Donker Berlijn. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No 40. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Welkom Vorstinne FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Greote letters worden naar ADVERTENT1ÊN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wij, bewoners van het Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen staan heden aan den vooravond van een ge- wichtigen dag. Morgen (Zaterdag) zal onze Vorstin, H. M. Koningin Wilhel- mina met Hoogst Derzelver Ge maal, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en Hare Dochter, H. K. H. Prinses Juliana een be zoek brengen aan onze streek en daarbij in zooveel mogelijk ge meenten en dorpen halt houden om de burgemeesters en gemeente raden gelegenheid te geven zich aan H. M. te doen voorstellen, ten einde in hen de geheele be volking te begroeten. We kunnen ons weer levendig voorstellen, hoe de bevolking van haar kant met ongeduld het tijd stip afwacht om in geestdrift en spontaan het Oranje-boven te doen hooren en onze Vorstin te huldigen in vlaggentooi, groen en bloemen, en voor zoover de ge legenheid zich biedt, in versie ringen en eerepoorten. En vooral op die plaatsen, waar het H. M. voorheen aan gelegenheid ont brak om het bezoek tot die ge meenten uit te strekken, zal zeker alles op de been zijn om de Koningin te zien en te kunnen toejuichen. En geen wonder. Koningin Wilhelmina toch is zoozeer in waarheid onze Lands vrouwe, zcó innig verbonden aan ons nationaal besef, dat de blij heid van ons volk om het bezit dezer Souvereine in haar volle levenskracht en arbeidzaamheid voor het belang van Land en Volk, een vanzelfheid is. Hoeveel eigenschappen en an dere factoren zijn daar niet, die 2) Er werd druk en met animo gedanst. Heel de zaal geleek een groot marionetten-theather. Er heerschte een atmosfeer van op gewonden zinnelijkheid. De met parfums bezwangerde lucht, het knagen der violen, het lawaai van dansers en drinkers, sigarenwalm en stof werden mij bijna ondragelijk. Doch „ons" paar hield vol tot het einde en Bast wachtte met het gedold van iemand, aan zulke dingen gewoon. Een galop gaf eindelijk het sein tot eindigen. De electrisehe lampen werden nitgedraaid drin gend en babbelend stroomde het publiek naar buiten. Wjj volg den. Op straat fluisterde Bast haastig Blijf wat achteraf. Ik moest goed opletten, dat ik hem niet uit het oog verloor. Eerst toen de brug en het station van de Ceintuurbaan achter ons lagen, werd het wat gemakke lijker, Het paar kon ik niet zien, taaar de eommissarii «lanterde leiden tot een gevoel van aan hankelijkheid en dankbare waar deering voor onze lieve Vorstin? Waartoe zullen we die gaan op sommen Waartoe zullen we op den voorgrond stellen de inwer king van ons gemoed, die Hare tegenwoordigheid in onze ge boorteplaats veroorzaakt Allen, die Haar morgen van oog tot oog aanzien, zullen ook van hart tot hart H. M. ontmoeten. We zullen ons herinneren de daden Harer roemrijke Voorvade ren en de historische feiten, die het Doorluchtig geslacht van Oranje aan ons binden. We zullen weer komen onder den invloed van de bekoring Harer persoonlijke waardigheid en gratie. We zullen overtuigd zijn van de waardeering voor de dage- lijksche toewijding aan onze Volks zaak en van de Vorstelijke belang stelling, die Hare Majesteit koestert zoo voor de hoogwaardigheids bekleders, als voor de eenvou dige burgers en arbeidende be volking. We zullen weer beseffen, dat trotsch verre van Haar isdat minzaamheid als een parel siert aan de reeks van fonkelende ju- weelen, die is waar te nemen in den vorm van edele eigen schappen, welke Koningin Wil helmina tot een ware Landsvrouwe van Nederland maken. Wij hebben Haar lief als onze Koningin, omdat wij Haar kunnen eeren als een Vorstin, die eerbied afdwingt om Haar karakter Haar leven Haar wijze van regeeren, dat alles zoo volkomen aanpast te midden van politieke geschillen en democratische be ginselen. een vijftig pas voor mij uit en ik kon hem in 't oog houden. D© wind was opgeatokeD, de locht aanmerkelijk koeler ge worden. De granwe hemel was iets lichter, de maau brak nu en dan door de wolken «n goot haar licht over de moede en toch niet rustende aarde. Het geraas van treinen en trams drong door de stilte van den nacht. De wind deed de