Transpimrendc Binnenland. Landbouw. Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. In deze gedachtensfeer steeg dan de spanning, te meer nu men niet wist, wanneer en door wie er zou gekeurd worden. Tot Woensdag een dame en 2 heeren bizonder belangstellend voor de étalage's verschenen en druk redeneerend, nu eens wijzend, dan weer noreerend, een soort critische beschouwingen bleken te houden. Ja, warempel, dat is de jury hoor, zoo hoorden we, en binnen eenige oogenblikken waren we er ook van overtuigd. Toen de keuringen afgeloopen waren, wat niet voor den laten avond het geval was, ontbood de jury ons, ten einde hare bevin dingen mede te deelen en door middel van de pers het Axelsch publiek daarvan in kennis te stellen. We voldeden daaraan gaarne en stelden het zelfs op prijs te kunnen mededeelen welke gedachtengang bij de keuringen was gevolgd. De jury bestond uit den heer W. C. Carels te Breskens, voor zitter, mevrouw E. Boom-Bliek van Qroede en den heer J. van Male te Oostburg. Zij was bij de keuring uitgegaan van de ge dachte uitsluitend te moeten let ten op practisch etaleeren, daar dit de hoofdzaak is, terwijl na tuurlijk daarbij ook smaakvol rangschikken van eenig belang is. De algemeene indruk was, dat nu juist in de meeste etalages het effect der te koop geboden arti kelen verloren ging door een sterk gekleurden achtergrond (vooral veel oranje), zoodat meestal was gestreefd naar een opzichtige etalage in plaats van naar practisch uitstallen, wat toch haars inziens de bedoeling ook was van V. V. V. Wanneer in rubrieken gekeurd had moeten worden, b.v. volgens de meest opzichtelijke, de meest origineele, enz., dan zou de keuring nog veel langer geduurd hebben en de indeeling der prijs winnaars ook verandering hebben ondergaan. Toch was het nog een moei lijke en zware taak en gelet op het vakkundig en practisch éta- leeren, meende de jury volgens haar eerlijke overtuiging de prij zen te moeten vaststellen als volgt Afdeeling A (groote zaken). Ie prijs (met lof van de jury) C. Schieman, in huishoudelijke artikelen. Ie prijs A. P. Esselbrugge, in goud- en zilverwerk en uur werken. 2e prijs J. Visser-Koole, in manufacturen, 3e prijs J. Verstraten-Boer, in fijne vleeschwaren. Eerv. vermelding Joh. Deij, kleermaker en heerenmode. Afd. B. (kleine zaken). Ie prijs R. de Smet, in krui denierswaren. 2e prijs M. den Engeisman- Zegers, in manufacturen. 3e prijs A. van Maale, in rook artikelen. 4e prijs Joz. Smies, in leer- waren. Eerv. verm. kreeg J. Hough, in kruidenierswaren. Deze uitstal ling kon geen prijs verwerven, wegens het kleine raam, waar door de etalage niet tot haar recht kwam. Ook werd nog een extra-prijs toegekend van de jury zelve, bestaande in een zil veren medaille met opschrift, nl. aan Dom. Jansen, in groenten en fruit. De jury meende, dat deze etalage niet in aanmerking kwam voor een prijs van de V. V.Vomdat zij niet was [een „practische" etalage. Maar omdat zij uit artistiek oogpunt zoo keu rig was uitgevoerd, wilde men haar niet onbeloond laten. De etalage stelde vooreen stilleven, naar het motief van een schil derij. Ten slotte verzocht de juiy ons nog langs dezen weg haren dank over te brengen aan het Bestuur van V. V. V., voor de hartelijke ontvangst en de onder vonden medewerking, die haar taak verlichtte. Zooals het programma meldt, bestaat op de uitspraak der jury ^een beroep, maar toch is onze overtuiging, dat ook deze uitslag geen uitzondering zal maken op den regel, dat een andere jury tot andere resultaten zou zijn ge komen, die misschien even goed verdedigbaar zouden zijn. Het concert. In plaats van een vuurwerk tot slot, had de feestcommissie besloten om een mooi concert te doen geven, waarvoor inderdaad ook veel te zeggen viel. Een vuurwerk is ontegenzeggelijk al tijd een prachtig slot van een feest, maardan moet het een vuurwerk zijn en geen vuur werk je, dat als een dessert van heerlijke vruchten smaakt, maar waarvan niemand voldaan is, om dat hef rantsoen zoo klein is en de portemonnaie geen grooter uitgaaf voor het dure goedje ver oorlooft. En