Transpirccrcndc Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli -Vlaanderen. De warmte No. 44. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. -t' y H. M. Koningin Wilhelmina 50 jaar. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÉN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. P&3 1 Nog een paar dagen en we schrijven 31 Augustus. Een da tum, die voor iedereen in ons land hare beteekenis heeft, zoo lang het Gode behaagt H. M. Koningin Wilhelmina het leven te sparen. En nu het aanst. Zondag de 50ste jaardag onzer Koningin is, zal geheel ons volk voorzeker der traditie getrouw dien dag met vreugde, eerbied en dankbaarheid gedenken. Welk een zee van gedachten toch dringt zich aan ons op bij dit feest. Hoe anders had het kunnen zijn. En tochniet beter en daarom moeten we in de allereerste plaats dankbaar het oog naar boven slaan bij het feit, dat God in Zijne oneindige goe dertierenheid het zoo het ft ge maakt, dat ons dierbaar Vader land wordt bestuurd en geregeerd door Wilhelmina van Nassau. Slechts enkele dagen geleden mochten we het voorrecht hebben onze Landsvrouwe in eigen per soon met Haar Gemaal en Haar Dochter te ontmoeten en te aan schouwen, en werden we door drongen van de tegenwoordigheid van Hare Koninklijke Majesteit. En nog doet die invloed zich gelden, zoodat als we onze ge dachten vrijen loop laten en deze op papier tot uitdrukking brengen wilden, we zouden kunnen blij ven schrijven tot kolommen vol. Men kan echter ook van het goede te veel hebben en daarom zullen we ons beperken en met bescheidenheid een deel daarvan opteekenen, nu geheel Nederland en Zeeuwsch-Vlaanderen in het bizonder reden tot vreugde heeft. Een gelukkig feit is het, dat dit groote kroonjaar juist op een Zondag valt en men dien dag meer dan anders tot een aan Haar gewijde dag kan beschouwen. In vereenigd gebed en in ge meenschap der vromen zal den dankaan God worden gebracht ook voor die groote genade, waarvan we misschien nog maar een klein deel beseffen, maar die ons toch de overtuiging geeft, dat zij heeft geleid en nog diene tot heil van het Nederlandsche volk in 't al gemeen. Ruim een kwart eeuw houdt Koningin Wilhelmina met vaste hand hei roer van het schip van Staat omkneldi en hoe hoog ook de golvett door woeste or kanen opgezweept sloegen tegen het ranke vaartuig dat de Staat der Nederlanden heet, toch heeft Koningin Wilhelmina het gestuurd door de bruischende branding en ons Vaderland be hoed voor de rampen van den oorlog, Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen beveiligd tegen roof- aanval, en rust en vrede gehand haafd in dagen van woelingen, welke aanstuurden op een mis dadige revolutie. Het is met het oog op den Zondag, dat we ook denken aan het wootd door H. M. uitgespro ken bij zekere gelegenheid in Frankrijkle Christ avant tout (Christus voor alles) en hoe zij die getuigenis ook eert door Haar voorbeeld in Haar dagelijksch leven, waardoor ook in de hof kringen meer dan voorheen de godsdienst in eere wordt ge houden. Maar ook ten opzichte van de taal wil H. M. in vollen ernst Nederlander zijn en zoo treft men in Hare gesprekken en redevoe ringen geen vreemde woorden of uitdrukkingen, waaruit blijkt, dat H. M. heeft begrepen het woord van Vondel„De taal is gants het voT^k". Hoe dwars en bespottelijk het op zichzelf moge zijn, men heeft meermalen (en nog) ten onrechte gemeend, dat het voornaam stond om in het dagelijksch leven op Neerlands grondgebied zich van uitheemsche taal te 'bedienen of onze taal te verknoeien door in- lassching van vreemde woorden. Tegen deze onhebbelijke ge woonte, welke ons volkskarakter in gevaar brengt, is de Koningin opgetreden. In hare omgeving het is genoegzaam bekend mag indien geen buitenlandsche gasten aanwezig zijn, niet anders dan zuiver Nederlandsch worden gesproken. Ook dit schoone voorbeeld heeft niet nagelaten, hare goede uitwerking te hebben. We hadden het reeds in ons welkomstwoord aan H.M. onlangs over de