Donker Berlijn. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh - Vlaanderen No. 39. DINSDAG 13 AUGUSTUS 1930. 46e Jaorg. Raadsverslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 5 Aug. 1930. Aanwezig de heeren F. Blok, burgemeester, J. M. Oggel en A. E. C. Kruijsse, wethouders, M. W. Koster, A. Esselbrugge, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, F. Die- leman, J. de Fcijter en P. de Feijter. Afwezig de heer Ch. Claessens. Voorzitter de burgemeester. Secretaris de heerJ.L j. Maris. 11. 6. Gemeentelijke belastingen. De Voorz. deelt mede, dat in verband met de nieuwe wet voor de regeling van de financiëele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, een nieuwe rege ling van de gemeentelijke belas tingen is noodig geworden, waar om B. en W. dan ook voorstellen om de verschillendedesbetreffende verordeningen vast te stellen, zoo als ze in ontwerp ter inzage hebben gelegen. Voor nadere toe lichting daaromtrent verwijst spr. naar de aan de raadsleden toe gezonden stukken, welke ook reeds in dit blad zijn afgedrukt geweest. Zooals de heeren hebben kun nen zier., is het voorstel om de personeele belasting voorloopig te laten, zooals die is, maar in de toekomst zal deze echter heel wat verminderen. Daartegenover zal dan echter de gemeente-fondsbe lasting verhoogen in verband met een raming van f 90.000, welke noodig wordt geacht. Dhr. Koster vindt de regeling nogal ingewikkeld. Hij heeft het nog niet voldoende bestudeerd, maar wel heeft hij gezien, dat de middenstand weer het gelag be taalt en daarom zou hij het gaarne nog eens nader bestudeeren, tot het hem duidelijk is en wil hij aan B. en W. in overweging ge ven, om hun voorstel nog eens aan te houden. Er is toch niet zoo'n haast bij? Spr. zou liever niet over ijs van één nacht gaan en de tijd om het voorstel te be studeeren is wel wat kort ge weest. De Voorz. is dit niet met dhr. Koster eens en vindt, dat als men de stukken vanaf 22 Juli heeft gehad, er voldoende tijd is ge weest. Ook heeft hij niet gelezen of vernomen, dat er gemeenten zijn, die de behandeling van dit onderwerp hebben uitgesteld. Dhr. KosterDan zal ik er een noemenZierikzee. De Voorz. merkt op, dat door de Vereeniging van Ned. Gemeen ten is geadviseerd om de ver schillende belastingen zooveel mogelijk te houden overeenkom- stigJ de bestaande regeling, en daarom hebben B. en W. voor gesteld om die te brengen op een basis van 1.2 Spr. meent, dat de behandeling moeilijk uitgesteld kan worden, want als er wijziging in het voorstel komt, moeten B. en W. dat1 nader berekenen en dan moeten de besluiten naar Ged. St. ter goedkeuring, terwijl toch ook de begrooting tijdig gereed moet zijn. Ook is de re geling die wordt voorgesteld niet voor jaren, maar slechts als proef voor 1 jaar geldig. De praktijk zal leeren of we het volgend jaar daarin wijzigingen moeten bren gen. Spr. wil er daarom op aan dringen, om het voorstel nu af te werken. Dhr. 't Gilde is het eens met dhr. Koster. Het voorstel is hem als gewoon raadslid, zooals we hier toch allemaal zijn, ook niet duidelijk, en hij meent, dat de Raad daaromtrent niet aan zoo'n beperkten tijd gebonden is, als de voorz. het hier voorstelt. Hij zou ook gaarne zien, dat dit hoogst belangrijke onderwerp nog eens kon worden uitgesteld. De Voorz.De wet eischt, dat op 1 Sept. de begrooting ge reed is. Dhr. 't Gilde Dan is het niet mogelijk om uit te stellen. Maar spr. had ook het idee, dat de middenklasse hier het zwaarst getroffen wordt. De Voorz. ziet dat niet in en zegt dat B. en W. de maatregelen naar beste weten op de meest DRUKKER-UITQEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. billijke wijze hebben getroffen. Hij zou het daarom eens een jaar willea afzien, dan kan het zoo noodig nog altijd veranderen. Bovendien is het tarief niet door B. en W., maar bij de wet vast gelegd. Dhr. J. de Feijter acht het een bezwaar, dat de opcenten voor de bebouwde eigendommen van 15 op 20 zijn verhoogd. De Voorz.Als we dat niet doen, kunnen we ook de Fonds belasting niet verhoogen tot 80 opcentendaar is de begrooting op gebaseerd, zoodat we dan te kort zouden komen. Dhr. J. de Feijter merkt op, dat het verhoogen der belasting in een tijd van malaise niet aange naam aandoet. Dhr. Dieleman vraagt, of we over 't algemeen vooruitgaan ten opzichte van de belasting. De Voorz.Eenigszins wel. Dhr. Koster bemerkt wel, dat we weer vast zitten aan de wet met de grondbelasting, die eigen lijk toch al uit den booze is. Dhr. Esselbrugge