Landbouw. terwijl in der. salon van den Prins de microfoon was aangebracht waardoor H. M. gesproken heeft In een daarnaast gelegen vertrek was de luidspreker opgesteld en daar heeft het Koninklijk Gezel schap de uitzending aangehoord Met de Koningin waren aanwezig de Koningin-Moeder, Prinses Ju liana en eenige genoodigden, in totaal 17 personen. H.'M. legde veel belangstelling aan den dag voor de in het nevenvertrek op gestelde instrumenten en onder hield zich, evenals Prinses Juli ana, met de aanwezige ingenieurs Na afloop heeft H. M. hare bijzondere tevredenheid betuigd over de schitterende demonstratie Ten slotte vernemen wij nog dat bericht was ingekomen uit Curasao, waarin de Gouverneur meldde, dat de uitzending were uitgeluisterd. Van Suriname was geen bericht binnengekomen, maar aangenomen mag worden, dat ook daar de uitzendi ig is aan gehoord, hetgeen door de tech nische uitvoering mogelijk werd gemaakt. Aneta meldt alsnog, dat een menigte van ruim 60.000 personen de rede der Koningin op de Pasar Gambir te Batavia heeft gevolgd Een diepe ontroering maakte zich van allen meester, toen de stem der Landsvrouwe over het terrein weerklonk. Op de tribune waren talrijke autoriteiten aanwezig Onmiddellijk na de rede kwam de regen, die reeds lang gedreigc had, neder. Staking by de K. L. M. Er is een staking uitgebroken onder de piloten van de K L. M op Schiphol. De geheele dienst is stopgezet. De directie der K. L. M. deelde naar aanleiding van de staking nog mede, dat de vliegtuigen door de vliegtuigbestuurders naar Amsterdam zijn teruggebracht waar het materiaal door den technischen dienstisovergenomen. Daar de staking uitsluitend de vliegtuigbestuurders betreft, zal het materiaal er niet onder lijden Het conflict is ontstaan door een loonconflict voor de Indië-route en doordat de bestuurders zich niet met de inrichting van den vliegtechnischen dienst kunnen vereenigen. O. a. heeft de piloot Van Dijk verklaard niet naar Indië te zullen vertrekken, waarop hem schriftelijk ontslag uit den dienst der K. L. M is verleend. Over dit conflict deelt het be stuur der Ned. Vereeniging van verkeersvliegers mede: Tenge volge van de volkomen recht- looze positie der K.L.M.-piloten, hetgeen wel zeer duidelijk tot uiting kwam bij het volkomen ongemotiveerd ontslag van den onlangs na diens Oceaanvlucht nog geridderden en onmisbaar gekenschetsten collega Evert van Dijk en van zijn niet minder be kwamen medebestuurder Wier- sma, werd Vrijdag impulsief be sloten bij wijze van protest alle vliegdiensten stop te zetten door te weigeren de uitgaande vlieg tuigen te besturen. Hoezeer het ook door de vliegers werd be treurd, dat tot dezen stap moest worden overgegaan, konden deze willekeurige ontslagen van vlie gers, die jaren lang hun beste krachten hebben gewijd aan den bloei der Ned. luchtvaart en die den bloei der K.L.M. hebben helpen bevestigen geen andere reactie tengevolge hebben gehad dan het uit solidariteit weigeren om met K.L.M. machines verdere vluchten te volbrengen, alvorens deze ontslagen zijn ingetrokken en in deze kwestie het recht za! zijn gevonden. Intusschen heeft de directie als tegenprestatie voor alles wat de piloten in het be lang der luchtvaart hebben ge daan, hen op staanden voet ont slagen. Verscheidene vliegers kwamen eerst laat uit het buiten land terug. De vliegdiensten worden door Buitenlandsche lijnen onder houden. Stand der Landbouwgewassen. Aan het in de Staatscourant opgenomen overzicht van den Stand der landbouwgewassen op 20 Augustus 1.1. ontleenen wij het volgende De langdurige regenperiode heeft op de meeste akkerbouw gewassen een zeer nadeeligen invloed geoefend. Vele gewassen waren gaan legeren, andere moesten te langen tijd op het land blijven staan zoowel in de gezichte als ongezichte granen is dientengevolge veel schot opge treden, terwijl ook 'n gedeelte tot verrotting is overgegaan. De op brengst van de granen zal dien tengevolge slechts matig tot vrij goed zijn. De wintergerst, die vroeger geoogst werd, is beter dan de andere granen. Ook de erwten zijn voor een belangrijk deel bedorvende stand is matig. De bruine boonen daarentegen zijn goed tot vrij goed. De aardappelen