Het schaap. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen. No. 45. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINlv - Axel. De nationale feestdag. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Nu in onze gemeente de feest dag der 50ste verjaring van H. M. de Koningin morgen gevierd wordt, ligt het voor de hand, dat we ook in ons blad dien dag nog eens heidenken. Och, wanneer we terugblikken op wat Oranje deed voor ons volk en in 't bizonder onze Koningin, dan schaadt het vele niet en worden we ook niet moe met dat te erkennen. Want al is het, dat H.M. niet te vechten had met wapens als haar voorvaderen,en dat Ze meer door raadslieden gesteund wordt in een tijd, die in zoo velerlei opzicht meer wijs heid heeft gebracht, toch zijn de eischen, die Zij zich stelt en de verantwoordelijkheid die H. M zichzelf oplegt niet minder zwaar. Releveeren we enkele der meest belangrijke feiten uit het politiek gebeuren van ons land, waarmede het beleid en het doorzicht van onze geëerbiedigde landsvorstinne zoo nauw verbon den is geweest. Nauwelijks toch was Wilhel mir.a aan de Regeering of de Russische Czaar verzocht ons om hier een groote conferentie te mogen houden, hetgeen inder daad plaats vond te 's-Graven- hage in 1899. In het begin harer regeering had op het gebied der binnen- landsche politiek een groote ken tering plaats in de Volksver tegenwoordiging. De liberalen verloren hun meerderheid terwijl langzamerhand de lijnen zich gingen uitbeelden voor een nieu we groepeering, waarvan nog heden ten dage de invloed zich doet gelden. In 1903 hadden we de groote staking in het haven bedrijf en bij de spoorwegen, welke echter spoedig werd opge heven. In 1906 een geweldige dijk doorbraak in Zeeland, gevolgd door overstroomingen, waardoor bijna 3000 Hectaren land onder water werden gezet. Het was toen vooral, dat de bevolkjng waarnam, hoe H.M i) „Zeg L:es", zei de oudste dochter vau deu millionair-ban- feier v Houten tegen de gouver nante van haar zusjes en broer tje. »We hebben zoo'n alleraar- aardigsten nieuwen kennis Hij kooit morgen by ons Iogeeren.'' „Ja, juffrouw „Hij is reuzeknap" ging het bakvischje door «en zoo elegant en geestig. „Zoo juffrouw", zei Lize. Een beetje geërgerd wendde het jonge meisje zich af. «Zoo juffrouw", kanwde zy na. »Hè, wat kan jy toch verve lend doen." En terwijl ze de kamer uitliep mompelde ze«Schaap.* Er was wel eenige reden om juffrouw Lize dien bijnaam te geven. Als men haar aankeek, dacht men onwillekeurig aan dat goede, tamme beest, waarvan haar gezieht absoluut den snnit- vorm en de bete-vriendelykheid. Haaf" blauwe oogen keken altijd onaangenaam en gedwee en geen bij herhaling blijken gaf van medeleven met degenen, die door onheil getroffen werden, waartoe Haar persoonlijk bezoek aan de geteisterde streken niet weinig bijdroeg. De vriendschappelijke verhou ding ten opzichte van vreemde mogendheden werd bevestigd door de bezoeken, die H. M. in den vreemde bracht. Na een tijd van betrekkelijke rust kwam toen de oorlog en ook in dien bangen tijd vestigde het volk het oog op Oranje en zocht troost en kracht in de beraad slagingen, die H.M. met de Hooge Staatslieden hield. Trouw en aanhankelijkheid aan de Vorstin bleken overduidelijk op den lsten Augustus van 1919. Door wijs beleid van onze Ko ningin, gesteund door voortreffe lijke regeerders kon ons volk dien bangen tijd zonder ernstig leed doorkomen. Daarna volgden de revolutie- pogingen, die te pletter liepen op de standvastigheid van de over- groote meerderheid van ons volk. En tenslotte hebben we dan gehad de annexatie-plannen, die ook H. M. evenals ons volk heel wat onrust baarden, zoodat het niet te verwonderen was, dat toen H. M. onze streek bezocht om persoonlijk de bevolking mede te deelen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen bij Nederland bleef, de menschen opgetogen waren van blijdschap en dankbaarheid, en thans de Oranjezon nog in volle glorie over ons land straalt. Geschenk der weermacht. De geheele weermacht, de zee macht, het leger hier te lande en het leger in Ned.-Indië heeft ter gelegenheid van de viering van den 50sten verjaardag, van de Koningin aan H. M. een hulde blijk aangeboden, bestaande uit een paar in de fabriek te Leerdam vervaardigde kristallen vazen. H. M. heeft daartoe den com mandant van het veldleger, den commandant der marine in Neder land en den oudsten hier te lande aanwezigen hoofdofficier van het leger in Ned.