Voor Dames. De Voorz. wi! er wel eens over denken om een oplossing te vinden. Dhr. P. de Feijter zegt, dat hij er tegen is, als het van de ge meente uit moest gaan. Daar moest V. V. V. zich maar voor- De Voorz. Er zijn misschien nog meer en betere plaatsen. Het is misschien mogelijk er nog een paar te plaatsen. Dhr. van de Bilt denkt dat er wel gauw een nieuw verzoek zal komen. spannen. De Voorz. denkt, dat als de menschen straks het raadsverslag lezen, er wel zullen zijn, die dit ter hand nemen. Dhr. Kruijsse We zouden ook aan den eigenaar kunnen vragen om de geslachten gescheiden te houden en dan b.v. de politie laten toezien, dat geen anderen op het terrein komen. Dhr. Van de BiltWe hebben toch een veldwachter? Stemmen Twéé! Dhr. Van de Bilt gelooft, dat het wel veranderen zal nu er eens over gesproken wordt en wat de eigenaar betreft, die zal ook wel meewerken om de geslachten ge scheiden te houden. Er wordt wel gezegd op particulier terrein is er niets aan te doen, maar die man is ook geroepen om de openbare zeden in bescherming te nemen. Voor controle kon er een agent bij staan en dan was er al veel bereikt. Vroeger was het niet zoo erg, dan waren er maar enkelen, maar tegenwoordig is er een categorie menschen gaan zwemmen, die het voorbeeld moesten geven en veel konden doen om het fatsoen te bewaren. Maar de zgn. moderne dames gaan voor en die konden, zegt spr. beter thuis in een badkuip kruipen, dan in die rotte kreek. StemmenHoho. Dhr. Van de Bilt: Wat? Ze ruiken er allemaal naar. Dhr. 't Gilde zegt wel eens van dhr. P. de Feijter te willen hooren. in hoe ver het in de lijn ligt van de V. V. V. om zich hiervoor te spannen Als dat zoo was, was het al gebeurd, want daar zitten mannen in, \ftien het aan initia tief niet ontbreekt. Dhr. Oggel Een badgelegen heid zal toch zeer zeker leiden tot bevordering van het vreemde lfngenverkeer Dhr. P. de Feijter antwoordt, dat hij op de V. V. V. wees, om dat die zich zoowat alle vermaak en sport aantrekt en daar behoort toch ook zwemmen toe? Dhr. Dieleman wil niet op een badgelegenheid wijzen, maar had alleen de bedoeling door de be spreking verandering te brengen in den toestand en de geslachten gescheiden te houden tot bevor dering van de goede zeden. Dhr. Esselbrugge vraagt of er voldoende reddingsmiddelen zijn. De Voorz.Het idee goede en voldoende reddingsmiddelen is betrekkelijk, maar spr. kan zeggen, dat er weer pas een nieuwe reddingsboei is aange kocht en beschikbaar gesteld. Er wordt zooveel mogelijk voor gezorgd, maar wat b.v. pas op Spui is gebeurd, is niet te voor komen. Als er op zulke plaatsen wordt gezwommen, dan moeten er ongelukken gebeuren. Dhr. Oggel wil er nog op wijzen, dat de reddingsboei, die er verleden jaar gehangen heeft, heelemaal stuk gemaakt is door degenen, die er het meeste belang bij hebben, zoodat het weinig op prijs wordt gesteld. Dhr. 't Gilde: Dat pleit dan toch ook niet voor het noodige toezicht. De Voorz. wil de besprekingen over dit punt staken en zegt overweging door B. en W. toe. 11. Mededeelfngen. De Voorz. deelt mede, dat naar aanleiding van een vraag, door dhr. 't Gilde vroeger gedaan, B. en W. voorstellen om een rust bank te plaatsen bij de brug, wat ongeveer 10 tot f 15 kan kosten. Dhr. DielemanAlleen aan de brug De Voorz.: Jav 't is niet de bedoeling, dat als nog 10 raads leden er een vragen, er elf te plaatsen. Dhr. Dieleman: InTerneuzen zie ik er toch verscheidene staan en dan mag ik gaarne die oude menschen bij mooi weer daar zien zitten. Ik zou gaarne in de Oude wijk en bij het station ook Cên bank zien staan. 