Binnenland. Op Reis. Gemengd Nieuws. staatje van de bedragen volgens de verordening tot heffing van een gemeentelijke inkomstenbe lasting en de Gein. Fondsbelasting dus oude en nieuwe verordening. In 1931 vervalt op de Gemeente- begrooting de uitkeeringen van de Wet van 24 Mei 1897 (Stbl. No. 156): Uitkeering vergoeding per in woner f 7 400. Uitkeering vergoeding jaarwed de B S. f 600. Samen f 8 000. Opbrengst G. 1. B. f 90 0000. Totaal f98 000 In 1931 komt daarvoor in de plaats Uitkeering ex art. 3b der nieuwe wet f 30.000. Uitkeering jaarwedde Burg. en Secr. f 3.000. Uitkeeiing opbrengst Grond belasting f 14 800. Uitkeering opbrengst personeele belasting f 18 000. Totaal f 65.800. Het verschil is f32 200. Dit bedrag moet worden gedekt door heffing van opcenten Gem. Fondsbelasting, waarvan de hoofd som f47.000 geraamd is, alzoo een heffing van 70 opcenten noodzakelijk. Wanneer de Gemeente in de 2e klasse geplaatst werd zou men kunnen volstaan met een 60 tal opcenten, doch dit tarief is hooger zooals uit onderstaand staatje zal blijken. f 1.000 9— 8.50 11.20 1.500 28 61 25 50 28.80 2.000 48.53 51 52.80 2.500 69.63 76 50 76.80 3.000 92.63 102— 100.80 3.500 117.29 127.50 124 80 4 000 144.89 153. 150.40 „4 500 175.79 187. 18240 5.000 213.29 221. 214 40 5.500 25529 255— 246.40 6.000 297.26 289 27840 7.000 381 29 357— 344— Ingevolge deze berekeningen werden heden vastgesteld de volgende verordeningen a. voor de classificatie der per soneele belasting, volgens welke de kom der gemeente wordt in gedeeld in de 8ste en het overig deel in de 9de klasse. b. voor de heffing van opcenten op de pers. bel., die hier 40 zullen bedragen. c. op de invordering hiervan, welke zal geschieden volgens art. 263 der gemeentewet. d. voor de heffing van opcen ten voor vaste eigendommen. Op de hoofdsom der grondbe lasting voor de gebouwde eigen dommen zullen 80 en voor de ongebouwde 20 opcenten worden gevraagd. e. voor de invordering dier op centen (art. 263) gemeentewet) De inkomsten hiervan zullen f 14.800 bedragen, of f 1768 meer dan vroeger. f. voor de opcenten der Gem. Fondsbelasting. (Nu ten hoogste 80, doch wordt jaarlijks vastge steld. Mag niet hooger zijn dan die der opcenten op de geb. eigendommen.) g. op de invordering dezer op centen (art. 263 gemeentewet). h. besluit om de gemeente in geen klasse der Gem. fondsbe lasting in te deelen. i. besluit om het getal opcenten op de Gem. fondsbelasting te bepalen op 70, in totaal f 32900 opbrengend. Kameroverzicht. Twee dagen heeft de Eerste Kamer nog vergaderd tot sluiting van dit parlementaire zittingsjaar. Hoofdschotel vormde de behande ling van het suikerwetje. Aan neming daarvan was niet twijfel achtig sinds vaststond, dat de liberale Kamergroep er, evenals in de Tweede Kamer, zijn stem aan zou geven. De vraagi of het gewenscht was iets voor de bietenbouwers te doen, werd algemeen bevesti gend beantwoord. Maar was het daarom noodig tot dit voorstel zijn toevlucht te nemen? Het z.g. compenseerend invoerrecht zal toch ten gevolge hebben en heeft ook inderdaad tot strekking, dat de suikerprijs zal worden verhoogd. Maar tengevolge van de hooge accijnzen is die prijs reeds zoodanig, dat ons land, dat toch zeker nog wel tot de wel varendste van Europa mag wor den gerekend, ten opzichte van het suikerverbruik slechts de tiende plaats inneemt. Had het dus, indien men de bietenver bouwers wil tegemoet komen, niet meer voor de hand gelegen, den accijns te verlagen dan een maatregel te treffen, die de prijzen nog hooger zal opvoeren en der halve het gebruik nog zal doen dalen Men zal ons tegenwerpen, dat dit aan de schatkist eene be langrijke som zou kosten, maar de overschotten van de laatste jaren hebben voldoende aange toond, dat dit bezwaar niet on overkomelijk zou zijn geweest. Een andere maatregel, die o.a. door den heer van den Bergh werd aanbevolen, zou bestaan in het verleenen van eene tijdelijke teeltpremie. Ook deze maatregel zou echter geld kosten, hij zou het onnatuurlijke gekunstelde ka rakter tegen zich