Moppig Benchl. Geen witte Kruispoeders Fyffesbananen. Vacantie PU HOL PH. DE NEVE, Noordstr, Rechtszaken. Landbouw. Advertentiën. Landbouwinspan Leest in het programma van het zangconcours op 23 Juli a.s. Fyffes-bananen. Dr. BROWN P. A. Wondergem. Fyffes-Prijsvraag zult plukken tot heil van de geheele Steensche bevolking, die zijn Burgemeester zal weten te waardeeren. Ik spreek den wensch uit, dat het U moge gegeven zyn, onder Gods zegeD, een lange reeks van jaren, Uwe beste krachten in dienst te stellen van onze Ge meente, en St. Jansteen mag be leven een nieuw tijdperk van vooruitgang, zoowel op econo misch, godsdienstig als sociaal gebied. Als bewijs van instemming met my'n korte, doch welgemeende wenschen, verzoek ik de aan wezigen met mij aan te heffen een driewerf„Leve onze Bur gemeester Onnoodig te zeggen, dat allen deze woorden met een hartelyk hoera bevestigden. Vervolgens Btelde de Voorzit ter de aanwezigen in de gele genheid om eveneens den nieu wen burgemeester toe te spre ken, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt. De heer P. J. J, Vael sprak aldus Edelachtb. Heer Burgemeester. Na al hetgene, dat door den vorigen «preker tot u is gespro ken, ligt het niet in mijn be doeling een lange toespraak te houden. Gaarne sluit ik mij aan bij de wenschen voor de toekomst die men u reeds heeft gebracht. Wanneer wij alle goeds voor de toekomst toewen8chen, komt daarnaast bij ons de verleiding op, om ook voor onszelf den wensch uit te spreken dat ook wij in UEd. mogen vinden een beste Burgervader, die voor de belangen zijner ingezetenen met de noodige tact en voortvarend heid zal weten op te komen, een Burgemeester, die wars van alle partijdigheid of egoïsme, uitsluitend en alleen het belang der gemeente en hare ingezete nen voor oogen zal hebben. Eensgezindheid zij en blijve steeds uw parool. Burgemeester, Uw staat van dienst als gemeente-ambtenaar geeft ons een waarborg, dat, uit een oogpunt van gemeentelijke huishouding bezien, U voor Uwe moeilijke taak volkomen bere kend zult zijn. De kennis om de gemeente te besturen, bezit U dus ongetwijfeld. Toon ons dan ook, dat U kuDt en wilt zijn de kundige stuurman, die lijf en leden veil heeft, om zijn schip met hemanniug in veilige haven te brengen. Burgemeester, U en Uwe fami lie, nogmaals d9 beste wenschen voor de toekomst, (applaus). Hierna vroeg de heer Schiflfer het woord en zeide Mijnheer de Voorzitter, Het zij my vergund een enkel woord in het midden te brengen. Zooals de heeren weten, is de tegenwoordige gemeente in vroe gere dagen een Baronie geweest. De Fransche revolutie op het einde der I8e eeuw, die van vrijheid, gelijkheid en broeder schap zong, heeft ook die baronie afgeschaft. De laatste heer van deze heerlijkheid was Graaf Frans van Hogendorp, de broe der van Gijsbrecht Karei, de ontwerper van onze eerste grond wet. Als een blijvende herinnering aan zyn bestuur heeft hij aaD de gemeente St. Jansteen ge schonken twee beelden, hier in de raadszaal aanwezig. Het was op het beeld daar, aan den lin kerwand dat mijn oog viel, toen ik voor de eerste maal als raads lid deze vergaderzaal betrad. Het mag bekend geacht worden, dat dit beeld de personificatie der gerechtigheid voorstelt, de godin Justitia. Haar attributen zyneen blind doek, een weegschaal en het zwaard der gerechtigheid. Als ik me niet te zeer vergis, is de beteekenis van dezen blinddoek doe recht zonder aanzien des persoons, d.w.z. hoog of laag, ryk of arm, zijn by het beoor- deelen gelyk j immers een ge blinddoekte gerechtigheid ziet niet, kan niet zien wie roor baar staat. De weegschaal, eeD onmis baar voorwerp in het dagelijk- sche leveD, hebben ook de be- stuurderen van rijk en gemeente ter hand te nemen