Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Doos 30 ct. Slapeloosheid Mijnhardt's Zenuwtabletten cours hippique voor goed in 't verleden liggen. Persberichten, advertentiën en sprekende affiches gaven de stoot tot de mare „'t zal weer con cours zijn te Axel" en dezen keer een schoon concours ook. Het vertrouwen keerde terug, het weer werkte mede en uitgelokt door tal van gemakkelijke ver voermiddelen, als tram, trein, autobussen, luxe auto's, motoren en rijwielen trok men j.l. Maandag naar Axel, om te zien of de op timistische berichten bewaarheid zouden worden. We kunnen dadelijk zeggen, dat er aan de hoogste verwach tingen schitterend is voldaan. En dat zijn niet onze woorden, want wien men ook sprak, iedereen was opgetogen over hetgeen Axel nu had gepresteerd en met veel genoegen geven wij daarom het volgende relaas van hetgeen aan het publiek geboden werd. Allereerst hulde aan de voor trekkers van „V. V. V. Axel", die het thans, door ondervinding geleerd, hebben klaargespeeld om paardenrennen te laten zien, die met het beste op dat gebied ver geleken kunnen worden. Van de 19 ingeschreven Bel gische paarden verschenen er 16 op het terrein, te weten 10 dra vers en 6 vluchters. De jockey's streden verwoed om de prijzen en spreidden daarbij prachtige staaltjes van rijkunst ten toon. Gehoord het applaus en de geestdrift, bleek het publiek ten hoogste voldaan over het ver loop der verschillende koersen. De uitslagen waren als volgt De drafkoersen 1 en 3 werden gecombineerd uitgevoerd. Afstand 1600 M. De paarden waren el kander slechts enkele decimeters voor. Prijzen: le Devil King van Fred. Buyle te Gent 1710 M., 2e Raboeuf van H. de Cocq te Somergem 1700 M., 3e Sauve qui peut van Goethals te Wachen 1740 M., 4e Norrois van Alf. de Keyzer te Denterghem 1600 M, 5e Sury van De Vos te Sotteghem 1640 M. en 6e Dédé van Jul. van den Broucke te Gent 1670 M. De prijzen waren 800, 400, 250, 100, 80 en 70 francs. De le vluchtkoers 1600 M. verliep aldus le prijs Cognac van Coppens te Brussel 1650 M., 2e Coton van M. Moerman te Meigem, 1680 M., 3e Madelon van Moerman vnd. 1620 M., 4e Bibona van Gust. Gevaert te Astene 1670 M. en 5e Astrid van De Keyzer te Nevele 1620 M. Bij dezen wedstrijd werd no. 4 de jockey van Cognac beboet wegens het hinderen van Astrid. Prijzen 500, 250, 125, 75 en 50 francs. Tweede vluchtkoers*: 2000 M. le prijs Cognac, 2080 M. (mooie overwinning), 2e Coton 21.10 M., 3e Cecil van De Smet te Poesele 2080 M., 4e Astrid 2040 M., 5e Madelon 2040 M., 6e Bibona 2080 M. Prijzen 850, 400, 200, 125, 100 en 75 fr. Ten slotte volgde de mooiste koers, de drafkoers over 2600 M., al of niet aangespannen. Deze koers verliep zeer spannend, ter wijl ook het publiek onder den indruk was van het verloop. De prijzen 850, 425, 250, 125, 100 en 50 fr. werden gewonnen als volgt: le Raboeuf 2730 M., 2e Ex-écho 2800 M. van Goethals vnd., 3e Devil King 2740 M4e Sury 2670 M., 5e Odessa van Van den Bulcke, te Flobecq en 6e Sauve qui Peut 2770 M. Een goede maatregel was ge bleken de garantiestelling. Daar door toch werd voorkomen dat verscheidene paarden, die zich hadden opgegeven, achterbleven, want we vernamen, dat op het laatste oogenblik in België nog een concours was uitgeschreven, waaraan de Belgen ongetwijfeld liever hadden deelgenomen we gens den grooten afstand naar hier. De goede verzorging, die sommige paardjes kregen, wees er ook op, dat men met goede renners te doen had. Sommige hadden de reis per auto gemaakt. We kregen echter dezen keer niet alleen paardensport te zien. Zooals gemeld had de Hon- dendresseervereeniging Zeeuwsch- Vlaanderen ziph bereid verklaard om in samenwerking met de V. V. V. de draverijen op te luis teren met eenige staaltjes van dresseerkunst. Men stond wer kelijk paf van de prestatie's, die zoowel de honden te zien gaven als hunne meesters door ze zoo ver op te leiden. En het was dan ook nu een mooie gelegen heid vooral voor de politie om het publiek vertrouwen te doen stellen in het werk en het nut dier honden. Zoo vaak toch wordt in het algemeen de moei lijke taak der politie onderschat voorzoover dat niet