vertoonen veel ziekte in loof en knollen. Het loof is vroeg afgestorven. Zoo wel wat consumptie-als fabrieks aardappelen betreft zijn de ver wachtingen ten aanzien van qua- liteit en opbrengst sterk gedaald. De stand is vrij goed. Van de handelsgewassen zijn vlas, kanariezaad en blauwmaan- zaad matig tot vrij goed. Mosterd zaad en koolzaad zijn vrij goed, terwijl de karwij grootendeels goed is binnengekomen. Suikerbieten en uien maken een gunstige uitzondering op den algemeenen slechten toestand der gewassen deze staan goed, hoe wel verwacht wordt dat het suikergehalte van de bieten niet hoog zal zijn. De graslanden Staan algemeen goed. Er is volop voedsel voor het vee. Laag gelegen landen hebben echter door het overtol lige water geleden. Veel gras werd daar ook door het vee ver trapt. Het laat gemaaide gias is bedorven. Er wordt veel ingekuild. AXEL, 2 Sept. 1930. Voor degenen, die in blijde verwachting waren, was er dezer dagen eenige spanning, wie de gelukkige zou zijn. Zooals bekend zou eerstdaags de 6000ste inge zetene worden geboren en dus vroeg men zich afwie zal het zijn Gisteren nu werd aangifte ge daan van no. 6000, nl. dat Zater dag 30 Augustus was geboren Leuntje Debora Maria, dochter van Pieter Gerard Jonkman en Maria Verstraten. Heden begaf zich nu het Da- gelijksch Bestuur naar perceel E 84 in de Oosterstraat, om daar de ouders met hun eersteling geluk te wenschen en gevolg te geven aan het Raadsbesluit, waar bij voor de 6000ste ingezetene een spaarbankboekje met f 25 beschikbaar zou worden gesteld- Zooals te begrijpen is, wekte een en ander nogal belangstelling in de buurt en was moeder en grootmoeder niet weinig ingeno men met de eer, die de kleine te beurt viel. Hopen we, dat de burgeres als een sieraad voor de gemeente zal mogen opgroeien. De Winkelweek. Zooals we schreven werd met spanning uitgezien naar de étala- ge's en zeker bleek Vrijdag, dat verscheidene winkeliers blijk hebben gegeven heel aardig werk te kunnen leveren op dat gebied. Het moeilijkste was dit voor degenen, die gewoon zijn een mooie étalage te maken, want het mag te hunner eere gezegd wor den, dat verscheidene onzer éta- age's geregeld gezien mogen worden. Daarbij komt nog, dat niet alle artikelen zich ook even gemak kelijk voor etaleeren leenen. Maar we kunnen gerust zeggen, dat de verwachting overtroffen is. En dit geldt ook van de vlaggen. Hingen er reeds Vrijdag vele te wapperen, gaandeweg kwamen er bij en vandaag is het bijna van huis tot huis. Volgens programma had Vrij dagavond de officiëele opening 3laats op het stadhuis, waar be* ialve het Dagelijksch Bestuur een 50-tal personen aanwezig waren, De Burgemeester, de heer F, Blok heette allen welkom en sprak als volgt: Dames en Heeren, Het is mij een groot genoegen U allen een hartelijk welkom toe te roepen in deze Raadszaal. In het bijzonder doe ik dat aan de heeren Wethouders, die door hunne aanwezigheid blijk geven belang te stellen in de te houden winkelweek. Tevens ook het Bestuur van V.V.V. die de winkelweek hebben georganiseerd. Toen besloten was, dat 3 Sept a.s. in onze gemeente de 50ste verjaardag van H. M. de Konin gin feestelijk zou worden gevierd kwam de gedachte bij V.V.V. op om in samenwerking met de feestcommissie een winkelweek te organiseeren. Eene algemeene vergadering werd belegd, en al spoedig bleek, dat deze gedachte algemeenen bijval had, en velen zegden hunne medewerking toe. Thans bedraagt het aantal deelnemers indien ik mij niet vergis bijna 80. De winkelweek wordt gehouden van 30 Aug. tot 6 Sept. a.s. Waar aan deze winkelweek groote kos ten verbonden zijn, hebben de winkeliers zelve een groot aanta mooie prijzen beschikbaargesteld, die gedeeltelijk zijn afgestaan aan V.V.V., die deze toevoegde aan de prijzen voor de loterij, die vanwege hare vereeniging wordt gehouden tot dekking van de kosten. Mijne heeren nu de deelname aan de winkelweek zoo groot is, verwacht men dat er van de etalages veel werk zal zijn ge maakt en de verschillende ar tikelen op een dusdanige wijze zullen zijn geëtailleerd, dat het publiek wordt aangelokt tot koo- pen. Te meer, nu besloten is, dat 10 pCt. korting wordt ver leend bij contante betaling