Orde van Oranje Nassau en in de Huisorde van Oranje, terwijl hem ook eenige hooge buiten- landsche onderscheidingen ten deel zijn gevallen. Bescherming ran den landbouw. Op een vraag van den heer Braat betreffende stopzetting van den invoer van gerst en rogge uit Rusland en van tarwe uit Argentinië ter bescherming van den Nederlandschen landbouw heeft de minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw als volgt geantwoord De invoer hier te lande van gerst, rogge en tarwe, noodig ter voorziening in de behoefte voor zoover die door de binneniand- sche productie niet wordt gedekt, heeft plaats uit talrijke verschil lende landen. Stopzetting van den invoer uit een dier landen zoude meerderen invoer uit an dere landen met zich brengen en kan derhalve niet bijdragen tot bescherming van den Nederland schen landbouw. Reeds uit dien hoofde kan er geen aanleiding bestaan het geopperde denkbeeld in overweging te nemen. Prinses Juliana. Op Vrijdag 19 September zal Prinses Juliana te Katwijk aan Zee het monument onthullen op gericht ter nagedachtenis van de in den oorlogstijd omgekomen Katwijksche visschers. Voordat de onthulling geschiedt zal de burgemeester van Katwijk in de Oude Kerk een gedachtenisrede uitspreken Prinses Juliana neemt hiermede een officieel afscheid van Katwijk aan Zee, waar zij tijdens haar studie aan de Leidsche univer siteit heeft gewoond. De A.V.R.O.-protestmeeting. Duizenden en duizenden waren Zaterdag gekomen naar Den Haag ter bijwoning der groote protest meeting. Uit alle deelen van het land kwamen de auto's aan, vol geladen met enthousiasten. Tegen twee uur kwamen de eerste groepen op Houtrust op zetten en van dat oogenblik af zijn de honderden vrijwel zonder onderbreking het terrein opge marcheerd. Hoewel vermoeiend, was het voor de kijkers buiten toch een alleraardigst gezicht al die Avro-troepen te zien voor- bijloopen. Menige groep had origineele denkbeelden gehad. Vrijwel de meeste groepen kwa men onder het zingen van Avro- liederen of nationale liedjes aan Dat het geroep van «Leve de Avro" er. dergelijke niet van de lucht waren, behoeft nauwelijks vermelding. De politie zorgde voor een goeden gang van het verkeer. Alle fietsers werden via een anderen ingang dan de wande laars geleid, waardoor stagnatje werd voorkomen. En de auto's, die de demonstranten aanbrach ten, werden direct naar een standplaats in de omgeving ver wezen. Van kwart voor twee tot over zes heeft de groote toegangs poort de Avro-demonstranten doorgelaten. Tegen 5 uur heeft dr. F. Wes terling een kort openingswoord gesproken. En daarna hield de voorzitter der Avro de heer dr. H. Molhuysen een rede. Staan wij hier als onverzoen- lijken ten aanzien van den Radio- strijd vroeg dr. Molhuysen o a. Hierop zou ik niet gaarne met „ja" antwoorden. De A.V.R.O. wil wel degelijk streven naar de totstandkoming van een harmonischen Nedei- landschen Radio-Omroep, waar bij rekening wordt gehouden met de belangen der volksgroepen, die een eigen omroep hebben ineenen te moeten oprichten. Maar evenzeer als het billijk is en verstandig, dat deAV.RO. rekening houdt met degenen, die naast haar arbeiden, even onver mijdelijk is het, dat deze laat- sten rekening houden met het bestaan van de A.V.R.O. En dat rekening houden met het bestaan van de A.V.R.O. heb ben wij absoluut gemist in het zendtijdbesluit van 15 Mei 1930, Den heer Molhuysen werd een groote krans