tallooze telegraaf- eD geleiddraden zingeD, een wee moedig, onheilspellend geluid. Ik sloeg mijn kraag op, 't be gon zacht te regenen en d© at mosfeer werd kil. Ik sehreed vermoeid en verveeld voort ep de zandige wegen, door den vochtigen nacht. Veor mij, in de bescherming der duisternis, een mensehen- paar, met z\jn liefde en zijn listen, met goede ot misdadige bedoelingen. En achter en om hen loerde vijandig het wan trouwen, het noodlot, mogelijk de vergelding. Een kreet, gedempt, verstikt, verbrak plotseling den loop mij ner gedachten. Mijn hart begon onrustig te kloppen. Ik bleef staan. Bast was niet meer te zien. Snel liep ik vooruit. Misschien wai mijn hulp noodig. Het reisplan. Zonder vooruit te willen loopen op de plannen, die in verschil lende gemeenten zijn gemaakt in verband met het bezoek van de vorstelijke familie aan onze streek, melden we hier de te volgen route. Reeds Vrijdagavond zal het hooge gezelschap per trein te Wouw aankomen en daar in een Kon. salonrijtuig overnachten. Zaterdagochtend hoopt men te Vlake aan te komen om 8 uur en wordt aan boord gestapt van de „Luctor et Emergo", een boot van den Prov. Stoombootdienst, ten einde naar Terneuzen te varen. Ongeveer half 10 uur denkt men daar aan te komen en wordt H. M verwelkomd door den burgemeester. Aan de oude haven zullen de auto's gereed staan, waarmede de Kon. familie met gevolg den tocht zal vervolgen. Gereden wordt over den Prov. weg via Spui naar Axel. Hier zal gereden worden door de Stationsstraat, Noordstraat en Weststraat naar de Markt, waar voor het stadhuis wordt halt gehouden. Bij aankomst, dus ongeveer 10 uur zullen op de kiosk de beide muziekgezelschappen opgesteld staan en beurtelings volksliederen ten gehoore geven, evenals de zangvereenigingen, die bij het stadhuis opgesteld worden. Ook zal plaats worden gereserveerd voor de schoolkinderen. Overigens zal het publiek, be houdens natuurlijk een behoorlijke ruimte voor de auto's, volkomen vrijheid hebben om plaats te nemen, waar men wil, teneinde de Koningin te kunnen zien. Na wederzijdsche begroeting zal door de Zeestraat de tocht worden voortgezet en ter begroe ting worden stil gehouden te Zuiddorpe (10.20), Westdorpe (10.45) en Sas van Gent (11 uur). In laatstgenoemde gemeente zal men ongeveer 11 uur aankomen en zal H. M. de auto verlaten en plaats nemen op het bordes van het gemeentehuis, waar eveneens door muziek en zang aan H. M. hulde zal worden gebracht. Bastriep ik. Hier Ik volgde de richting, van waar het antwoord kwam. Bast! riep ik nogmaals. Ja, hier Hij moest dicht by mij zijn. Ik ging in de richting van zyn stem, liep om een grooten hoop bouwsteenen heen en ik zag en hoorde eensklaps de drie menscben. Bast worstelde met den zwart- harigen man, het meisje stond schichtig en weenend terzyde. Ik greep den zich als razend verzettenden man by den arm en gaf daardoor lucht aan den politieman. Met den ijzeren greep van zijn rechter arm omvatte hy den anderen arm van den razen de er met zyn linkerhand haalde bij een touw uit zijn zak In een oogweDk waren den man de handen op den mg gebonden. Zie zool Nu, vooruit! De man wierp zich op den grond en schopte woedend van zich af. De laatste electrisehe tram kwam van Halensee. Ik sprong midden op den weg en gat het teeken om te stoppen. De wagen was b(jna leeg. De coodhctenr kwaw ons te Van Sas van Gent trekt de stoet naar Philippine (11.40) en zal daar evenals te Hoek (12.15) enkele minuten vertoeven, om daarna weer terug naar Neuzen te rijden en plaats te nemen op de boot. Met een hopelijk mooie Schel- detocht wordt dan naar Walsoor den gevaren, waar men 2 30 denkt aan wal te stappen. Per auto gaat het dan weer naar Kloosterzande (2.40),Graauw (3.15), Clinge (3 50), St.Jansteen (4.15), Koewacht (4.45) en Hulst (5.15), het eigeilijke doel van den tocht. Hier zal H. M. met alle tocht- genooten uitstappen, ter bezich tiging van den historischen stoet, welke dan ter herdenking van het 750-jarig bestaan van de stadsrechten van Hulst door de stad trekt. Om 6 uur zal afscheid genomen worden en vertrekken de hooge gasten naar Walsoorden. Daar begeeft men zich weer aan boord om naar Vlake te varen, waar de trein dan gereed staat voor de terugreis. Italië. Reeds sedert het begin van den zomer, maar vooral de laatste dagen, trekken