Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. De uiterste wil. No. 27. DINSDAG 1 JULI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Zitting van 24 Juni 1930. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Aanwezig de h.h. J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse (weth en de h.h. M. W. Koster. A. Esselbrugge, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, C. G. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, be nevens de secretaris. II. 9. Wijziging begrootingen. Besloten wordt om de gemeente- begrooting voor 1929 te wijzigen als volgt: De uitgaven te verhoogen we gens kosten van de gemeente reiniging met f5 en te vermin deren met f 70 op de kosten van leggers, enz f 10 voor beerrui- ming en f5 voor markten en premiën. Eveneens wordt z.h.s. goedge keurd een af- en overschrijving op de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1929, ad f20 wegens mindere bedeeling in brandstoffen en meer verstrekking van kleederen. 10. Bad- ©b zwemgelegenheid. De Voorz. zegt een schrijven ontvangen te hebben van de raadsleden 't Gilde, Dieleman, Claessens en Esselbrugge, lui dende als volgt Ondergeteekenden, leden van den raad der gemeente Axel, nemen de vrijheid bij dezen de aandacht te vestigen op den zeer primitieven toestand der bad- en zwemgelegenheid hier ter plaatse (Op het terrein van den heer Bakker—Buijze). De toestand daar ter plaatse laat zoowat alles te wenschen over en is het vooral ergerlijk op het gebied der kleedgelegen heid, daar niet het minste com fort bestaat om zich, bij de vaak overstelpende animo (op deze beperkte plaats) behoorlijk te ontkleeden. Voor kinderen en dames wordt dan ook aanstoot veroorzaakt. Ook op ander terrein n.l. op het gebied van toezicht en hy giëne laat de toestand zeer veel te wenschen over. Zij nemen daarom de vrijheid zich door dezen tot den raad te wenden (vooral ook nu onder onze gemeente zulk een droevig voorval heeft plaats gevonden) met het verzoek in overleg te treden met den eigenaar van dit terrein en daardoor te komen tot een ingrijpende verandering, waar door een bron van ergernis en ongerustheid voor de geheele burgerij zal worden weggenomen. De Voorz. vraagt wat eigenlijk de bedoeling is. Wanneer zij een gemeentelijke inrichting wen schen, dan zcu het gewenscht zijn om met den eigenaar van de weide en van de kreek in onder handeling te treden en zouden zeer ingrijpende maatregelen ge nomen moeten worden. Dhr. 't Gilde zegt, dat er ook lier tegenwoordig weer veel ge- iruik gemaakt wordt van de ge- egenheid om te baden en spr. juicht dit uit hygiënisch oogpunt toe, maer spr. heeft het meer ge zegd, kleedgelegenheid op dit terrein is er niet en dat is ergerlijk en ook onhygiënisch. Ook het toezicht laat zeer veel te wen schen over en daar er dagelijks misschien meer dan honderd groot en klein te water gaan is toezicht noodig. Misschien dat dhr. Claessens zich uitspreekt tegen gemengde baden, maar spr. heeft daartegen mits in behoorlijke banen geleid geen bezwaar. Het is omdat dit punt urgent is, dat het verzoek schrift in haast is opgesteld en ingediend, anders waren zeker nadere toelichtingen gegeven. Maar kleedgelegenheid en toe zicht is zeer gewenscht en ook omtrent de veiligheid kon nog wel iets gedaan worden. Het blijkt, dat er behoefte is aan een gelegenheid tot baden en spr. zou die eenigszins in overeen stemming willen brengen met redelijke eischen des tijds. Dhr. Dieleman zegt dat als zijn handteekening op dit adres staat, dit reden vindt in zijn mee- ning, dat de geslachten gescheiden dienen te worden. Het moet z.i. niet gebeuren, dat daar mannen en vrouwen of jongens en meisjes zich op denzelfden tijd ontkleeden. Hij zou willen, dat voor elk ge slacht bepaalde uren werden aan gewezen. Dhr. Claessens zou gaarne zien, dat er van 1 Mei tot 1 October gelegenheid was tot baden voor vrouwen van 3—6 uur en voor mannen van half zeven tot tien uur