PUROL Binnenland. Landbouw. Dhr. van de Bilt zegt, dat hij niet vindt, dat B. en W. hier een baantje scheppen, zooals dhr. 't Gilde zegt, maar dat doet de ontvanger. Hij heeft het werk altijd gedaan en of nu niet op een briefje staat, dat hij dat moet doen, men had toch het vertrou wen, dat hij het wel zou doen en het is toch niet zoo'n werk, ter wijl zijn traktement toch hoog genoeg is. Maar nu moet het wel een baantje worden. Dhr. 't Gilde 't Gaat niet over het traktement. Dhr. v. d. Bilt: Het schijnt wel dat ik niets mag zeggen van dhr. 't Gilde, mijnh. de Voorz. De Voorz. U hebt het woord Dhr. v. d. Bilt: Ik ben over tuigd, dat de ontvanger dit baantje schept. Men kan wel zeggen, dat kunnen ze er op de secretarie ook nog wel bij doen, maar daar komt ook eens een eind aan. Dhr. Dieleman is het eens met dhr. 't Gilde, dat dat werk best op de secretarie kan geschieden. Daar zitten genoeg ambtenaren, die het doen kunnen. Dhr. v. d. BiltMaar de ont vanger kan het ook doen. Dhr. Dieleman Maar dat is nu uit. Hij doet het niet. De Voorz.Dus dan moet de eene ambtenaar het recht hebben om het werk te weigeren en den ander zou men verplichten om het gratis te doen. Spr. vindt het jammer, dat de Raad hier niet unaniem zich uitspreekt, dat deze wijze van doen door den gem - ontvanger onbehoorlijk is. Omdat hij zijn zin niet kan krijgen, gaat hij de boel maar eens in de war schoppen. Men moet hier ook niet spreken van een nieuw baantje, want die functie bestond reeds, maar om dat er niets tegen ingebracht is, is het werk zoo door blijven gaan. Alleen om nu zijn zin door te drijven gaat hij het vertikken. Dhr. Dieleman: Tot nu toe is het toch kosteloos gebeurd en waarom kan dit niet ter secreta rie Den ontvanger kunnen we er niet toe dwingen, maar voor de ambtenaren ter secretarie is toch niet voorgeschreven, wat ze schrijven moeten. En daar zitten ze toch om het werk van de ge meente te doen Dhr. Oggel zegt, dat hij dhr. Dieleman niet begrijpt. Waar de zekerheidstelling van den ont vanger is gebracht van f 13000 op f 6000, zou deze dankbaar moeten zijn. En toch verdedigt dhr. Dieleman het, dat deze ambtenaar zoo öndankbaar is, dat hij zijn werk neerlegt en wil hij dat anderen gratis opleggen. We zijn nu wel genoodzaakt die functie te scheppen. Dan wordt verwezen naar Ter- neuzen, maar daar werkt de ontvanger ook ten gemeentehuize. Dhr. 't GildeHet is ook een reuzengemak voor den ontvan ger, dat hij dat geloop aan zijn deur niet heeft, maar het publiek is ermee gedupeerd. Dhr. DielemanDat is een andere kwestie, maar ik kom er op neer, dat er geen ambtenaar voor noodig is en dat werk best door een ambtenaar van de secretarie kon gedaan worden vroeger werd de administratie van de gasfabriek er ook wel bij gedaan. Dhr. Esselbrugge zegt, dat hij het verschrikkelijk onrechtvaar dig vindt, om als een ambtenaar het hem opgelegde werk niet doen wil, dat aan een ander kosteloos op te dragen. Dhr. Kruijsse merkt op, dat door dhr. Dieleman nog gespro ken is over de waardigheid van den raad, maar zoo zegt spr als er iets is, dat tegen de waardigheid van den Raad is, dan is het toch dit, dat omdat een ambtenaar zijn zin niet krijgt, hij den Raad mededeelt, dat hij het vertikt om het werk te doen Als men zoo in het maatschap pelijk leven mfoest handelen, wat zou er dan van terecht komen Het betreft hier geen gewoon schrijfwerk, maar het beheer van een afzonderlijk bedrijf. Dhr. DielemanVroeger werd de administratie van de gasfa briek ook wel op de secretarie gedaan Kena panas Mata-hari De Voorz.: Dat is onjuist. Dat geschiedde buiten de secretarie uren en werd afzonderlijk bezol digd. Dhr. KruijsseDan kan men dat ook wel zeggen van de ambt. van den Burg. stand. Dat is ook een afzonderlijk ambt. Als we zoo doorgingen, dan was het eind niet te overzien. Dhr. OggelMaar zoo zal ook ieder ambtenaar niet doen. Dhr. 