Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. gewassen, waardoor het oprui- mingswerk bemoeilijkt wordt. Uit de Vereenigde Staten wor den Vliegtuigen met medicamenten naar Santo Domingo gezonden. NEDERLANDSCHE HULP. Aneta meldt uit Willemstad dat in het zwaar getroffen San Do mingo de assistentie, die wordt verleend door Hr. Ms. De Arend, die 7 dezer vertrok met levens middelen en verbaudartikelen, terwijl zich ook twee doctoren aan boord bevinden, zeer wordt gewaardeerd. Het schip blijft op verzoek van den president der republiek San Domingo tot 20 Sept. aldaar. Hierdoor is de reis, welke de gouverneur van Curasao aan boord van den torpedoboot- jager „Van Galen" naar de Bo- venwinasche eilanden zou maken, uitgesteld tot 22 Sept. Gemeld wo.dt dat San Domingo grooten- deels verwoest is. Alleen drie moderne huizen bleven gespaard. Het aantal gewonden bedraagt 27 000. Kerken worden ingericht voor de gewonden. De stad biedt een allerdroevigsten aanblik. In een vuurzee. In de haven van Piraeus, de havenstad van Athene, is een geweldige brand uitgebroken, tengevolge waarvan een aantal schepen zijn verwoest. Het gevaar voor uitbreiding van den brand tot de in de na bijheid gelegen opslagplaatsen van de groote petroleum-maat schappijen was zeer groot. De materieele schade beloopt in de millioenen. Over het verloop van dezen geweldigen brand worden de volgende bijzonderheden gemeld Tengevolge van het defect raken van een benzineleiding van het Engelsche vrachtschip Donax verspreidde de uitloopende ben zine zich op het water. Aan den oever van de zee zat een arbeider die boven een open vuur zijn eten kookte. Hij wierp de over blijfselen van het vuur in het water, waarna onmiddellijk de benzine op het water in brand vloog. Ongeveer 20 zeilschepen en eenige stoomschepen bevon den zich plotseling op een bran dende zee. Een paniek brak uit. De bemanningen der schepen vluchtten en lieten de vaartuigen aan hun lot over. Op het water ontstond een ware hel. Het vrachtschip Donax en 8 zeil schepen geleken drijvende flam bouwen. Alle schepen waren met benzine geladen en ontploften met donderend geweld. Overal werd hulpgeroep van in nood verkeerende menschen gehoord. Op de nabij gelegen opslag plaatsen van de Standard Oil, de Shell, Speiseoel en andere maat schappijen, waarvoor groot gevaar bestond, dat zij door het vuur werden aangetast, ontstond een geweldige opwinding. Alleen het Engelsche vrachtschip Donax had reeds 1500 ton benzine aan boord. Acht zeilschepen en 1 stoom schip zijn verwoest. Volgens de voorloopige be richten zijn er 10 dooden en vele gewonden. De schade wordt op 6 millioen gulden geraamd. De brandende zee bood een angstwekkend schouwspel. Volgens de laatste berichten werden 18 schepen door het vuur aangetast en verwoest. De autoriteiten konden weinig tegen de vlammen uitrichten. Van de schepen, die in brand geraakten sprongen vele opva renden in zee. Eenigen van hen verdronken, terwijl anderen brandwonden opliepen. De Jaarbeurs. Dinsdag is te Utrecht de Jaar beurs weer geopend. De belangstelling is hiervoor in Zeeuwsch-Vlaanderen buiten gewoon gering. Men gaat goedkooper naar Antwerpen. AXEL, 12 Sept. 1930. Bij gunstig weder zal de Har monie „Concordia" alhier mor genavond 5 uur een fietstochtje maken naar de buurt Spui om