ooi dik Haar Binnenland. Rechtszaken. rekent erop, dat er geen auto's rijden. Dhr. Koster vindt dat ook en hij gelooft zelfs, dat Ged. Staten zulks niet goed zullen keuren De Voorz. zegt, dat het Rijk dat beoordeelt en niet Ged. St Dhr. Koster vraagt stemming met het gevolg, dat punt 1 wordt aangenomen met 7 tegen 3 st (Tegen de h.h. Kruijsse, Koster en Wolfert; en punt 4 met 9 tegen 1 stem van dhr. Koster.) 4 Woninghuur in de Juliana straat. Door B en W. wordt voorge steld, om de toeslag van de Gemeente op de huren der be woonde woningen van de Ver tot verbetering van Volkhuisves ting in de Julianastraat, te ver minderen. Bij besluit van 24januari 1928 is door den Raad besloten om van Gemeentewege een toeslag van f 1 per week tot wederop zegging toe te verleenen. Waar de loon- en levensstan daard sindsdien veranderd zijn, meenen B. en W., dat het oo- genblik gekomen is om een voorstel te doen, deze toeslag regeling in zooverre te herzien, dat in den vervolge van Ge meentewege f0 50 per week en per bewoond pand zal worden toegekend en deze regeling te doen ingaan met ingang van 1 September a.s De betrokken Vereeniging is over deze aange legenheid gehoord en adviseert ook in dezen zin. Dhr. Van de Bilt had liever gezien, dat was voorgesteld om degenen die kunnen, de volle huur te laten betalen en wie niet kunnen, zooveel toeslag te geven, als B. en W. noodig achten. Het bouwen van die woningen wordt beschouwd als een sociale maatregel en uit dat oogpunt moet men rekening hou den met de sociale nooden. Er zijn er, die f 2000 inkomen heb ben en voor dezulken is toch geen toeslag noodig De Voorz. zegt, dat al meer malen is overwogen, maar aan zoo'n regeling zijn veel bezwa ren verbonden. Overigens is spr. ook van meening, dat er men- schen wonen, die daar niet thuis behooren, maar men kan ze er toch niet uitzetten Nu wilden B. en W. niet het volle pond, maar geleidelijk den toeslag af schaffen. Nu de helft en b.v. in April de rest. Dhr. Van de BiltDan zijn de minderen de dupe en dat zijn juist de menschen, die elders moeilijk aan een woning komen. Spr. is er tegen, dat degenen, die groote inkomens hebben, den vollen toeslag krijgen. Zoo'n splitsing kan wel een beetje werk geven, maar het is toch niet on overkomelijk Dhr. Oggel is het met die ge dachte volkomen eens. Hij heeft destijds he.tzelfde voorstel gedaan, en het is ook toegepast. Later stuitte het op groote bezwaren voor de Vereeniging en is men ermee opgehouden, wat spr. erg speet. Om nu dien maatregel weer in te voeren, zal moeilijk zijn voor de Vereeniging, die er dar. veel werk mee heeft. De Voorz. gelooft, dat de men schen tegen deze regeling geen bezwaar zullen hebben. Dhr. van de Bilt: Het zou me spijten, dat enkelen er de dupe van mochten worden. Dhr. P. de Feijter vindt, dat als het inkomen ernaar is, het toch billijk is, dat de menschen de volle huur betalen. En dus zou hij willen, dat wie meer dan f 1000 verdient f 4 en wie minder heeft, f 3 betaalt. Dhr. Kruijsse zegt, dat de Re geering juist erop stond, dat er voor Rijksambtenaren enz. huizen beschikbaar waren. Dhr. Van de BiltMaar dan ook zonder toeslag Dhr. Dieleman begrijpt niet, hoe B. en W. ertoe komen, om de huur te verhoogen, want f3 huur is genoeg; ze zijn geen f4 waard. En als het nu menschen waren, die veel meer verdienen, dan is 't wat anders, maar die zijn er niet veel. De huur moet zijn gelijk aan het dagloon en Jcunnen B. en W. nu zeggen, dat een werkmansloon tegenwoordig f 4 is Spr. voelt wel iets voor de meening van dhr. van de Bilt, maar ook dat is nog niet in orde, want we gaan nu de menschen een gulden uit den zak kloppen, omdat ze tijdelijk iets meer ver dienen. Het zal voor velen nog een bezwaar zijn om er te kunnen blijven en toch zijn de huizen gezet, om juist die menschen aan woningen te helpen. Spr. zou willen voorstellen om f4 te doen betalen door hen die geen f 1000, zooals de F. zegt, maar f1500 en meer verdienen. De Voorz.En dan geen kin deraftrek Dhr. J. de Feijter: Juist, mijn