aangeboden. De volgende spreker, mr.J.H. van Doorne, lid van het dag. bestuur doelde op de a.s. ver kiezingen, toen hij zeide„Wij zullen 't over drie jaar niet ver geten zijn." „En indien het onrecht niet volledig wordt hersteld vóór dien tijd, dan zal over drie jaar bij de verkiezingen door het land van Noord tot Zuid en Oost tot West klinken „Wij hebben niet vergeten, en wij zijn u en uw politiek geknoei en gekuip moe, moe en meer dan moe Vooral de derde spreker, de heer W. Vogt, werd met luid hoera begroet. Hij hield een toespraak tot de „millionairs en „kapitalisten I De A.V.R.O. dringt er niet op aan dat vernietigd worde wat naast haar leeft, maar dat weg genomen al datgene dat haar gezonden groei-drift kan belem meren. De regeering, zei de heer Vogt o.a., overwege ernstig het schep pen van nieuwe ontplooiings kansen voor de A.V.R.O. waarbij voor haar oplicht een toekomst met een eigen zender de heele week, aldus besloot de heer Vogt zijn langdurig toegejuichte rede, welke verschillende malen door applaus werd onderbroken. Ook den heer Vogt werd een groote krans der luistervinken aangeboden. Het slotwoord werd uitge sproken door dr. F. Westerling, die een bijzonder woord van hulde bracht aan de Haagsche politie en het optreden van de directie der Haagsche tram laakte. Onder geweldige (nstemming werd bij handopsteken de vol gende motie aangenomen „Meer dan honderdduizend le den der Algemeene Vereeni- ging Radio Omroep, vereenigd op den Landdag op 6 Septem ber 1930 op Houtrust in Den Haag, wenden zich eerbiedig tot Uwe Majesteit, omdat hun rechts gevoel is gekrenkt door de wijze waarop de wet op de verdeeling van den zendtijd is toegepast. Naar hunne meening is het een eisch van billijkheid, dat ieder Nederlander de geheele week een Nationaal Algemeen Programma moet kunnen beluis teren, dat niemand kan kwetsen en dat ons volk vereent. Zij wenschen, dat geen zend tijd van dit Algemeen Programma zal worden afgenomen ten bate van partij-uitzendingen, die ons volk verdeelen. Zij wenden zich daarom vol hoop en vertrouwen tot Uwe Majesteit, die het symbool zijt van de eenheid van ons volk, in de overtuiging, dat Uwe Maje steit wel aandacht zult willen schenken aan deze verlangens van een zoo groot deel van uw volk". Hierna werd spontaan door de naar schatting bijna 140.000 per sonen (de „128 000" was ruim overschreden tot tweemaal het eerste couplet van het „Wilhel mus" gezongen. Den Haag heeft nimmer zoo'n grootsche betooging gezien I AXEL, 9 Sept. 1930. De heer^J. de Waal, onderwijzer aan de Chr. school te Spui, is benoemd als zoodanig aan de Chr. school te IJselmonde. De winkelweek. Vrijdag en Zaterdag waren de laatste dagen, dat nog van de winkelweek kon worden geprofi teerd en vooral 's avonds werd die gelegenheid benut. Behalve dat als vorige dagen nog volop boodschappen werden gedaan om van de 10 pCt. korting te ge nieten en daarvoor V.V.V.-loten te ontvangen in de beste ver wachtingen, werd ook nog druk gezocht in de etalage's naar de verborgen of geheime voorwerpen en het werd zelfs zoowat rucht baar, waar deze niet te vinden waren. Een derde bewijs, waarin de voortzetting van de winkelweek uiting vond, bestond in de con certen. Zooals het programma vermeldde, was Vrijdagavond de beurt aan „De Vereenigde Werk lieden" van Terneuxen om tf muziceeren. Het gezelschap ar riveerde per extra-tram en werd met dezelfde beleefdheidsvormen ontvangen, als 