Voor Heeren. Landbouw. Binnenland. Rechtszaken. besparing op arbeidskosten zoo wel van arbeiders als ambachts lieden, de werkeloosheid in de hand wordt gewerkt. Hoewel men ons kan voor houden, dat de met hypotheek bezwaarde grondgebruiker door de daling van de grondprijzen ook in moeilijkheden komt en een herziening van de rentevoet in vele opzichten gewenscht zal zijn, meenen wij dat dit ons niet mag weerhouden om thans een ernstig beroep te doen op vele verpachters van landerijen en hen te verzoeken alle medewerking te verleenen om de pachtprijzen op een hoogte te brengen, zoo danig, dat de pachters in staat zullen blijven aan al hun ver plichtingen te voldoen. Dit zal kunnen geschieden door voor de thans nog loopende pachtjaren een andere overeen komst op te maken en den pachtprijs opnieuw vast te stellen, en daarbij in uitzicht te stellen, dat voor de komende periode de pachtsom om de twee of drie jaar opnieuw zal worden vastgesteld, al naar de omstan digheden van den landbouw dan zullen zijn. Ten aanzien van nieuwe pacht- contracten zou het zeer gewenscht zijn een bepaling op te nemen, dat de pachtsom tusschentijds, b.v. om de twee jaar zal worden herzien. Voorts wordt met aandrang verzocht om het fatale systeem van verpachten bij opbod geheel te laten varen, opdat de onge zonde. concurrentie worde ge weerd en de tendenz tot onre delijke opvoering van de pacht som worde weggenomen. Op den voorgrond dient te komen de keuze van den pach ter in tegenstelling tot thans, nu de goedheid van de borgen meermalen de maatstaf is voor de vraag of de perceelen zullen worden gegund. Het zal in de gegeven omstan digheden uiterst moeilijk zijn om aan te geven hoe groot de pacht som redelijkerwijze zal kunnen zijn. Toch schroomt het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau niet zich bereid te verklaren van voorlich ting te dienen en schattingen door zijn kring- en plaatselijke deskundigen te doen verrichten Met vertrouwen doen wij een beroep op de welwillendheid van de verpachters om meer dan tot nog toe van deze voorlich ting gebruik te maken. Men diene te bedenken, dat het weinige gebruik dat tot nog toe van de onafhankelijke en deskundige voorlichting der vrij willige pachtbureaux is gemaakt, mede de aandrang op de Regee ring om in de pachtverhoudingen in te grijpen, heeft versterkt. Moge bovenstaand verzoek door talrijke verpachters in ernstige overweging worden genomen. zoekingsinginstituut. De bedoe ling van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw is om den nieuw benoemde op te dragen een omstandig onder zoek r.aar de resultaten van matafto (middel tegen mond- en klauwzeer-v.d. Berg) Het schijnt dus dat men in Den Haag zoo langzamerhand overtuigd wordt van de onbil lijke (Russische) methode, waarop men zaken afmaakt, die haar niet bevallen. In 10 minuten ran Haamstede naar Rotterdam. Aan een uit Zierikzee aan de „N. Rott. Crt." gericht schrij ven ontleenen wij, dat van een vergadering, welke de Vereeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers van Schouwen- Duiveland te Haamstede had be legd, vertegenwoordigers van de Hollandsche Combinatie een landbouwkongsi met kapitaal kracht en van de K.L.M. ge bruik gemaakt hadden om iets te vertellen van hunne plannen, ten einde daarna onder hun leiding een excursie te maken naar den Westeren Ban van Schouwen. De heer Brouwer gaf een uiteen zetting van de wijze, waarop de combinatie het land van den Wester Lichttoren in cultuur zal brengen. Op gemakkelijke finan- ciëele voorwaarden zullen be kwame tuinders grond kunnen verkrijgen voor den teelt van fijne groenten, vruchten en bloemen- Ook zullen er op het duinland schap ten westen van den Licht toren kleine villa's verrijzen, ter wijl tevens een modern badhotel op het programma staat. Daarna vertelde de heer