De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u vv s c h - VI a a n d e r e li No. 25. DINSDAG 24 JUNI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Nog een Landbouwvergadering. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Tegelijk met de algemeene vergadering van de Z. L. M. te Huist werd de vorige week Dins dag ook de algemeene vergade ring gehouden van de afd. Zee land van den Chr. Boeren- en Tnindersbond en wel te Oostburg onder voor zitterschap van den heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke. Deze wees in zijn openings woord op den overvloedigen oogst van 1929, ofschoon door de on gunstige marktprijzen dit toch nog een slecht jaar was voor den landbouw. Spr. zei, dat hieruit weer blijkt, dat de mensch wel alle krachten kan inspannen om den landbouw ook intensief met behulp van de wetenschap vooruit te brengen, maar toch diep-afhankelijk is van de Hoogste Macht. Blijkens het verslag uit de „Midd. Crt.", waaraan we dit uittreksel ontleenen, ziet spr. echter nu eenig lichtpunt, doordat de Overheid steun wil verlee- nen, maar spr. wil dat niet zien als een gunst, maar als een recht. In den mobilisatie-tijd is de consument ten koste van den producent in bescherming geno men. Dat was zeker juist ge zien. Maar nu zijn de tijden verkeerd. De consument is baas van de markt en de producent moet tegen eiken prijs afgeven. Daarom moeten nu de rollen om gekeerd en moet de producent geholpen worden. Was er in den mobilisatie-tijd een maximumprijs, dan moet er nu komen een mini mumprijs, zoodat de producent althans zijn kosten ziet goedge maakt. Wanneer het economische leven weer zijn gewonen gang gaat, zullen de landbouwers weer graag ontlast worden van dien steun en in volle vrijheid staan. Spr. gelooft dat er een groote groep is, die staat op het stand punt alles zoo goedkoop mo gelijk. Hij acht dit een gevaarlijk stand punt, want als de malaise nog langer voortduurt zal die zijn in vloed hebben op het algemeen economische leven en op de loonen. Spr. zou aan de sociale ver zekering en de loonen niet te vroeg willen beginnen en dit liefst zooveel mogelijk ongewij zigd houden. Maar laat men dan ook allen helpen de landbouw producten een zekere waarde te geven. Verschillende ingekomen stuk ken kwamen in behandeling. 1 Naar aanleiding van een schrijven over het mond- en klauwzeer drong de voorzitter er op aan, dat eens een serieus onderzoek zal worden ingesteld naar de werking van het geneesmiddel van den heer v. d. Berg. ingekomen was een schrijven van het bestuur der afd. West- Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin ge wezen wordt op de steeds toe nemende crisis, die de landbouw doormaakt. De landbouwproduc ten zijn laag in prijs, terwijl pacht en lasten op peil blijven of zich nog in stijgende lijn bewegen. De loonen der landarbeiders wor den steeds hooger, terwijl het wegtrekken van vele landarbei ders van het platteland naar de steden een voortdurende en steeds grooter wordende zorg baart. Naast ongevallenwet en zegels plakken drukt ons nu ook de Ziektewet en zal straks als wij blijven zwijgen en niet krachtig ingrijpen, de arbeidswet niet als een nieuwe belemmering tegen den reeds gedrukten landbouw komen aanbeuken? Wij leven zoo heet het ver der in de vaste overtuiging, dat de nood in den landbouw zoo hoog is gestegen, dat niet langer gezwegen kan worden Er moet krachtig worden inge grepen, desnoods door een eer lijken en rechtvaardigen strijd. Wij zullen bij de rechtsche groepen moeten aandringen om bij het samenstellen der candi- datenlijsten rekening te houden met den landbouw. Ook is te overwegen in eigen organisatie of in combinatie met de andere landbouworganisaties met eigen candidaten uit te komen. Vooral over het laatste werd gediscussieerd. Door enkelen werd het verdedigd, door anderen bestreden. Zoo werd er op gewezen, dat wanneer men een agrarische partij gaat vormen, men gaat doen aan klassenstrijd. Christelijke boeren en tuinders hebben een beginsel, dat richtsnoer moet zijn ook in hun politieken arbeid. Vormt men een agrarische par tij, dan kan men hoogstens 7 leden in de Tweede Kamer brengen. Een ander wees er op, dat we veel te bureaucratisch geregeerd worden. Zoo kan het niet langer. Ook is wel eigenaardig, dat iemand, die enkele maanden ge leden niet wist, dat er een land bouwcrisis was, nu voorzitter is van de crisiscommissie. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat nu langzamer hand de geheele landbouw in 't gedrang komt. Ook de zuivel- productie en de eier-export ko men in 't gedrang. De heer J. den Hamer te Axel ziet in de sociale wetgeving een groote onrechtvaardigheid. Zij drukt geheel op den producent. Ook de boeren zullen door het socialisme gewonnen worden. De heer W. de Buck komt daartegen op. In geen enkele omstandigheid mogen we ons beginsel prijs geven. We mogen ook de sociale wetgeving niet prijs geven, ook al zou de werk gever het brood uit zijn mond moeten sparen. Het gaat ook hier om ons beginsel. Wel mo gen we om steun bij de regeering aankloppen, als het noodig is. Spr. juicht het toe, dat de cen trale landbouw-organisaties haar wenschen ter kennis van de re geering hebben gebracht. De Voorzitter komt er tegen op, dat de boer niet alleen de pre mies voor het eigen personeel betaalt, maar dat smid, timmer man, wagenmaker, de industrieel enz. de premie ook nog op den boer verhalen. De boer heeft .Qa gerust uw gattg, juffrouw Vogel, geen verhaal op derden. Overi gens erkent spr. gaarne het vele goede in de sociale wetgeving. De heer den Hamer komt voor al op tegen de wijze van uitvoe ring der sociale wetgeving. Er gaat wel 30 pet aan de ambte naren weg. De voorzitter wijst er op, dat de vrachten voor onze producten wel 80 pet. hooger zijn dan in België en Duitschland. Het heeft spr. gegriefd, dat aan het spoor wegpersoneel .behalve een hoog loon (wel tweemaal zoo hoog dan dat van een landarbeider) nog een gratificatie werd gegeven. De heer de Hullu dringt aan op een uitspraak van deze ver gadering om de kosten van de sociale verzekering voor rekening der gemeenschap te nemen. De voorzitter ontraadt dit om tactische redenen. Dit zal bij een groote groep ontstemming ver wekken Het gaat om een mensch- waardig bestaan voor den land bouwer. Laten we liever maar de kleine dingen betalen en de groote dingen in 'toog houden. De heer de Feijter, burgemees ter van Zaamslag, wil vooral landbouwmannen in de Tweede Kamer. De heer den Hamer wil de kosten der sociale verzekering uit de belastingen doen betalen. Dan staan we allemaal gelijk. De heer v. d. Meulen keurt het af, dat men in dezen tijd de salarissen van burgemeesters, enz. wil verhoogen. De voorzitter acht ook het tijd stip daarvoor zeer ongunstig ge kozen. Na deze discussies bracht de penningmeester, de heer Gele te Wemeldinge, het financiëel jaar verslag uit. De rekening wijst aan ontvangsten f 320 40, uitga ven f280.59, batig saldo f39.81. De afdeeling heeft een bezit van f554.19. Vervolgens werd de voorzitter, de heer C. P. Vogelaar, bij ac clamatie herkozen. Eveneens de heeren Vogelaar en J. A. Domi- nicus als leden van het hoofd bestuur. Ik ik ben het ook 1 ant' woordde Leontine( haar best doende Bij de rondvraag betreurde de heer W. de Buck de afwezigheid van den Bondssecretaris in deze vergadering. Ook vroeg spr.] in het vervolg te voorkomen, dat deze vergadering samenvalt met die der Z. L. M. De voorzitter antwoordde, dat het een samenloop van omstan digheden is. De Bondspropagandist, de heer Kolijn, voerde hierna nog het woord. Het heeft spr. getroffen, dat er uit Zeeland zoo weinig uitnoodigingen voor de propa ganda komen. Laten de afdee- lingen den tijd benutten en de boeren en tuinders tot het begrip, wat het is georganiseerd te zijn, brengen. Over de crisis sprekend, waar schuwde