by het be- oordeelen van hun daden. Ge wikt en gewogen moet er het voor en tegen in de weegschaal gelegd en gozien naar welke zyde de naald overslaat. Het derde attribuuthet straffende zwaard der gerechtigheid, wij willen hopen, dat het in roes tige rust moge blyven en niet gehanteerd zal behoeven te worden. M de V. Dit symbool van recht en gerechtigheid is door den voormaligen Heer van St. Jansteen daar geplaatst met het kenDelyk doel ons te herinneren, hoe we onze bestuurstaak moe ten opvatten. U, M. de V., is in zekeren zin te beschouwen als de opvolger van den Heer van St. Jansteen U is door Hare Majesteit de Koningin, onze landsvrouwe, de macht in handen gelegdU is door haar als haar plaatsver vanger aangewezenU hebt enkele dagen geleden den Al- machtigen God tot getuige ge roepen, dat gij zult handhaven en uitvoeren de wetten des lands, dat gy zult zijn een goed Burgemeester. Welnu, M. de V., Wij hopes en vertrouwen dat wy met U zullen samenwerken tot heil van onze gemeente, tot heil van St. Jausteen. Zoo zij het. Dhr. Van Helslaud wees erop, dat de gemeente een en veertig jaren is bestuurd door den voor ganger en zich heeft opgewerkt met medewerking van de ge- meentenaren. Spr. hoopt, dat onder dit bestuur de gemeente mag bloeien en met dezelfde medewerking en Gods hulp nog tot grooteren bloei mag komeü. Hierna sprak de Zeereerw. heer J. H. A. Preijers, pastoor van St. Jansteen, mede namens den nieuw benoemden pastoor der toekomstige parochie Hei kant, den Zeereerw. heer E Doens, en wee» op het gezag, dat door den burgemeester ver tegenwoordigd wordt. Wy, aldus spr., achten ons de eerst-aange- wezeuen, om dat gezag te eer biedigen, en om met U aan het waarachtig heil der ingeze tenen te arbeiden. Ik sluit mij aan bij de gelukwenscben, hier reeds geuit, en hoop, dat U vele jaren in het belang van St. Jansteen werkzaam zult mo gen zijn. De bloei en de toe komst van deze gemeente liggen voor een groot deel in Uwe handen. Van Uw beleid, doorzicht en werkkracht zal het voor het grootste deel afhangen, wat er van deze ge meente worden zal. Waar wij in het verleden een waarborg hebben, dat U bovengenoemde eigenschappen bezit, meen ik dat onze gemeente een goede toekomst tegemoet gaat. Het is mij een oprecht genoegen hier te mogen getuigen, dat te Ber- gen-op-Zoom, Uw vroegere stand plaats, het oordeel over Uw persoon unaniem gunstig was. Ml JNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Spr. wees ook op de innige samenwerking, die er moet be staan tusschen het wereldlyk en bet geestelijk gezag. De belan gen der ingezetenen kunnen niet volkomen behartigd worden, al dus spr., als niet het wereldlyk en het kerkelijk gezag elkaar de hand reiken. Wy zullen el kaar dan ook vaak ontmoeten. Op onze volle medewerking zult U ten allen tyde kunnen reke nen. Wij koesteren de zoete hoop, dat ook van Uwe zyde steeds de medewerking getoond zal worden, die noodig is. Moge het bezoek, dat U by Uwe eerste kennismaking met deze gemeente ook aan ons hebt wil len brengen het bewijs vormen, 1 dat U ook van de noodzakelyk heid dier samenwerking over tuigd zijt. Deze rede eveoals de andere toesjrtken werd door applaus bevestigd. Dhr. de Buck gaf nu de ver dere leiding over aan dengfïa- stalleerden burgemeester, die de aanwezigen hierop als volgt toe sprak „Ik sta dus op het punt myn ambt als burgemeester der ge meente St. Jansteen te aanvaar den, doch alvorens hiertoe over te gaan, is het mij eeD behoefte openlijk mijn eerbiedigen dank te betuigen aan H. M. de Ko ningin der Nederlanden, dat het Haar heeft willen behagen my te benoemen tot burgemeester dezer gemeente; mede aan Zijne Excellentie don Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en Zyne