Ce uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. No. 26 VRIJDAG 27 JUNI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 24 Juni 1930. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Aanwezig de h h. J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse (weth), en de h.h. M. W. Koster, A. E8selbrugge, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, C. G. Claessens, A. Th. 'tGilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, be nevens de secretaris. De Voorz. spreekt het gebeds formulier uit en opent de ver gadering te 10 ure, waarna hij aan de orde stelt de agenda. 1. Notulen. Deze worden onveranderd goed gekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van goedkeuring door Ged. Staten van verkoop van grond aan P. Van Drongelen. b. Alsvoren wijziging gemeen- te-begrooting 1930. c. Alsvoren wijziging Begroo ting Gasbedrijf 1930. d. Bericht van herbenoeming van A. J. Klaassen, als lid van de Gezondheidscommissie, zetel Neuzen. e. Dankbetuiging bestuur gei- tenvereeniging „Ter Verbetering" voor de verhoogde subsidie. f. Idem van J. A. van Hoeve voor de verhoogde subsidie 1929 voor de Fröbelschool. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. g. Begrooting Gezondheids commissie, zetel Neuzen dienst 1931. De ontvangsten worden begroot op f 1583.94, w.o. goed slot van f 589.58, f 400 als toelage van het Rijk en f 594.36 wegens bijdragen van de gemeenten (Axel f 117.08). De uitgaven worden ook ge raamd op f 1583.94, wo. f61.44 onvoorzien, f 500 als toelage van den secretaris en f 450 voor reis- en verblijfkosten. h. Verzoek Kath. Middelbare Handelsdagschool te Hulst om verhooging van subsidie voor 1931. 42) XXXI. DE S1EGELS VERTREKKEN. Bertram Seewald zat in zijn werk kamer. De lange tafel was met boeken en papieren bedekt, maar niets van dat alles scheen zijn aandacht te trek ken. Hij was in nadenken verzonken, terwijl hii zich verheugde dat hij na jaren van zwaren strijd en vergeefs wachten eindelijk gelukkig zou worden. De gedachte dat nu voor hem de lijdensschool geëindigd was en het geluk hem toelachte, deed hem opge ruimd in de toekomst blikken. Maar van de levende godin zijns geluks de schoone Hedwig Krohn, werden zijn gedachten geleid op zijn jonge gade die hem zoo innig had bemind en op den bodem der zee haar graf had gevonden. Op schoone, zonnige dagen dacht hij het meest aan haar lets in den glans der zon en het ge zang der vogels herinnerde hem altijd tan zijn droevig verlies en sinds hi, op Windischcrona woonde had hij in de eenzaamheid vaak over zijn «ou derlingen levensloop nagedacht. Zij heeft me vurig en hartstochte lijk bemind, sprak hij tot zich zeiven Ook dacht hij er aan, dat hem het geluk was ten deel gevallen, door twee zoo schoone en lieftallige vrou wen als Leontlne en Hedwig te wor den bemind, En toch had hij niets jpdMn om zich dat geluk waardig te Deze vereeniging vraagt f 150 per jaar en per leerling als sub sidie, of f 150 indien er geen leerlingen uit de gemeente ter school gaan en betoogt, dat ze zonder die subsidie, in verband met tekorten, de school niet kan handhaven. Onder dankzegging voor de ïnanciëele medewerking deelt het bestuur mede, dat het jaar 1929 sloot met een tekort van f373. Vorige jaren waren deze tekorten grooter. Uit Axel gaan geen leer ingen op deze school. De Voorz. stelt voor om die stukken bij de begrooting voor 1931 te behandelen. Dhr. Van de Bilt vindt dat goed, maar wil dan in overweging ge ven, om er dan ook op te reke nen, dat de gevraagde subsidie gegeven kan worden. Men moet, zegt spr., gelijkheid betrachten bij de subsidie's. Aan de H.B.S. wordt veel meer gegeven en het onderwijs aan de school in Hulst is even goed, als dat van de H.B S. De jongens die eraf ko men kunnen in een behoorlijke positie komen. De Voorz. wil daarmede reke ning