vraagt, of waar is, dat de gemeente Axel per inwoner maar f 5 krijgt uit de Fondsbelasting, terwijl Ter- neuzen wel f 8 krijgt. De Voorz. erkent dat en licht toe, dat zulks daaruit voortvloeit, dat de gemeenten, die vroeger de meeste kosten hebben ge maakt voor armenwet, politie, enz. verdeeld over de laatste 3 jaren ook de meeste toeslag krijgen. Dhr. Esselbrugge wil dit gaarne gelooven, maar heeft de vraag gesteld uit oorzaak van een ge rucht dat liep, dat het Dage- lijksch Bestuur van Axel in dezen niet genoeg bij was geweest, om ook voor Axel te bewerken, dat een hoogere uitkeering genoten werd, ofschoon hij dat voor zich ook niet aannemen wil. Maar men kan nu uit het antwoord vernemen, hoe de vork in den steel zit. De Voorz. noemt dat laster praatjes, waaraan hij zich niet storen kan. Een en ander wordt door de wet geregeld, volgens ADVERTENT1ÉN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertantiën worden franc» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. i) ~~1"" Oetober was onbestendig, koud, regenachtig geweest, November vertoonde zjjn grillen eerst na lange, lachende zomerdagen. Wjj stonden op de Nollendorf platz te Berljjn, wachtend op de electriscbe, die »ns naar de voor stad Balensee moest brengen. De hemel was voor 't eerst weer met donkere wolken bedekt en de grijze trottoirs vertoonden telkens regenspoten, die echter snel weer opdroogden. Mijn vriend Bast, commissaris der gerechtelijke politie, nam zijn slappen hoed af en wischte zich langs het klamme voorhoofd de lucht was voor het jaargetijde buitengewoon zwoel, drukkend bjjna. Een torenklok liet negen don kere slagen hooren j bet gieren van de tram in een bocht van de rails mengde daarin een icherp fluitend geluid als een dissonant. sPotsdamerplatz—Hundekehle" itond op het bord van den aan- suiienden motorwagen. Wy stapten op het achterbal koD van den aanhangwagen. Er kwamen nog een heer en eeu dame bij, die binnen-in gingen zitten. Ik lette niet op hen wie doet dat in zoo'n groote stad 1 eu hield mjj bezig met het altijd opwekkende straatgewoel. Bet spoor liep langs deu onder grond-spoorweg, waaraan dag en nacht werd gewerkt. Bij een krui sing van straten klonk dreunend gehamer ;zware stukken rails wer den naar beneden gelaten men hoorde bevelen roepen ec waar schuwingen hamerslagen galm den nit de diepte opaan de straatoppervlakte was 't een ge- warrel van nijvere werklieden. De electrische schoof snel voort. Een paar mertscheD, die ruzie maakten veroorzaakten een straat- standje honderden stonden er om heen en de blinkende helm van een agent dook op uit de zwarte, woelige massa. Men hoorde roepen en schelden. De Kaiser Wilhelm-Ged&cht- niskirche met den drukkend massalen toren, en de onver lichte, doode vensters stond daar als een zwijgend gevaarte. De monumentale fontein stond zonder water voor den indrokwekkenden officiëele gegevens, waaraan B en W. niets toe of af kunnen doen. Dhr. Kruijsse merkt op, dat nu wel blijkt, dat zooals vroe ger reeds is voorspeld, dat de gemeenten, die het zuinigst heb- >eleefd, het minst profiteeren van de nieuwe belastingregeling, zoodat men ons alleen het ver wijt zou kunnen maken, dat we te zuinig geweest zijn. Dhr. 't Gilde acht het een zaak van blind vertrouwen in het beleid van B. en W. Als het dus verkeerd mocht loopen, draagt de Raad geen verant woording. De Voorz. is het daar niet mee eensde Raad heeft de voorstellen 14 dagen in studie gehad en kon er dus vrij zijn meening over zeggen en voor stellen indienen. Hierna worden de voorstellen z.h.s. aangenomen. Ter verduidelijking willen we hier nog even resumeeren, dat nu de aanslag der Personeele Belasting gesteld wordt op het bedrag der hoofdsom plus 40 opcenten (zooals thans voor de gemeente geheven worden). Er was geen. voorstel omtrent rangschikking in de Fondsbelas ting, zoodat de gemeente alsdan gerangschikt wordt in de le klasse. Om het budget sluitend te maken is het echter noodig op de Fondsbelasting (naar raming f 47.000) 70 opcenten te heffen, hetgeen overeenkomt met een factor 1,2 der tegenwoordige ge meentelijke inkomstenbelasting. Teneinde die 70 opcenten te kunnen heffen was het echter noodig het aantal opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen te verhoogen van 60 op 80 en die op de onge bouwde eigendommen van 15 op 20. Deze wijziging heeft een verhooging met f 1200 voor de gebouwde en f567 van de on gebouwde eigendommen tenge volge. Burg. en Weth. gaven in hun toelichting nog te