De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- Vlaanderen No. 22. VRIJDAG 13 JUNI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Spionnage. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrak. 60263. ADVERTENTIÉN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Te Parijs is een werk ver schenen, dat veel opzien baart en een aardigen kijk geeft op het geknoei, dat onder d n naam van spionnage plaats heeft We lezen hiervan het volgende in „De Avp De schrijver Robert Boucard, behoorde gedurende den oorlog bij het „Tweede bureau" en heett gelegenheid gehad, een blik te werpen in de geheime vakken van deze veel omstreden afdee- ling. Het werk is ingedeeld in drie deelen„Vrouwen als spi onnen", „Grootheid en slavernij van den sp onnage dienst „De waarheid over den Russischen veldtocht". Dit laatste hoofdstuk behandelt de expeditie van Fran chet d'Espercy, naar Odessa, om het bolsjewisme neer te slaan Boucard beweert, dat de Duit- sche leger administratie op Zwit sersch gebied in het Kanton Bazel geweldige menigten am munitie heeft laten vervaardi gen, zonder dat de Zwitsersche overheid in staat ia geweest, de productie en het transport over de Duitsche grens te beletten. Hy vertelt, dat de agenten van Frankryk ten slotte tot een ont zettend middel hebben gegrepen: Om een waarschuwend voor beeld te geven, hebben ze op zekeren dag de fabriek Schlacht en Molsheim doen ontploffen, waarbij vyf werklieden als lijken en 14 zwaar gewonden uit de puinhoopen werden te voorschijn gehaald. Boucard is van mee ning, dat Frankrijk door den oorlog recht had op zoo'n han delswijze, evenals op het vol gende, waarvan de bewijzen zich in het leger museum van Vin cennes bevindenHet Parijsche „Tweede bureau liet inZürich een volledige drukkery inrich ten, waar door vaklieden num mers van de „Frankfurter Zei- tung' werden vervaardigd, die men van de echte niet kon on derscheiden Redactie en uit gever gaven een verklaring, dat 38) XXVIII. VREESELIJKE OOGEN- BLIKKEN. Ofschoon Laontine eerst niet lette op de woorden van het kind, daar zy teveel door haar sombere gedachten werd bezig gehouden, luisterde zy weldra met innig genoegen naar het lief gesnap van haar dochtertje en dit deed den storm in haar binnenste bedaren. Nadat zy ongeveer een half uur in de tegenwoordigheid van haar dierbaar kind zich had mogen verheugen, hoorde zij het bjj haar naam roepen. Na de kleine hartelijk gekust te hebben, bracht zy haar bij de kindermeid en snelde toen haar haar kamer terug. Eenige oogenblikken later kwam freule Siegel de kamer binnenzy zocht Elfriede. Leontine wendde zich af, opdat de freule de tranen niet kon kien, die haar nog in de oogen •tonden, de exemplaren, in neutrale lan den moesten worden gedrukt, omdat dit de eenige manier was, waarop dat oogenblik in Duitsch- land de waarheid kon worden verspreid. In het geheel werdan 22 nummers, elk met 4000 exem plaren vervaardigd en door vlie gers naar Duitschland gebracht. Boucard geeft een nauwkeurige beschrijving van den overval op. het Gosteurijksche Consulaat in Ztirich, waarbij Consul Meyer door een vervalschte uitnoodi- ging naar het hotel Baur werd gelokttwee journalisten, ver tegenwoordigers van „Daily Chronicle" en „Avanti", hadden den aanslag voorbereid, welke dan werd uitgevoerd door Phil pot, chef van den Engelsehen spionnjge dienst in Zilrich, en den Italiaanschen spion Pini, met behulp van twee gevaarlijke in brekers, die men hiertoe expres uit een Florentijnsch tuchthuis had laten komen. De belang rijkste buit moet hebben bestaan in een plan, dat de vernietiging van 't pantserschip Leonardo-da- Vinci onthulde De consul zag te laat in, dat hij was misleid hij schoot zich een kogel in het hoofd, terwijl de politie tever geefs naar de misdadigers zocht. Een beruchte vrouwelijke spi on in dienst der geallieerden was de mooie Oostenrijksche, Emma Steubert, die als dame der groote wereld alle landen bereisde. Vóór den oorlog had ze zich als eeredame eener prinses vaD het Weensche Hof in Biarritz, Aix en Monte Carlo opgehouden. De Engelsche „Intelligence Ser vice" nam haar in dienst en overlaadde haar met rijkdom en briljanten. Haar avonturen en gevallen van verraad zijn niet te tellenhaar taktiek was altijd hetzelfde Ze spoorde een hoog geplaatst leider bij de centrale mogendheden op, en als deze onder haar bekoring xwam, wist ze alles uit hem te halen, wat voor de geallieerden eenigszins van nut kon zijn. Boucard be- we rt, dat ze het