Het schaap. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. No. 48. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Onze eigen meening en verdraagzaamheid. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Over het algemeen vinden we het bijzonder „gekleed" staan en bepaald verdienstelijk, er een eigen meening op na te houden, in dien zin dan, dat we dtz± meening van onszelven als „de" eenig juiste beschouwen en door dik en dun „onze eigen meening" handhaven en nog met geen half oor willen luisteren naar iemand, wiens meening tegenovergesteld aan de onze is of schijnt te zijn. En dat is toch wel een op zich zelf wonderlijk verschijnsel, omdat het aantoont, hoe merkwaardig inconsequent sommigen van or.s kunnen zijn. Immers, het mag toch als een oerwaarheid worden beschouwd, dat wij allen be halve dan degenen, die zichzelf met een bar interessant etiket van „atheïsme" hebben beplakt bewust of onbewust erkennen, dat in absoluten zin het goede altijd en overal over het kwade zal zegevieren en dat het goede toch altijd de hoogste macht be zit, dat de waarheid nooit blijvend verborgen kan zijn, en het steeds van de dwaling zal winnen. Lo gisch is dus, dat wanneer we „een eigen meening" over een bepaald onderwerp hebben, en gelooven de eenig juiste meening daarover te hebben, dat we feite lijk rustig kunnen afwachten, tot de kwestie waar het over gaat, zich ontwikkelt op de wijze zoo als we verwachten. Immers, de waarheid, het goede zal toch im mer duidelijk aan den dag treden En zoo dus onze meening daar omtrent juist is, wel dat zal dan blijken te zijner tijd. Maar, als nu „onze eigen meening" niet juist is Wel, dan zal ons door dik en dun handhaven ervan de feiten niet veranderen en de on- wankelbaren voortgang van de suprème almacht van goedheid en waarheid niet kunnen tegen houden. Dit mochten we dan wel eens bedenken, als we zoo eigendunkelijk ons opsluiten in „onze eigen meening" en de ooren dichtstoppen voor anderer meening. Te deksel, zit daar misschien vrees in? Vrees, dat we zouden ontdekken, dat „onze eigen meening", dat geliefkoosde object van onzen trots, bij geval verkeerd was? En misschien zouden we, dit bedenkend, dan ook wat verdraagzamer worden. »LieveliDg ik zweer je, dat ik je liet heb en m'a leven zal beteren voor jou. Maar laat me du gaan.< Nu sloeg ze haar oogen op. »Ik zkl je laten gaan« zeideze byna onhoorbaar en toen «nel-flaisterend »Maar je kunt niet gaan, zoo- Mi je gekomen bent. Begrijp me goed, je zou regelrecht in hun handen vallen. Ik sprak met ben af, dat ik in de kamer hier- Daait zou blijven en het teeken geven, waarop ze binnen moes ten komen om je op heeterdaad te betrappen. Want ik was bang dat je anders m\jn ongelukkige liefde voor je nog zou misbrui ken om je aanwezigheid te ver* Waardoor de wereld nog weer heel wat vriendelijker van aanzien zou worden. Een filosofisch aangelegd pu blicist van gene zijde van den oceaan merkte eens heel juist in dit verband op, dat „als we onze ooren sluiten voor de andere zijde, we onzen geest sluiten voor ken nis en gedachten". Wanneer we geen problemen of zaken met iemand, die niet onze opinie deelt, kunnen bespreken, dan konden onzeeigen meeningen wel eens niet al te stevig gefundeerd zijn. Misschien zijn we inwendig dan wel bang dat ze wellicht verkeerd zouden zijn of dat we tot de ontdekking zouden kunnen komen, dat we niet voldoende kennis van het onderwerp be zitten. Zoo bewaren we dan „onze eigen meening", in den vorm van vooroordeelen in de donkere kluis van ons denken en daar ontwikkelen zij zich en groeien uit tot weerzinwekkende, ridicule afmetingen. Intusschen gaat de wereld haar gang, neemt ondanks ons, nieuwe dingen op en de voortschrijdende tijden zullen ons ten slotte tot een hopelooze outcast van het drukke, bloeiende leven om ons heen maken. Het vasthouden aan onze trot- sche eigen meening, zonder ken nis van anderer standpunt te willen nemen, richt walletjes en muurtjes in onze samenleving op, kweekt onverdraagzaamheid en verdeelt. Terwijl, als we althans willen trachten eikaars standpunt te begrijpen en te waardeeren, een blij gevoel van eenheid en saamhoorigheid ons verbinden kan. Verdraagzaamheid, merkte iemand eens op, is een eenvoudig klinkend woord, en toch zit daar in de bezielende geest van de mocratie, de werkelijke essence van vrijheid, namelijk de ware vrijheid door zelfbeperking. O, we gaan dikwijls zoo prat op onze onwrikbare eigen meening en verwijzen dan een beroep op verdraagzaamheid onmiddellijk naar