De uiterste wil. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli - V1 aan deren Het conconrs-hippiqae. No. 21. WOENSDAG 11 JUNI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Greote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Rumeniif. Uit het huwelijk tusschen den toenmaligen Rumeenschen kroon prins Carol en prinses Helena van Griekenland werd op 7 Nov. 1921 een zoon geboren, prins Mihai (Michaël). De bekende en geruchtmakende liefdesavonturen van den troonopvolger leidden er toe, dat hij afstand deed van zijne aanspraken ten behoeve van zijn zoon, terwijl het huwelijk werd ontbonden. Na den dood van koning Ferdinand (20 Juli 1927) werd deze dus opgevolgd door den thans 8-jarigen Michaël, met benoeming van een regenten- raad, waarin Carol's broer, prins Nicolaas, het vorstelijk huis ver tegenwoordigt. Ofschoon Carol volledig afstand had gedaan van al zijne rechten, werden herhaaldelijk pogingen aangewend zijn candidatuur voor den Rumeenschen troon weer te herstellen, pogingen, waarvan hij zich niet volstrekt afkeerig be toonde. Zijn aanhang in zijn geboorteland (hijzelf sleet in de nabijheid van Parijs zijn liefde leven met mad. Lupescu) bestond in hoofdzaak uit de militairisten en deze partij, onder leiding van generaal Avarescu, was niet sterk genoeg om de gestelds doeleinden te verwezenlijken tegenover de liberalen, aan wier hoofd de oud premier Vintella Bratianu staat en de thans aan het bewind zijnde boerenpartij, waarvan minister president Maniu de leiding heeft- Maar desondanks versaagden de militairisten niet en de herinne ring aan hun weliswaar telkens verijdelde, maar steeds opnieuw gesmeede complotten zal den belangstellenden in het wereld gebeuren ongetwijfeld zijn bijge bleven. Daarnaast ontwikkelde zich nog een fascistische beweging onder den reserve-kolonel Stoica, wiens plannen echter door het tijdig ingrijpen der regeering al evenzeer werden verijdeld. lntusschen bleven de aanhan gers van Carol zich, zij het ook 37) Daar verscheen Bertram in den tuin. 't Was Leontine of haar ziel hem tegemoet wilde vliegenzij wilde de armen naar hem sitbreiden en hem toeroepenZie, dierbare Bertram, ik leefik bemin u zooals ik mijzelve bemin Het gordijn ontglipte aan haar han den en haar oogen vulden zich met tranen. Haar lot was ook zoo hard. Dien zij daar zag, was haar echtge noot, dien zij naast het kind het meest op aarde beminde en er dan niet mee te kunnen leven. HQ keek overal rond, alsof hij iets zocht. Plotseling scheen hij door het openstaande venster Hedwig op te merken, en zijn gelaat verhelderde. Leontine lette nauwkeurig op al zijn bewegingen. Haastig stapte hij door de openstaande deur en ging naar de leeskamer. Ha, Hedwig, zijt ge hierl riep hij met opgeruimden toonik heb u overal gezocht. Hedwig bloosde hevig, doch zag hem niet aan. Ik wist niet dat ge naar mij ver* langdet, zeide zij. Ik ben hier al een poosje, En ge wist niet dat ik naar u Verlangde. O, Hedwig, hoe kunt ge dat zeggen? Wanneer en waar heb ik niet naar u verlangd? Nu zag Hedwig lachend tot hem op. in het geheim, duchtig roeren. Met de Koningin weduwe aan het hoofd, werd getracht den terug keer van den ex-kroonprins te bewerkstelligen. Maar daartoe werd hem in de eerste plaats den eisch gesteld, met mad. Lupescu te breken. Lang heeft Carol zich daartegen verzet, maar thans schijnt het, dat hij voor den op hem uitgeoefenden aandrang is bezweken en dat het tusschen de beide gelieven tot een breuk is gekomen, terwille van de lands belangen. Voor de zooveelste maal is Rumenië in onrust gebracht door deze aangelegenheid en staan wellicht ernstige dingen te ge beuren. Alleen aan het konings kind gaat dat alles onbegrepen voorbij, hoewel de hoogste waar digheid op zijn zwakke schouders rust. Men rekent er op, dat de Rumeensche regeering en het Parlement spoedig een wetsont werp aan de orde