Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten. De Tentoonstelling. Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. binnenland. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. heeft zich aan de moderne eischen aangepast en ailes getuigde van een degelijk beheer, waarbij the orie aan praktijk wordt gepaard. Nadat het welkomstwoord van dhr. Vogelvanger door dhr. mr. Dieleman was beantwoord, ver trok de stoet en zag men in vo gelvlucht weer de lachende ko renvelden, malsche weiden en hooiende landlieden. Men vertelde ons, dat de oogst er weer bij zonder voor stond en behoudens tegenslagen op een groote op brengst kan worden gerekend. We wilden schrijven een rijken oogst, maar helaas zijn er de prijzen niet naar. Over Kijkuit en Absdale be reikte men weer de oude stads poort van Hulst, waar werd uit gestapt en ieder voldaan was over de heerlijke tocht. Moge de rijtoer onafscheidelijk blijven verbonden aan de jaarlijksche landbouwfeesten, want dat is een onderdeel van het programma, waaraan door ieder gaarne wordt deelgenomen. Men moge bergen en heuvels, bosch en heide heb ben bewonderd, toch hooren we meermalen uitspreken, dat ook de Zeeuwsche beemden den vreemdeling schoone natuurtafe- reelen bieden. Te 7 uur vereenigde men zich weer in het hotel van dhr. A. Cattoir voor het feestmaal. De zaal was smaakvol versierd en verlicht. Alleen de muziek was o. i. te modern voor deze gele genheid. Een Hollandsch strijkje met volksliederen paste hier beter dan de muziek van een Belg. Jasz-Band. Het menu was veel belovend en het zij direct gezegd, dat dit zoowel wat bediening als bereiding betreft „in orde" was. Den ondernemer komt hiervoor een woord van lof toe. Er is aan den disch heel wat gesproken en het zou te ver voe ren, alles daarvan weer te geven Mr. Dieleman begon met te wij zen op de banden van gehecht heid tusschen Zeeuwsch-Vlaan- deren en het vorstelijk huis, waar van de geschiedenis zoo vaak getuigt en ook nu weer blijkt zulks, nu H.M. bericht zond, dat zij een groote medaille voor de tentoonstelling wenscht te schen ken. Spr. bracht daarom een dronk uit op het Koninklijk Huis. Ver volgens noemde hij den Commis saris der Koningin, den heer Iman Kakebeeke en jhr. Repelaar van Driel, allen direct of indirect bij de Kroon betrokken.^ De Commissaris zegt steeds getroffen te zijn, als hij in Z. Vlaanderen komt, door de goede stemming die er tijdens de land bouwfeesten heerscht. Spr. on dervond dat te Axel, te Sluis en nu weer in Hulst en Klooster- zande Z.-Vl. heeft zeer veel ge offerd voor den landbouw, die de steun is van ons land en ook van Oranje. Spr. was dezer dagen nog in de gelegenheid waar te nemen, dat Z.-Vl. door H. M. de Koningin dan ook wordt be schouwd als een parel aan de Koninkl. Kroon en spr. gelooft een blijde mededeeling te zullen doen, als hij zegt, dat H. M. de Koningin voornemens is om, ver gezeld van Haar Gemaal Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden en H.K H. Prinses Juliana, op 16 Augustus a.s. een bezoek te bren gen aan Z -Vlaanderen. Spr. is overtuigd, dat de bevolking H.M. een geestdriftige ontvangst zal bereiden. Persoonlijk wendde Z.Exc. zich tot dhr. Dieleman, wiens jeugd hij schetste en die zich van boe renjongen had opgewerkt tot den landbouw-staatsman, den land- bouw-advokaat. Vervolgens namen het woord de heeren Iman Kakebeeke, die wijlen baron Collot d'Escury her dacht, jhr. Repelaar van Driel dr. Molhuizen, Stoutjesdijk, Truf- fino, burgemeester van Hulst, mr. Lambooy, burgemeester van Kloo- sterzande, Sneep, de secr. van de N -Brabantsche landbouw-Maat- schappij, Siebinga, enz. In 't bizonder noemen we nog de heer G. Vogelvanger, die als voorz. der kring dankte voor den steun, die de verschillende ge meentebesturen hadden verleend door vrijwillige subsidie en ver heugde zich erover, dat steun en deelname was verleend door men schen van allerlei richting en geloof. Nog wenschen we te memo- reeren, dat dhr. Kakebeeke, de insp. van den landbouw, den landbouwers toeriep krachtig