Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsclt - V] aan deren Do uitersts wil. No. 34. VRIJDAG 25 JULI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. België's eeuwfeest. Ter gelegenheid van het eeuw feest van België's onafhankelijk heid, ontving de koning Maandag het corps diplomatique. De deken van het corps, Mgr. Micara, hield een rede, waarin hij hulde bracht aan hetgeen België had tot stand gebracht en waardoor het steeds meer den eerbied en de bewondering der geheele wereld afdwong. Hij ver klaarde overtuigd te zijn dat de Belgen, vereend in liefde door hun verheven eigenschappen on der Gods hulp een heerlijke toe komst zullen tegemoet gaan, hun verleden waardig. De koning in zijn antwoord zeide, dat, wil deze wensch in vervulling gaan, de landskinderen in vrede moeten arbeiden en onder de volkeren in eendracht en vriendschap moeten weten te leven. Ik begroet, zeide de ko ning, in uwe woorden deze vrede- wenschen zonder welke geen vooruitgang mogelijk is en geen geluk voor volkeren. Vervolgens verzocht de koning aan de verschillende diplomaten zijn dank aïn hun staatshoofden te willen overbrengen voor hun goede wenschen. Daarna hielden oud-strijders een défilé voor de kon. familie, dat, begunstigd door heerlijk we der, 21/, uur duurde. Alle minis ters waren aanwezig en een groote menigte betuigde groot enthousi asme. De koning heeft de volgende proclamatie tot het leger gericht: Op het oogenblik dat de laatste phalanxen mij voorbijtrekken van hen, die gedurende vier jaren den vaderlandschen bodem verdedig den en zijn afhankelijkheid zoo wel als zijn vrijheid verdenigden, wend ik mij tot mijn oude wa penbroeders en breng hun, be wogen, als hun hoofd, mijn groet, en ik dank hen zoowel als de vertegenwoordigers van het nati onale leger die voor mij het on vergetelijke défilé uitvoerden ter 49) Leontine wist echter reeds dat zij niet kon medegaan. Zoo lang zij haar echtgenoot slechts nu en dan ont moette en zeldzaam met hem sprak, viel het haar niet moeilijk, haar ver momming vol te houden maar als zij dagelijks met hem omging, zou zij daartoe niet in staat zijn, dat besefte zij maar al te goed. Als hij dus bij zijn besluit bleef om naar Italië te vertrekken, zou zij weer van haar kind moeten scheiden. Met deze gedachten, keerde zij met haar kind terug in huis. Toen zij nog eenmaal naar Bertram omzag, werd haar hart met vurig verlangen tot hem getrokken. Hij was op de lange bank s gaan liggen en had zijn gelaat in de handen verborgen. O, hoe gaarne had zij tot hem willen snellen en hem troost toespreken. Bertram had het vaste besluit ge nomen naar een vreemd land te gaan en daar te blijven. Het verblijf in zijn huis stond hem tegenhij had zich daar een zoo schoone toekomst voor gesteld, en zijn blijde droomen waren als een zeepbel uiteen gespat. Hedwig zon hem nimmer als zijn gade ter zijde staanzij zou hem toch het leven niet veraangenamen, zooals hij zoolang had gehoopt. Zij was voor hem verloren en nu was hij voor alles onverschillig geworden. Hij trachtte berusting te vinden in de meening, dat Hedwig hem toch gelegenheid van het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid. Het Rjjnland feest. Meer dan 250.000 menschen waren uit verschillende deelen van het voormalige bezette gebied naar Mainz getogen om daar de viering van de ontruiming van het Rijnland, die in tegenwoor digheid van Rijkspresident Von Hindenburg zou plaats vinden, bij te wonen. Een groote rede werd gehouden door den Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken dr. Curtius, die wees op de opofferingsgezind heid en vrijheidszin van het Duit- sche volk, die aan den Rijn hun bakermat hadden gevonden Na een kort woord van Von Hinden burg, dat met luiden bijval werd begroet, werd de bijeenkomst met een gedeelte uit Wagner's „Meis- tersinger" besloten. 