bestaat in overdreven dienstijver op den weg en daarom was het een onberekenbaar nut hier te toonen, wat zij vermag ook met behulp der politiehonden. Ieder een was dan ook vol bewonde ring over deze demonstratie's, die bewijzen gaven van trouw, behendigheid en schranderheid. Dit zijn weliswaar algemeene eigenschappen van alle honden, maar niet iedereen weet ze te benutten. Alles stond onder leiding van den wachtmeester C. den Toom alhier, die van V. V. V. daar voor een fraaie herinnerings medaille ontving voor ieder der deelnemers. Behalve aan genoemde veree- niging mag ook aan het Bestuur van het Verbond voor paarden- loopstrijden in de beide Vlaan- derens niet onthouden worden een woord van lof voor de discipline, welke daarvan uit gaat en weike is te respecteeren. Daardoor toch was er orde en tucht onder de deelnemers en de jockey's, waaraan het vroeger wel eens ontbroken heeft. Het waren de heeren Deschepper, Teirlinck en Versele, die het heft in han den hadden en geschillen wisten te voorkomen, zoodat er in alles regelmaat zat. We zouden aan ons verslag tekort doen, indien we geen mel ding maakten van de onmisbare krachten van Concordia", die door haar vroolijke muziek tus- schen de internationale vlaggen een feestelijke stemming in de bezoekers bracht, wier aantal, groot en klein ongeveer 4000 be droeg. Gezien daarbij een consump tietent vol menschen, een goed bezette tribune en de banen om zoomd door een dubbele heg van kijkers, gaf het keurige terrein weer het oude aspect van vroeger. Was een en ander oorzaak van druk bezoek in de gemeente, zoodat de jeugd vooral zich reeds 's middags vermaakte met dansen, toen de menschendrommen den Kinderdijk afzakten, werd het overdruk. De café's maakten toen goede zaken en ook de bakkers haalden hun oogst binnen, terwijl ook andere neringdoenden meer of minder profiteerden van hetdrukke vreemdelingenbezoek. Wat een loonen zijn b.v. niet verdiend met het bergen van fietsen De politie was goed vertegen woordigd doch behoefde niet op te treden dan hier en daar om het verkeer te regelen, want auto's reden den geheelen dag af en aan tusschen krioelende wielrijders en voetgangers. Tot sluiten heerschte er alzoo een gezellige drukte, zonder dat er wankla iken werden gehoord, wat o.i. voor een groot deel toch daaraan te danken is, dat er behoorlijk voor dansmuziek werd gezorgd. We willen niet eindigen zon der hier openlijk te erkennen, dat V. V. V. met de organisatie van het concours een mooi werk deed voor onze gemeente en we spreken de hoop uit dat het toch door onze neringdoende stadgenooten eens wordt beseft, dat V. V. V., of laten we liever zeggen de bestuursleden de namen zijn genoegzaam bekend geen moeite hebben ontzien, maar ook geen kosten. En daar om zagen we haar ook gaarne èn in ledental èn financieel meer dan tot heden gesteund, als deze vereeniging toont door een zoo danig vreemdelingenverkeer de belangen onzer gemeente te die nen. Misschien geeft de dag van Maandag aanleiding aan degenen, die het nog nit t zijr, om lid te worden. Denk er eens over na, maar niet te lang AXEL, 11 Juni 1930. Maandag is hier tijdens het drukke verkeer in de Zeestraat een zekere B. aangereden door de tram. De man viel gelukkig buiten de rails, zoodat het onge val betrekkelijk goed is afge- loopen. Na een paar dagen ge dwongen rust is hij weer op de been. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Raad van St. Jansteen. Onder vooizitterschap van den heer Ch. H. B. Plasschaert, waar nemend Burgemeester, werd Dinsdag openbare raadsvergade ring gehouden, die door alle leden werd bijgewoond. Onder de ingekomen stukken behoorde a. een verzoek van Hon- tenisse om adhaesie te verleenen aan een adres aan Prov. Staten voor verbetering van dienstrege ling en aanlegplaatsen op het veer Walsoorden-Hansweert, ter wijl voor dien dienst ook een motorveerboot wordt gevraagd. Met alg. stemmen werd hierin toegestemd, terwijl dhr. Schiffer opmerkte, dat het niet noodig moest zijn om zulke dingen te vragen. De overheid had al lang moeten ingrijpen om de verbin ding tusschen deze streek en overig Nederland te