spr. tegen een al te op timistische beschouwing over de oplossing daarvan. Het is een internationaal verschijnsel, waar over met de noodige omzichtig heid en voorzichtigheid moet worden geoordeeld. In de middagvergadering sprak het eerst ds. A. Vrijlandt te Bier vliet naar aanleiding van 1 Kor. 17. Zooals Elia, aldus spr., het niet gemakkelijk vond Gods tijd af te wachten, zoo moeten ook wij in de kracht van het geloof volharden, en daarbij mogen wij altijd met de vragen, die wij heb ben, tot God gaan, ook met de vragen van dezen tijd, die de wijste van de wijzen niet kan oplossen. God zal op Zijn tijd en op Zijn wijze de oplossing geven. De heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, sprak even eens over de Landbouwcrisis. Spr. zei, we moeten elkander helpen aan argumenten, om an deren (speciaal regeering en volks vertegenwoordiging) te overtui gen van den ernst van de crisis. Met klaagtonen komt men er niet. We moeten cijfers geven. En dan wees spr. er op, dat, als men het niveau in het tijdvak 19101913 op 100 stelt, de prij zen van nu staan op 75 en de kosten op 165. Er was ook een overvloedige oogst en iedere boer (Wordt vervolgd). AXELSC COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 41) Nu ik weet dat gij u met de zorg over haar wilt belasten, ben ik zeer in mijn schik. Ik wil u nog een mede- deeling doen, voegde Hedwig eenigs- zins aarzelend erbij. Mijnheer Seewald heeft een plan, dat u met het oog op het kind gewis genoegen zal doen ga zult er spoedig meer van hooren. Maar dit kan ik u nog zeggen, dat als ge goed en liefderijk zijt voor de kleine Elfriede, ge u vrienden zult verwerven, die zich uw belangen zul len aantrekken. Ik heb het kind zoo innig lief, dat het mij leed doet, haar te moeten verlaten. Wees dus goed voor haar, ter wille van uw eigen kind, wiens verlies gij betreurt. Eensklaps vertoonde Hedwig in haar geheele gelaat eenige verlegen heid. Zij deed nog een schrede naar Leontine en bloosde hevig maar een blik op het eenvoudige kleed der naaister scheen haar te bemoedigen en zij legde een banknoot in haar hand. Juffrouw Werner, neem dit van tnij aan, zeide zij, Ten hoogsle verbaasd zag Leon- line haar aan. Meen niet, vervolgde Hedwig, dat ik mij verbeeld, uwe genegenheid Voor het kind te moeten koopen. Ik Weet, dat dit onmogelijk zou zijn, Dok weet ik, dat dit niet behoeft, daar ik menigmaal heb opgemerkt) hoe innig gij het lieve meisje behan delt. Ik heb alleen de bedoeling, dat ge iets voor u koopt, dat u aan mij herinnert. Leontine was hevig ontsteld en deed een paar schreden achteruit. O, ge zult het toch niet weigeren riep Hedwig. Maar toen zij zag dat Leontine de banknoot krampachtig ineenvouwde en luide begon te snikken, vroeg zij verschrikt: Heb ik u beleedigd, juf frouw Werner? Leontine begreep, dat zij bijna haar rol vergeten zou. O neen, antwoordde zij, zich geweld aandoende om bedaard te blijven, ik verzoek u, mij te veront schuldigen. Uw goedheid heeft mij zoo getroffen. Het is reeds lang gele den dat iemand mij een bewijs van zooveel goedheid gafsinds langen tijd is niemand zoo vriendelijk jegens mij geweest ais gij. Ik dank u van ganscher harte voor uw goedheid en vriendelijkheid. - Het verheugt me dat ge mij zoo goed hebt begrepen, hernam Hedwig, haar de hand reikend. En nu moet ik u vaarwel zeggen, want binnen een paar uur vertrek ik. Leontine ontroerde opnieuw, toen Hedwigs hand de hare vatte. Zoodra Hedwig haar verlaten had bezag Leontine de banknoot gerui-, men tijd. Dat was een gift van Hedwig, opdat zij haar eigen kind zou liefhebben. O, wat wonderlijke gedachten en gevoelens bestormden haar, toen lij zich den gang der gebeurtenissen tot aan dit laatste gesprek voor den geest haalde. Haar echtgenoot had plannen, die haar zouden verheugen. Het was een duidelijke toespeling op zijn voorgenomen huwelijk met Hed wig en zij zou zich daarover ver heugen En toch