Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - Vlaanderen. No. 43. DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930. 46e Jitarg. J. C. VINK - Axel. De Winkelweek. 3 fraaie prijzen Riiadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Talef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In verband met de winkelweek zijn we voornemens om bij ons blad van aanst Vrijdag een extra nummer te voegen. Teneinde te voldoen aan de vele vragen om ook door ons blad te kunnen adverteeren, opdat in die winkel week ieders aandacht op de etalage's en de goederen wordt getrokken hebben we een speci aal goedkoop tarief gesteld om ieder daartoe in de gelegenheid te stellen. Doch er is meer. Aangemoedigd door het succes dat elders werd bereikt willen we bovendien aan die reclame een prijsvraag verbinden. De advertentiën in ons extra nummer bevatten n 1. een of meer bijzondere letters, welke bij elkaar gevoegd te zamen een spreek woord vormen. Welnu, voor de genen die de letters hebben op geschreven met de advertentie, waarin die letter voorkomt, en het spreekwoord er heeft bijge voegd hebben we beschikbaar. Ie een vulpen. 2e een dames- of heerenporte monnaie. 3e een leesboek. Heeren winkeliers, die van deze extra gelegenheid willen profi- teeren, moeten hunne advertentie uiterlijk aanst Donderdag ^hebben ingeleverd tegen contante betaling. Na dien tijd geldt het gewone tarief. Zij die deelnemen aan de prijs vraag moeten Woensdag 3 Sep tember aanst. hun oplossing in de brievenbus aan ons bureau hebben ingeleverd in gesloten enveloppe. Vergeet niet op het briefje duidelijk het adres van den af zender te melden. De uitslag wordt in ons nummer van 5 September bekend gemaakt DE UITGEVER N. B De brieven moeten uit sluitend in de bus worden stoken. Aan den winkel worden geen brieven aangenomen. in te willigen op de bestaande voorwaarden. 5. W(jziglng rooiljjn. B. en W. stellen voor om de rooilijn in het verlengde van de Prins Hendrikstraat eenigszins te wijzigen en aan dhr. A. van 't Hoff en zijn rechtverkrijgenden ecnige grond in gebruik te geven. Bij het uitmeten van den door dhr. van 't Hoff aangekochten grond voor den bouw van 5 arbeiderswoningen is den ge meente-opzichter gebleken, dat bij bebouwing van dien grond volgens de vastgestelde rooilijn er zeer scheeve hoeken werden gevormd door de daar samen komende straten. Hij geeft daar om in overweging de rooilijnen volgens ingezonden schets te wijzigen op 2 M. afstand van de straat, welke afstand eventueel als voortuintjes kan dienen. Dhr. Van 't Hoff voelde hier wel voor, als de Gemeente den grond begon te meten op 1 M. van het trottoir en dien meter grond in bruikleen afstond, zoo dat de tuindiepte dan 2 50 M. werd. De opzichter adviseert hiertoe in zijn rapport, omdat het aan zicht der straat daardoor aanzien lijk zal verfraaien. B. en W. hebben dit punt na der onder het oog gezien en zijn tot de conclusie gekomen, dat zij in het belang van het toekomstig verkeer daar ter plaatse moeten voorstellen, om aan dhr. Van 't Hoff en zijne rechtverkrijgenden tot wederopzeggens een strook grond van 1 M voor bedoeld perceel, in gebruik af te staan, tegen een jaarlijksche vergoeding van f0.25 voor elke woning en onder voorwaarde, dat op dit gedeelte geen boomen of ander hoog gewas geplant of gezaaic wordt en dat jaarlijks vóór 1 Decern ber ten kantore van den Adm. van het Grondbedrijf deze gelden gestort worden, voor het eerst December 1931. Dit voorstel wordt z.h.s. aan genomen. 