Excellentie den Commissaris der Koningin iD deze provincie, die mij voor deze benoeming hebben voorgedragen en verder mijn dank aan allen, die mijne benoeming direct of indirect hebben bevorderd. Ook U, mijnheer de wethouder, Eerw. heer Pastoor en myuheer Vael, mijn dank voor de harte lijke en welgemeende woorden, welke U tot mij hebt gericht. Het doet mij aangenaam aan U te kunnen verzekeren, dat de hartelyke ontvangst bier voor my zal zijn een steun voor de toekomst. Niets zal mij aan genamer zyn dan in een loyale sfeer met U, heeren wethouders, •n met U, heeren raadsleden, samen te werken in het belang dezer gemeente. Want, mijne heeren door een goede samen werking, gepaard met een onder ling vertrouwen en een open oog voor den gemeenschapszin, eD hierop vooral wil ik den nadruk leggen, kan veel, zeer veel wor den bereikt. Overtuigd nu van de zware taak, welke my thans op de schouders is gelegd, wil ik U volmondig verklaren, dat ik Daar beste weten en beste kunnen zal trachten de belangen dezer ge meente te dienen en waar noo- I dig te verdedigen. Ik stel my voor, myne heeren, I mij met vastheid te richten op een rechtstreeksche bemoeienis met alles wat kan medewerken tot opbouw en bloei dezer ge meente. En om nu dit voornemen tot werkelijkheid te kunnen ma ken, doe ik een beroep op U, heeren wethouders, op U, heeren raadsleden, en niet het minst op U, heer secretaris en het verder gemeentepersoneel en verder alle burgers dezer gemeente om my, voor zoover mogelyk ieder voor zich, in mijn pogen in deze te steunen. Ook op een goede samenwer king met het geestelyk gezag, hier vertegenwoordigd in .den persoon van den Zeereerw. heer Pastoor Preyers, zal door mij zeer hooge prys worden gesteld. Ten slotte zou het mynerzijds onhoflelijk zyn, wanneer ik niet, op dezen voor mij zoo gewichti- gen dag, hier zou herdenken een man, aaD wien ongetwyfeld de gemeente St. Jansteen veel heeft te danken. Ik meen dan ook de tolk te zyn van de gemeentenaren als ik hier dank betuig aan mijn ambtsvoorganger, den heerlJse- baert, voor het vele goede dat by in zyn langdurige ambtsperi ode heeft verricht in het belang dezer gemeente en zijne bewo ners. Ik wensch hem van harte eeD welverdiende rust toe. Ik eindig met den wensch uit te sprekeD, dat Gods onmisbare zegen moge rusten op onzen gemeenschappelyken arbeid in het welzyn der gemeente St. Jansteen." De heer C. Ysebaert, oud burgemeester, als raadslid hier tegenwoordig, zeide dat hij deze woorden zeer op prijs stelde en dankte den nieuwen burge meester met een welgemeenden handdruk voor de eer, daarby wederkeerig zyu gelukwenschen uitsprekende. En hiermede was het officiöele gedeelte atgeloopen en werd bet teeltprogramma verder afge werkt. Zooals bekend, bestond dit in een aubade van de school kinderen. Een rondrit door de gehuchten van St. Jansteen, waaraan 14 auto's deelnamen, volgde, nadat de receptie was afgeloopen. Op Kapellebrug, Heikant en Absdale werd de burgemeester eveneens toegesproken en werden bloemstukken aangeboden, ten bewyze, dat men zeer ingeno men was met dit bezoek. Aan den Tragel was een poort opge richt en by de hofstede van chr. P. J Vael een eereboog met „Hartelijk welkom." Intusschen maakte op het dorp de muziek een muzikale wandeling en van 8 tot 1 uur werd geconcerteerd, tijdens wel ke het gemeentehuis schitterend was verlicht. Iedereen was toen op de been en in feeststemming, terwyl men algemeen lot sprak over de min zaamheid en vriendelijkheid van den ni-uwen burgemeester met zijn echtgenoote, zoodat de be volking een goeden indruk van ZEd.achibare heeft gekregen. Een feestmaal den titularis door den Raad aangeboden wa9 het eiDde van dezen voor velen onvergetelijken en goed geslaag den