en dan onder behoorlijk toe zicht, want zonder controle regent het natuurlijk nog klachten. De Voorz.Dus uw bedoeling is een badgelegenheid van ge meentewege Dhr. ClaessensJa. Dhr. Dieleman acht het ook mogelijk, dat een vereeniging dat aanpakt, evengoed als er een ijs- club is, kan er een zwemclub zijn. Misschien zou de V. V. V. het zich aan kunnen trekken, het behoeft niet allemaal van de ge meente te komen, maar als een vereeniging tekort kwam, zou de gemeente kunnen helpen. De Voorz. zegt ook, dat het grootste bezwaar zit in de kosten. Als het van gemeentewege ge beurt, moet alles in de puntjes zijn, toezicht, kleedkamers, veilig heid, en daarop is ook het vorige aar het plan gestrand, toen B. en W. die zaak eens grondig overwogen hebben. Maar als er in den Raad een strooming is, die dat zou willen voorstellen, dan zou spr. in overweging geven om dit punt nog eens ter bestu deering aan B. en W. te ver wijzen. Dhr. Dieleman gelooft niet, dat die kosten zoo hoog behoeven te oopen. Als er een eenvoudige kleedkamer was en de uren waren aangegeven voor verschillende geslachten, dan waren we al een heel eind verder en als we zien wat er te doen is, dan is dat toch noodig. De Voorz. zegt niet stil te hebben gezeten en er zijn aan dacht ook aan te hebben ge schonken. Hij heeft de politie opdracht gegeven om een oog 43) Dat dacht ik wel, riep de huis houdster opgeruimd, en daarom heb ik mijnheer Seewald als mijn gevoe len te kennen gegeven, dat ge het meisje veel te lief hadt, dan dat ge niet liever hier zoudt blijven. Ik kan hem dus uw besluit wel mededeelen Leontine gaf geen antwoord. Zij dacht er over, of zij wel voortdurend zonder herkend te worden haar be trekking zou kunnen vervullen en of zij zich zelve niet verraden zou. Het was toch te voorzien, dat zij ook met haar echtgenoot in gesprek kon komen, zou zij dan altijd de kracht hebben om zich te beheerschen Zeg mijnheer Seewald uit mijn naam, sprak zij eindelijk, dat ik met het grootste genoegen hier zal blijven en over zijn dochtertje zorgvuldig zal waken. Mijnheer zal daarover verheugd Zijn, juffrouw Werner, en gij zult er U wel bij bevinden, hernam de huis houdster. Nu kunt ge ook de feeste lijkheden bijwonen, die gevierd zul len worden, als de jonge vrouw hier haar intrek neemt? Juffrouw Vogel keek verwonderd op toen zij Leontine een zucht hoorde slaken; zij kon niet begrijpen, waarom Juffrouw Werner daarover Zuchtte. Zij ging er echter niet op in, omdat de vreemde naaister altijd een beetje Zonderling was, XXXII. ZWARE ONWEERSWOLKEN. Zware onweerswolken pakten zich opeen boven het huis van Bertram SeewaldLeontine zag ze komen alle anderen in huis waren opgeruimd en in blijde verwachting. 't Was een zoele, heldere nacht, de sterren schitterden aan den hemel, de lucht was bezwangerd met den lieflij ken geur der bloemen en Leontine stond aan 't venster van haar kamertje en blikte naar den hemel. Wat moet ik nu doen Die vraag leek de gewichtigste van haar leven. Haar eigen handelingen hadden een toestand in het leven geroepen, waarin zij geen uitkomst zag. Al wat tot nu toe was voorgevallen, was als het ware een droom geweest; maar nu ontwaakte zij met ontzetting, en als een grimmig spook grijnsde haar de vreeseüjke werkelijkheid tegemoet Haar echtgenoot was voornemens weder te huwen, terwijl zij nog leefde Dat kon, dat mocht immers niet Zij was Bertrams wettige gade, en zoo lang zij leefde, kon en mocht hij geen ander huwen. Als zij dit toeliet, vielen alle schuld en verant woordelijkheid daarvoor op haar, want Bertram en Hedwig geloofden aan haar dood. De schande die, ingeval zij ont dekt werd, op het onrechtmatig geslo ten huwelijk zou kunnen kleven en de ellende, die er het gevolg van zou kunnen zijn, zouden op haar ge weten komen en als een vloek op haar rusten. Neen, dat huwelijk mocht niet ge sloten worden 1 Hoe langer Leontine erover nadacht, in 't zeil te houden, terwijl hij persoonlijk