verbeteren. b. Mededeeling van den Com missaris der Koningin dat aan den heer C. Ysebaert met ingang van 16 Mei eervol ontslag is verleend als burgemeester onder dankbetuiging voor de langdurige diensten in die betrekking be wezen. c. Door het bestuur der han- dalsdagschool te Hulst werd ge vraagd om f 150 subsidie per jaar en per leerling uit St. Jan steen. De school had een tekort van f 373. Dhr. Schiffer meende, dat ze voor dat tekort geen f 1150 sub sidie noodig hebben. Hij meent dat er wel bezuinigd kon wor den. Hij ziet op de begrooting f 1700 voor „ander" personeel. Dat zijn dus geen leerkrachten. Ook ziet hij dat de tekorten jaarlijks verminderen, dus zal men op den duur wel toekomen. Spr. zou de subsidie ad f200 willen handhaven. De Voorz. zei, dat dit ook het voorstel is van B. en W., maar hij is persoonlijk voor verhooging. Elf leerlingen aan deze school kosten niet zooveel als 2 leerl. aan de H. B. S. te Terneuzen. Bij wijze van goeden wil zou hij de subs, willen verhoogen. De Prov. Staten willen ook de subs, verminderen en afzien wat de streek doet. Als deze er dus geen belang in stelt, zal ook de Prov. geen subs, meer geven. Hij stelt voor om f 300 te geven. Dhr. Vael is er niet tegen, maar zou liever een nadere specificatie hebben gezien van de uitgaven, dan kon men de kosten beter beoordeelen. Dhr. Martinet zou willen, dat het tekort onder de gemeenten verdeeld werd, maar de Voorz. zei dat dit zulks moeilijk kan daar b.v. Hulst en Hontenisse veel meer subsidie geven. Na stemming wordt met 7 tegen 4 st. besloten om de subs, met f 100 te verhoogen. Tegen de h.h. Vergauwe, Van Helsland, Vael en Schiffer. Daar de veldwachter De Bot verhooging van huurwaarde had verkregen, vroeg nu zijn collega Ivens ook f50 verhooging, daar hij wegens te kleine behuizing onkosten moest maken voor meer slaapgelegenheid voor zijn kin deren. Dit verzoek lokte nogal verzet uit. Dhr. Vael meende, dat nu de Raad een royaal standpunt had ingenomen, men ook voor dezen veldwachter geen onderscheid mocht maken. De Voorz. antwoordde, dat beiden hetzelfde salaris hebben en ook de huurwaarde voor ieder op f 150 is geraamd. Dhr. VaelMaar Ivens moet nu toch onkosten maken. Dhr. Schiffer berekende, dat Ivens in pensioengrondslag meer betalen moet dan zijn collega. Dhr. Martinet was eerst tegen de verhooging. Ze hadden even veel traktement, zelfs boven de regeling van den Commissaris en nu had de Bot weer iets in die huurwaarde gevonden. Nu de Raad besloot dat te verhoogen, moeten we ook Ivens weer maar verhoogen. De Voorz. zou er zich mee kunnen vereenigen, als Ivens een nieuw huis ging bewonen, maar nu hij in 't gemeentehuis blijft, acht spr. het overbodig. Dhr. de Buck ziet hetaankomen, dat het gemeentehuis te klein wordt en als dat uitgebreid wordt, zal de woning van Ivens er wel in vallen en heeft hij vanzelf een nieuw huis noodig. En dan kan men de huurwaarde verhoogen. Dhr. VergauweIs er wel plaats in de kom om een nieuw huis te bouwen Dhr. Schiffer zou ter secretarie willen laten uitrekenen, hoeveel Ivens minder heeft dan de Bot en dan het verschil bijpassen. Aldus wordl besloten. Een ingrijpend verzoek voor de gemeentekas was dat van het R K. kerkhestuur om de speel plaatsen te verharden van de R.K- jongensschool en de school aan den Heikant, dat resp. f 1780 en f 1156 kosten zal. In het verzoek moest wettelijk berust worden, zoodat het z. h. s. werd aangenomen. Op een vraag van dhr. Schif fer of die kosten uit de gewone middelen konden worden gevon den, antwoordde de Voorz. ont kennend. Die som moet geleend worden. Het volgend verzoek, nl. van De Guchtenaere om subsidie voor te houden wielerkoersen was door B. en W. niet gunstig ont vangen. De Voorz. zag er geen eind in, als alle sportvereni gingen, enz. subsidie kregen. Spr. is persoonlijk voor sport, maar niet om die wedstrijden uit de gemeentekas te steunen. Dhr. Schiffer meende, dat er op de begrooting f 100 staat voor volksfeesten en dacht dat die verdeeld konden worden. Dhr. Vael vroeg waar dat geld blijft als er geen feest is. De Voorz.U weet wel, dat niet alle posten van de begroo ting opgemaakt worden. Wat