Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen Ter Kruisvaart. No. 33. DINSDAG 22 JULI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Men schrijft ons uit Hulst Tijdens de herdenkingsfeesten van het 750-jarige bestaan der stadsrechten te Hulst, van 15 tot 25 Augustus a.s. zal op een der terreinen nabij het Zeeuwsch- Vlaamsche stadje geheel de sfeer herboren worden van het oude, omwalde Hulst der middeleeuw- sche edelen en poorters, der monniken en buitenlieden. Aldaar, in een nagebootste en tourage van het vroegere kasteel van Maelstede, zal ook een kijk spel opgevoerd worden ouder leiding van den bekenden Vlaam- schen tooneelist Renaat Verheijen. Als veelal in kijkspelen bij ge legenheid van herdenkingsfeesten, heeft de schrijver van het spel, de heer Louis Lockefeer, ook naar een historische kern gezocht om een weergave van het tijdsbeeld te vinden, dat hij in zijn tooneel- stuk tot uitdrukking brengen wilde. En hij wist niet beter te doen dan een tafereel te schetsen uit den meest nobelen strijd aller oorlogende Kruis tochten. Toen Hulst voor 750 jaren zijn stadsrechten verwierf, stond het Vlaamsche land in het teeken van bevrijding uit de kluisters der dienstbaarheid. De „servi" van weleer werden aanzienlijke poor ters en duldden geen dwang en overheersching meer. Vlaanderen leefde in een bloeitijdperk. Graaf Philips van den Elzas, die aan Gent, Brugge, Ieperen,Oudenaerde en vele andere steden tal van nieuwe voorrechten geschonken had, schonk ook aan Hulst de eerste stedelijke rechten. Door de vrijheid van tollen, welke tot die rechten behoorde, bloeide de handel op. Daarbij bestond er een goede verstandhouding tus- schen de poorters van Hulst en de kasteelheeren der veste, de heeren van Maelstede. Zooals het middeleeuwsche Vlaanderen steeds schrille tegen stellingen in personen en in het maatschappelijke leven gekend heeft, welke wij menschen van de twintigste eeuw dikwijls nauwelijks vermogen te begrijpen, moeten deze ook Hulst beroerd hebben. Edelmoedigheid en roofzucht zagen de Vlaamsche middel eeuwers dikwijls in scherpe con trasten tegenover elkaar gesteld. Waar de eenen voorgingen in heldhaftigheid voor het verkrij gen van een gekerstende maat schappij, kwamen anderen in onbarmhartigheid dikwijls moei zaam verworven beschavings werk in één slag te niet doen. Deze middeleeuwsche tegen stellingen heeft de schrijver aan gegrepen om het maatschappe lijke leven van Hulst in dien tijd beter te kunnen typeeren. In het kijkspel zien we Wul- faert van Maelstede, die in de jaren 1180 kasteelheer was te Hulst, deel nemen aan de kruis tochten. Dat omtrent dien tijd ook vanuit het Land der Vier Ambachten aan de Kruistochten is deelgenomen, is zeer waar schijnlijk. In 1188 was het immers, dat de Turksche heerscher Saladijn Jerusalem vermeesterd had en Koning Philips August van Frank rijk voor de tweede maal aan stalten maakte om naar de velden van Palestina op te trekken, te samen met den Engelschen Ko* ning Richard Leeuwenhart, in wier legers tal van Vlamingen waren. In het eerste bedrijf vaart u de geest aan van een Sint Bene dicts of een Peter van Amiëns. Een eenvoudige monnik roept in zijn geestdrift den kasteelheer en zijn poorters op voor de Kruis vaart. En in ridderlijken oot moed geven vele Hulstenaars ge volg aan dezen indrukwekkenden oproep. Het vertrek van de Kruisvaarders lijkt in alles even simpel en eenvoudig. Maar het is een daad vol ontroerende heldhaftigheid, zooals uit verdere bedrijven blijkt. Er zullen slechts enkelen terugkeeren. Zooals uit de geschiedenis der kruistochten bekend, vonden veie Vlaamsche strijders uit de legers onder opperbevel van de Fransche en