Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiivvscli - Vlaanderen Holde aan de Koningin. No. 50. VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrïjdagvoormiddag II ure. IS 000 kinderen brengen groeten aan de Koningin. Of uit de geste die groeit van uit socialistische en communis tische kringen in binnen- en bui tenland, om steeds meer invloed op het volk en daardoor op de regeeringen uit te oefenen, weer groeit de liefde tot ons vorsten huis, dan of de feestelijkheden in ons land bij den 50sten jaar dag van H. M en de bezoeken, die de Koningin bracht naar onderscheidene provincie's het hunne ertoe bijbrengen, dat de banden, die ons volk aan Oranje bindt weer hechter worden aan getrokken, we weten het niet, maar feit is, dat deze dagen veel hebben van hoogtijdagen voor onze Koninklijke Familie. Maandag is te 's Gravenhage de grootsche huldiging, welke H. M. aldaar ter gelegenheid van haar 50en verjaardag, is ten deel gevallen, voortgezet met een massa-demonstratie van de Haag- sche schooljeugd, leerlingen der Openbare en Bijzondere scholen, die ten getale van bijna twintig duizend naar het Huis ten Bosch trokken tot het brengen van een middaggroet en zanghulde aan de Koninklijke Familie. Tegen 3 uur begon de opstel ling en om 5 uur had het groot ste deel van de onafzienbare stoet het Huis ten Bosch bereikt. Ook hadden er plaats genomen 4 muziekkorpsen, n.l. de Kon. Milit. Kapel, de Haagsche Har moniekapel, de Haagsche Politie- muziek en het corps der Veld artillerie. Een groep van 350 meisjes met tuiltjes en bloemen kregen een eereplaats en vormden de woor den „Hulde aan H. M. de Ko ningin" door hare opstelling. Ter zijde waren zitplaatsen ge maakt voor autoriteiten. Nadat Arnold Spoel zijn diri- geergestoelte had betreden steeg om half zes een oorverdoovend gejuich op uit een zee van vlag getjes. Verlaat u op mij, herhaalde de officier, ik zal zorgen, dat u geen leed geschiedemaar houdt u onder worpen en zorgt vooral u den toorn van dat volk niet op den hals te halen.... Tet weerziens, mijne vriender, dat God met h zij 1 Wacht, kapitein, mijn bediende zal u vergezellen. O neen, mijnheer de graaf, ik verlaat u niet, smeekte de brave Phi lippe, laat mij uw lot deelen, ik bid het u. Trouwe dienaar, zei Leondari, gij zult hij uwen heer blijven. Het is de plicht van een goeden knecht het lot zijns meesters te deelen, en zoo ik later genoodzaakt ben de ooren van den graaf naar zijn land te zen den, houdt u verzekerd, dat de uwe de uitstekende eer zullen hebben, ze te begeleiden. En nu mijnheer de graaf, zeide hij, zich tot Alfred wen dende, wees zoo goed tnij in mijn nederige schuilplaats te volgen. Ik pezlt noch paleis, noch kasteel, maar 'k ben omringd van trouwe makkers, *ier hart en hand mij toebehooren en 'k zou mijn vrij en woest leven niet w"len inruilen tegen al de rijkdom men. die gij bezit. Vooruit kameraden t Hij zond den gids, welke de reizi gers vergezeld had weg, nam den toom van het paard dat de graaf be« 'eed, terwijl een der luitenants van ^ten bandiet zich naast Charles Bertin Het was het oogenblik, waarop de Kon. Familie naar buiten kwam, met gevolg. Drie meisjes, Nelly Benschop, Tienie Brandts van Rijn en Mies van Klaveren betraden daarna de trappen om H. M. en H. K. H. bloemruikers resp. van oranje en van roode rozen en een in oranjeomslag gevat tekstboekje aan te bieden. Allereerst werden nu twee cou pletten van het Wilhelmus door de kindermassa gezongen. Vervolgens het lied „Vrouwe van Neerland", en tenslotte na een algemeen „hoezee" en een overweldigend vlaggenzwaaien, het lied „Wij willen Holland houen". Wederom volgde een aller hartelijkst „hiep hiep hoera" voor de Koninklijke Familie. Arn. Spoel mocht onmiddellijk daarop den dank van H. M. in ontvangst nemen. De Koningin verzocht hem, Haar hartelijken dank over te brengen aan alle medewerkenden, en Zij zeide, werkelijk ontroerd