Rechtszaken. Gemengd Nieuws. In de memorie van toelich ting luidt het, dat die getallen geen bezorgdheid behoeven te baren, maar als we in de troon rede lezen, dat de inkomsten niet toenemen en de uitgaven meer toenemend dan minderend zijn, dan kunnen we wel weer zoo zachtjes aan op belasting- verhooging rekenen. Staten-Generaal. Tot voorzitter van de Eerste Kamer is benoemd de heer mr. W. L. Baron de Vos van Steen- wijle en tot voorzitter van de Tweede Kamer de heer mr. J. R. H. van Schaik. Ondervoorzitters zijn de heeren mr. Schaper en dr. Beutner. Wat do Pers over de Troon rede zegt. „N. R. Crt." (lib)Erbarmelijk van taal en inhoud. Handelsblad" (lib.)Een leege doos. Maasbode" (r.k.)Somber van toon. „De Nederlander" (c.h.): Deze troonrede is belangrijk. „De Standaard" (a.r.)Zij is uiterst sober. „Het Volk" (s. d. a. p.): Een brutale uitdaging. „De Telegraaf" (neutr)Een troonpraatje. „Het vaderland" (lib.): Een waarschuwing tegen luchthartig heid. „De Residentiebode" (r.k Een somber staatsstuk. Accijns gedistilleerd. Door de Regeering is voor gesteld om verhoogde accijns van het gedistilleerd te heffen, ten einde de mindere inkomsten door de verlaging van 1929 weer in te halen. Deze bedroeg van f300 tot f180 per H.L. van 50 pCt. De verminderde opbrengst was f37 millioen, terwijl vroeger f45 millioen werd opgebracht. Voorgesteld wordt nu in plaats van f 180, f220 per H.L, en zal slechts navordering geschieden op partijen van meer dan 100 L. Jan Ligthart. H. K. H. Prinses Juliana zal op 26 dezer het te 's-Graven- hage opgerichte gedenkteeken voor wijlen Jan Ligthart onthullen. S. D. A. P. en N. V. V. In de gehouden conferentie's op j.l. Zaterdag werden zooals we meldden eenige resolutie's aangenomen. Door plaatsgebrek konden we die in ons vorig num mer niet opnemen, doch doen dit thans, daar we die niet van belang ontbloot achten en ook voor een zeker deel als bevor derlijk kunnen beschouwen voor het algemeen welzijn. En zeker verwachten we, dat aan de ver wezenlijking van die wenschen voor zeker deel kan meegewerkt worden, ook al is men niet aan gesloten bij de S. D. A. P. of het N. V. V. In de resolutie betreffende Ouderdomsverzekering wordt bij de Regeering en de Staten-Gene- raal aangedrongen op a. invoering van een staats pensioen aan alle mannen en vrouwen, loonarbeiders, zoo goed als zelfstandigen, die beneden een zekere inkomensgrens blijven b. verbetering van de invali diteitswet door uitbreiding van het aantal loonklassen met een dienovereenkomstige verhooging van de premies en de staatsbij- drage c. verbetering van de vrijwil lige ouderdomsverzekering door het verleenen van een toeslag van staatswege. In de resolutie inzake wettelijke werkeloosheidsverzekering wordt er bij de Regeering en de Staten- Generaal op aangedrongen, zoo spoedig mogelijk een wettelijke regeling der werkloosheidsverze kering tot stand te brengen, o.m. berustende op de volgende grond slagen a. De vrijwillige verzekering blijft gehandhaafd, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen, om bij Kon. Besluit voor de daarvoor geëigende bedrijven of beroepen de verplichte verzeke ring in te voeren b. niet de uitvoering der ver zekering worden uitsluitend be last de werkeloosheidskassen der vakvereenigingen, die behoudens het noodzakelijk toezicht van overheidswege volledig zelfbe stuur moet hebben c. alle gemeenten worden ver plicht tot deze wettelijke regeling toe te treden d. de kosten dezer verzekering zullen worden gedragen door de verzekerden, de werkgevers en de overheid (rijk en gemeenten); e. de overheid verstrekt op de bijdragen der verzekerden en der werkgevers een bijslag van ten minste 100 pCt. f. aan het hoofd der werkloos heidsverzekering komt een be stuur, bestaande uit vertegen woordigers van rijken gemeenten en vertegenwoordigers van de belangrijkste vakcentralen van werkgevers en van werknemers g. er wordt een crisisfonds gesticht, waaruit in tijden van