Engelsche koningen hun dood op de slagvelden van het H Land, tengevolge van een verschrikke lijke pestziekte. In Lockefeer's kijkspel vormt de terugkeer van de enkelen uit Hulst, die in leven bleven na den strijd voor de poorten van Jeru zalem, het scherpst dramatische accent. Zij, die hun stad in welvaart en vrede verlieten, trof fen deze nu aan in kommer en losbandigheid, waar een indringer bij de afwezigheid van Wulfaert van Maelstede de kasteelvrouwe en het achtergebleven personeel verdreven had en het kasteel in bezit nam om er braspartijen aan te richten en het Hulstersche volk te verdrukken. In dit tafereel grijpt u een tragische ontgooche ling aan van den rechtvaardige tegenover den onrechtvaardige. Hierin ook treft ge dier. scherpen tweespalt aan van het licht en donker in de zielen der middel eeuwers hun edelmoedigheid, doch ook hun zonden en grot heden. Daarbij zien we in het tweede bedrijf, dat voorafgaat aan den terugkeer der kruisvaarders, hand langers van den roofzuchtigen indringer tegen de bewakers van het kasteel van Maelstede samen smeden. Er spelen zich daarin ruwe tooneelen af, zooals de ge vangenneming van den trouba dour van het slot, een droomer van God en Zijn natuur, die aan gezien wordt voor een verrader maar in zijn hulpeloosheid en onnoozelheid ten slotte zelfs het meelij opwekt van schelmen en ruwhartigen. Wie in dit stuk dramatische verwikkelingen en zedeschilde ringen van het leven der middel eeuwers verwacht, met een diepte en volledigheid zooals een Man- zoni die wist uit te beelden in zijn boek „De Verloofden", zal zich allicht teleurgesteld voelen. Men moet het stuk voor alles opvatten als volkskunst en als zoodanig is het zeker geslaagd. In een kijkspel als dit is het overigens ook ondoenlijk om ge compliceerde zielkundige verwik kelingen op den voorgrond te brengen. De geest van dit too- neelstuk za! voor een belangrijk deel tot uiting moeten komen door de regieniet alleen de woorden zullen het moeten doen. Wie de liefde van de Zeeuwsch- Vlamingen voor het goede too- neel kent en Renaat Verheijen van het oude Vlaamsche Volks- tooneel, zal er ook verzekerd van zijn, dat de opvoering van dit boeiend openluchtspel een boei end en luisterrijk karakter krijgt. Vooral heeft men grootsche ver wachtingen van de avondopvoe ringen, die zullen geschieden bij fantastische verlichting. Provinciale Staten. In de zomerzitting van de vorige week werd een verzoek van F. C. M. J. du Puij om subsidie voor een autobusdienst van Stop peldijk en Boschkapelle naarHulst in handen gesteld van Gedep. Staten om advies, evenals adres sen van het R.K. Kerkbestuur te Hulst en het gemeentebestuur aldaar om subsidie resp. in de kosten van herstel der St. Wille- brorduskerk aldaar en den toren dier kerk. Naar aanleiding van een ver zoek van de middenstandsver- eeniging te Goes om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Kroon om terug te komen op de afwijzing van een verzoek om vergunning voor een autobus dienst Goes—Wolphaartdijksche Veer gaf de heer Stieger den wenk, dat de betrokkene J. C. Krijger opnieuw een aanvraag bij Ged. Staten, die de vergunning wel verleende, zal indienen. Het provinciaal verslag werd voor kennisgeving aangenomen. Vrij uitvoerig werd gediscus- seerd over de mededeeling van Ged. Staten, dat thans geen kolen voor de Provinciale boot Neuzen —Zuid-Beveland meer te Hans- weert worden geladen, maar dat de boot die plaats niet meer aan doet doch naar Vlissingen vaart om kolen. De heer De Pauw, die destijds op verkeerde toestanden te Hansweert wees, meende, dat men door de nu gevonden op lossing van den wal in den sloot is geraakt en drong er op aan de kolen te Neuzen te laden, tot te Hoedekenskerke een gelegenheid daartoe zal zijn geschapen. Een desbetreffende motie kreeg echter alleen de stemmen der 5 S.D.A.P.