heer de Voorzitter, dat wilde ik ook opmerken, want we weten allen, dat het een onnoemelijk verschil is, of men een gezin met geen of met 3 en meer kinderen heeft. En daarom is het beter geen norm aan te nemen. Dhr. Dieleman Zou het niet nog niet beter zijn het zoo te laten en B. en W. hun voorstel terugnamen Die huizen hebben toch al heel wat opgebracht (algemeen gelach). Dhr. van de Bilt: Gekost be doelt ge Dhr. DielemanNeen, neen Ze hebben zeker al 14 a f1500 opgebracht, want ze zijn slecht onderhouden. De Voorz.De menschen zijn er toch erg over tevreden. Dhr. Dieleman ln den laatsten tijd wel, maar dat heeft jaren geduurd. Dhr. van de Bilt merkt op, dat die huizenbouw groote verliezen geeft en de gemeente er jaar lijks veel bij moet leggen. Dhr. 't Gilde vindt het ook niet billijk, dat de een belas ting moet betalen, omdat de an der goedkoop zou wonen, of schoon dat toch noodig kan zijn En als er huurders zijn die goed verdienen, zijn er weer anderen, die een zwaar gezin hebben en daarom moest die huur progres sief geregeld zijn. Spr. zegt, dat er altijd "nog een raadsbesluit ligt, dat B. en W. vrijheid heb ben om, als 't noodig is de huur kunnen wijzigen, maar daar komt in den regel niet veel van en daarom zal spr. tegen dit voor stel stemmen. Dhr. Koster zou het ook beter vinden, dat B. en W. hun voor stel introkken, tot later. De Voorz. zegt, dat daar geen bezwaar tegen is. Met alg. st wordt zulks goed gevonden. 5. Verzoek van herbergiers. Door de afd. Terneuzen en om streken van den Ned. Bond van koffiehuis- en restauranthouders en slijters is een adres ingezon den, waarin deze te kennen geven dat bij de nieuwe belasting regeling de Raad het in handen heeft om wijzigingen te brengen in den bestaanden toestand, ten aanzien van de belasting op billards dat belasting op werktuigen en gereedschappen, welke de nering doende noodig heeft voor zijn broodwinning, toch zeker in strijd is met alle billijkheid en het dus hoog tijd wordt haar uit den weg te ruimen dat dit volkomen van toepassing is op billards, geplaatst in koffie huizen en adressante daarom ver zoekt dien grondslag te verwijde ren dat het gemis van die inkom sten slechts gering kan zijn en en aan de billijkheid wordt tege moet gekomen en de pers. bel. meer in overeenstemming zal zijn met het karakter van verterings belasting. De Voorz. zegt, dat het bekend s, dat de Raad die belasting wijzigen kan, doch B en W wenschen er afwijzend op te beschikken» Z. h. s. wordt alzoo besloten. (Wordt vervolgd.) Prinselijk bezoek. De japansche prins en prinses Takamatsoe, die op hun Euro- peesche reis in Nederland ver toeven, bezichtigen onze nationale bezienswaardigheden deZuiderzee werken, Philips Eindhoven, Delft, onze marinehaven Den Helder, etc. Woensdag, toen de Japansche Prins en zijn gemalin zich met hun gevolg in hofaufo's, van Scheveningen komende, naar Soestdijk begaven, waar ze door de Koningin zouden worden ont vangen, is op den Haagweg onder Voorschoten, ter hoogte van „de Vink" een der konink lijke volgauto's waarin eenige leden van het Japansche gevolg zaten, bij het plotseling uitwijken voor een vrachtauto met de achterwielen geslipt en tegen een bcom gereden, waarna de auto in een gat van den berm van den weg terechtkwam De auto werd ernstig bescha digd. De inzittenden zijn er zonder letsel afgekomen. Ze zijn in een reserve hofauto overgestapt. De Koningin heeft den Japan- schen Prins Nobuhito Takamat soe en zijn gemalin, Prinses Ki- kuho Takamatsoe ten Paleize der Koningin-Moeder te Soestdijk in audiëntie ontvangen, waarna het Japansche vorstelijke echtpaar aan het noenmaal der Konink lijke Familie deelnam. De Konin gin heeft prins Takamatsoe het Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw verleend. Hat Ned eskader ln Antwerpen. Vrijdag hebben vice-admiraal Quant, de officieren en de be manning van het Nederlandsch eskader een krans gelegd bij het monument der Antwerpsche ge sneuvelden. Met muziek der ma rine voorop, trok de troep onder