mede te werken aan de Z.L.M. als er moeilijkheden dreigen Men verwacht steun van de Re geering, welnu, die zal er mid dels de organisatie komen en spr. verwacht nog in Juni een steunwet voor de suiker, maar spr. verwacht ook dat de boeren zich scharen zullen onder de vlag van de Z L.M., die door den voorz. wordt hoog gehouden. De heer Siebenga, alg. secr. wees op samenwerking tusschen man en vrouw in crisistijden en zei dat ook de vrouw hoe langer hoe meer van beteekenis wordt in het bedrijf, naar mate zij aan de cursussen deelneemt na de schooljaren. Nadat onder vroolijken kout het menu was afgewerkt, gingen velen nog eenigen tijd genieten van de mooie muziek die op de kiosk door de Hulstersche gezel schappen werd gegeven, doch blijkens de weinige belangstelling der stadgenooten, niet voldoende wordt gewaardeerd. Woensdag en Donderdag waren de dagen der tentoonstelling. Woensdagochtend 10 uur werd dezs geopend door dets Commis saris der Koningin, met een rede, waarin hij het op prijs stelde, dat de bestuursleden zich niet hadden laten afschrikken door de minder gunstige omstandig heden, waardoor een tentoon stelling en wel in deze streek minder goed zou kunnen slagen. Spr. weet echter, dat de kwali teit der producten zoodanig is, dat er roem van uitgaat en daar om is het goed niet den moed te laten zakken. Wanneer de landbouwers met ernst zelf vol doende aanpakken, zullen ze ge steund door hun organisatie de crisis wel overwinnen. Het Zeeuwsche devies blyve een aansporing tot volharding in de eerste plaats door eigen kracht. Met de hoop, dat de tentoon stelling succes moge hebben voor den kring, voor de ZLM. en voor de inzenders, verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. Dhr. G. Vogelvanger, dankte als voorzitter voor het gesprokene en ook voor de bereidwilligheid, waarmede de Commissaris aan de uitnoodiging heeft voldaan, gedurende een tweetal dagen en nachten hier door te brengen. Alsnu werd een rondgang ge maakt onder leiding van dso heer baron Collot d'Escury. De tentoonstelling beeft zeker de verwachting overtroffen, wat de inzendingen betreft. Welis waar was er niet de hoeveelheid, die men b.v. in Schouwen, of in West Z-Vlaanderen aanvoert, maar gezien de kring Hulst, als kleinste, te midden van de N. C. Ben slechts de helft van Oost. Z.-Vl. omvattende, is er reden om hulde te brengen aan het wakkere bestuur, dat het aandurfde en het zy erkend sue ces heeft te boeken. De inzendingen mochten er zyn. Met name was er een mooie collectie zaer goede paar den en rundvee» De catalogus telt 141 paarden en 36 veulens, 130 stuks hoorn vee, benevens flinke zendingen varkens, geiten en pluimvee. Voorts was er ingezonden bijen- hoDig, was en boter. De industrie was eveneens goed vertegenwoordigd. We zagen er mooie serie's landbouw werktuigen, voederartikelen, kunstmest, automobielen en di versen. om de zending huishoud kunde voor de dames niet te vergeten. We noemen een fraaie ver zameling wetktuigen van Gebr. Schieman te Axel, stroomelasse van de suikerfabriek te Moer- beke, pulp van de ccöp. suiker fabriek te Sas van Gent, kracht- voeders van Calvé ta Delft, eeD keurige collectie auto's van den heer J. L. Kerckhaert, een stand van de A.N.W.B., enz. enz Van de bekroningen noteeren we de volgende Paarden Klasse I, oude hengsten, groote maat. Ie prijs Mon Gros, Gebr. de Waal, Ossenisae, tevens reserve kampioen2e pry's David d'Hulst, gebr. Michielsen de Deckere, Hulst3e Franco van B. J. Boeding, Stoppeldijk; 4e Empe reur van H. V. Kloosterzande eerv. verm. Artist de Kiel van P. Vael, St. Jansteen. Klasse 2, idem kleine maat, le Herseur II, P. Verdurmen, Kloosterzande, tevens kampioen; 2e Alban de Fair van J. de Putter, Axel3a Moustache van A. de Kok, Hontenisse; 4e Bris tol van P. Verdurmen. Klasse 3, hengsten van 3 jaar le Certain van E. Fassaert, Lamswaarde2e Baldad, E. Cleiren, Clinge 3e Bourgois van C. de Feijter, Boschkapelle. Klasse 4, hengsten van 2 jaar le Carlo van G. de Deckere, St. Jansteen 2e Dalson van C. de Feyter; 