Binnenland. Landbouw. Het !s de stilte, die den storm Buitenland. van Vlissingen naar Rozendaal, waar dag en nacht internationale treinen rijden. Dhr. DielemanEr zal toch zeker niemand in ons vaderland zijn, die voor de onbewaakte wegen is Dhr. KruijsseDat is wat anders, maar nu het instituut be staat, zou het bespottelijk zijn om op deze plaats aanmerking te maken. Dhr. Oggel gelooft ook niet, dat het hslpen zal om erover te klagen, maar als de heeren be vredigd zijn met het te doen, dan kan dat wel. Maar spr. is ook van meening, dat wie op den weg is, moet uitkijken. Dat is op straat nog veel erger. Dhr. P. de Feijter zou toch iets willen doen en b.v. vragen of de machinisten bij die wegen een signaal geven. Dhr. Oggel: Dat is ook al geprobeerd, maar de Maatschap pijen willen daarvan de verant woordelijkheid niet op zich ne men. Wanneer er een ongeval plaats heeft, zal de een zeggen er is gefloten, en de ander, ik heb het niet gehoord. Men moet dan weer getuigen hebben voor de bewijzen, anders geeft het ook niets Dhr. 't Gilde merkt in dit ver band nog op, dat het niet ge- wenscht is om, zooals nu ge beurde de paarden, waarvan een vreeselijk verwond was, zoo open en bloot te vervoeren over de straat, waar dit onoogelijk is voor de kinderen. Het was z.i. een kleinigheid geweest om er een zeil over te leggen. De Voorz.Om het vleesch goed te houden, was het in ver band met insecten en warm weder noodig spoedig te han delen. d. Dhr. 't Gilde was er de vorige zitting niet bij, toen de Voorz. het antwoord mededeelde van het Rijks Bureau voor water voorziening in zake de water leiding. Dit speet hem hij had dan willen herinneren aan het rapport van de Rijks-commissie Aalberse, aangaande de bereke ningen, die dr. Jenny Weyermann gemaakt heeft. Uit spr.'s cor respondentie met den heer Krul, dir. van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening blijkt hem, dat deze er prijs op blijkt te stellen ter bevoegder plaatse van het oordeel van hem blijk te zien gegeven. Hij vraagt of er bij den voorzitter iets bekend is om trent weerlegging der rapporten dier commissie door dr. Jenny Weyerman. Dr. J. W. berichtte hem on langs, dat hij binnenkort vermoe delijk weer naar Cura?ao vertrekt om daar de verdere werkzaam heden voor een waterleiding te volvoeren, waaromtrent hij met goede hoop bezield is, en hoorde gaarne voordien iets van diens oordeel. Spr. stelt zeer prijs op een al zijdige inlichting en kan niet eerder zijn houding bepalen, al vorens hem volledig hoor en wederhoor is verschaft. Er moet ten volle licht in deze zaak komen en daar hij zich wenscht te zui veren van den blaam, als zou hij voor iemands persoonlijke bedoe lingen gebruikt zijn, stelt hij prijs op volledig licht in deze zaak. Hij zal zich hieromtrent zoo spoe dig opnieuw met den Minister in verbinding stellenwant van het Rijksbureau hoort hij niet meer 1 De Voorz. zegt niet anders te kunnen antwoorden, dan dat de Minister met alles bekend is en het rapport heeft goedgekeurd. Maar als dhr. 't Gilde in corres pondentie is met het Rijksbureau of de regeering, dan kan spr. niet beter adviseeren, dan dat dhr. 't Gilde daar zijn inlichtingen in wint. Spr. is overtuigd, dat hij ze daar volledig zal krijgen. e. Dhr. 't Gilde vraagt ook hoe het komt, dat in de Wal- straat maar eenmaal per week vuilnis wordt opgehaald. Spr. zegt dat daarover geklaagd wordt en ook reeds een der wethouders daarop is gewezen. De Voorz. zegt dat het hem Ijekend ls, maar de werklieden van de gemeente kunnen niet de geheele gemeente door, overal tweemaal per week komen, an ders zou er uitbreiding van per soneel plaats moeten hebben of een paard erbij moeten komen. Dhr. Kruijsse zegt, dat hem er wel over gesproken is, maar niet dat er geklaagd is. We hebben het onderzocht zegt spr. en toen is gebleken, dat er van een klacht geen sprake was. En zooals de Voorz. zegt, zou er meer perso neel moeten zijn om overal twee maal per week te komen. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de Voorz. de ver gadering met dankzegging. Rectificatie. Dhr. Gilde verzocht ons de volgende rectificatie op te nemen, aansluitend aan het vorig verslag: Hij had zich verklaard tegen de benoeming van een rekenplichtig ambtenaar door B en W. Dat moet z. i. door den Raad gebeu ren, evenals dat het geval is met den boekhouder van het gasbedrijf In antwoord op dhr. Oggel, die wees op de inconsequentie, dat dhr. 't Gilde den Raad zou willen dwingen om den Gem.-Ontv. het werk van het Grondbedrijf te laten doen, zeide deze, dat dit niet zijn bedoeling was, maar dat hij over tuigd was, dat B en W., indien zij zulks konden doen, het wel niet zouden nalaten. Koningin's verjaardag. Ter gelegenheid van den 50- sten verjaardag van de Koningin, zal op Zondag 31 Augustus na den Hoogdienst in alle R.K. ker ken hier te lande, alsmede in kapellen, waarover een rector is aangesteld, de lofzang Te Deum Laudamus worden gezongen. Verplichte aansluiting Het Tweede-Kamerlid Kersten heeft aan den minister van Ar beid, Q. en N. onderstaanae vragen gesteld Is den minister bekend, dat bij een deel der bevolking van Sehouwen-Duiveland ernstig be zwaar bestaat tegen de verplichte aansluiting aan de waterleiding, wijl hun woningen van goede regenbakken zjjn voorzien Is den minister bekend, dat de waterleidingmaatschappij in de maand Juli reeds de kosten voor levering van water in de maan den Juli, Augustus en September invorderde, met bedreiging van 1.kosten, indien binnen 30 dagen na uitreiking niet was voldaan Is de minister bereid, den dwang tot aansluiting op te hei ten voor bestaande woningep, als in Zuid-B9veland Kan de minister zijn invloed doen gelden, dat geen vooruit betaling gevorderd wordt Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Juli 1930 bedroeg in de provincie Groningen geen, Friesland 104, Drente 10, Over ijssel 32, Gelderland 187, Utrecht 1510, Noord-Holland 1293, Zuid Holland 2694, Zeeland 12 (Clinge 2, Heinkenszand 1, Hontenisse 4, St. Jansteen 2, Stoppeldijk 1, Wolphaartsdijk 2), Noord-Bra bant 120. AXEL, 26 Aug. 1930. Een paar weken geleden maak ten we melding van bedrijvigheid op de Markt voor versieringen, enz. Thans lijkt het angstvallig stil en zijn daar zelfs sommige vensters gesloten, alsof het nog stiller moet worden. En ieder vraagt zich afwat zal het worden met de winkelweek Is die vraag niet typisch, lezer Zit misschien juist in de stilte, welke tot die vraag, door leeken gedaan, aanleiding geeft, niet het antwoord En wel een zeer gunstig antwoord We laten het hier direct volgen t Het zal druk worden de volgende weck I voorafgaat. Het is in de stilte, dat een tachtig-tal (wij spati eeren) winkeliers plannen be raamt, zich teekeningen en denk beelden schept om zijn étalage eens extra „fijn" te hebben. Het is achter die gesloten vensters, dat men bezig is te tooien en te schikken, zoodanig, dat straks een voorbijganger geen voorbij ganger wordt, maar een bezoeker, misschien zelfs een kooper. Men noemt dat étaleeren. Het is voorts in de stilte, dat men levendig en druk bezig is voorbereiding te treffen voor het feest, dat aanstaande is en waar van het programma morgen ver schijnen zal in oranje-omslag. We weten al wat dat zeggen wil Oranjeliefde is de grondtoon van wat de volgende week ons bren gen zal, nl. niet alleen een win kelweek, maar ook een feestweek, en het zal blijken, dat V.V.V. al hier het goed ingezien heeft, om aan het Koninginnefeest te ver binden een reclame voor den neringdoende, als het niet nog bewezen is in het feit dat 80 winkeliers daarmede hun instem ming betuigden en zich aaneen sloten om „van de partij" te zijn. Dat nu ook onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer het publiek zich aansluit en zijne inkoopen doet in die winkelweek en zelfs iets verder gaat dan het hoog noodige. Het is nu om te leven en laten leven. De adressen vindt u in het programma, terwijl daarin ook melding wordt gemaakt van een speciale attractie, het raad spel, waarvoor tal van mooie prijzen beschikbaar zijn. Een en ander neemt Vrijdag avond een aanvang. Om 7 uur zal dan ten Raadhuize door den Burgemeester, den heer F. Blok, en den Voorzitter van V. V. V., tevens Voorzitter van de Feest commissie. den heer A. van Maale, in tegenwoordigheid van genoo- digde autoriteiten de Winkelweek worden geopend, waarna de mu- ziekvereenigingen Concordia