rmoi Stukgdoopen Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. De gezant was hem volkomen onbekend, en hy had hem nim mer ontmoet. Hij heett o.a. medegedeeld, in 1921 te Lauenburg in een krank zinnigengesticht te hebben ge zeten en hieruit te ziju ontvlucht. Noodlottige aanvaring. Uit New York wordt gemeld, dat bij Boston het stoomschip „Fairfax" tengevolge van den mist in aanvaring is gekomen met een Amerikaansch tank schip. Tengevolge van de aan varing vloog het tankschip in brand. Het schip stond in een oogwenk in lichte laaieaan alle kanten sloegen de vlammen er uit. Het was onmogelijk iemand van de bemanning te redden. De vlammen sloegen over op de „Fairfax", waardoor ver scheidene personen brandwon den opliepen. Eenige passagiers, wier klee ding vlam vatte, waren over boord gesprongen maar doordat de brandende olie van het tank schip zich over de golven had verspreid, vonden zy een gru- welijken dood in water en vuur. Achttien personen van de „Fair fax", passagiers en bemanning worden vermist. De overige passagiers zijn aan boord van een ander schip opgenomen. Het staat va^> dat er in totaal 37 personen o.w. de geheele bimaniiing en de kapitein van het schip verdronken zijD. Ingezonden Mededeelingen Loting voor den dienstpleht. De Minister van Defensie heeft benaald, dat de in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den inge schrevene die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd, in het open baar plaats heeft voor de lich ting 1932, op Vrijdag 20 Juni 1930 des namiddags om 1 uur, te 's-GraveDhage, in de „Rolzaal" Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genummerde biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alphabetisch register der ge meente Amsterdam van de lich ting 1930. Louis Couperus. Dinsdag heett te 's-Graven- hage de onthulling van een ge denksteen in het geboortehuis van Louis Couperus, Maurits kade 43, plaats gebad, door bur gemeester Patyn, en in tegen woordigheid van een aantal be kende letterkundigen, vanweg het Genootschap Louis Couperus, als herinnering aan wat Louis Couperus voor onze letteren en voor de letteren der wereld be teekent en altijd beteekenen zal. Dr. Cuypers-monument. Dinsdag had te Roermond de onthulling plaats van het Dr. Cuypersmonument. Omstreeks kwart voor één arriveerde Prins Hendrik en werd verwelkomd door mr. Waszink, burgemees ter van Roermond. Er waren vele autoriteiten aanwezig. De Regen maker. Dinsdag is de heer Veraart met de F IX weer opgestegen tot herhaling van zyn proef. Id da buurt van Marken was hi. gestegen tot 2500 M., waar het ijs is uitgeworpen op een wol kenlaag, die op 600 1000 M hoogte hing. Twee militaire vliegtuigen van Soesterberg, bemand met twee offiicieren en twee onderofficie ren waren tegelijkertijd gestart, om, onder de F IX vliegend, de uitwerking van het experiment gade te slaan. De militaire piloten, die ereD ydór de terugkomst van de F IX op Schiphol geland waren, deelden als hun bevinding mede, dat zy na het uitwerpen van het onderkoelde ijs in een dich ten motregen kwamen te vlie gen, welke zich vanaf Marken tot de kust van Muiden heeft voortgeplant. Gecon itateerd is, dat het omstreeks dien tijd op andere plaatsen in dezen omtrek niet geregend heeft, en dat de neerslag het gevolg is geweest van de proefneming. Hulsvrouwen-actie voor de A.V.R.O. Een comité vaD huisvrouwen te Den Hdder tracht samen werking te verkrijgen met alle Nederlandsche huisvrouwen, die dezelfde diepe verontwaardi ging gevoelen als zy over het door de regeering genomen be sluit inzake de radiozendtijdver- deeling. „Zy trachten er slechts naar", zoo heet het in een ons toege zonden communiqué, „ieder op hare wijze van voelen en deD- ken, in hare huiskamer die sfeer van rust en veiligheid te brengen, die de