3a Robert van J. F Verstraeten, van Graauw 4e Kleber d'Absdale 5e Artist van Wed. F. Verschueren, Hengst dyk 6e Davidson van A. Ver schueren, Hengstdijk. Oude merries groote maat: le Amanda van J. den Hamer, Axel, tevens kampioen 2e Clara van G. Verstraeten, Graauw 3a Ora de Liboureur van P. Vael, St. Jansieen 4e Florine van Th Staal, Stoppeldijk 5e Carissima van Th. de Koek, Hontenisse 6e Nora van J. F. Verstraeten, Graauw; 7e Alberta van G. Ver straeten, Graauw; 8e Indiana, G. de Deckere, Sr. Jaosteen 9e Liza van A. van Dorselaer Kui- taert en 10e Treesken van P. de Maat, Kruispolder. Idem kleine maatle Calice van P. Vael, St. Jansteen 2e Princes de Laboureur van S. van Hoeve, Axel; 3a Hermine de Koel van A de Koek, Hontenis se 4e Flora van F. Dekker Pz., Axel5e Mirza van J. den Ha mer, Axel6a Dorothea van P. Va< l7e Mazette van A. Stal- laert, Kloosterzande8e Elza van F. J. F. Verstraeten, Graauw; eervolle vermelding Louize van P. de Maat en Elza vbd A. Ver schueren. Merriën van 4 jaar: le Stella van J. F. Verstraeten 2e Sodora van J. de Putter, Axel; 3e Fon- dina, Gebr. Kerckhaert4e Anna van J. de Waal5e Betsy van A. VerRchueren. Merriën van 3 jaar: le Maria de David van Jos. Serrarens2e Sippa van J. den Hamer3e Flavia de Louisa van Gebr. Kerckhaert 4e Elza van H. de Feijter, Axel5e Bella de Louisa van Gebr. Kerckhaert6e Poes van H. de Feijter; 7e Paula van H. Schelfhout, Hengstdyk8e Sianette van P. Mabu, Clinge, en Juliana d'Absdale van G. de Deckere. Merriën van 2 jaar le Dahlia van Th. Staal6e Sidona de Bosch van M. van Fraayenhove, Axel8e Griet van A. Koster, Zaamslag. Hoefbeslag Inzending hoefijzers en leer middelen Gebr Schieman, Axel, le prys. Inzending FabrieksysersZ.- Vl. Hoeiyzerfabriefc van H. Kerckhaert, Stoppeldijk, le prijs; inzending materialen en gereed schappen Gebr. Schieman lepr. Rundvee Klasse 1, oudere stieren, in geschreven in hat N.RS. le pr. en kampioeD Max Constantijn van Stierenver een. Zuiddorpe. Koeien 1 en 2 maai gekalfd, nog geen 6 maanden bekalfd le Elsa van Ad. d'Hert, Zuid dorpe, tevens kampioen2e Emma van J. J. Jansen, Honte nisse; 3a Bles van G. Weijns, Axel4e Greta van A. d'Hert 5a Jaan van Baron Collot d'Es cury. Oudere koeien langsr dan 6 maanden bekalfd 3e pr. Emma, Jac de Putter, Axel. Kalfvaarzen zichtbaar drach tig le Emma van Corn, de Feyter. Vaarzen met 2 breede tanden, niet zichtbaar drachtig: le L;a van A, d'Hert2e Bella van G. Weijns, Axel. Vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar: 2e prijs Emma, G. Weijns. Keuringen van 19 Juni. Tweespan merriën,aangespan nen voor boerenwagen. le prijs P. Vael, Absdale, 2e Th. Staal, Stoppeldijk, 3e J. den Hamer, Axel. Vierspannen, le prijs P. Vael vnd., 2e Gebr. Kerckhaert, 3a J. den Hamer, 4a Verstraeten, Graauw en 5e Staal vnd. Bij de varkens waren kampi oen-beer no. 343 van Corn. Pieters te St. Jansteen en kamp.- zeug no. 348 van P. van Heese, Hengstdyk. Afd. .stamboekgeiten. Voor melkgeiten van 1927 en ouder had de le prys Alt. d'Hont, Zuiddorpe, de 2e S. Jansen, Axel, 3a Aug. Hermans, Zuiddorpe, 4e J. Lourens, Axel. Geiten van 1928. le prijB (kampioen) Ed. d'Haene, Zuid dorpe, 2e J. van Doorn, Axel. 1929. le P. Blok en 2e Aug. Willems, beiden Zuiddorpe. Afd. boter. Versche boter le prijs P. Tieleman, Hontenisse, 3a A. de Kraker, Zaamslag. Inlegboter. Ie prijs De Kra ker vnd. Fabrieksboter (inlegboter). le prijs de fabriek te Aardenburg, 2e IJzendijke, 3e Kloosterzande. Versche boter, le prys Aar denburg, 2e Kloosterzande, 3e IJzendyke. De tentoonstelling is begun stigd geweest deor prachtig zo merweer, doch helaas matig be zocht. De eerste dag waren nog geen 1000 kaarten verkocht en de 2e nog miDder. Dit is jam mer, want velen hadden zeker hun baste beentje voorgezet om de tentoonstelling een net uiter lijk te geven. Het was er niet massaal, doch degelyk en ernstig opgezet. Natuurlyk werden er te Kloo sterzande eenige teestelykheden gehouden, om's avonds de stem ming erin te houden. Concerten, een baankoers, ringryden en stoelenwedstryd, benevens mooie illuminatie van het gemeentehuis stonden op het programma. Alles is in de beste orde afge- loopen. Provinciale Staten. Voor da a.s. zitting van de Provinciale staten zyn thans cog de volgende voorstellen ingeko men Weg St. Janssteen—Clinge. Door het bestuur van den St.