Uw Kindje. Het zangcoucours. voerend comité voor Nederland- sche deelneming aan deze ten toonstelling. Nadien zullen t.m. 4 Aug. ver schillende specifiek Nederland- sche feestelijkheden plaats vinden. Op uitnoodiging van de Bel gische Regeering zuilen gedu rende de Nederlandsche week te Antwerpen eenige Nederlandsche oorlogsschepen aldaar vertoeven. Hiervoor zijn aangewezen het pantserschip „Heemskerk", de torpedobootjager „Witte de With" en de onderzeebooten O 9 en O 10. Het eskader zal op 29 Juli te Antwerpen aankomen. Het was wel te voorzien, dat Woensdag het weer niet in de eerste plaats zou meewerken voor het houden van een openluchtfeest en men zou al hoogst tevreden zijn, als het droog bleef. De ochtenduren, die voor ver- afkomende deelnemers het sein van vertrek gaven, waren echter niet bemoedigend. Onder een bestendigen regenval uit een loodgrauwe lucht, die een neer slag van dagen lang deed voor spellen, ging men op reis. Ge lukkig, dat ongeveer half zeven het regenen ophieldde lucht klaarde iets op, en men kon zingen houdt er de moed maar in. Tot 's middags 4 uur bleef het droog, ondanks dreigende wolken, en zelfs werd toen nog even de zon zichtbaar, al was hel ook achter een gordijn van mist. Maar een half uur later, juist toen „Orelio" in het strijdperk stond om haar eere te bevechten, moes ten de regenschermen worden opgestoken voor een malsche bui, die helaas dien dag niet de laatste was. Nauwelijks was het laatste koor begonnen, of weer begon het te suizen van vallende drop pels op het natte gras. 't Was of het Domine van den krekel niet somber genoeg kon zijn. Afwisselend kwamen nog enkele buien neer, doch nu was het con cours af en konden dus de ver eenigingen vrij de nog restende tijd in hun aangewezen locaal verblijven, waar zij het zich zoo amusant mogelijk maakten en hun stemming gelukkig niet leed onder den invloed van het druilige weer. Toch zou het nog erger wor den en zoo werd men tijdens het concert van de harmonie uit St. Nicolaas verrast door een paar stortbuien, die het geheele feest dreigden te doen mislukken. Maar, men werd eraan gewoon, was er op gekleed en de toehoorders waren van dit concert eenvoudig niet weg te slaan. En hiermee sluiten we het overzicht van de weersgesteldheid van dien dag, waarvan toch zoo veel afhangt bij zoo'n feest. We zijn daarmee wat uitvoerig geweest omdat daardoor misschien tot uitdrukking komt, dat zeker nog grooter het succes zou geweest zijn van den zangwedstrijd, indien moeder natuur meer gunstig ge stemd was geweest en Pluvius geen hoogtij had gevierd. Het moge een troost zijn, dat ook de overige dagen (helaas) even on gunstig zijn en men niet zou hebben weten, welken dag te kiezen in deze week. burgemeester der gemeente Axel allen ook namens het gemeente bestuur hartelijk welkom. Het was hem aangenaam te kunnen verklaren, dat het door het ge meentebestuur op hoogen prijs werd gesteld, dat het zangcon cours dit jaar te Axel wordt ge houden en hoopt dat het, ondanks het minder gunstige weer, goed zal mogen slagen. Eveneens geloofde spr. wel te mogen verwachten, dat als de dames en heeren, die van elders gekomen zijn en na dit feest weer hun woonplaats zullen opzoeken, dezelfde aangename herinnering van het verblijf hier ter plaatse zullen meedragen, als waarvan sprake is in het voorbericht van het programma, waarin met waar deering wordt gerept van het verblijf in 1923. Als eere-voorzitter van dit zang concours wenschte spr. eveneens den besturen succes toe, maar wil hij inzonderheid de vereeniging „Orelio" met haar Directeur feli citeeren met hun jubileum en wenschte dat zij nog vele malen met een le prijs zullen uitkomen in de wedstrijden. Na aanbieding van den eere wijn werd een glas geledigd op het welslagen van den dag. De bondsvoorzitter, da heer C. Flipse, riep in de eerste plaats zijn medebestuurders en leden het welkom toe, nu zij hier gekomen zijn, om de geboden lauweren weg te halen. Vervolgens dankte hij den heer Burgemeester voor de gesproken woorden niet alleen maar ook voor de sympathieke medewerking, die hier van ge meentewege getoond wordt. Er wordt hier wel eens over ge klaagd, doch in de gemeente Axel is daarvoor niet de minste reden. Hier worden we, zei spr., zelfs vertroeteld. Getuige de medailles en allerlei steun ook van de bur