trottoir langs de huizen te leggen op kosten der Provincie. Wel was men bereid, wanneer de Gemeente de trottoirbanden beschikbaar stelde, een trottoir van klinkers te leggen. Aangezien dit aanbod al een stap in de goede richting is voor de veiligheid van het verkeer, meenden B. en W. den Raad een voorstel te moeten doen, om de kosten voor deze banden voor rekening der Gemeente te nemen, welke ongeveer f 400.— zullen bedragen over een lengte van 330 M. Dhr. Koster vraagt hoe het aan de andere zijde staat, of daar ook een voetpad komt. De Voorz. zegt, dat dat gedeelte aan den nieuwen weg aansluit Dhr. 't Gilde vindt het wel een beetje krenterig van de provincie om die kosten op de gemeente te verhalen. De Voorz. merkt op, dat dit een verkeerde voorstelling van zaken is De Provincie zorgt voor verbetering van den weg en niet voor de trottoirs. En als we nu voor het voetpad de klinkers kunnen krijgen en ze leggen dan het voetpad met de trottoirbanden, dan mogen we al heel blij zijn. Dhr. P. de Feijter vraagt, of het fietspad dan vervalt, want als het trottoir wordt mag het niet bereden worden. Dhr. Dieleman vraagt of de andere zijde van den weg ook niet iets verhoogd kan worden. De Voorz. denkt dat dat alles wel in orde zal komen. Dhr. Dieleman Zou het niet beter zijn om het trottoir met tegels te leggen, of zou dat veel duurder zijn? De Voorz.: Het is duurder, maar klinkers misstaan ook niet. Hij gelooft heusch, dat de men- schen dankbaar zullen zijn voor de verbetering van den weg. Z. h. s. wordt het voorstel aan genomen. 9 Marktrcrslering, enz. B en W. stellen voor om gel den beschikbaar te stellen voor versiering enz., ter gelegenheid van het Kon. bezoek en tijdens het feest, ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. Hierbij komt in behandeling een adres van het bestuur van V. V. V., om tijdens de feesten (begin September) de Markt te veis eren en het Gemeentehuis des avonds te verlichten. Adressanten geven in dit adres te kennen, „dat de collecte voor het organiseeren van de feestelijk heden niet het gewenschte resul taat heeft gehad (slechts f 625) dat hiervan geen groote feeste lijkheden kunnen worden georga niseerd dat het comité het op prijs stelt, dat de gemeente de trac- tatie der schoolkinderen voor hare rekening neemt dat het comité echter gaarne zag, dat van gemeentewege nog iets kon worden gedaan tot ver hooging der feestelijkheden zat, gaf haar een gunstig voor komen. Het kastanjebruine, naar 't rose zweemende haar was met zorg gekapt. De trekken van 't ovale gezicht hadden een weeke, ietwat lijdende uitdrukking, al schenen ze te verlevendigen in 't gesprek met haar begeleider. Die man beviel mij niet. Hij had een laag voorhoofd, een breeden, zinnelijken mond. Zjjn zwart haar was in 't midden ge scheiden, glimmend en glad als asphalt. Hjj was naar de mode en goed gekleed, maar de groote voeten staken in grof, zwaar schoeisel een slecht teeken. Ze schenen een levendig en intiem gesprek te houdeD, staken telkens de hoofden bjj elkaar en namen zoo goed als geen notitie van de omgeving. Na een poos namen zij deel aan den dans, deden samen ver scheidene toeren, tot ze warm werden en schenen op te gaan in de hen omringende vroolijk- heid. Ze dronken bier en cognac 80 de dame deed vlijtig mee. (Wordt vervolgd.) redenen, waarom zij zich tot den Raad wenden met het be leefd verzoek voor versiering van het Marktplein en verlichting van het Stadhuis te willen zorgdragen, welk verzoek zij wagen te doen in de stellige overtuiging, dat het den Raad niet zal ontbreken aan lust tot medewerking tot welslagen van het feest". Vorig jaar werd bij de behan deling van de begrooting 1930 een post geraamd voor de trac- tatie der schoolkinderen. Waar de Kon. Familie dit jaar ook te Axel komt, meenen B. en W., dat aan de plaats waar zij zal aankomen, een feestelijk aan zien gegeven moet worden, zoo als ook vorige malen is geschied. Deze versiering kan dan ook goed dienen voor de feestelijk heden, te houden in 't begin van September. B. en W. stellen daarom voor om voor de versiering op 16 Aug. en voor de feesten in Sept., alsmede