aldaar een concert te geven. Dinsdagavond zijn alhiei twee personen, wonende op de Axelsche Sassing, gearresteerd en geboeid onder politiegeleide naar Neuzen gebracht, om den vol genden morgen de reis naar Middelburg voort te zetten. Al daar worden ze in verzekerde bewaring gehouden, wegens het plegen van niet te noemen han delingen met een meisje, dat bij een van hen als huishoudster in betrekking was. Sterke drank moet van dit ge val een der aanleidende oorzaken zijn. liet raadspel. Zooals meer gezegd is de deel name aan het raadspel, dat ver bonden was aan de winkelweek, buitengewoon en met ongeduld werd tegemoet gezien naar het oogenblik, waarop de uitslag be kend zou zijn. Niet alleen dat men nieuws gierig was, naar de prijswinners, maar ook was men benieuwd, wat toch in bepaalde etalage's het bewuste voorwerp zou zijn. Nu dat oogenblik Dinsdagavond was aangebroken en volgende dagen hier en daar werd ver nomen, hoe de vork in den steel zat, werd het moet gezegd menige teleurstelling vernomen, want om een voorbeeld te noemen wie had nu gedacht, dat bloemen, of een vaasje met bloemen niet een bijna onafschei delijk deel van de etalage's zouden vormen en zoo waren er meer voorwerpen aangeduid, die eigenlijk niet voldeden aan de bedoeling van het raadspel, ter wijl andere winkeliers weer meer dan een voorwerp ter misleiding hadden geëtaleerd. Voor de inzenders, die afschrift hebben van of in hun geheugen hebben het ingediende lijstje la ten we ter controle hier volgen de lijst der officieel aangeduide artikelen F, O, v, Tafenhove, winkelbel, Nadat deze lijst was vastge steld werd begonnen met liet I openen der enveloppen, die de oplossingen bevatten. Niet min der dan 338 lijstjes moesten stuk voor stuk worden nagelezen, om daarop aan te teekenen hoeveel oplossingen er goed waren van de 77 opgaven. Nadat deze ge tallen waren vastgesteld, kwam men voor een moeilijkheid te staan, welke het bestuur van de V.V.V. wenschte uitgemaakt te zien door de winkeliers. Vandaar dat Woensdagavond een verga dering werd uitgeschreven. Deze vergadering werd door een 40-tal personen bezocht. De heer G. Koevoets, die de leiding had in de winkelweek-commis sie, fungeerde als voorzitter en dankte de aanwezigen in zijn openingswoord voor de welwil lende wijze, waarop zij hadden medegewerkt tot het welslagen der winkelweek. Spr. zette voorts uiteen, dat de commissie, be last met het uitzoeken der op lossingen was gestuit op de moei lijkheid, dat er verscheidene ge zinnen waren, die meer dan een biljet hadden ingediend met zoo danig gevolg, dat de mogelijkheid is ontstaan, dat aan een persoon, die 4 lijstjes heeft ingevuld, n.l. voor zich, zijn vrouw en zijn beide kinderen, vermoedelijk 4 hoofdprijzen zouden ten deel vallen. Bekend is ook, dat deze persoon bij velen naar de oplos sing heeft gevraagd en de voor zitter zal niet zeggen, dat pressie is uitgeoefend, maar toch acht hij de mogelijkheid niet uitgesloten, dat uit hoofde van een bepaalde betrekking het aan sommige men schen moeilijk valt om een wei gerend antwoord te geven. Spr. gelooft, dat als in zoo'n geval iemand aan vier prijzen kwam, dit tegen den wil der deelnemers zou stuiten en deze met vero ïtwaardiging vervuld zouden worden, indien de naam van zoo'n persoon bekend werd. Hij zal echter niemand