voort durend groepjes Italianen, die over de bergpassen Zwitserland binnenkomen. Het zijn allen vluchtelingen, die zich aan het fascistisch regiem willen ont trekken. De mogelijkheid om op de normale wijze de grens te passeeren en Italië te verlaten, ontbreekt geheel. In de afge- loopen week zijn meer dan 500 Italiaansche emigréjs, die op deze wijze de grens overkwamen, door Zermatt getrokken. Vol gens de Alpengidsen trett men in eiken pas tusschen Italië en het Zwitsersche kanton Tessino, groepjes van twintig, veertig of zestig Italianen, die, dikwijls onbekend met de gevaren van hulp. Met vereende krachten brachten wy den geboeide in den aanhangwagen en drnkten hem neer op een bank. Bast ging naast hem zitten, ik tegenover hem. Het jammerende meisje nam plaats in den motor wagen, waar de conducteur haar in 't oog hield. Op de Nollendorfplatz stopte de tram. Daar was een agent. Deze en de commissaris namen den nog steeds zich woest verwerende in hun midden. Ik volgde met de dame, die zich niet veTzette 't Gelukte tuyhaar aan 't pra ten te krijgen, en zoo vernam ik eindelijk wat er gaande was. Zy was beheerster in een filiaal van een groote zaak. De patroon had verzuimd, dien avond de kas op te nemen, en om, daar zij nitging, het vrjj aanzienlijk be drag niet onbeheerd te laten, had zij het geld by zich gesto ken. Argeloos had z(j haar galant, dien zij ten volle vertrouwde, daarvan verteld En onver hoeds had hij haar een slag op het hoofd gegeven op den don keren weg stadwaarts. De tus- schenkomst van Bast had haar gered. Kende u hom al lang vroeg ik. de Alpen, de kogels der Ita liaansche Carabinieri en de ge varen van gletchers en kloven trotseeren om het Zwitsersche grondgebied te bereiken. Soms weten de Italiaansche grens wachten een geheelen troep aan te houden, die dan naar Italië wordt teruggevoerd, soms ook worden vluchtelingen in het ge zicht van de grens neerge schoten. Naar schatting ziju reeds tusschen de 20.000 en 30.000 Italianen op deze clandestiene wjjze de grens gepasseerd. In het algemeen wordt hun door de Zwitsersche autoriteiten wei nig moeilijks in den weg gelegd, mits zij maar zoo spoedig moge lijk Zwitserland weer verlaten. De meeste Italianen zetten dan ook via Zermatt hun reis naar Frankrijk voort. China. De gebeurtenissen in China doen weer zien hoe het mili tairisme zich naar buiten uit. Doel der Moskousche heeren is: de wereldrevolutie. We weten dat nu zo» langzamerhand wel, maar af cd toe wordt daar nog eens op gewezen. De geheele burgeroorlog wordt georganiseerd en gesteund door Moskou met geld en wapeneD. Toen Tsjang Kai Sjek een viertal jaren geleden zijn op- marsch naar Nanking ondernam en daar zijn hoofdkwartier ves tigde was zijn eerste daadzich ontslaan van zijn Russische ad viseurs. Natuurlijk ging men in Moskou daar niet mee accoord en de roode legers rezen uit den grondhet bloed bleef vloeien in China. Rusland stookt in ieder land, overal wordt geageerd tegen de burgerlijke regeeringen zelfs als er eea officiéél gezant van Moskou de „vriendschappe lijke" batrekkingen onderhoudt. Maar China is 't groote geluk voor Moskou, daar valt met geld wel het een en ander te bereiken. Uit de berichten der laatste dagen blijkt wel dat dit by de bolsjewisten geen rol speelt, al Sedert Zondag, lnidde aarzelend het antwoord. Ik wist genoeg. Het meisje was niet heel jong meer en haar verlangen volgde de hoop, waar die nog blonk in haar vreugde loos bestaan. Zij had den schijn van liefde geloofd, zonder angstig vragen. Zy was blind en doof, bevangen door haar behoefte aan liefde, en zelf eerlijk en oprecht, was zy te goed van vertrouwen. Ik had geen lust, de tooneelen in het politiebureau by te wonen en wachtte dus buiten, in de nauwe straten, die somber stond iD den nacht. EiDdelyk kwam Bast weer naar buiten met de ontgoochelde en mishandelde. U moogt van gelnk spre ken, sprak hy tot het meisje. Die kerel heeft een echte boeven tronie. Hoe is 't mogelijk, dat a niet baBg geworden is in dat gezelschap Zij snikte, kon niet antwoor den. Een agent geleidde haar naar haar woning. Ik was zeer ontroerd, door wat ik had bijgewoond, en 't was niet alleen de kilheid van den Novembernacht, die mij deed huiveren. SINDS, AXELSCHE af COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1