3e vorige corpsen. Met schetterende clairons voorop ging het de stad door naar de Markt, die aanvankelijk nog ma tig bezocht was allengs groei den echter de luistervinken aan en werd het plein weer als vorige malen met uitzondering van Woensdag bezet. Er was een tamelijk zwaar programma aan gekondigd en het is misscmen juist daardoor, dat de verwach ting sterk gespannen was, te metr waar de beide voorgaande avon den zulke sterke en gerenom meerde gezelschappen waren op getreden. Naar van verschillende zijden werd opgemerkt heeft de uitvoering dan ook in zoover aan de verwachting beantwoord, dat deze niet evenredig was aan de hoogte van het programma, waar toe bijdroeg, dat b.v. het nummer „Op een Perzische Markt" van Ketèlby, den voiigen avond door de Kon. Harmonie van Hulst op schitterende wijze was uitgevoerd. Een goeden indruk maakte na tuurlijk op de menigte de pot pourri van volksliederen. Na afloop ging het gezelschap met een marsch naar de tram halte, thans gevolgd door drom men van jongens en meisjes, die „Der traue Huzaar" bezongen. Het slot van de V.V.V.-feesten zoo mogen we ze nu wel noemen was de Zaterdag, waaraan was vastgekoppeld het zgn. Klein Festival van den Broederband Axel Hoek—Zaam- slag. Het weer liet zich twijfelachtig aanzien, maar toch werd het goed en kon men door een stroohoed het idee zomer nog wat hand haven. Om 4 uur ongeveer werd door de drie gezelschappen een rond gang gemaakt, terugkomend op de Markt, waar de vergrootte tribune werd bestegen en geza menlijk een fantasie werd uitge voerd, gevolgd door de bekende marsch „Triomphateur". Deze uitvoering is goed geslaagd en wie mocht beweren, dat de ge zelschappen niet sternden, kon dat zeker noch waarnemen aan den toon der instrumenten, noch aan die der gemoederen, want beide waren harmonisch. (Een goed verstaander enz.) Nog wenschen we te weerleg gen, dat in dichterlijke ontboe zeming gesproken wordt van de tribune als van een schuur. Na tuurlijk wordt een kiosk niet ge bouwd voor 2 of meer gezel schappen tegelijk en als dan van gemeentewege met houtwerk, om spannen door driekleur en oranje, een stuk wordt aangelasl op zoo danige wijze, dat kosten en moeite verantwoord kunnen worden, heeft men dat dankbaar te aanvaarden, zooals trouwens ook „Orelio" deed. Na de ensemble-nummers werd door de drie vereenigingen af zonderlijk een concert gegeven en het moet weer gezegd worden, dat ondanks de vele gehoorde muziek van deze week, er nog veel belangstelling was. De fan fare van Hoek overtrof de ver wachting. Dit gezelschap heet, zooals bekend, „Elk naar zijn krachten"maar als bij ieder corps zóó de krachten konden gemeten worden, dan zou men in vele gevallen heel wat beters te hooren krijgen. Ook de harmonie van Zaamslag gaf een goed con cert en waar dit het laatste der reeks concerten was, kunnen we niet nalaten om „Concordia" al hier toe te roepen spiegelt u en ge zult zien, dat er iets hapert. We vernemen, dat „Concordia" in een overgangsperiode verkeert en met zwakke krachten moet werken. Hopen we, dat de winter avonden worden benut om deze krachten te ontwikkelen tot her leving van den goeden naam, dien Concordia jaren heeft ge dragen. Na afloop der concerten kwa men de besturen van den Broe derband bijeen, genoodigd door het bestuur der V.V.V., dat als blijk van erkentelijkheid voor de medewerking aan de winkelweek een gift had geschonken van f 50» verdeeld in prijzen