noemen, maar vraagt de vergadering af, of zij mede kan gaan met de meening door een lid der com missie geopperd, n.l. dat in ieder gezin slechts één prijs mag vallen. Met algemeene instemming werd dit begroet, terwijl op voor stel van een der aanwezigen bij loting zou worden bepaald, welke der ingediende biljetten als gel dig zouden worden aangenomen. Na deze trekking moesten echter nog verscheidene trekkingen plaats hebben, omdat er verschei dene personen waren, die een zelfde aantal oplossingen hadden. Er waren n.l. een briefje van 74 oplossingen, drie van 73, twee van 72, vijf van 71, tien van 70, twaalf van 69, zestien van 68, twaalf van 67 en tien van 66. De prijzen werden volgens deze lotingen vastgesteld als volgt 1. C. van den Ameeie, luid spreker. 2. Eliza Faas, cassette Alpacca. 3. J. J. Verstraten, luxe stel la kens en sloopen. 4. L. Verbeke, paar schoenen 5. A. v. Langevelde, Al. lepelrek. 6. P. M. Verbruggen, Tabakspot, pijp en pond tabak. 7. S- de Krijger, deken. 8. A. Naeije, tafelkleed. 9. J. L. Schieman, id. 10. M. J. Loof, id. 11. L. Schieman, fruitschaal. 12. M. L. Loof Pd., al. fluitketel. 13. A. J. Verijzer, kistje sigaren. 14. G. Heijnsdijk, id. 15. Cornelia Platteeuw, id. 16. P. de Kort, schemerlamp. 17. Jaantje v. Tatenhove, lampe- kap. 18. Mej. J. de Ruijscher, anti macassar. 19. S. Meessen, koperen bloem pot. 20. Vermaas, album. 21. S. v. Haneghem, potlood. 22. A. Kesbeke, pet. 23. Truida Wijna, sierkan. 24. Marietje de Lozanne, dames- tasch. 25. E. v. d. Berg, C 34, wand spiegel. 26. H. Dieleman Markt, doos pudding. 27. Adriana van 't Hoff, id. 28. S» Scheele, paar kousen. 29. A. A. Butler, broodtrommel» 30. Adriaan Loof, bonbonniere, 31. Smies—Loof, fietspomp. 32. D. Agterhuis, doos zeep. 33. M. de Hullu, mand fruit. 34. M. de Ruijter Jd. G 90, doos zakdoekjes. 35 J P. Smies B2, id. 36. H. J. Harte, rooknécessaire. 37. C. Smies E 2, zelfstrikker. 38. A. M. J. Sorber, zelfstrikker en pet. 39. J. Lensen, E 157, sportband. 40. Jacob Lensen E 147, id. 41. Marie Dieleman, paar vaasjes. 42. M. Lansen, tabakspot. 43. L de Groote, twee asch- bakken. 44. H. v. Cadsand, bankschroef. 45. M. de Smet, luxe schoen borstel. 46. J. Scheele G 46, fietsbel. 47. Joh. Kotvis Hz., doos post papier. 48. J. P. Smies-Boer, abisspuit. 49. A. Maas, paar kinderkousjes. 50 ste prijs (vervallen). 51. M. Jansen E 160, zaklicht. 52. J. Platteeuw, paar kinder kousjes. 53 Sara Dieleman J 2, bus cacao. 54. B. Koevoets, 3 fl. limonade. 55. Pieter Oggel B 18,1 fl. honing 56. J. Klaassen, G 75, 1 flesch slaolie. 57. J. P. Visser, B 10, 1 bus abrikozen. 58. J. Remiensen, bus perziken. 59. J. Coumou, bus zalm. 60. Joh. Breepoel, pot morellen. 61. Leuntje v. Hermon, flesch boerenmeisjes. 62. Abr. Berends G 73, fl. wijn. 63. Aug. de Kort, flesch limonade. 64. R v. d. Berg, blik pilchards en 10 sinaasappelen. 65. Ch. H. Loof, blik koekjes 66. Mej. A. Fermont, id. 67. Debora J. Koster, 1 zakmesje. 