groote belangstelling door de stad naar het gedenkteeken. Daar werd carré gevormd, terwijl de reusachtige krans van prachtige rozen en gladiolen aan den voet werd neergelegd. Op de linten in de Nederland- sche kleuren stonden de woorden „De Koninklijke Nederlandsche Marine, aan hen die vielen voor het vaderland". De indrukwekkende plechtig heid welke slechts kort duurde werd o.a. bijgewoond door oud minister Posthuma en den heer Heringa, chef der afd. handel en nijverheid, van het departement van arbeid, handel en nijverheid. In den namiddag gaf het mu ziekkorps der marine onder lei ding van den heer Leistikow, een concert op de tentoonstelling. Kroonprins Leopold is Zaterdag incognito aangekomen voor een bezoek aan het Nederlandsch eskader. De prins werd aan boord van de Jacob van Heems- kerck door vica-admiraal Quant temidden van zijn officieren ont vangen. De bemanning presen teerde het geweer, terwijl de scheepskapel het Belgisch volks lied speelde. De prins bracht ook een bezoek aan de twee duikbooten. Het eskader had de Belgische en Nederlandsche vlag gen geheschen. Na het bezoek keerde de prins naar Brussel terug. Gisterenvoormiddag om 10 uur zijn de oorlogsbodems vertrokken, ten afscheid door duizenden toe gejuicht, terwijl de Hollandsche mariniers niet ophielden met wuiven. Het eerst vertrokken de onder zeeërs en daarna de Witte de Witt en ten laatste de Jacob van Heemskerck. Ter eere van den burgemeester van Antwerpen die voor het vertrek nog even afscheid kwam nemen van admiraal Quant werd door een muziekkorps van de marine de Brabanconne ge speeld. AXEL, 8 Aug 1930. Op 23 en 30 Aug. a s. zullen door de Burgerwacht van den kring ,de Braakman" te Axel de wedstrijden worden gehouden. Deze kring omvat de Burger wachten van Axel, Hoek, Phi- ippine, Sas van Gent, Terneuzen, Waterlandkerkje en Retranche- ment. Er zal behalve de kerps- en üersoneele baan ook een vrije >aan zijn met Bosquet. Door de Burgerwacht alhier zal met 4 korpsen aan de wed- sttydan worden deelgenomen, benevens door 25 schutters ep de personeele baan. De prjjzen zullen bestaan uit luxe voorwerpen en eventueel nog te ontvangen medailles ot andere voorwerpen. Door den heer J. M. Oggel, voorz. der Axelsche Burgerwacht, zullen na afloop der wedstrijden de prijzen worden uitgereikt. Brntaal volk. i Gisterenavond vertoefden te Zaamslag een paar lieden, ver moedelijk Belgen, die te oordeelen naar hunne belangstellende blik ken hier en daar, geen goede plannen hadden. Deze vermoe dens zijn zoo goed als bewaar heid. Een paartje was per fiets uit en bracht bezoek aan een meubel winkel, terwijl ze hun fietsen voor het winkelraam lieten staan Wie schetst echter hunne verba zing, toen ze wilden vertrekken er. hunne fietsen waren verdwenen. Een later onderzoek bracht uit, dat terwijl de laatste tram in de richting Axel reed, iemand twee mannelijke wielrijders in dezelfde richting zag rijden, welke niet van licht waren voorzien. Men is nog zoekend naar de daders. De heer M. Nieuwenhuize, onderwijzer aan de O. L. school te Hoek, is benoemd tot hoofd der openbare school te Oud- Sabbingen, gemeente Wolfaarts- dijk. Door wijlen den heer L. Kolijn werd f 2500 gelegateerd aan de vereeniging .Het Groene Kruis" te Hoek. Een flinke som is bovendien geschonken aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk. Vermoedelijk zal voor dit bedrag worden gesticht een rusthuis voor ouden van dagen, wat feitelijk de bedoeling was van den erflater. Tern. Crt. Dinsdagavond is te Sint Jansteen overleden de heer C. Ysebaert, tot voor korten tijd burgemeester dier gemeente. De overledene is op 6 Mei 1856 te Sint Jansteen geboren en werd er in 1889 burgemeester, als opvolger van zijn broeder. Sedert Maart van dat jaar was hij ook lid van den gemeenteraad en bekleede die functie tot aan zijn dood. In 1893 werd de heer Ysebaert gekozen als lid van de Prov. Staten, tot hij in 1909 aftrad. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau en droeg het gou den kruis: pro ecclesia et pon- tificehij ontving ook het kruis „Pour le merite" van den Koning van België. Door het inslaan van den bliksem ontstond Woensdagmid dag brand in de landbouwschuur van den heer Iz. de Smidt te Oostburg. De schuur brandde geheel af. Daarbij kwamen een tweetal paarden, een viertal var kens en eenige konijnen om, ter wijl verder de geheele inhoud der schuur, op enkele machines na, die nog konden worden gered, verbrandde. Verzekering dekt de schade. Verbetering. Wie het raadsverslag in ons blad heeft gelezen, zal reeds be grepen hebben dat we in ons vorig nummer een fout hebben gemaakt. We hadden nl. ge meld, dat het besluit genomen was om de toeslag op de huis huur van de woningen in de Julianastraat met de helft te ver minderen. Dit was voorbarig, want de heeren waren het er nog niet over eens, zoodat het voorstel werd ingetrokken en het nog in overweging wordt ge nomen. Loop der bevolking. Gedurende de maand Aug. zijn in deze gemeente Ingekomen: Elisabeth Dieleman, dienstb., Stationair. G 23, van Rotterdam. Cornelis Goossen en gezin, arbeider, Magrette N 45, van Zaamslag. Jacoba J. Rottier, dienstbode, Gentsche Vaartstr. C 57, van Middelburg. Amelie Scbaeffer, zonder be roep, Sluiskil P 34, van Neuzen. Wed. v. d. Bos geb. de Block, tonder beroep, Buitenweg H 13, van Deu Haag. Camillus de Block, machinist, Buitenweg H 13, van Deu Haag. Recé E. J. Mangnus, timmer man, Noordatr. B 57, van Bosch- kapelle. Gustaat P. D'hert en gezin, electricien, Sluiskil P 35, van Westdorpe. Gerard de Rijke, zonder be roep, Juliaaaatr. E 113 van St. Maartensdijk. Herm. NunniBk en gezin, op zichter, Sluiskil P 35a, van Saa vau Gent. J03. Scruylaert, bankwerker, Kanaalkade A 99c, van Hon- tenisse. Adriaua Bom, zonder beroep, Nieuwstr. G 85, van Zeist. Catharina Naejje, dienstbode, Weststr. D 27, van Botterdam. Gerrit Slagbuis, ijzerbewerker, Sluiskil P 35 bis, vau Eind hoven, Maria L. van Ecke, dieistb., Buitenweg H 31, van West dorpe. Pieter Jansen, zonder beroep, Noordstraat B 48, van 's-Heer Arendskerke. Tanneke C. Cornelissen, zon der besoep, Coegorspolder O 47 d, van Zaamslag. L. H. J. de Zoomer en gezin, Chemiker, Sluiskil P 35 bis, van Sas van Gent. Vertrokken: Anna M. de Brouwer, «onder beroep, Buitenweg H 24, naar Westdorpe. Pieter Hagenbeek, timmerman, Nieuw8traat G 76, Daar Arnhem. Aona M. v .Gremberghe, zonder beroep, Kanaal K 27, naar Veld hoven. Magdalena M Saghers, zonder beroep, Oudenweg I 36 a, naar Boschkapelle. Theophilus P. De Windt, tim merman, Slijkstr. E 77 inw., naar Hulst. Camillus H. Sijs, landb. kn., Sassiug P 20, naar Overslag. Pieter Jan Faas, arbeider, Spui N 103, usar Zaamslag. Stapüanus J. de Bruyn, arbei der, Sluiskil P 35, naar Urmond. Cornelia P. Koekkoek, dienst bode, Port L 27, naar Den Haag. Maria de Groote, idem, West straat D 64, naar Hoek. Anna Maria de Ryk, idem, Markt C 44, naar Boschkapelle. Predikbeurten te Axel. Zondag IO Augustua 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/i ure Da. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. P. van Striën (van Veere). Nam. 2,30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Leeskerk. Woensdag 13 Auguatua. 's Av. 8 ure Ds. J. Fraanje (van Barneveld). Faillissementen. Noord-Holland (excl. Amster dam 41, Amsterdam 49, Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rot terdam) 34, Den Haag 24, Rot terdam 22, Utrecht 20, Geldeiland 13, Noord-Brabant 23, Limburg 10, Zeeland 9, Friesland 11, Gro ningen 2, Drente nihil, Overijssel 13. Totaal over Jnli 271 faillis sementen. Totaal vanat 1 Jan, 1617 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1646 faillisse» men ten i Als men 200 nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen de han den wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken dóór het haaronmiddèllijk daarin opge nomen en het gevolg hiervan is dat Uw haar mooier en dikker wordt en boven dien na het kammen den geheelen dag keurig blijft iltten,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2