Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 38. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 5 Aug. 1930. Aanwezig de heeren F. Blok, burgemeester, J. M. Oggel en A. E. C. Kruijsse, wethouders, M. W. Koster, A. Esselbrugge, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, F. Die leman, J. de Feijter en P. de Feijter. Afwezig de h.h. Ch. Claessens en A. Th. 't Gilde. Voorzitter de burgemeester. Secretaris de heerJ.L J. Maris. De Voorz. opent de vergadering om 10 uur met het gebedsformu lier en stelt aan de orde de agenda. 1. Notnlen. De notulen der vorige verga dering worden zonder opmerking goedgekeurd. 3. Ingekomen stukken. a. Bericht van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van verschillende vroeger genomen raadsbesluiten betreffende verkoop van gemeentegrond. b. Idem betreffende de ge- meentebegrooting 1930. c. Idem betreffende wijziging der begrooting 1929. d. Idem der verordening voor motorrijtuigen. Bericht van Ged. St., dat ontheven moeten worden van forensenbelasting F. Dieleman, te Zaamslag D 25 en A van Grem- bergen, Koewacht D 130. f. Koninkl. goedkeuring van de verordening voor afslag op de Kaaiwal. g. Proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger dd. 25 Juni. Het batig slot over 1929 be draagt f 13.796,80, de inkomsten over 1929 f218.112,27, id. 1930 f41.107,42, totaal f273 016,49 Uitgaven over 1929 f 206 561,19 en over 1930 f 32.355.45, totaal f238.916,64. Alzoo in kas f 34 099,85, over eenkomend met de aanwezige gelden en bescheiden. h. Bericht van I. de Feijter, dat hij de benoeming als lid van de schattingscommissie voor de inkomstenbelasting aanneemt. i. Schrijven van den direc teur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, den heer W. Krul, waarbij deze medeelt, dat diverse vooraanstaande indu- striëelen in Z. Vlaanderen voor namelijk behoefte hebben aan drinkwater voor hun personeel en aan voedingswater voor de stoomketels hunner bedrijven en deze met hem van meening waren, dat de hoeveelheid water voor industriëele doeleinden, waarop in de diverse rapporten van zijn dienst is gerekend, vol doende zullen zijn, om aan de behoefte der groot-industrie te voldoen. Dhr. Dieleman zegt, dat men aan dat antwoord niet veel heeft. Wat daar in staat, is al honderd maal gezegd en dat was ook te verwachten. Spr. had echter gaarne uitvoeriger antwoord ver wacht, nl. meer slaande op de gestelde vragen, die gesteld zijn aan de groot-industriëelen, b.v. omtrent de hoeveelheid water, die ze noodig hebben en in hoe verre ze bereid zijn tot en voor hoeveel ze willen deelnemen in het stichtingskapitaal. We hebben nu weer een eenzijdig advies, tnaar jndien er een antwoord was van de fabrikanten, konden we daarop ingaan. De Voorz. zegt, dat er al zoo vaak- is gezegd, dat er vol doende water was en er dan gevraagd werd, heeft U het zwart op wit. Nu hebben we het hier officiëel van het Rijksbureau. Ook verwacht spr., dat binnen kort nog wel antwoord zal komen van de industriëelen. Dhr. Dieleman zegt, dat de behandeling van het adres niet geheel juist is. .Er is besloten, dat B. en W. er advies over zouden inwinnen. En nu kon dit evengoed gebeurd zijn bij de industriëelen als bij het Rijks bureau. De Voorz.: Juist, maar nu we een Rijksbureau hebben, ligt het toch voor de hand, dat we daar onze inlichtingen vragen. De stukken a tot i worden voor kennisgeving aangenomen. j. Schrijven van de Broeder schap van gemeente-ontvangers in Nederland, als volgt: Naar we vernemen, wordende kosten van zekerheidstelling van den ontvanger uwer gemeente nog door dezen zelf betaald hetgeen ons aanleiding geeft beleefd uwe aandacht voor het volgende te vragen. Reeds vele gemeenten hebben die kosten, voor hare rekening genomen. Voor Zuid-Holland is bij prov. voorschrift vastgelegd, datEven- tueele kosten van huur, enz. voor kantoor van den ontvanger, als mede kosten van zekerheid stelling moeten uit de gemeentekas worden be streden Ook bij het Rijk is men daarin reeds voorgegaan. Zoolang echter voor de gemeen ten de verplichting nog bestaat, meenen adressanten, dat er aan leiding is die kosten, die geacht worden het gemeentebelang te treffen, aan den gem.-ontv. te restitueeren. Hiertoe zal te meer aanleiding bestaan, nu naar onze meening het salaris van den ontv. onzer gemeente niet is in verhouding tot de werkzaamheden en de financiëele verantwoordelijkheid. Op vorenstaande gronden mee nen zij te mogen verzoeken voor komende kosten van zekerheid stelling uit de gemeentekas van den ontv. te restitueeren. Zonder hoofd, stemming wordt besloten dit schrijven, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen, onder opmerking, dat wanneer een dergelijk gezegeld verzoek was ingekomen, van B. en W. geen voorstel tot inwilliging zou gedaan zijn. b. Mededeeling van den Voorz. dat naar aanleiding van een in gezonden verzoek van de raads leden 't Gilde, Dieleman, Claes sens en Esselbrugge, om een in grijpende verbetering te bevorde ren inzake de zwemgelegenheid op „het Plaatje", met den eigenaar is geconfereerd, om in dien toe stand verbetering te brengen. Hiervan is het resultaat, dat de zwemgelegenheid als volgt toe gankelijk is gesteld voor vrouwen en meisjes van 1 tot 5 uur n.m. en voor mannen en jongens van 5.30 tot 9 uur n m. Wat het overige betreft, n.l. om de kleedgelegenheden uit te brei den en de zwemgelegenheid te verbeteren, stuiten B. en W. niet alleen op de groote kosten van oprichting en op de jaarlijks terugkeerende kosten, maar ook op het feit, dat het water, dat eigendom is van den Polder Be oosten- en Bewestenbleij, verpacht is als vischwater. De Voorz. zegt, dat nog pas een brief is ingekomen, gedateerd 31 Juli, van den volgenden in houd Het trok onze aandacht, dat in Uw laatste vergadering bij de bespreking over de zwemgelegen heid zoo ongeveer werd uitgegaan van de gedachte alsof de kleine kreek eigendom der gemeente is. Wij mogen U beleefd onder de aandacht brengen, dat dit toch inderdaad niet zoo is. Ten over vloede naar wij hopen deelen wij U mede, dat die aan onzen polder behoort. Mocht de onderwerpelijke zaak bij U nog eens in bespreking komen, dan zouden wij het op prijs stellen, dat met dit feit ook eenige rekening werd gehouden, wanneer dit althans niet te veel gevergd is. Voor het overige deelen wij U mede, dat het in or.s voornemen ligt, t. z. t. ter zake van deze aan gelegenheid maatregelen te treffen. Het Bestuur van den polder Beoosten- en Bewestenblij, De Dijkgraaf, P. Vael. De Ontvanger-Griffier, Boggende. De Voorz. merkt op, dat in dit schrijven den indruk wordt ge geven, alsof we niet wisten, dat de Kreek eigendom van den polder was, maar dat is onjuist, want hij herinnert zich, dat in de vorige zttting verschillende sprekers ge zegd hebben, dat de kreek als vischwater was verpacht en er alzoo geen zeggenschap over was. Spr. acht dit voldoende be kend, zoodat dit schrijven over bodig was. Dhr. Dieleman zegt dat ook wel geweten te hebben, maar dat doet volgens hem niets ter zake, Het ging erover, dat de wijze waarop daar gezwommen werd niet in orde was. Het schrijven wordt voor ken nisgeving aangenomen. 