68. P Brakman H 60, id. 69. Dirkje Giliijamse, id. 70. Florent Lippens, id. 71. C. Sorber, id. 72. Neeltje Deij, doos zeep. Na deze mededeelingen dankte de voorzitter voor de opkomst en beriep zich namens het bestuur der V.V.V. op aller medewerking wanneer deze voor een volgende propaganda in het belang van den middenstand zou worden gevraagd. We gelooven ook als tolk van velen een woord van dank te mogen brengen aan degenen, die zich de moeite en den tijd gaven, om Dinsdagavond van 7 tot 1 uur na middernacht onverpoosd werk zaam te zijn bij het uitzoeken der ingeleverde biljetten. Bij de Woensdag gehouden verkooping van de „Koningin Emmahoeve", de „Maria Hoeve" en diverse landerijen in den Ko ningin Emmapolder, gern. Clinge groot samen 23429.17 Heet. in eigendom toebehoorend aan de N.V. Handel- en Landbouwmaat- schappij voorheen Kantoor Hom- bach, werden deze goederen voor het totaal geboden bedrag van f433400 niet gegund. De instel bedroeg f422010. Te Oostburg werd Zaterdag feest gevierd en vuurwerk ge maakt voor het gouden feest der Koningin. Een onverlaat kreeg daarbij het idee een kat met petroleum te begieten en het dier daarna in brand te steken. Ge lukkig dat die „aardigheid" zoo danig werd beoordeeld, dat de politie ervan in kennis werd gesteld en verbaal volgde. Bij het feest te Aardenburg zou ook vuurwerk ontstoken worden. Bij het bevestigen van een der stukken sloeg een man zoodanig op een spijker, dat het kruit ontplofte en hem de stukken in 't gelaat vlogen. Zijn hand werd zoodanig verminkt, dat hij naar het ziekenhuis te Vlissingen moest voor een operatie. De feestelijkheden werden niet voortgezet. Tijdens het hevige onweer van Zondagavond sloeg de blik sem in de landbouwschuur van T. d. S. te St. Kruis. De schuur met den daarin ge borgen oogst brandde geheel af. Het vee werd gered. Verzeke ring dekt de schade. St. Jansteen. Zondag en Maandag Werd al hier In het patronaat een granen- en bloemententoonstelling gehou» den vanwege de R. K. Jongeren- bond. De gewassen waren eerst te velde gekeurd en daarna tentoon gesteld. De bloemen bestonden in dahlia's en gladiolen. F. Weemaes had 2 eerste prij zen, nl. voor den mooisten stand en het mooiste bouquet en J. v. d. Branden 2 tweede prijzen. Er waren 25 inzenders. De tentoonstelling werd druk bezocht en is opgeluisterd door gramofoonmuziek. Kort na de toespraken bij de opening werd „De kleine man" van Louis David ten gehoore gebracht. Zeker om dat de boeren op de burgers niet jaloersch zouden worden Predikbeurten te Axel. Zondag 14 September 1930. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Uitvoer van uien. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat, met ingang van 15 Sept. a s., de na te noemen per sonen belast zijn met de keuring van voor uitvoer bestemde uien en met de afgifte van op grond van die keuring te verleenen ver klaringen, certificaten, merken en bewijzenvoor Schouwen en Duiveland bij C. O. J. Hendrikse, Zierikzee, tel. 188; voor Tholen en St. Philipsland bij J. W. Elen- baas, St. Annaland, tel. 7voor Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren bij P. Kasse, Middel burg, tel. 181 voor Zeeuwsch- Vlaanderen bij N. J. de Braai, Terneuzen, tel. 52. De aanvragen tot keuring behooren tot boven staande adressen te worden ge richt. Hengstenkeuring. De gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten, welke alleen door de Stamboek-commis- sieën zullen geschieden, zullen worden gehouden wat de pro vincie Zeeland betreft op 28 Oct. te Hulst29 Oct. te Axel en 30 Oct. te Oostburg. Kind gestikt. Te Dtn Haag geraakte een jongetje van 9 maanden, dat in de wieg lag, verward in een