kon zij niet anders dan Hedwig liefhebben. Jaren lang had deze haar de innigste, hartelijkste vriendschap betoondook had zij het bewijs tot de grootste opoffering in staat te zijnzij had haar immers den man, dien zij zoo innig beminde, afgestaan. Indien zij alles wist, herhaalde zij telkens weder bij zichzelve, hoe geheel anders zou zij voor mij zijnHoe zou zij elk aanzoek van Bertram tot een nauwer verbintenis afwijzen I In het leven van den mensch komen vaak wonderlijke lotsveranderingen voormaar dat zij, de dochter van den rijken bankier Harders, een bank noot ten geschenke had gekregen, was voor haar even zonderling als smartelijk. Nog dienzelfden dag had de heer Seewald een onderhoud met zijn huis houdster. Hij had haar op zijn kamer laten ontbieden, om haar van zijn voorgenomen huwelijk kennis te geven. Het behoeft u niet te verrassen dit te hooren, Juffrouw Vogel, zeide hij, het zal ook ten uwen aanzien niets veranderen. Ge zijt reeds lang een trouwe dienares en een goedc hulp voor mij geweest, en daarom acht ik mij verplicht, u er mededee- lidg van te doen. Juffrouw Vogel zag hem met een zonderlingen glimlach aan. Ik wensch u van harte geluk, mijnheer Seewald, sprak zij en maakte daarbij een buiging. Mag ik zoo vrij ziiu u een vraag te doen, Dan wilde ik u vragen met welke van de dames u trouwen wil. Welke van de dames zeide hij lachend. Volgens die vraag zou ik onder een aantal dames een keus moeten doen. Ik ben zoo gelukkig, u te kunnen mededeelen dat freule Hed wig Krohn binnenkort mevrouw See wald zal zijn. God zij gedankt, riep juffrouw Vogel aanmerkelijk verlicht. Ik was een weinig beangst, dat het de andere dame zou zijn, Welke andere dame? Ik bedoel freule Siegel, antwoordde de huishoudster, zelve verbaasd over haar onbeschroomdheid. Die dame is hier over het algemeen niet zeer bemind. De heer Seewald lachte weder, maar achtte het niet noodig, verdere uitlegging daarvan te vragen. Met een opgeruimd gemoed verliet juffrouw Vogel de kamer van den heer Seewald. Als hij de andere ge kozen had, mompelde zij, zou ik voor mijn betrekking bedankt hebben, al ware die r.og honderdmaal beter ge weest. Zij ging dadelijk naar Leon tine, om haar het belangrijke nieuws mede te deelen, Ge moet er met niemand over spreken, juffrouw Werner, zeide zij, maar ik kan u vertellen, dat mijnheer Seewaid binnenkort weer gaat trou wen hij heeft het me zooeven gezegd, Binnenkort? vroeg Leontine met bevende stem, -* Ja, ja! en dan gaat hij met zijn Jonge vrouw dadelijk een huwelijks' reisje var. een paar maanden maken. Wat ziet ge er verwonderd uit i om bedaard te schijnen. 't Is toch wel te denken, dat een zoo jong en rijk man weer zou trouwen. Maar zoo spoedigstamelde Leontine. Ge zeidet dat het binnen kort zou gebeuren. Wat doet dat er toe Hoe eer der hoe beter 1 Denkt ge dan, juffrouw Vogel, dat hij zijn jonge echtgenoote, die hij op zoo ongelukkige wijze verloor, reeds vergeten heeft Hoe zou ik dat kunnen weten Maar ik geloof het niet, 'k heb hem toch zoo menigmaal voor haar portret zien staan en dat is toch geen bewijs, dat hij haar vergeten heeft. Spreekt hij nog wel eens over haar Ik heb hem nooit over haar hooren spreken. Maar toch, iaat ik niet jokken, met de kleine Elfriede spreekt hij dikwijls over haar, doch met niemand anders, ik geloof niet, dat hij op freule Krohn zoo erg ver liefd is; misschien huwt hij haar alleen omdat zij een vriendin en bloedverwante van zijn overleden gade is. Hoe weinig kent men hier den waren stand der zaken dacht Leon tine, maar tevens vond zij er eenigen troost in, dit de dienstboden geloof den dat Bertram haar innig bemind had. Ja, ja, aldus besloot juffrouw Vogel, we zullen hier spoedig een nieuwe meesteres hebben en hoe freule Siegel daarover gestemd zat zijn, is licht te begrijpen,' ik wed dat men haar gezicht bij de el kan uit meten.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1