grondslag moet zijn voor ieder waar gezins leven en zy brengen dankbaar buide aan de A.V.R.O., die haar daarin met vele uren van iDtens kunstgenot ontwikkeling, be schaafde vroolijkheid en mo menten van devotie tot krach- tigen steun is geweest. Met eeibiediging in haarhuis kamer van alle zuivere reli gieuze uitzendingeu eiscben zy nog eens, voor zy door de eigen Nederlandsche regeering in den aether naar het buitenland ver dreven worden, een volledigen zendtijd voor de A.V.RO, die zich steeds boven alle politieke verdeeldheid verheven heeft. Zy kunnen zich niet zonder verzet laten ontnemen, wat tot eeD waardevol bezit in haar huis gegroeid is. Huisvrouwen van Nederland, wie van u voelt als zy, wie van u heeft meegenoten in haar huiskamer van de superieure A.V.R O.-uitzendingen, wie heeft mes haar grievende teleurstel ling gevoeld bij deze klakke- loeze verminking met een pen- nestreek, waar we bescherming van geestelijk bezit mochten verwachten Vereenigt u en zendt ons bewijs van sympathie, zoodat we het als een honderd duizendvoudige stem uit het Nederlandsche gezin aan de voeten van den troon van de eerste Vrouwe uit ous land mogen neerleggen." Bewijzen van sympathie(hand- teekening of kaartje) worden ingewacht vóór 15 Juli a.s aaD het adres: Huisvrouwen Comité voor A.V.R O.-actie, postbox no. 4, Den Helder. AXEL, 13 Juni 1930. Gisteren werd in het café van mej. Wed. Gilijamse alhier ten verzoeke van F. Haak door nota ris Dregmans geveild een woon huis met werkplaats en erf in de Nieuwstraat alhier. Kooper werd C. P. Provoost, winkelier alhier voor de som van f 5000. Woensdag slaagde mej. P. L. Bom van Axel, te Utrecht voor het le deel doctoraal exa men voor de geneeskunde. De heer L de Feijter Pz., alhier, thans volontair ter ge meente-secretarie te Terneuzen, is door Burg. en Weth. dier ge meente definitief benoemd als ambtenaar ter secretarie aldaar. Tot lid en voorzitter van de gezondheidscommissie geze teld te Hulst, is door den Com missaris der Koningin benoemd de heer P. J. N. de Gier, arts aldaar. Bij Kon. besluit is de sur numerair der directe belastingen invoerrechten en accijnzen P. D Bartstra, ter directie Rotterdam benoemd tot ontvanger der dir belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Hulst. Aan de Vrije Universiteit slaagde voor het cand. ex. let teren de heer P. Tollenaar te Zaamslagi Sluiskil. Naar aan de Z. Koer. wordt gemeld, heeft de Directie der Cokesfabriek tijdens een onder houd met afgevaardigen uit de werkliedenbonden verklaard niet ongenegen te zijn, om voortaan de beide Kerstdagen vrij te geven met behoud van loon. Tot heden was men alleen de le Kerstdag vrij. Degenen, die noodzakelijk aan t werk moesten blijven, zouden dan dubbel loon ontvangen. Maandag, 2e Pinksterdag, maakten een aantal leden met huisgenooten van den oudheid kundigen kring „De vier ambach ten" van uit Hulst een rijtoer per auto naar Brugge, 's Mor gens om 8 uur passeerden ze onze gemeente, om enkele inge zetenen in te laden en 's avonds 12 uur werden ze weer thuis gebracht na een dag van genot. Te Brugge werden alle be zienswaardigheden bezichtigd on der leiding van den gem. archi varis, den heer Daled. In de plaats van den heer I. de Hullu te Schoondijke, is gekozen tot dijkgraaf van den Prins Wiliempolder de heer A. Luteijn de Jonge met 48 van de 86 stemmen. In diens plaats werd als gezworene gekozen dhr. I. Risseeuw. Door de firma Ls. van Waesberghe-Janssens te Hulst is met de gemeente Oostburg eene obligatie leening aangegaan groot f 24 000.— aan een rente van 47.