-Indië, gisteren ten Paleize ontvangen, alwaar de aanbieding namens de weermacht plaats had. Nog wordt medegedeeld, dat de deelname opengesteld is ge worden voor allen, die op een of andere wijze gerekend kunnen worden deel uit te maken van de weermacht. Getracht is ge worden hen allen te bereiken. Daar het van belang werd geacht te vermijden, dat het plan ontijdig werd gepubliceerd, zijn zooals gebleken is nochtans ver scheidene verlofs-militairen hier van onkundig gebleven. Voor hen bestaat echter nog gelegenheid tot deelnemenzij behoeven daartoe slechts, onder vermelding van hun naam, de voor allen vastgestelde bijdrage van f 0,10 te storten op postgiro rekening no. 162440. Door de Koninklijke Vereen, van Gepensionneerde Onderoffi cieren en minderen van het Ned. leger zal, ter gelegenheid van Koningin's verjaardag, als eerste uitbetaling in het boekjaar, aan 16 oud-gepensionneerden en 2 weduwen een bijslag op het pensioen^worden uitgekeerd. Hulde uit lndië axn H.M. de Koningin per radio. De nauwe samenwerking tus- schen de Ned.-Indische en Nederl. telegraaf-administraties heeft het mogelijk gemaakt, dat de hulde, welke Zaterdag op initiatief van het Alg. Ned. Verbond te Bata via aan onze Koningin gebracht werd een aanhankelijkheidsde monstratie werd, waarin het Moederland en de Overzeesche Gewesten zich een wijle innig verbonden hebben gevoeld. De gecombineerde ontvangst werd doorgegeven aan de ver sterkerskamer te Amsterdam. Deze versterkerskamer had twee verbindingen, ten eerste een techtstreeksche met Het Loo, waar luidsprekers waren opge steld in den salon, waar zich het Koninklijk gezelschap be vond. Een tweede verbinding was aangelegd met den Hilver- sumschen zender, waardeK.R.O. voor de heruitzending zorgde. De uitzending van de rede voering van de Koningin was technisch zoodanig geregeld, dat niet slechts Ned. Oost-lndië, maar ook de gewesten in West- Indië deze zouden kunnen volgen. Een salon in het Paleis Het Loo, waar H. M. hare redevoe ring zou uitspreken, was spe ciaal daarvoor ingericht. Precies op tijd ving de uit zending van het muzikaal ge deelte van de huldiging, welke op de Pasar Bambir te Batavia plaats vond, aan. Onmiddellijk nadat het Wilhelmus had ge klonken, volgde de Reveille. De verschillende onderdeden waren uitstekend te onderscheiden. Vooral de tonen der fluitorkesten klonken zeer zuiver. Ook de overige muzieknummers werden uitstekend ontvangen. De zanghulde, waaraan door ongeveer 150 zangers en zan- geresssen werd deelgenomen, ving aan met „Wilt heden nu treden", door een mannenkoor, gevolgd door „O, Heer, die daar des Hemels tenten spreidt", even eens uit Valerius' Gedenkklanck, gezongen door een meisjeskoor. Het dameskoor viel daarna in met „Ein feste Burg ist unser Gott". Vervolgens klonk het for- sche „Merck toch hoe sterck", gezongen door het mannenkoor. Het „Princesselied", jubileum cantate van mevr. E. Schumann —Van den Bosch, was het vol gend nummer van het programma, gevolgd door „Lied" van Catha rina van Rennes, gezongen door een dameskoor. De eerste twee coupletten van het „Wilhelmus van Nassauwe", oude zetting, werden vervolgens door het gemengd koor gezongen, waarna het publiek aan de hulde deelnam, door uit volle borst het eerste couplet van het Wilhelmus mede te zingen. Een driewerf hoera besloot de uitzending. Dr. ir. Koomans sprak daarna ondeugendheid van de kinderen kon haar in drift brengen. Sinds negen jaar was za bij de familie. Toen ze kwam als jong meisje van negentien, was de oudste dochter eeu klein kind en het jongste kind lag in de wieg. En nooit in al dien tyd had de familie zich over haar te bekla- geu gehad. Het was dus geen wonder dat zij op het laatst bijna als gelyke werd behandeld en veel vrijheid genoot. Vooral mevrouw was ingenomen met het bedaarde meisje dat altyd beleefd en rustig was en voor wie het geval ,m8n" niet scheeE te bestaan. Zoo stonden de zaken toen de logé arriveerde in het groote patriciërshuis op de gracht. Het was werkelijk een knappe jongen, groot, slank chique, een smal gezicht met levendige oogen en een energieken mond. Hij had zich by den baDkier gepre senteerd met een brief van diens onden jeugdvriend, de Wit v. Breevoort, sinds jaren in New- York. Van Houten vond't aardig weer eens van den ouden vriend te hooren en diens zoon een zoo charm&nten ontwikkelden jonge man te vinden. Al spoedig kwam bij er dan de Indische luisteraars toe en deelde mede, dat van H. M. be richt was ontvangen, dat zij wilde antwoorden op het gebodene. Even later werd uit Ned. lndië bericht ontvangen, dat daar alles voor de ontvangst gereed was en onmiddellijk daarop trad H. M. voor de microfoon en sprak als volgt: „Door den