en Hozanna een muzikale wandeling zullen maken, en die straten pas- seeren, waar de deelnemers hun etalage hebben. We kunnen wel zeggen, dat ze dan heel de stad doortrekken. Zaterdag, de eerste dag der winkelweek, wordt 's avonds een concert gegeven door de fanfare van Westdorpe, met een gevari eerd programma. Maandagavond is er concert van Hosanna en Dinsdag van Concordia en ook van de zang- vereeniging „Orelio''. En Woensdag vormt het glans punt dat is de eigenlijke feest dag, die in hoofdzaak is gewijd aan muziek, zang en sport. We krijgen dan 's avonds weer te hooren de nog pas met zooveel succes opgetreden harmonie „Ex celsior" uit St. Nicolaas. Donderdagavond weer een schitterend concert van de Ko ninklijke Harmonie uit Hulst, Vrijdag treedtop „DeVereenigde Werklieden" van Terneuzen, dat blijkens gezonden programma eveneens haar beste beentje wenscht voor te zetten. En Zaterdag 6 Sept. sluit het feest met het jaarlijksche optreden van het „Driemanschap Zaamslag -Hoek - Axel". We wenschen de ondernemers, de organisators van deze rij van feestelijkheden toe, dat ze mogen zien verwezenlijkt het doel van hun streveneen welgeslaagd feest en een goede week voor Axel. 6toed afgeleopen. Zondagavond reed de werkman F. de R. op het fietspad nabij Hulst (richting Absdale), toen vlak bij hem een tweetal auto's elkaar passeerden. De R. reed plotseling den weg over met het gevolg, dat hij van een der auto's zoodanig werd aangestooten, dat hij van het zadel werd gelicht en op den grond is gesmeten. Aan vankelijk bewusteloos werd hij opgenomen met een hevig bloe dende hoefdwonde. Toevallig passeerde juist een geneeskundige, die een noodver band Tegde en de patiënt naar het ziekenhuis te Hulst vervoerde, Zijn toestand is daar gelukkig minder ernstig gebleken, dan men dacht. Ook schijnt de R. niet geheel nuchter te zijn geweest, toen het ongeval plaats had hij kon zich althans niet veel van het gebeurde herinneren. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte de heer J. L Eggermont te St. Jansteen. Verplaatst met ingang van 1 September a.s. de kantoorbe diende le klasse J. de Vries van het post- en telegraafkantoor te Lekkerkerk naar het post- en telegraafkantoor te Terneuzen. Te Sas van Gent werd dezer dagen aan niet minder dan 83 werklieden ontslag aangezegd. Dit is het tweede groote ont slag dat in korten tijd plaats heeft. Hierdoor zijn de werk krachten der fabriek met 160 man verminderd. Een en ander vindt zijn oorzaak in de malaise het glas- en spiegelbedrijf. De heer Ir. H. van Oordt, sedert 1 October 1912 hoofd ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Zeeland, zal 1 October a s. den dienst met pensioen verlaten. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven geval len van besmettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Augs. in de provincie Zeeland bedroeg Febris typhoïdea (buik- typhus)Koudekerke 1 Rood vonk Middelburg 1, Neuzen 1, O. en W. Souburg 2, Zaamslag 1 DiphterieGrijpskerke 3, Hulst 2, Zierikzee 1. In ons land werden 30 geval len van kinderverlamming gecon stateerd. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na in enting ter kennis var, het Staats toezicht op de Volksgezondheid gebracht. Zeeland in 1929. In het verslag van Ged. Staten over den toestand der Provincie Zeeland in 1929, deelen deze betreffende de Provinciale finan ciën mede, dat de bij Kon. be sluit goedgekeurde rekening over 1927 een kwaad slot opleverde van f249.455, hetwelk in de be grooting voor 1930 is gebracht. De bijdragen aan het pensioen fonds voor provinciale ambtena ren vorderden een uitgaaf van f66.544, waarvan f39.704 ten laste van de stoombootdiensten. Voor de ambtenaren der N.V. „P.Z E.M." vorderden de pen sioensbijdragen f 35.656. In ver band met de leening van gelden ter voorziening in de behoeften van voornoemde vennootsehap werd tot ultimo Dec. 1929 een bedrag van f262.818 betaalbaar gesteld voor de Noordgroep, f41.500 voor de Zuidgroep en f 3.640.340 voor de Middengroep. Onder dit laatste bedrag is be grepen een som van f 3,045.840 voor aankoop der centrale te Vlissingen. Op 25 November moest f 50.000 en op 16 December f850 000 kasgeld worden opgenomen