crisis gedurende een bepaalden tijd steun wordt verleend aan door werkloosheid getroffen ar beiders. De middelen van dit crisisfonds worden gevormd door bijdragen van de werkloosheids- kassen de werkgevers en het Rijk. In de resolutie inzake mede zeggenschap en bedrijfsorganisa tie wordt van de regeering ge- eischt de wettelijke regeling van medezeggenschap en doelmatige bedrijfsorganisaties in de Volks vertegenwoordiging aan de orde te stellen. Voorts werd een resolutie in zake een wettelijke vacantierege- ling aangenomen. In de resolutie nopens den arbeidstijd wordt o.m het bestuur van het N. V. V. en der aange sloten organisaties opgedragen, zoolang de regeering nalatig blijft in ons land de 48-urige werkweek algehèel in practijk te brengen, alle krachten in te spannen, om met economische middelen de 48-urige werkweek practisch te verwezenlijken. In de resolutie inzake nationale en internationale ontwapening wordt van de volksvertegenwoor diging de verwerping van het regeeringsvoorstel tot vlootuit- breiding geëischt. AXEL, 19 Sopt. 1930. Gisteren reed J. W., knecht bij een melkverkooper alhier met zijn fiets de helling af in den zgn. Verloren Hoek. Bij het draaien remde hij zoo sterk, dat hij viel en daarbij zijn hand door een matglazen ruit sloeg van de werk plaats van den schilder Knieriem aldaar. Het gevolg was, dat een paar peezen werden afgesneden en de jongen na hevig bloedver lies naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Winkellersvcreeniging. Gisterenavond werd alhier een vergadering gehouden tot het oprichten van een winkeliersver- eeniging. Gezien het resultaat, dat bereikt was tijdens de winkel week, en dat de V. V. V., met name de winkelweekcommissie, het zij tot hun eer gezegd de winkeliers eens heeft wakker geschud, en heeft doen zien, wat zij door eendrachtig samenwerken kunnen verkrijgen, kwamen enke len bijeen in een onderonsje en besloten tot oproeping van dep winkelstand. Van de 146 genoodigden waren ruim 40 personen opgekomen. Na een korte uiteenzetting van het doel door den heer L. P. Bakker, die de vergadering leidde, nl om op bepaalde tijden als winkeliers gezamenlijk een recla me-actie op touw te zetten, zoo als b.v. ook te Terneuzen is ge schied, werd eenige bespreking gevoerd. Te verwonderen was niet, dat van zekere zijde deze actie als gericht tegen de V.V.V. werd beschouwd, ofschoon de voorzitter dit bestreed en integen deel het zeer gewenscht achtte, wanneer in samenwerking met de V.V.V. kon worden gehandeld, om ingezetenen te bewegen hunne waren hier te koopen of te doen vervaardigen en vreemdelingen hierheen te lokken om hun in- koopen te doen, Een ander achtte de oprichting eener winkeliersvereeniging zeer gewenscht, maar dan toch zeker met een meer uitgebreid plan, dan alleen om reclame te voeren. Hoeveel belangen zijn daar niet, die de winkeliers gemeen hebben en hoeveel verkeerde toestanden en gebruiken komen niet voor, welke gezamenlijk bestreden kunnen worden Een derde spreker wilde de zaak zoo beschouwd zien, dat b.v. niet alleen met oranjefeesten, maar ook bij andere gelegenheden, reclame voor de winkeliers werd gemaakt, zoodat men b.v. als er gevlagd moest worden, gewone vlaggen, Avro-vlaggen en Vara- vlaggen kon uitsteken, zoodoende een gemengd koor vormend. Nadat de sprekers tot hun vol doening waren beantwoord, slo ten zich 39 personen aan, en werd een voorloopig bestuur gekozen uit de heeren L. P. Bakker, A. Dekker, A. Th. 