van f25, f 15 en f 10, welke bij loting resp. werden toegewezen aan Hoek, Zaamslag en Axel. Het was pas negen uur, toen de kiosk werd verlaten, terwijl aan naar huis gaan niet werd gedacht. Het spreekt vanzelf, dat er dus eenmaal in feest stemming bij gebrek aan ont spanning werd gezocht naar op wekking en men die dan helaas, meer dan welvoegelijk is, vond in drankgebruik, wat bij sommi gen zelfs ontaardde in misbruik, waarvan de gevolgen niet uit bleven rumoeren ruzie. En zoo was het, dat de politie scherp toezicht had te houden om de orde te handhaven. Eigenlijk is het jammer, dat de feesten zoo eindigden. Het is echter een voldoening, dat wordt ingezien, dat de oorzaak daarvan wordt beschouwd als een ge maakte fout in het programma en als men dan huldigt de op vatting dat fouten er zijn, om ze te verbeteren, dan is nog niets verloren. Over'talgemeen kan metmeerdan voldoening worden teruggezien op de winkelweek. Er is mooie samenwerking geweest onder de winkeliers; de een meer, de an der minder heeft een goede week gemaakt, de etalagewedstrijd heeft een prachtig verloop gehad en zelfs is de onvermijdelijke critiek niet uitgebleven; de con certen hebben dank zij ook het keurige weer eiken avond ieders belangstelling getrokken de burgerij heeft haar sympathie door vlaggentooi tot het laatst getoond, kortom het is een wel geslaagde week geweest, waar voor we, gezien de bescheiden middelen en de volhardende moed en werkkracht, waarmede door het bestuur van V.V.V. is ge werkt, dit naast de feestcommis sie hebben te danken. Er rest nu nog de uitslag van het raadspel en van de verloting, welke met belangstelling worden tegemoet gezien. Hedenavond worden de vele brieven geopend door het bestuur, in tegenwoordig heid van 5 niet-deelnemende winkeliers. De uitslag hopen we in ons volgend nummer bekend te maken. Melden we nog, dat ook de 10.000 loten bijna zijn uitverkocht. Aangaande de etalagewedstrijd verzocht men ons nog te melden, dat de medaille, die aan D.Jansen door de jury is uitgereikt, een eeremedaille is, omdat hem de eerste prijs niet kon worden toe gekend. Wij hadden gemeld een extra-medaille, wat door ieder toch wel als hetzelfde zal zijn beschouwd. SchietwedstrUden Zaterdag werden de alhier gehouden schietwedstrijden door den kring van burgerwachten beëindigd en werden de deel nemers ten stadhuize genoodigd om aanwezig te zijn bij de be kendmaking der uitslagen en de uitreiking der prijzen. De heer B. J. Knieriem, die de leiding in deze wedstrijden had, als hopman van de Axel- sche Burgerwacht, vond in deze bijeenkomst gelegenheid om te wijzen op het succes, dat door de afd. Axel in dezen wedstrijd was behaald en waarin vooruit gang was te constateeren tegen over vroegere jaren. Alleen ten opzichte van de deelname had spr. grootere verwachting ge koesterd. Hij dankte naast de deelnemers in de eerste plaats den heer J. M. Oggel, die als voorzitter van de Axelsche Bur gerwacht steeds ten voile be langstelling toont voor de wed strijden en ook meermalen de oefeningen bijwoont. Ook werd zeer op prijs gesteld, dat hij bereid gevonden was om hier aanwezig te zijn ten einde de prijzen uit te reiken. De heer Oggel dankte voor deze woorden en sloot zich ver der aan bij de woorden van den hopman. Hij wenschte de prijs- winners geluk met hun succes en in zonderheid sprak hij zijn voldoening uit over hetgeen door de Axelsche schutters was ge