bombardement van Parijs met ver dragend ge Daar de freule ook het kiod hier niet vond, liet zij zich met een onvergenoegd gelaat op een steel vallen. Waarsehynlyk heeft freule Krobn het kind weer bij zicb, zeide zy. Zij bederft de kleine geheel en al. Leontine gaf geen antwoord. Zy bad met hevige veront waardiging gadegeslagen hoeveel moeite de jongedame, hoewel tevergeefs, deed om de gene genheid van haar echtgenoot te winnen onmogelijk zou zij heb ben kannen verdragen, dat Vero nica over haar lieveling eenige heerschappij kreeg. Nadat zy onopgemerkt haar tranen had gedroogd, zag zy de freule in 't gelaat, dat door nijd en afgunst werd ontsierd, De frenle wieip een kwaad- aardigen blik op haar. Hebt ge niet gehoord wat ik zeide vroeg zij op bitsen toon, en waarom antwoordt ge niet Omdat ik er Diet op ant woorden kan, zei Leentine. Ik heb freule Krohn niet geiien, en Elfriede is bij de kindermeid, Dat hadt u me wel dade lijk kunnen vertellen. Als ik u ronduit mijn meening zal zeggeD, schut volle 99 dagen van te voren heeft geweten. Het is haar alleen niet moge lijk geweest, nauwkeurige mede- deelingen daaromtrent te doen Als zuster van het Roode Kruis verkleed, spionneerde ze in Zwit serland. Haar hoofd prestatie was de verleiding van den Groot- Hertog van Mecklenburg Stre- litz, aan wien een bijzondere organisatie was toevertrouwd voor het uithooren der oorlogs gevangenen. Het was er den geallieerden om te doen, precies te weten te komen, welke me thoden hierbij door de Duitschers werden toegepast Steubert kwam als weduwe van een Oostenrijksch officier aan het Westelijk front, om het lijk van haar man op te zoeken. De Hertog werd verliefd op haar en het gevolg hiervan was, dat de Franschen en Engclschen spoe dig onderricht waren, niet alleen omtrent de methoden van uit hooren, maar ook over een nieuw systeem van heel kleine luister posten, die vlak bij de vijande lijke linies waren opgesteld, en die de gesprekken in de loop graven zelfs als ze gefluisterd werden ge rouw konden weer geven. De vrouwelijke spion schijnt in staat te zijn geweest, alle plannen van deze „Moritz- posten" te overhandigen. Over de tegenwoordige lotgevallen van deze dame zwijgt Boucard. Interessant is nog de geschie denis van een jong Duitsch offi cier, die bij het begin van den oorlog in dienst van de Engel- schen stondhij wordt met het teeken „J M 27 onderscheiden Als oorlogs-vrij williger werd hij eerst aan het front gestuurd tengevolge van zijn buitenge wone begaafdheid echter werd hij al gauw ingedeeld bij den veiligheidsdienst van het 6e leger, waar hij spotdig de ver trouweling van Kroonprins Rup- recht werd. Door hem, op wien nooit ook maar een schaduw van verdenking viel, waren de En- gelschen gedurende den heelen oorlog nauwkeurig op de hoogte moet ik verklareD, dat ge uw positie schyDt te vergeten, juf frouw Weroer. Ik begryp niet, hoe ge op zulk een toon tot mij durft spreken. Men zon waarlijk gelooren, dat ge Diet weet, hoe ge dames te woord moet staan Leontine had een scherp ant woord op de lippeD, doch wist zich te bedwingen. Als zy zich Veronica tot vyan- din maakte kon deze misschien bewerken, dat de huishoudster haar ontsloeg. Om haar kind te kunnen zien, mo-st zy ootmoe dig en onderworpen zyn, daar door was zij tot elk offer in staat, wilde zij alles dnlden uit haar nabyheid verdreven te wor den scheen haar erger dan de dood toe. Zy haastte zich dus iets ter verontschuldiging te zeg gen op zoo vriendelyken toon, dat de ydele trenle daardoor dadelijk geheel ontwapend werd, Zooals ge wel begrypt, spreek ik alleen in het belaDg van het kind, hernam nu de irenle. Ik ben van gevoelen dat frenle Krohn haar bederft, De kleine prinses of kleine parel, zooals haar vader haar met een weinig te ver gedreven vader* ïyken trots noemt, heeft een krachtige leiding uoodig en het van de gebeurtenissen in het hoofdkwartier van het 6e leger Hij werd tot kapitein bevorderd en chef van een geheime afdee- ling, waar hij, om zoo te zeggen, aan niemand rekening en ver antwoording schuldig was Hij was zelfs lid van de Duitsche wapenstilstands commissie, die in Spa onderhandeld heeft en verdween pas van het tooneel, toen zijn werk ten einde was Downing Street heeft hem vorstelijk beloond. Rumenië. Wat reeds lang werd ver wacht, heeft zich plotseling vol trokken ex-kroonprins Carol vaD Rumenië heeft de plaats van zijn zoontje Michaël inge nomen en den Rumeenschen troon bestegen. De juiste toedracht der ge beurtenissen