voor de illuminatie van het gemeentehuis een bedrag van f 50C beschikbaar te stellen. Dhr. Koster vraagt wat eigen lijk de bedoeling is met illumi natie, is dat weer met gas, zoo als vroeger al eens gebeurd is De Voorz. zegt, dat het de bedoeling is om met de feesten van den 50sten jaardag van H. M. de Koningin een eenvoudige versiering op het Marktplein aan te brengen en dan 's avonds het stadhuis te verlichten, waarover met den directeur der gasfabriek reeds onderhandelingen zijn ge voerd. Met *het oog op het Koninklijk bezoek zouden we dat nu wat eerder gereed willen hebben, om het dan voor laler te laten staan. De raming van een en ander is f500. Dhr. Koster We hebben toch poorten en vlaggen en bloemen mandjes, zoodat we alleen wat bloemen noodig hebben. Kost dat alles f500? De Voorz.: Ik heb niet gezegd, dat dat f500 kost. We hebben toch ook nog de verlichting en dan zal er allicht wat bijge maakt en gerestaureerd moeten worden. Dhr. van de Bilt vindt f500 te veel voor dezen tijd. Als iedereen vlagt, dan heeft de ge meente reeds een feestelijk aan zien. Volgens hem is dat eigen lijk de mooiste versiering in wezen. En er is reeds f 500 voor kindertractatie uitgetrokken, dat zou dus f 1000 zijn. Het is een slechten tijd en het is toch maar weer geld van de belastingbe talers dat besteed wordt. De Voorz. merkt op, dat men juist met f 500 voor de kinderen niet toekomt en daarom was het de bedoeling, om wat er van de f 500 voor versiering over is nog te besteden voor de tractatie der kinderen. Dhr. J. de Feijter is het met dhr. van de Bilt eens. De Ko ningin komt hier 's morgens en dus is 's avonds alles afgeloopen, zoodat dan verlichting onnoodig is. Dat er iets meer voor de kin deren noodig is, is ook geen be zwaar, want dan kan de feest commissie nog wel iets afzonde ren. Verscheidene menschen ge ven toch met de bedoeling, dat hunne kinderen ervan onthaald worden. Dhr. Dieleman vindt het ook teveel. De komst duurt hoogstens 10 minuten en dan is f500 nogal bar. De Voorz. zou er toch voor zijn om H. M. een eenvoudige ontvangst te bereiden. Dhr. Dieleman Daar ben ik ook voor, maar dat kan met f 250 ook. 'fis zooals dhr. van de Bilt zegt, als alle burgers vlaggen is dat een mooie versiering en z. i. let de Koningin minder op uiter lijk vertoon dan op degelijkheid De Voorz.Dan kunnen we de verlichting en de versiering wel achterwege laten. Dhr. DielemanNeen, neen, maar we hebben nogal wat ma teriaal en dus kan het veel voor deeliger. Dhr. P. de Feijter is ook tegen een post van f500. Hij is er voor, dat de Markt eenvoudig versierd wordt, maar verlichting is niet noodig en of ir voor 31 Augustus gefeest wordt, daarover zal de Koningin zich wel niet bekommerendat kan 'gemist worden. Wil de burgerij feesten, dan moeten ze het maar betalen, maar het blijkt wel uit de collecte, dat ze er niet veel voor over hebben. Dhr. J. de FeijterWat kan de ontvangst op 16 Aug. moeten kosten De Voorz.f 300. Dhr. Koster zou de versiering aan B. en W. willen overlaten en wat er tekort is voor de kinder tractatie, toegeven, maar voor verlichting is hij niet, want met gas vindt hij het toch niet mooi. Spr. wil dus B. en W. vrij laten voor de kosten der tractatie en de versiering der Markt. Dhr. J. de Feijter hield liever de zaken gescheiden en zou f 300 beschikbaar stellen voor versiering van het Marktplein. De Voorz.Daar het voorstel van B. en W. van de verste strekking is, komt dit in stemming Voor stemmen de h.h. Oggel, Kruijsse, Esselbrugge, Wolfert en 't Gilde. Tegen de h.h. Koster, van de Bilt, Dieleman, J. en P. de Feijter. De Voorz. meent, dat ofschoon de stemmen staken en er alzoo geen besluit is hij toch wel overtuigd is, dat allen ervoor zijn, dat op 16 Aug. aan H. M. een waardige ontvangst ten deel valt. Hij hoopt, dat dan allen aanwezig zullen zijn en er op nieuw voor dien post gestemd kan worden. Dhr. van de Bilt meent ook, dat de geest van den Raad ervoor is, dat er wat gebeurt. Dhr. Oggel vertrouwt, dat als B. en W. tot f 300 gaan, de de Raad het wel goed zal vinden. Dhr. Dieleman meent, dat B. en W. eigenlijk aan dien post niet mogen komen. De Voorz.De stemmen sta ken, dus kan er de volgende vergadering over beslist worden. Dhr. 