zoo was het ook hier. Als men bedenkt, dat voor het geheele bedrag, waarover de commissie te beschikken had nog slechts een bescheiden vuurwerk was te krijgen, zal men begrijpen, dat er zelfs nog geen vuurwerkje te krijgen was voor hetgeen na de onderscheidene kosten over bleef. De keuze voor een goed mu ziekgezelschap was niet moeilijk. Ook hier speelde de brandkast een rol en daarom, als zoovelen, die een koopje trachten te doen (wat evenwel ook dikwijls tegen valt)naar België. We hadden een paar maanden geleden pas de Koninklijke Harmonie van St. Nicolaas in onze veste gehoord en dat concert was zeer in den smaak gevallen, zoodat men ook om die reden weer de aandacht schonk aan'dat gezelschap. Om half negen marcheerde het corps door de straten vooraf gegaan door een groot zijden vaandel. Trommels en trompetten klonken krachtig door, en de massale dooreenmengeling van ryhtmische en hannonieuse too- nen en samenklanken gaven de verzekering dat er straks iets bizonders te hooren zou zijn. Ook het programma gaf daarvan getuigenis en tijdens het concert was al spoedig waar te nemen, dat Excelsior aan de verwach ting beantwoordde. Natuurlijk zijn er uitzonderingen en hoorde men van tijnproevers wel enkele opmerkingen, maar het krachtig applaus en de compacte massa menschen, die rond de kiosk bleef, zoodat het plein eivol stond, gaven wel blijk, dat men genoot. Na afloop vertrok het gezel schap in een drietal touring-cars naar huis, terwijl de bevolking nog een kijkje nam in de ver dichte etalage's, of met een afzak kertje het goeden nacht en wel terusten tegemoet ging. Alzoo was de eigenlijke feest dag ten einde. Laten we direct zeggen, dat die ordelijk en zon der eenige storing is verloopen. De politie zorgde voor veilig verkeer, voorkwamen een lastig opdringen en hield een oogje in 't zeil voor lastige klanten, die er niet geweest zijn. Ook de versiering is tot heden ongerept gebleven en de burgerij gaf onze overheid een goed voorbeeld door de vlaggen te laten hangen. (Waarom die op den stadstoren werd ingehaald, begrijpen we niet). En dan mogen we ook niet vergeten het werk van de stads reiniging. Wie 's ochtends vroeg plein en straten bekeek, weet, wat daar te koop was, maar zag ook hoe rappe handen met flinke be zems alles weer eën zindelijk aanzien gaven. „Houd er den moed maar in". Dit schijnt het symbool te zijn van V. V. V., want eerlijk gezegd, dachten we niet dat na het prach tige concert van Woensdagavond er Donderdag veel belangstelling zou zijn voor het concert dat de Kon. Harmonie van Hulst ons beloofde. En toch was het zoo. Weer was het marktplein gevuld en weer klonk een luid en wel verdiend applaus van het publiek na de mooie en goed uitgevoerde nummers. Och, het is al jaren bekend, dat de oude Hulstersche harmonie een goed muziekkorps is, en daarom ook wellicht die belangstelling. Dank aan den directeur, den heer A. van den Broeck, dank aan de 50 muzi kanten, die ons hebben vergast op een waarlijk goed concert, vol afwisseling, vol temperament. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. De Taandeleroet aan de Koningin. De volgorde, waarin de pro vinciën bij den vaandelgroet op 16 Sept. a.s. worden opgesteld, isGelderland, Overijsel, Zee land, Drente, Limburg, Utrecht, Friesland, Noord-Brabant, Gro ningen, Zuid-Holland en Noord- Holland. Koninginnedag in Ned. Indië. V. D. Aneta meldt uit Batavia De 50ste verjaardag der Ko ningin is in geheel Ned.-lndië door alle groepen der bevolking op uitbundige wijze gevierd, zon der dat wanklanken werden ge hoord. Alle bladen verschenen met feestnummers. Te Batavia werd in de Kathedraal aan het Waterlooplein een plechtige pon tificale dankmis opgedragen, ge volgd door een Te Deurn. Deze dienst, die Zondagmorgen plaats vond werd bijgewoond door den gouverneur-generaal en vele an dere autoriteiten. Des avonds werd in de Willemskerk op het Koningsplein een dankdienst ge houden, welke eveneens door den gouverneur-generaal en vele au toriteiten werd bijgewoond. Zwolle 700 jaar. Na Hulst en Nijmegen, viert thans