De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- Vlaanderen. No. 35. DINSDAG 29 JULI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag, en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÉN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. De ramp in Italië. De opruimingswerkzaamheden en de hulpverleening in het door de aardbeving geteisterde gebied worden met koortsachtigen ijver voortgezet. De lijken, die gevon den worden en soms uit de puin- hoopen moeten worden uitgegra ven, worden onmiddellijk ter aarde besteld. Op verschillende punten zijn roodekruis-stations opgericht. Voor de dakloozen worden groote tenten opgericht om als onderdak te dienen. Bouwvallig geworden huizen worden omvergehaald, opdat niet door later instortende gebouwen nog meer onheil worde veroor zaakt. Het geheele aardbevingsgebied lijkt een slagveld, waar de oorlog heeft gewoed. Vele overlevenden hebben geen voldoende kleeren daar de ramp in den nacht plaats had en duizenden in nachtgewaad zijn gevlucht. Soms ontmoeten de redders halfnaakte bijna als waan zinnigen ronddolende overleven den, die schreeuwen en huilen om familieleden. Zij trachten in de ingestorte huizen te komen in de hoop onder de puinhoopen hun kinderen of andere familie leden nog levend aan te treffen. Niet minder dan 60.000 over levenden in het geteisterde gebied moeten worden ondersteund, ver pleegd en van voedsel worden voorzien. Militaire ambulancen en hulp hospitalen zijn opgericht en aller lei medicijnen zijn in groote hoe veelheden aangevoerd. De plaats Melfi, die er uit ziet als een volkomen platgeschoten stad achter het front, is het zwaarst geteisterd. Totnutoe zijn 150 lijken in den Dom gezegend en ter aarde be steld. Daar op het kerkhof te Melfi niet voldoende plaats was, moest een rouwtrein met den treurigen last van 200 dooden naar Potenza vertrekken. Naar uit het aardbevingsgebied gemeld wordt keert langzamerhand 50) Angstig en met tranen in de oogen staarde Leontine het rijtuig na. Toen het uit het gezicht was, begon zij luide te weenen. Geruimen tijd gaf zij aan haar droefheid lucht, en ten laatste verkeerde zij in een soort van verdooving, tot zij eensklaps werd verrast door een vrouwenstem. Ver schrikt sprong zij op en snelde den gang in. Zij kwam haar echtgenoot tegen, die er bleek en ontsteld uitzag, terwijl de kindermeid en juffrouw Vogel hevig ontroerd waren. Maar in 't volgende oogenblik zag zij een schouwspel dat haar nog meer aan greep. De koetsier droeg de kleine Elfriede In zijn armen een aangrenzende kamer binnen en legde haar met de grootste voorzichtigheid op een ledikant. In een oogwenk was Leontine de kamer binnengesneld Wat is haar overkomen vroeg zij buiten zichzelve van angst. Er is een ongeluk gebeurd, de paarden zijn op hol gegaan, ant woordde Bertram op doffen toon. Een smartkreet slakend, ijlde Leon- line naar het bed, waarop haar kind lag. Als met reuzenkracht begaafd, had zij de anderen ter zijde geduwd. Mijn kind, mijn dierbaar kind I snikte zij en breidde de armen over haar uit, Ga weg en laat me alleen met mijn kind I Die vrouw is krankzinnig, zetde Bertram op somberen toon, een zekere rust onder de bevolking terug. Naar uit Rome wordt gemeld bedraagt het aantal dooden min stens 3000. Men meldt dat op hetzelfde oogenblik dat de Zuidelijke pro vincies door de aardbeving ge teisterd werden, en dat een cy cloon in het dal van de Baive woedde, hevige regenvlagen ver gezeld van onweders en hagel slag zich boven geheel Noord- Italië hebben ontlast. Beken zwol len aan, vernietigden de oogst en veroorzaakten het instorten van vele huizen. De brug van Tazza, welke vierhonderd meter lang is, werd door het water medegesleept. Ook te Milaan heeft het onweder ernstige schade aangericht. Uit Zuid-ltalië wordt bericht dat de toestand aanmerkelijk ver betert dank zij de voltooide hulp organisatie. In de