- leden. Een mededeeling over de pas sagierstarieven op de booten werd, nu Ged. Staten in hun ant woord op het afdeelingsverslag hadden verklaard, dat zij bereid z(jn verlenging van den geldig heidsduur der retourbiljetten zoo wel als uitbreiding van den ter mijn tijdens welken deze biljetten (den zomerdienst) worden afge geven, nader te overwegen en bij den Minister van Waterstaat ter sprake te brengen, voor kennis geving aangenomen. Aan de orde kwam een voor stel om in de drinkwaterverorde ning te bepalen, dat uitbreiding zonder concessie door de be staande waterleidingen niet verder mag dan 40 M van dé thans be staande netten. In de afdeelingen was o. a. naar voren gekomen de bedoeling om Walcheren wat de watervoorziening betreft in drie deelen te verdeelen, een als ge bied der Middelburgsche gemeen telijke waterleiding, een als ge bied van de Vlissingsche water leidingmaatschappij en een als gebied der Zuid-Bevelandsche maatschappij. Het voorstel werd na discussie aangenomen met 39 tegen 3 stemmen. Naar aanleiding van de bespre kingen in de afdeelingen werd het voorstel tot wijziging van het reglement op de wegen en voet paden o.a. betreffende de hoogten van ladingen, tot een volgende vergadering aangehouden. Door Ged. Staten was een voorstel ingediend om de Staten uitspraak te laten doen inzake eenige principieele kwesties over de ambtenaarssalarissen terzake waarvan geen overeenstemming met de commissie voor georga niseerd overleg door Ged. Staten is bereikt. Verschillende voor- en tegen standers van uitstel lieten zich hooren en de heer Stieger (Ged. St. R K.) gaf toe dat er malaise is, maar dat is geen reden om geen principieele uitspraken te doen en trouwens Ged. Staten meenen, dat de financiën het voorgestelde kunnen dragen. Na verwerping van een voor stel van den heer Laernoes (A R.) om het een jair uit te stellen en een motie-Onderdijk (S.D.A.P.) werd door verschillende leden voor en tegen kindertoeslag ge sproken waarbij de heer Van Waesberghe den kindertoeslag voor groote gezinnen verdedigde, doch werd deze tenslotte met 26 tegen 16, zuiver rechts tegen links, gewenscht geacht. Het principe van diplomatoelagen werd aangenomen met 34 tegen 8 stemmen, tegen de S D.A P. en St, Geref. Tegen het pensioenaftrek stem den 14 leden, n.l. de (S.D.A.P.), de V.D., de St. Geref. en de ka tholieken Mes en Van Waes berghe. Bepaald werd dat de ambte naren in het vervolg in plaats van op 70-jarigen, op 65-jarigen leef tijd zullen kunnen worden gepen sioneerd. Aangenomen werden de voor stellen tot vergoeding van foren senbelasting aan de ambtenaren (personeel bootdiensten), die daar in worden aangeslagen tengevolge van hun dienst en tot verhooging van pensioenen, die nog ten laste der provincie komen. Bij het voorstel inzake subsi- dieering van handelsscholen, wordt nog eenig bezwaar gemaakt door den heer v. d. Wart fC.H.) tegen de burgerschool A te Mid delburg. Z. h. s. werd goedgekeurd een subsidie van 10 pet. voor de school te Middelburg en van 5 pet. voor Goes en Vlissingen, doch tegen 15 pet. voor de R.K. school te Hulststemden 12 leden. Aangenomen werd z.h.s. een voorstel om verschillende subsi dies van nu af tot wederopzeg gingstoe te geven en niet meer telkens voor enkele jaren. Voor de restauratie van de kerk der Ned. Herv. gemeente en voor den toren te Tholen werd de subsidie goedgekeurd, zulks nadat op aandringen van den heer Vienings (R.K.) Ged. Staten over weging van verhooging van het jaarlijks voor subsidies als deze uit te