gerij. Spr. huldigt die waardeering en gelooft dat ze voortkomt uit den invloed van den zang. Hij zal daarom trachten zang te brengen onder alle lagen des volks, want zang veredelt Spr. wenschte „Orelio" geluk met haar jubileum en constateert, dat deze vereeniging bij den Bond in hooge achting is. Het heeft spr. dan ook verheugd, dat de voorz. van Orelio, dhr. J. K. Es- selbrugge, is gekozen als lid van j het hoofdbestuur. Voorts wenschte hij allen een prettigen dag toe. Het ziet er wel donker uit, maar als het zonnetje van binnen schijnt, is er toch vreugde. Ten slotte dankte hij het gemeentebestuur voor de eervolle en hartelijke ontvangst. De heer A. van Maale nam nu het woord als voorz. van de VVV. te Axel en feleciteerde „Ore lio" met haar 20-jarig bestaan Als blijk van waardeering bood hij den voorz. een verguld zilve ren medaille aan. Tevens bracht hij hulde aan dhr. Blansaart, die als directeur deze vereeniging tot zoo hoogen top heeft gebracht. De heer J. K. Esselbrugge nam nu als voorz. van Orelio het woord en hield de volgende rede uit de geschonken eere-medailles. Groote blijdschap heerschte in onze vereeniging toen wij de ver blijdende tijding mochten ont vangen, dat het H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin had be haagd voor dit concours een fraaie zilveren medaille beschik baar te stellen. Tegelijkertijd werd bericht ontvangen van zijne Excellentie den Commissaris der Koningin onzer Provincie, dat ook Z.E. een fraaie zilveren medaille beschikbaar stelde. Ik meen dan ook goed te doen vanaf deze plaats te getuigen van de trouw en aanhankelijkheid van de leden van onzen Bond aan het Oranjehuis en ik noodig alle aan- wezigen uit met mij een toast uit te brengen op het Vaderlandsche Vorstenhuis. Van de overige geschonken eere-medailles van de heeren leden van Gedeputeerde Staten J. van Rompu en Mr. P. Dieleman, benevens van den Edelachtbaren Heer Burgemeester en den Weled. Heer C. Wind van Merkesteyn, Algemeen Directeur der Z.V.T.M. kunnen wij niets anders zeggen, dan dat wij hopen, dat we de sympathie, die ons wordt toege dragen, behalve dezen dag ons nog vele jaren waardig zullen toonen. Ook het Bondsbestuur willen wij danken voor de aangename wijze van samenwerking ten op zichte van dit concours en voor de hartelijke woorden tot ons gericht ook in het voorwoord van het programma en spreken wij den wensch uit, dat „Orelio" nog lange jaren tot de trouwe bezoe kers gerekend zal mogen worden. Den voorzitter van V.V.V. Axel zij dank gebracht voor zijn har telijke felicitatie en de daarbij gevoegde herinneringsmedaille, benevens aan de vereeniging in haar geheel voor den toegezegden steun en voor de extra-medaille voor het concours geschonken. Van onzen kant geven wij de ver zekering aan V.V.V dat zij steeds op steun van „Orelio" kan reke nen om zoodoende ook mede te werken tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Axel. Voorts nog een woord van dank aan de Pers die medewerkte om ook dit concours een laten wij hopen succesdag te doen gewor den. Ik eindig met den wensch, dat de deelnemende vereenigingen zich allen van hun besten kant zullen doen kennen en dit con cours naar ieders tevredenheid zal mogen verloopen en moge bijdragen tot veredeling van den Volkszang. Te half twaalf kwamen, dank zij de goede regeling van de Z.- VI. Tram Mijde zangers van elders per express tram aan, ter wijl het bestuur van „Orelio" haar opwachting maakte en de beken den elkaar vriendschappelijk de handen drukten. Ook het bestuur van de V.V.V. alhier was ter ver welkoming aanwezig. Met de vaandels voorop schaarde men zich in optocht achter de harmonie „Concordia", die met een vroolijke marsch de deelne mers naar de Markt geleidde. De verschillende voorzitters en directeuren namen nu plaats op de raadszaal van het stadhuis, waar ook aanwezig waren het Dagelijksch Bestuur, vormend het eere-comité, het hoofdbestuur van den Bond, het bestuur van „Ore lio" en afgevaardigden van V.V.V. De heer F. Blok nam het woord en heette in de eerste plaats als Geachte aanwezigen Het is mij als voorzitter van „Orelio" een aangename taak van af deze plaats allereerst een woord van dank te brengen aan het Gemeentebestuur van Axel, dat bereidwillig deze Raadszaal aan ons afstond tot het houden van deze bijeenkomst en voor de schitterende