Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- Vlaanderen De uiterste wil. No. 29. DINSDAG 8 JULI 1930. 4tie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Ned. Oost-lndië. In de laatste jaren is weliswaar door de pers, door lezingen en ook op de scholen meer en meer de aandacht gevestigd op onze Oost, doch niettegenstaande dat blijft er toch onder de massa van ons volk een zekere onverschil ligheid bestaan voor die gewesten, in zooverre we er geen direct belang bij hebben of familieban den daar onze aandacht niet vra gen. Het gevolg daarvan is, dat gemakkelijk veld wint, de mee ning van sommige volksleiders, dat we het best deden, dat Indië maar van onze schouders te schudden en die menschen de onafhankelijkheid te bezorgen, waarvoor we zelf tegen Spanje hebben gevochten. Die meening is echter op zijn zachtst uitgedrukt lichtvaardig, zoo niet roekeloos uitgesproken. Men zegt wel, dat alleen de ka pitalisten het meeste belang heb ben bij het behoud van Oost- lndië, en daarom zij het zijn, die met alle kracht werken om dien toestand te bestendigen, doch ook die meening is onjuist. Ons vaderland, wij Nederlan ders en ook de bewoners van den grooten archipel, die daar tus- schen den lndischen Oceaan en de Stille Zuiderzee ligt, hebben er wel degelijk veel en zeer veel belang bij, dat allen onder de zelfde regeering worden bestuurd. Wie kunnen dat beter beoor- deelen, dan een paar intelligente inlanders, die de Hooge school in Nederland hebben afgeloopen en daarna met de noodige ont wikkeling toegerust weer naar lndië gingen om te bestudeeren wat voor hun volk en hun land het beste zou wezen? Welnu, twee zonen van Indo nesië, van wie de eene nog pas uit lndië hier teruggekeerd en de ander reeds jaren hier vertoefde en meeleefde in politiek en maat schappij, trekken thans ons land door, om op de voornaamste plaatsen in den lande belangstel ling voor hun land in ons land te wekken, met het doeldat Indonesië, althans de eerste tien tallen van jaren nog blijve onder Nederlandsch staatsbestuur, mits daar is bereidheid tot eer lijke en hartelijke samenwerking tusschen blank en bruin. Onlangs is ook Middelburg door hen bezocht en hebben de heeren C. Frans, van Timor en de Javaan Raden Mas Noto Soe- roto in de kleederdracht hunner natie daar een lezing gehouden. Blijkens de „Midd. Crt heeft de heer C. Frans er in een schoone redevoering gewezen op de ge varen, die zijn geliefde vaderland zouden bedreigen, wanneer het daar tot extremistische en/of com munistische woelingen en uitbar stingen, tot burgeroorlog en mo gelijke vreemde overheersching zou komen. Iedere welgezinde Nederlander of Indonesiër moet en zal willen helpen, dat te voor komen. F.n dat kan, wanneer de Nederlander zijn meerderheids- waan tegenover den bruinen broe der aflegt en zij elkander waar- deeren naar hun juiste waarde. Dan kan een goedgemeende ver houding van beide kanten werke lijkheid worden in een eerlijke Samenwerking tusschen voogd en volwassen pupil Tweede spreker was de Noto Soeroto, die begon met een po pulaire uiteenzetting van de in nige verweving der banden en belangen tusschen Nederland en Indonesië. Het nationalisme, zoo vervolgde spr., dat eng is, zegt eerst ik en ik boven alles. Zulk Nederlandsch en zulk Indonesisch nationalisme kan slechts onheil stichten, wijl het een terugkeer tot het barbarendom beteekent. Maar een gelouterd nationalisme, dat zichzelf weet te beperken en slechts om zijn erkenning vraagt, kan in een Rijkseenheid van hoo- gere orde, zijn verwerkelijking en bevrediging vinden. Een goed Timorees en een goed Javaan kunnen tegelijkertijd goede In donesiërs zijn een goed Neder lander en een goed Indonesiër kunnen beide ook goede burgers zijn van het Rijk Nederland- ndonesië. Beide sprekers werdén met intense aandacht gevolgd en door instemmend handgeklap voor hun opwekkende getuigenis beloond. Emigratie mogelijkheden. Op het oogenblik