Fietstochten PUROL Gemengd Nieuws. Landbouw. Rechtszaken. De bepaling onder letter b voorziet in de verzekering van degenen, die in loondienst werk zaam zijn van personen, die een vrij beroep uitoefenen. De verzekering omvat echter niet alle personen, die in loon dienst werkzaam zijn van den- gene, die een vrij beroep uitoefent De arbeid in loondienst moet geschieden ten behoeve van de uitoefening van het beroep. Verzekerd zal "derhalve niet zijn de werkvrouw, cjie door een architect in dienst is genomen om zijne woning schoon te maken, maar wel de door een architect voor het schoonmaken van zijn bureau in dienst genomen werk vrouw. De bepaling onder letter c brengt onder de verzekering het personeel in dienst van vereeni- gingen van onderscheiden aard, als vakvereenigingen van werk gevers en werknemers, vereeni- gingen ten behoeve van bevor dering van het verkeer, liefdadig- heidsvereenigingen, enz. AXEL, 15 Juli 1930. Het weer is plotseling „omge slagen", zooals men dat hier noemt. Het mooie zomerweer, dat gedurende de maand Juni het koren en allerlei vruchten deed rijpen, is door buien vervangen Zaterdag was het een echte regendag, doch Zondag vertoonde de natuur zich weer in alle pracht, die we ons in Juli van een zomer dag kunnen voorstellen en leeken in de profetie voorspelden nu weer eenige weken bestendiging van mooi weer. Maandag en Dinsdag doen ons echter instemmen met de voor spellingen van barometer en weerberichten, die door den aether tot ons komen. Vooral op zee heeft het Zater dag gespookt en hebben de booten het kwaad gehad. Op de Ooster-Schelde is nabij Gorishoek een schip, geladen met steen, bestemd voor Ter- neuzen, in tweeën gebroken en gezonken. Met moeite kon de bemanning, het echtpaar A. Willemsen van Terneuzen, benevens de knecht met vrouw en 2 kinderen, gered worden. Te 's Gravenhage slaagden voor het eindexamen academie voor Beeldende Kunsten (afd. Middelbaar Technische school voor bouwkunde) o.m. de heeren W. Gilijamse van Axel en 1. A. Littooij van Terneuzen. Bij het Zaterdag te Goes gehouden examen vanwege de Fed. van Ned. Steno Leeraren, slaagden voor machineschrijven met aanteekening 40 woorden per minuut (systeem J. M. Folmer), o.m. de heeren C. Visser, van Zaamslag en J. van Drongelen, van Axel. Voor diploma A Steno o.m. de heeren J. van Drongelen en P. J. Olijslager, beiden van Axel en C. Visser, van Zaamslag. Geslaagd te Dordrecht aan de Middelb. Technische School, voor de afdeeling bouwkunde en electrotechniek, 2e studiejaar, de heer Aug. L. M. Poppe van Hulst. Voor het acte-examen L. O. slaagde te Dongen de heer A. Fassaert van Sfoppeldijk. Zaterdag zou te Terneuzen een openluchtsamenkomst plaats hebben van den ring Z.-Vlaan deren van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag. Het gure weer, dat door tal van regenbuien nog on gunstiger werd, maakte het ver blijf op een weide ondoenlijk, zoodat men verzamelde in de kerk, waar de sprekers hun rede voeringen hielden. De belang stelling was echter vrij wat min der, dan wanneer op een weide gefeest wordt. sprong, raakte dhr. v. R. het stuur kwijt. Door den schok be liep de motorrijder een neusbloe ding en de wielrijder eenige schade aan zijn fiets. P. T T Met ingang van 14 Juli zijn de onderstaande kantoren voor den telefoondienst geopend als volgt: Philippine van 8—12, 14— 16,30, 18-19,30. Walsoorden van 8—12, 14 17, 18-20. Zaamslag voor den post- en telegraafdienst van 9—12,30, 14— 16, 18-19,30. Voor den telefoondienst van 8-12,30, 14-16, 17,30—20. Nabij de fosfaatfabriek te Selzaete is Dinsdagmorgen een zekere August Verbruggep, ouc 50 jaar, wonende aldaar tè water geraakt en verdronken. Er werd op de plaats ijverig gedregd doch men kon slechts zijn lijk ophalen. Alle levensgeesten wa ren reeds geweken. Feesten te Middelburg. Ook te Middelburg zijn natuur lijk plannen in voorbereiding, om den vijftigsten verjaardag van H. M. de Koningin der Neder landen op 31 Augustus 1930 feestelijk ie vieren. De leiding