streek van Averllino hebben de troepen barakken ge bouwd welke aan 60.000 men- schen onderdak zullen verschaffen. Verschillende berichten. Alexandrië. In politieke kringen verluidt dat de Nationalistische partij het aftreden van koning Foead wil afdwingen. Er zou dan een nieuw regiem worden inge steld en wel een republiek of een nieuwe dynastie. De Wafd-partij verklaart echter uitdrukkelijk, dat zij geen verandering van regiem nastreeft maar alleen nieuwe kies wetten eischt. De politie heeft in Frankrijk 'n net van korte-golfzenders ont dekt die niet slechts met elkaar maar ook met het buitenland in verbinding stonden. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend gemaakt maar de politie schijnt de mogelijkheid van revolutionaire propaganda niet uit te sluiten. Uit Mexico wordt gemeld, dat aardschokken zijn waargeno men te Pinotepa, voorafgegaan door onderaardsch gerommel en geweldige regens. De bevolking vluchtte in paniek uit haar wo ningen. Ik roep den Hemel tot getuige, riep Leontine, door deze woorden nog meer opgewonden, dat ik de moeder van het kind ben. Geen ander zal haar aanraken. Onwillekeurig weken allen terug. Bertram zag de huishoudster en de kindermeid aan, die niet minder in verlegenheid waren. Zij is zeker krankzinnig, her haalde hij. Maar uit den klank zijner stem was nu op te merken, dat hij verwonderd en tevens angstig was. Ik geloof toch niet, dat zij krank zinnig is, gaf de huishoudster ten antwoord. Reeds eenigen tijd heb ik iets vreemds in juffrouw Werner op gemerkt, en nu twijfel ik niet meer. Wat bedoelt ge? vroeg de heer Seewald. Ik kan eigenlijk niet zeggen wat ik er van denk, mijnheer, maar er zijn zooveel zaken, die me zonderling voorkomen. Zoo heb ik bijvoorbeeld juffrouw Werner een paar malen luid weenend aan het bedje van het kind geknield zien liggen. En zoo zijn er reeds vaak buitengewone dingen voor gevallen, mijnheer. Ik heb weliswaar nooit mevrouw Seewald, uw echtge- noote gezien, maar als men aan won deren geloof mocht slaan, zou men zeggen, dat de ziel uwer gade in deze lieve, zachte vrouw was over gegaan, om haar tot een bescherm engel van uw kind te maken. Maar wat wilt ge daar nu mede zeggen vroeg Bertram norsch en tevens een weinig veilegen, En terwijl hij de naaister oplettend beschouwde, zag hij in haar gelaat en gebaren een in 't oog vallende gelij kenis met die van zijn als dood bet Naar uit Rijssel gemeld wordt, breidt de stakingsbeweging zich zeer uit. De textielindustrie ligt volkomen stil, er staken te Rijssel 12.380 arbeiders. In de metaalindustrie zijn in de streek rond Rijssel 20.000 arbeiders in staking gegaan. Men zal waarschijnlijk rekening moeten houden met een volkomen algemeene staking. De conduc teurs van de trams zijn reeds in staking gegaan. Tot ernstige botsingen is het intusschen niet gekomen. Te Rouaan, de stad waar na Rijssel de stakingsbeweging in N. Frankrijk den grootsten om vang heeft aangenomen, ontston den botsingen tusschen stakers en politie. Weer oen schadepost. Het Eerste-Kamerlid Blamjous heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw: Heeft Uw Excellentie kennis genomen van een overeenkomst, welke tusschen Duitschland en Finland zoude gesloten zijn, en waarbij Duitschland zich zoude verplichten jaarlijks 8 millioen K.G. boter en 3 millioen K G. kaas van Finland af te nemen, met de bepaling, dat voor elke 100 K G. boter, die minder dan deze hoeveelheid door Duitsch land wordt afgenomen, f 18 en voor elke 100 K.G. kaas, die Duitschland van Finland minder koopt, f 3-60 door Duitschland aan Finland betaald wördt Indien deze overeenkomst wer kelijk gesloten is, acht dan Uw Exc met steller dezer vragen, dit verdrag niet lijnrecht indruischend tegen geest, tegen bedoeling en zelfs tegen de letter van het door Nederland met Duitschland afge sloten handelsverdrag, omdat daar door de clausule der meestbe- gunstiging