in de hoofdstad Bukarest laat zich slechts raden, maar het is wel zeker, dat Carol II, als hoedanig hij den troon heeft aanvaard, behalve het leger ook de meerderheid der partyen achter zicb heeft. Driemaal deed Carol, die de liefde stelde boven den pur peren koningsmantel, plechtig afstand van zyne rechten en aanspraken om thans toch nog deze te laten gelden. Carol's terugkeer naar zyn land ging met de noodige ge heimzinnigheid gepaard. Naar verluidt was op het Fransehe vliegveld een speciaal vliegtuig besteld om een zekeren kapitein Popp naar Bukarest te brengen in gezelschap van 15 aDderen. Bij aankomst bij de Roemeen- sche hoofdstad ontpopte Popp zich als prins Carol, die op enthousiaste wijze werd ont vingen. Het altreden van het Kabinet-Maniu werd bekend ge maakt, waarna onmiddellijk een nieuw ministerie onder leiding van Minorescu, dat aanstonds alle maatregelen trot om Carol's troonsbestijging mogelijk te ma ken. Zaterdagnacht trad de is wel jammer dat zy die niet dadelyk gehad heeft. Haar moe der moet, naar ik gehoord heb, een zwakke dweepende, senti- menteele vrouw zijn geweest. Och, wat doet ge daar Het oaaikistje was op den grond eevallen. Ik stootte er toevallig tegen, antwoordde Ltontine zoo kalm mogelijk, maar baar oogen sche nen vuur en haar waDgeo gloei den evenwel gelukte het haar zich ook ditmaal te beheerscheo. Wel beschouwd is het waar heid wat de freule zegt, dacht zij; myn dwaze neiging voor Bertram eu myn kinder- achtigen inval om als zyn gade te willen sterveD, werden im mers, zooals ik hem zelf hoorde zeggeD, een ramp voor hem. Ge zyt een verstandige vrouw, ging Veronica voort, meD kan behoorlijk met n redenee- ren. Ik wil maar zeggen, freule Hedwig zal van het kind een even zwak en dwepend meisje maken ali de moeder is geweest. Wat dunkt u er vaD, juffrouw Werner Het is niet te hopes, ant- woordde Leontine hevig aange* daan. luist ïoöj het is ni«t te regentschapsraad af, waarna de regeeriDg de prerogatieven tot zich trok, conform de grond wet Reeds den volgenden och tend vroeg kwamen de beide kamers in spoedvergadering bij een ter behandeling van een ingediend wetsontwerp, waarby de troonsafstand van Carol en zyn uittreden uit de Koninklijke familie werden ingetrokken. Het aannemen van dit voorstel ge schiedde met 485 tegen 1 stem. Reeds heeft de nieuwe koning den eed op de grondwet afge legd, terwyl zijn acht-jarig zoontje, ex-konmg Michaël, den titel van groot-lertog van Alba- Julia zal dragen en tot troon opvolger is aangewezen. De rol len tusschen vader en zoon zyn dus omgekeerd. Koning Carol zal het Hof van Cassatie, dat indertijd zijn echt scheiding heeft uitgesproken, verzoeken dit vonnis te ver- uietigen. Zyn vroegere echtge- noote Helene zal dan tot konin gin worden uitgeroepen en zyn zoon Michael tot troonopvolger. Naar de bladen melden, had koning Carol een onderhoud met prinses Helena, waarin be sloten werd, dat zij geen van beiden voorloopig pogingen zou den doen om de uitgesproken echtscheiding teniet te doen. Ook werd overeengekomen, dat de prinses zich met de opvoe ding van den erfprins zal blij ven belasten. De KoningiD-moeder Maria heett een telegram van geluk- wensch gezondeD, waarop de koniDg antwoordde. Duitsch gezant doodgeschoten. Omtrent den moord op den Duitschen gezant te Lissabon wordt gemeld, dat deze zonder tot bawustzyn te zyn gekomen, is overleden. De dader is een uit Danzig afkomstige matroos. Bij het verhoor verklaarde hy alleen de bedoeling te hebben gehad iemand van boogen rang om te brengen, onverschillig wie het was. hopen, herhaalde de frenle, die du met de gewezen naaister weer verzoend was. Knot ge ook gissen, waar frenle Krohn op dit oogenblik is Ik Neen Ik zie haar zeldeD. Zal ik, als ik de freule moeht zien, haar zeggen, dat ge baar wen8ent te spreken O, volstrekt nietriep Veronica haastig. Ik vroeg het louter uit nieuwsgierigheid. Maar weet ge ook waar de beer See- wald is Ge vergeet freule, dat ik hier bijna naet niemand in aan raking kom, zeide Leontine ont wijkend. Zij begreep nu waarom de freale haar trachtte uit te hoo- ren zy wilde te weten komen of gedurende baar afwezigheid de heer Seewald met Hedwig in gezelschap was geweest. De freule verwijderde zich met een ontevreden gelaat, maar Leontine werd Diet lang met rust gelaten; telkens kwam de een of andere van de dienst boden even een woordje wel haar spreken of haar om raad vragen, (Wordt -vervolgd). AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1