't Gilde, M. Mieras, C.J. Schieman en P. A. Wondergem. Na her stemming tusschen de h.h. H. J. Harte, A. van Maale en C. L. de Smidt, werd eerstgenoemde ge kozen. Nadat nog werd besloten om voor de volgende vergadering een ontwerp-reglement samen testel len en alsdan plannen zullen worden geraamd en besproken voor het aanst. St. Nicolaasfeest, ging de vergadering uiteen. Gisterenavond trad te Ter- neuzen in de Herv. Kerk op voor de Chr. Jongemannenvereeniging ds. Homburg uit Goes. De heeren F. Dieleman Pz. (zang) en P. Brakman (orgel) uit Axel luister den deze samenkomst op. Er was een goede opkomst. Aan J. H Hamelink, dek- knecht bij den Prov. Stoomboot- dienst te Ter Neuzen, is de bron zen eere-medaille voor mensch- lievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift uitgereikt. Tot onderwijzer aan de bijz. school te Breskens is benoemd de heer J. Suurmond te Vlis- singen. Mej. Nus, onderwijzeres aan de bijz. school te Breskens, is in gelijke betrekking benoemd te Almelo. Naar „Het Volk" meldt, heeft de Rijksbemiddelaar, de heer Aalberse, de landbouwers en de sedert 2 Augustus stakende werk nemers te Nieuwvliet tegen Zater dag tot een tweede bespreking uitgenoodigd. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter staande adr«s§en Rijwielplaatje in etui. Te bevragen bij veldwachter Griep, Julianastraat. Rtyksstenn. Aan de posten welke op de Rijks begrooting voorkomen voor 1931 is het volgende ontleend voor wat Zeeland betreft Voor verruiming van den ha venmond te Breskens en een ver lenging van den Westhavendam wordt f 200 000 aangevraagd. Reeds vele jaren is op uitbrei ding van de kanaalhavens te Ter Neuzen aangedrongen. In be ginsel werd een plan aanvaard, beoogende den aanleg naar Sluis kil van drie havens, waardoor zou worden verkregen 4320 M. kaaimuur, 46.5 H.A. opslagterrein en 8850 M. dubbel goederen- spoor. De kosten van dit plan zijn geraamd op f 9.500 000. Evenwel bestaat aan uitvoering van dit plan geen onmiddellijke behoefte. Voorloopig kan een kleiner plan tot uitvoering worden gebracht, waarbij worden ver kregen 1140 M. kaaimuur, 12.75 H.A. opslagterrein en 3400 M. dubbel goederenspoor. De kosten van dit pian worden geraamd op f 3,000 000. De pro vincie Zeeland en de gemeente Ter Neuzen zullen achtereenvol gens f250.000 en f200.000 in dertig jaarlijksche termijnen te voldoen» bijdragen, Een bedrag van f 56000 is uit getrokken voor onderhoud van de door de provincie aan het Rijk over te dragen wegvakken Zierikzee—Zijpe, Goes— Hoede- kenskerke, 's Heer Arendskerke WolfaarrSdijksche veer, weg op den Ooster-Scheldedam, Draai brug—SluisBelgische grens en Walsoorden—Hulst, tot een ge zamenlijke lengte van rond de 50 K.M. Voor voltooiing van den aanleg van een nieuw wegvak onder 's Heer Arendskerke op den Rijks weg Middel burg—Goes—Kapelle, waarvan de kosten, met inbegrip van een over den spoorweg te bouwen viaduct, worden geraamd op f 400,000, is een bedrag van f 150,000 uitgetrokken. Voor kosten van verbetering van den weg op den 's Heer Hendrikskinderendijk is f80,000 uitgetrokken en voor verbetering van den weg Goes—Kapelle, waarvan de kosten geraamd wor den op f 463,500, een bedrag van f 1150,000. Voor aankoop van grond voor verbetering van den weg Wals oordenHulst—Belgische grens wordt f 10,000 gevraagd en voor verbetering van de verharding van den weg Hulst—Kapellebrug (Gentsche straat) een bedrag van f 75,000, Voor aankoop van grond voor aanleg van den Rijksweg Vlis- singen—Nieuwland, wordt een bedrag van f 50,000 gevraagd het voor grondaankoop op den dienst 1930 uitgetrokken bedrag zal vermoedelijk niet kunnen worden besteed. Voor verbetering van dm Rijks weg KapelleNoord-Brabantsche grens wordt voor voltooiing van het gedeelte Schorebrug— Krab- bendijke een bedrag van f 125000 gevraagd en voor verbetering van het gedeelte Kapelle—Schorebrug een bedrag van f 150,000, waarin begrepen is het maken van een viaduct over den spoorweg. De overige aangevraagde be dragen strekken tot voortzetting van de verbeteringen aan Rijks wegen. Predikbeurten te Axel. Zondag 21 September 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/« ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Leeskerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 Leeskerk. De moordzaak-Lans. Voor het Haagsche Gerechtshof is aangevangen de behandeling van de geruchtmakende Rotter- damsche moordzaak tegen den gewezen procuratiehouder G