houden in de begrooting. Dhr. P. de Feijter kan zich daar niet mee vereenigen. De hooge subsidie van de H.B.S. is altijd een zorg voor Axel's finan ciën, maar het moet voor de wet en als men nu ook voor andere scholen vrijwillig nog een hooge subsidie wil geven, dan is spr. daar tegen. De Voorz. herhaalt, dat die zaak bij de begrooting kan be sproken worden. i. Adres van den heer W. A. den Boggende, Gem. Ontvanger, houdende verzoek om zijn vast gestelde borgtocht van f 13000 te herzien en deze te bepalen op f6000. Rekwestrant geeft als redenen van dit verzoek op, dat is vast gelegd, dat door hem geen gel den mogen worden opgenomen, dan met goedkeuring van het College van Burg. en Weth.; dat dit College de betalings bewijzen afgeeft en steeds con trole heeft op het gevraagde be drag dat door den Raad der Gem. Neuzen de borgtocht voor den Ontvanger is gesteld op f 10.000; dat de ontvangsten dier ge meente ruim het dubbele van die der gem. Axel bedragen. j. Verzoek van de heeren A. P. Le Feber, Boekhouder Gasfa briek, en D. van den Berg, Gem. Opzichter, om hun vacantie te brengen van 14 dagen op 21 dagen per jaar. Aangaande de adressen onder i en j vermeld, wordt z. h. s. be sloten om die in handen te stel len van B. en W. om advies. Dhr. van de Bilt wil echter in overweging geven om op het laatstgenoemde verzoek niet in te gaan. De tijd is er niet naar om minder te werken. De ambtenaren hebben hier, gerekend de overige vrije dagen, aan 14 dagen een mooie vacantie. Er komen daar nog verscheidene bij als biddag en dankdag, de feestdagen, die ook royaal genomen worden en dan de vrije Zaterdagmiddag. In geen enkel particulier bedrijf be staat zoo iets en er wordt altijd gezegd, dat we daar rekening mee moeten houden. De Voorz. zegt dat B. en W. daaromtrent van de gascommissie advies willen inwinnen en dan een voorstel zullen indienen. Dhr. Dieleman vraagt, of de oorzaak van dit verzoek niet ge legen kan zijn in. een bestaande onbillijkheid. Er zijn toch ambte naren, die drie weken vacantie hebben Spr. zou het daarom beter vinden dat allen gelijk stonden en die vacantie's naar beneden werden afgerond. Spr. acht ook 14 dagen verlof vol doende. Dhr. Koster, die ook het woord heeft gevraagd, ziet er van af, daar hij hetzelfde had willen opmerken. Dhr. 't Gilde vindt het aardig van B. en W., dat zij dit verzoek, voor wat betreft den boekhouder van de gasfabriek, naar de gas commissie verwijzen om advies en spr. zal er daar dan ook zijn meening over kenbaar maken. maken, ja, in zekeren zin had hij zich dat voorrecht onwaardig betoond, daar hij Hedwig niet trouw was ge bleven en Leontine voor haar liefde niet dankbaar was geweest. Hij nam zich plechtig voor, alles aan te wenden om Hedwig gelukkig te maken' en over zijn dochtertje zou hij met vaderlijke liefde waken. Eensklaps werd hij uit zijn gepeins opgewekt; de deur werd geopend en mevrouw Siegel kwam de kamer binnen. Ik heb reeds een paar maal ge klopt zonder antwoord te krijgen, mijnheer Seewald, zeide zijnu wilde ik eens zien of ge wel hier was. Bertram ging haar met de meeste voorkomendheid tegemoet. Ik gevoel me door uw bezoek zeer vereerd, mevrouw, sprak hij, wees zoo goed plaats te nemen. Hij bood haar een stoel aan en me vrouw Siegel ging met veel bevallig heid zitten. Hebt u reeds van den schoonen morgen geprofiteerd om een wande ling te doen vroeg de heer Seewald. Mevrouw Siegel zag hem met een flauwen glimlach aan. Die schoone morgen heeft me een heel eigenaardige tijding gebracht, antwoordde zij, en ik ben verlangend te weten of zij al dan niet waarheid behelst. Betreft het mij, mevrouw? vroeg hij. Misschien is het slechts een los gerucht, ging zij aarzelend voort, ik hoorde namelijk dat u weer gaat trouwen, ■»- Zoudt u er over verwonderd zijn, als dat werkelijk het geval was? vroeg de heer