vertoeft hier te lande de heer H. Veen, agee- rend inspecteur van het vakon derwijs, verbonden aan het de partement van Onderwijs in de Unie van Zuid-Afrika, die in op dracht van zijn regeering een studiereis naar Europa onderno men heeft, ten einde zich op de hoogte te stelten van den toestand van het technisch onderwijs in verschillende landen. Voorzien van eene introductie, hem wel willend door het Nederlandsch departement van Onderwijs, K. en W. verstrekt, heeft de heep' Veen verschillende ambachtscho len en andere inrichtiilgen voor technisch onderwijs bezocht en zijn indrukken daaromtrent in een persgesprek kenbaar gemaakt. In verband met de mogelijkheid van emigratie van Nederlandsche arbeidskrachten naar de Unie van Zuid-Afrika (Transvaal) merkte de heer V. op, dat zij, die hiertoe wenschen over te gaan zich voor af goed op de hoogte dienen te stellen van aldaar heerschende zeden en gewoonten. Voor goed onderlegde am bachtslieden, alsmede voor be voegde onderwijskrachten, is er wel arbeid te vinden welke loo- nend is. Een hoofd eener mid delbare onderwijsinrichting geniet eene bezoldiging van 900 pond sterling. Ten slotte waarschuwde de heer Veen, zich niet onvoorbereid naar de Unie te begeven. Voor landbouwers is er alleen bestaans mogelijkheid indien zij over vol doend bedrijfskapitaal kunnen be schikken. Ongeschoolde krachten en vooral zij, die geen voldoende kennis van het Engelsch, dat nog altijd de voertaal is, bezitten, zul len zeker mislukken. Voor het behoud der A.V R.O.- uitzending. Het Landelijk Comité Belangen Luisteraars heeft op 12 Juni, in samenwerking met het Huisvrou- ven-Comité te Den Helder, au diëntie aangevraagd bij de Ko ningin naar aanleiding van de ministeriëele beschikking in zake de verdeeling van den zendtijd. Het Landelijk Comité ontving hierop 13 Juni ten antwoord.dat een audiëntie, in verband met Harer Alajesteits vertrek, niet kon worden verleend, doch dat een schriftelijke uiteenzetting werd tegemoet gezien. Ter voldoening aan dit verzoek heeft het Landelijk Comité thans aan het Paleis op het Loo afge geven twee verzoekschriften, n.l. één van het Landelijk Comité Belangen Luisteraars en één van het Huisvrouwen-Comité, waarin Harer Majesteits tusschenkomst wordt ingeroepen voor het be houd van de A.V.R.O.-uitzendin- gen en voor het verleenen van machtiging aan de A.V.R.O tot het bouwen en voor zichzelf ge bruiken van een eigen zender en/of zendsysteem waardoor de Algemeene Omroep de geheele week kan worden gehoord, zon der aan den zendtijd der groeps- omroepen iets tekort te doen. Op deze verzoekschriften zijn reeds tienduizenden adhaesiebe- tuigingen ingekomen. Het Landelijk Comité Belangen Luisteraars, secretariaat Beukels- weg 28b te Rotterdam, verzoekt A.V.R.O.-comité's in alle plaatsen, die met het bovenstaande sym- pathiseeren en zich nog niet bij genoemd comité hebben aange sloten, dit onverwijld te doen onder opgave van het aantal leden, dat bij hen is ingeschrevefi. gen, welke op dien datum in werking trad, behooren de post- tarieven in het verkeer met Ned.- Indië. Deze zijn verlaagd en nader vastgesteld als volgt a. voor brieven tot 20 gram 6 cent b. voor akten tot en met 200 gram per zeepost6 cent c. minimumport der monsters per zeepost3 cent. Het aantal soorten van stukken is met een nieuwe categorie uit gebreid, aangeduid als „pakjes" (maximum gewicht 1 K.G Het tarief hiervoor is vastge steld als volgt a. naar Ned.-lndië, Suriname en Curasao per zeepost tot 250 gram25 cent, boven 250 tot 500 gram, per 50 gram 5 cent boven 500 tot 1000 gram voor elke 100 gram 5 cent meer b. in alle andere gevallen 71/* cent voor elke 50 gram doch van elke zending onder een afzonderlijk adres niet minder dan 25 cent. Het port der pakketten per zee post naar Ned.