6 Toeslag woninghunr. Zitting van 21 Aug. 1930. Aanwezig de heeren F. Blok, burgemeester, J. M. Oggel en A. E. C. Kruijsse, wethouders, M. W. Koster, A. Esselbrugge, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claes- sens, A. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter Voorzitter de burgemeester, Secretaris de heerJ.L. Maris. (Slot.) 4. Verzoek aankoop grond. Dcor de Wed. F. de Blaaij is een verzoek ingediend om aan koop van een perceel bouw grond groot 136 M" in het gem. grondbedrijf, welk perceel is ge legen op den hoek van de Wil helminastraat en de Ds. Jan Scharpstr. Op voorstel van B. en W» Vvordt z.h,s. besloten dit verzoek Dit punt bevat een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een regeling voor toeslag van Gemeentewege op de huur voor de woningen der Vereen, tot Verbetering van Volkshuisvesting. Dit voorstel is in de vorige vergadering door het College van B en W. teruggenomen, met de mededeeling, dat in een volgende vergadering een nieuwe regeling zou worden aangeboden, waarbij rekening zou worden gehouden met de besprekingen in de vorige vergadering. B. en W. stellen thans voor met ingang van 15 September a s. de bestaande regeling van 24 Januari 1928 in te trekken en te besluiten aan de bewoners van die wo ningen, die een gezinsinkomen hebben van f 24.— (en hooger) per week, geen toeslag van gemeentewege te geven bewoners, die een gezinsinko men hebben van f 18.tot f 24. per week een toeslag te verleenen van f 0.50 per week, zoo daartoe het verzoek bij B. en W. in komt e n aan de bewoners, die minder dan f 18.^ per week gezinsin komsten hebben, een toeslag te verleenen van f 1per week, ook wanneer een daartoe strekkend verzoek gedaan wordt bij B. en W. Bij deze verzoeken moeten zijn overgelegd betrouwbare verkla ringen, waaruit het inkomen blijkt. Deze toeslagen eenmaal per maand aan belanghebbenden, ten kantore van den Gemeente-Ont vanger te laten uitkeeren. Dhr. Dieleman wijst erop, dat in dit voorstel weer een onbillijk heid schuilt en geen rekening is gehouden met groote gezinnen. Iemand die f 24 per week ver dient en daarvan een groot gezin moet onderhouden, zonder dat zijn huisgenooten inkomsten heb ben, zoodat hij het alleen ver dienen moet, heeft daarvan geen overschot en is niet te vergelijken met iemand die minder inkomen heeft, met een klein huis gezin. Er moet ook rekening ge houden worden met de kosten van het gezin en niet alleen met het loon. We moeten vraagt spr. de groote gezinnen toch niet uit die woningen houden, want dat zijn juist de menschen die moeilijk aan een woning ko men. Spr. zou ervoor zijn om het voorstel nogmaals in te trekken en de regeling te handhaven, maar aan den Minister vragen om voor die woningen een lageren huur prijs in rekening te brengen. De Voorz.Dat is al bij her haling gevraagd, dat doet de Mi nister niet Dhr. Dieleman Dat weet ik niet. Een gestadige drup holt zelfs een steen uit. Dhr. van de Bilt meent dat het voorstel niet behoeft te worden ingetrokken. Als er eenvoudig een bepaling aan toegevoegd wordt, dat die regeling niet van toepas sing is voor groote gezinnen, dan zijn we klaar. Dhr. Oggel merkt op, dat de Minister heeft voorgeschreven, dat als regel voor den huurprijs per week geldt het gemiddeld gel dende dagloon der bewoners en die regeling was voor allen geldig. Het is moeilijk om met alle om standigheden rekening te houden en een regeling te treffen zonder eenig bezwaar is niet mogelijk en daarom kan spr. zich wel ver eenigen met de bemerking van dhr. van de Bilt, om als er zulke uitzonderingsgevallen zijn, den toeslag te handhaven, dan is het bezwaar van dhr. Dieleman on dervangen. Dhr. 