Seewald' Maar hij spreekt er zijn afkeuring over uit, dat er zoo geweldig getreuzeld wordt met een derge lijk verzoek, dat reeds drie maan den in behandeling is bij B. en W. en dat afkomstig is van het personeel der gasfabriek en is ingediend door bemiddeling van hun organisatie. Althans is in de gascommissie die zaak officieel nog niet aan de orde gesteld. Spr. vindt het verkeerd en on tactisch, om den vertegenwoordi ger dier organisatie niet te woord te staan of een daartoe gedaan verzoek niet te beantwoorden. Het spijt hem, dat hij dat zeggen moet. De Voorz. zegt, dat deze voor stelling van zaken niet geheel juist is. Er is inderdaad een ver zoek ingekomen van de organisa tie van personeel in openbaren dienst en daar is ook over ge correspondeerd. Nu is het plan dit de volgende verg. te behande len, maar B. en W. wilden daar omtrent eerst de gascommissie hooren, en nu was daarmee al vergaderd geworden, doch daar de directeur afwezig was, is dit uitgesteld tot de volgende week, zoodat alles geheel in de lijn is. Dhr. 't Gildelk zal het af wachten, maar mijn overtuiging is, dat het toch te lang is om daar drie maanden mee te wach ten. Het loopt al van April. Aanbieding slag 1929. gemeentever- Dat kan ik juist niet zeggen. Ik zelve heb er u toch meermalen op gewezen, dat u verstandig zoudt doen een vrouw te nemen, en ik ben nog van die meening. Maar ten opzichte van de dame, die het gerucht als uw aanstaande echtgenoote noemt, ben ik een weinig ongeloovig. Ik hoorde namelijk dat u het voornemen hebt, Hedwig Krohn te huwen, en ik moet ronduit verklaren, dat dit me verrast heeft. Ik had voorwaar niet de minste gedachte dat zij mevrouw Seewald zou worden. Bertram had haar kunnen zeggen, dat Hedwig sinds lang door hem werd bemind, dat hij haar reeds jaren kende en wist, met haar gelukkig te zullen zijn, maar hij ging met me vrouw Siegel niet op zoo vertrouwe- lijken voet om, om haar daarvan reken schap te geven. Het gerucht heeft dus waarheid gesproken, mevrouw, zeide hij een voudig. Ik gevoel veel achting en ge negenheid voor freule Krohn en hoop haar weldra mijn gade te mogen noemen. Mevrouw Siegel stond op. Zij was te verstandig om te laten blijken wat er in haar binnenste omging en door bitse aanmerkingen den heer See wald te verbitteren. Zij reikte hem de hand, alsof zij recht in haar schik was en «aide: Ik wensch u veel geluk, mijn heer Seewald, en wei van ganscher harte. Bertram dankte en daarop volgden eenige oogenblikken stilte, die me vrouw Siegel het eerst verbrak. Ik kwam eigenlijk om twee redenen hier, begon zij. Vooreerst moet ik u geluk wenschen, en ten Blijkens dit verslag was de bevolking op 31 Dec. 1929 in deze gemeente 2957 mannen en 2897 vr., totaal 5854, en is toe genomen met 16 mannelijke en verminderd met 11 vrouwelijke ingezetenen. Als voornaamste raadsbesluiten worden genoemdeen nieuwe politieverordening, een gnwijzigde verordening voor schoolgeldhef fing en idem voor den vleesch- keuringsdier.st. Voorts de mede werking tot likwidatie van de Z.-VI. Waterleiding-Mij. en her ziening van het tarief voor kracht- gas. Aan bestrating is uitgegeven f3100, voor wegen en voetpaden f 750 en voor de begraafplaats f500. Er zijn gedolven 55 graven op de algemeene en 8 op de R.-K. begraafplaats. Het aantal entingen bedroeg 20, in 1927: 108. Het verslag aangaande de volks huisvesting over 1929 vermeldt een nieuwbouw van 22 woningen. Er kwamen 12 woningen meer beschikbaar, terwijl er 4 vervielen. Het verslag werd voor kennis geving aangenomen. 