Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren No. 49. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. B ERICH T. Het Jaarverslag FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor alken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Van verschillende zijden moch ten we blijken van instemming vernemen met de keuze van enkele in de laatste maanden in ons blad verschenen feuilletons. We kunnen in dit verband mede- deelen, dat het tot ons genoegen weer gelukt is de hand te leggen op een zeer boeiend verhaal, dat in de feuilletonrubriek van dit nummer aanvangt. Zij die zich met 1 October aanst. op ons blad abonneeren, kunnen desverlangd de verschenen num mers van het feuilleton van af heden gratis bekomen DE UITGEVER. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeenwsch-Vlaanderen. I. Verschenen is het verslag over de handelingen der Kamer en over den toestand van handel, nijverheid en scheepvaart in 1929 in haar gebied. Het is een lijvig, zeer uitgebreid werk, dat den indruk geeft dat de uitvoering eenvoudiger had kunnen zijn, waren daarin niet opgenomen afschriften van adres sen en mededeelingen, die reeds vroeger of door andere lichamen zijn gepubliceerd geworden. We moeten ons daarom, gezien den uitvoerigen inhoud, welke intusschen op sommige punten van nauwgezetten arbeid blijk geeft, ons beperken tot de weer gave van een uittreksel, waaraan datgene is onthouden, wat we bij onze lezers bekend of van ondergeschikt belang achten. De vergadering kwam slechts 2 maal in volledige zitting bijeen. De Kamer spreekt haar leed wezen uit over het feit, dat geen voortgang werd gemaakt met de plannen tot aanleg der drink waterleiding in deze streek. Aangaande het verkeerswezen, woonde de Kamer de conferentie bij, die door Ged. Staten werd gehouden en geeft verslag van de daar besproken punten. Afwijzend werd beschikt op een verzoek der Kamer tot de Directie der Nederl. Spoorwegen om 5- en 14-daagsche abonne menten beschikbaar te stellen. Afgewezen werd ook een ver zoek aan den Inspecteur der Di recte Belastingen om een wacht lokaal bij het grenskantoor te Sas van Gent. Voorts wordt mededeeling ge daan van steun aan verscheidene adressen van Kamers van Koop handel uit andere streken. Van belang was vooral voor den handeldrijvenden midden stand, dat door het Bureau aan de Ministers het volgende adres werd verzonden „In de laatste vergadering onzer „Kamer werden ter sprake ge bracht klachten van midden standers over concurrentie die „zij in verschillende branches „ondervinden van rijksambtenaren „die als bijzaak een of andere „nering of bedrijf gaan uitoefenen. „Het wordt van de zijde van „den middenstand grievend geacht „dat zij, terwijl het aan veler „hunner zooveel moeite kost het „hoofd boven water te houden „en zij inderdaad een harden „strijd om het bestaan moeten „voeren, concurrentie te onder binden van personen die als „rijksambtenaren een vast bestaan „hebben, terwijl de jaarwedden „der rijksambtenaren in deze „tijden mogen geacht worden van „dien aard te zijn, dat zij een „bestaan verzekeren. „Ook geldt de klacht, dat den „middenstand van de zijde der „ambtenaren oneerlijke concur rentie wordt aangedaan, o.m. „door te verkoopen beneden gel- bende prijzen, waartoe zij in „de gelegenheid zijn omdat zij „voor levensonderhoud en be- „drijfsonkosten met een kleinere „winstmarge genoegen kunnen „nemen, en anderzijds dat zij de „relaties die zij bij de uitoefening Griekenland met zijn natuurschoon 6fl talrijke gedenkteekenen van een eertijds hoogere beschaving, is dik wijls het hoofddoel van toeristen. De gevaren, waaraan het rooversbedrijf, dat in Griekenland nog in vollen bltti is, den reiziger blootstelt, schij nen de reislustigen niet alleen niet af te schrikken, maar zelfs aan te lokken. Op een heerlijken morgen van de maand April van het jaar 1897 deden een drietal jeHgdige Fransche jonkers een wandelrit