J. van O. die wegens doodslag op zijn patroon Lans op 29 Nov. 1928 te Rotterdam gepleegd, werd veroord. tot 15 jaar gevang. Van de zijde van de baiie, de pers en het publiek bestond voor de be handeling zeer veel belangstelling. Reeds te middernacht stonden menschen voor den ingang der publieke tribune, doch weinigen werden toegelaten. Niet minder dan 84 getuigen zijn gedagvaard. Te Goes is het vierjarig kleindochtertje van den heer B. door de bestelauto van den heer de Br. aangereden. Het kind sloeg tegen de straat en werd nog enkele meters meegesleurd. In hoogst ernatigen toestand werd het meisje naar het Gast huis overgebracht, waar zy over leden is. Tragisch was het, dat de moeder van bet kind hier ge logeerd, aan den kant van de straat getuige was van het on geluk. Naar gemeld wordt, treft den chauffeur geen schuld, Prinses Juliana te Katwijk. Heien werd te Katwijk door H.K H. Prinses Juliana het mo nument onthuld, dat is opgericht voor de tijdens den oorlog om gekomen vi8scbers. De plechtig heid werd bijgewoond doorH.M. de Koningin en Z K. H. Prins Hendrik. Wegens het zeer ongunstige weer was het niet doenlijk de redevoeringen in de openlucht te houden, zoodat deze achter wege werden gelaten. In de kerk werden zanguitvoeringen gehouden. Van de uitzending per radio kwam eveneens door het slechte weer niet veel terecht. Na zich eenigen tijd met de autoriteiten le hebben onderhou den onder een baldakijD, begaf de Kon. Famil e zich per auto naar een hotel, waar door school kinderen liederen werden ge zongen. Herdoopt. De spoorweghalte Noord- Kraayart aan de lijn Goes Vlissingen zal voortaan Leme- dorp heeten. De Zaterdag te Rotterdam als verdacht van verduistering aangehouden Haagsche advocaat mr. H V. is naar het Huis van BewariDg overgeb-acht. Reeds moet vaststaan, dat ten nadeele van cliënten meer dan een halve ton zoek ir. Verdachte was plaatsverv. kantonrechter en is per radio bericht opgespoord. Hij heeft bekend. Te Haarlem is aangehou den een 38 jarige brievenbestel ler, beschuldigd van verduiste ring van geldswaardige papieren uit postzakken, tot een bedrag van f 14 425. Zwaar weer. Van de torpedoboot G II welke Maandagavond te IJmui- den binnenkwam, ia op de Noordzee door den storm een stoker over boord geslagen. Deze werd evenwel gered door den commandant der torpedo boot G XIII, die het ongeluk zag gebeuren en gekleed te water sprong. Even later sprong dezelfde commandant weer over boord om te trachten den korporaal seiner Broeren uit den Helder, die ook door een stortzee van de G II afsloeg, te redden. Deze poging mislukte echter, doordat de commandant zelf uitgeput binnen boord gehaald noest worden. De drenkeling, die een paar minuten later gezien werd, kon nog met een haak worden op gehaald, maar door de woelige zee werd hjj losgeslagen. Zijn lyk kon niet geborgen wo:den. B. was ongeveer 45 jaar oud en gehuwd. De politie-kruiser „Nautilus" is naar Nieuwediep gevaren ter ontscheping van een lid der bemanning, dat tijdens den storm ernstige verwondingen had op- geloopen, terwijl toen tevens een paar sloepen waren stuk geslagen. Sacces met politiehonden. Van ds gemeentelijke drink waterleiding te Enschedé gele gen onder Losser, had men de loongelden eenigen tyd in een keet geborgen om deze des Maandags uit te betalen. Van die gelegenheid heeft iemand, die op den uitkyk heeft gestaan, gebruik gemaakt en de keet opengebroken. Al het geld, on geveer f 1400 werd gestolen. On middellijk werd met politie honden een onderzoek ingesteld. Dit heeft tot resultaat gehad, dat het geld en een aantal inbrekers werktuigen in de nabijheid wer den gevonden, verborgen onder den grond. De dader werd nog niet aangehouden. Uit Nizza wordt gemeld, dat een remisier, na het plegen van malversaties op groote schaal, sinds 15 Augustus verdwenenjis. De door hem gepleegde ver duisteringen bedragen vele mil* lioenen francs,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2