- Janssteenpolder is medegedeeld dat de laagste inschrijving voor de verbetering van den weg tus schen St. Janssteen en Clinge 17.712 bedraagt of/1041 meer dan geraamd was. Voorts bleek het gewenscht, om eenige Btrook- jes grond met hoornen en heggen, die het uitzicht belemmeren, aan te koopen, waarvoor de koopsom 345 bedroeg. In verband met een en ander stellen Ged. Staten voor het ren teloos voorschot voor deze wegt- verbetering te vsrhoogen van 17.850 op 20.247. Steiger Walzoorden. Op desbetreffende schriftelijke vragen van dan heer Koster, antwoorden Ged. StateD, dat hun bekend was, dat de verlichting van den steiger te Walzoorden Diet in orde was, maar da' reed» in Mei 1929 voorbereidende maat regelen tot verbetering van de verlicbting zijn genomeu, maar dat die door omstandigheden, buiten den wil van Ged. Staten, toen niet tot uitvoer kouden worden gebracht. Inmiddels zyn de gerezen bezwaren ondervan gen en is voor eene behoorlijke verlichting zorg gedragen. Rekening 1928. Ter vaststelling wordt aange boden de rekening over 1928, welke aanwijst in ontvang 5.117 090.41, en in uitgaaf 5.029.578.76, alzoo een goed slot van 87.511.65. Ged. St. stellen voor om voor restauratie van den toren der Ned. Herv. Kerk te Tholen f 6000 bij te dragen. De kosten zijn geraamd op f 90.000. Aan de R.-K. handelsschool te Hulst zal subsidia worden ver leend tot een maximum van f 5730. Voor de overname van het electr. net te St. Jaustsen zal aan de P.Z.E M. een crediet worden toegestaan van f 80 100. Ferryboot Hansweert Walzoorden. Ged. Staten zyn tot de over tuiging gekomen, dat het noodig en wenschelijk is, dat voor de lyn HansweertWalzoorden een nieuw schip wordt gebouwd. Van invloed was de weten schap, dat de weg van Walzoor den naar de Belgische grens, die op het Rijk8wegenplan voorkomt, vermoedelijk reeds met ingang van 1 Jan. 1931 door het R'jk zal worden overgenomen, terwyl ook aan de andere zyde van de Schelde belangryke veranderin gen zouden te wachten zijo. Zonder hierop thans nader in te gaan, meenen zy toch te mogen wyzen op de, weliswaar niet van officieele z(jde bevestigde, doch evenmin tegengesproken berich ten, dat het spoorwegstation Vlake in meer Oostelijke richting zal worden verplaatst, terwyldit station dan een rechtstreeksche verbinding met Hansweert zou krijgen, in ieder geval zal bet veer een schakel vormen in het Rykswegeunet, doch op «en vraag aan den minister vac Waterstaat d.d. 10 Januari over het maken van aanlegplaatsen als 70or den dienst Vlissingen—Breskens is nog geen antwoord ODtvangen. Nationale vaandelgroet. De besturen vau da vereeni- gingen „Bond van Rotterdamsche OraDjevereenigingen" en „Voor Oranje en Nederland" te Rotter dam en de Kon. Ver Oranjebond te Den Haag hebben het besluit genomen om H.M. ter gelegen heid van haren 50sten verjaar dag op Dinsdag 16 September 1930 Da het openen van da Ka mers der Staten-Generaal een nationalen vaandelgroet te bren gen op bet Huis ten Bosch. Zy roepen daarvoor op alle vereenigiDgen in Nederland, die van hare aanhankelijkheid aan H.M. de Koningen wenschen blyk te geven door aan dezen vaan delgroet deel te nemen. Elke deelnemende vereeniging zal een herinneringsmedaille wor den aangeboden, terwyl aan elke sang- en mnziekvereeniging, die deze vaandelgroet met zang en muziek zal opluisteren, een zil veren lauwertak zal worden uit gereikt en een album worden aangeboden, vermeldende de na men van de vereenigingen, die aan den vaandelgroet deelnemen. AXEL, 20 Juni 1930. Heden kwam by het bestuur van de algemeene zangvereeni- ging „Orelio" alhier bericht, dat het H.M. de Koningin heeft be* haagd om een zilveren medaille besohikbaar te stellen veer hel

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2