Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. laten, het komt niet dikwijls voor, dat tweede klasse-passagiers tot de eerste klasse moeten worden toegelaten. De trappen worden breeder en beter afgesloten. De rails kunnen later ook makkelijk worden gelegd. Betreffende de havenverbetering, waarop ge wacht zal moeten worden kunnen nog geen besliste mededeelingen worden gedaan. Het voorstel werd z. h. s. aan genomen. Dit zelfde geschiedde met het voorstel tot aanschaffing van een motorveerboot voor de lijn Hans- weert—Walsoorden, nadat de h h. Vienings (RK) en Koster (CH^ hulde aan Ged. Staten hadden gebracht voor dit voorstel. Deze boot zal vermoedelijk f315 000 kosten. Vastgesteld werden de rekening van de Prov. stoombootdiensten over 1929 en van de Provincie over 1928. Bij het voorstel inzake steun voor verplaatsing van den gevel van het Beeldenhuis te Vlissin- gen hadden Ged. Staten naar aan leiding van het in de afdeelingen te berde gebrachte daaraan nog als voorwaarden toegevoegd, dat het rijk 40 pet. in de kosten zal bijdragen en dat de gevel in eene hem passende omgeving zal ko men. De heer v. d. Putte (Ged. St. AR) zegt dat volgens nadere be richten het werk wel f9000 zal kosten en stelt nader \oor te ge ven 10 pet. met een maximum van f 1000. Dit gewijzigde voorstel wordt aangenomen met 33 tegen 5 stemmen, tegen stemmen de 3 Staatk. Geref. en de heeren De Jonge (CH) en Koster (CH). Z. h. s. werd aangenomen het voorstel inzake het aangaan van twee geldleeningen van resp. f4,058,000 en f3,000,000. Hetzelfde geschiedde met de voorstellen tot wijziging van de begrooting 1930 en tot heffing van 50 opcenten op de grondbe lasting over 1931. De heer Doeleman (VB) kreeg nog gelegenheid den Oosterschel- debootdienst te bespreken en diende een motie in waarin Ged. Staten wordt verzocht in dien dienst ten spoedigste verbeterin gen aan te brengen. Na een toezegging van den heer van Rompu namens dat college, trok de heer Doeleman zijn motie in. Hierop sloot de voorzitter de zitting in naam der Koningin. De r(j wiclbelasting. Van af 16 Juli zijn op de kan toren der posterijen verkrijgbaar de rij wielbelastingmerken voor het belastingtijdvak, aanvangen de 1 Aug. as. en eindigende 31 Juli 1931. Het geval zal zich kunnen voordoen dat op een postkantoor en in het byzonder op een hulpkantoor tydelyk geen be- lastingmerken voorhanden zjjn. Het verdient daarom aanbeve ling, het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen dat de contróle op het gebruiken van geidiga be- lastingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belastingtydperk zal worden in gesteld. liet invoerrecht op suiker. De Kamer van Koophandel te Amsterdam beett een adres aan de Eerste Kamer gericht betref fende het wetsontwerp tot heffing van een compenseerend invoer recht op suiker, waarin zy zegt er op te vertrouwen, dat de Kamer het wetsontwerp zal ver werpen. AXEL, 22 Juli 1930. Tot onderwijzer aan de school voor Chr. onderwijs (Nieuwstraat) alhier is benoemd de heer Joh. de Ridder, van Hoek, zulks in de plaats van zijn broeder, die te Reuzenhoek is benoemd als Jioofd. „Orelio". Het zal voor onze lezers we geen nieuws meer zijn, dat de algemeene zangvereeniging „Ore lio" alhier in de dit jaar gehouden vergadering van den Zeeuwschen Bond van Zangvereenigingen „Zang