ge durende de geheele winkelweek De middenstand hoopt dan ook duidelijk te doen blijken dat door samenwerking veel is te bereiken, en dat het onnoodig is inkoopen te doen buiten deze gemeente. Mijne heeren het komt mij voor, dat zonder V.V.V. wij thans in Axel geen winkelweek zou den hebben gehad. Immers heeft zij het initiatief genomen en heeft zij een en ander georganiseerd. Ik breng dan ook gaarne dank en hulde aan het ijverige bestuur van deze vereeniging voor de door haar verrichten arbeid. Ik ben er van overtuigd, dat deze arbeid zal worden op prijs ge steld. Met den wensch, dat de win keliers goede zaken zullen mogen maken gedurende deze winkel week en dat hunne moeite zal worden beloond, verklaar ik deze winkelweek voor geopend. Hierna nam de heer Van Maale het woord als voorzitter der V. V.V. en sloot zich aan bij het gesprokene door den burge meester. Hij wees op de malaise, die ook in den handel bestaat en dat men dan niet bij de pak ken moet neerzitten, maar aan pakken. Vandaar het idee van V.V.V. om een winkelweek te organiseeren. Of deze succes afwerpt vraag. spr. Voor Axel is dit nog af te wachten, maar dat men er toch succes van verwacht, blijkt wel daaruit, dat na het bekend worden der plan nen hier, men te Terneuzen zich haastte om Axel vóór te zijn en ook te Sas van Gent een winkelweek werd georganiseerd. Geen dezer plaatsen kon echter percentsgewijze zoo'n deelname bereiken als Axel en dus is in dat opzicht hier al succes ver zekerd. Jammer, dat niet meer animo bestond voor een reclame-op tocht, waift nu gevoelt men er vdel voor, doch de tijd is te kort om nog iets te bereiken. Intusschen is gedaan wat kon en spr. dankte allen die meege werkt hebben tot het houden van deze eerste Axelsche Winkelweek. Moge ook in de zaken waar te nemen zijn, dat hun werk met succes wordt bekroond. Ook de heer Koevoets dankte voor aller medewerking en zelde, dat wat Terneuzen en Sas van Qent te alen geven, niet halen kan bij hetgeen Axel presteert Hij sprak den wensch uit, dat ein delijk eens begrepen worde, dat men te Axel koopen kan wat men noodig heeft, de etalage's bewij zen het. Welnu, zegt spr. dat men het dan ook dce, tot welzijn van de gemeente. Intusschen hadden de beide gezelschappen Concordia en Ho sanna zich opgesteld voor een rondgang en met het bestuur van V.V.V. voorop ging het de stad door. Het was 's avonds zeer druk in de straten van kijklustigen en vooral van de jeugd, die met waren speurzin de verborgen voorwerpen zochten. Zaterdag gaf de fanfare van Westdorpe onder overgroote be langstelling een concert op de kiosk, dat zeer in de smaak vie èn om het programma èn om de uitvoering. Hossend en zingend trok men na afloop achter de muziek aan, die spelend de extra-tram op zocht. Gisteren was het Hosanna, dat concerteerde en eveneens met belangstelling werd beluisterd. Moge de dag van morgen, de feestdag, eveneens op welslagen kunnen bogen. Omtrent het programma der sportwedstrijden valt nog het volgende te vermelden De zwemwedstrijden worden gehouden aan den kant van het Plaatje en door bereidwilligheid van den eigenaar van het terrein dhr. Bakker, is dit voor hetpubliek toegankelijk langs de brug aan de Kanaalkade. Rijwielen worden niet toegelaten. Na afloop der zwemwedstrijden kan het publiek zich over de weide van dhr. Bakker verplaat sen naar het terrein der V.V.Z F. Door omstandigheden komen de volgende nummers te vervallen duurloopen, estafetteloopen en eierrijden. Het nummer c wordt Hardloopen met hindernis in 2 klassen. Aan het programma zijn toe gevoegd: mastklimmen en zak- loopen voor jongens en schaartje knippen voor meisjes. Óp het terrein der V.V.Z.F. is een gedeelte afgezet, waarachter het publiek de spelen kan volgen. De deelnemers moeten binnen dat terrein zijn vanaf den aan vang der spelen, opdat alles vlot kan verloopen. De Koninklijke Harmonie Excelsior" van St. Nicolaas zal morgenavond alhier het volgende programma uitvoeren 1. Marche, getrokken uit Aïda Verdi. 2. Les noces de Figaro, ouverture Mozart. 3. Rigoletto, groote fantaisie op het zangspel van Verdi, bew. door M. Juliën. 4. Rhapsodie Hongroise no. 2 F. Liszt. 