't Gilde vraagt, dat als dhr. van de Bilt zegt, dat het salaris van den ontvanger vol doende is, zijn dan de inkomens van het secretariepersoneel niet eveneens voldoende Overigens herhaalt spr. dat uit de instructie van den gem. ontv. blijkt, dat B. en W. hem niet kunnen verplichten om die ad ministratie te blijven voeren. Jaren lang heeft hij dat gratis gedaan en nu worden hem ver wijten gemaakt, in plaats van een enkel woord van dank te doen hooren. De Voorz.Nu nog mooier. Als dat de indruk is, dan was 't maar beter, dat we er over zwegen. Dhr. 't Gilde gaat voort en zegt, dat het hem getroffen heeft, dat de instructie niet ter bestudeering aan de raadsleden is gezonden. Hij maakt ernstig bezwaar tegen de benoeming van een reken- plichtig ambtenaar, want het is een wassen neus, als het werk niet ter secretarie zou kunnen geschieden. Ze doen het nu ook wel en zooveel werk geeft het ook niet. Van de vooropgezette bedoeling van B. en W. om den ontvanger een hak te zetten, is z.i. het publiek de dupe. De registers wijzen uit, dat de Ont vanger de menschen op alle tijd stippen heeft geholpen en dat is nu uit door de drastische maat regelen van B. en W. Men is gebonden aan de enkele uren gedurende 3 dagen in de week. Dhr. OggelWe kunnen ook bepalen, dat de ontvanger iederen dag zitting houdt. Het voorstel is bovendien mis leidend, aldus vervolgt dhr'tGilde. B. en W. doen voorkomen, alsof door dit voorstel geen meerdere uitgaven gemaakt wor den. Verwachten zij voor dit in elkaar gedraaid wanproduct soms een pluimpje van den Raad Dan moet ik ze toch teleurstel len, want dan getuigt het toch wel van buitengewone kortzich tigheid. Zooals gezegd is door Gedeputeerde Staten de kantoor vergoeding voor den Ontvanger bepaald op f 100. Daarvoor moet de Ontvanger geven een kantoor, alsmede v e r- lichting en verwarming van dat kantoor. Nu doen B. en W. het voor komen, alsof door den Ontvanger een plaats in het Raadshuis aan te wijzen, die f 100.—gespaard worden. Ieder voelt thans wel de mis leiding in dit voorstel. De kamer, die aan den Ont vanger zal worden aangewezen zal in het koude jaargetijde toch wel verwarmd worden? Of wil len B. en W. hem in de kou laten zitten De Voorz.: Dat zijn we hee- lemaal niet van plan 1 Dhr. 't GildeNeen mijnheer de Voorzitter, maar voelen B. en W. nu nog niet, dat ze zelf in de kou komen De Ontvanger heeft mij inder tijd gezegd, dat hij behalve de uren, dat zijn kantoor voor het publiek geopend is, ook 's avonds nog al eens aan de gemeente administratie moet werken. Hij zal dit natuurlijk ook blijven doen, wanneer zijn kantoor op het gemeentehuis is gevestigd. Ook licht zal hij dus moeten hebben. Meenen B. en W. soms in hun kortzichtigheid den Ontvanger te kunnen voorschrijven, welke uren hij aan de administratie der gemeente zal hebben te werken Dat zal toch wel niet gaan. Het bedrag van f 100.— wordt dus niet aan den Ontvanger ont nomen, zooals het voorstel be oogt, doch dit gaat vrijwel geheel weg aan vuur en licht. Ik her haal dus, dat het voorstel van B. en W. alsof de gemeente geen meerdere uitgaaf heeft te doen, misleidend is. Duidelijk wordt dus, dat het hun bedoeling is, den Ontvanger te treffen, maar in hun kortzich tigheid, doen ze dit zichzelf, door met zoo'n dom en ondoor dacht voorstel zichzelf bloot te geven. De Voorz. wenscht op dit be toog niets te zeggen. Dhr Oggel wil alleen opmer ken, dat als dhr. 't Gilde zegt, dat de ontvanger zoo zeer ge baat is met den voorgestelden maatregel, hoe hij dan kan spre ken over rancune-maatregelen. Dat is toch inconsequent. Dhr. van de Bilt zou liever zien, dat de administrateur in plaats- van door B. en W. door den Raad werd benoemd. De Voorz. zegt, dat B. en W. die bepaling wel zoodanig willen veranderen. Dhr. DielemanMaar sta ik dan alleen in de meening, dat dit werk best op de secretarie kan gebeuren Dhr. OggelDat schijnt wel. De Voorz. wil hier verklaren, namens B. en W., dat dit werk er op de secretarie niet bij kan. Dhr. Oggel wil verklaren, dat B. en W het recht hadden om dit werk aan den gem.