veredelt" heeft gedaan ge kregen, dat het jaarlijksche zang concours van dien Bond dit jaar in onze veste wordt gehouden, ofschoon eigenlijk „Orelio" nog niet aan de beurt was. Het feit, dat daartoe aanleiding gaf, is het 2ü-jarig bestaan van Orelio. Op dit feit wenschen we even de aandacht te vestigen. Het is voorzeker alhoewel geen zeld zaamheid, toch een jubileum van beteekenis, als een zangvereeni ging op zoo'n lustrum kan terug zien. Want we zouden haast durven zeggen, dat er geen ver- eeniging is, die uit meer uiteen- loopende zwakke elementen be staat, dan een zangvereeniging. Jongens en meisjes van uiteen- loopende jaren, maar grootendeels beginnend in den tijd, dat ze, zooals men hier wel eens zegt „over de schouders gaan kijken" en dus op een leeftijd die aan leiding geven kan tot allerlei moeilijkheden, indien daar niet zetelt de drijfveer tot beoefening van de zangkunst. En nu weten we wel, dat bij den aanvang de leden m?er den nadruk leggen op liefhebberij, dan op kunst, maar dan is daar de directeur, die het omkeert en zegt: mij is het om kunst te doen, en zoo kiest hij de beste liefhebbers voor zijn hoofdrollen of voorloopers. En ook dat is een klip, die groote stuurmanskunst eischt, want menig scheepje is daarop gestrand Gelukkig de vereeniging, waar in dat geval de onmisbare samenwerking bestaat tusschen bestuur en directeur. Want als de directeur als stuurman een groot vertrouwen geniet van den kapi tein, dan zijn de manschappen hem genegen en zeteit het bewust zijn het zal zoo moeten. En nu willen we in deze voorstelling niet leggen de noodzakelijkheid eener militaire discipline, maar orde en tucht moet er zijn en naar mate men daarin berust, zal de toepassing der wetten soepeier zijn, de verhouding onderling inniger, het resultaat leiden tot meer succes. Ziedaar lezers o i. de oorzaken van een 2J-jarig succesvol leven van Orelio. En wij Axelaren mogen er trotsch op gaan, dat Orelio ten voorbeeld kan gesteld worden aan tal van vereenigingen, en zelfs in haar streven, verhoo ging van het zangerspeil, aan de spits staat van ai de bij den Zeeuwschen bond aangesloten ver eenigingen, al is het ook dat haar geen moeilijkheden zijn gespaard. Zeker, zij heeft die gehad als alle andere corpsen, en zij heeft die nog, maar met het edele doel voor oogen, wars van bijomstan digheden, valt de strijd lichter en weet zij de genegenheid des volks te winnen. Welnu, aan het volk,- de inge zetenen van Axel, de beurt om die genegenheid te toonen. We staan nu aan den voor avond van het feest. Morgen zal hier het zangconcours worden gehouden, te beginnen met de officiëele ontvangst te 12 ure op het stadhuis van de besturen der deelnemende vereenigingen, door het Dag. Bestuur van Axel, dat als eere-comité fungeert. Na deze plechtigheid zal een marsch gemaakt worden door de stad naar het terrein, op de weide van mevr. de Wed. Ysebaert, aan den Armendijk, waar het concours wordt gehouden en achtereen volgens de 15 deelnemende corp sen hun krachten ten beste zullen geven, wat tot ongeveer 6 uur duren zal. Na een paar uur pauze biedt dan Orelio aan de gemeente een concert aan, te geven door de Kon. Harmonie „Excelsior" van St. Nicolaas, op de kiosk op de Markt. Het is het muziekcorps, dat, bestaande uit 75 werkende leden, het vorig jaar, zooals be kend, op het muziekconcours