resp. bij de firma Koster Co. te Vlissingen en bij de Steenkolen- Handelsvereeniging te Utrecht, beide voor een tijdvak van 6 maanden. Op 18 April kon de op 26 November 1928 aange gane kasgeldleening van f500.000 worden afgelost. Wegens rente, provisie en zegelkosten werd in totaal f8 050 betaald. In Januari werd f 4.000 000 ge leend voor de kosten van elec- trificatie. Van de P.Z.E.M. trok de pro vincie aan rente over het eerste halfjaar f 107.196 en over het tweede halfjaar f 103.138. Het onderhoud der provinciale werken met de noodige herstel lingen en vernieuwingen vorderde in 1929 f62.408. De wegen en werken verkeerden over het alge meen in goeden staat. Voor rekening van gemeente en armbesturen werden op 1 Januari 1929 verpleegd 418 krank zinnigen. De bevolking der provincie bedroeg op 1 Januari 124.390 mannen en 124.202 vrouwen) samen 248.592 personenè gebo ren werden 47771 er vestigden zich in de provincie 13744; overleden zijn 2481, vertrokken 16722, zoodat op 31 Dec. de bevolking bestond uit 247.910 personen. Aan de werf „De Schelde" te Vlissingen zijn 70 werklieden wegens slapte ontslagen. België Naar aanleiding van de vrij spraak van Joris de Leeuw, die, zooals bekend, weigerde als sol daat in het Fransch gegeven be velen op te volgen, schrytt de Aotwerpsche „Schelde" „Het besluit ligt voor de hand De Vlamingen worden voortaan in staat gesteld, door directe actie, het leger zoo Vlaamsch te maken als zij het verlangen. Joris de L^euw heeft de baan geëffend. Wat voor hem een daad was van verstandigen moed, wordt voor de Vlaamsche jonge lingschap een daad van eenvou dige fierheid. Dat de Vlaamsche jeugd zich oetene in het gebruik van de beschaafde Nederlandsche om gangstaal, en het zal haar recht zij» te eischen, dat onderoffi cieren en officieren by instructie en by commando zich van be schaafd Nederlandsch bedienen. Zoo wordt de genadeslag toe gebracht aan de Fransche leger leiding, het veilig toevluchtsoord van „le flamand usuel" wordt afgesloten en het Belgisch leger zal buigen of bersten naar Vlaam- schen eiscb. Er is iets veranderd in Vlaan deren." Prins Leopold en prinses As- trid van België, zjjn uit de Ar dennen teruggekeerd en hebben intrek genomen in het kasteel van Stuy venberg dat behoort tot het Koninklijke domein van La ken. Daar zal de prinses de gelukkige gebeurtenis afwachten, welke tegen begin Sept. wordt voorzien. Vlaanderen eert z'n dooden. Te Dixmuiden is Zondag een reusachtig kruis gewijd, dat ge plant was te midden der slag velden uit den jongsten oorlog en daar pry kt als een toonbeeld van bolde in da IJzervlakte. Meer dan honderdduizend Vla mingen waren bijeengestroomd uit alle deelen des lands, om hun eed van trouw aan Vlaan deren te bevestigen. Huis aan huis wapperde de leeuwenvlag, waarbij slechts 3 ofliciëele Bel gische vlaggen. Om 11 uur ving op een groot plein de H. Mis aan, waarbij duizenden knielend baden voor Vlaanderen en zjjn offers. Op het terrein van het monu ment woonde een dichte massa de redevoeringen bij, die door luidsprekers werden verspreid. Na de redevoeringen had de wijding van het kruis plaats onder klokgelui en gezang vaa de massa. Tijdens deze plechtigheid had evenwel een ernstig incident plaats, doordat uit eeD vliegtuig Belg. vlaggen en pamfletten wer den gestrooid. De vlaggen wer den verbrand sn dank zij het optreden der leiders, werden gevechten voorkomen, want het volk was zeer verontwaardigd door de ontheiliging van dit oogenblik. Dit muisje zal echter nog wel een staartje hebben. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in het industriegebied van Rijnland en Westfalen was half Augustus gestegen tot 206,000. Hiermede is de hoogste stand van de werkloosheid in den vorigen winter reeds met 9 pCt. over schreden. In de groote steden bedraagt het aantal werkloozen gemiddeld 32 per duizend, in de kleine 30 per duizend. De toestand is vooral droevig in da gemeenten, welker arbeidersbe volking in dienst is van een of twee ondernemingen der stad. Zoo bedraagt het aantal werk» leozen te Selm in Westfalen 64.7 per 4ttizend, te Beckum 7,15 gd te Haspe 53,5 per duigend

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2