1. Mededeeling, dat naar aan leiding van het verzoek van dhr. Dieleman in de vorige zitting, om verbreeding van het Spuipadje, een onderzoek is ingesteld en een begrooting van kosten is ge maakt voor die verbreeding, in clusief aankoop van grond voor de benoodigde breedte. De ra ming is f3500. Het resultaat is dat B. en W voorstellen, niet tot verbreeding van dit pad over te gaan. De Voorz. zegt voorts, dat hi kort na de vorige zitting met den gem.-opz. het pad heeft bezien en den indruk kreeg, dat het pad goed lag, althaes er geen klachten over behoefden in te komen. Het is wel smal en als het 50 c.M. breeder gemaakt kon worden zou het beter zijn, maar het blijkt dat de kosten daarvoor nogal hoog zijn. Dhr. Dieleman vraagt of het wel noodig is, dat die grond wordt afgestaan Het is nu toch ook geen eigendom van de ge meente en het gaat toch goed. In elk geval zal er toch ingegrepen moeten worden. Door den fa- brieksbouw is het pad van meer beteekenis geworden en later zal het toch moeten verbreeden. De Voorz, gelooft niet, dat de tijd er al geschikt voor is. De werkmenschen zijn daar allen tijdelijk werkzaam en daarom is het beter eens af te wachten, in hoever het later noodig is. Want als we nu gaan verbreeden, ko men er misschien later weer menschen, die er met een kar over willen en dAt moeten we voorkomen. Het mag geen weg worden. Dhr. DielemanDat behoeft ook niet, maar bij het drukke verkeer veel menschen van Spui gaan er ook over, als ze op Sluiskil ter kerk gaan is het noodig. Nu loopen ze 't graan kapot en dan komen er klachten. Spr. ziet niet in dat de kosten zoo moeten zijnhoe hoog ang is 't? De Voorz.1670 M. Dhr. Kruijsse gelooft dat de kosten bij aankoop nog wel grooter zullen zijn. Dhr. Dieleman gelooft, dat de eigenaars blij zullen zijn, als ze van het ongerief af zijn en wel toestemming zullen geven om het pad breeder te maken. Dhr. Kruijsse Neen, neen, de grond zal overgenomen moeten worden en dat is bezwaarlijk want dan zit de gemeente met een strook grond tusschen die andere eigenaars. Dhr. Dieleman Later zal het toch moeten. En bovendien, er zijn in de kom mooie straten met trottoirs, laten de buitenmen- schen nu ook eens profiteeren (Dhr. 't Gilde komt ter verga dering De Voorz.Als later de nood zakelijkheid blijkt, zal er zeker ingegrepen worden, maar nu is het te vroeg. Dhr. van de Bilt zegt dat het Spuipad nu tamelijk goed ligt en verbreeding geen verbetering zal brengen, want nu is het ook breeder dan begaanbaar is, maar het groeit steeds dicht. Alleen voor het passeeren is het te smal. En dan vraagt spr. is het wel een fietspad Het is een voetpad en spr. heeft wel eens gehoord, dat de eigenaren er al op gesproken hebben en het niet meer willen hebben 1 Dhr. Oggel heeft het pad ook wel eens breeder gezien. Het is toch tot 75 c.M. verhard Dhr. v. d. BiltDat komt om dat het niet druk genoeg beloo- pen wordt, anders zou het gras er niet op kunnen groeien, waar door het smaller wordt. Dhr. Dieleman F.r wordt mid den op het pad gereden en ook iigt er nog een sloot naast. De Voorz. zou de bespreking er over willen stakenhet is voldoende besproken en laten we verder afwachten. Dhr. P. de Feijter meent, dat de Voorz. het pad op een gunstig tijdstip gezien heeft, want nu wordt er weer over geklaagd. Het pad ligt bovendien