4. Schattingscommissie. Wegens vertrek uit de ge meente vraagt J. Scheele Wz., thans te Zaamslag, ontslag als lid van de plaatselijke schattings commissie voor de inkomstenbe lasting, dat onder dankbetuiging wordt verleend. Ter vervulling dezer vacature worden aanbevolen J. K. de Put ter Jz. en Iz. de Feijter Wz. Dhr. J. de Feijter vraagt of die benoeming nog wel zin heeft, er wordt toch zelden vergaderd. De Voorz. zegt, dat als de commissie niet is opgeheven, er toch in de vacature moet worden voorzien. Dhr. Dieleman vindt, dat het jammer is, dat de inspecteur meestal zelfstandig handelt. Een commissie van 5 personen kan toch meestal nauwkeuriger oor- deelen over het inkomen. Dhr. Oggel merkt op, dat tegen woordig ieder patroon verplicht is om opgaaf te doen van de verdiensten van zijn personeel, zoodat de inspectie de gegevens heeft en als die niet in orde zijn kunnen er klachten ingediend worden, waarvoor dan de commissie vergadert. Dhr. DielemanJa, maar er zijn tal van menschen beneden f2000 inkomen, die niet in vasten dienst zijn en het blijkt toch voor te komen, dat de menschen hun biljet goed invullen, terwijl de insp. er maar een paar honderd gulden meer op zet. Dhr. Van de Bilt heeft daarover wel harde woorden gezegd, maar-het is toch waar gebleken. andere moet ik u mijn leedwezen be tuigen, dat ons bezoek, dat ons zoo veel genoegen deed smaken, niet langer duren kan. Dat spijt me, antwoordde Ber tram. Mij ook, mijnheer Seewald. Mijn dochter en ik hebben van u veel gastvrijheid genoten. Maar we moe ten toch eens verirekken, en 't is het beste dat we dit nu doen Zelfs indien er niets ander3 ware, dat me verhin derde hier te blijven, zou ik er niet toe kunnen besluiten; u zal hier zeker veel varanderiugen laten aanbrengen en nieuwe meubelen aanschaffen, en bij die diukte zouden wemaar n den weg zijn. Terwijl ze dit zei, werd haar gelaat door een boosaardigen trek ontsierd s echts met moeite kon zij haar wre vel onderdrukken. Zij had ook zoo vurig gewenscht, haar dochter op Windischkrona te zien. Met al haar sluwheid en volharding had zij er naar gest-eefd, had zij geïntrigeerd, gevleid en gehuicheld. En nu was het geheele plan in duigen gevallen. Deze begeerde en schitterende partij zou een ander ten deel vallen. Het spel vus verloren en 't was hoog tijd dat zich terugtrok, want zij zou h.iar kwade luim niet voortdurend kunnea bedwingen, De heer Seewald was heel vrien delijk jegens haar, maar sprak geen woord om haar te bewegen het bezoek te veiiengen 't was alsof iets in zijn binnenste hem toeffuisterde, dat Hed wig geen bijiondere genegenheid voor de dames Siegel gevoelde, en ook deze Hedwig geen goed hart toedroe gen. Nadat hij had gevraagd, wanneer zij dacht te vertrekken en beloofd had, een rijtuig voor haar gereed te zullen houden, verwijderde zich de dame. Zij ging onmiddellijk naar haar dochter. Deze ontving de tijding met een hoonenden lach, maar deze nam zich voor, zich met gelatenheid in haar lot te schikken. Moeder en dochter verlieten het tooneel harer huwelijksspecuiatiën met een lachend gelaat, maar met nqd in het hait. Het vertrek van de beide dames veroorzaakte niet veel droef heid in het huis van den heer See wald. Zij waren tegen de dienstboden trotsch en onvriendelijk geweest en dus niet bemind. Juffrouw Vogel was hartelijk blijde, dat zij van de dames verlost was, maar Leontine werd beangstigd en verontrust door hetgeen de huis houdster als reden van het vertrek beschouwde. Het is een bewijs, zei juffrouw Vogel, dat het den heer Seewald thans ernst is. Waarschijnlijk heeft hij de dames te verstaan gegeven, dat het tijd werd dat zij heengingen en 't is licht mogelijk dat het huwelijk nog eerder zal gesloten worden dan lk dacht. Ge dient dus te beslissen, of ge op de door den heer Seewald voorgestelde voorwaarden hier In huls wilt blijven. Vanmorgen vroeg hij er me nog naar en ik zei, dat ge er over denken zoudt. Ja, antwoordde Leontine, ik heb er over gedacht, maar nog geen be sluit genomen. Ik zou het lieve kind niet gaarne verlaten, (Wordt vervolgd). AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1