langs den grooten weg, die van Athene naar Korinthe leidt. Zij waren vergezeld van be dienden en gidsen. Daags te voren waren zij te Magara aangekomen, waar zij de bouwvallen van Pelasgia bezocht en den nacht doorgebracht hadden. Graaf Alfred Beaucourt was het aanzienlijkste personage van het reis gezelschap. Hij scheen nauwelijks vijf en twintig jaar oud, en paarde aan een deftig voorkomen edele gelaats trekken en hoffelijke manieren. Sedert weinige jaren had hij zijne ouders Verloren, en was diensvolgens heer en meester over zijn doen en laten en beschikte over de aanzienlijke fortuin, welke zij hem hadden nagelaten. Alfred was eerzuchtig en hield zich veel op met politieke en sociale kwes ties, welke naar hij meende zijn naam nieuwen luister moesten bijzetten. Hij *r»s in de groote wereld ook zeer „hunner functie verkrijgen ook „aanwenden voor het verkrijgen „van zaken-relaties, waarin de „particuliere winkelier of hande jaar bij hen achterstaat. „In het bijzonder gold de klacht „de concurrentie die de particu liere radiohandel ondervindt van „technische ambtenaren der tele foon, van telegraafambtenaren „enz. Het is der Kamer ook „bekend dat dezer dagen door „een winkeliersvereeniging bij de „administratie der Posterijen een „klacht is ingediend tegen een „besteller, die een winkel heeft „geopend en verkoopt beneden „door een fabrikant vastgestelde „prijzen. „Deze klachten komen der „Kamer ongegrond voor. Die „gevallen zullen vermoedelijk het „geheele land door voorkomen. „In de grootere plaatsen zullen „die van minderen invloed zijn „en ook niet in het oog vallen, „doch in de kleinere plaatsen, „waar men alle personen en „zaken kent, geeft het aanleiding „tot grievende toestanden, indien „men ziet dat personen die reeds „een gewaarborgd levensbestaan „hebben, een zaak openen en „concurrentie beginnen tegen een „groep voor wie de strijd om het „bestaan reeds hard en zeer „moeilijk te voeren is. „Dit geeft der Kamer aanleiding „U te verzoeken het daarheen te „leiden, dat aan rijksambtenaren „in de toekomst niet vergund „wordt nevens hun betrekking „een of ander bedrijf uit te „oefenen." Aan de andere Kamers werd voor dit verzoek steun verzocht. Verschillende aanwijzingen de den aan de Kamer blijken, dat het schrijven verschillende De partementen aanleiding gaf tot het instellen van een onderzoek. Verder werd echter niets verno men, zoodat er in sommig op zicht nog misbruiken van dien aard voorkomen. Ten opzichte van Axel zien we nog vermeld, dat gunstig is be schikt op een verzoek van de Kamer aan de Inspectie der P.T.T. te Middelburg om des Zaterdags voor het postkantoor den slui tingstijd gedurende de uren van den marktdag op te heffen. We gunnen de Kamer gaarne die eer, al kunnen we nogmaals bevestigen, zooals we destijds meldden, dat de gunstige beslis sing lag aan den directeur van het postkantoor alhier. Een paar maanden vroeger zou dit verzoek stellig niet ingewilligd zijn ge worden. Naar aanleiding van de stem men die af en toe werden ge hoord, als zouden de gewijzigde verkeersomstandigheden in Z. Vlaanderen en Zuid-Beveland aanleiding zijn, dat de stoomboot- dienst tusschen Vlissingen en Ter Neuzen overbodig zijn ge worden en kunnen worden opge heven, werd in de Kamer gewezen op de bezwaren die daarvan het gevolg zouden zijn. Er zou ver vallen een rechtstreeksche ver binding tusschen het dichtst be volkte deel van Z.-Vlaanderen met Walcheren en de als gevolg daarvan tusschen de 3 grootste steden van Zeeland. Walcheren zou daardoor ten opzichte van dat deel van Z.-Vlaanderen zeer geïsoleerd komen te liggen. In verband met het gemakkelijk la den en lossen is die dienst ook van groote beteekenis in verband met de vele goederen die daar over voor een groot deel van Z.