-lndië is verlaagd als volgt: lot 1 K.G. f 1.25; van 1-5 K.G. f 1.75; van 5—10 K.G. f 2.85. Een nieuwe ljjst der posttarie- ven en een nieuw tarievenboekje zullen binnenkort aan alle post-, bij- en hulpkantoren verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van 5 resp. 10 cent. Nieuwe internationale posttarieven. Met ingang van 1 Juli j.l. zijn in het internationaal postverkeer nieuwe bepalingen in werking getreden, overeenkomstig het op 28 Juni 1929 te Londen gesloten algemeen postverdrag. Tot de belangrijkste wijzigin- Nederland s antwoord aan Briand. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken publiceert het antwoord der Nederlandsche regeering op het Pan-Europa Memorandum van Briand. De Nederlandsche regeering stelt zich op het volgende stand punt Het plan lijkt haar slechts dan voor verwerkelijking vatbaar, indien de Staten bereid zijn tot op zekere hoogte hun souverei- niteitsrechten prijs te geven. Alles wat aan de authoriteit van den Volkenbond afbreuk zou kunnen doen, moet vermeden worden. Ook mag niet uit het oog verloren worden, dat een continentale 45) Ga van hier en verwilder u, riep Hedwig met een alwerend gebaar. Ge zijt een bedriegster, die Leontines stem en manieren nabootst. Wat zou mijn dierbare Leontine bewegen, mij in zulk een vermomming te naderen? Welke reden zou zij daartoe hebben En toch ben ik het, antwoordde Leontine, den haar zoo misvormende» hoed afzettend. Herkent ge mij nu, Hedwig? Ik ben uw ongelukkige, door haar eigen dwaasheid rampzalig geworden nicht Leontine. Hedwigs gelaat nam een strenge, bijna harde uitdrukking aan. Ge zult mij niets wijsmaken, vrouw, sprak zij op scherpen toon. Want waarom zou Leontine zich zoo ver momd hebben? Waarom zou zij zich op deze wijze aan mij vertoonen Waarom zou zij ons zoo lang hebben laten treuren en rouwen totdat haar vaders haar is vergrijsd en haar moe der van verdriet bijna gestorven is Waarom die snoode, afschuwelijke vermomming tegenover den echtge noot en het kind? Verklaar mij dat alles, indien ge werkelijk geen krank zinnige of geen laaghartige bedrieg- Ster zijt. Ik zal het u zeggen. Hedwig, antwoordde Leontine sidderend. Maar wees niet zoo hard tegen mij j ik heb zooveel geleden. Ik ben niet hard en wil u niet kïenjten, maar verlang dat ge mij opheldering geeft. Ik kan u niet aan zien zonder diep verontwaardigd te zijn. Het zou nog een ander geval zijn, indien ge u thans voor het eerst aan mij vertoondet. Doch ge hebt het over u kunnen verkrijgen, met mij, den heer Seewald en zijn kind te spreken, terwijl ge u met een onbe grijpelijke slimheid en volharding voor ons vermomdet. Verklaar mij dat alles Zonder die opheldering moet ik aan de waarheid van uw beweringen blij ven twijfelen. Ik zal u alles zeggen, lieve Hedwig 1 maar wees vriendelijk jegens mij 1 Ach, ik ben al ongelukkig genoeg I Ga hier eenige oogenblikken zitten en hoor mij aan als 't u blieft. Leontine begon haar verhaal, ter wijl Hedwig aarzelend ging zitten cn nieuwsgierig luisterde naar de onge lukkige vrouw. Deze sprak van haar dwaze, doch haar gelukkig makende inbeelding, dat Bertram haar beminde van haar hartstochtelijke liefde voor hemvan haar onbedwingbaar ver langen, tot in den dood hem toe te behooren hoe zij zich later ongeluk kiger begon te gevoelen en eindelijk ontdekt had, dat haar echtgenoot Hed wig beminde en pogingen in het werk stelde om gerechtelijk van haar te scheiden. Wist ge dat alles? vroeg Hed' wig verbaasd. O, Leontine, waarom hebt ge niet dadelijk uw hait aan mij geopenbaard I Hoeveel droefheid zoudt ge u zelve en ons allen daardoor be spaard hebben I Ik heb er nooit het minste vermoeden van gehad, dat ge ons geheim kendet. Toch kende ik het, en die ken» nis verstoorde mijn hoogste geluk, ging Leontine voort. Ik verlangde toen niets vuriger dan te sterven, op dat Bertram weder vrij zou zijn en u zou kunnen huwen. En indien ik een zeltmoord niet als een zware zonde zou hebben beschouwd, zou ik mij het leven hebben benomen. Maar uw echtgenoot beminde u toch en was u getrouw, zeide Hedwig op verwijtenden toon. 