niet de minste of ge ringste beteekenis meer heeft? Acht Uw Exc. de verontwaar diging, welke door dergelijke treurde Leontine, ja, ook haar stem scheen die zijner gade te zijn. In elk geval, sprak hij tot zichzel- ven, wil ik nauwkeurig onderzoeken, wie die merkwaardige vrouw is en of Vootdat hij zijne gedachte geheel had geuit, trad Leontine naar hem toe en sprak, in haar angst verge tende hare stem te veranderen: Er is geen minuut te verliezen er moet aanstonds om een chirurgijn gezonden worden. Het kind heeft een arm gebroken en is aan het hoofd gewond. Bertram gaf den koetsier dadelijk bevel om zoo snel mogelijk naar den dokter te rijden daarna ging hij met Leontine naar Elfriede. De kleine was vreeselijk bleek, zij had een groote, bloedroode vlek aan het voorhoofd. Bertram zag nu eens naar het kind, dan weer naar de innig bedroefde vrouw, die voor hem terugweek. Ziet eens, wat u gedaan hebt sprak zij op strengen toon. Gij, die de beschermer van het kind moest zijn hebt het misschien gedood, mijn lief onschuldig kind. God weet, hoe innig leed het mij doet, antwoordde hij. Maar ik kon niet denken, dat zoo iets zou gebeu ren. Reeds lang had Elfriede verzocht om eens met mij te mogen meerij den, en ik wilde haar dat genoegen nu doen. O, mijn God, hoe dwaas en onzinnig heb ik gehandeld 1 Maar wie zijt gij, dat ge zooeven u gedroegt, alsof ge de moeder van het kind waart Dat komt er minder op aan, wie ik ben, zei Leontine zacht. Hij zag haar uitvorschend aan. Groote God! riep hijI zij heeft ondermijning van ons handels verdrag in breede kringen van het Nederlandsche volk gewekt is, met steller dezer vragen, niet alleszins verklaarbaar en gerecht vaardigd Meent Uw Exc. niet, met steller dezer vragen, dat de maatregelen, door particulieren en organisaties, o.a. door den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond, uit veront waardiging tegen Duitschland's handelspolitiek tegenover Neder land genomen, onvoldoende wer king zullen hebben Is Uw Exc niet van oordeel, dat het belangrijke invoersurplus van Duitschland, welke in onze handelsbalans met dit land tot uitdrukking komt, ons voldoenden steun geeft om een verweer on zerzijds nut te doen sorteeren is Uw Exc. bereid, om, indien door Duitschland aan Nederland niet dezelfde faciliteiten als aan Finland verleend worden, met spoed wetgevende maatregelen aan de Volksvertegenwoordiging voor te leggen, ten einde aan de Nederlandsche Regeering vol doenden steun te bieden om van de Duitsche Regeering eene rede lijke handelspolitiek tegenover Nederland te verzoeken? Staatsraad mr. P. W. A Cort van der Linden. De Koningin-Moeder deed Za terdag een bloemstuk toekomen ten huize van oud-minister, Staats raad mr. P. W. A. Cort van der Linden, ter gelegenheid van diens gouden huwelijksfeest. Ook van andere autoriteiten en zeer veel vrienden werden geluk- wenschen in allerlei vorm ont vangen. Een belangrijke schenking De Minister van OK. en W. brengt ter algemeene kennis, dat mevr. de wed. L. Hotz—Woods, wonende te Cológny bij Genève aan den Staat ten behoeve van de universiteitsbibliotheek te Lei den, geschonken heeft de door haar overleden echtgenoot A. P. H. Hotz, in leven consul-generaal der Nederlanden, nagelaten bibli- Leontines voorhoofd en oogen. Ik vraag u nog eens, wie zijt gij Ant woord mij. O, 't Is mij of ik krank zinnig zat worden. Leontine zweeg en trachtte haar gelaat voor zijn doordringenden blik te verbergen. Is het, zooals men zeide, ging hij voort. Is het Leontines ziel in een ander lichaam, die uit deze oogen mij aanschouwt. Ik kan het niet begrijpen ik zie een mij bekend en toch vreemd gelaat. Het is ondragelijk. Spreek dan toch, wie zijt ge. Die onzekerheid is verschrikkelijk voor me! Ik bèn Leontine, uw gade, zeide zij kalm. Ik ben degene, die gij zoo weinig bemindet, dat haar het lot voor dood gehouden te worden, eer der te