-ontvan- ger op te dragen Er is trouwens ook nooit bezwaar tegen ge maakt, maar nu er een raadsbe sluit is gevallen in de vorige vergadering, waarin hij niet vol ledig zijn zin krijgt, schrijft hij een leelijken brief aan den Raad, waarin hij mededeelt het werk niet meer te doen en omdat het niet precies in zijn instructie staat, eigent bij zich het recht toe om het te weigeren. In zoo'n geval is het niet mogelyk om dit werk aan anderen op te leggen. Dhr, 't GildeU erkent dan toch, dat het onbillijk zou zijn om dat werk gratis op te dragen en dan geldt dat ook voor den ontvanger. Dhr. OggelDaar zit niets onbillyks in. Dhr. 't Gilde Dwingt hem dan. Dhr. OggelDat is niet moge lijk, omdat het werk niet bij de instructie is opgelegd. Dat weet u ook en toch zegt u dwingt hem dan. U wyst altijd maar op het onbillijke en zou de Raad willen aansporen om on billijk te zijn dat is weer zoo'n inconsequentie. Hat werk wordt door den ontvanger geweigerd op een wijze die, ja spr. zal hier liever maar geen naam geveD aan zoo'n handelwijze. Dhr. Dieleman zegt het niet anders in te zien, dan dat het on- noodig is om voor dit baantje een afzonderlijk ambtenaar te benoemen. Spr. sal over de kwestie tusschen B. en W. en den ontvanger niet spreken. Die laat ik er zegt spr. geheel buiten, maar nu moeten de heeren het me niet kwalijk nemen, dat ik voor mij over tuigd ben, dat het beetje werk van het Grondbedrijf best op de secretarie kan gedaan worden. Ik stel op de voorgrond, dat ik mij er niet op beroep, maar de publieke opinie is toch ook, dat dat best kan, dat er perso neel genoeg zit. We moeten allen op zijn beurt wel eens een handje harder toesteken. Dhr. OggelMaar waarom zegt dhr. Dieleman niet, dat ook de ontvanger het er best bij kan doen en spreekt hij zich niet uit over het onbillijke van die weigering. De andere ambte naren zijn toch ook menschen en waarom zouden die het dan niet mogen weigeren, als het van den ontvanger gerechtvaar digd wordt Men moet toch menschelijk reaeneeren. Dhr. Dieleman Het loopt over 100. Als ze 100 krijgen, kunnen ze het op de secretarie doen en zonder dat niet. Dhr. OggelNeen het gaat over recht en billijkheid. Het beleedigend schrijven aan den Raad is oorzaak, dat we niet anders kunnen. Dhr. EsselbruggeMijnheer de Voorz kunnen we over het voorstel 't Gilde niet stemmen, want men kan daar den geheelen morgen over praten. De Voorz. meent ook, dat de Raad gelegenheid genoeg gehad heeft om zich over de voorstellen uit te spreken en zal er niet ver der meer op ingaan. Hij vraagt óf de heeren zich met de ont werpen kunnen vereenigen, met verandering dan, dat de adminis trateur wordt benoemd door den Raad. Dhr. 't Gilde vraagt daar hoof delijke stemming voor. De voorstellen worden aange nomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de h.h, Dieleman,'t Gilde en Claessens. Dhr.''t Gilde wil nog vragen, hoe het zit met die localiteit van het kantoordat zal toch niet op verbouwing uitloopen? De Voorz.Dat zou best kun nen, maar afgezien van deze maat regelen worden toch al plannen beraamd tot verbouwen van het gemeentehuis. Dhr. 't GildeDat is toch geen bezuiniging De Voorz. Dat heeft daar niets mee te maken. En daar vraagt U ook niet naar, als U een voor stel hebt. Dan zegt U, dat U het noodig acht. Het voorstel om het salaris van den administrateur op f 100 te bepalen wordt hierna eveneens met 8 tegen 3 stemmen (van de h.h. Claessens, Dieleman en 't Gilde) aangenomen. Aangaande het voorstel tot wijziging van de instructie van den gem.-ontv. wijst dhr. 't Gilde er nog eens op, dat het publiek daar de dupe van wordt. B.v. hoe moet het, als een slager 's Woensdags een beestje koopt, om Vrijdags te slachten, moet hij dan een week wachten Dhr. OggelAls dat noodig blijkt, kunnen we de kantooruren ook uitbreiden tot iederen dag, in plaats van 3 maal per week. De Voorz. heeft er wel aan gedacht, maar wilde er niet op ingaan, anders zou hij op ver schillende gevallen kunnen wijzen, waaruit blijkt, dat het publiek niet de dupe, maar absoluut gebaat zal zijn, als het kantoor wordt gehouden op het gemeentehuis. Het voorstel wordt hierna aan genomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de h.h. 