5. L'Arlésienne G. Bizet. a. Prelude, b Intermezzo. c. Menuet, solo voor fluit, solist Georges van Luijck. d. Farandole. 6. Aubade Printanière P. Lacombe. 7. La Tosca, fantaisie op het zangspel van Puccini, bew. door M. Juliën. 8. An der schónen blauen Donau Joh. Strauss. Letterraadsel. We geven onze abonné's als nog gelegenheid hun oplossing te zenden tot en met Zateidag aanst., omdat er een zetfout onder de cijfers voorkwam. 19 moet zijn 7 of 37. Zaamslag viert heden feest. Het dorp is druk en aardig ver sierd, terwijl het mooie weer velen heeft uitgelokt om een kijkje te nemen, Te Terneuzen heeft de winkelweek, die de vorige week is gehouden, een mooi verloop gehad. Ook daar had men zich schoorvoetend aangemeld tot deelname, doch toen er ongeveer 90 deelnemers waren, bleek, dat door eendracht wel wat te ver krijgen is en heeft men er een mooien optocht aan verbonden, '8 Avonds trok de stoet nog eens uit met verlichte groepen, terwijl het gemeentehuis met schijnwerpers was verlicht en de muziek den rondgang opluisterde. Ook zijn er op andere dagen nog concerten gegeven door de harmonie's van Hulst en Sas van Gent. Verschillende volks en sport spelen werden voorts gehouden, terwijl Zaterdag de winkelweek werd besloten met een vuurwerk. Een en ander bracht veel menschen op de been en dank zij vooral ook het prachtige weer kan men met genoegen op het welslagen terugzien. De burgemeester heeft als tolk der bevolking aan de besturen zijn dank overgebracht voor het geen de vereenigingen „Ter Neu zen Vooruit", de muziekvereni ging en de winkeliersvereeniging in samenwerking tot stand hebben gebracht en zond aan H. M. het volgende telegram „Het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Ter Neuzen; het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingen verkeerhet bestuur der muziek vereniging „De vereenigde werk lieden"; het bestuur van de Ter Neuzensche Winkelweek „Klim op", in het gemeentehuis ter receptie bijeen, wenschen Uwe Majesteit en daarmede tegelijk Uw Koninklijk Huis, van harte geluk met Uw verjaardag. Zij hopen, dat Uwe Majesteit en Uwe doorluchtige Familie be waard mogen blijven van tegen spoed en dat Uwe Regeering in toenemende mate door God ge zegend moge worden tot welzijn van het Nederlandsche volk. Namens de besturen, De Burgemeester, J. HU1ZINGA." Verdronken. In den namiddag van Woens dag j L gingen eenige jongens wonende te St. Jansteen, baden in de Westerschelde aan het Oude Hoofd nabij Walsoorden. Toen zij in het water liepen ging de 15-jarige J. d'H. voor. Opeens hoorden zij hem toepen en op hetzelfde oogenblik zagen zij hun kameraad in de diepte verdwijnen. Op hulpgeroep van de jongens is er een roeiboot uit Walsoorden gekomen ter plaatse doch het heeft niet mogen baten. Bij het dreggen naar het lijk kwam men tot de ontdekking dat op de eene plaats aldaar het water 1 Meter diep is, terwijl nog geen meter verder het water een diepte heeft van 5 k 6 Meter. Het lijk van den knaap is nog niet gevonden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig be taalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld), is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Axel f 764.80 te Breskens f 56.33 f 10 88; te Tholen f 1890 36. Herbenoemd tot burge meester van Graauw de heer C. van Campen. Bij het te Goes door het Zeeuwsch Technisch Instituut ge houden examen voor waterbouw kundig opzichter is o.m. geslaagd de heer J. K. Labijt, opzichter bij de Z. V. T. M. te Terneuzen. Onderscheidingen. Kolommen zijn weer gevuld in de dagbladen van personen, die ter gelegenheid van den jaardag der Koningin een onderscheiding ontvingen door hun benoeming of bevordering bij een of andere orde. In Zeeuwsch-Vlaanderen wer den bij Kon. besluit benoemd ot ridder in de orde van Oranje- ^assau de heeren D. J. Dees te Terneuzen en J A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, gewezen dijk graaf van den polder Van Alstein :n van het waterschap Absdale, ?iet en Wulfsdijk. Toegekend is de eere-tnedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver aan detl heef P. van de Plassche, be stuurslid van de Kon. muziek- sociéteit jAardenburgséhe Fan«

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2