De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaa n deren. No. 24. VRIJDAG 20 JUNI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De bandbouwfeesfen FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Diasdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. in den firing Rulst der 2. li. iïl. (Vervolg van het Tweede Blad). 4. Verbetering van het ver keerswezen ten platte lande door telefoon, waterleiding, wegenver betering, ten einde het platte land steeds meer aantrekkelijk te ma ken tegenover de stad. Eindelijk voegt men aan de lijst toe het eventueel verleenen van finanti- eelen steun en/of garantie bij het verleenen van hypothecair- of bedrijfscrediet. Ten slotte wijst spr. er nog eens op, dat naar mate de be scherming en kunstmatige opvoe ring van een bepaalde productie in het buitenland en belemmering van invoer uit ons land, vermeer deren, een crisis des te ernstiger en langduriger moet ontstaan. En daarom staan wij ook nog maar aan het begin tenzij spoedig de gezonde denkbeelden van mannen als Colijn in Genève niet bloot theorethisch ingang vinden, maar ook practisch in het buitenland toepassing er langen. Om een crisis goed door te komen, is ook karakter noodig. Het hoofd moet koel gehouden worden. Het hart warm. Nuchter en zaakrijk alles beschouwend, geve men zich met hart en ziel aan zijn taak. Zoo ooit, dan is nu volle toewijding nopdig aan den landbouw en moet ieder daarin met ernst zich wijden aan zijn speciale taak. Voor den en kelen landbouwer geldt ditniet minder voor de besturen der or- ganisatie's, voor de leden der volksvertegenwoordiging, voor de leden der regeering, ja voor ieder, die geroepen is mede te werken en leiding te geven bij de ont wikkeling en bevordering der volkswelvaart. Laten wij ons daaraan geheel geven met liefde in het hart, ons wel bewust van den ernst des tijds en de hoogheid onzer roe- 40) Was zij alleen? vroeg de dame verder, en Leontine begreep uit den scherpen toon waarop zij sprak, dat zij vermoedde, dat dit niet het geval was. En nu Leontine met haar ant woord draalde, werd zij in dat ver moeden nog versterkt. Ik vraag u dit, ging de dame voort, omdat de freule hier eigenlijk tot een bezoek is uitgenoodigd, om ons gezelschap te houden, en we haar op een geheelen dag nauwelijks tien minuten te zien krijgen. Veronica zag Leontine met een uit- verschenden blik aan en vroeg: Waarom antwoordt ge niet op de vragen mijner moeder, juffrouw Werner Beide dames zagen de lippen der naaister beven, toen zij wilde ant woorden en verwonderden zich ten hoogste daarover. Waarom zou ik ze niet willen beantwoorden, zei Leontine met in spanning. Toen ik de freule zag, was tij met den heer Seewald in gesprek. Ziet ge, sprak zij, zich tot haar dochter wendend, ik heb het wel ge dacht, ja, ik was er zeker van. Arme kleine Elfrlede I ge zult nu spoedig evenzeer vergeten zijn als uw mama I Leontine was hevig verontwaardigd over die huichelachtige woorden. Wel luisterde Hedwig Daar de liefdesbetui- (lingen van haar echtgenoot, en wel* IcHt zou zij er in toeetemmen hem ping en plicht. Laten wij ons niet van het goede pad laten afbren gen. Vijandschap en afgunst, haat en verborgen nijd tieren welig onder ons ook, wanneer de tijden slecht zijn. Immer gaat de booze rond met slecht zaad te strooien in den maatschappelijken akker, in de samenleving, in onze harten. Met liefde, ja met hartstocht verzorgt vooral de Zeeuwsche landbouwer zijn akkers, zijn be drijf. Niets laat hij onbeproefd om j het booze onkruid daaruit te halen en met alle kracht, die in hem is, streeft hij naar verbetering van zijn landen en zijn zaden. Hij vergete niet hetzelfde te doen in zijn gemeenschapsleven. In het leven met de zijnenin het leven met zijn vakgenooten in zijn vereenigingslevenin zijn samen streven en samen werken om de moeilijkheden des tijds en des bedrijfs het hoofd te bieden en zich voor een zonnigen toe komst voor te bereiden. Of deze komt, hangt af voor een goed deel van de