't Gilde meent, dat als dhr. Claessens ter vergadering geweest was, hij zeker vóór had gestemd, zoodat men het voor stel wel als aangenomen kan beschouwen. Dhr. van de BiltNeen, neen, zoo is 't niet, dan had-ie maar moeten komen. 10 Oainbaro posten. Z. h. s. wordt vastgesteld een door den gem.-ontv. ingediende staat van oninbare posten over het jaar 1929, ten bedrage in totaal van f 14.56. 11. Reclames schoolgelden. Z. h. s. wordt gunstig beschikt op een drietal verzoeken tot ver laging van den aanslag in de schoolgeldbelasting, n.l. van G. S. Blankert over 1927-'28, en '28-'29 wiens aanslag wordt terug gebracht op resp. f21,60 en f28; en van J. Polfliet over 1929-30, wiens aanslag wordt terugge bracht op f 11.80, overeenkomstig de beslissingen van den Raad van Beroep. 13. Verzoek om meer racantfe. Zooals bekend, is een adres van A. P. Ie Feber, boekhouder der gasfabriek, en D. van den Berg, gem. opzichter, om hunne vacan- tie te brengen van 2 op 3 weken, in handen van B. en W. gegeven om advies Zij stellen voor om afwijzend te beschikken, overeen komstig advies van de gascom missie, ofschoon de meerderheid der commissie haar stem voor behield, indien blijkt, dat aan een andere groep van het personeel 3 weken vacantie wordt toege staan. Dhr. Dieleman zegt, dat de vorige vergadering is gewezen op een onbillijkheid, die daarin be staat, dat er ambtenaren zijn die 3 weken vacantie hebben en an dere, die er maar 2 hebben. Hij vraagt of dat geregeld wordt over de geheele linie, dan wel voor iedere groep afzonderlijk. De Voorz. antwoordt, dat de vacantie's voor ieder zijn gere geld volgens instructie en op grond daarvan achten B. en W., dat de toestand ongewijzigd moet blijven. Dhr. Dieleman acht een instruc tie nog geen wet en daarom zou men zeer goed de vacantie's een week langer of korter kunnen geven. Spr. vraagt daarom of te verwachten, is, dat B. en W. daarin gelijkheid willen betrach ten. De Voorz. zegt, dat de vacan tie van andere ambtenaren eigen lijk niet aan de orde is en wat nu de boekhouder van de gas fabriek betreft, wordt voor dezen 14 dagen voldoende geacht, te meer waar deze zijn vacantie niet eens neemt. Ook is er ver schil tusschen een ambtenaar, die hier woont en iemand die van elders komt. Dhr. Dieleman zegt vernomen te hebben, dat eigenlijk dit ver zoek meer is gedaan om de on billijkheid weg te nemen, want dat adressanten zelve er niet om geven, of ze 2 of 3 weken vacan tie hebben. Volgens spr, is 2 weken ook meer dan genoeg. Dhr. Oggel wijst erop, dat de instructie zoo luidt en daarop de ambtenaren ook zijn benoemd. Nu kunnen B. en W. toch niet toezeggen, dat zij die instructie's zullen wijzigen, want het gaat niet aan, om er maar een week af te nemendat zou een veel grootere onbillijkheid zijn. Aileen bij een nieuwe benoeming zou dat kunnen. Dhr. DielemanDeze rede neering gaat voor een groot deel op en als B. en W. daar in de toekomst rekening mee houden, dan kan hij zich met het voorstel vereenigen. De Voorz.Dus zijn we het dan eens, dat afwijzend op het verzoek kan beschikt worden en acht ik dus het voorstel van B en W. aangenomen. Dhr. OggelDaar staat de ver- eeniging borg voor. De Voorz.En juist dat is oor zaak, dat nu iedereen soliiciteeren kan. Dhr. Dieleman Maar waarom nu f 7000 en niet f 6000, dat scheelt toch maar f 1000? De Voorz Dat kan men altijd vragen. Als we hadden voorge steld f 6000, kon u zeggen:maar waarom geen f5000? B. en W. hebben nu f 7000 noodig geacht, ook omdat de ontvanger dan meer geld in kas kan hebben. Er is nu toch een heele sprong gemaakt. Dhr. Dieleman: Juist daarom had men even verder kunnen gaan tot f 6000. Spr. heeft den indruk, dat als men bij elkaar was ge komen, het verzoek ingewilligd zou zijn. Dhr. P. de Feijter is het eens met B. en W. Boggende heeft bij zijn sollicitatie genoegen genomen met f 13000. Intusschen zijn de ontvangsten verdubbeld en dus kan hi] met deze beslissing con tent zijn. Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 2 st. Tegen stemmen de h h. Dieleman en 't Gilde. 