presteerd. Na den wensch, dat geregelde oefening moge leiden tot nog betere resultaten, over handigde de heer Oggel aan de betrokkenen de prijzen. De uitslag was als volgt Korps A van Ter Neuzen 254 punten, hoogste korpsschutter J. van Goor met 56 punten. Korps B van Axel, 246 punten, hoogste korpsschutter H van Luijk, met 55 p. Idem van Axel 224 punten, hoogste korpsschutter J. C. van Driel, met 52 p. Korps C van Ter Neuzen met 235 p., hoogste korpsschutter J. Oostdijk, met 52 p. Idem van Axel, 219 p., hoogste korpsschutter J. van Luijk, met 50 p. Bosquetbaan le pr. J. C. van Driel 60 p., 2e pr. S. Laurens 60 p., 3e pr. B. J. Knieriem 59 p4e pr. J. van Goor, Ter Neuzen, 59 p., 5e pr. J. Oostdijk, Ter Neuzen, 59 p6e pr. F. de Kraker 58 p., 7e pr. Lev. Dieleman 58 p8e pr. S. Laurens 58 p9e pr. J. Bakker 58 p. Personeele baan, scherp, 100 Meter le pr. J. J. Oostdijk, Ter Neu zen, 48 p., 2e pr. P. A. Galle, Ter Neuzen, 46 p3e pr. J. C. van Driel, 46 p„ 4e pr. H. van Luijk, 46 p., 5e pr. J. C. Oost dijk, Ter Neuzen, 45 p., 6e pr. P. Oostdijk, Ter Neuzen, 45 p., 7e pr. Van Strien, Ter Neuzen, 45 p., 8e pr. J. de Haas, Ter Neuzen, 44 p., 9e pr. Lev. Diele man, 44 p., 10e pr. J. van Goor, Ter Neuzen, 44 p., lie pr. P. den Engelsman, 44 p., 12e pr. P. den Exter, 43 p., 13e pr. Jac. Bakker, 42 p., 14e pr. C. Faas, 41 p., 15e pr. P. le Feber, 41 p., 16e pr. P. van Alten, 41 p. De personen bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wo nen te Axel. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 24 tot en met 30 Aug. in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk, Hontenisse 2, Vlis- singen 1. Diphtherie Grijpskerke 2, Hoek 1, Hulst 1. Poliomyelitis (kinderverlamming) Clinge 1. Er werden geen gevallen van encephalitis na inenting aange geven. Zondag reed een extratram van de Z. V. T. M. van Neuzen naar Breskens, waar sportfeesten werden gehouden. Een voetbal wedstrijd tusschen „Zelandia" uit Middelburg en Breskens en een turnuitvoering van „Rust Roest" uit Brugge waren de hoofdnum mers. Het weer werkte niet erg mee. Een flinke bries maakte het nemen van een bad als ver- frissching onnoodig en zelfs was het verblijf op het strand daar door niet aangenaam. De wed strijden werden door muziek op geluisterd, waartoe ook de har monie uit Terneuzen was genoo digd. Tijdens het concert van dit gezelschap barstte een on weersbui los, die met een mal- schen regen gepaard ging, zoodat het feestje jammer genoeg in 't water is gevallen. Zaterdag ontving de burge meester van Ter Neuzen een telegram van den heer Van Geen, particulier secretaris der Konin gin, waarin deze bericht, dat H.M. de Koningin zeer gevoelig is voor de gelukwenschen door burgemeester en wethouders van Ter Neuzen met de ten stadhuize aanwezige corporaties aangebo den, ter gelegenheid van Haar 50sten verjaardag en hem heeft opgedragen allen daarvoor Haar welgemeenden dank te brengen. Tern. Crt. Zaterdag is te Vlissingen aan het in aanbouw zijnde Chr. Ziekenhuis een gedenksteen in gemetseld door Mevr. de Wed. E. Blum—de Niet uit Aagtekerke, welke plechtigheid door zeer velen werd bijgewoond. De tot standkoming dezer stichting was financiëel in groote mate te danken aan wijlen den heer J. H. Blum, welk feit hier met dankbaarheid werd herdacht. Bij de steen werd een oorkonde gevoegd, welke in een itietalen koker werd ge4 sloten»

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2