Nieuws- e u Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. No. 42. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Talef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 21 Aug- 1930. Aanwezig de heeren F. Blok, burgemeester, J. M. Oggel en A. E. C. Kruijsse, wethouders, M. W. Koster, A. Esselbrugge, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claes- sens, A. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Voorzitter de burgemeester. Secretaris de heerJ.L Maris. 1. Notulen. Deze worden aangehouden tot de volgende vergadering. 2. Subsidie volksfeesten. In de vergadering van 5 dezer deden B. en W. een voorste! om f500 beschikbaar te stellen voor de versiering en verlichting van het Marktplein ter gelegenheid van het Kon. bezoek op 16 Aug. en de feestviering voor den 50- sten jaardag van H. M. de Ko ningin. Daar over dit voorstel de stem men staakten, heeft thans stem ming plaats, zonder dat discus- siën kunnen worden toegestaan. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de h.h. Wolfert, Esselbrugge, 't Gilde, Oggel en Kruijsse tegen de h.h. Van de Bilt, Claessens, J. de Feijter, Koster, Dieleman en p. de Feijter. De Voorz. meent dat nu aan de orde is het voorstel-de Feijter, om f300 beschikbaar te stellen. Dhr. Koster zegt, dat ook hij een voorstel had, nl. om een blanco crediet te verleenen, maar dan zonder de verlichting. Dhr. de Feijter bevestigt dat en voegt eraan toe, dat hij nog heeft gezegd, dat als men tekort kwam met f500 voor de school, men dan de rest maar uit de collecte-bus van de commissie moest nemen. Dhr. 't Gilde herinnert aan een vroeger feest, toen het stadhuis zeer mooi verlicht was en zou dat weer willen, maar op andere manier, b.v. door schijnwerpers. Dhr. Claessens: Als het met schijnwerpers gebeurt, ben ik er wel voor. Dhr. 't GildeDat gaat zeker electrisch, komt dat van de P.Z. E.M De Voorz.: Ja, dat wil zeggen de stroom. Dhr. 't Gilde Nu ik gehoord heb, dat van gasverlichting niet veel komen zal, ben ik ook wel voor die schijnwerpersdat is weer iets nieuws en zal wel zoo veel niet kosten. Dhr. Kruijsse merkt op, dat zoo'n verlichting op oude gebou wen en torens een prachtigen indruk maakt, maar bij het stad huis hier zal dat tegenvallen en dat zou jammer zijn van de kosten. De Voorz. heeft vernomen, dat er 3 schijnwerpers noodig zou den zijn van 1 kilowat, terwijl de stroomprijs ver gereduceerd zou worden. Dhr. de Feijter: Is er dan besloten om te verlichten, ik meen dat dit nu juist verworpen is? De Voorz. bevestigt dat. Het gaat over het voorstel-de Feijter om f 300 te voteeren voor de ontvangst van de Koningin. Dhr. 't Gilde heeft een ruimere opvatting en wil een blanco crediet. Dhr, van de Bilt Is daartegen, f300 is genoeg, dan moeten ze tnaar een beetje rondscharrelen. De Voorz. i Maar dan kan er Van verlichting niets komen. Dhr. Claessens Vroeger had den we vetpotjes, is dat niet goedkooper, dat is toch ook mooi De Voorz.Die zijn er niet meer. Dhr. 't Gilde handhaaft zijn voorstel, maar dhr. Oggel merkt op dat dit toch eigenlijk met het voorstel de Feijter is verworpen en al is spr. er wel voor, toch is uitgemaakt, dat de Raad er niet voor te vinden is. Het kost toch nog een paar honderd gul den ook. Dhr. ClaessensAls we met f200 klaar zijn, ben ik er niet tegen. Dan is er een meerder heid. Dhr. Kruijsse merkt op, dat als dat uitsluitend voor verlich ting is, dan hebben we niets voor versiering, terwijl daar al kosten voor gemaakt zijn bij de komst van de Koningin. Tot