berust bij de Ver- eeniging „Uit het Volk—Voor het Volk". Onder haar toezicht zijn in verschillende buurten com- missiën gevormd, welke bijdragen innen van de ingezetenen en aan de Centrale Commissie voorstel len deden. Als resultaat daarvan is een programma samengesteld, dat in algemeene trekken het volgende omvat: Vrijdag 29 Augustus ter inlei ding, uitvoering van gewijde mu ziek in de Nieuwe Kerk. Zaterdag 30 Augustus Kinder feest, gondelvaart, concerten. Maandag 1 SeptemberMuziek op den Abdijtoren, reveille, con certen, carillonbespeling, bloe mencorso, groote historische op tocht des middags en des avonds, avondfeest, fakkeloptocht, vuur werk. Schitterende algemeene ver lichting op drie of vier avonden. Op Zondag 31 Augustus zullen, overeenkomstig den wensch van de Koningin, geene openbare feestelijkheden plaats hebben. Elke buurtcommissie heeft op zich genomen, een sprookje in elkander te zetten. Zij allen te zamen zullen een optocht vormen De sprookjeswereld", ter lengte van ruim 1500 Meter. Als prijs voor het mooiste sprookje wordt een concert aangeboden in de buurt, op een door de buurtcom missie aan te wijzen plaats. De sprookjes-optocht zal Zaterdag middag 30 Augustus uitgaan en Maandag 1 September nog eens de ronde doen. Zaterdagsavonds wordt een gondelvaart gehouden. Twaalf vaartuigen, electrisch verlicht, zullen langs de kaden door het kanaal door Walcheren varen. Verder den geheelen Zaterdag volop muziek. Twee leeningen voor Zeeland, Ged. Staten van Zeeland stellen voor, vast te stellen een plan voor een leening van ten hoogste f 4.058.000 tot dekking der kosten van electrificatie van de provincie en een plan voor een leening van ten hoogste f 3.000 000 voor dek king van buitengewone uitgaven. De jaarlijksche rente bedraagt, berekend tegen parikoers ten hoogste 5 petde aflossing heeft plaats in ten hoogste 40 jaar en tot zekerheid van rentebetaling en aflossing worden uitdrukkelijk verbonden de gewone inkomsten en middelen der provincie. schieten hiermee niet veel op, daar in deze wedstrijden Clinge reeds veel zwaardere nederlagen zijn toegebracht door andere ver- eenigingen. En het gaat hierbij om Clinge de grootste nederlaag toe te brengen, zoodat de Oranje mannen direct zijn uitgeschakeld voor het behalen van een der twee prijzen. Het tweede elftal aanvaardde de reis naar Philippine, om een partijtje voetbal te spelen tegen „Phivo". Ook hiei*begonnen de Oranje-reserve's met slechts 10 man, waarvan de bewoners van het mosseldorp profiteerden om een 3 0 voorsprong te behalen, vóór de elfde Axelsche speler kwam opdagen. Met 5—2 bleef „Phivo" tenslotte overwinnaar. De Axelsche Juniors bonden hier den strijd aan tegen E. M. M. van Terneuzen. In het Axelsche jeugdelftal speelden eenige knapen die het voetballen wel leeren zullen. Ze stoorden zich weinig aan de grootte hunner tegen standers, die voor de Axelsche jeugd met 4—1 de vlag moesten strijken. De bekende Belgische voet baller Raymond Braine is prof speler geworden en in dienst getreden bij Sparta te Praag. Faillissementen. Het faillissement van de wed. A. Blommsert-Jansen, manufac- turier te Clinge, Curator mr. R. J. J. Lambooy te Hulst is opgeheven wegens gebrek aan baten. I Vrijdag werd Marinus Adamse, rustend landbouwer te Veere, honderd jaar. Adamse, die zich nog in een goede gezondheid mag verheugen, werd 11 Juli 1830 te Vrouwepolder geboren en woont sedert 23 April 1868 in de gemeente Veere. Vroeger boerde hij met zijn echtgenoote, die hem enkele jaren geleden door den dood ontviel en zijn kinderen, van wie nog 2 zoons en 4 dochters in leven zijn, op een hofstede te Zandijk-Bin- nen, dus ook onder de gemeente Veere. Sportnieuws. Te Sas van Gent had de vorige week een botsing plaats tusschen den motorrijder H. van R. uit Terneuzen met een wiel rijder uit Selzaete. Doordat nabij het Schippers- Voetbal. Zondag speelde de voetbal- vereeniging „Axel" niet minder dan drie wedstrijden, waarvan twee uit en één thuis. Axel I trok met 