te zijn door de gebrachte zanghulde. Hierna te 5,35 begon het défilé van de duizenden kinderen, waarbij de Kon. Militaire Kapel begeleidde. Het voorbijtrekken langs de Koninklijke Familie duurde pre cies een uur en leverde een aller aardigst schouwspel op. Telkens wuifden de Koninklijke personen de jeugdige defileeren- den hartelijk toe. Het was een prachtige middag. De NatioDalc Vaandelgroet. De dag der Kameropening had men uitgekozen voor den natio- nalen vaandelgroet aan H. M. de Koningin, die bedoeld was als een algemeene hulde aan onze Vorstin, ter gelegenheid van Haar 50sten verjaardag. Deze keuze scheen niet slecht, omdat tien duizenden uit den lande op dien dag de Residentie bezoeken en reeds daarom groote belangstelling kon worden verwacht, maar ook omdat de ruim 12000 dames en heeren, die aan de huldebetuiging plaatste. De rest van den troep schaarde zich rondom hen en.... voor waarts marsch I Zij daalden een die pen bergpas af en hielden stand aan de bedding eener kleine rivier. Nu, mijne heeren, zeide Leon dari, ben ik verplicht u te blinddoe ken, want als gij eens de vrijheid mocht terugkrijgen, zoudt gij van deze weldaad ten mijnen nadeele ge bruik kunnen maken. Twee aangewezen bandieten traden op de gevangenen toe en volvoerden met behendige vlugheid de bevelen van hunnen hoofdman. En voort ging het weer. Slechts de korte comman do's van den hoofdman verbraken tusschenbeide de stilte. Gedurende drie uren doorkruisten zij valleien en dalen, klauterden bergen ep, liepen over rotsen en langs voetpaden, zoodat deze tocht groot gevaar opleverde. Eindelijk commandeerde de aan voerder haltroovers en gevangenen stegen van hunne paarden en de tocht werd te voet voortgezet. Na een half uur gaans kwam men aan een nauwe doorgang, die het voorkomen had van een tunnel. Het was de ingang van een hol, dat zoodanig verborgen was, dat de sluwste speurhond er nooit in geslaagd zou zijn het te ontdekken. Alfred Beaucouit en Charles Bertin werden door hunne geleiders in dat hoi geleld en van hunne blinddoeken ontdaan. De jongelingen keken onmlddeliqk om zich en zagen met voldoening den trouwen Philippe, die bij hen stond, met nog geblinddoekte oogen en gebonden handen, De doek werd hem afgenomen en toen hij zijn mees3 ter zag, trad hij met een uitroep van vreugde een paar schreden naderbij. zouden deelnemen, nu ook in de gelegenheid waren den Konink lijken stoet te aanschouwen op zijn weg van het Noordeinde naar het Binnenhof. De deelnemers en deelneemsters aan den vaandelgroet hebben het dan ook in alle opzichten ge troffen. Eenigen tijd nadat de Konink lijke stoet aan het paleis Noord einde was teruggekeerd, begaven zich duizenden naar het Malie veld, waar de opstelling met de vaandels plaats had. Op verzoek van de Kon. Ver. „Oranjebond" te 's-Gravenhage, die in samen werking met den Bond van Oranje verenigingen „Voor Oranje en Vaderland" te Rotterdam, het initiatief tot de huldiging had ge nomen, had zich de heer Henri ter Hall met de leiding belast. Niet minder dan 414 vereni gingen en bonden namen aan de huldiging deel, zooals reeds ge meld, te zamen vertegenwoordigd door ongeveer 12,000 personen, gekomen zijnde van noord en zuid, van oost en west. Onder de corporaties waren 42 zang en 21 muziekvereenigingen. Op een versierde auto was het bloemstuk in de stoet meegevoerd, dat aan H. M. zou worden aan geboden. Het bestond uit het Nederlandsche wapen, geflan keerd door een oranje en een nationale vlag op een veld van oranje-rozen staande, met een boek waarop de jaartallen 1880- 1930. Het wapen, het boek en de vlaggen waren van bloemen. Natuurlijk was er buiten de deelnemers ook van de zijde van het publiek enorme belangstelling voor deze hulde, zoodat het ver keer finaal gestremd werd en het zwart zag van menschen. Toen de Kon. Familie onder daverend hoera op het bordes van het paleis had plaats geno men, werd