er ook al eens ge weest is. Spr. heeft nooit iets onbehoorlijks gezien en ook het rapport van depolitie bevat niets bijzonders, dat aanstoot geeft. Spr. gelooft daarom ook niet, dat het zoo erg is, als de heeren zich hier voorstellen. Dhr. Oggel zou het het beste vinden, dat een vereeniging die zorg op zich nam. De Voorz. is het daarmee eens. Dit zijn toch geen dingen, die als noodzakelijk kunnen be schouwd worden. Er is reeds op gewezen, dat we bezuinigen moeten, en daarom raadt hij aan om voorzichtig te zijn, want als de gemeente zoo iets doet, komt dat op groote kosten. Dhr. Dieleman meent, dat als particulieren het niet doen, dan zou toch de gemeente kunnen ingrijpen en een verbod uitvaar digen, dat beide geslachten tege lijk zwemmen. Dhr. Esselbrugge zou daar ook voor zijn. Dhr. Kruijsse zegt, dat als het mogelijk was om hier een ge schikte badgelegenheid te maken, dan zou hij ervoor zijn, maar als dat van de gemeente gaat, dan moet alles in orde zijn en draagt de gemeente ook een groote verantwoordelijkheid voor de on gevallen enz. en dienen er aller lei maatregelen genomen te worden. Bovendien is er nog een andere kwestie. Het is daar particulier terrein en ook het water is par ticulier eigendom, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat men moeilijkheden krijgt. Spr. heeft dat vroeger ondervon den, toen hij met anderen daar ging zwemmen en zij er een kieedhokje lieten plaatsen. Dat werd eerst tegengewerkt en later kregen ze last met den pachter van het vischwater, die een proces uitlokte voor schadever goeding wegens minder visch- vangst. Daar is intusschen niets van gekomen, omdat men niet kon opgeven of en hoeveel schade er was. Maar met al die dingen dient men toch rekening te hou den. En als nu de gemeente een verordening maakt om de ge slachten te scheiden, maar de eigenaar van het terrein geeft permissie aan anderen, dan is daar niets aan te doen. Maar spr. meent, dat als er wat meer kleedhokjes waren, dan was er heel wat bereikt. Dat er onzedelijkheid voorkomt, kan hij niet gelooven, daarvoor is de massa te groot; dat is niet mo- gslijk. Dhr. Dieleman meent, dat de eigenaar wel zou meewerken. Men zou hem geen grooter ple zier doen, dan door maatregelen te nemen. De Voorz. gelooft dat ook. Trouwens zegt hij, dat de eigenaar ook het recht in handen heeft. Dat blijkt daaruit, dat hij er iets voor laat betalen en ook dat hij het Zondags niet toelaat. Dhr. Kruysse wijst er verder op, dat men voor een zwemge legenheid een terrein zou moeten afbakenen, waar wel en niet ge zwommen mag worden, b.v. voor degenen, die p.iet zwemmen kunnen. En ook moet men dan nog de toestemming hebben van den pachter van het vischwater. Dhr. Claessens zegt, dat hij niet zwemmen kan en er ook nog niets van gezien heeft, maar wel een dame heeft gesproken, die er zwemt en die zeide, dat als er geen eind kwam aan dien toestand daar, zij een protest tot den Raad zou richten. Ook andere menschen hebben erover geklaagd. Dhr. Kruysse zegt, dat iedereen zal toestemmen, dat het zoo ver keerd gaat. Vroeger heeft hij er ook gezwommen, maar nu er zoo'n bende is, gaat hij niet meer en wie nu gaan wil, moet dat voor zichzelf weten, dat is voor zijn eigen risico en verantwoor dingmaar als de gemeente dat aanpakt, is dat officiëel en moet alles in orde zijn. Spr. zou daar ook hard voor zijn, maar als het niet kan, moet men er zich bij neer weten te leggen. hoe afschuwelijker kwam haar gedrag haar voor. De vermomming, die zij in gelaat, kleeding, houding en spraak had aangenomen, verscheen haar in het hatelijkste licht. Zij zag in, datzii vreeseüjk gedwaald had. Toen zij eenmaal besloten had aan haren dood te doen gelooven, had zij niet weder naar haar vadtriand en onder hare geliefden moeten tcrugkeeren. In een vreemd land onbekend voortlevend, zou zij niet zijn te weten gekomen wat met hen voorviel, terwij! zij nu wetende, dat er iets onrechtvaardigs i zou