10 spelers naar de grensstreek, om daar te trach ten op Clinge I een groote zege te behalen in de zg. nederlaag wedstrijden. Onze stadgenooten Op de hofstede van den heer Cyr van Acker in de Westdorpe- polder heeft zich Zaterdag het zeidzame feit voorgedaan, dat een koe vier levende jongen ter wereld bracht, n.l. 3 vaarsjes en een stierkalf. Het moederdier alsmede de 3 vaarsjes zijn gezond, het stierfkalf is echter gestorven. Te Graauw werd de half- jaarlijksche vergadering gehouden van de Onderlinge Paardenver- zekering afdeeling Graauw N.C B. Het batig saldo bedroeg f 1832,91. Besloten werd, de premie terug te brengen op 2 pCt. In de tweede helft van 1929 waren 6 uitkeeringen gedaan voor gestorven paarden. Desondanks werd een goed slot verkregen van f 1135,25. Op het oogenblik telt de vereeniging 30 leden die te samen 179 paarden verzekerden. Machinaal vlastrekken. Vrijdag werd te 's Heerenhoek door de werktuigencommissie van de Z. L. M. een demonstratie ge geven met een vlaspluk-en bind- machine. Deze machine maakt een goeden indruk; ze heeft af zonderlijke plukapparaten aan de voorzijde en achterop een bind- apparaat, dat door den voerman kan bediend worden onder het sturen der 2 paarden, die de machine voorttrekken. Berekend wordt, dat er per dag 15 tot 2 Hectare, gem 4 gemeten kunnen worden geplukt. Ook in den Catharinapolder is op terrein van den heer). Koster (gem. Boschkapelle) een proef ge nomen met deze machine, welke goed slaagde. Ingezonden Mededaelingen Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. huis de voorband van den motor wisten met 4—3 te winnen^ doch Verduistering door een Gemeente Ontvanger. Voor de Arrond. rechtbank te Dordrecht werd behandeld de zaak tegen C. Avroeger ge meente-ontvanger te Papendrecht die zich in het tijdsverloop van 1922—1930 had schuldig gemaakt aan verduisteringen ten nadeele der gemeente Papendrecht, ten bedrage van f 36.935, De Officier van Justitie eischte een gevang, van 1 jaar en 9 m. En waar zijn de centen Tengevolge van hooibroei is te Enumatil, gemeente Leek, de boerderij van mevrouw de wed. B. Wieringa afgebrand. De motorspuit van Leek was spoe dig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de boerderij en de geheeie hooioogst een prooi der vlammen werden. Verzeke ring dekt de schade. Zaterdagmorgen is aan het Nieuwe Hoofd te Willemstad de stoker A. Jongeneele uit Fijnaart door onbekende oorzaak onder een van de wagens van de Zuid- Nederl. stoomtram geraakt. Beide beenen werden hem verbrijzeld, verder is hij ernstig aan het hoofd gewond. Te Schiedam is een groot pand in de Bo'.erstraat totaal uitgebrand. Het pand dat in gebruik is bij de firma A. Poot en Zn handel in veevoederartikelen, telt vier verdiepingen by eeü frontbreedte van 10 M. en een diepte van 30 M. De brand werd door omwo nenden ontdekt. De brandweer slaagde er in den brand tot dit pand te beperken. Alleen de vier muren staan nog overeiod. Uit New-York wordt ge seind Op de Philippijnen-ei- landen Cebu en Bantayen is een hevige cholera-epideinie uitge broken. Tot dusverre zijn er reeds 500 gevallen met doode- lijken afloop. De autoriteiten hebben omvangrijke maatregelen getroffen, teneinde verdere uit breiding tegen te gaan. De mtynramp te Neurodn. Zooals reeds gemeld werd, is Donderdag opnieuw een poging gedaan om de nog in de m(jn te Neurode opgesloten slacht offers te redden. Uit de richftng Moelke rukten alle beschikbare reddingmanschappen, verdeeld in twee groepen, de myn binnen, doch men is niet verder geko men. Integendeel bleken de gas sen zich over een nog grootere oppervlakte te hebben verspreid. De mannen konden dan ook den ingang van de mijn, waar de ontploffing plaats vond, nog niet bereiken. Omtrent de oorzaak van het ongeval weet men nog zeer weinig. Bekend is slechts, dat men te doen heeft met een koolmoDOXyd ontploffmg van bui tengewonen omvang. Ver in de omgeving hoorde men de doffe knal van de ontploffing, welke zoo sterk was, dat de bevolking, die