door alle aanwezigen het Wilhelmus gezongen, bege leid door 18 muziekkorpsen (die allen stemden onder leiding van den onderkapelmeester van het 6e te Breda. Hierna inspecteerde H. M. de Het hol leek opzettelijk ten gebruike der bandieten aangelegd. Het gewelf was ruim en hoog, de vloer en de muren waren van steen. Aan de eene zijde der spelonk was een bron van zuiver water, dat uit den grond op borrelde en door de rotskloven ver dween. In een hoek vlamde een goed vuur, waarboven ketels hingen van verschillenden vorm, welke dienden om het eten der bende te koken. Aan het gewelf hingen verscheidene lan taarns, die het roovernest verlichtten. Langs den muur stonden banken, tafels en eenige stoelen en de vloer was met onbereide vachten belegd. Leondari, die voor een oogenblik was verdwenen, kwam bij de gevan genen terug. Wat gij hier ziet, zeide hij spot tend, is slechts een gedeelte van ons domein; wij bezitten nog twee of drie kleinere spelonken, die van deze vei- wijderd zijndaar zult gij uwe dagen slijten, in afwachting, dat uw losprijs kome. Ik ben er zrker van, dat gij mij binnen acht dagen wel zult smeeken uwe brieven naar Frankrijk te laten zenden, opdat uwe vrienden uwe ver lossing verhaasten, want ik herberg mijn gevangenen nimmer al te ge makkelijk, vervolgde hij op spotten- den toon, uit vrees, dat zij de voor keur geven bij mij te blijven, inplaats van hun geld af te staan. Na deze voor de gevangenen wei nig bemoedigende toespraak, riep hij Argos en beval hem, de heeren naar hun appartementen te geleiden. In het meest verwijderde gedeelte van het hol bevond zich de cel, voor de gevangenen bestemd, die slechts uit een door balken en planken afge6 Sloten rotsspleet bestond, In deafslui* studenten-eerewachten, resp. in blauwe en groene uniformen met witte veeren. Vervolgens werd het bloemstuk aangeboden, waar bij 1300 zangers het „Koninginne- lied" zongen, gedicht door den heer H. den Engelsman te Mid delburg. Nadat nog was gezongen en gespeeld met tot slot „Dat 's Heeren Zegen op U daal", lieten enkele Brabanders het vaandelzwaaien zien en toen begon het défilé. H. M. dankte de leiders dezer betooging en zeide zeer getroffen te zijn geweest door deze echt nationale hulde. Taptoe op plein 1818. 's Avonds had een groote mili taire taptoe plaats, waar alweer tienduizenden getuige van waren. Deelnemende corpsen waren het stafmuziekkorps der Kon. Marine, de tamboers en pijpers van de Mariniers, de Kon. Mil. Kapel, de tamboers van het Reg. Grenadiers en van het 4e Reg. infanterie, de hoornblazers van het Reg. Jagers, de trompetters van het 3e half-regiment huzaren en van het 2e Reg. veldartillerie. Op het gereserveerde gedeelte werden o.a. opgemerkt de min. van Defensie, dr. Deckers, min. Terpstra, eenige Kamerleden en vele hooggeplaatste militairen. Door de stafmuziek der Kon. Marine werden achtereenvolgens uitgevoerd roffel, taptoe der Kon. Marine, Russische taptoe, gebed, Wien Neerlands' Bloed, eere- marsch Kon. Marine, defileer- marsch Kon. Marine. Daarop volgden door de Kon. Mil. Kapel roffel, taptoe tam bours en hoornblazers infanterie „Wilt heden nu treden" (Valerius), taptoe trompetters bereden wa pens, koraal„Dankt, dankt nu allen God". Vervolgens gaf de stafmuziek der Kon. Marine den De Ruyter- marsch en de Kon. Mil. Kapel den huid gingsmarsch, den marsch van de cavalerie en artillerie en „Leve het Reg. Grenadiers", Fan fare de Marche des Tambours ting was een deur, van een sterk slot voorzien. Een paar ronde gaten dienden voor luchtverversching. Twee ruw getimmerde houten stoelen en een paar schaapsvachten waren de eenige meubels. De muren waren met schimmel overdekt; het was er zeer vochtig. Charles Bertin rilde onwillekeurig, toen hij zich op een stoel neerzette en mismoedig rondkeek. Gij, zeide de roover in slecht Fransch tot Philippe, gij moet buiten slapen, voor de deur van uwen mees ter. De