landbou wers aller landen, hangt af van hun meer of minder ruimen blik, hangt af van hun werkzaamheid en doorzettend vermogen, hangt af van hun verstandelijke en geestelijke qualiteiten, van de wijze waarop zij den weg banen ook voor hun nageslacht. Zegt Uw kinderen, dat de tij den ernstig zijn en somber, maar dat men moede is het gaan langs duistere wegen. Dat men opwaarts heeft te zien naar de lichtende hoogte, op te zien naar den Allerhoogste, aan Wiens Zegen voor land en volk per slot van rekening alles is gelegen. Een krachtig applaus volgde op deze rede. Alsnu dankte de Commissaris der Koningin voor de vriendelijke en hartelijke woorden waarmede hij is begroet Spr. wees erop, dat er moeilijke tijden aanstaande zijn, maar, zoo zei spr., hoe ernstiger die zijn, hoe nauwer de banden onderling moeten worden aangetrokken tot samenwerking en hoe hartelijker de verhouding te huwen, zoodat zij als niet meer bestaande werd aangemerkt, en zou men trachten haar te vergeten, maar toch wist zij dat Hedwig haar doch tertje oprecht beminde, terwijl deze twee nijdige en zelfzuchtige vrouwen, al mocht ook de eene haar kind eenigszins geHegen zijn, die genegen heid slechts deden blijken om haar doel te bereiken. Ik weet zeker, dat ge dwaalt, in dien ge dat denkt, sprak zij met kalmte en waardigheidfreule Krohn heeft het kind oprecht lief, Een honende lach van mevrouw Siegel herinnerde haar eraan, dat zij in haar uitdrukkingen voorzichtig moest zijn. Wat gij daaromtrent gelooft, doet niets ter 'zake. hernam mevrouw Sie gel op bitsen toon. Kom mede, Vero nica, wij zullen de freule en den heer Seewald niet storen. Leontine ging het huis binnen en de dames verwijderden zich. Ik kan die naaister niet uitstaan, zei Veronica tot haar moeder, en 't is mijn vaste overtuiging dat zij een handlangster van freule Krohn iszij trekt altijd partij voor haar, dat heb ik vroeger ook reeds opgemerkt. Als ik zeker wist dat de heer Seewald ernstige plannen omtrent Hedwig koesterde, sprak haar moeder, zouden we dadelijk afreizen, want het zou in dat geval ons niet baten, hier langer te vertoeven en we kunnen onsen tijd beter besteden. Teiwijl moeder en dochter in een kwade luim haar weg vervolgden en allerlei plannen maakten, bracht Leon tine het kind bij de kindermeid terug, Öe ziet er niet naar uit, dat u ae wandeling goed bevallen is, juffrouw is tot de Regeering, hoe inniger is sprekers wensch tot verbetering der toestanden. Persoonlijk wenschte spr. den heer Dieleman geluk met het feit, dat hij sedert Maart 10 jaar als voorz. der Z L. M. fungeerde. In dien tijd is veel nuttig werk tot stand gekomen, dank zij de go.ede leiding in de Z. L. M., die zich tot een krachtige organisatie ontwikkelt en spr. betreurde het, dat niet alle landbouwers daarbij zijn aangesloten. Spr. zei, dat sedert de ruim 80 jaren, dat de Z. L. M. bestaat, er verscheidene voorzitters zijn geweest. De heer Dieleman bekleedt onder hen een eereplaats, dank zij de energie en de liefde die hij den landbouw toedraagt. De voorz. dankte voor die woor den en deelde mede, dat het hem aangenaam is te kunnen mede- deelen, dat er thans overeenkomst is verkregen tusschen de 3 land bouworganisatie^ in onze provin cie, zoodat er een eenheidsfront is verkregen, waarmede kan wor den opgetrokken tegen den ge- meenschappelijken vijand, de cri sis. Een program is saamgesteld van zaken die urgent zijn en ter kennis der Reg. zullen worden gebracht. Een groote factor speelt daarin de tariefskwestie en om daarvan meer te hooren, gaf spr. het woord aan den heer ir. Th. J. Manshoit, insp. van den landbouw, te Den Haag. Deze hield hierop een rede over de beteekenis van het onderhande lingstarief. Spr. komt tot de conclusie, dat de hoofdoorzaak der crisis op ander terrein ligt, dan in de pro tectionistische maatregelen in het Buitenland. Herstel kan plaats vinden door toeneming der consumptie en door vermindering der productie. Toepassing daarvan wordt ernstig bemoeilijkt door de prot.