geven bedrag van f 5000 op f10000 hadden toegezegd. De begrooting van het Provin ciaal wegenfonds werd goedge keurd. Een wijziging in de wijze van het verleenen van rentelooze voor schotten voor verbetering van tertiaire wegen werd z.h.s. goed» gekeurd en eveneens die tot ver hooging van de subsidie voor Verbetering van den weg Zierik- zee—Brouwershaven, voor w&t betreft de traverse door de kom van Zonnemaire en van het ren teloos voorschot voor verbetering van den tertiairen weg St. Jan steen—Clinge. Aan de N.V. „P.Z.E.M." werd een nader crediet verleend van f157000 voor het aanleggen van ondergrondsche hoogspannings netten in de middengroep en be sloten werd tot overneming van de electriciteitsnetten van Bosch kapelle, Stoppeldijk en St. Jan steen. Aan de centrale vereeniging tot behartiging van de maatschappe lijke belangen van zenuw- en zielszieken werd een subsidie verleend van f 100 per jaar. Tegen het afwijzend praeadvies van Ged. Staten inzake het ver zoek van de afd. Vlissingen der ver. tot verzorging van zwakzin nige kinderen om oprichting van een kringschool, werden verschil lende bezwaren ingebracht, doch een voorstel de Baare (S.D.A.P.) om Ged. Staten uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar het aantal van deze kinderen in Zeeland, werd met 28 tegen 12 stemmen verworpen. Nog werden aangenomen voor stellen tot toetreding tot de Ned. Heidemaatschappij en tot verlee ning van een bijdrage aan het Comité inzake bestudeering en bestrijding der iepenziekte. In de voortgezette zitting kwam aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot voortzetting van de uitkeering aan de Rotter- damsche Tramwegmaatsch. voor vermeerdering van het aantal diensten op het veer Zijpe—Anna Jacobapolder op weekdagen en wel tot 1 Jan. 1931. De heer Catshoek (S.D.A.P.) wees er op dat ook Zondags een boot meer zeer gewenscht zou zijn en diende een amendement in dien geest in. De heer v. d. Weijde (Ged. St. V.Bzegt dat het hier slechts voortzetting van een bestaande regeling geldt en de Zondags dienst feitelijk niet aan de orde is. Daarbij komt nog of de R.T.M. wel op Zondag een derde boot zal willen laten varen. De heer Catshoek wijzigt zijn amendement in een motie, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd in deze richting werkzaam te zijn. Deze motie wordt aangenomen met 20 tegen 18 stemmen en het voorstel van Ged. Staten z.h.s. Aan de orde kwam nu het voorstel om een crediet te ver leenen van f 700 000 voor den bouw van een tweede motorveer boot voor den dienst Vlissingen- Breskens. De heer Overhof (S.D.A.P.) betreurt het dat niet is overgelegd een exploitatierekening afzonder lijk van de nu in de vaart zijnde motorveerboot, men kon dan de geruchten over dure exploitatie controleeren. Ook meent hij, al had hij liever maar één klasse, dat er meer ruimte voor de 2e dringend noodig is. De heer Erasmus (V.B.) wil betere bescherming der buiten trappen, directe rails voor goe derenwagens op de boot en een brievenbus voor de post. De heer v. d. Wart (C.H.)wil zekerheid hebben dat men niet begint met aanbesteding der boot alvorens het vast staat dat da haven te Breskens wordt verbreed. De heer van Rompu (Ged. St., R.K.) zeide, dat een rekening van de exploitatie van de motorboot alleen steeds onzuiver zou zijn. De klssêen-indeeling wil hij zoo AXELSCHEfi COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Ofschoon we dit schrijven reeds eenigen tijd in ons bezit hadden, bood z ch nog niet de gelegenheid het op te nemen. We gelooven intusschen, dat de belangstelling ervoor stijgende is, naar mate de datum van opvoering nadert.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1