-Vlaanderen worden verzonden. We weten niet of de hier be doelde bezwaren echter opwegen tegenover de voordeelen, die onze Provincie zou genieten door be sparing van het groote kapitaal, dat die bootdienst jaarlijks kost, gezien ook, dat het verkeer op dien dienst met 1500 passagiers afnam, en er gemiddeld nog geen 20 personen per dienst worden vervoerd van Neuzen naar Vlis singen en omgekeerd, waarbij dan nog zijn inbegrepen enkele schoolreisjes. Herinnerd wordt in het verslag aan de besprekingen welke ge voerd zijn met den Minister van Waterstaat, toen Z.Exc. te Ter Neuzen vertoefde. gezocht en werd vooral in het oog gehouden door de moeders van huw bare dochters, die veel prijs op for tuin stellen. Zijn reisgenooten waren Charles Bertin, jongste zoon van een markies van dien naam en kapitein Lotilleux beiden waren eveneens edellieden in alle opzichten. Wij hebben een buitengewoon geluk gehad, zei Charles Bertin, met tot hiertoe aan de opmerkzaamheid dar roovers ontsnapt te zijnik ben een oogenblik beducht geweest, dat ons hetzelfde lot wachtte ais de twee Franschen, die verleden jaar o? dezen weg werden overvallen en gedurende zes maanden in 'n afgrijselijk hol opge' sloten zijn gehouden, maar het voor' gevoel van het gevaar heeft aan onze reis iets romantisch gegeven. Ik bedank voor zulke romantiek en er is ook geen gevaar, viel Alfred inwij hebben trouwe gidsen, de consul van Athene heeft het ons ver zekerd. Bah, hernam Charles, gidsen en roovers trekken dikwijls ééne lijn. Daar wij de onzen ruim betaald heb ben, mogen wij evenwel verwachten, dat zij ons niet in ongelegenheid zul len brengen en wij in goede haven zullen landen. Zoo voortpratende daalden de rei zigers in een smalle en diepe vallei af, tusschen twee bergen, welker hellin gen met dicht struikgewas bezet wa ren, Aan het eind van den weg was een breede vliet, welke zij meesden te doorwaden, toen een scherp ge fluit, uit een naburig kreupelbosch voortkomende, door de lucht siste, en in hetzelfde oogenblik schoten een dozijn mannen uil het bosch, Van top tot teen gewapend en vreemd soortig gekleed, kwamen deze op de vreemdelingen af. Staatschreeuwde het hoofd der bende in het Fransch, staaten biedt geen tegenstand. Wij staan u niet naar het leven. Gij zijt veilig, zoolang ge u rustig houdt, maar Alfred, stoutmoedig tot in 't ver metele, wierp een beduidenden blik op zijn vrienden. Deze volgden zijn voor beeld, maar toen zij de gidsen naar den vijand zagen overloopen en hunne bedienden, van angst bibberden, zei Alfred 't Is nutteloos weerstand te bic den, de ellendelingen hebben de over hand. Hij liet de opgeheven hand neervallen. De hoofdman keerde zich tot den graaf Beaucourt en zeide glimlachend Gij doet verstandig, mijnheer; beter is het uw geld, dan uw leven te verliezen. Alfred wierp een verachtelijken blik op den hoofdgids, Poulos, geheeten Wij hebben dien trouwelooze rijkelijk betaald, zeide hij, en hij heeft ons beloofd, dat de roover Leondari ons ongestoord zou laten doorreizen. Ik ben Leondari, hernam de hoofdman met eene bevallige buiging, en aan dergelijke beloften houdt men zich in Griekenland niet beter dan in Frankrijk. Zijne beleefdheid, zijn fijn lachje en voorname manieren waren zeer in tegenspraak met zijne vijandelijke houding en het doodende wapen dat nog altijd op den graaf gericht was. Als men u de verzekering niet had gegeven, vervolgde hij, dat gij hier gerustelijk kondet doortrekken, dan hadt gij een anderen weg genomen. Bij vernieuwing werd gewe zen op le de ongunstige positie der ïavens van Terneuzen 2e de stagnatie in het verkeer door de bruggen te Neuzen en Sas van Gent 3e de overname der lijn Gent- Neuzen door de Nat. Belg. Mij. van Belg. Spoorwegen 4e de goede aanlegplaatsen voor de prov. booten te Vlis singen en Breskens en in verband daarmede op de wenschelijkheid van verbetering van de aan egplaatsen te Hoedekenskerke en Hansweert 5e op pogingen tot verkrijging van lager tarief voor het vervoer der bieten per tram 6e op verbreeding der zee sluizen te Neuzen. Gewezen wordt ook in het verslag