vele eigenschappen, die H. M. sieren. En ook nu weer wenschen wij allerminst een op somming van die eigenschappen. Genoeg zij te weten, dat de Ko ningin van Nederland door het hoog houden van het gezag den eerbied van geheel Europa heeft afgedwongen. En als men nu ver over de grenzen steeds met lof over Koningin Wilhelmina spreekt, is het dan wonder dat ook wij het doen Is het dan wonder, dat een verjaardag der Koningin als deze een nationale feestdag wordt Is het dan wonder, dat op dien dag de hartader van het Neder landsche volk sneller klopt bij het zien van een algemeenen vlaggentooi Is het wonder dat deze week in geheel ons land feest wordt gevierd We achten het overbodig om hier nog tot medeviering aan te sporen om daardoor getuigenis af te leggen van trouw en onder danigheid aan het gezag, waar mede God onze Koningin heeft bekleed. We willen alleen nooden tot aansluiting bij de bede hetzij binnen of buiten het kerkgebouw opgezonden dat God onze Koningin nog tal van jaren spare voor het Koninklijk Huis, ons dierbaar Vaderland ten zegen. Tegen vlootuitbrelding Naar „Het Volk" bericht, zal de Roomsch-Katholieke Volks partij met de S. D. A. P. en het N. V. V. samenwerken in de pe titionnementsactie tegen de vloot- uitbreiding, welke ministerDeckers voorgenomen heeft. Nijmegen 700 jaar. De feesten ter eere van het 700-jarig bestaan der Keizerstad mogen zich wel in mooi, misschien wel wat te warm weer verheugen. Het hoofdnummer was het con- courshippique in het Sportpark, dat door den Commissaris der Koningin en zijn echtgenoote werd bijgewoond, 's Avonds werd een vuurwerk afgestoken. De Graf Zeppelin. Naar V. D. verneemt, ligt het in de bedoeling dat het luchtschip „Graf Zeppelin" naar Nederland zal komen op 11 October a.s. en dan een landing op Schiphol zal uitvoeren. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 29 Aug. 1930. Gisteravond werd de polite al hier gewaarschuwd, dat er te Sluiskil tegenover het casino van de fabrieken „TAzote" twee Ita lianen waren verdronken. Onmid dellijk snelde men erheen en in- tusschen werd ook de burge meester gewaarschuwd, die er personeel met reddingsmateriaal heenzond. Ter plaatse aangekomen, was een der jongens reeds op het droge gebracht, en na de noodige maatregelen kwam deze tot be wustzijn, zoodat hij door zijn makkers naar de barak gebracht werd. lntussehen was ook politie van Sluiskil gekomen en gelukte het een marechausée den tweeden drenkeling op te halen. Niettegenstaande alle moeite werd gedaan, zelfs met behulp van een zuurstofapparaat, kon men er niet in slagen de levens* geesten op te wekken en moest dr. Hüpscher constateeren, dat het leven geweken was. De jongeling, die niet zwem men kon, was roekeloos het water in gesprongen, vertrou wend, dat zijn vriend hem wel helpen zou. Hij was genaamd Guilio Barus, geb. 7 Aug. 1902 te Praly, een dorp in Italië, prov. Torino. Het lijk is naar hier over gebracht. Men vraagt ons in dergelijke gevallen aan te sporen tot meer bescheidenheid van het publiek, dat door nieuwsgierigheid gedre ven het werk zeer bemoeilijkt. Gisterenmiddag geraakten op de fabriekswerken te Sluiskil een tweetal personen slaags, nl. een Hongaar en een Rus. Eerst genoemde kreeg met een mes een por in den buik, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Zaamslag. Men schrijft ons Dinsdagavond had onder groote belangstelling de ingebruikneming plaats van de zoo pas nieuw gebouwde school op Geref. grondslag. De Voorz., dhr. J. L. van de Ree, opende dit samenzijn, liet zingen van ps. 68 vers 10 en ging daarna voor in gebed. In korte trekken teekende spre ker het ontstaan of de wording van dit gebouw. Het kan nu wel niet anders of blijdschap moet onze harten vervullen. Immers, wanneer iets oud of versleten wordt, dan moet zulks door nieuw worden vervangen. Zoo ook hier. Onze oude school voldeed in geen enkel opzicht meer, en werd dientengevolge, door bevoegde hand, als onge schikt verklaard. En nu we door de goede hand onzes Gods, dit nieuwe en schoone gebouw mochten ontvangen, kan het wel niet anders, of dankbaarheid moet onze harten vervullen, en daarom aan H e m en Hem alleen, den dank én de eere. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig de heer Inspecteur, Burgemeester en Wethouders, verschillende raadsleden, de hoof den der verschillende Chr. scho len, benevens verder personeel, architect, bouwlieden. Allen ont vingen den dank voor de richtige en nette afwerking voor dit waar lijk schoone gebouw. Verschil lende sprekers voerden het woord. De heer Inspecteur wenschte de vereeniging van harte geluk met deze mooie aanwinst, schet ste in korte trekken de oorzaak van deze verandering, en hoopte dat de Heere over een en ander Zijn hoogen zegen moge gebieden. Dhr. Hoste, hoofdonderwijzer doorliep in zuivere trekken, in mooie lijnen, de geschiedenis onzer Chr. school. DeBurgemeester liet iets hooren van het vroeger onderwijs, en het onderwijs dat we thans genieten. Ontzaglijk is de moeite, die be steed wordt aan de kinderen van ons volk. Maar ook enorm zijn de zegeningen welke wij voort durend uit Gods hand mogen ontvangen. Stemme de Heere onze God, onze harten daarvoor, in rechte dankbaarheid tot roem en prijs van Zijn heiligen naam. De architect dhr. Galle bracht zijn dank aan 't Bestuur en allen die hebben meegewerkt* om dat gebouw ongestoord en met Volle medewerking hier te mogen plaatsen. Vervolgens verkreeg dhr. L. A. de Mul het woord. Als oud bestuurslid en oud-voorz„ aldus De Mul is het mij een behoefte des harten, om hier openlijk mijn dank uit te spreken. De Heere heeft groote dingen bij ons ge daan dies zijn wij verblijd. Be- krone Hij verder onzen arbeid met Zijn liefde en trouw, tot in lengte van dagen. Dat er veel gebed bij ons zij voor deze school, voor het gansche personeel en voor de kinderen. Hierna kreeg dhr. Kosten hoofd van de school Reuzenhoek het woord. Het is mij, aldus spieker, een behoefte des harten om eenige woorden te spreken. Wanneer ik straks geroepen word, om in deze school als hoofd op te treden, gevoel ik meer dan ooit, het gewichtige van deze roeping. Algemeen wordt een dag verdeeld in vier zoogenaamde „schoven", maar als ik dan mijn leeftijd naga, dan is mijn 3e schof al goed aan 't opschieten, en rest mij maar alleen meer, het 4e „schof" of zgn. „het avondschof". Het ver heugt mij echter dat tijdstip te mogen beleven, en van harte hoop en bid ik, dat de Heere onze Getrouwe God ons steeds zal nabij zijn, en dat Hij ons voort durend met Zijn zegen mag om ringen. Alle sprekers ontvingen 's voor zitters dank voor hun medewer king en belangstelling, en nadat men samen het 5e vers van psalm 105 uit volle borst had aan geheven, eindigde dhr Hoste deze samenkomst met gebed en dank zegging. veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mtynkardt's Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. Ook Zaamslag maakt zich op om den dag van de verjaar dag onzer vorstin te vieren. Men heeft er een programma voor twee dagen feest samengesteld, waar van de hoofdpunten zijn kerk dienst, optocht, volksspelen en muziek. Den tweeden dag worden eenige kinderspelen gegeven. De Winkelweek. Stijgend is de spanning voor de etalage's, want tal van rollui ken en gordijnen zijn neergela ten en niet alleen voor het zon netje, maar in afwachting van den avond van heden, als het uur van opening geslagen is. De programma's zijn thans ver spreid, doch hierin zijn sedert de afwerking eenige wijzigingen ge komen, die we op verzoek hier gaarne melden. In de lijsten der winkeliers en van het Raadspel vervallen de nummers 50, 58 en 62. De lijst der geschonken arti kelen wordt aangevuld met: één luxe broodtrommel, één pet (bij een der zelfstrik- i kers) 10 sinaasappelen (bij een blik plichards) en op deze lijst vervallen2 geëmailleerde bloempotten, Aanvulling Öm 12 uur v,m. Kinderspelen* uit tt voeren door de kinderen AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1