dag AXEL, 18 Juli 1930. Ten overstaan van den heer H. van Luijk had alhier ten be hoeve van het Bestuur der Ver- eeniging voor Chr Nat. School onderwijs de aanbesteding plaats van een bewaarschool, waarvan de uitslag was als volgt Timmerwerk A. Slijpen f 5025, M. van Doeselaar f 4880, W. Ver- couteren f4525. MetselwerkP. van Alten f6115, P. de Jonge f6010, J. Wieles f5260, I. Dieleman f5189. SchilderwerkH. J. Hoebe f 990, H J. Hartef 752, B.Knieriem f 750, W. de Jonge 639, P. Brakman f618,50. Alle inschrijvers wonen te Axel. Het werk is voor de laag ste sommen gegund. Dinsdagmiddag werden al hier in het hotel van dhr. H. P Dieleman ten verzoeke van de erven van de Wed. van Puyvelde door notaris Dregmans twee woon- hnizen geveild. Het eerste, staande aan de Zee straat, groot 80 c.A., werd ver kocht aan E. A. van Waes— Boodts, bierbrouwer te Westdorpe, voor f 3250. Het tweede, staande op het Plaatje, aan Joh. C. Deij-Mangold alhier voor f 1100. Treindienst. Aan belanghebbenden deelen we mede, dat de treindienst op de lijnen Mechelen—Terneuzen (en op alle Belg. lijnen) aanst. Maandag 21 Juli ter gelegenheid van het eeuwfeest zullen rijden als op Zondagen. Ter verzachting en ge nezing van stukgeloo- pen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. Predikbeurten te Axel. Zondag 20 Juli 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9',, ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30 Leeskerk. De Belg G. L die hier onlangs werd gearresteerd wegeüs dief stal van een paar sokken in den manufacturenwinkel van A. K., is veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Hengstenkeuring. De Rijks-hengstenkeuringen zullen plaats hebben in Halst rp 28, Axel 29 en Oastburg 30 Oc tober aanst. Uartel (Jk dank voor de ontvangen bewijzen van belangstelling bij onze 55- jarige echtvereeniging opl3dezer M. VAN ARENTHALS Hulst. en Echtgenoote. De verkoop van den ten verzoeke van de Kinderen DAVID te Koewacht, Karr.emelk- polder, zal plaats hebben in het begin van de maand September a.s. Notaris DREGMANS. plaats van Typpes bananen in Te Zaamslag heeft de col lecte voor de blindenstichting te Wolfheze f 152,65 opgebracht. Te Terneuzen zijn na ge houden schriftelijk examen tot de eerste klasse der R.H.B S. toege laten H. C. A. van derEijk, Aa. Ca. Maat, A. A. van Puijvelde, Tha. Aa. Ma, van Rompu, J. P. van Sprang en C. van Striën, allen te Ter NeuzenH. Brakman, C Smies en H. de Zeeuw, allen te AxelE. E. B. Goossens en R. Ranschaert, beiden te Sas van Gent; Sa. Ja de Kraker te Zaam slag C. Maas te Kloosterzande; J. S. Hermanides te Hulst. Een candidaat is afgewezen, terwijl 8 candidaten zich nog aan een mondeling examen moeten onderwerpen. Eindexamen R. H. B S. Te Oostburg slaagden voor afd. A mej. M. J. v. d. Ameele te St. Anna ter Muiden, R. van Leeuwe te IJzendijke, mej. A. Looze te Breskens, A. Luteijn te Sluis, D. de Ridder en mej. S. E. Risseeuw, beiden te Oostburg. Naar het Hulst, blad meldt, is onder den veestapel van E. B. te Heikant mond- en klauwzeer uitgebroken. De echte Fyffes-bananan voorzien van het blauwe prijs vraag-etiket zijn verkrijgbaar bij O. JANSEN. Fruit- en Groentenhandel. Tel. 77, AXEL. maar geneeskrachtige poeders per doos 22 cent. Middel tegen Zenuwziekten, Schele Hoofdpijn, Koorts en Zenuwpijn, Rheumatiek, Jicht en andere ongemakken. Verkrijgbaar bij Doet nu allen mee aan de en koopt uwe echte Fyffes bananen in de nieuwe fruit- en groentenzaak in de Noordstraat. De ingevulde prijsvraag met de vijf etiketten kunt U bezorgen bij DE NEVE. Wij zorgen dan voor doorzending naar het Hoofd bureau. Bij eiken prijs geef ik nog een kilogram bananen cadeau. Aanbevelend,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2