heden is er nog alleen maar f 500 be schikbaar voor de schoolkinderen. Verschillende stemmen gaan nu op, dat het niet de bedoeling is, dat die kosten niet gedekt zou den worden, waarna zonder hoof delijke stemming wordt besloten, om f 300 te voteeren voor de reeds gemaakte versieringskosten. Op een voorstel 't-Gilde om nu nog f 200 te bestemmen voor verlichting van het stadhuis, con stateert dhr. Dieleman, dat de besprekingen toch beneden de waardigheid van den Raad gaan, als daar geprobeerd wordt om met een handigheidje toch de f 500, die B. en W. in hun voor stel wilden geven, los te krijgen. Spr. vindt het niet fair, dat nu gebleken is, dat de Raad erte gen is, om dat langs een omweg nog gedaan te krijgen. Spr. zegt goed wakker te zijn en zal zich niet laten misleiden. Hij vindt f 300 voldoende. Het zijn belastinggelden en de tijden zijn heusch niet zoo rooskleurig om maar raak te geven men moet met de tijden een beetje rekening houden. De Voorz. gelooft, dat dhr. Dieleman zich vergist. Het voor- stel-De Feijter ad f 300 is aan genomen en nu heeft dhr. 't Gilde een nieuw voorstel, omdat er voor verlichting niets gevoteerd is, om daar f 200 voor te be schikken. Dit voorstel kan be sproken worden, of men er voor of tegen is. Dhr. Dieleman zegt dat als de versiering bij de komst der Ko ningin alleen f300 kost, dit al teveel is en het maar goed is, dat er geen blanco crediet is ge geven, want wie weet wat er dan gedaan zou zijn. Dhr. P. de Feijter vindt dat ad rem. In het besluit oin f300 te geven voor versiering, was niet begrepen uitsluitend de ontvangst van de Koningin, maar ook de feestviering bij den 50sten verjaardag en zonder ver lichting. Dhr. Oggel vindt dat er een verkeerde meening heerscht. Het voorstel van f 500 is ver worpen. Daarop is een nieuw voorstel gekomen van 't Gilde en is eigenlijk die f500 gesplitst in f 300 voor versiering en f 200 voor verlichting, waarvan het eerste is aangenomen. Nu heeft z.i. toch ieder Raadslid het recht om een voorstel te doen, teneinde het feest een waardig aanzien te geven, ofschoon spr. ook tegen die schijnwerpers is, omdat het gebouw er niet geschikt voot is. Dhr. Dieleman erkent dat recht ook, maar kreeg den indrukt dat B. en W. het voorstel gretig steunden, omdat ze dan hun zin hadden. De Voorz.Dat is heelemaal een verkeerde voorstelling van zaken. Als de Raad er zich tegen verklaart, dan vervalt dat voorstel. Dhr. 't Gilde wenscht er toch over te stemmen, want het wordt gesteund. Na stemming wordt het voorstel verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór de h.h. Claessens, Wolfert, Esselbrugge en 't Gilde. 3. Administratie Grond bedrijf. B. en W. doen voorstellen a. tot vaststelling van een verordening betreffende het Grond bedrijf, in aansluiting met art. 114 bis der Gemeentewet; b. tot vaststelling van een instructie voor den Administra teur van het Grondbedrijf. c. tot vaststelling van het salaris van dien ambtenaaren d tot wijziging van de instruc tie van den Gem.-Ontvanger. Een en ander tengevolge van een schrijven van den Gem.-Ont vanger, waarbij bericht wordt, dat hij de administratie van het grond bedrijf niet langer wenscht te voeren. Naar aanleiding hiervan wordt medegedeeld, dat deze werkzaam heden aan de betrekking van Gemeente ontvanger zijn vastge koppeld, ten tijde van zijn voor ganger en bij de aanvaarding van die betrekking door den tegen- woordigen functionaris mede is overgenomen. B. en W. kunnen dien ambte naar niet verplichten, deze werk zaamheden toch te verrichten en zijn daarom genoodzaakt voor deze administratie een nieuwe functie in het leven te roepen. Zij stellen voor, de ontwerpen genoemd onder a en b vast te stellen, alsmede een besluit, waar bij de belooning wordt vastgesteld op f 100 per jaar. Voorts stellen zij voor, met het oog cp de scheiding van de administraties, waardoor meer dere kosten ontstaan, dat art. 5b van de instructie van den Gem.