het rijk der femelarij en van het ethisch gezwam. Dat komt, omdat we het blijkbaar niet zoo prettig vinden om een meening te hooren, die wij niet deelen. Dus sluiten we onze ooren en onzen geest daarvoor toe en ver meien ons alleen in onze „eigen meeningen", aldus radicaal voor komend, dat onze ijdelheid ge kwetst wordt. Aan deze ijdelheid klaren. »Vergeef me* stamelde hy en kuste haar handen. »Luister* ging zij door. »Je kant gemakkelyk hiernaast een gordijnkoord afsnijden en je van het balkon naar beneden laten glijden. Het is stil, niemand zal je zien. Maar als je zoo ont snapte, zou men begrypen, dat ik verraad pleegde. Je moet mij vastbinden, dan kan ik zeggen, dat je my neersloeg voordat ik kon roepen. Vlug ga het koord afsnyden en baast je, als ze onraad vermoeden ben je verloren*. Het was een kwestie van minuten. Toen Charley met het koord terugkwam had zij de juweelen weggeborgen. De doos lag nog op den grond. Enkele oogenblikken later gleed Charley lenig als een kat naar beneden en vlnchtte weg in de ichadnw der bootsen. Geen sterveling had offeren we gaarne onze geestelijke vrijheid en zelfstandigheid op. Daarvoor lezen we bij voorkeur alleen die boeken of bladen, die uitdrukking geven aan meeningen, die volkomen met de onze in overeenstemming zijn. Als we eens probeerden, elkaar wat beter te begrijpen, waardee ren en verstaan, misschien ontdekten we wel, dat we het in den grond niet eens zoo erg oneens zijn, dat „de anderen" toch ook deksels goede eigen schappen hebben. En worden we verdraagzamer. C. De Volkenbond. De door Briand, den Franschen minister van Buitenlandsche Za ken, bijeengeroepen Europeesche Conferentie te Genève is Maan dag voor de eerste maal bijeen gekomen. De zitting was niet openbaar. Het presidium berust voor- loopig bij Briand. Alle Europeesche Staten waren vertegenwoordigd. De Conferentie is te beschou wen als een conferentie der Europeesche staten, leden van den Volkenbond, zonder evenwel in direct verband te staan met den Volkenbond. Het Witboek der Fransche re geering omtrent het tot nu toe plaats gehad hebbende onderzoek naar de Pan-Europa-quaestie, dat de basis vormen zal voor de beraadslagingen der Pan-Euro- peesche Conferentie, is gepubli- ceerd. Het Witboek, dat tot titel draagt„Documenten omtrent een organisatie van een stelsel voor een Europeesche Unie", bestaat uit vier deelen 1) De officieele mededeeling aan de pers op 9 September 1929. 2) Het memorandum der Fransche regeering van 1 Mei 1930. 3) De tekst der 26 antwoord nota's der Europeesche regee ringen. 4) Het rapport van den Fran schen minister van Buitenlandsche Zaken betreffende de hem toe gezonden nota's van antwoord. De Fransche regeering behan delt o. m. de houding der afzon derlijke regeeringen ten aanzien van de organisatorische vraag- hem gezien. En in haar kamer lag de gouvernante op haar bed, stevig gebonden, misschien ste viger dan noodig was een doek in den mond. »Het was toeh een goed schaap* dacht Charley en vouwde een krant open, behaagelyk geleand in een coupé van den ochtend sneltrein naar België. Onverschil lig keek hy de berichten door, totdat by plotseling z'n oogen opensperde en met stomme ver bazing bleef staren op het vol gende bericht BRUTALE INBRAAK BIJ DE FAMILIE v. HOUTEN. Gisteren heeft een brutale in braak plaats gehad by den be kenden bankier v. Houten. Een jonge man, die geruimen tijd als logé van de familie in 't huis vertoefde, zich uitgevende voor een zoon van een jeugdvriend van den beer de« buiaei, den stukken en over de noodzakelijk heid van een algemeen pact. Verder zet het memorandum het verband uiteen tusschen de politieke en economische quaes- ties, alsmede over het vraagstuk van een gemeenschappelijke Europeesche politiek. In haar conclusie constateert de Fransche regeering in voor zichtige termen, dat alle Euro peesche regeeringen het er over eens zijn, dat de Europeesche Unie onder de algeheele autori teit van den Volkenbond moet gesteld worden en dat zij zich voor de voorwaarden en den vorm met de houding van den Volkenbond accoord verklare. De Europeesche Conferentie heeft besloten de Pan-Europa- quaestie op de agenda te brengen voor de aanstaande plenaire zit ting van de Volkenbondsvergade ring. Omtrent de vraag, wat op deze Elfde Volkenbondsvergadering besloten zal worden, zal men natuurlijk verstandig doen, zich vooral geen illusie te maken over de onmiddellijke praktische be- teekenis der te nemen besluiten. Deze bijeenkomst zal nóch de algemeene ontwapening tot een