medewerking, die wij van het dagelijksch bestuur der gemeente mochten ondervinden om tot het welslagen tegeiaker», Genoemd mogen dan ook nog wel de drie door het Gemeente bestuur geschonken verguld zil veren eere-medailles, waardoor de animo onder de bij den Bond aangesloten vereenigingen zeer zeker werd aangemoedigd. In de tweede plaats de leden van het Eere-Comité een woord van dank voor hunne bereidwil ligheid om in genoemd Comité zitting te willen nemen. Als gastvrouw van den Bond was het ons een groot genoegen, dat het concours zich in een groote belangstelling mocht ver heugen en wij van allen mede» werking ontvingen* wat wel blijkt 1 Na dit ceremonieel, tijdens welke de vereenigingen hun lo kaal opzochten om aan verschil lende behoeften te voldoen, werd de raadszaal verlaten, waarvan een fotograaf even gebruik maakte om zijn lens te richten. Te een uur werd weer de stoet geformeerd en met Concordia een muzikale wandeling gemaakt naar het terrein, waar gezamenlijk het Bondslied werd gezongen. Hierna betraden de vereenigin gen achtereenvolgens de gereser veerde tent om voor de jury, de heeren H. van Nieuwenhoven te Breda en P. Kallenbach te Den Bosch hun verplicht en vrij num mer in letterlijken zin ten beste te geven. Het terrein was matig versierd en met een paar ververschings- tenten bezet. Practisch was het voor de dames-luisteraars eenige stoelen en banken bij de kiosk te plaatsen. Het is niet doenlijk om van elk der uitvoerders hier verslag te geven. Dit is trouwens ook ken- nerswerk, maar vermeld dient toch, dat de nummers met groote aandacht gevolgd werden. Sym pathiek deed het aan, dat vooral van de zustervereniging „Asat" alhier warme belangstelling werd getoond. Natuurlijk waren er goede en minder goede krachten, maar dat een der directeuren bij het mede zingen zelf den boventoon had leek toch wel verregaand, om dan als deelneemster op een concours mede te dingen, in de eerste afd. Enfin, zoo hoort men allerlei. De spanning steeg, al naar het einde naderde, want toen kwamen de besten. Axel en Souburg vochten om het kampioenschap en toen de zang geëindigd was, drongen allen naar voren om den uitslag te hooren. De voorzitter kent echte zijn pappenheimers en begreep, dat hij na den uitslag niet meer boeien kon. Daarom liet hij een slotwoord voorafgaan en dankte allen voor de medewerking en goede zorgen, waardoor afgezien van den regen, het concours op zichzelf toch een goed verloop had en geslaagd mocht heeten als zoodanig. Vooral de jury leden dankte hij en verzekerde de aanwezigen, dat in hen kun dige en eerlijke krachten waren gevonden, die met oprechtheid hun punten hadden vastgestelc als volgt Afdeeling uitmuntendheid Orelio te Axel, le prijs met 203 punten, Uitspanning door Inspanning te Souburg 2e met 176 p. le Afdeeling. Crescendo te Kruiningen 3e pr. 143 p-, Gemengd koor te 's Heer Abtskerke 3e 141 p., Zang ver edelt, Kortgene 3e 126 p 2e Afdeeling. Cloetings koor, te Kloetinge le pr. 204 p., Door oefening ver eenigd, Vlissingen 2e 169 p Zanglust, Wilhelminadorp 2e 161 p. en Excelsior te's Gravenpolder 2e 149 p. 3e Afdeeling Ons genoegen te Kats, 2e pr. met 155 pTot oefening en uit spanning te Borssele 2e 150 p en Zang veredelt te Schore, 2e 145 p. Niet opgekomen waren Goes en Nieuw- en St. Joosland. Natuurlijk ging na deze mede- deelingen een herhaaldelijk ge juich op en vroolijk jubelend danste de jeugd in 't ronde, alsof er nog geen droppel gevallen was De stemming zat er nu eenmaal in en bleef erin tot het eind. De medailles werden naar keuze uitgereikt door den burge meester, in volgorde van de prijs- winners. Zoo vielen deze als volgt: De medaille van H. M. de Koningin te Kloetingevan den Commissaris te Axelvan den burgemeester te Wissekerke van mr. P. Dieleman te Souburg van de gem. Axel te Vlissingen, Kats en Wilhelminadorp van de V.V.V. te Borssele, de Bondsme- daille te's Gravenpolder; van den heer J. A. van Rompu te Schore en van den heer C. Wind van Merkesteyn te Kruiningen. Om 7 uur stonden de trammen weer klaar voor vertrek en werd afscheid genomen. Tal van in gezetenen deden de vreemdelin gen uitgeleide en met een tot weerziens werden de laatste groe ten gewisseld. Met verlangen werd toen om gezien naar de aankomst van de Kon. Harmonie uit St. Nicolaas. De heeren lieten lang op zich