- maatregelen in het buitenland. Daarom is het verklaarbaar, dat wordt overwogen, welke maatre gelen daartegen te nemen zijn. De kern van deze rede had veel overeenkomst met wat door Werner? merkte de kindermeid op. Is de kleine jonge juffrouw nukkig geweest O neen, volstrekt niet, antwoordde Leontine. Elfriede was allerliefst. Mis schien zie ik er een weinig betrokken uit, omdat ik niet al te sterk van gestel ben. Leontine zag Hedwig weder, toen deze zich naar de eetzaal begaf. De freule was eenvoudig, maar smaakvol gekleed en lachte haar in het voorbij gaan vriendelijk toe. Zij zag er tevre den uit en haar donkere oogen sche nen van genoegen te tintelen. Ach, ware ik maar werkelijk dood, mompelde de beklagenswaardige Leontine. Ik ben toch tot het ongeluk geboren en zoolang ik leef een hinder paal tusschen die beiden en hun geluk. Nog iaat werd naar Elfriede ge vraagd en hoewel het voor de kleine tijd was om naar bed te gaan, kleedde zij haar zorgvuldig en bracht haar naar beneden. Ach, hoe bitter waren toen Leon- tines gedachten I Niemand bekommert zich om mij, zeide zij zuchtendniemand herinnert zich mijner, Is niet juist omdat zij mij dood wanen, hun vreugde grooter. Ik ben geheel vergeten. Mijn echtgenoot beminde mij niet toen ik aan zijne zijde leefdenu hij mij dood waant, denkt hij niet meer aan mij. Zijn hart behoorde altijd een andere, en die zal weldra het geluk smaken, waar naar ik tevergeefs gesmacht heb. Doch hoe dwaalde zij in de mee ning dat zij vergeten en niet bemind werd. Hoewel de toekomst haar hart aangenaam bezighield, dacht Hedwig nog altijd aan haar en wenschte haar van ganscher harte in het leven terug» den heer Dieleman was betoogd. Belanghebbenden geven we in overweging, die te lezen in het orgaan der Z. L. M. De heer Vogelvanger deelde hierna mede, dat tel. bericht was gekomen, dat H.K.H. Prinses Juliana een zilveren medaille be schikbaar stelde voor de tentoon stelling. Dhr. Scheele uit Biezelinge be treurde het, dat in verband met de crisis geen buitengewone verg. is gehouden. Men zegt zoo licht, dat de Z.L.M. niets doet. Spr. geeft in overweging bij de grond eigenaren en hypotheekhouders aan te dringen op vermindering van pacht en rente. Ook de garantie, die de P.Z.E.M. vraagt voor electr. aansluiting acht spr. uit den booze. Dhr. Siebenga, alg. secr., be antwoordde spr. afdoende. Het hoofdbestuur heeft alles onder het oog gezien en overwogen. Men kan nu eenmaal alle boe ren van Zeeland niet in een centrum krijgen, noch te Middel burg, noch te Goes, in andere provinciën gaat dat gemakkelijker. Maar het Dag. Bestuur is steeds bereid een kringvergadering te be zoeken. Deze zijn intusschen even min gehouden. De Voorz. zei, dat over garan tie met de P.Z.E.M. al veel is gesproken, maar die Mij. kan daar niet buiten. Dhr. De Putter te Axel vroeg hoe het inpolderen van de Zui derzee te rijmen is met vermin dering aan productie, waarop dhr. Manshoit zei, dat dit stukje weinig beteekent voor de wereld productie. Dhr. Welleman wilde tegenover gemaakte critiek verklaren, dat de Z.L.M. niet beter heeft kun nen doen, dan zij deed. Hij on derschreef de rede van den voorz. en hoopt, dat men de daarin uitgedrukte wenken ter harte neemt en krachtig de organisatie zal steunen. De propaganda moet uitgaan van een centrum en niet ieder voor zich. Om tijdig klaar te zijn voor den rijtoer werden de discussie's Ook Bertram vergat haar niet. Hij ging dikwijls voor hare beeltenis staan, beschouwde dan droevig haar lief, bekoorlijk en feeder gelaat en zucht te Arme, goede Leontine, ik weet hoe lief ge mij gehad hebt. XXX. INDIEN ZIJ ALLES WIST. 