- Ontvanger wordt gewijzigd als volgt b. „de zorg voor het geopend zijn van zijn kantoor in een loca- liteit van het Gemeentehuis, welke door Burgemeester en Wethouders voor kantoor wordt aangewezen, op Maandag en Woensdag van des morgens 9 tot des middags 12 uur en des Zaterdags van des voormiddags 9 uur tot des na middags 1 uur, behalve op alge meen erkende christelijke feest dagen." Deze wijziging te doen ingaan met 1 Januari 1931. Het schrijven van den gem.- ontvanger luidt als volgt Axel, 6 Aug. 1930. Den Raad der gemeente Axel. Tot mijn spijt verneem ik, dat Uw College heeft gemeend, niet te moeten inwilligen mijn ver zoek, om het bedrag van mijn borgtoch terug te brengen op fl. 6000. Omdat de eene dienst de andere waard is, deel ik U be leefd mede, dat ik niet bereid ben, de administratie van het Grondbedrijf dezer gemeente lan ger te voeren. Hoogachtend, (get). BOGQENDE. De ontworpen verordening voor het Grondbedrijf bevat 9 artikels, waarbij o.m. wordt be paald, dat de invordering van alle inkomsten, ontvangsten en het doen van uitgaven worden ver richt door een door B. en W. te benoemen administrateur van het Grondbedrijf. De Gemeenteraad regelt de instructie, het salaris en de zeker heidstelling van dien ambtenaar. Betalingen geschieden na schrif telijken last van B. en W. B. en W. geven voorschriften omtrent de boekhouding. Overigens komt de verorde ning overeen met die voor de andere gemeentelijke bedrijven. De ontworpen instructie voor bovenbedoelden administrateur, bevat 21 artikels en bepaalt o.m., dat deze door B. en W. wordt benoemd, geschorst of ontslagen dat B. en W. bepalen de dagen en uren waarop diens kantoor voor het publiek geopend is dat hij zorgt voor inning der huren van verpachte tuingrond en gelden der verkochte percee- lenen kennis geeft aanvB. en W. bij niet tijdige betaling dat de verschuldigde bedragen volgens bevelschrift van B. en W. tijdig worden betaald hij is verplicht alle inlichtin gen betreffende het Grondbedrijf te verstrekken aan desbevoegde colleges, doch geeft overigens aan niemand inlichtingen, dan na machtiging door B. en W. Bij een incasso van meer dan f 300 wordt het geld op de bank gezet, indien door B. en W. niet nader is bepaald. Het kantoor wordt gehouden op Maandag en Woensdag van 9-12 uur en 's Zaterdags van 9—1 uur op door B. en W. te bepalen plaats. Overige bepalingen zijn gelijk luidend als voor de andere ge meente-ambtenaren. De Voorz. zegt, dat het schrij ven van den gem.-ontv. het col lege van B. en W. erg heeft ge griefd. Het gevolg van die han delwijze is, dat er verschillende re gelingen moeten worden getroffen. Bij zijn benoeming was reeds geregeld, dat hij die administratie zou voeren en het is grievend, te vernemen, dat hij dit nu niet meer doet naar aanleiding van het besluit van den Raad, om zijn zekerheidstelling niet op f6000, maar op f 7000 te bepalen en daartoe een brief op zoo'n toon aan den Raad te richten. Op de vraag van den Voorz., wie over de voorstellen van B en W. het woord verlangt, neemt dhr. 