Margadant van den K.L.M. van de toekomstige luchtvaartverbinding, die zoowel passagiers als tuinbouwproducten naar Rotterdam en Engeland zal vervoeren. Het wordt de kortste luchtvaartroute ter wereld n.l. in 10 minuten van den Lichttoren naar Rotterdam. Het gezelschap begaf zich ver volgens in auto's langs een zeer goeden straat- en grindweg naar den Wester Lichttoren, waar men eerst het vliegterrein in oogen- schouw nam, vervolgens den tuingrond met de nieuwste ma chines bewerkt, terwijl ook kennis werd genomen van den reeds ontworpen verbindingsweg naar Renesse. Plan is, dat op 1 Mei 1931 de vliegroute wordt geopend. Het Suikerwetje is gisteren in de Eerste Kamer aangenomen met 24 tegen 17 stemmen. Tegen de soc. en vrijz. democraten. Gisteren zijn de Koningin en de Prinses van de Noorsche reis teruggekeerd. Terncnzen. Aanvoer twee koeien. Albertina, van J. Tollenaar te Hoek, 78,5 p. Emma, van idem, 77,5 p. Ruud veekeu ringen. II. De Nederlandsche week te Antwerpen. Dinsdag is op de reede van Antwerpen aangekomen het Ne- derlandsche eskader, bestaande uit de oorlogsschepen „Heems- kerck", „Witte de With", O 9 en O 10. Het zal in de havens ver toeven tijdens de Nederlandsche week der tentoonstelling. Ondanks een felle regenbui was er veel publiek pp de wandelterrassen aanwezig. Na de gebruikelijke beleefd heidsbezoeken heeft de gouver neur der provincie den officieren der Nederlandsche oorlogssche pen een feestmaal aangeboden gevolgd door een danspartij. De Nederlandsche oorlogs schepen zijn het voorwerp van groote belangstelling. Ook in de stad, waar een deel der beman ning gezien werd, was de ont vangst hartelijk. Beterschap. Naar het Corresp. bureau ver neemt, is binnenkort te verwach ten de benoeming van den direc teur van het nieuw op te rich ten staatsveeartsenijkundig onder- Nu de volledige uitslag bekend is van de op de verschillende plaatsen gehouden keuringen van stieren en koeien, ontleenen we daaromtrent de onderstaande uit spraken der jury aan het Land- bbl. van Zeeland en N.-Br Kloostcrzande. Aanvoer 4 stieren en 13 koeien. Frans 140, S, 2 jaar, van de Stierenvereeniging, 77,6 p. Eerste prijs. Frans 159, 1 jaar, van J. J. Jansen, 75,7 p. Eerste prijs. Koeien Blom, van A. D. H. Verschuere, 78 p. Emma, van idem, 77,3 p. Nelly, van J. J. Jansen, 77,5 p. Antje, van idem, 78 p. Fetje, van A. Collot d'Escury, 78 p. Ossenisse. Aanvoer 2 stieren en 11 koeien. Geen van beide stieren vol bloed, anders tweeden prijs. Koeien Bertha, van Jac. de Waal, 80,5 p» Elza, van Jac. Serrarens, 80 p. Liza, van J. F, Verdurmen, 79 p. Elza, van idem, 77 p. Bertha, van P, Valckse, 11 p. Zaamslag. Aanvoer 2 stieren, 7 koeien en 1 vaars. Elias, 9980 S, 2 jaar, van W. D. Dekker, 76,1 p. Eerste prijs. Florus, van J. de Feijter, geen volbloed. Koeien Everdina, van W. D. Dekker, 83 p. Angelina, van idem, 78 p. Lizette, van idem, 77 p. Sjoerdje, van P. A. P. Dieleman, 80 p. Aaltje, van F. de Feijter, 77,5 p. Zulddorpe. Ten opzichte van deze gemeente mogen we, gezien de groote belangstelling daar, wel wat uitvoeriger zijn. Aanvoer en belangstelling lieten niets te wenschen over. De flinke wijze, waarop hier de veeverbe tering in goede banen geleid wordt door het Bestuur van Stieren- en Contrölevereeniging, verdient allen lof. Ook de Ge meenteraad begrijpt het groote belang hiervan voor de inwoners en steunt de jaarlijksche keuringen krachtig. Het is daardoor ook mogelijk meerdere prijzen toe te kennen. De jury stond hier voor een zware taak. De aanvoer bestond uit 2 stieren, 28 koeien, 19 vaar zen en 13 stuks jongvee beneden 1 jaar. Eduard, 14723 Fr. S, 2 jaar, van de Stierenvereening, 79,2 p. Eerste prijs. Koeien 1 maal gekalfd Elza, van Alph. d'Hert, 83 p. Greta, van idem, 78,5 p Lena, van Cer. de Mur.ck, 79 p. Bertha, van C. de Clercq, 80 p. Nora van