op de vele weigering der aarlijksche kwitanties als wettelijk verplichte bijdrage aan de Kamer. Misschien is de oorzaak daarvan te zoeken in het feit, dat niet ieder is doordrongen van de noodzakelijkheid van die bijdrage. Er is n.l. een overschot op de rekening voor 1929 van f 2378,98, terwijl de uitgaven reeds f9570,68 bedroegen, waarvan f 4308 aan jaarwedden en pensioensbijdra gen. Het stamkapitaal der Kamer bedraagt f26.559, dat belegd is in effecten. (Wordt vervolgd). Zou ik mij zulk een uitmuntenden buit, ais gij, laten ontsnappen, daar ik weet, dat gij mij een vorstelijken losprijs kunt verschaffen Kent gij mij dan vroeg de graaf Leondari haalde een papier uit zijn zak: Ziehier wat mij gisteravond door een expres gebracht is. LuisterDrie Fransche reizigers zuilen op dat uur op de aangeduide plaats doorkomen Een hunner, rijzig van gestalte en met zwart haar, is de rijkste hij be rijd een grauw paard De andere zijn eveneens rijk, maar niet met den graaf te vergelijken. Ziet, mijnheeren sinds twee uur wacht ik u, zeide hi; met een buiging. En wat eischt gij van ons vroeg de graaf. Ik kan niet veronder stellen, dat gij uw woord zult breken Eerstens, dat gij mij uw tasschen en kleinooden afgeeft. De jonkers, overtuigd, dat zij slechts hadden te gehoorzamen, legden hunne horloges, huune beurs en andere kleinooden in den hoed van e:n der roovers. Leondari, den bnit naziende, gaf zijn ontevredenheid te kennen. De reizigers hadden zich slechts van het noodige geld voor hunne verteringen voorzien en deze som was betrekkelijk gering. Naar ik zie, mijnheeren, zeide hij, sal ik genoodzaakt zijn twee man nen als gevangenen hier te houden, en dat zullen de heeren Alfred Beau court en Charles Bertin zijnj wat den kapl ein Lout leux bet «ft hem laat ik viij, om naar Frankrijk de tijding over te brengen, dat zijn vrienden in hand den zijn van den verschrlkkelijken Leondari, die eene lom van twee» maal Honderdduizend (ranked elseht, De Yolkeabond. Als gedelegeerde van Frank rijk en als gemachtigde van 26 Europeesche mogendheden is Aristide Briand, de Fransche minister van buitenlandsche zaken voor de vergadering van den Volkenbond getreden om het plan tot stichting eener Euro peesche statenfederatie aan dit lichaam voor te leggen. In de naar aanleiding van deze voorstellen gehouden redevoe ringen, treft ons de sterke vredes wil, door de verschillende spre kers tof uiiing gebracht. Met alle als losprijs voor den graaf Beaucourt en zestig duinend voor die van den baron Bertin. Gij kunt er bij voegen, dat zoo de gevorderde losgelden ééne maand na heden mij niet ter hand zijn gesteld, ik aan het Fransche gou vernement een der ooren van iederen gevangene zal zenden. Misschien zal de graaf u eene aanwijzing op de Fransche bank medegeven, opdat het geld onmiddellijk worde afgezonden. Verder is 'f voor 't oogenblik nutte loos dit kapittel nader te behandelen. Lotilleux zal niets van dit alles doen, riep graaf Beaucourt opgewon den uit. Door eene overeenkomst met u zou ik dit rooverwezen versterken, en het lot, der volgende reizigers die in uwe handen vallen, slechts ver ergeren. De hoofdman der bandieten dwong nochtans den kapitein de bevelen, die hij hem gegeven had, in zijn zak boekje op te schrijven, en zette hem aan onmiddellijk naar Athene te ver trekken, er bij voegende, dat hij hem later zou doen weten op welke wijze hij met hem zou kunnen onderhan delen. De kapitein trad op zijne vrienden toe, drukte hen moedeloos de hand en fluisterde hen toe: Zoodra ik te Athene aangeko men ben, zal ik verslag doen aan het Grleksche gouvernement, vervolgens aan dat van ons land. Laat u niet ontmoedigen en vertrouwt op mij. In eik geval breng den losprijs vóór den bepaalden termijn, zeide Charles Bertin want als mijne ooren naar Frankrijk moeten terugkeeren, zou ik er gaarne bij zijn. (Wordt vervolgd). AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1