13. Omvraag. a. Dhr. Esselbrugge krijgt het woord en zegtMijnheer de Voorz. Ten eerste namens vele tientallen mijn hartelijken dank voor de maatregelen, welke door U zijn genomen, om 's Zater dagsavonds de straten nog te laten opvegen, zoodat ze er 's Zondagsmorgens toonbaar uit zien. b. Ten 2e. Alle teekenen wijzen er op, dat weer spoedig de avondconcerten van muziek en zang zullen aanvangen. Nu is mijn vriendelijk verzoek, M. d. V., wilt u als hoofd der politie dusdanige maatregelen nemen, dat de orde en stilte onder het spelen en zingen zoo goed moge lijk zij, zoodat ieder die dit wenscht, ongestoord kan luiste ren De Voorz. antwoordt, dat de nieuwe politieverordening in wer king is getreden en er nu zoo noodig kan worden opgetreden, als er rumoer wordt veroorzaakt bij de concerten, en proces-ver baal kan gemaakt worden. Door het verslag in de courant kun nen de menschen daarop gewe zen worden en ook is het mijn bedoeling om nog eens aan de hoofden van scholen te verzoe ken dat de kinderen zich bij concerten stil moeten houden. Spr. heeft dat al eens meer ge vraagd en dan is daar ook aan voldaan. e. Dhr. Esselbrugge Dan is er mij dezer dagen op gewezen dat als men met rijwiel, auto, of ander vervoermiddel, van den Armendijk (Oostkant) den Bui tenweg in komt rijden, het uit zicht zoo slecht is, omreden die haag te hoog is, Kan er met den onderhoudsplichtige geen rege ling getroffen worden, dat deze haag geregeld korter gehouden wordt? Het is daar zeer gevaar lijk. De Voorz. zegt dat aan den pachter van die weide al op dracht is gegeven om de haag te snoeien. d. Vervolgens heeft dhr. Essel brugge nog een voorstel en zegt, dat nu een gedeelte dezer ver gadering in het teeken van ver- keersverbetering heeft gestaan, hij gaarne nog een dergelijk, even ernstig probleem wil noemen en een oplossing daarvoor aan geven. Spr. stelt voorhet in rijden (van de Westkant uit) van het Oosterstraatgedeelte tusschen de Julianastraat en de Kerkdreef te verbieden. Dit sluit natuurlijk niet het ge bruik daarvan af voor de bewo ners van dat gedeelte en moeten dezen niet den minsten hinder van deze verbodsbepaling onder vinden. Het is dan ook niet voor of tegen hen, doch het gebruik ervan door voorbijgaande auto's enz., die gevaarlijke situaties op den hoek Oosterstraat-Kerkdreef doen ontstaan, voornamelijk door de daar passeerende tram dat ik me verplicht voelde hierop te wijzen. Het inrijden van af de Kerk dreef in dat straatgedeelte acht ik minder gevaarlijk, dus zou ik vrij willen laten, maar zou, wanneer mijn voorstel een meeiderheid mocht verwerven, alle verkeer dat van de Buthdijk in de Ooster straat komt, afgeleid dienen te worden langs de Julianastraat in zijn volle lengte tot aan de Nor maalschool. Om de weggebruikers in dezen te helpen was het wel goed op enkele hoeken b.v. de woning van Loof en aan de pomp die ver- I ziin- derop slaat te schilderen of bor den aan te brengen (altijd indien de eigenaars hiertoe genegen zijn) richting Station, Zaamslag, of iets in dien zin dat tot verduidelijking kan dienen. Omgekeerd zou het misschien overweging verdienen het verkeer Station-Buthdijk ook door de Ju lianastraat te leiden, om zoo doende de Kerkdreef en zijstraten zooveel mogelijk te ontlasten een en ander zoo noodig door teekens aangegeven. Mocht het genoemde worden goedgevonden, het zou mijns in ziens tot een goede verkeersver- betering in de kom der gemeente strekken. Dank u wel. De Voorz.: Zooals U gehoord zal hebben is zooeven bij de wegsverbetering besproken, om enkele straten voor rijtuig- en auto-verkeer af te sluiten. En wat het aanbrengen van borden of teekens daarvoor betreft, dit zijn de eigenaars van perceelen verplicht toe te staan. Dhr. Esselbrugge Het is daar toch een zeer gevaarlijk punt. Dhr. Oggelleder mocht zoo verstandig zijn, daar niet te rijden en door de Koestraat te komen. Dhr. Dieleman Mag men daar dan niet langs fietsen ook? Dhr. EsselbruggeIk spreek alleen op rijtuigen en auto's met uitzondering voor de bewoners, zooals b.v. Zonnevijlle en Ver straten. Dhr. Dieleman meent, dat als het vervoer door de Julianastraat geleid wordt, die weer gauw kapot zal zijn. De Voorz. erkent, dat men er rekening mee had kunnen houden, maar gelooft dat de laatste klin kers het wel zullen houden. Dhr. Koster meent, dat als dit plan doorgevoerd wordt, men het politiekorps wel mag uitbreiden en evenals in Middelburg op eiken hoek een agent zerten. De Voorz. gelooft niet dat zoo iets noodig is. Hij wil met het gevraagde van dhr. Esselbrugge rekening houden en zal een voorstel indienen. Dhr. Kruysse acht die maat regelen niet noodzakelijk. Men is nog niet gewoon aan de meerdere uitbreiding van het verkeer, maar mettertijd zal men zich daaraan aanpassen. Vroeger toen er pas fietsen waren, werd men genoodzaakt om af te stappen als men een rijtuig tegen kwam Dat doet nu geen mensch meer Dhr. Esselbrugge merkt op, dat dhr. Kruysse er zich met een lachertje wil afmaken, maar spr meent in ernst, dat het in de Kerkdreef op den hoek Ooster straat een zeer gevaarlijk punt is en geeft daarvan een bewijs, dat hij persoonlijk waarnam. Dhr. Kruysse zegt geen grapje bedoeld te hebben, maar met een voorbeeld te willen wijzen op de ongewoonte. Hoe zou het dan 'n de steden moeten gaan Dhr. 