't Gilde het woord en zegt het volgende M. de Voorzitter. Het voorstel dat het Coll. van B. en W. t. o. v. de administratie van het Grondbedrijf thans aan den Raad doet, getuigt naar mijn meening van zoo weinig vaste lijn dat ik mij daar onmogelijk mee kan vereenigen. Het is duidelijk dat de kwestie van de zekerheidstelling aanleiding is van dit onaangenaam aandoend feit en het is teekenend, dat B. en W. direct een revanche-maat regel nemen door het kantoor van den Gemeente-Ontvanger te verplaatsen naar het stadhuis. Daar zit, nu blijkt dat B. en W. den Ontv. niet dwingen kunnen om die werkzaamheden langer te doen, de erkenning in dat de in 1924 opgemaakte verordening een onding was. Trouwens in de sollicitatie oproeping heeft daar ook niets van vermeld gestaan. De ver houding van B. en W. getuigt dus van weinig vastheid van lijn en de gemeente wordt daarvan weer de dupe, omdat het onmid dellijk hieruit voortvloeiende feit weer is het scheppen van een nieuw bezoldigd baantje. Ik kan B. en W. zegt spr. ook in dat opzicht onmogelijk prijzen. Nu een secretarie-ambtenaar voortaan dit werk zal verrichten moet er plotseling f 100 voor uitgetrokken worden, terwijl de Gem.-Ontv. dit 5 a 6 jaar lang gratis heeft gedaan. Ook dat is teekenend en doet bij mij de vraag rijzen of de schuld van de scheeve verhou ding tusschen het College van B. en W. niet in de allervoor naamste plaats is te wijten aan B. en W., die zich maar niet van dat ouderwetsche en oer conservatieve standpunt af kun nen werken als het tegenover een ambtenaar gaat en dan met maatregelen afkomen, waar het Nu zullen we je zóó eens pes ten 1" duimen dik op ligt. De Voorz. Dat woord pesten zou ik maar terugnemen, mijn heer 't Gilde, dat kan ik niet toelaten. Dhr. 't Gilde Ik kan er moei lijk een ander woord voor vinden. Het is den Gem. Ontv. dit mocht ik nog eens uitdrukkelijk verklaren er niet om te doen om voor dit werk betaald te worden, anders zouden de hee ren dit misschien aanvoelen als een grief van dezen functionaris. Maar wanneer er sprake is van een grief dan is dit eenvoudig om het bekrompen en gezochte standpunt, dat B. en W. tegen over diens verzoek hebben aan genomen. Ik voor mij heb deze zaak uit een democratisch oogpunt beke ken en gezegd, dat het ook aan minvermogenden mogelijkgemaakt moest worden te kunnen sollici- teeren. Als men daarbij nagaat welke gunstige prov. regeling nog wel in Zd.-Holland bestaat en de gunstiger conditie waarin deze functionaris t.o.v. de zekerheid stelling b.v. in Ter Neuzen ver keert dan heerscht bij mij de overtuiging dat er geen enkele aanleiding bestond het verzoek dat wij in de vorige verg. behan delden niet in te willigen. Indien de Ontv. had gevraagd de zeker heidstelling op f 5000 te brengen dan hadden de heeren gezegd f6000, indien f7000 door hem was gevraagd had het Coll. er f 8000 geëischt toch maar om hem zijn zin niet te geven en te laten voelen dat hij knecht is. Aan dat spelletje weiger ik mee te doen. Het getuigt van de meest onpractische gemeentepolitiek van B. en W. Ik zal dan ook stem men tegen al deze voorstellen van B. en W. Reeds zooveel jaren is dit werk kosteloos verricht, men kan mij niet wijs maken dat men dit werk er ter secretarie niet kosteloos bij zou kunnen doen. Telkens nieuwe baantjes schep pen en verkapte salarisverhoo- gingen zijn het resultaat van het weinig daadwerkelijk bezulni- gings-systeem dat dit Coll. vart B. en W. er tot nadeel van dö gemeentenaren op na blijkt te houden. AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1