bandje, dat om den hals beves tigd was en waaraan een speen tje vast zat. Het kind is door het spelen met dit bandje ge stikt. De ouders waren bij de buren op visite, maar de vader kwam telkens even kijken en constateerde dan dat het kind stil was. Later op den avond bemerkten de ouders tot hun grooten schrik, dat hun zoontje levenloos in de wieg lag. Te Midwolda (gem. Laak) is de winkelbehuizing van den heer G. S. totaal afgebrand. De oorzaak van den brand is het vlam vatten van een petroleum- toestel. Te 's-Gravenhage heeft het echtpaar B., dat in voortdurende oneenigheid leefde, hoogloopen- den twist gekregen, waarbij de vrouw met een mesje haarman aan het achterhoofd een niet ernstige wond toebracht. Ter wijl de te hulp geroepen politie agent den man in de keuken hielp, sneed de vrouw zichzelve in de woonkamer met een scherp glas den hals af. Op de spoorlijn aan de Schenkkade te Den Haag is het lijk gevonden van een jonge maD. Uit de papieren op het lijk, waarvan het hoofd door den trein moet zijn afgereden, ge vonden is gebleken dat het slachtoffer is P. H., wonende aldaar. Vermoed wordt, dat de jonge man wegens het niet sla gen voor een examen, sich voor den trein heeft geworpen, V. - C. Duijm-David, spijker in lint. H. Duijm-v. Mossevelde, scheermesjes. R. de Smet, krijt. A. van Maale, sigaret-potlood. H. J tie Josge, banaan. J. C. Vink, doosje sigaren in boekvorm C. B. Antheunis, bloemen. H. Harte, papierclips. A. Q. de Jonge, brood. C. v, d. Casteel, eierdop. J. de Hullu, bloemen. F. Schutz, r. kool. P. J. Vale, paar pantoffels. P. Mattelé, klompen. A. P. Dieleman, appelboor. A. Lenos, giaasje voor schoenen. B. Blankert, rollade pen. B. H. Pot, pak lucifers. H. Smies-Loof, nikkelen schoen. J. Verstraten-Boer, hengelaar. C. Dieleman, Haar', olie. O. Vlaander, glazen theelicht. P. Schelleman, puddingpoeder. P. Meijer, maggiblokje. A. P. Esselbrugge, sigarettenpijp. C. J. Schieman, ziiv. lepels. E. van Dorsselaer, haarspeld. J. Visser-Koole, doosje lucifers. W. Mangold, mes. J. v. d. Hout, dasspeld. \V. de Jonge, schemerlamp. J. Verlinde, doos zeep. A. Kolfer, popje. L. Bakker, flesch gluton. J. Peeters, eau de cologne. Ph. Neve, cartonnen banaan. D. Jansen, nootmuskaat. G. de Jonge, sokkenhanger. Firma Veenhuizen, gaskousje. Joh, Deij, fleschje inkt. D. de Blaaij, wekker. A. IJzebaart, glas. M. Mieras, pakje thee. H. Zegers, busje saffraan. C. de Feijter, electr. licht en breinaald. W. Vercouteren, kei. Dekker-Vermeulen, duimstok. C. Wolfert, sigaren. C. van Kampen, tandpasta-borstel. G. Mieras, appel. P. Wondergem, ijzeren haak. J. Hough, ongebr. koffieb. P. J. Scheele, tandpasta. W. de Jager, idem. J. Dieleman, stofbril. D. v. d. Berge, macadam. I. J. Brakman, glas. A. 't Gilde, bloemer. J. Overdulve, fietsplaatje. M. Schieman, bloemen. M. Visscher, bonbonschaaltje. Gebr. Verstraten, steenen varken. M. den Engelsman, vlinder. W. Mieras, pakje saffraan. A. IJsebaert, gem. graniet' Tb. Borghsteijn, gramof.-naalden. P. Loof, koekpan. J. Smies, gouden broche. Wed. J. Sareis van Rijn, steenen ketel. A. van Driel, bloemer. C. P. Provoost, potlood. C. de Smidt, pop. J. Platteeuw, penhouder. C. van den Berge, windhaakje, P, van Driel, bloemen. Wed, G, de Jonge, pakje thee, Voorm. 91/* ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2