vergaderd en met aigemeene stemmen besloten gezamenlijk 12 millioen francs bijeen te brengen en ter beschikking te stellen van notaris GirardiD, op dat deze, met de 4 millioen francs, waarover hijzelf beschikt, de verduisteringen van zijn klerk Lasternas dekken kan. Lasternaa is de man, die er in geslaagd was die zestien millioen francs te verspelen op de wedrennen. Dat hy deze verduisteringen kon plegen was een gevolg van het slechte toezicht op zijn beheer. Dat toezicht berustte bij de con trolecommissie, die door de no tarissen gemeenschappelijk was ingesteld om toezicht te houden op hun administraties. Naar Lasternas bij zyn verhoor aan den rechter van instructie mee deelde, plachten de bezoeken van dit lichaam van controle niet langer dan vyf minuten te duren. Daar huD eigen controleorgaan in dit geval zoo deerlyk gefaald heeft, rustte er ongetwijfeld op de notarissen een zekere moreele verplichting om de aangerichte schade te helpen goedmaken. Dat zy zulks ten volle doen, verdient echter een eervolle ver melding, evenals de houding van notaris Girardin, die om zijn verplichtingen jegenszyncliënten na te komen zyn gansche ver mogen beschikbaar stelt. Een duur zaakje. De begrooting van den Volken bond voor 1931 is geraamd op 29 966 436 Zwitsersche francs, terwyl deze het vorig jaar sloot met tr. 28.210.248. Geen wonder, dat op bezuiniging werd aange drongen. In de ontwapeningscommissie is thans na jaren 7an onderhan deling over dit onderwerp, be sloten om fioanoieelen steun t|

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2