%- Benoemd tot hoofd der Bijz. school te Othene, ontstaan door het vertrek van den heer Verlir.de, de heer G. Wiegers te Renen. De heer L. A. F. leMatJr, te Terneuzen behaalde het Espe ranto-diploma A van de landelijke vereenigingen „La Estonto estas Nia" en „Nederlanda Katoliko". Verder slaagden nog de dames H. de Caluwé, Hoofdplaat, M. F. Groothaert, Sluiskil, en de heer P. de Caluwé, Hoofdplaat. Voor diploma B slaagden de dames M. V. M. Fontijn te Aar denburg en M. E. de Kerf te St. Jansteen. Maandagavond is, ten na- deele van een schipper uit Rot- Rotterdam, uit diens schuit, liggende te Sas van Gent, een bedrag van ruim f 400 ont vreemd. Verdacht wordt een knecht van Belgische nationali teit, die bij den schipper in dienst was en die bij thuiskomst van zijn baas met een collega van een in de buurt liggend schip verdwenen bleek te zijn. Poldervergaderingen. Zaterdag, 21 Juni, Clinge. Dinsdag, 24 Juni, Catharina. Woensdag, 25 Juni, Groot- en Nieuw Kieldrecht. Zaterdag, 28 Juni, Stoppeldijk. Dinsdag, 1 Juli, Lamswaarde ca. Donderdag, 3 Juli, Oude Graauw en Langendam Woensdag, 9 Juli, Havik en Hulsternieuwland. Gevonden Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter staande adressen Portemonnaie, inh. f6,01. Inlichtingen A. de Kerf, Kijkuit K 51. Sportnieuws. Predikbeurten te Axel. Zondag 15 Juni 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vt «re Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm, 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk, Nam, 2.30 Leeskerk. Voetbal. Te Sluiskil bestaan plannen voor het vormen van een voet- balvereeniging onder het perso neel van de aminoniakfabriek. Van wege de directe zouden deze pogingen moreel en finan cieel grooten steun ondervinden zoo zou o. a. een mooi terrein beschikbaar worden gesteld. De Z L M. Het zal wel overbodig zijn nog mede te deelen, dat het Dag. Bestuur van dé Zeeuwsche Land bouw Maatschappij te Goes en het kringbestuur te Hulst zich weer opmaken om de aanst. land- bouwfeesten zoo goed mogelijk te doen slagen. Reeds Maandagavond 8 uur zullen de autoriteiten te Klooster- zande door het gemeentebestuur worden ontvangen. Dinsdag heeft om 10 uur te Hulst in „De Koning van Enge land" de algemeene ledenverga dering plaats, die weer zeer be langrijk en leerzaam belooft te worden. De heer Ir. Th. J Mans- holt, Insp. van den landbouw te Den Haag, zal een lezing houden over „de beteekenis van het on derhandelingstarief". Deze vergadering wordt ook toegankelijk gesteld voor belang stellende leden van andere land bouworganisatie^. Als gewoonlijk zal daarna een rijtoer worden gehouden en heett 's avonds de gemeenschappelijke maaltijd plaats. Woensdag en Donderdag heb ben we de tentoonstelling te Kloosterzande, die gezien de ge makkelijke reisgelegenheid met de tram via Zaamsiag of Hulst wel door zeet velen ook uit deze omgeving zal worden bezocht. Wanneer het weer meewerkt als thans is dat uitstapje zóó aanlokkelijk, dat men niet op de stee kan blijven zitten. Invoerverbod van vee in Zeeland Met ingang van 15 Juni is ver boden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende die ren en varkens uit het overig gedeelte des Rijks naar een kring omvattende de provincie Zeeland Om bijzondere redenen kan noodzakelijk afwijking van boven genoemd verbod worden toege staan door den Commissaris der Koningin in Zeeland. moeien,verzacht en geneest men met Vervoer van kas-aardbeien. Het vervoer van kas-aardbeien heeft dit jaar een ongekenden omvang aangenomen en gaat alle verwachting te boven, zoo wordt aan de „N. R Crt." gemeld. De K L. M. vervoerde tot op heden c.a. 75.000 K G. aarbeien naar Londen en de Engelsche provin cie, terwijl eveneens voor ver zending naar Berlijn en Dantzig van de luchtlijnen gebruik werd gemaakt. De 48 jarige Adr. van E te Heerle-Wouw, was op het land aan 't werken, toen een hevig onweer kwam opzetten en begaf sich naar huis Binnengekomen nam hty plaats op een stoel tegen een muur staande, toen plotseling de blik sem dwars door den muur ach ter s\jn