Zwolle zijn jubileum, het 700 bestaan, met luisterrijke feesten Stand van -het fruit en de warmoezerjjgewassen. Aan het in de Staatscourant opgenomen overzicht van den stand van het fruit en de war- inoezerijgewassen op 23 Aug. is het volgende ontleend Het fruit. Door de stormen zijn in de afgeloopen maand nog veel appels en peren afgevallen dientengevolge is de stand ach teruitgegaan. Bovendien komt veel schurft en wormstekigheid voor. Vooral de oogst van de late appelen is zeer gering. Wat de hoeveelheid betreft is de op brengst van de peren echter goed. Druiven en perziken onder glas staan goed. De warmoezerijgewassen. Ook de groentegewassen in de open lucht hebben veel van de on gunstige weersgesteldheid gele den. Van de koolsoorten, vooral van roode kool en bloemkool, is de stand nog slechter dan in de vorige maand. Behalve het.weder was het in sterke mate optreden van draaihartigheid daarvan de oorzaak. Regen en wind hebben de meeste schade aan boonen en augurken toegebrachtvrijwel overal zijn deze gewassen sterk achteruit gegaan. In sommige gevallen zijn de boonen slechts half uitgegroeid en misvormd. De tomaten staan goed. AXEL, 5 Sept. 1930. Dinsdag j 1. herdachten R. Scheele en E. de Bruijne den dag waarop ze 55 jaren geleden in den echt waren verbonden en sedert getrouw lief en leed had den gedeeld. Steeds was veld arbeid hun bron van bestaan geweest tot de krachten het be gaven en de oudjes zoo goed en zoo kwaad het ging zonder nog zwaren arbeid te verrichten zich van het noodige konden voorzien. Terugziend op eenige kinderen en kleinkinderen werd in familiekring aan dezen dag in dankbaarheid herinnerd. Maar ook de buren wilden dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan en zoo werden de oudjes verrast door een gevel- versieri.ng aan hunne eenvoudige woning, terwijl ook te hunner eere de vlaggen wapperden. 's Avonds was het „Concordia", dat een serenade, bijgewoond door tal van belangstellenden, met hare gelukwenschen liet ge paard gaan en wat door de fa milie zeer op prijs word gesteld. De oudste zoon dankte dan ook in een korte, doch hartelijk ge meende toespraak voor deze at tentie en sprak namens de familie den wensch uit, dat ook „Con cordia" moge bloeien tot vele jaren na dezen. Hierna trok het corps met een marsch door de Oude Wijk, waar in verschillende woningen de gordijntjes werden gelicht om het corps in gesloten gelederen te zien voorbijtrekken, wat voor hen een ware attractie was. Een beetje voortvarend. Toen het lijk van den ver dronken Italiaan te Sluiskil was opgevischt, stelde de R K geeste lijkheid aldaar zich in verbinding met den burgemeester alhier, om den ongelukkige aldaar te be graven, waartegen geen bezwaar was. Nog voor het overeengekomen uur werd echter het lijk reeds gehaald en naar Sluiskil gebracht. En toen dan tegen Maandag de begrafenis was aangekondigd en volgens R. K. gebruik zou wor den ter aarde besteld, waartoe alle maatregelen waren genomen, kwam daar het bericht, dat de overledene niet katholiek, doch protestantsch was. Men wilde toen het lijk weer naar Axel brengen, doch het werd niet aanvaard, zoodat de begrafenis nu Maandagavond plaats had op de alg. begraaf plaats te Sluiskil, waarbij Ds Ruysch van Dugteren, Herv. pred. alhier, in de Fransche taal de genade afsmeekte voor den zoo jammerlijk om het leven geko men jongeling. Zaam^ag. Te Zaamslag is het Koninginne- feest eveneens goed geslaagd, dank zij ook het mooie weer. Er was veel werk gemaakt van de versiering, zoodat bijna alle straten in een laan van versierde sparretjes waren herschapen, waarboven dedriekleurwapperde. Bovendien waren tal van eere- bogen geplant. Het feest werd ingezet met koraalmuziek op den toren der kerk. Door den burgemeester, den heer Joh. de Feijter, werd een feestrede uitgesproken, die door een groote menigte werd aange hoord, waarna in de Herv. kerk het feit van den dag werd her dacht door de drie predikanten aldaar, afgewisseld door koor zang. Na den kerkdienst volgde con cert en werden door de school jeugd feestliederen gezongen. 