heeren kunnen 's nachts op de huiden uitrusten en over dag kun nen zij zich in de buitengrot bezig houden. Maar het is afschuwelijk hier riep graaf Beacourt met heftigheid, ik zou mijnen hond hier niet willen huis vesten. Ik begrijp, dat dit appartement u niet erg bevalt, lachte Argos spot tend, maar het hangt van u af, hier zoo kort mogelijk te verbleven. DE BESLISSENDE DAO. De lotgevallen van graaf Alfred Beaucourt en zijne gezellen maakten veel opspraak niet alleen te Athene, maar ook in Frankrijk. In de hoofd stad van Griekenland aadgekomen, had kapitein Lotilleux onmiddellijk de noodige stappen bij de bpvoegde overheid gedaan, vervolgens had hij aan baron Bertin kennis gegeven van hetgeen zijn zoon en diens vriend was overkomen, Het Grieksch gouvernement had dadelijk de krachtdadigste maatrege- len genomen j noord' en tuid,» oost en westwaarts waren troepen gezon» den» die velden en Wegen doorkruis en de Grenadiersmarsch. Tot slot gaf de stafmuziek der Kon. Marine het Wilhelmus. De taptoe maakte een over weldigenden indruk en vooral de fakkels verhoogden het effect. Minister Deckers complimen teerde de kapelmeesters, terwijl ook de vice-admiraal Jager en generaal Roëll hun dank betuig den. De aftocht gaf door het mas saal gedrang aan de politie han den vol werk. Dat er enkele blauwe plekken werden opgeloo- pen, is geen wonder, doch ern stige ongevallen hadden niet plaats. De taptoe zooals bekend door den minister van Defensie aan de Haagsche burgerij aange boden als een attractie, tot besluit der feestelijke herdenking van den 50sten verjaardag der Koningin is een waardig slot geweest van de uitbundige feestvreugde, welke deze viering in de afgeloopen dagen heeft gekenmerkt. Nog een koldcbljjk. Uit naam van gezagvoerders, oud-gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij in Ned.-Indië heeft in het Huis ten Bosch een deputatie aan de Koningin een schilderij aangeboden als een bewijs van eerbied en trouw, ter gelegenheid van haar vijftig sten geboortedag. Het doek brengt de reede van Soerabaja, Indië's grootste han delsstad, in beeld, en werd ge schilderd door den heer Willem van der Does, zelf oud-scheeps officier. De Millioeaeoneta. Zooals gewoonlijk is direct na de opening der Kamer: weer de Rijksbegrooting vergezeld van de millioenennota ingediend. Er is daarop voor dit jaar een tekort van 9 millioen geraamd op den gewonen dienst en 101 millioen gulden voor den kapi- taaldienst. ten, valleien, bergen en bosschen tus- schen Athene en Korinthe gelegen, doorzochten, maar men ontdekte niet het minste spoor der bandieten. Drie weken waren voorbij gegaan sedert Alfred Beaucourt en Charles Bertin in handen der struikroovers waren de noodlottige termijn naderde dus zijn einde. Naarmate de dag, waarop de losprijs moest gestort zijn, naderbij kwam, werden de onmen- schelijkheden van den beruchten ban diet meer en meer besproken. Men herinnerde zich dat hij een jaar te voren aan de ouders van een zijner gevangenen een katoenen pakje had gezonden, waarin het oor van hun zoonverhaald werd, dat hq twee door hem gehate personen, die in zijn handen vielen, tot den dood toe had gemarteld. En zoo werden tal van gruwelijkheden opgedischt. Kapitein Lotilleux had Athene ver laten zoodra men ter opsporing der struikroovers was uitgetrokkenhij had zichzelven gezworen, dat hij zich volstrekt het geëischte geld wilde verschaffen ten einde zijn vrienden ten spoedigste te bevrijden. De ongelukkige gevangenen hadden gedurende dien tijd veel te lijden ge had van honger, koude, en vooral van de vochtigheid, welke van de muren droop van het akelige hol, waarin zij gedwongen waren te over nachten, Alfred Beaucourt had reeds twee keeren aan den kapitein ge schreven, dat hij zich toch zou haas ten om den gevorderden losprijs te brengen, (Wordt vervolgd)* AXELSCHE COURANT 2}

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1