zullen stellen, behelzende de opheffing van de verbanning van Prins Carol en zijn benoeming tot lid van den Regentschapsraad. Hij zou daar de plaats innemen van zijn broer Nicolaas. Naar officieel wordt medege deeld, is de Roemeensche regee- ring-Manioe Zaterdagavond afge treden. De oorzaak moet gezocht worden in de verdeeldheid in den boezem der regeering ten aanzien van de positie van Prins Carol. Een nieuwe regeering is ge vormd met Minoresco, als pre mier en Prins Carol is als koning uitgeroepen. Voor hoe lang? Provinciale Staten. Wegen en voetpaden. Met de besturen van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. zijn Ged. Staten van oordeel, dat in het belang van de instand houding der wegen eene bepa ling ter voorkoming van bescha diging der wegdekken door scherp hoefbeslag alleszins gtwenscht is. De ter zake gehoorde land bouworganisaties blijken zich met een dergelijke bepaling te kunnen vereenigen, doch daarbij zal moeten worden bepaald, dat uitzondering wordt toegestaan bij gladheid der wegen en voor de in veterinair opzicht geboden gevallen. Door de N.V. „PZEM" is ge wezen op het feit, dat het meer malen is voorgekomen, dat voer tuigen met hooggeladen vrach ten tegen de draden van het electrisch net gereden zijn, waar bij schade aan de geleidingen werd veroorzaakt. Ged. Staten stellen in verband daarmede voor te bepalen, dat onbeschermde sterkstroomleidingen met lage spanning in het algemeen niet lager dan 4 M. en bij kruisingen van wegen niet lager dan 5 M. boven den grond mogen hangen en naast de bestaande maximum breedte van de vrachten op voer tuigen een maximum van 3.80 M. vast te stellen. Zij stellen voor in het regle ment op de wegen en voetpaden de noodige wijzigingen aan te brengen. Rekening Stoombootdiensten. Ged. Staten bieden de vast te stellen rekeningen der Stoom bootdiensten aan. Die van de Westerschelde diensten wijst voor bootdiensten aan ontvang f 460.899.22, uitgaven f 612.658.85 tekort f 151.759 63; tramdienst ontvangsten f 11.485.70, uitgaven f 33 980.32, tekort f 22.494.62, totaal f472 384.92, f646.639.17 en f 174.254.25. Van dit tekort zal f 112.941.47 voor rekening van het Rijk ko men, dus voor de Provincie f61.312.78. De dienst op de Ooster- schelde geeft aan ontvangsten aan f 80.317.19 en aan uitgaven f84 447.61, alzoo een tekort van f4130.42. De gemeente Zierikzeo. geeft voor het uitbaggeren van het havenkanaal en de zwaai- plaats der boot t 1000, zoodat voor de provincie een kwaad slot rest van f3.130.42. Waar is mevrouw Siegel vroeg zij. Zij is met haar dochter uitge reden waarheen weet ik niet. Zij wilde dat ik medeging, maar ik meende dat ik mijn tijd beter kon besteden door met u een uurtje rus tig te praten over een voor ons bei den hoogst gewichtige zaak. Zij gaf hem met de hand een teeken om te zwijgen. Ik begrijp wat ge bedoelt, antwoordde zij, maar ge weet, dat ik de voorwaarde heb ge steld, dat ge mij niet over liefde zou spreken, zoolang ik als gast onder uw dak ben. Hij vatte haar hand, doch zij trachtte die uit de zijne los te maken. Neen, ging hij voort, ge zult mij het genoegen niet ontrooven, deze lieve hand te drukken, die reeds lang de mijne had moeten zijn. Ach, waarde Hedwig, wat een ongelukkige liefdes geschiedenis is die van onsl Wat is het lot ons vreeselijk vijandig ge weest. Spreek er niet meer over, Bertram, laat ons trachten het te vergeten. Een geruimen tijd zaten beiden zwijgend naast elkander. Als vernietigd staarde Leontine voor zichhaar armen sonken machteloos langs haar lichaam, zij had de kracht niet zich te verwijderen, en indien zij er nog de kracht toe had gehad, zou zij het toch niet gedaan hebben, want dan sou men haar bemerkt hebben en voor een luistervink houden. Toen Leontine weer in staat was iets te onderscheiden, bespeurde zij dat Hedwig hem ernstig aanzag. Indien ge dit nogeens doet, ga ik dadelijk