wachten. Doch toen ze er een maal waren, was het wachten spoedig vergeten. Met een marsch kwamen ze van de Stationstraat naar de Markt. Het was een forschen aanblik, zoo'n groot gezelschap met 6 tamboers en 12 trompetters voorop. Het programma werd ingezet met het Nederlandsche Volkslied, aan welke beleefdheid door een zwak applaus werd beantwoord. Weinigen schenen te begrijpen, dat dit als een groet dient be schouwd te worden van een corps van vreemde nationaliteit, al zijn we dan ook allen Vlamingen. Wat er verder door dit gezel schap gegeven werd was subliem. Met ongestoorde aandacht werd de muziek beluisterd, gevolgd en door krachtig applaus beloond. Een 'aardige attentie was, dat na het slot behalve de Braban^onne ook nog het Wilhelmus klonk. We gelooven de tolk te zijn van alle toehoorders, als we hier den directeur, den heer Michel Julien, danken en huldigen voor zijn welgekozen, rijk en smaakvol af wisselend programma, over welks uitvoering overal dezelfde lof werd gehoord. En evenals het bezoek van het concours ten zeerste leed onder het weer, zoo was het ook hier, want tal van vreemdelingen uit naburige gemeenten hadden zich opgemaakt voor dit concert, doch weken terug voor den regen. Toch was er nog veel belangstelling en zelfs uit Oostburg vertrok na af loop een gezelschap per autobus huiswaarts. Van deze plaats ook dank voor het schoone slot van dit feest aan het bestuur van Orelio. Naar we vernemen zal ter dekking van het financieel tekort, ontstaan door het ongunstige weer, onder de burgerij nog een collecte worden gehouden. Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Beide Artikelen verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. AXEL, 25 Juli 1930. Gisteravond werd te Kijkuit ten huize van dhr J. van Dorsselaereen bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond o m. door het college van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente en den heer ir. Lindenberg, ambte naar bij de P.Z E.M. De burge meester leidde de vergadering en zette uitean, dat herhaaldelijk was getracht ook de bewoners van de Oostelijk gelegen polders dezer gemeente van beter licht en krachtbronnen te voorzien, doch steeds stuitte dat op te dure tarieven. De P.Z E M heeft thans den garantievorm gewijzigd, zoo dat er nu kans is op gunstiger voorwaarden om electr. stroom te krijgen. Hij gaf het woord aan dhr. Lindenberg, die deze voorwaarden besprak en zeide, dat er twee wegen waren. le Een garantie te stellen van 15 pCt. van de aanlegkosten, in den vorm van verbruikte of ge kochte stroom voor licht en kracht, wat op ongeveer f 3 75 per H.A. zou komen en 2e een contante som van 7 pet. van het aanlegkapitaal te storten, terwijl dan de overige 8 pet. uit de verbruikte stroom zm komen, volgens het geldende tarief, 40 cent voor licht en 25 cent voor kracht per kilowatuur. De uit gestrektheid van het zgn. groote 3lan, Kijkuit, Beoostenblij en Ca- pelle, beloopt 150 Hectare en zou in aanleg pl.m. f90.000 kosten. Verschillende stemmen gingen op, dat dit tarief toch nog te hoog is; een garantie van f3.75 per hectare kwam ds meesten nog te bezwarend voor. De Voorz. vroeg echter ieder voor zich vrijblijvend een garantie te bepalen, dan zou daarna be rekend worden, wat er in totaal gegarandeerd werd. Er kunnen daarbij nog enkele bedrijven en een 40 arbeiderswoningen komen, zoodat dan bij benadering te zien is hoeveel men te kort komt. Daarna zal in den Raad worden overwogen, in hoeverre men te gemoet kan komen in de kosten. Voor de raming der garantie zal vanwege de P.Z.E.M. huisbezoek worden gedaan. De bijeenkomst telde 20 per sonen. Te Zaamslag is voor de te houden oranjefeesten een som van bijna f 1000 gecollecteerd. Het was slechts f 12,05 minder. Sluiskil. Maandag kreeg een Duitsch arbeider van de firma Heckel, werkzaam aan het luchtspoor voor de ammoniakfabriek, toen hij op een betonblok stond, een ijzeren balk op den voet, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel danig werd gekneusd. De werkman A. B. van Graauw kreeg een balk op zijn hoofd, welke verwondingen zijn gehecht, terwijl ook deze patiënt ter verdere verpleging naar het ziekenhuis werd overgebracht. Te St. Jansteen doet zich een geval voor van de besmet-» telijke ziekte Kinderverlamming,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2