verdragen toescheen, dan met u te leven. Zij kon niet voortgaan, want Ber tram zonk voor haar op de knieën, en zij zag hem weenen. Ik betreur het, dat gij dit moest te weten komen, vervolgde zij weder. Ik had gehoopt, dat dit geheim tot aan mijn dood zou bewaard blijven en ik hoopte, spoedig te sterven. Alleen uw hardheid tegen mij hedenochtend en het ongeluk, dat door uw schuld mijn kind is overkomen, hebben mij mij-zelve doen verraden. Maar ik zal heengaan, en niemand behoeft er iets van te vernemen. Neen, ge zult niet van hier gaan, als gij mijn Leontine zijt! Ja, zuchtte zij met tranen in de oogen ik ben uw oagelukkige, hope- looze Leontine. Ik meende toen ik u Hedwig van het brandende schip liet redden, dat ik den dood in de golven zou vinden, want ik wilde u en haar door mijn dood vrij maken. Maar God otheek. Deze omvat naar schat ting 15.000 deelen, in haofdzaak betrekking hebbend op de ge schiedenis, de aardrijkskunde en de kunstgeschiedenis van het Oosten, zoowel de Levant, Turkije en Perzië als het verre Oosten. Aan de schenkster is de dank der Regeering gebracht voor deze waardevolle schenking. De A.T.R O. Te Amsterdam is Zaterdag de jaarlijksche vergadering gehouden van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep, welke zeer druk was bezocht. De waarnemende voorzitter, de heer Dr. Molhuysen, schetste in zijn openingswoord den toestand der A.V.R.O. Met vreugde kon spr. vaststellen, dat het afgeloo- pen vereenigingsjaar de A.V.R.O. in alle opzichten in bloei is toe genomen. Spr. memoreert wat in de eerste helft van dit jaar is gebeurd. Voorts zegt spr. dat er is on derzocht in hoeverre er meer zendgelegenheid kon worden ge schapen door toepassing van het zendsysteem, bekend als Gleich- wellensysteem. Dit systeem is door de technische commissie bestudeerd in Duitschland en in Engeland. Hierover is een uit voerig rapport aan het bestuur uitgebracht. Dit rapport is nergens geheel of gedeeltelijk gepubli ceerd. Mocht de regeering er toe kunnen besluiten, zegt spr., een vergunning te geven om over een Gleichwellensysteem uit te zen den, zonder bezwarende voor waarden, dan zou het bestuur zeker ernstig overwegen, dit sy steem toe te passen. De hoofdbezwaren zijnhet is kostbaar omdat er acht A tien stations noodig zijn over het ge heele land verspreid, bovendien zou A.V.R.O.'s stem bij toepassing niet meer buiten de grenzen kun nen worden gehoord. De inkomsten, die in 1924 be droegen f3500, waren in 1929 gestegen tot f 550 000. Het offici eel orgaan, dat einde 1925 on geveer 30.000 abonné's had, heeft beschikte het anders. Ik werd gered doch mijn denkbeelden waren soo verward, dat ik geloofde, dat ik levend als dood zou kunnen beschouwd worden. Zij ging naar het bed van Elfriede en streek met de hand over het voor hoofd van haar kind. Ik had altijd in den vreemde willen blijven, ging zij voort, en ik zou dit hebben kunnen doen, want mijn ongelukkig lot had alle gevoe lens, zelfs mijn liefde voor u, in mij gedood, maar alleen de liefde voor mijn kind niet, de reinste en onuit- bluschbare liefde op aarde bleef mij bij. Die liefde trok me hierheen en boeide onder duizend kwellingen en onophoudelijke vrees tot heden in het huis waar zij vertoefde. Bertram zag haar met bewondering aan. Tot welk een macht over zich zelve, tot welk een volharding was zij, de zoo teedere en gevoelige vrouw, in staat geweest, zoo dacht hij. Hij ondervroeg haar naar alles, en zij vertelde hem, hoe zij was gered geworden, hoe zij zich had vermomd, welk een hevigen boezemstrijd «ij menigmaal had gehad, en ten slotte schetste zij hem haar gesprek met Hedwig. Dus weet Hedwig het ook? vroeg hij. Hedwig weet alles, was haar ant woord. O, nu begrijp ik haar handel wijze jegens mij riep hij hevig aangedaan. Ik heb aan alle zijden onrecht gepleegd. (Wordt vervolgd)* AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1