't Gilde is het volkomen eens met dhr. Esselbrugge en herinnert aan het ongeval, dat een paar maanden geleden daar plaats had. Ook is het wel opmerkelijk, dat nu noodig blijkt, wat hij reeds een jaar geleden in overweging gaf, nl. om het verkeer van de Axelsche Sassing naar het station te leiden door de Julianastraat en met de be strating daar rekening mee te houden De Voorz. erkent, dat dit voor stel destijds is gedaan, maarniet werd aanvaard. e. Dhr. Claessens vraagt, of er al bericht is van de fabrikan ten over de waterleiding. De Voorz. zegt, dat er nog geen antwoord is, maar hij verno men heeft dat de directeur van het Rijksbureau een conferentie heeft gehad met de fabrikanten, maar het rapport nog niet ge reed is. f Den vraagt dhr. Claessens nog, hoever het staat met de electr. aansluitingen op Kijkuit. De Voorz. zegt, dat de direc teur van de P.Z.E.M. de vol gende week naar hier zal komen om tot een oplossing te komen. Het schijnt in verband met de kosten een moeilijke kwestie te De Voorz. Dan zouden we het aan alle openbare gebouwen moeten doen. Dhr. 't Gilde meent, dat vooral de school toch de plaats is. Daar feesten en herdenken de kinderen die dagen, zoodat het z.i. bij de opleiding behoort. Dhr. Oggel vindt het ook wel goed, als de kinderen meefees ten, dat er dan ook gevlagd wordt. Als de Raad B. en W. konden machtigen om het noodige aan te schaffen, kan daar z i. wel voor gezorgd worden. Z h.s. wordt dat goedgevonden. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Dhr. Dieleman wijst in verband met de verkeersverbe- teringen op het Spuipadje, waar van vooral door de fabrieks- werklieden van Sluiskil veel ge bruik wordt gemaakt. Het is wel niet slecht, maar het is veel te smal en hij vraagt of dat niet verbreeden kan, zooals b.v. het pad van station Sluiskil naar het kanaal. Het pad is maar 30 cM. breed, zoodat men elkaar niet kan passeeren. De Voorz. is verwonderd over die vraag. Hij laat er steeds voor zorgen dat het goed ligt. Het is wel smal, maar het is toch onderhouden Dhr. Dieleman Doordat steeds hetzelfde spoor wordt bereden, is het niet goed te houden. Het zou een meter breeder moeten zijn. Dhr. P. de Feijter zegt dat het hem genoegen doet ook eens een ander over het Spuipadje te hoo ren spreken. Hij heeft reeds een paar maanden geklaagd over de putten en ze liggen er nog. Men heeft geprobeerd met macadam, maar dat is ook onpractisch. De Voórz. begrijpt het niet. "Hij legt er steeds den nadruk op voor dat pad te zorgen en hij zal ook direct een onderzoek in stellen. Het is toch 1 M. breed volgens den legger Dhr. Dieleman Ja, maar de kanten brokkelen af en dan groeit er gras over. De Voorz. zegt een onderzoek toe. j. Dhr. P. de Feijter wijst erop, dat het nu zomer is en dus een geschikte gelegenheid om tegen den winter de lantaarns voor Spui in orde te brengen. De Voorz. Dat is in orde. We hebben accoord gekregen met het gemeentebestuur van Zaam slag over het plaatsen en branden van gaslantaarns voor gezamen lijke rekening en aan de gasfa briek is order gegeven die zoo gauw mogelijk in orde te brengen. Dhr. P. de Feijter is dan vol daan. In het raadsverslag van Zaamslag had spr. gelezen, dat men er huiverig was voor gas licht en daarom vreesde hij dat er niets van kwam. De Voorz. verzekert, dat het licht er beter zal zijn dan vroeger. Hierna wordt de zitting met het dankformulier gesloten. Ingezonden Mededeelingen Dames die gesteld zijn op een goed en degelijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purol- poeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijg baar bij Apoth. en Drogisten. g. Dhr. 