't Gilde zegt nog ten volle op 't standpunt te staan, dat door hem in de vorige vergade ring is ingenomen t.o.v. de wo- ninghuren en verklaart in prin cipe een progressieve woning- huur te blijven prefereeren boven de uniforme. Van zijn toen ge houden betoog laat hij dan ook letterlijk niets vallen. B en W komen thans wel met een pro gressieve regeling, maar naar zijn meening een zeer ongunstige en niet beantwoordende aan de door hem bepleitte ten aanzien van de bewoners. De heeren blijken zich blinc te staren op de verdiensten van verschillende menschen, die werk zaam zijn op de in aanbouw zijnde ammoniakfabriek, maar de tijdsomstandigheden zijn ook voor een massa arbeiders bedroevend en het gaat z.i. niet aan, ten hunnen opzichte een houding aan te nemen, lijnrecht in strijd met de jeremiades, die overigens terecht door de heeren wor* pen aangeheven. Voor de naaste toekomst dreigt de toestand weer ernstiger te worden en de werk loosheid grooter. Wekelijks krij gen tientallen arbeiders gedaan en wat zal het dezen winter zijn? En wat zal 't gevolg zijn als de fabriek draait en daar zooals wet houder Kruijsse onlangs mede deelde slechts 700 menschen kunnen werken. Dat maakt slechts een beperkende verlichting van het ook hier weer naderende werkloosheidsprobleem, afgezien van het groot getal geschoolde krachten als machinisten, bank werkers, werktuigkundigen, enz., dat van over De Schelde wordt geïmporteerd. De norm door den Minister van een dagloon a'.s weekhuur indertijd genomen, dateert uit een tijdperk van hoog conjunctuur en de toestand gaat nu de tegenovergestelde richting uit. Om al deze redenen kan hij dit voorstel niet steunen, als men geen anderen maatstaf neemt voor de inkomens. Dhr. Oggel zegt, dat hij dhr. 't Gilde niet begrijpt; alle be zwaren, die hij oppert zijn juist in het voorstel ondervangen, zoo dat wel degelijk met de huidige omstandigheden rekening is ge houden. Of heeft dhr. 't Gilde een andere regeling? Dhr. 't Gilde: Zeker, die heb ik in de vorige zitting reeds voor gesteld, zie maar naar de notulen. Ik had voorgesteld om de huur te bepalen op f3 voor inkomens van minder dan f 1050, inkomens van f 1050 tot f 1400 f 3.50 en hooger op f4 per week. Dhr. OggelMaar U spreekt daar van hoogconjunctuur, en het is juist in dien tijd, dat de huren zijn vastgesteld. Omdat we sinds dien de huur te hoog vonden, is er op de huurjoeslag gegeven en zoo wordt ook nu weer, nu de loonen tijdelijk beter zijn, daar rekening mee gehouden. De Voorz.Als dhr. 't Gilde een ander voorstel heeft, dan kan hij dat foimuleeren en indienen. Dhr. Van de Bilt zou maar liever eerst stemmen over het voorstel van B. en W., met dat verschil, dat erbij aangeteekend wordt, dat er in bepaalde gevallen naar bevind van zaken door B. en W. zal gehandeld worden. Wordt dit voorstel niet aange nomen, dan kunnen we nog over een ander voorstel spreken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 8 tegen 3 st. aangenomen. Tegen de h.h. Claessens, 't Gilde en Dieleman. want de protestanten, die behalve hun feestdagen op bid- en dank dagen vrij hebben, moeten daar ook niet om vragen. Het hoofd van dienst moest daarmee op de hoogte zijn of, zoo vraagt spr., krijgen de katholieken op hun Zondagen geen vrijaf De