15 6000e inwoner. De Voorz. zegt, dat de bevol king onzer gemeente steeds groeiende is en de eerstvolgende maanden het getal 6000 zal heb ben bereikt. En waar er nu ge meenten zijn, die in zoo'n geval een spaarbankboekje beschikbaar stellen met een bedrag, vraagt spr. hoe de Raad er over denkt om dat ook hier te doen, bij het bereiken van de 6000e inwoner door geboorte. Dhr. 't Gilde zou dan een spaar bankboekje met f 25 willen schen ken. Dhr. Esselbrugge zou het ook aardig vinden, als de gemeente bij zoo'n gelegenheid een nieuwe muziektent cadeau deed, die dan natuurlijk ter beschikking kwam van de gemeente. Met alg. st. werd het voorsiel- 't Gilde aangenomen. cMuggebeten p||Dm eq Jiüidjeuk rUnUL 12. Rekeningen 1929. Aangeboden worden de reke ningen over de volgende diensten Gasfabriek. a. Afd. 1, baten lasten winst Afd. 2, kap. ink. uitgaven f 98480.63' 98371.45 109.18' f 17619.80 31765.97' Nadeelig saldo f 14146.17' b. Vleeschkeuringsbedrijf. Afd. 1, baten en lasten f 5426.59 c. Burgerl. Armbestuur. Ontvangsten f 9984 13' Uitgaven 6543.96 Batig saldo f 3440.17' De rekeningen worden voor onderzoek gesteld in handen van de volgende commissiën Voor het gas- en het grond bedrijf de h.h. Koster» van de Bilt en Wolfert. Voor het armbestuur en het vleeschkeuringsbedrijf P. de Feij» ter, Claessens en J» de Feijter» 14. Vaststellen zekerheid stelling. Eveneens was in de vorige ver gadering aangehouden het verzoek van W. A. den Boggende, gem.- ontvanger, om zijn zekerheidstel ling te brengen van f13000 op f 6000. B. en W. stellen voor die te bepalen op f 7000, omdat zij over tuigd zijn, dat f13000 te veel is, in vergelijking met andere ge meenten. Adressant mag dan echter ook niet meer dan f7000 in kas hebben. Dhr. 't Gilde wijst op Terneu- zen, waar de begrooting loopt lot 2 ton en de zekerheidstelling maar f 8000 bedraagt. Hij zou het ver zoek willen inwilligen. Dhr. Van de Bilt ziet niet in, dat men een voorbeeld aan Ter- neuzen moet nemenieder moet maar voor zich weten, wat hij doet. Spr. vindt een borgtocht van f 8000 tegen een verantwoor ding van 2 ton geen verhouding. Er is z.i. niets beter, dan een flinke borgtocht. Dhr. 't Gilde En dan het adres der vereenigde ontvangers De Voorz.Dat is iets anders, dat loopt over de kosten en niet over het kapitaal, Dhr. 't Gilde vindt het onder deze omstandigheden niet moge lijk, dat een minvermogende naar die betrekking solliciteert» Omvraag. a. Dhr. Koster geeft in over weging, om aan den A. N. W. B. te vragen om een wegwijzer bij de 3e verkorting, waar een kruis weg ligt op den weg Axel-Hulst. Het is al enkele malen voorge komen zegt spr., dat de café houder Adam, die daar woont, 's nachts werd opgeklopt om aan automobilisten den weg te wijzen. De Voorz. zegt er naar te zul len vragen. b Dhr. Koster vraagt ook om betere waterafvoer op den hoek Stationstraat-Nieuwstraat, waar bij regenval veel water blijft staan. De Voorz. zal een onderzoek doen instellen. c. Dhr. van de Bilt merkt op, dat de nieuwe brug, die over het kanaal Axel-Sassing te smal wordt gelegd op 8 M.; dat moest z.i- 10 M. zijn, dan konden er meer schepen door. Als er nog een fabriek bij komt, is het ka naal te smal. Mag het Rijk zoo vraagt spr. die brug leg gen, zooals het wil De Voorz. zegt, dat dit heele- maal Rijks zaak is en de ge meente daar niets in te zeggen heeft. Er is nog over gecorres pondeerd, maar de zaak was toen al in kannen e i kruiken en er was niets meer aan te doen. Dhr. Van de Bilt vindt dat onbegrijpelijk, er is toch genoeg op gewezen en met een 2 of 3 M. breedere doorvaart had men veel beteren toestand gekregen. De Voorz. merkt op, dat er eenmaal een grens is en men op de toekomst toch niet vooruit kan loopen. d. Dhr. 't Gilde zegt, dat hel hem verwonderd heeft, dat nog niet is begonnen met den bouw van de katholieke school en hoorde bij geruchte, dat er kwes* tie was over de verlichting of de verwarming der school tusschen het Bestuur en B. en W» Hij vraagt, of de Voorz. daaromtrent iets kan mededeelen»

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2