geschieden, zij een groote mis daad op haar geweten zou laden, in dien zij het niet verhinderde. Zij overwoog of het zou ta'en, in dien zij aan haar echtgenoot een naamloozen brief schreef, om hem te waarschuwen, en geen gevolg te geven aan zijn voornemen om weder te huwen, daar zijn echtgenoote nog leefde. Maar dan zou hij immers be wijzen verlangen, en die kon zij met geven, zonder zich bekend te maken. En dat wilde zij nooit, dan zou zij immers opnieuw gedwongen worden om aan zijne zijde een ellendig leven te leiden. Zij sidderde reeds bij de gedachte daaraan. Liever wilde zij haar leven in de diepste armoede en afhankelijkheid van vreemden slijten, dan door haar echtgenoot geminacht en gehaat te worden. En wat zou zij anders verdienen, als hij wist, dat zij zich zoo had kun nen vermommen en zij zich nu weder als een hindernis op den weg tot zijn geluk plaatste? En indien zij haar echtgenoot waar* schuwde en toch onbekend kon blij ven, welk een onrust zou zij dan haar ongelukkige ouders veroorzaken Welk een vurig verlangen om hun kind terug te zien, zou zij bij hen opwekken 1 Zij beweenden haar nu als een doode en die droefheid was hevig, maar als zij wisten, dat zij nog leefde en niets anders omtrent haar te weten kwamen, zou hun smart nog oneindig veel grooter zijn E!ndelijk geloofde Leontine uit komst gevonden te hebben. Zij meen de dat het 't verstandigst zou zijn zich aan Hedwig bekend te maken, en toen zij over dit plan had nage dacht, besloot zij het zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Als zij, voor Hedwig, die voor haar altijd een trouwe opofferende vriendin was geweesl, openbaarde dat zij nog le-fde, en tevens haar bekommering mededeelde, zou zij al veel verdriet voorkomen. Zij zou dus naar Hedwig gaan, en haar openhartig haar dwaas heid en jaloerschheid bekennen en Hedwig verklaren, wat haar ertoe gedwongen had, zich te vermommen dat zij onmogelijk kon leven zonder bij haar kind te zijn. Reeds de gedachte daaraan schonk haar troost. Hedwig was altijd haar toevlucht geweest! zij was een edel, verstandig en ernstig meisje; sij zou zeker raac voor haar weten. Maar nu kwam weer een andere zorg 1 hoe zou zij Hedwig, die naar haar ouders was teruggekeerd, kunnen te spreken krijgen Dat scheen haar onmogelijk toe den grond te betre den waar zij haar kinderjaren zoo gelukkig had gesleten, en als een vreemdelinge op den drempel van het huis harer ouders te staan zij vond het onnatuurlijk en schandelijk. Het besef dat het hlet anders kon, ver» zoende haar echter weder met die gedachte. Als zij Hedwig wilde spre ken, moest zij naar haar geboorte plaats een ander middel wist zij niet. Op zekeren dag, dat zij over dit plan zat na te denken, kwam de huis houdster haar kamer binnen. Juffrouw Vogel deelde mede, dat in den westelijken vieugel van het huis Windischcrona een groote verande ring zou worden aangebrachtde vertrekken zouden opnieuw gemeu bileerd en prachtig ingericht worden. Het wordt hoog tijd om te hande len, dacht Leontine en daarom vroeg zij, of de huishoudster haar niet een of twee dagen kon missen, daar zij een paar vrienden, die in de nabij heid van Bruchtal woonden, wilde gaan bezoeken. Wel zeker I antwoordde juffrouw Vogel. Het verheugt me waarlijk te hooren dat ge behalve hier in huis nog andere vrienden hebt. Ik dacht, dat ge geheel alleen op de wereld stond. Enfin, des te beter voor u, juffrouw Werner, ik wil het gerust voor mijn verantwoording nemen dat ge eens een uitstapje maakt. Maar blijf niet te lang weg hoor, je weet dat we je niet meer kunnen missen. Leontine gevoelde, dat het zwaar zou vallen van haar geliefd kind te scheiden zij wilde niet langer dralen, daar zij vreesde aan het wankelen te zullen worden gebracht. Den volgenden dag nam zij afscheid van de vriendelijke huishoudster, kuste vurig haar kleine Elfriede en vertrok, (Wordt vervolgd}' AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1