A. C van Waes, 77,8 p. Oda, van idem, 77 p. Koeien 2 en 3 maal gekalfd Fanny, van Cer. Cattoir, 77 p. Herta, van idem, 81 p. Blondian, van idem, 79 p. Lady, van idem, 77 p. Lena, van R. van Overloop, 83 p. Lena, van A. de Clercq, 82 p. Lena, van A. C. van Waes, 81,5 p. Nelly, van idem, 77,5 p. Boerinne, van H. Bonte (Koe wacht), 79,5 p. Nelly, van idem, 78 p. Oudere koeien Cato, van Cer. Cattoir, 83 p. Alma, van Alph. d'Hert, 82 p. Clara, van C. de Clercq, 81 p. Lady, van R. de Munck, 80 p. Dina, van H. Bonte, 77 p. De collectie van 16 niet zicht baar dragende vaarzen was in haar geheel uitmuntend. Een 6-tal jonge kalveren van den vereenigingsstier maakte een zeer goed figuur. Het aantal gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd ge- I durende de maand Juni 1930, bedroeg in de provincie Gronin gen geen; Friesland 27 Drenthe 22; Overijssel 6; Gelderland 28; Utrecht 1448; Noord-Holland 601 Zuid-Holland 3930 Zeeland 6 (Clinge 2Graauw 1 Nieuwer- kerk 1 Oud-Vosmeer 1 Stop peldijk 1); Noord-Brabant 47; Limburg 2. Tuinbouw. Degenen, die in de vervanging van landbouw door tuinbouw hun voordeel zagen, zijn dit jaar wel ontnuchterd. Na een tegen slag met de aardbeien volgde die van de kersen, terwijl ook appels en peren weinig beloven. Men meldt aan de N. R. Crt. dat men op Zuid-Beveland naar schatting ongeveer 1 millioen K. G. kruisbessen aan de struiken heeft laten hangen, omdat de prijzen de kosten van het pluk ken niet goedmaakten. AXEL, 1 Aug 1930. De agenda voor de a.s. Dins dag alhier te houden openbare raadsvergadering bevat de vol gende punten t 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel eenige straten geheel of gedeeltelijk af te sluiten voor rijtuigen. 4. Voorstel om de toeslag op de huren der woningen in de Julianastraat te verminderen. 5. Verzoek om de biljarten vrij te laten als grondslag van de Pers. Belasting. 6. Voorstel tot vaststelling van de verordening regelende a. de classificatie der Pers. Belasting; b. de heffing opcenten der Pers. Bel c. de invordering daarvan d. de heffing van 80 opcenten gebouwde en 20 opcenten onge bouwde eigendommen; e. dein vordering dezer opcenten f. de heffing opcenten Gemeentefonds belasting g. de invordering van idem h. het besluit tot niet rang schikking in een klasse van de Gemeentefondsbelasting. 7. Verzoek van de Vereeniging „Moederheil" om subsidie. 8. Voorstel aangaande trottoir banden aan den Nieuwendijk. 9. Voorstel tot versiering enz. Ier gelegenheid van het Kon. be zoek en tijdens het feest van den 50sten jaardag van H. M de Ko ningin. 10. Vaststelling staat oninbare posten. 11. Reclames schoolgelden. 12. Aanbieding rekeningen, dienst 1929. 13. Verzoek van D. van den Berg en A. P. Le Feber, om ver lenging van vacantie. 14. Verzoek van W. A. den Boggende, gem.-ontvanger, om de zekerheidstelling te verlagen. Koninginnedag. Het is bekend, dat op verschil lende gemeenten in onze omge ving reeds plannen zijn beraamd, om de vorstelijke familie op 16 Augustus een min of meer fees telijke ontvangst te bereiden. Nu is dat hier ter plaatse een beetje moeilijk geval geworden, omdat reeds plannen bestonden voor 31 Augustus en de daarvoor ingezamelde gelden een bestem ming op de begrooting hadden gekregen, zooals de feestcommis sie zich die voorstelt Ware nu, dat de som dier gel den het toeliet, dan kon er al licht iets af voor 16 Aug., maar nu die collecte laten we maar zeggen is tegengevallen, is het beraden om toe te komen, laat staan om nog af te staan. Toch acht men het onder de huidige omstandigheden ge wenscht iets te doen. Natuurlijk. Axel mag niet achterblijven, waar het zoo dikwijls een voor aanstaande plaats innam. En zoo denkt ook blijkbaar onze burge meester er over, getuige de ad vertentie in dit nummer, waarbij een oproeping wordt gedaan voor een aanst. Maandag