te Hulst den len prijs behaalde in de hoogste cer«*afdee!ing, zoodat te verwachten is, dat degenen, die gaarne goede muziek hooren, hun radio-toestel dezen avond wel in den steek zullen laten om deze uitvoering bij te wonen. Het is voor ons op muzikaal ge bied iets buitengewoons Het spreekt vanzelf, dat dit financiëeie offers vraagt en om daarin tege moet te komen, wordt het pro gramma voor geringen prijs ver kocht. Ieder is vrij daaraan te geven wat hij wil, als 't maar zilver is en alzoo is men in de gelegenheid een steentje bij te dragen. Als men b.v. 400 kwart jes kan verzamelen, zou dit al aardig wat bijspijkeren en dat is toch het genot van het concert heusch wel waard. Zooals gezegd, we staan aan den vooravond. Het bestuur heeft met den noodigen ijver reclame gemaakt door plakkaten, adver- tentiën en persberichten naar den vreemde, ja zelfs door transpa ranten over de straat gespannen, wordt de aandacht op het con cours gevestigd, zoodat men thans een afwachtende houding aan neemt. Natuurlijk is in de eerste plaats het oog gevestigd op den baro meter. Tot heden is die vooruit gaande en geeft ook dat moed tot welslagen. Het is wel geen zomerweer, maar men late zich niet te spoedig weerhouden tot een bezoek aan het terrein, want wie in het weer een reden ziet om thuis te blijven, zou dat ook, indien we 80 of meer graden warmte hadden. Werkt dus allen mee. We za gen de vereeniging gesteund door de Koningin, den Commissaris, Ged. Staten, den Gemeenteraad, den Burgemeester en anderen. Welnu burgers, toont uw sympa thie eveneens. Laat de driekleur morgen wapperen als felecitatie aan Orelio, en welkom aan den vreemdeling. We begrijpen, dat den dona teurs van Orelio zulks niet ge vraagd moet worden, en daarom wekken we iedereen op en inzonderheid de leden van „Asaf alhier, om niet achter te blijven en haar zustervereeniging „spor tief" te steunen in haren ijver, om de gemeenschappelijke godin „Apollo" op waardige wijze te dienen. Moge een voortzetting van het vroeger behaalde succes aan dit concours ten deel vallen. Opgepast. Tengevolge van gebrek aan werkkrachten wordt in den land bouw weer gebruik gemaakt van Belg. arbeiders. Zooals echter meer is gebleken, komt het voor, dat daaronder minder betrouw bare menschen schuilen, die eenmaal op het erf in pension, daar hun oogen den kost geven en aan hunne begeerten uiting geven, als ze iets van hun gading zien. Woensdag trof een Rijksveld wachter onder deze gemeente een man uit Moerbeke aan, die een fuik droeg en een zak, waarin naar hij zeide kleeren zaten. Bij nader onderzoek was het echter een jonge kip en bleek de man niet eerlijk aan zijn bagage te zijn gekomen. De landbouwer, bij wien hij in dienst was ge weest, herkende de voorwerpen als zijn eigendom en onze deser teur kon niet anders meer zeggen, dan dat hij ze gestolen had. Benoemd tot adjunct-com mies der P. T. en T. de kantoor bedienden le kl. W. van Vessem Ie Axel, W. A. Blansaart te Vlis- singen, J. J van den Bergen te Middelburg, I. W. Vasseur en J A. van der Sande, beiden te Breskens, allen werkzaam ten post- en telegraafkantore aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van het waterschap van Wuijckhuizepolder J. Wolfert te Hoek. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige J. Willemsen, lich ting 1929, uit de gemeente Zaam- slagt met ingang van 1 October a.s. vrijstelling van den dienstplicht voor goed verleend» Overgangsexamen. Aan de R H B.S. te Terneuzen zijn bevorderd tot de 2e klasse C. Aa. Augusteijn, AxelR. H. de Bel, Sas van GentAa. Buth- fer, Terneuzen; Ea. P. Dekker, Terneuzen; J. C. van Doeselaav, Sluiskil M. Ph. Fermont, Axel J. Geene, Terhole (Hontenisse) Ja. La. W. Hermanides, Hulst; A K. Huineman, Terneuzen; A. W. Kaan, Terneuzen; E. Ma. L Klaassen, Terneuzen; J var. Overbeeke, Terneuzen W. J. Pienbroek, Terneuzen; B. Plas- schaert, Westdorpe M. de Putter, AxelA. J. de Ridder (met lof), Terneuzen. Bevorderd tot de 3e klasse: P. A. Neeteson Jzn., Klooster- zande; P. A. Neeteson Pzn., Sas van GentA. C. Ruijsch van Dugteren, Axel; Ja Ca. Ma. van Sprang, Terneuzen; L. Stolk, Zaamslag J. Tollenaar, Zaamslag. Bevorderd tot de 4e klasse J. J. Dieleman, Zaamslag; Aa de Groot, Hulst; J. Leunis, Ter neuzen; W. Maas, Kloosterzande; A. C. Rijnberg, Terneuzen; P. J. van Sprang, Terniuzen; G. v. d. Straaten, Terneuzen G. R. Visser, Terneuzen C. C. Wabeke, Ter neuzen D. Wolfert, Terneuzen. Bevorderd tot de 5e klasse J. J. Augusteijn, Axel Ma. Da Ja. de Bel, Sas van Gent; N. A. Buthfer, Terneuzen; H. H. S, de Caluwé, Westdorpe (Driekwart) P. J. Harte, Axel H. L. J Wil lemsen, Terneuzen. Na her examen zijn nog toege laten tot de le klasse: Le. 1. C. v. Cantfort, Terneuzen M. Imandt, St. Gilles Be. Kroon, Terneuzen; W. Leunis, Terneu zen; A. C. Rijnberg, Terneuzen; G. J. Schoonakker, Terneuzen W. A. Vermoet, Sas van Gent F. P. Solleveld, Terneuzen. Aan het St. Gertrudis-Lyceum (Meisjes-lyceum) te Roosendaal werd bevorderd van de 5e naar de 6e klasse, R. van de Ven (cum laude), te Hulstvan de 4e naar de 5e klasse H. Dierick, te Koe wacht van de 3e naar de 4e klasse C. v. d. Ven te Sas van Gentvan de 4e naar de 5e klasse, afdeeling H B S., G. van Acker, te Sas van Gentvan de 3e naar de 4e klasse C. Groos- man te IJzendijke van de 2e naar de 3e klasse O. van Haelst en B v. d. Weijer, beiden te Terneu zen; van de le naar de 2e klasse C. Hermans te IJzendijke en A. Lockefeer te Hulst. M.U L O. Op het examen voor het M.U. L.O.-diploma, gehouden te Goes, slaagden o. m. mej. J. de Smidt en J. Bliek, beiden te Terneuzen, W. Uittenboogaard van Sas van Gent en A. v. Dale van Hulst. Te Sluiskil heeft Zaterdag een Italiaan, die werkzaam was aan den nieuwbouw der cokes- fabrieken, een auto gehuurd en zich naar Brussel laten vervoeren. Met den man was echter ook een bedrag aan geld verdwenen, (men spreekt van f400) dat hem was toevertrouwd om verschillende betalingen te doen. We wezen reeds vroeger op het gevaar van bruine beren, die maar steeds gedwongen worden tot dansen enz. en nu weer is volgens de „Bresk. Crt." te Re- tranchement gebleken, dat zoo'n dier zijn geleider tegen den grond wierp en eerst na veel stokslagen zijn geleider los liet. Het was te wenschen, dat die vertooningen werden verboden. Wegenbelasting. Ter kennis van houders van motorrijtuigen wordt gebracht dat zal worden doorgegaan met de contróle op het gewicht van motorrijtuigen. Oponthoud kan nog steeds worden voorkomen door de ge- .bruikelijke vrijwillige weging onder ambtelijk toezicht. Indien deze plaats heeft vóór dat aangifte wordt gedaan en het gewicht overeenkomstig de uit komst der weging wordt opge