's Avonds verscheen het lucht schip „Graf Zeppelin" boven de stad, luide toegejuicht door de bevolking. Brug Ingestort. Te Coblenz had Dinsdagavond een ongeval plaats door het in storten van een pontonbrug, na afloop van de feestverlichting van de vroegere vesting Ehrenbreit- stein aan den Deutschen Ecke. Een groote menigte, die na3r de verlichting was geweest, keerde omstreeks 11 uur naar de stad terug over de smalle pontonbrug, toen deze tengevolge van over belasting instortte. Er bevonden zich ongeveer 100 personen op. Onder de menigte ontstond een paniek, toen uit het water een hevig gegil en geschreeuw op steeg. Slechts een klein aantal personen kon zich redden. On- middelijk werden reddingsmaat regelen genomenbrandweer, politie en ook burgers snelden te hulp. Van hen, die in het water vielen, werden velen door stutten van de brug getroffen of met de ponton mee in de diepte gedrukt. Te kwart voor drie waren 35 lijken geborgen, later vond men er nog drie. eigenlijk niet beminde en ook nooit oprecht bemind hadhij was haar wel genegen geweest, doch liefde kon zij voor hem niet hebben opgevat in dien zin, als hij zich altijd had voor gesteld. Maar hoe moest hij dan dien schijn verklaren tegenover haar edel karakter? Vanwaar die innige lieftalligheid en weer kwam het beeld van Hedwig in zijn vlekkelooze schoonheid voor zijn geest en verweet hij zich, dat hij haar onheusche be doelingen en veihoudingen kon toe dichten. Een andere keer weer ver geleek hij de houding van Hedwig met die van Leontine. Hij had Hedwig en Leontine had hem van ganscher harte bemind. Leontine had zelfs, toen zij meende te zullen sterven, alleen aan hem gedacht en hem voor eeuwig willen toebehoorenHedwig had niet met hem willen huwen en om welke reden wist hij niet. Leontine heeft me toch het meest liefgehad, zeide hij, na het maken dier vergelijking; ik zal nimmer weder een liefde als de hare vinden. En als door eert plotselinge open baring, zag hij nu in, hoe innig en oprecht, ja, tot in den dood getrouw, zijn gade hem had bemind, en langer dan ooit stond hij dien dag in stille aanschouwing voor haar beeltenis. Ja, zij heeft mij het meest bemind, weergalmde het gedurig in zijne ziel, toen hij na rijpelijk nadenken begreep hoezeer hij gedwaald en zijn gade miskend had, omdat hij nog altijd liefde voor Hedwig had gevoeld. Sinds dien tijd bespeurden allen, die met hem in aanraking kwamen, een groote verandering in hem. Terwijl hij vroeger altijd vriendelijk, aacht en goed was geweest, was hij De meeste slachtoffers zijn jonge meisjes, vrouwen en enkele kinderener zijn meer dan hon derd personen te water geraakt. De rivier is daar 7—8 meter diep. Herige aardbeving. Dinsdagnacht is de omgeving van Napels door een hevige aard beving geteisterd. Er zijn 10 dooden gevonden, terwijl het aantal gewonden zeer groot moet zijn. De aardbeving heeft in de ge heele provincie bij Napels ver woestingen aangericht. Onmiddellijk na den eersten schok ging in de geheele stad het electrisch licht uit, waardoor de verwarring onder de reeds door een panischen schrik bevangen bevolking, nog grooter werd. Men vluchtte uit de huizen en weldra hadden zich groote menigten ver zameld op de open pleinen en in de parken, waar geen gevaar be stond om door vallende gesteente te worden getroffen. Nader meldt men Naar thans bekend wordt, heeft de aardbeving in Italië aanzien lijk meer slachtoffers geëischt dan men aanvankelijk meende. Bijzonder werden geteisterd Potenza en de stad Melfi, waar ruim honderd menschen werden gedood en honderden gewond. Te Ravello telt men 20 dooden en 30 gewonden, in Rionero 11 dooden en 50 gewonden, in de provincie Toggia 3 dooden en talrijke gewonden, in Benevento 12 dooden en 40 gewonden. De prefect van Potenza meldt, dat de omgeving van den Vulturo, een berg van 1330 M. hoogte, zeer ernstig door de aardbeving is getroffen. Alleen in het gebied van Malfi zouden meer dan 100 personen gedood en eenige hon derden gewond zijn. Het totaal aantal dooden zou ongeveer 