rug binnensloeg, hem voorover op den grond sloeg en daarop door de huiskamer cirkelde langs de muren. Eenige schilderden werden tegen den grond geworpen. Daarop schoot de straal omhoog en sloeg een groot gat in den zolder, waar door zy verdween. De kamer was blindend verlicht. De overige aanwezige personen werden niet gekwetst. De voor dood liggende man werd opgenomen en na een half uur gelukte het, de levens geesten op te wekkeD. Hij bleef echter suf cd klaagde over pyu in den rug. Het bleek toen dat op den rug eeu vleeschwoude van 1 vierk. d.M. was. Te Wolfenbti tel zyn 40 per sonen, in hoofdzaak kinderen, na bet gebruik van ys, dat by een straatventer was gekocht, ziek geworden. Een onderzoek wordt ingesteld en een monster van het ijs is naar Brunswyk gezonden om daar te worden onderzocht. Ook te Detmold bebben zich de laatste dagen ziektever schijnselen voorgedaan by tal rijke personen, die op straat aan een wagen ys hadden gekocht. Hoog da Paardensport! Weer toog het Axelsche publiek, Ten uitvaart naar den „Kinderdiek," Om 't „hyppisch feest" te aanschouwen Een groote vreemdelingensehaar, Veelduizendkoppig weer dit jaar Kwam Pinkstertwee hier houwen! In Axels veste is, welbeschouwd, Deze traditie eeuwenoud Maar moeielijk te stuiten In Axel blijft een Pinkstersfeer Die onafhankelijk is van 't weer Zij lokt en trekt naar buiten I Die Pinkstersfeer schept dartele vreugd Zij maakt er jong en oud verheugd En gaf ons weer te aanschouwen Een imposante menschenstoet, Geweldig, machtig als een vloed, Naar richting van Drie Schouwen I De Junizon stond hoog en fe! En overstraalde sport en spel Als wilde z'ailes blaken, Het was een goddelijke dag Zeer lustig woei er vlag op vlag Van de tribunedaken 1 Een men'gte nog nooit geteld Had zich geschaard om 't prachtig veld En werd niet moe van 't kijken 1 Altractievol was het program, Elk nummer dat aan q'orde kwam, Was waard er op te prijken Tsa vrienden, tsa, ontplooi de vlag, Want Pinkstertwee is hoogtijdag, Dan wil,... moet Axel fleuren! Het „uyppi:ch spel" de hondensport, Zij uroegen oeiden onverkort, Bij, aan 't grootsch sportgebeuren 1 Door V. V. V. in eer hersteld, Op 't roemrijk Zeeuwsche Fokkersveld, Met loffelijke ambitie, 't is ook een doel waarnaar zij streeft, De paardensport opn euw herleefd, Herleefd zij de traditie I Maar toch viel er een donkere vlek Nu hier op de roemruchte plek Onder de duizendtallen, Den fokker van het edel dier, Den stichter en den pionier, Ontbrak,... is weggevallen! Zijn naam leeft echter dankbaar voort, En werd van veler lip gehoord, Hem werd de eer gegeven 1 Herleefd zij in zijn levenswerk: De edele sport „van 'toude merk", Hoog, driewerf, moog' zij leven I X. X. Axel, 10-5-1930. HONTENISSE. Gehuwd. 18 April. Joseph van Datnme, 28 j. en Emma Maas. 29 j. Jacobus Areus, 59 j wedn. en Johanna Rom bout, 61 j. 24. Pieter de Visser, 49 j., wedn. en Bertha Linders, 32 j., gesch. van tcht. 25. Cornells Bogaert, 28 j. en Maria van Waterschoot, 24 j. Geboren. 3. Etza, d. van Jos. Wante en E. van Goethem. 8. Lonise, d. van Hon. Claessens en A. de Kerf. 15. Josephus, z. van Fr. Rombout en A. van der S'.eene. 24 Johannes, i. van Jos. Neve en A. Weesepoel. 28. Enelda, d. van Em. Volleman en M. van Goethem. Alonisius, a. van Job. Neve en A. van Sik kelerus. 29. Madeleine, d. van Petr, Burm en B. AreDS. Theo, z. van Jos. de Ryk en A. van Waterschoot, Antonins, i. van Adr. Broeckaert en M. Neve. Overleden 12. Henricus Coe- neD, 47 j., echtg. van Rosalia Heye. 15. Petrns Rottier, 58 j., echtg, van Maria Rejjns. 25. Aloisins Bonweni, 74 j., echtg. van Cornelia de Burger. 30, Lonisa Asaelm&D, 84 j>, wed. van Josephus Crombeen Louise Glaes-» sens, 22 d., d, van Henori e» A, de Serf, Doob 30-60. Tub« 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2