hebben en het tijdelijke karakter van dergelijke maatregelen is altijd twijfelachtig Wij zouden daarom aan eene een voudige verlaging van den accijns de voorkeur geven. Maar de Kamer heeft anders beslist en de Regeering gesteund bij haar voor stel om de suiker hier te lande nog duurder te maken. Over de vraag of deze maat regel als protectie moet worden beschouwd, liepen de meeningen uiteen. Prof. Diepenhorst beant woordde de vraag ontkennend, maar gaf toe, dat de heffing een beschermend karakter draagt. Zal men er met dit wetsvoor stel zijn? Wij betwijfelen dit sterk. Reeds nu verklaarde de heer Van Citters, die voorstan der van de wet is, zich geens zins voldaan. Hij wil meer maat regelen tot bescherming van den landbouw in het algemeen en verweet onze Regeering in dit opzicht te weinig activiteit. Maar hij bleef in gebreke aan te geven, welke maatregelen hij uitvoer baar achtte. En daardoor verloor zijn betoog alle kracht, hoewel de rede eene aanwijzing vormde, dat men bij lange na niet tevre den is en spoedig andere eischen zal doen hooren. Ook dit had eene aansporing moeten zijn tot voorzichtigheid. We vermelden tenslotte nog dat de Wegenwet zonder stem ming werd aangenomen en de goedkeuring van het protocol nopens den chemischen en bac- teriologischen oorlog met 39 tegen 3 stemmen. Ook de steun verlening aan de Kon. Lucht vaart Mij. werd zonder stemming goedgekeurd. AXEL, 5 Aug 1930. In de heden gehouden open bare Raadszitting was afwezig de heer Ch. Claessens. Nadat verschillende stukken voor kennisgeving zijn aangeno men werd wegens te hooge kosten afwijzend beschikt op een verzoek om het Spuipad te verbreeden. Als veiligheidsmaatregel werd besloten om verschillende straten voor het verkeer met voertuigen af te sluiten. De toeslag op de huur voor de woningen In de Julianastraat werd verminderd tot f0.50. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om biljarten vrij te laten van pers. belasting. In verband met de nieuwe be lastingregeling werden aangeno men de voorstellen zooals die elders in dit blad zijn afgedrukt. Besloten werd om trottoirbanden beschikbaar te stellen voor het voetpad langs de Oostelijke hui zenrij aan den Nieuwendijk. Over «en voorstel om f 500 beschikbaar te stellen voor ver siering en illuminatie op het Markt» plein tijdens het bezoek van de Koningin en de feesten van den 50sten jaardag van H.M., staakten de stemmen. Z.h.s. werd afgewezen het ver zoek van A. P. Ie Feber, als boekhouder der gasfabriek, en D. van den Berg, als gemeente opzichter, om 3 in plaats van 2 weken vacantie. Met 8 tegen 2 st. werd aan genomen het voorstel van B. en W. om de zekerheidsstelling van den gem. ontv. te bepalen op f 7000. Een voorstel om voor de 6000e bewoner, die in deze gemeente geboren wordt, een spaarbank boekje beschikbaar te stellen met f25 werd z.h.s. aangenomen. Nader verslag volgt. Ingezonden Mededeelingen Bij felle zon en schralen wind de huid beschermen met een weinig Puiol of wat Purolpoeder en vooral tegen den nacht het gelaat, alsook alle schrijnende en stuk gaande huiddeelen inwrijven met Purol, dat dadelijk verzacht en spoedig geneest. Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Plannen voor 16 Augustas. Het was geen talrijk gezelschap, dat gisterenavond ten stadhuize was gekomen om, gevolg gevend aan de oproeping door den Bur gemeester, plannen te bespreken voor de ontvangst van H. M. de Koningin op 16 Augustus a.s. Gezien echter, dat deze per sonen er waren als afgevaardigde, ieder voor een vereeniging, zal het vertegenwoordigde aantal toch wel in de honderden geloopen hebben En dit toch was de bedoeling van het hoofd onzei gemeente, zooals nader zal blijken. Na een woord van welkom deed de Burgemeester mededee- ling van de komst van Z.Exc. den Commissaris der Koningin en den particulier Secretaris van H. M., in verband met de komst der Koninklijke Familie. Het was de bedoeling van H. M., aldus zeide spr., om ook Axel niet te vergeten bij Haar komst naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Axel