feit maken, nóch de tolgrenzen tusschen de verschillende landen doen wegvallen, nóch tot een herziening der in zoo menig op zicht gebrekkige vredesverdragen van 1919 overgaan. Doch ver moedelijk zal toch weder een nieuwe „hoop" geboren worden, de hoop op een groeiend saam- hoorigheidsgevoel tusschen de Europeesche volkeren. Wanneer niet alle tegenwoordig bestaande voorspellingen omtrent den gang van zaken verkeerd uitkomen, dan zal het eerste gevolg van de Europeesche conferentie zijn, dat de Europeesche staten verzoeken zullen de kwestie van de nadere samenwerking tusschen de Euro peesche staten op de agenda der Elfde Volkenbondsvergadering te plaatsen en dat deze dan, met instemming natuurlijk van de niet- Europeesche staten, een studie commissie zal benoemen voor de behandeling van dit onderwerp. Zoo zal het onderwerp „Pan- Europa" waarschijnlijk tot een Volkenbondszaak gestempeld wor den, hetgeen dit dubbele voor deel met zich zal brengen, dat de niet-Europeesche staten daar door een zekere geruststelling verkrijgen, dat Pan-Europa niet beer W. A. v. Breevoort, is 'a avonds, terwijl men meende, dat hy vertrokken was, het huis weer binnengedrongen, heeft de gouvernante, mej. L. Beniet, die sinds jaren de juweelea van de vrouw en de dochter van den bankier in bewaring had, neer geslagen en vastgebonden en is ontvlucht met zfln buit. De mis daad werd eerst ontdekt toen men morgens de gouvernante miste en het arme meisje in be- klagenswaardigen toestand vond. Zy vertelde hoe de diet, dien zy duidelyk herkend bad, in de naaste kamer verdween met de juweelen, terwyl hjj de doos, waarin ze geborgen waren, ach teloos neerwierp. Men vond in de naaste kamer dan ook een koord aan bet bal kon gebonden, zoodat het niet twijfelachtig is, hoe de dief ont- kwam. Informaties van de politie brachten aan het licht dat de ceon zal ontaarden in een tegen de andere werelddeelen gerichte organisatie, terwijl Briand toch de groote winst boeken zal dat een officieele band, binnen het kader van den Volkenbond, tus schen de Europeesche staten onderling zal worden gelegd en dat op de vele inter-Europeescbe besprekingen het Europeesche saamhoorigheidsgevoel geleidelijk zal worden gesterkt. Snel zal dit groeien van een waarlijk Euro- peesch gevoel natuurlijk niet kunnen gaan, zoodat wij ook in dit opzicht ons slechts met een „hoop" voor de toekomst zullen kunnen troosten. Doch het regel matig Europeesch contact ter bespreking van gemeenschappe lijke belangen, is stellig de beste methode, om het doel van ver trouwensvolle samenwerking tus schen de Europeesche staten ge leidelijk te bereiken. Toestand in San Domingo. Men seint uit New-York, dat de situatie te San Domingo steeds hachelijker wordt, aangezien in de stad ernstige malaria- en typhus-epidemieën zijn uitgebro ken. Talrijke lijken bevinden zich nog onder het puin der ingestorte huizen. De lucht is door de ontbinding der lijken geheel verontreinigd. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden on geveer 5000. De typhoon heeft in drie uur tijds een vierde gedeelte van de bevolking uitgeroeid. In de hoofdstad zijn slechts zeer weinig huizen blijven staan en verscheidene kleinere steden zijn nagenoeg geheel verwoest. Er zijn vorderingen gemaakt met het herstel van den aanvoer van water en de electriciteits- voorziening evenals met den aan voer van levensmiddelen. De toestand is evenwel nog zeer moeilijk. De president van de Domini- caansche Republiek heeft een oproep om steun tot alle landen gericht en de bevolking opge roepen om de militairen en de brandweer bij het opruimings- werk te steunen. Het typhus-gevaar breidt zich voortdurend uit. Reeds zijn meer dan duizend personen in de hos pitalen opgenomen. De rivier Osama is tengevolge van den hevigen regenval sterk van den heer de Wit v. Bree voort te New-York al sinds jaren dood ia. Men heeft hier dua te doen met een doortrapten op lichter. De politie doet yverig nasporingeo en de heer v. Hou ten looft een prijs uit van f 10.000 voor wie de juweelen weet terug te bezorgen en f 1000 voor in lichtingen, die kannen leiden tot opsporing van den dief. EPILOOG. De juweelen werden nooit te ruggevonden en de dief werd niet gevonden. >Het Schaap* ia geen gouvernante meer. Het ge beurde had haar zenuwen zoo danig geacbokt, dat zy genood zaakt was eenige maanden later haar ontslag te nemen. Zjj werd sindsdien niet meer gezien door de familie, die baar heengaan oprecht betreurde, EINDE. AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1