't Gilde dankt voor de plaatsing van een bank, hij denkt, dat de oudjes ook dank baar zullen zijn. h. Spr. merkt op, dat het hem getroffen heeft, dat bij feeste lijke gelegenheden aan de open bare school niet gevlagd wordt en aan de andere scholen wel. Dat doet niet aangenaam aan en zou willen( dat dan ook daar een vlag werd uitgestoken» AXEL, 1 Juli 1930. De Directeur van het Post kantoor alhier verzoekt ons te melden Onbestelbare binnenlandsche pakketten worden zonder vooraf gaande kennisgeving en onder aanrekening der verschuldigde kosten aan de afzenders terug gezonden, indien op de achter zijde der adreskaarten niet is aangegeven, hoe in geval van onbestelbaarheid moet worden gehandeld. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groote en Kleine Isabella, C. A» Barbé te Philippine. Donderdag vergaderde de ge meenteraad van Terneuzen. Van den minister van Water staat was bericht ingekomen, dat een nieuwe brug over den Oos- telijken kanaalarm f 140.000 zal moeten kosten. Alvorens tot uit voering van het werkte besluiten wil de minister vernemen welk aandeel de gemeente en de prov. in de kosten wenscht bij te dragen. B. en W. zullen nader adviseeren. Met 7 tegen 5 stemmen is ver worpen het voorstel van B. en W. om aan den oud-gemeente-ont vanger zijn toelage ad f 1000 te geven zonder de verplichting ter secretarie te werken. Na eene bespreking werd met 8 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel om aan den heer Tholens over eenkomstig zijn verzoek een jaar salaris uit te keeren. Aan den heer P. M. Maat werd verkocht een perceel bouwgrond aan de Scheldekade. De circulaire van Ged. Staten betreffende een nieuwe jaarwed- deregeling voor Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers en Wet houders, die tegelijk aan de orde kwam met een voorstel tot ver hooging der jaarwedden van het overig gemeentepersoneel gafaan- leiding tot breedvoerige bespre king. De heeren Colsen en Ha melink bleken niet ongenegen mede te werken tot verhooging, maar waren toch niet voldaan, omdat de voorstellen juist aan de laagst bezoldigden het minst geven. De voorstellen vonden alge- heele bestrijding bij de heeren Scheele, Bedet, Dekker, Verlinde en Geelhoedt. Enkelen hunner wezen op den voor jaarwedde- verhooging ongeschikten tijd, nu door de depressie zoo velen in het particulier leven hun inkomen zullen zien verminderen, terwijl niet gezegd kan worden, dat de jaarwedden en loonen die hier betaald worden, onvoldoende zou den zijn om van te leven. Die jaarwedden zijn bovendien vast gesteld in een tijd dat de index 160 was, terwijl die thans in de laatste maanden tot beneden 125 is gedaald. De heer Hamelink, Colsen en de voorzitter pleitten krachtig voor verhooging. Na een langdurig debat werd besloten met 10 tegen 2 stemmen (die der heeren De Jager en Col sen) niet accoord te gaan met de door Ged. Staten voorgestelde regeling, terwijl met 8 tegen 4 stemmen (die der heeren De Ja ger, Colsen, Hamelink en Van den Bulck) in principe werd be sloten niet tot jaarweddeverhoo- ging over te gaan. De heer Bedet, gesteund door de heeren Scheele, Dekker en Van Aken, interpelleerde den Voorzitter over het toestaan der demonstratie van de S.D.A.P. op j.l. Zondag. Zij zijn tegen alle demonstraties op Zondag op de openbare straat, omdat dit den dag des Heeren ontheiligt. De Voorzitter kan in de wet geen bezwaar lezen tegen het houden van zoodanige demon stratie, waarbij de noodige voor waarden zijn gesteld, dat ook zij die de godsdienstoefeningen wil len bijwonen daarin niet worden gestoord. Ten slotte protesteerde de heer Colsen er tegen, dat de Voor zitter van Axelsch gemeenteraad had toegelaten dat men zijn per soon, die zich daar toch niet ver dedigen kon, ten onrechte had aangevallen, als zou hij anexio- nistische woorden hebben geuit. Hij heeft toen alleen gevraagd, of men hier wist dat men van wege Axel een grenspaal had weggehaald en of ze dien ergens anders geplaatst hadden. M. Crt. Met ingang van 15 Aug. is eervol ontslag verleend aan mej. Em. Plasschaert, onderwijzeres aan de r. k. school te Graaaw, Voor het examen gemeente administratie slaagden riog dfl heeren C. van Haelst, Westdorpe, J Martens te Graauw, A. J. Bruijn- ooge te Schoondijke en I. J. van Houte te Retranchement»

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2