is de tweede plaats, waar de Koningin eenige minuten zal halt houden, om de begroeting van de inge zetenen in ontvangst te nemen. Vandaar dat spr. de bevolking wenschte op te roepen, om bij de ontvangst van H. M. hunne medewerking te vragen en hij meende dat het best te doen, door uit te noodigen de afge vaardigden der vereenigingen, waarin z. i. de bevolking is be lichaamd. En ofschoon het be zoek van de Koningin aan Axel nu niet officieel is, is er toch wel aanleiding om aan de ont vangst een feestelijk karakter te geven, wat spr. zich als volgt had voorgesteld. Waar er feestplannen bestaan voor de viering van den 50sten jaardag van H. M., kan gevoegelijk van feestviering worden afgezien, maar zou men aan het marktplein door versieringen een feestelijk aanzien kunnen geven. Ter ver dere opluistering kunnen muziek en zang worden ten gehoore gebracht en om een idee te geven van de verschillende plaatselijke vereenigingen, die in ons stedeke eendrachtiglijk H. M. hulde willen betuigen, zou de Burgemeester dan gaarne zien, dat de leden dier verschillende corporatie's zich op het marktplein achter hunne vaandels en banieren schaarden, terwijl ook de school kinderen op het marktplein zullen worden opgesteld Wat de versiering betreft, zullen B. en W. een crediet aan den Raad vragen, zoodat dit van gemeentewege geregeld wordt. Natuurlijk was er niemand, die tegen deze plannen eenig bezwaar had. Alleen toen het op de onderdeelen aankwam, bleek er verschil van meening te bestaan. Doch ook dat was geen bezwaar, want al heel spoedig kwam men tot de overtuiging) dat eigenlijk deze vergadering niet werd ge houden, om onderling te over leggen, hoe men het best zou handelen, maar meer om van den leider dezer vergadering te ver nemen, hoe het programma was vastgesteld en indien daartegen bezwaren mochten rijzen, deze te weerleggen of te ondervangen. Alzoo waren de discussieën spoedig beëindigd; en waar er verder niets meer was mede te deelen, werd de vergadering gesloten. Hierna ging men uiteen met het verlangen om met alle kracht mede te werken tot een geestdriftige en waardige stem ming tijdens het verblijf van H M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H K. H. Prinses Juliana op het rijk versierde marktplein van Axel. Moge de zon het feit in gouden stralen doen schitteren. Concerten op de markt. Het was haast te voorzien, dat het Zaterdagavond niet droog zou blijven. We leven nu jammer ge noeg in een periode, die een uit zondering maakt op den regel zomerweer in Augustus. Toch waren velen naar de kiosk gekomen om de concerten bij te wonen. De Zaterdagavond leent zich daar zoo echt toe en we zouden eigenlijk in overweging willen geven om ons die avonden eens meer te vergasten op muzi kale versnaperingen, als het weer er zich toe leent. Hozanna was het eerst opge treden en trof het nog best. Ze gaven op verdienstelijke wijze eenige nummers, die van ouds bekend zijn en met genoegen nog worden aangehoord door degenen, die deze 30, 35 jaren geleden door Concordia hoorden uitvoeren onder directie van wijlen den heer Minjon. Reeds donkerder werd het toen Concordia aan de beurt kwam en eveneens met goeden moed be zield lustige wijsjes deed hooren, zoodat men zich niet te vlug stoorde aan de eerste regenbui. Maar toen de droppels tot stroo men aangroeiden, werd het den menschen toch te machtig en liepen allen huiswaarts of naar een schuilplaats. Leuk was het toen eenige oogenblikken daarna eenige Ke- nau's onder de parapluie rond de kiosk dansten, alsof de regen hen nog vroolijker maakte. Het duurde echter niet lang of men was ge noodzaakt het concert ontijdig te beëindigen. Behalve deze muziekuitvoerin gen werd er ook hier en daar gevlagd voor den jaardag van de Koningin-Moeder. Het is bekend, dat er meer malen mannelijke krachten uit de zangvereeniging «Asaf" alhier naar Zuiddorpe gingen, om bij den heer Jos. Moerdijk, gemeente secretaris aldaar, zanglessen te nemen. Dit was ook het geval met den heer F. Dieleman, onder wijzer alhier, en wel met het gevolg, dat hij j 1. Donderdag te Gent het diploma behaalde voor middelbaar zangkunst. Te Utrecht slaagde voor het Staatsexamen diploma B, mejuffr. N. C. van Dis te Zaamslag. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van den Koningin Emmapolder de heer A. E. Ver bist te Clinge. Naar men aan de Tern. Crt. mededeelt wilde te Terneuzen een meisje den electriciteitsmeter schoonmaken en maakte daarbij gebruik van een natten doek, met het gevolg, dat zij door den elec- trischen stroom werd getroffen en bewusteloos neersloeg. Terstond werd de hulp van een geneesheer ingeroepen en gelukte het dezen haar na eenigen tijd weer tot bewustzijn te brengen. Mag een Katholiek «Het Tolk" lezen f ln «Het Volk" wordt een heele heibel opgezet, omdat te Sas van Gent een man, die elders in een rooden optocht had meegeloopen en geregeld lezer was van «Het Volk", als peter over een katho liek kind werd geweerd. Het 1 blad noemt dit feit ■.terreur''. Het kan intusschen aan het blad bekend zijn, zegt «De Tijd", dat niet de S. D. A. P. maar de Kat holieke Kerk de voorwaarden be paalt, waaraan de katholieke ge- loovingen hebben te gehoorza men, indien zij tot haar gemeen schap willen behooren. Welnu, door het Doorluchtig Neder- lancsch Episcapaat is uitdrukke lijk verklaard: „De Katholiek, die geregeld anarchistische of socialistische geschriften leest of anarchistische of socialistische vergaderingen bijwoont, komt daardoor in de naaste gelegenheid om zijn geloof te verliezen en kan, zoolang hij deze gelegenheid niet wil ver laten, geen kwijtschelding der zonden verkrijgen en bijgevolg geen sacramenten waardig ont vangen". Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het waterschap Stop peldijk c.a. de heer P. L S- de Maa', te Stoppeldijk. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Juli '30ingelegd f 11263,96, terugbetaald f6014,45. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4150. Gedurende die maand werden 9 nieuwe boekjes uitgegeven en 7 boekjes geheel afbetaald. (xevonde.n. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter staande adressen een damestaschje inhoudende drie portemonnaies, een heerenpolshorloge m et band. Veldwachter Oosting. Vulpotlood en portemonnaie met inhoud. Marechaussee-Kazerne. Kingsford Smith geopereerd. Zondagavond is Kingstord Smith door dr. Koch geopereerd. Het bleek namelijk dat de vlie ger leed aan blindedarm-ont steking. De operatie is volkomen ge lukt en de vlieger zal binnen een paar weken het ziekenhuis kunnen verlaten. Dr. Koch heeft den patiënt echter een lang durige rust voorgeschreven. De Australiër had zich na zijn huldiging naar Veere bege ven. Hier klaagde hij over ver moeidheid en pjjn en werd op name in het ziekenhuis noodig geacht. Toen de pijnen in hevigheid toenamen, ging men tot de ope ratie over. Thans echter zal, na de ver moeiende vluchten der laatste jaren (AmerikaAustralië, Aus traliëEngeland en de Oceaan- vlucht Europa Amerika) een langdurige rust noodig zijn, zoo dat van verdere plannen om naar Australië te vliegen, voorloopig niets kan komen. Bij een bioscoopbrand te Sao Paulo, ontstaan tijdens eene kindervoorstelling, werden 23 kinderen gewond, waarvan 10 levensgevaarlijk. Naar Reuter meldt, was de brand het gevolg van het spelen met lucifers doer •en der jeugdige bezoekers. jEen cycloon. Omtrent een cycloon welke Zondag boven Voorne en Putten heeft gewoed, vernemen wjj nog het volgende. De cycloon kwam tegen zes uur 's middags opzetten en trok in N.O.-ljjke richting over het eiland, vooral tusschen de plaat' sen Heenvliet en Qeervliet, werd groote schade aangericht. Van verschillende boerderijen werden de daken afgerukt terwijl de te velde staande gewassen ver nield werden. De teletoon- en telegraafverbindingen werden door de kracht van den cyolooa volledig gestoord. Zeer vele Zuiver inko men (zonder kind). Gem. ink. bel. (verm, cijfer 1.2) Hoofd som le kl. 70 opc. Gem. Fonds- bel. 2e kl. 60 opc.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2