vertrekken, zeide zij op vasten toorn Qe vergeet weder dat ik uw gast ben, Ik denk alleen daaraan, dat ge mijn eerste en eenige liefde zijt, ant woordde hij. Elk dier woorden viel als een drop pel kokend lood op het hart zijner ongelukkige gade. Ach, Bertram, viel Hedwig hem in de rede, herinneren die blauwe hemel en die heerlijke zonneschijn u niet aan dien noodlottigen dag in Italië? Wat mij betreft, 't is mij niet mogelijk de gedachte aan Leontine ook maar een half uur uit mijn geest te verbannen. Arme, ongelukkige Leontine I riep hij hevig aangedaan. Neen, Hedwig, we sullen haar nimmer veigeten. Geen dag, ja, geen uur gaat voorbij dat ik niet aan haar denk, en niet alleen met droefheid, maar ook met liefde. Leontine sidderde van ontroering over al haar leden, haar hart klopte hoorbaar en mompelend zeide zij indien zij alles eens wisten, indien zij er slechts het geringste vermoeden van hadden, dat ik soo dicht bij hen ben en elk hunner woorden hoor, wat zouden zij opzien. Dat ontzettend tooneel staat me altijd voor den geest, hernam Hedwig. Wanneer ik des nachts ontwaak, zie ik het even levendig, alsof het eerst den vorigen dag ware gebeurd, en immer komt dan de gedachte bij me op, dat Leontine den dood heeft ge zocht. Maar waarom zou zij dat gedaan hebben, Hedwig? riep Bertram. God weet dat ik mijn gade nooit met opzet eenig leed of verdriet heb aan gedaan j ik heb haar altijd met feeder* held behandeld) hoewel haar onschul- Ons stadje was de tweede Pinksterdag weer als van ouds het aantrekkingspunt van dui zenden uit de omgeving. Het is als het ware traditie geworden voor de bewoners der aangren zende gemeenten, dat men met 3inkster-Maandag naar Axel moet. Reeds tientallen van jaren en misschien wel zoo lang er volks feesten hebben bestaan, is Axel op die dagen geweest het doel punt van vermaak. Wie herin nert zich niet uit vroeger jaren, hoe „de trein van een" en die van twee uur een stoet van menschen meebracht uit Hulst en keuzen en het achterland, die de heele Langestraat vulde hoe de stalhouders plaats te kort kwamen om paarden en rijtui gen uit den omtrek te bergen en de huurkoetsiers evenmin konden beantwoorden aan de vele aanvragen van menschen, die naar Axel wilden of omge keerd 's avonds weer thuis te brengen degenen, die te voet waren gekomen! Zeker, die jaren zijn vervlogen, maar geweest zijn ze er, al is er dan ook een periode van inzinking gevolgd op die drukte, doordat de ker missen in verval geraakten. In die periode van verslapping werd gedacht aan een andere tak van ontspanning, ofschoon ook niet nieuw. De 70- en 80-ers van tegenwoordig weten ons nog te verhalen van wedrennen op de Groote Plaat, die wijd en zijd geroemd werden. En gedachtig daaraan, trachtte hier iemand die sport weer in het leven te roepen. Het was wijlen de heer Ph. J. van Dixhoorn, die op zijn weide aan den Armendijk het eerste concours organiseerde, hetwelk gevolgd is door vele andere, die nog in levendige en aangename herinnering zijn gebleven. En waar hier nu het eerste concours is gehouden, dat niet meer door hem is bijgewoond kunnen worden, was het geen wonder, dat bij het welslagen ervan nog op veler lippen met dank die naam werd uitgesproken voor het initiatief, daartoe door hem destijds genomen. Voorzeker behoort ook het Axelsche con- cours-hippique genoemd te wor den bij het vele goede, door wijlen den heer Van Dixhoorn gesticht. dige liefde ons leven rampzalig heeft gemaakt. Mijn liefde had hem het leven ramp zalig gemaakt. En ik had gehoopt, dat hij in die liefde zijn hoogste geiuk zou vinden. O, hemel, wat is mijn lijden groot! stamelde de zware ge folterde Leontine. Maar waarom ging ik ook hierheen? Ik wist immers, dat hij me niet beminde. Was het dan geen waanzinnigheid, mijzelve deze kwelling op te leggen Zij was niet in staat met haar werk voort te gaanonafgewend hield zij