150 bedragen. Uit Rome is een hulptrein ver trokken, onder leiding van den president van het Italiaansch'e Roode Kruis. De trein brengt 100 carabinieri, 25 broeders, een aan tal artsen, geneesmiddelen en nu ongeduldig, grillig, driftig en ge raakte hij licht in toorn. Hij duldde niet, dat men hem tegensprak, luis terde naar geen raad, gaf bevelen zonder te vragen of te bedenken of zij goed of onuitvoerbaar waren nu eens was hij diep terneer geslagen, dan weder was hij buitengewoon druk en opgewonden. Leontine had dit ook bemerkt en was er niet gerust op. Het ergste ver ontrustte zij zich over een bijzondere en waarlijk dreigende omstandigheid: Bertram hield veel van paard rijden. Hij had prachtige paarden, die hem een aanzienlijke som voor onderhoud kostten. Hij was vroeger altijd een bedaard ruiter geweestnu echter ging hij onbezonnen, ja onzinnig te werk. Meermalen kwam hij met een verwilderd en verstoord gelaat thuis, zijn kleeren met stof bedekt en met modder bespat, terwijl zijn paard ge weldig bezweet en hij zelf hevig ver moeid was. Zoo ging het ook, als hij met een rijtuig uitreed. Zij had den koetsier hooren zeggen, dat hij zijn eigen leven en dat van anderen op het spel zette. En velen, die hem zagen rijden, voor spelden schouderophalend, dat indien mijnheer Seewald zoo onzinnig voort ging, hij zeker eens den hals zou breken. De dienstboden schudden het hoofd en waren angstig en geheel uit het veld geslagen. XXXVII. DE PAARDEN OP HOL. Op zekeren dag had de heer Seee wald een span buitengewoon schoone paarden gekocht. Ieder, die ze zag, was van oordeel, dat zij te wild en levensmiddelen naar de plaats van de ramp. Te Avallino zijn alle klokken op 1.12 uur blijven stilstaan. Volgens de laatste berichten uit het catastrophe-gebied, schijnt het aantal dooden bij Napels on geveer 200 te bedragen. Overal spelen zich nog hartverscheurende tooneelen af. Te Rionero waar tal van kinderen door het in storten van het plaatselijk wees huis gewond werden, werd onder de puinhoopen een vrouw te voorschijn gebracht, die tevergeefs getracht had drie kinderen met haar lichaam te beschutten, doch ook zelf eindelijk den dood vond. Het vlootverdrag. President Hoover heeft de ra tificatie-oorkonden van het Lon- densche vlootverdrag ondertee kend. Hij legde daarbij een verklaring af, waarin hij zeide, dat het hem met voldoening vervult, dat deze groote vordering op het gebied der internationale betrekkingen den steun der beide groote par tijen in Amerika heeft gevonden. Wanneer ook de andere onder teekenaars het verdrag zullen hebben geratificeerd, zal het een overtuiging, welke in millioenen harten leefde, in een werkelijk feit op het gebied der staats- politiek hebben omgezet. Het zal het geloof der wereld in de moreele krachten en den goeden wil tegenover den blinden arg waan versterken. Het zal een groote stap vooruit zijn in de richting eener vermindering van de lasten van het militairisme en op den weg naar den wereld vrede. Het verdrag legt het fun dament, waarop in de toekomst een verdere constructieve vermin dering van alle bewapeningen over de geheele wereld kan rus ten. In elk geval zal de wereld thans de overtuiging hebben ge kregen, dat de Ver. Staten geen agressieve, imperialistische doel einden nastreven. Herige stormen. Uit New Brunswick wordt ge- te weinig gedresseerd waren. Maar daar lachte de heer Seewald om en hij meende wel in staat te zijn de paar den te besturen hij had er reed» een paar mede gereden, en de koetsier wist met verbazing te vertellen, hoe zijn heer de teugels wist te voeren en de paarden wist te beheerschcn. Op een schoonen morgen in Augus tus gelastte hij de kindermeid, de kieine Elfriede aan te kleeden, omdat hij met haar wilde uitrijden. Leontine zat aan het venster van de kinderkamer en hoorde het. Zij wist, dat niemand het ooit waagde den heer Seewald tegen te spreken; de kindermeid gehoorzaamde dus zwij gend maar haar