's Middags ging een optocht door het dorp, bestaande uit 13 wagens en groepen, die er moch ten zijn. Na den rondgang volgden volksspelen en 's avonds werden weer concerten gegeven, tot de schemering daalde en de tijd aanbrak voor illumineeren. Lam pions, vetpotjes en electrische hulpmiddelen gaven op verschei dene plaatsen een kleurrijk effect, waarvan velen genoten. Ook particulieren en winkeliers in hun étalages hadden het hunne gedaan om aan de verlichting luister bij te zetten. Genoemd mogen b.v. worden de villa van den burgemeester en de voortuin van den rentenier J. Scheele. Om 10 uur een vuurwerk, dat kort duurde, doch een inderdaad schitterend verloop had. Woensdag werd nog een beetje nagefuifd en hadden op de scho len tractatie's en spelen plaats, 's Avonds was een lampion-op tocht met muziek het slot van het feest. Het feest te Zaamslag is op waardige wijze gevierd. Te Koewacht heeft de ma- rechaussée aangehouden en ter beschikking van de Justitie ge steld, den aldaar woonachtigen landbouwer L. v. P. als verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte de heer P. v. Dorsselaer te Nieuw Namen. Dinsdag is te Walsoorden aangespoeld het lijk van den 15- jarigen P. d'H die op 27 Augustus bij het zwemmen in de Wester- schelde is verdronken. Een visscher te Graauw, die onder Clinge in de z.g.n. Vlaamsche Kreek een 32-tal aal fuiken had uitgezet, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat onbevoegden 27 van die fui ken hadden gelicht en de zich daarin bevindende visch hadden ontvreemd. Bij Koninklijk besluit is be noemd, met ingang van 29 Sep tember 1930, tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Ser Lip pens, Nieuw Othene, Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, de heer A. de Kraker, te Zaam slag, uiterlijk tot het einde van het zittingjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche open baarmakingen inzake het Han delsregister ontleenen wij betref fende Zeeland de volgende op gaven Nieuwe inschrijvingen Z-Vlaanderen (Ter Neuzen). Coöperatieve Vereeniging tot het aankoopen en beschikbaar stellen van dekhengsten „De Herleving" U. A., Axel, Prins Hendrikstraat EE 9, Voorz.J. den Hamer Jzn., vice-voorz.S. van Hoeve Frzn., Secr.I. de Feijter Wzn., Penningm.J. J. Mechielsen, allen Axel en best.- lid E. B. van Acker, Westdorpe. Wijzigingen Z.-Vlaanderen (Ter Neuzen). Firma A. J. Bronswijk, Oost burg, Brouwerijstraat 10, boek handel en drukkerij. De zaak is omgezet in een N.V., genaamd: N.V. Boekhandel en Drukkerij voorh Firma A. J. Bronswijk. Dir.: P. J. H. en A. J. Bronswijk, Oostburg. Comm.J. H. Wal- lien, A'dam. Maatsch. kapitaal f 50.000, geheel gepl. en volge stort. (Bijv. tot de Ned. Stcrt. van Woensdag 16 Juli 1930, No. 136). Coöperatieve Boerenleenbank te Oostburg, Zuidzande, Dorps straat M 133. Overl. dir.: I. C. de Zwart. Best.-lidI. Brevet benoemd tot dir. en Abr. Luteijn te Zuidzande tot bestuurslid. Wed. L. van Himschoot, West dorpe, Graafjansdijk A 145, schoenmakerij, leerlooierij en win kel in schoenen en manufacturen. Overl. E.J. van Himschoot— Speussens. De zaak wordt door de kindeien, onder den naam: Kinderen L. van Himschoot voort gezet. W. J. B. van Immerseel, Graauw, Paal B 24, broodbakker en kruidenier. Uitgetreden E. W. J. B. van Immerseel. W. M. Nieuwelink, Nieuwediep- straat 99, metselaar en aannemer. Uitgetr. E W. M. Nieuwelink. Nieuwe E.W. P. Nieuwelink. N V. Nieuwe Nederl. Maatsch. tot vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemi sche Producten, Sas van Gent, Westkade 15. Uitgetr. comm. Mayoussier Félix en René Petit de Bantel. Benoemd tot comm. M. H F. Mayoussier, Grenoble en M. E. J. J. Petit de Bantel. Parijs (Frankrijk). Onderlinge Paardenverzekering Maatschappij „Zuidzande en Om streken", Zuidzande, Dorpstraat M 100. Benoemd tot dir.P. J, Leenhouts, Groede en J. Ris- seeuw, Waterlandkerkje. Men schrijft ons Reeds meermalen Is hier ge wezen op de noodzakelijkheid voor elk vakbeoefenaar dat, waar hij dikwijls geroepen wordt naaf

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2