den blik gevestigd op die twee welke haar gestorven waanden. Hadden zr haar gezien, hadden zij slechts een enkelen blik op haar vertwijfelings- vol gelaat kunnen slaan, dan zouden zij zeker haar geheim geraden en alles begrepen hebt en. Bertram verheelde zijn genegenheid voor Hedwig niet. Uit zijn gelaat, uit den klank zijner stem sprak zijn liefde voor het jonge meisje. Nooit had hij Leontine zoo liefde vol aangezien, nooit had hij in zulke warme, vurige taal tot haar gespro ken. Ik herinner me niet, Hedwig, zei Bertram weder, ooit een geschiedenis als de onze gehoord of gelezen te hebben, Hoeveel hebben wij niet ge leden sinds dien zomernacht 1 Ge smeektet mij, de bede van het ster vende meisje te vervullen, en de gevolgen zijn noodlottig geweest. Vaak heb ik me afgevraagd of we voor onze eigene zonden ofwel voor die van anderen moesten boetes. Dat is God alleen bekendant woordde Hedwig met gelatenheid, En terwijl een straal van het zon licht op haar gelaat viel, had het «en Niet alle gehouden concoursen zijn echter even goed geslaagd. Er zijn er wel eens in het water gevallen, letterlijk of figuurlijk en ook het voorlaatste concours behoorde onder dezulke. Men heeft dan een strop, want als daar duizenden aan de lijn zijn teleurgesteld over het weinige dat te zien wordt gegeven, is er heel wat toe noodig om het ver trouwen terug te winnen. Zoo had men verleden jaar niet den moed om weer een concours te houden, zonder verzekerd te zijn van de noodige paarden. Men heeft wel getracht die te krijgen, maar de zekerheid was er niet. En nu moet ons één ding van het hart, nl. dit: dat in plaats van dat ruiterlijk te bekennen, men ons bericht,dat er plannen bestonden voor een con cours", in alle omgevende bladen liet tegenspreken en ons als leugenaar aanstelde. Onze eer brengt mede, dat even op zijn plaats te brengen. Dat men niet doorwerkte met die plannen, was immers onaf hankelijk van den goeden wil van het bestuur der V. V. V.? het strekte hun zelfs tot eer Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Gelukkig is door het nu ge slaagde concours dit feest weer in eere hersteld. Proficiat er mee 1 Want het is een felicitatie waard. De heeren hebben dezen keer kosten, noch moeite gespaard om tot een welslagen te komen. Het was wel wat laat, dat de propaganda begon, maar nu had men ook vasten grond onder de voeten. En dat was noodig, want bij een tweede mislukking zou wellicht het Axelsche con- zoo edele engelachtige uitdrukking, dat Leontine met bewondering op haar staarde. Maar nu is alles voorbij, ging Bertram voort; we hebben geen leed meer te vreezen. Zoo lang Leontine leefde, hebben we edelmoedig onzen plicht jegens haar vervuld nu moe ten we alle smart en droefheid ver geten en ons erin verheugen, dat we getracht hebben, haar gelukkig te maken. Leontine was door het aanhooren van dit gesprek zoo geschokt, dat zij bijna het verstand verloor en dreigde ineen te zakken. Tot haar geluk ston den Bertram en Hedwig op en gin gen naar den tuin, zoodat zij zich ongemerkt kon verwijderen. Zij ging rechtstreeks naar de kinderkamerEl- friede stond juist voer de deur. Zij nam het kind in haar armen. Wiit ge met mij naar mijn kamer gaan, lieve kleine? vroeg zij vrien delijk, en Elfriede was daartoe dade lijk bereid, want zij had de vriende lijke vrouw met het donkerkleurige gelaat reeds lang liefgekregen. Leontine vroeg aan de kindermeid of zij Elfriede mocht medenemen, en deze gaf haar dadelijk toestemming, Zoodra zij in haar kamer was, sloot Leontine de deur, zette het kind op een stoei en ging naast haar op de knieën liggen. Gij zijt mQ alles I riep zij in hevige ontroering, ge zQt mijn eenige troost 1 Geef mij een kus, lieve engel Mijn hart is zoo diep bedroefd. Het kind zag haar met verwonde ring en een bedrukt gelaat aan en kuste haar. (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1