ook gedeeltelijk op Neuzensch grond gebied. We zouden er dus weinig mee opschieten, als wij het pad verbeterden en het overig deel bleef een modderpoel. De Voorz. zegt, dat men zich met een andere gemeente niet in kan laten. Ieder zorgt voor zijn gebied en spr. begrijpt niet, dat het pad nu ongeschikt kan zijn, nadat hij het pas heeft gezien. Dhr. de Feijter zegt vernomen te hebben, dat Huijssen het pad met een tractor had stukgereden. De Voorz.Dat zijn omstandig heden, die niet te voorzien zijn en dus kan men daar geen reke ning mee houden. S. Afsluiting van straten. De Voorz. zegt, dat het al meer malen in het College van B. en W. een punt van bespreking is geweest om verschillende straten in de kom, ten behoeve van de veiligheid, geheel of gedeeltelijk af te sluiten. In de laatste zitting is den heer Esselbrugge toegezegd, dat een dergelijk voorstel in de eerstvol gende vergadering aan den Raad zal worden voorgelegd, en dus stellen zij voor om le de Nieuwstraat van af de Stationstraat, richting Station,voor alle motor- en andere rijtuigen af te sluiten 2e de Oosterstraat van af de Julianastraat, richting Kerkdreef, voor alle motor- en andere rij tuigen af te sluiten 3e de Slijkstraat, die de Oos terstraat met de Koestraat ver bindt, voor alle motor- en andere rijtuigen in beide richtingen af te sluiten en 4e de Schoolstraat, die de Noordstraat met de Kerkdreef verbindt, voor alle motor- en andere rijtuigen in beide richtin gen af te sluiten. Dhr. Koster kan zich met punt 1 niet vereenigen. Hij gelooft niet, dat het verkeer in de Niéuw- straat gevaar oplevert en afslui ting zal in de practijk zeer moei lijk zijn. Het is een heele omweg en spr. betwijfelt of er de hand aan gehouden zal worden. Met punten 2 en 3 is hij het eens, maar punt 4 acht hij ook niet noodig. Welk gevaar dreigt in de Schoolstraat? Dhr. Esselbrugge juicht het toe, dat de Nieuwstraat in het voor stel is opgenomen. Hij komt er vaak en staat soms verwonderd, dat er geen ongelukken gebeuren bij al die schoolkinderen. Even zoo in de Schoolstraat. Er is daar toch laatst een koe aange reden, omdat men uit de School straat komend geen uitzicht heeft. En ook voor het onderwijs is het storend, als er karren of wagens langs de school rijden. Dhr. 't Gilde sluit zich volko men bij dhr Esselbrugge aan. Dhr. Dieleman vindt het be zwaarlijk, dat alle vervoer door de Julianastraat geleid wordt, om dat de steenen er niet tegen be stand zijn. Voor de scholen vindt hij het wel goed, die mogen wel wat rustiger zijn. De Voorz. zegt, dat goede klin kerwegen wel tegen zwaar ver voer kunnen, getuige de weg Goes—Middelburg. En moest het noodig zijn, dan nog kunnen we den weg verbeteren dat moe ten we toch doen ter wille van het gevaar. Ook is de Juliana straat een ruime en breede weg. Dhr. Oggel wijst erop, dat deze klinkers beter zijn dan de eerste en een goede keiweg is tweemaal zoo duur als een klinkerweg. Dhr. Kruijsse merkt op, dat alle vervoer van den Buthdijk reeds door die straat gaat. Dhr. Dieleman vraagt of de menschen die in bedoelde straten wonen er toch mogen rijden De Voorz.Ja, natuurlijk. Dhr. Esselbrugge Dat heb ik toch b(j mijn eerste betoog in de vorige zitting ook gezegd Dhr. Kruijsse zegt dat hij daar over gedacht heeft en vindt dat daarin juist het gevaar schuilt, want als een vreemdeling er eert auto in ziet rijden, zal hij zelf dien weg ook volgen en dan Wordt het onveilig, want men AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1