't Gilde en Diele man. (Wordt vervolgd.) MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Luchtpostverbinding Europa— Zuid-Amerika. De K. L. M. te 's-Gravenhage verzoekt ons de aandacht te ves tigen op den reeds 21/» jaren bestaanden luchtpostdienst Euro pa—Zuid-Amerika, geëxploiteerd door de Cie. Générale Aéropos- tale. Bij gebruikmaking van dezen luchtdienst wordt een aanmerke lijke tijdsbesparing verkregen een brief welke des Vrijdagsavonds Nederland verlaat, bereikt reeds na 8 dagen de Zuidamerikaansche centra, terwijl de afstand over zee van b.v. Nederland naar Buenos Aires, 23 dagen is. Nadere inlichtingen aan de plaatselijke postkantoren of bij de K. L M. te Den Haag. AXEL. 22 Aug. 1930. Als aanvulling op het raadi- verslag deelen we nog in het kort mede, dat is toegestaan een verzoek van de Wed. P. de Blaay tot aaDkoop van 136 M'. bouw grond in de cis. J m Scharpstraat. Gewyzigd zullen worden de rooilyn in de verlengde Prins Hendrikstraat. De regeling voor toeslag op de huur der woningen in de Julianastraat is bepaald als volgt Van at 15 Sept. voor inkomens van 24 en hoager per week geen toeslag, voor inkomens van 18 tot 24 50 cent per week en voor nog mindere inkomens 1 per week. Onder Koewacht is Zondag het zoontje van den heer Kox uit den Ferdinauduspolder door den auto van den heer P. v. D. uit Zuiddorpe gegrepen en ern stig .verwond. Het ventje is Woensdag overleden. De politie te Zuiddorpe heeft een leurder, Z9keren P., aangehouden, die in verschillende cafó's rijwielbelastingplaatjes te koop aanbood voer den prjjs van ƒ1,75. By aanhouding zeide de man de belastingplaatjss te heb ben gevonden onder de gemeente Axel. Hy is ter beschikking van de justitie gesteld. Te flengstdjjk is dezer dagen by een landbouwer een van zyn runderen uit een weide verdwenen. Aanvankelijk dacht men, dat het dier uit de weide was gebroken. Een ingesteld onderzoek leverde echter geen resultaat op en blijkbaar is het rund, dat een waarde vertegen woordigt van ongeveer f 300, gestolen. Van de dader(s) geen spoor. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter staande adrassen 1 rijwielplaatje, Veldw. Griep. 1 idem, M. C. Lansen, Noord straat B 52. Predikbeurten te Axel. Zondag 24 Augustus 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/. ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Stamboekkenringen. De stamboekkeuringen voor hengsten zullen in Zealand ge houden worden op 23 Oct. te Krabbendyke en Zierikzee, 24 Oct. Middelburg, 28 Oct. Hulst, 29 Oct. Axel en 30 Oct. Oost burg. Door Ged. Staten zijn in de vacatures van wylen de heeren Ph. J. van Dixhoorn te Axel en V. M. Krepel te Zie rikzee benoemd tot leden van de Prov. Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zee land de heeren C. deFeyterJz. te Boschkapelle en J. J. Geluk te Noordgouwe. Coöperatieve Vruchten veiling Zeeuwsch-Vlaanderen g.a. te Terneuzen. Veiling van 20 Aug. 1930. Tomaten 10 tot 11 ct.Snij- boonen 10 tot 17 ct.Princesse- boonen 2 tot 8 ct.Kroten 1 ct.; Blauwe pruimen 23 ct.Reine Victoria 12 tot 21 ct.Washing ton 20 ct.Eierpruimen 24 ct. J Clapp's Favorite 16 tot 21 ct. Triomph de Vienne, 29 ct. j Dorter Julus Guot, 19 ct.Pre- course de Trevoux25ct Kriek- peren 7 tot 9 ct j Coalin Kes wick, 3 tot 12 ct.Jax Lebel, 10 ct. T. Queen, 14 ct.Trans parant de Croneel, 19 ét. j pef K.Q. koelit angoes, ke- bakar, koelit pedih, ^f^loeka-an kaki di- menjemboehkan oleh memakai Ook de Oosterling waardeert het, als hij na zijn arbeid in de rijstvelden, ^^^3oo^zonverbrande huid en stuk- geloopen voeten kan behandelen met Purol Het verzacht en geneest. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2