Vreest geen Examen Binnenland. Landbouw. niet onafscheidelijk meer kan denken van den afzet. Wanneer in de komende jaren de Landbouw-Uitvoerwet voor meerdere producten in werking zal worden gesteld, zal blijken hoe noodzakelijk het is, dat de afzet georganiseerd plaats vindt en niet ieder afzonderlijk zijn belangen behartigt. (Wordt vervolgd Kameroverzicht. We kunnen dezen keer kort zijn met de beschouwingen over het verhandelde in de Tweede Kamer in de afgeloopen week De hoofdschotel was de radio kwestie en daarover is al zoo veel geschreven en gesproken dat er geen nienws meer over valt mede te deelen. Het is trouwens voor neutrale bladen een teer punt geworden ook Nu de A.V.R.O.-uitzendingen door de rechtsche partijen en de socialisten worden veroordeelc als vrijzinnige of liberale uitzen dingen, nu blijkt het maar het beste voor de kleine neutrale pers er het zwijgen over te be waren, wil men ook niet in den vrijzinnigen hoek worden ge drongen. Zooals bekend, werd door het liberale Kamerlid de heer mr. Boon een interpellatie gehouden over de zendtijdverdeeling, waar door de Regeering een groot deel des volks heeft teleurge steld. Maar vergeten wordt we eens, dat als de Minister een voor dit volksdeel gunstig be sluit had genomen, weer een ander ook groot deel van het volk teleurgesteld zou zijn en daarom dacht de Ministerer zijn 4 partijen, dus ieder maar evenveel. Eigenlijk was het zoo: er zijn twee partijen, rechts en links; ieder dus de helft en dan protestantsch en katholiek rechls daarvan weer de helft; en links werd verdeeld in de beide groe pen vrijzinnig en socialistisch linksch, zoodat ieder één vierde krijgt. En daartegen gaat nu het verzet. Intusschen is het resultaat van de interpellatie zeer gering ge weest. De heer Slotemaker de Bruine verklaarde, dat de christ.- historischen de eenheid van het volk wenschten te bewaren en te versterken, „ook door weer stand te bieden aan de steeds verder gaande groepeering naar godsdienstige, kerkelijke en socia Ie onderscheiding." Hij was vóór een algemeenen omroep en tegen den bizonderen omroep. Spr. zou het logischer gevonden hebben, als de algemeene omroep 50 pCt. van den zendtijd had gekregen Hij stemde echter tegen de motie-Boon. Ook de heer Vliegen (S. D. A.P.) vond een algemeenen omroep gewenscht, maar ook hem be lette dit niet, met zijn partij- genooten de moties te verwer pen. Omdat, zooals hij ver klaarde, de sociaal-democraten aan hunne volgelingen zoo veel te zeggen hebben en daarvoor zooveel tijd behoeven. En de heer van Dijk (ar)ont kende het recht van de Avro om meer zenduren te eischen. Minister Reijmer verklaarde, dat hij naar eerlijke overtuiging heeft gehandeld en er bestaat geen grond om hieraan te twij felen, maar de kwestie zit hem hierin dat de Avro bij geen po litieke groep wenscht te worden ingedeeld. Zij wil een uitzending voor het geheele volk en dat volk of de verschillende groe pen de gelegenheid geven, om over een omroepdienst te be schikken, die het zelf verlangt één zender den geheelen dag aan den algemeenen omroep voor algemeene cultureele be langen en den tweeden zender te verdeelen onder de andere omroepdiensten voor bepaalde doeleinden. De Minister van Waterstaat verklaarde de wet juist te heb ben toegepast, die een verdee- ling naar „evenredigheid" wenscht (Later is dat woord veranderd jnl «naar billijkheid)." De uit slag der stemming beantwoordde aan de verwachting. Slechts de liberalen en vrijzinnig-democra ten, gesteund door de heeren Fl. Vos en ds Lingbeek, stemden vóór de motie-Boon. De wijziging van de Gemeen tewet is met 64 tegen 17 stem men aangenomen. De goedkeu ring van het protocol betreffende den chemischen en bacteriologi schen oorlog gaf nog aanleiding tot eenig debat en eene felle rede van den heer L. de Visser. En vervolgens werd ook de Arbeidsbemiddelingswet aange nomen met 62 tegen 19 stem men De Tweede Kamer is daar na tot half Juni uiteengegaan. Ingezondan Mededeelingen want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten be hoeden U voor zenuwachtigheid Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten, Vrijdag 1.1. hadden de over- eaugs- en eindlessen