'i Was wonderlijk, wat Leontine, die vroeger alleen uit tijdverdrijf het een en ander had vervaardigd, met de naald kon uit/oeren zij was er zelve verwonderd over. Dagelijks kreeg zij iets anders onderhanden en alles wat zij vervaardigde, was even netjes als kunstig en smaakvol. Zij scheen voor alles bekwaam en de kracht en vol- 1 a ding te hebben verkregen, om ook het moeilijksie ten uitvoer te brengen. Op zekeren dag zat zij bij het venster in haar kamer druk te naaien aan een nieuw kleed voor de huishoudster, toen Hedwig met een uitdrukking van het innigste genoegen op het gelaat binnenkwam en zei Juffrouw Werner, ik zou gaarne eens een woordje met u willen spre ken, als ge er den tijd voor hebt. Ik ben geheel tot uw dienst, antwoordde Leontine met neergesla gen oogen, opdat Hedwig daarin niet zou Laan wat in haar hart omging. Ik heb u veel mede te deelen, ging Hedwig voort. In de eerste plaats moet ik u zeggen, dat ge door uw gedrag en bekwaamheid de achting en genegenheid van den heer Seewald en zijn huishoudster hebt verworven, Mijn heer Seewald laat u door mij een voorstel doen i hij wenscht namelijk dat ge altijd bij hem blijft, en wel gedeeltelijk in uwe tegenwoordige be trekking en gedeeltelijk om sljn doch» beëindigd en sloot de voorz. de vergadering. Tegen 3 uur leidde een stoet van 47 auto's en 2 autobussen de genoodigden door het Land van Hulst. Leider was de heer Jan van Waesberghe met den ka pitein der Marechaussee voor Zeeland. Met een vaartje ging het naar Kloosterzande, waar de keurig ingerichte coöp. roombo terfabriek werd bezocht, en de heer A. H. H. baron Collot d'Escury, voorz. dezer coöperatie, inlichtingen gaf over de moderne wijze, waarop hier blijkbaar ren- deerend boter werd gemaakt. Er was hier geen etiquet van „versch gekarnd" noodig. De smaak zei alles. Via Ossenisse ging het naar Stoppeldijk, maar niet zonder dat was opgemerkt dat men te Osse nisse had getoond het bezoek der landbouwautoriteiten zeer op prijs te stellen. Algemeen werd ge vlagd en zelfs had iemand ter eere der Z.L.M. geheel zijn woning versierd. Te Stoppeldijk werd het stoom gemaal bezichtigd voor de uit watering der polders. Via Bosch- kapelle, waar schoolkinderen jui chend hun groeten zonden, ging het langs hobbelige polderwegen naar de „Catharinahoeve", eigen dom van den kring-voorzitter, dhr. Vogelvanger, die hier de de deelnemers als gasten be schouwde en hen onthaalde op een welkome verversching, want de temperatuur maakte dorstige kelen. Degenen, die hier 10 jaren ge leden eveneens met de Z. L. M. vertoefden we werden er toen nog met paard en rijtuig gebracht konden heel wat verandering bespeuren. De toenmalige bewo ner, dhr. Jac. Dekker, is sedert verhuisd en heett er zijn schoon zoon gelaten, dhr. Jan Koster, terwijl hun zoontje, toen door dhr. mr. P. Dieleman nog als kind in zijn armen voorgesteld ais „de hoop der toekomst voor Ca- tharinahof", thans ook uit de kluiten gewassen is. Het bedrijf terije onder uw toezicht te nemen. De kindermeid, die nu met de zorg over zijn kind is belast, is zeer goed voor haar, maar het kind heeft een andere leiding noodig. De heer Seewald is neer vrien delijk, zeide Leontine zacht. De voorwaarden zullen, zooals vanzelf spreekt, nader door hem of juffrouw Vogel met u worden bespro ken. Hij wenscht vooral, dat ge aan het moederlooze kind al uw zorgen en genegenheid wijdt. Ik heb het het kind hartelijk lief, zeide Leontine. Daar ben ik volkomen van over tuigd, anders zou ik hier niet zijn, om u dit voorstel te doen, hernam Hed wig. Ik heb het kind ook hartelijk lief; haar moeder was mijn dierbaarste vriendin. Qij, juffrouw Werner ge moet niet denken, dat ik u vleien wil schijnt zoo edelachtig en beschaafd te zijn, dat ik vast geloof, dat ge een goeden invloed op het kind zult heb ben zij zal het grootste gedeelte van den dag aau u overgelaten zijn. Wilt u over haar waken zooals ge over uw eigen kind zoudt waken, wanneer het nog in leven was Ja, dat beloof ik u, antwoordde Leontine met vreugde, Nog heden vertrek ik van hier, ging Hedwig voort. Mijn bezoek had alleen ten doei te zien, hoo de kleine Elfriede het maakte en of zij een goede verzorgster heeft om op grond van eigen aanschouwing haar be zorgde grootmoeder te kunnen gerust stellen. (Wordt vervolgd)» AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1