geven, worden de houders tevens gevrijwaard tegen eventueele be keuring wegens te lage aangifte van het gewicht. Men schrijft aan „Zei." Vrijdag heetschte omstreeks 7 uur te Ossenisse een windhoos. In den 's Heer Arendspolder nam hij de erwten van den land bouwer P. A. Warrens op, voerde ze over het landbouwer J. Stoele, op dat van den landbouwer J. Warrens. In den Hooglandpolder nam hij het koolzaad van den landbouwer J. F. Verdurmen ongeveer 10 M. mede de lucht in. De haver die, tengevolge van storm en regen tegen den grond geslagen lag trok hij derwijze omhoog, dat zij nu weer recht staat gelijk zij gegroeid is. De Zeeuwsche Polder- en Watcrschapsbond. De aangekondigde vergadering van Zaterdag j.l. te Kruiningen werd o. a. bijgewoond door den burgemeester van Kruiningen, een lid van Ged. St., de ingenieurs van Rijks- en Prov. Waterstaat en prof. Van Vuuren, die allen door den voorzitter, den heer mr. P. Dieleman, werden verwelkomd. Blijkens het jaarverslag telt de bond 86 polders en 93 particu liere leden. Toegetreden was de Koninginnepolder. Er was een goed slot van f664. Herkozen werden als bestuurs leden de heeren Dumon Tak, Kakebetke en Erasmus. Prof. L. van Vuuren hield een rede. over „Onze volkskracht en de landbouw". Na deze lezing werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden en vervolgens een rijtoer door Oostelijk Zuid- Beveland. Arrond. Rechtbank te Middelburg Ia de zitting van 16 Juli zyn de volgende vonnissen uitge sproken Overtreding Motor enRywiel- wet: M. N. A F., huisvr. H. B P. te Westdorpe, bekrachtiging van het verstek vonnis, behalve de opgelegde straf, f 25 ot 10 d. hecht. Bedreiging van een ambtenaar: J. M., 22 j. en Th. PI., 32 j werklieden te Hoek, vryspraak. Baleediging van een ambte naar J. M., 22 j. en Th. PI., 32 j., werklieden te Hoek, ieder f 25 ot 25 d. b. Mishandeling: J. d. Z., 28 j., metselaar te Hulst, f25 of 25 d. hecht. Onder de gemeente Ooster hout (N.Br.) was op den ver keersweg naar Keizersveer door Bergen op Zoom eeD reclame vak aangebracht: „Vestigt u te Bergen op Zoom." Enkele dagen daarna zagen de toeristen er met gelijke letters en in gelyke uitvoering onder vermeld „Als er in Oosterhout geen plaats meer is." Ontzettend tramongelnk. Omtrent het tramongeluk te Buenos Aires, waarvan reeds melding is gemaakt, wordt nog nader medegedeeld Een tram. geheel gevuld met arbeiders, die zich naar hun werk begaveD, moest een ophaal brug passeeren over de rivier Riachuelo, welke Buenos Aires van Avellanada scheidt. Het eene gedeelte van de ophaal brug was open, doch door den dichten mist heeft de bestuur der dit bljjkbaar niet gezien, zoodat de tram in volle vaart de rivier inreed. Een ontzettend gegil weer klonk en onmiddellijk ylden tchepen toe ten einde te trach ten den drenkelingen hulp te verleenen. De passagiers, 75 in getal, waren volkomen opge sloten slechts vier hunner, die zich op het achterbalkon be vonden, zoomede de bestuurder, slaagden er in, zich uit den wa gen los te maken en in het water te springen. Zij konden gered worden en zjjn naar het ziekenhuis gebracht. Onmiddellijk begaven zich reddingsbrigades op weg naar de plaats des onheils, waar ook een groote politiemacht op de been was en ook de brand weef asaietentie verleende, Versohel«

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2