Gouverneur- Generaal ingelicht omtrent het voornemen van het comité, ge vormd op voorstel van het Alg. Ned Verbond, eener feestelijke viering van mijn vijftigsten ver jaardag en dankbaar gebruik makende van de mij geboden mogelijkheid het program per radio aan te hooren, is het mij aangenaam te kunnen mededeeien, dat de uitvoering volkomen dui delijk door mij en de mijnen is gehoord, dank zij de voortreffe lijke inrichting van den radio dienst. Onder den verschen in druk van het gehoorde voel ik mij gedrongen, het comité en allen, die aan deze uitvoering hebben medegewerkt en den dui zenden belangstellende aanwezi gen, mijn warmen dank te be tuigen voor hun aanhankelijkheid en medeleven. Dat alle groepen der bevolking van hun belang stelling hebben doen blijken, stemt mij tot bijzondere erkente lijkheid. Ik besluit met den op rechten wensch, dat zoowel hier in Nederland ais in Ned -lndië het streven vaardig blijve naar een innige samenwerking ter be hartiging van het gemeenschap pelijk doel, waarnaar wij allen streven het welzijn van het land onzer inwoning en het welzijn van het geheele rijk." Nadat de laatste woorden ge klonken hadden, viel een stilte in en daarna sprak de omroeper van de K. R. O. woorden van dank baarheid voor het feit, dat deze vereeniging de belangrijke uit zending had mogen relayeeren. Deze mag inderdaad als geslaagd beschouwd worden. Wij vernemen nog nader, dat de versterkings inrichting in het Loopaleis was aangebracht in de werkkamer van Z.K.H. den Prins, ook toe, hem voor eeD paar we ken by zich te noodigen en hij had er geen spijt van. De jongeman bracht in het prachtig ingericht maar eeht- HollaDdsch saaie en in weeiwil pan alle weelde ietwat burger lijke huis, een verkwikkende at- mospheer van geest en elegantie. Hij betooverde mama met zijn hoffdyke attenties en nog meer het oudste dochtertje, en hij bon jongensach'ig met de kinderen spelen. Men had twee kamers ?oor hem ingericht met al de weelde, al de comfort, die hy wensch n kon. Op een morgen kort na zijn komst in het huis, stond Charby nog in z'n blauwzyden pyama tegen 't venster geleund en staar de peinzend naar builen. Hij zag niets van de donkere gracht, die mooi was als een sprookje nu het teere lentegroen van de beo- men zich boog over het zwarte water. Een zonderling lachje ver- vertrok zyn mond terwyl hy den loop van zijn gedachten volgde, die de eerste kennismaking met de v. Houtens en zyn succes vooral by de dames, weer voor zyn geest riepen. «Ouwe jongen,* zeide hij tot aiehzelf, «je hebt het weer han dig gedaan. Nou komt het er maar op aan ook verder weer handig te wezen.* Hy wendde zich van het raam af en begon aan zyn toilet. In de eenzaamheid verloor hij iets van zyn distinctie, werden zijn bewegingen katachtig lenig. „Er moet een hoop te halen zijn,* vervolgde hy onderwijl zyn gedachten loop. «Dejuweelen van mevr. v. Houten zyn be kend. Het beroemde parelsnoer is op de Bank veilig geborgen, maar de rest heeft ze hier in huis.* In gedachten zag hij het aardige, noch knappe gezicht van de gastvrouw, die had gelachen, toeD hij haar vroeg of ze Diet baDg was voor inbrekers. «Geen inbreker zal mijn juweelen zoe ken waar ik ze geborgen heb.* Hy stak een cigsret op en liep een tydje heen en weer, onhoorbaar gaand over het dikke tapyt. «Zij is een vrouw,* peins de hij. „E?.n intelligente vrouw Dus zal zy de juweelen niet in een sate of ingewikkelde schuil plaats gestopt hebben, want iedere inbreker zoekt ze dade lijk ddar. Ze bewaart ze op een eenvoudige plaats, of ze bewaart ze niet zeli.* Zacht fluitend bleef bij staan, «Dét zon kunnen. Maar wie? Niet haar dochtertje, daar zyn ze evenmin veilig. Welke ondergeschikte is het langste hier en goniet het meeste ver trouwen Vry spoedig had bij dat vraag stuk opgelost. Juffrouw Lize, zoo als de gouvernante door allen genoemd werd, was het langste ia dienst van de familie, eu Charley merkte gauw genoeg welk een groot vertrouwen de vrouw des buizes in haar stelde. «Tant mieux,* dacht by. «Niets dommers dan een domme vrouw.* Eu de elegante Cnarley de Wit v. Breevoort begon op discrete wyze het hof te maken aan het „Schaap*. Gamakkelyk was dit niet, want het scheen, dat zy juist tegenover hem nog geslo- tener werd dan gewoonlyk. »'t Is een goed schepsel, onze Lize,* zei Ciaartje. Maar heusch een beetje schapig.* «Dan beeft ze het karakter van haar uiterlijk,* lachte Char ley. die voor de familie zyn hof makerij maskeerde. Steeds tracht* te hy de gouvernante alleen te spreken. (Wordt vervolgd,) AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1