handen beefden en zij was ontzettend bleek, want zij had gezien, dat de nieuwe wilde paarden voor het rijtuig werden gespannen. Leontine had eveneens gezwegen doch de liefde voor haar kind gaf haar echter moed. Zij wendde zich tot hsar gade, den heer Seewald en vroeg Gaat u met de nieuwe paarden uitrijden, mijnheer? Ja, natuurlijk, gaf hij kort ten antwoord. Dan bid ik u, het kind niet mede te nemen, er mocht de kleine eens iets overkomen, hernam Leontine, zoo veel mogelijk nadruk op haar woorden leggend. Ik meen verstand genoeg te heb ben om te oordeelen, of daar gevaar bij is. Laat dat maar aan mij over (ik zie het er niet in. Maar ik wel, zeide Leontine, De paarden zijn zoo wild. En Elfriede is uw eenig kind, mijnheer. O, ik bid u, laat haar hier blijven Ik zal haaf wel goed bezighouden* meld, dat het westelijk deel van den staat New Jersey, Woensdag door een hevigen wervelstorm geteisterd werd, welke vergezeld ging van wolkbreuken. In New Brunswick stortte een gebouw van twee verdiepingen in, waarbij een vrouw gedood en acht andere personen gewond werden. Mijlen ver in het rond werden boomen ontworteld en de daken van de huizen gerukt. De materiëele schade is aanzienlijk. Aan de hitte waardoor geheel Noord-Amerika geteisterd werd, is door onweders een einde ge maakt. De abnormale tempera turen, die het kwik tot 45 graden deden stijgen, hebben in totaal aan 254 personen het leven ge kost, waarvan alleen reeds 40 te New York. Typhoonramp. De typhoon, welke Vrijdag boven het Zuid-Japansche Eiland Kioetschoe woedde, heeft daar groote verwoestingen aangericht. Volgens de nog steeds sporadisch binnenkomende mededeelingen, zouden er minstens 100 men- schenlevens op het eiland te be treuren zijn. Tijdens den storm zijn tenminste 125 schepen ver gaan, wier bemanningen slechts gedeeltelijk gered zouden zijn. Geheele gehuchten bestaande uit lichtgebouwde huisjes, zijn door den storm weggevaagd. Alle te lefoonverbindingen zijn gestoord. Men vreest, dat de verliezen nog grooter zullen zijn dan volgens de eerste berichten het geval is. De regeering heeft onmiddellijk de noodige steunmaatregelen ge troffen. De Nederlandache week. Uit Antwerpen wordt aan de „N. R. Crt." gemeid, dat in de feestzaal van het Nederlandsch paviljoen der tentoonstelling Woensdag a.s. de Nederlandsche week wordt geopend met een officiëele thé dansant, aangeboden door den commissaris-generaal voor Nederland bij de wereld tentoonstelling Antwerpen 1930, dr. F. E. Posthuma, en het uit- Ik verzoek u te zwijgen, riep Bertam driftig. Ik verwacht van mijn personeel geen aanmerkingen en ben niet gewoon tegengesproken te wor den. Ik weet wel, dat men dit gaarne doet waar geen meesteres in huis is, maar ik wil van dergelijke aanmati ging niets weten. Leontine gevoelde zich diep ge griefd. Zij nam het kind in haar armen. Mijnheer, zeide zij, het kind heeft geen moeder meer, die voor haar kan opkomen, vergeef mij, dat ik voor haar spreek. Nu raakt mijn geduld uit I riep hij rood van woede. Laat je mijn kind los! Ge gaat te ver. 't Is waar. dat ik u dank verschuldigd ben, maar 't is ook een ongehoorde beleediging, dat je je durft vermeten, beter te willen weten dan ik, wat gevaarlijk is of niet. Kom mede, mijn kind I Hij rukte Elfriede uit haar armen. Leontine verbleekte en beefde over al haar leden, doch hij lette er niet op. Zet Elfriede haar hoed op, Au gusta beval hij de kindermeid. Ik zal haar vanochtend voor 't eerst eens leeren mennen. Toen het kind gereed was, ging Bertram haastig met haar weg. Leontine ging aan het venster staart en zag hoe hij met het vroolijke kind naast zich. snel de plaats afreed. Zij had het rijtuig wel willen na vliegen om de kleine terug te halen, (Wordt vervolgd). In het ongeluk den doOd té Vêf* achten, valt den vertwijfelende licht, maar den last van het ongeluk zwij gend tt dragen, daartoe behoort moed, AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1