kennen, dat volgens het voorloopige ontwerp der gemeentebegrooting 1931 in dien de inkomstenbelasting vol gens het geldende tarief zou moeten worden vastgesteld, de belastingfactor zeker op 1 5 zou moeten worden gesteld. Ten slotte zal dus ieder be lastingplichtige in deze gemeente volgens de nieuwe belastingen, naar Burg. en Weth meedeelen, voor de gemeente in totaal min der moeten betalen, terwijl het totaal begrootingscijfer voor 1931 eerder stijgende, dan in daleude lijn zal zijn. 7. Verzoek stichting Moeder- heil". Van het Bestuur der stichting „Moederheil" te Ginneken is een verzoek ingekomen om subsidie. Deze stichting heeft ten doel a. verzorging van ongehuwde moeders en hare kinderen b. opleiding van vroedvrouwen en kraamverpleegsters. In de stichting zijn 87 moeders en 137 kinderen opgenomen, ter wijl volgens de toelichting de gemeenten bij een subsidie van f 25 recht hebben op 15 vrije verpleegdagen en voorts f 2 per moeder en f 0.75 per kind en per dag betalen. B. en W. stellen voor om af wijzend te beschikken, wat z.h.s. wordt goedgevonden. 8. Trottoir aan den Nienwen- djjk. Bij de vernieuwing van den Nieuwendijk bestaat het plan, om langs de Oostelijke zijde van dezen weg langs de woningen in hellende richting een voetpad te maken. Het komt B. en W. voor, dat met dezen maatregel de vrijheid en de veiligheid voor den voet ganger niet is gewaarborgd bij het drukke verkeer aldaar. De Voorz. zegt, dat hierover met de Directie van de Prov. Waterstaat is gesproken en ge tracht een verhoogd voetpad te verkrijgen. Ofschoon het gevaar werd on derschreven, kon geen toezegging worden gedaan, om daar een zaudsteenbouw van het Romaan- sche huis. Alles iu deze omge ving was zwaar en somber. Lang de Kurfürstendamm werd het uitzicht vrooljjker. De ver gulde rasterwerken der balkons gaven een indrnk van welstand door half gesloten stores blikte het oog in weelderig gemeu bileerde kamershet licht van kroonluchters kleurde gordijnen en behangels. Mijn vriend Bast bleef lang zwygen, de armen over elkaar geslagen. Hij dampte aan een sigaar, pufte rookwolkjes en scheen zich om niets te bekom meren. Wij waren genaderd tot nog onbebouwde terreinen, waar een trissche koelte woei, die ritselend dorre bladeren voor zich uit dreef. Zoo speelt ook het lot met de verwaohtingen der menscheD, merkte nu Bast op, als tot zich zelf sprekend. Zoo filosofisch gestemd vroeg ik lachend Je bent van daag niet erg spraakzaam. Nog zaken aan 't. hoofd f Misschien wel. Laat die rusten.Is dat daar het station van de Savigoy platz By keek er niet naar es ant woordde NeoD, Stuttgarter Een prachtig gezicht, zei ik, al die verlichte treinen in be weging 't lyken vurige slangeD. Haleusee Ceintuurbaanriep de conducteur. De heer en dame stapten nit wij volgden langzaam. Bast wilde mij de danszalen van de voorstad laten zieD. Waarheen gaan wy eerst vroeg ik. Kom maar mee. Hij volgde bet langzaam voor ons uitslenterende paar. Ia er iets bijzonders met die twee vroeg ik. Ik kan mjj vergissen, ant woordde hjj voorzichtig. Wel, wel, al weer aan 't spenren Kan je niet één avond je uniform vergeten Spreek niet zoo luid. Eo vooral niet laten merkeD, dat wjj opletten. Dat doe ik wel alleeD. Ik begreep, dat ik hem niet moest hinderen. Het paar bleef staan voor het eerste danslokaal en scheen te aarzelen, Bast liep langzamer. Hjj wees met zijn stok naar een aanplak biljet es las. Het paar ging door 6n trad daarop het tweede lokaal bin san. De entrée van de zaal werd versperd door een drom van toeschouwers, een muur van menscben. Bast was vlugger dan iktoen ik met moeite was doorgedrongen, had hij reeds een tafeltje gevonden tegen den wand der zaal. Hjj wenkte mjj naar zich toe, en een kellner bracht gedienstig een tweeden stoel. Ik keek eens rond in de zaal, waar ik nooit eerder was ge weest, en vroeg Ben je hier bekend De commissaris haalde de schouders op. Allieht is hier de eeB of aDder, die mjj kent. Het publiek komt uit alle hoeken van Berlijn. Hoe vroeg je dat zoo Zou dat paartje je mis schien ook kennen Dat zon al heei toevallig zijn. Ik vermoedde, dat de twee, die hjj blijkbaar aobtervolgde, in de nabjjheid moesten zjjn, en keek vorschend in 't rond. Weldra had ik hen in 't oogze zaten maar twee tafels van ons af, en ik bad gelegenheid, ze op mjjn gemak op te nemen. De dame was niet al te jong meer, doch een niet onsympa< thieke verschijning. De eenvea* dl ge blauwe japon, die haar goed AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1