toch gewend is zoowel aan gasexplosies in de mynen, als aan het knallen der dynamiet- patronen, door ontzetting werd bevangen. De mijnwerkers, die in andere ploegen werkten en zich thuis of op straat bevon den, haastten zich naar de mjjn, toen men elkaar in het dorp met bleeke lippen het ver schrikkelijke nieuws vertelde en de alarmklokken begonnen te luiden. De mjjnopzichter ging on middellijk naar beneden om te trachten, van zjjn afdeeling te redden, wat er te redden viel, Doch hij kon niet helpen. Als eerste slachtoffer werd zijn lijk geborgen. De opzichter Hoff mann raakte by een reddings poging een hoogspanningskabel en werd eveneens gedood. Nader lezen we nog Een doffe wanhoop heeft zich van de bevolking meester ge maakt. Er is bijna geen huis, waar geen dooden te betreuren zyu. Hier heeft men twee naaste verwanten, man of zoons verlo ren, ginds drie, in eenige ge zinnen zelfs acht. Er zijn er onder de bevolking, wier geest vermogens door het ongeluk blykbaar in de war zyn. Den geheelen nacht zag men msn- schen zwijgend door de stille straten van Hausdort dwalen. Een verbijsterend leed heeft deze aan nood en ellende ge wende bevolking getroffen. Voor den oorlog bedroeg het aantal mijnwerkers in de Kurtschacht 1400 man, doch Da den oorlog begonnen de ontslagen te val len en deed de nood in het dorp zijn intrede. Nog korten tijd geleden werden wederom 700 mijnwerkers ontslagen. Eenigen der verongelukten was het ont slag reeds aangezegd. Met hun ontslag in het vooruitzicht moes ten zy nog de laatste dagen van hun tewerkstelling het myn- werkerslot deelen. Niemand was op de ramp voorbereid. Wel werd altijd rekening gehouden met bet gevaar van koolmonoxyd ontploffingen, maar men had deze langzamerhand weten te beperken en te controleeren. Men had steeds zorg gedragen voor de machinale ventileering en luchtverversching in de mijn gangen. Ook werd het gas, wan- Deer zich nog slecbts een kleine boeveelheid ervaD verzameld had, tijdig door middel van electrische ontladingen tot ont ploffing gebracht. Nog Zondag jl. was zulks gebeurd, zoodat niemand aan de mogelijkheid van de ontploffing had gedacht. Voor de geredden wordt naar beste krachten gezorgd. Zy zijn voor het grootste deel door val lend gesteente gewond en lijden bijna allen aan koolmonoxyd- vergiftiging. Men hoopt hen met inspanning van alle krachten en toepassing van alle beschikbare middelen in het leven te kun nen houden. Alle pogingen der reddings brigades om door te dringen tot de plaats van de ontploffing zelf, die in de Kurtschacht tus schen de tweede en de derde verdieping moet liggen, zyn mis lukt. Op aanwyzing van den hoofd inspecteur voor de mynen zal men trachten op de derde ver dieping een ventilator op gang te brengen, teneinde het gittige gas zooveel mogelyk weg te zuigen. Behalve het vijfduizend inwo ners tellende plaatsje Hausdort zijn ook de omliggende plaatsjes Kunzendorf, Ludwigsdorf en Wol- tersdorf in rouw gedompeld, aan gezien vele mannen uit deze plaatsjes in de mijnen werkzaam waren en ook hier sommige families meerdere verwanten be treuren. Volgens mededeeling van den directeur van het ziekenhuis te Neurode is de toestand van alle aldaar opgenomen 49 geredde slachtoffers van de ramp te Hausdort naar omstandigheden redelyk. Id het ziekenhuis spelen zich hartverscheurende tooneelen af. De lysten met namen van doo den en gewonden worden daar bekend gemaakt. De verwanten der mijnwerkers staan in dichte drommen erom heen en doffe berusting spreekt uit hun blik ken. Soms komen er nieuwe menschen by, moeders en doch ters, in wier blikken nog de hoop leeft, dat hun man, hun vader, bun zoon er niet bij is. Angstig dwalen hun blikken over de lfyat, tot plotseling een kreet van wanhoop getuigt, dat ook de geliefde naam er bij is. Er komt geen einde aan de jammer en ellende. Hoewel men niets meer te hopen heeft, blijft men rondom het ziekenhuis van Neurede drommen, in de hoop

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2