Voorz. zegt, dat dit geval hem niet bekend is, maar dat ieder werkman evenveel recht heeft op waarneming zijner ker kelijke plichten. Dhr. Oggel zegt dat indertijd besloten is, dat op de erkende christelijke feestdagen, bid- en dankdagen niet gewerkt wordt de werklieden weten dat en dus wordt daar niet nog naar gevraagd. Dhr. van de Bilt zegt dat het ook niet noodig is, maar hier had de man het niet durven vragen. De Voorz. vermoedt, dat dhr. van de Bilt bedoelt een werk man van de gasfabriek, dat een continu-bedrijf is en als nu die man dien dag gemist kon wor den, zal het wel op een vergis sing berusten, als hij werkte. Spr. geeft de verzekering, dat dit evenwel in de toekomst onder vangen zal worden. 7. MJjzIging begrootlng. Van het dienstjaar 1930 worden de volgende wijzigingen in de begrooting voorgesteld. De inkomsten worden verhoogd met de voigende postenBegra fenisrechten f 400, opbrengst straatkeien f 15, verkoop gem. eigendommen f 10, totaal f425. De uitgaven worden verhoogd met de volgende postenBevol kingsregister f 150, spaarbank boekje voor de 6000ste inwoner f 25, onderhoud straten f 400, vei- lingskosten notaris f 15, volks feesten f300. Totaal f890. Z. h. s. wordt alzoo besloten. 8. Omvraag. a. Dhr. van de Bilt merkt op, dat op 15 Aug. jl. de eenige katholieke werkman, die aan de gemeente is, had moeten werken en bij zijn inlichtingen vernam spr., dat de man dien dag geen vrijaf had durven vragen. Spr. meende, dat dit eigenlijk ook niet gevraagd behoefde té worden» b. Dhr. van de Bilt vraagt ook hoe dat zit op Sluiskil. Daar wordt ook des Zondags mis bruik gemaakt op die fabrieken, of heeft de gemeente niet het recht om zich daarmede te be moeien. Spr. gelooft toch, dat ze daar vergunning moeten hebben voor overwerk op Zondagen. De Voorz. vraagt of dhr. van de Bilt verklaren kan, dat het werk, dat Zondags geschiedde, onnoodig was. Want laatst heeft de fabriek ter wille van de feestdagen 3 dagen stop gestaan, dus als 't moet kan er ook 's Zondags gestopt worden. Daar tegenover staat, dat ze onlangs vergunning hadden om ook 's Zondags te werken in be paalde gevallen, doch nu is dat zoo niet. Dhr. van de Bilt achtte het niet noodzakelijk, want ze waren verleden Zondag bezig aan bouw werken van de woningen, en dus is het geschied zonder vergun ning. De Voorz, Dan is het taak, dat de politie strenger toezicht houdt. c. Dhr. 't Gilde wijst in ver band met het pasgebeurde onge val aan den onbewaakten over weg in den Buthpolder, dat die weg daar gevaarlijk is voor het verkeer en dit nog erger zal wor den als dit verkeer toeneemt en er b.v. nog meer goederentreinen worden ingelegd. Het was z.i. wel wenschelijk daarop de aan dacht van de overheid te vestigen. De Voorz. zegt, dat dit al meer malen is gevraagd en zelfs is geadviseerd om bepaalde over wegen te bewaken, doch het helpt niets. Maar spr. wil tevens opmerken, dat hier het uitzicht voldoende is. Dhr. Dieleman zou toch zoo veel mogelijk probeeren er iets aan te doen, want hier ligt een dubbel spoor en dat maakt den toestand nog gevaarlijker. Dhr. Kruijsse wijst erop, dat de kwestie der onbewaakte wegen een instituut is, dat over geheel Europa bestaat en men kan daar voor of tegen zijn. maar als er een weg onbewaakt kon blijven, zou het toch deze wel zijn, waar zoo aan alle kant uitzicht Is op de lijn. En dan kan men het verkeer op deze lijn toch niet vergelijken met een spoorweg AXELSCHEI 5C0URANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1