over is blijft in kas En wat die koer sen betreft, die worden door particulieren voldoende gesteund. Dhr. Martinet was ook tegen subsidie, maar dhr. Vael zou die f 100 onder hen willen ver deden. Het voorstel van B. en W. werd echter aangenomen met 7 tegen 4 st. Tegen de h.h. van Helsland, Vael, Schiffer en Ver gauwe. Het voornaamste voorstel was wel dat van B. en W. om gunstig te beschikken op het aanbod van de P. Z. E. M. van f80.100, voor overname van het gemeentelijk electrisch bedrijf met de bezit tingen, met ingang van 1 Juli. In de voorwaarden was bepaald» dat de Directeur, dhr. Francken een wachtgeld zou genieten van f800, terwijl dhr. Swartelee ge handhaafd zou worden als meter- opnemer. B. cn W. maakten echter nog voorbehoud voor art. 4, waarbij is bepaald, dat de tarieven voor meterhuur geleidelijk kunnen ver hoogen bij verhuizing, nieuwbouw of verandering van metersoort. De Voorz. zei, dat hij bij een onderhoud met de P. Z. E. M. te Middelburg gedaan kreeg, dat het tarief voor kracht van 18 tot 8 cent bleef, terwijl het elders 25 tot 16 cent is, en voor het licht zal ook het goedkoopste tarief worden toegepast (38 h 39 cent) maar nu zou hij ook de meter- huur zoo willen handhaven. De secretaris, dhr. Francken lichtte nog toe, dat als het tarief elders verlaagt, dit hier ook ge schiedt, terwijl groote stroomver bruikers speciale contracten kun nen maken. De Voorz. zei daarom bezwaar te hebben tegen de meterhuur, omdat de P. Z. E. M. anlere me ters heeft, dan hier gebruikt wor den. Als dus die meters gelei delijk veranderen, dan wordt het hier duurder Spr. vindt het een gevaarlijke bepaling. De h.h. Van Helsland en Vael drongen aan op een bepaling, dat bij storingen de reparatiën spoe dig zullen geschieden. Naar aanleiding van een op merking, dat overigens de over name niet ongunstiger is dan bij een vroeger aanbod, zei dhr. De Buck, dat zulks niet voor het licht gold. De Voorz.Daarom is het het best, dat men nog voor 1 Juli tracht aan te sluiten, dan valt men nog onder deze tarieven. Met alg. st. worden B. en W. alzoo gemachtigd om het bedrijf over te geven onder voorwaarde, dat voor bestaande aansluitingen de meterhuur niet mag verhoogen. Eveneens wordt z. h. s. aange nomen een wijziging op de ver ordening voor tapperijen, in ver band met een aanvraag van „den Dijk" om jaarlijks ook buurtker- mis te houden. Dit is nu mo gelijk, maar met Steensche kermis mogen voortaan de café's buiten de kom niet na gewoon sluitings uur open blijven. Besloten werd verder om over te gaan tot ged. vernieuwing van de Wilheiminastraatwegover 1990 M. lengte, beginnende bij Swar telee, tot A. van Gassen en daar voor renteloos voorschot aan te vragen. De weg zal 4.50 Meter breed worden. Dhr. Martinet: Kan het niet tot Koewacht verbeteren De Voorz. Dat kan de ge meente niet dragen. Voor dit werk is echter het voorschot in uitzicht gesteld. Dhr. Ysebaert was er voor om het nu te vragen in verband met de aanst. zomerzitting van de Prov. Staten is de tijd gunstig en ook omdat nu een aflos van 30 jaar wordt toegestaan, zoodat rente en aflos zullen overeenko men met het bedrag aan onder houdskosten, die nu noodig zijn. Vroeger werd alleen aflos voor 20 jaar toegestaan en dat was veel duurder. Met alg. st. werd alzoo besloten. Besloten werd ook nog om in beroep te geven bij de Kroon tegen een besluit van Ged. St. tot vaststelling van het bedrag der uitgaven, (bedoeld in art. 22, K. B. van 4 Nov. 1929), dat in werkelijkheid f 900 meer bedraagt. Bij de omvraag vroeg dhr. Schiffer of al bekend was of de belasting verlagen zal door de fin. verhouding tusschen Rijk en Gemeenten De Voorz. zei dat het veel gunstiger wordt. Desgevraagd noemde de secre taris eenige cijfers. Bij een in komen van f 1000 betaalde men vroeger f40 en nu f7. Voorf 2000 vroeger f 85 nu f 42 f 3000 f 155 f 84 f225 f126 f300 f182 f 375 f 238 j f 450 f 294 f 8000 f 530 f 364 f 9000 f628 f434 f 10000 f 708 f504 Inderdaad is dit een enorm verschil. Daar niemand meer het woord vroeg werd de verg. gesloten» f 4000 f 5000 f 6000 f 7000

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2