't Is waar, hij was zeer goed voor mij, maar u beminde hij, her nam Leontine, ik stond dus u beider geluk in den weg. O, ge kunt niet begrijpen, wat ik geleden heb, hoeveel droefheid mijn dwaling me heeft ge baard en hoe ik door ijverzucht werd gefolterd. Indien ge dat kondt besef fen, zoudt ge u niet verwonderen over hetgeen ik gedaan heb. Misschien hebt ge gelijk, zei Hedwig. Ge handeldet zeer verkeerd, Hed wig, dat ge in dien ongeluksnacht Bertram tot mij voerdet, ging Leon tine voort. Ge hadt me vrijmoedig moeten zeggenBertram bemint u niet, hij bemint mij. Stervend zou ik me nog in uw geluk verheugd heb ben. Waarom deedt ge dat niet, Hed wig Omdat ik door de vervulling van uw wensch uw laatste levensuren hoopte te verzachten. En gij hebt mij daardoor het leven gered, Hedwig 1 Maar dat leven werd mij later tot een drukkenden last. Ge had het niet moeten doen. Ik kon niet anders. Gij waart voor ons alles op de wereld. Maar aeg me eens, Leontine, heb ik u goed begrepen Wildet ge met het schip vergaan, opdat Bertram mij zou kun* nen huwen? ik hoopte heti En toen ge tegen uw wil gered werd, besloot ge voor de wereld als dood te gelden en ons nimmer te laten weten, dat ge nog in leven waart Leontine knikte toestemmend en schetste in bijzonderheden alles wat zij had aangewend om de rol vol te houden, die zij zich had opgelegd. Hedwig was zóó verwonderd, dat zij nauwelijks woorden kon vinden om te antwoorden. Dat alles hebt gij gedaan, Leon tine, gij met uw zwak gestel en die in weelde en overvloed zijt opgevoed 1 Gij hadt den moed, u zelve tot een zoo hard en moeitevol leven te ver- oordeelen 1 riep zij verwonderd. Ik zou nog meer gedaan hebben, als ik u daardoor gelukkig had kun nen maken. Maar waarom kwaamt ge als een vreemdelinge in het huis van uw echtgenoot Kunt ge dat niet raden, lieve Hedwig? Weet gij niet, dat er een liefde is, sterker dan elke andere liefde, een liefde, die eeuwig is en alles doet trotseeren de ouderliefde Met een onstuimigheid, die ik niet kon weerstaan smachtte mijn hart dag en nacht naar mijn kind. Dat verlan gen dreef mij tegen mijn wil naar de plaats waar de dierbare kleine ver toefde. Ik meende dat mijn smach tend verlangen zou gestild zijn als ik mijne lieve Elfriede slechts eenmaal had mogen wederzien j doch dat was geenszins het geval. Integendeel, toen ik mijn kind had gezien, had ik de kracht niet meer, het weder te ver* laten. De liefde tot mijn kind kluis terde mij aan het huist waarvan de grond onder mijne voeten brandde* Ik kan het nog altijd niet vatten, zeide Hedwig. Mijn hoofd duizelt, als ik er aan denk, dat ik in uw nabij heid was, u zag, met u sprak en u toch niet herkende, en wat nog meer is, Leontine, dat ik u geld gaf en gij het aannaamt. Van dit geld wilde ik nimmer scheiden, viel Leontine haar haastig in de rede. Ik heb het gekust, omdat ik het uit uw dierbare hand ontvangen had. Maar ik begrijp niet, hernam Hedwig, hoe ge, na eenmaal besloten te hebben, door ons als een doode te worden beschouwd, eensklaps van besluit zijt veranderd? Ik verbeeldde me, dat ik minder zou lijden, als ik door aan mijn dood te doen gelooven voor altijd van u gescheiden was, dan wanneer ik in uw midden leefde met den last op het hart dat ik als een scheidsmuur tusschen u en Bertram stond. Dat ik in die beschouwing dwaalde, was me toen niet duidelijk. Eerst voor een dagen trof me als een donder- het denkbeeld, dat Bertram zoo- ik leefde geen ander huwelijk sluiten. Er bleef me toen niets anders over, Hedwig, dan mijn ge heim aan u te openbaren, om daar door een verbintenis te voorkomen, die onrechtmatig en ongelukkig zou zijn. ik dank u daarvoor, zeide Hed wig. Maar ik bid u, bij alles, wat heilig en dierbaar is, mijn geheim aart niemand te verraden en er u geen woord van te laten ontvallen, Hedwig, paar slag lang kon (Wordt vervolgd). AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1