te houden vergadering. Opmerkelijk is echter, dat al weer die oproep luidt tot de ver eenigingen, dus zuiver organisa- tonisch is. Toch gelooven we, dat die methode er bij de burgerij niet erg in wil. Enfin, we wach ten af, maar hopen toch op een druk bezoek. Reeds daardoor alleen toont men sympathie met het plan. De rest volgt dan wel. Een goede opzet is het halve werk. Hedenmorgen werd ten huize van mej Wed. Gilijamse alhier ten overstaan van notaris Dregmans krachtens rechterlijk bevel geveild een woonhuis met erf, staande in de Nieuwstraat, laatst bewoond door wijlen Cath. M. Wolfert. Kooper werd F. W. Dieleman, koopman alhier voor f2025. Wegsverbeteriug. Gisteren bleek ons, dat de weg van Sas van Gent naar Selzaete een prachtige verbete ring ondergaat, niet alleen door de verbreeding, maar ook door de bedekking met koperslakkeien. Als het zóó eens kon worden tot Gent 1 Te Terneuzen stond Zon dagavond op het pleintje vóór het postkantoor de auto van eenige dames die een bioscoop bezochten. Een paar varensgezellen kwamen voorbij, die in de auto plaats na men. Er werd met de claxon ge werkt, terwijl een ander aan de auto begon te düwèn. Vermoede lijk is er in de auto ook aan het mechanisme gewerkt) althans de remmen schoten los en de in be weging gebrachte auto begon met een vaartje de hellende straat af te rijden en ramde een huis, per ceel no. 52, waar zij staan bleef. De inzittenden verlieten het eenigs- zins beschadigde voertuig en na men de vlucht. Door de gemeente politie zijn later de daders opge spoord en is tegen hen proces verbaal opgemaakt. In de nabijheid van Ter- neuzen zijn Dinsdag de Belgische schepen „Anna", groot 650 ton, en „Edouard", groot 1000 ton, geladen met kolen, toebehoorende aan de reederij Hooman en Van Boven te Antwerpen, gestrand. Sleepbooten zijn ter assistentie uitgevaren, doch het mocht niet gelukken de beide schepen, die hoog liggen, vlot te krijgen. Het bleek, dat de gestrande schepen gebroken zijn. De Chr. Kweekschool roor Zeeland. Dinsdag had te Middelburg eene bijeenkomst plaats ter her denking van het 20-jarig bestaan der Christelijke Kweekschool voor Zeeland, en voornamelijk in ver band met de directeurswisseling. Verschillende sprekers namen na den voorzitter, den heer mr. P. Dieleman afscheid van den heer C. Weeda, die de school vanaf de oprichting had geleid en deze nu ging verlaten. Eveneens werd de heer dr. K. Huizenga, als opvolger hartelijk toegesproken Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter staande adressen zakmes met schede, witte kiel en kindertaschje, bij J. Oosting, veldwachter rood fluweelen beursje met eenig geld, bij J Vermaas, Juli anastraat E 146. Ingezonden Mededeelingen Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purol- poeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft Juni 1930 Brieven Binnenland 1. Mevrouw Vollemans, Oosterwij k. 2. Raad v. Arbeid, Middelburg. Briefkaarten Binnenland 3. D. Overdulven, Axel. Briefkaarten Buitenland 4. fam. Siepmann, Oberhausen (Rhld.) NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is* het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Politierechter te Middelburg. Zitting van 29 Juli 1930. De volgende personen werden veroordeeld G. van den A„ 27 jaar, en M. J. van den A., kooplieden te Ter Neuzen, wegens mishandeling resp. f 20 boete of 20 d. h. en 1 maand gevangenisstraf. F. G. van T., 61 jaar, wied- >aas te Axel, wegens verduis tering van 9 maal f0.60, die hij had ontvangen van J. van Lan- ;evelde, om rentezegels te plak- cen, te Axel in Aug., Sept. en Oct. 1929, f25 b. of 25 d. h. Ci R. W., huisvrouw A. d. L.( 28 j., te Sas van Gent, wegens beleediging, f 10 b. of 10 d. h, Ph. V.) huisvr. At S. W., 56 j., «onder beroep te Philippine^

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2