aan de Chr. Landbouwschool plaats Tegenwoordig daarbij waren het Schoolbestuur, de Commissie van Toezicht, de Rijkslandbouwcon- sulent voor Zeeland, de heer Stevens, Burgemeester en Wet houders van Axel en nog enkele vaders van leerlingen. De volgende leerlingen heb ben de school met een Diploma voor met vrucht gevolgd land bouwonderwijs verlaten M. Dekker Mz. Zaamslag, L. Die- leman Dz. Axel, H de Feyter Pz. Axel M de Feijter Pz Axel, H. van Hoeve Jz. Terneu- zen, A. de Putter Jz. Zaamslag, P. Ramondt Jz. Sas van Gent en J. van de Ree Jz. Zaamslag. Na afloop werd het woord gevoerd door den heer Stevens, als vertegenwoordiger van het Rijkstoezicht, den heer Joh. de Feyter, Burgemeester van Zaam slag en Voorzitter van het Schoolbestuur, den heer F Blok, burgemeester van Axel, den heer S. van Hoeve, Voorzitter van de Commissie van Toezicht. Namens de leerlingen bedankte de leerling P. Ramondt den heer Le Peber, hem daarby aanbie dende een iraai cadeau. Namens de ouders sprak de heer J. Ramondt van Sas van Gent. De heer Le Peber sprak het laatst, inzonderheid tot de leerlingen en spoorde hen daarbij ernstig aan, hun op de school verwor ven kennis by te houden en steeds uit te breiden. Voor de nieuwe eerste klas, die Maan dag 2 Juni begint, kunnen ook tot korten tyd na dien datum nog leerlingen aangenomen wor den. De Z. L M. Onder leiding van den Voor zitter mr. P. Dieleman, hield het Dag. Bestuur der Z. L M zijn gewone maandelijksche ver gadering te Middelburg. Op een schrijven van het K. N. L. C. welke de gevoelens waren der Z. L. M. ten opzichte voor verlaagde spoorwegtarieven werd geantwoord dat voor massa producten als stroo, aardappe len en bieten, verlaging ge wenscht werd. Breedvoerige beschouwingen werden vastgeknoopt aan de bezwaren die onderhandelings tarieven voor den landbouw met zich mede kunnen brengen. Unaniem werd besloten de dum pingsmaatregelen in het buiten land tegen te gaan. T.a.v. een overeenkomst met den Chr. Boeren- en Tuinden- bond in Oostelyk Zeeuwsch- Vlaanderen werd ingestemd met met de overeenkomst, die door den Secretaris, waarby deze organisatie ten aanzien van de gewassenkeuring zal samenwer- ten. Reeds eerder ook werd er- tend dat de landbouwproducten loe langer hoe meer over vei- ingen verkocht zullen moeten worden. Het Dageltykich Bestuur machtigde dientengevolge den Secretaris in deze richting voort te werken en keurde goed om deze commissie uit leden der groeiende veilingen en Ir. v.d. Piassche op te bouwen. Naar aanleiding van het op het urgentieprogramma van het K N.L.C. voorkomend punt over steun aan de tarweteelt. werdeD de vormen waaronder steun zou kunnen verleend worden en de voor- en nadeelen dezer vor men, aandachtig beschouwd Een maalgebod, waarbij de geheele Ned. tarweoogst zal worden in begrepen, vond by een invoer recht op tarwe, de voorkeur en goedkeuring. Aan een schrijven van de Ci. operatieve Suikerfabriek te Sas van Genj om verlaging der tarieven bij de Zeeuwsch-Vlaam sche Tramw.-Mij. werd besloten adhaesie te betuigen, terwyl koppeling der Rotterdamsche Tramweg Maatschappij hieraan, goedgekeurd werd. Ten aanzien van het mond en klauwzeer werd sluiting der provinciale grenzen voor vee gewenscht geacht onder voor behoud dat de sluiting in Sep tembar zal worden opgeheven. M. Crt. Provinciale Staten. Tweede Ferryboot. Bij de stukken voor de zomer zitting van de Prov. Staten van Zeeland is o.m. ingekomen een plan voor den bouw van een tweede motorveerboot, lang 65 M breed 12 M. en 3.40 M. diepgang. Het schip zal maar één schroef en één roer hebben en in plaats van de ophaalbare kop, zullen deuren worden aangebracht. De prijs wordt geraamd op f 700.000. Ged. Staten stellen voor spoedig tot den bouw te besluiten. Tegen het aanbrengen van rails voor breedspoor om spoorwagens te vervoeren bestaat overwegend bezwaar. Subsidie's. Voorgesteld wordt dat tot het geven van subsidie aan vereeni- gingen voortaan zal vervallen de clausule „dat de behoefte aan de subsidie moet blijken" en te be palen, dat het subs, als maximum en tot wederopzegging wordt ver leend. Dit geldt de vereen, tot verbetering van Rundvee in Zee land, de ver. voor het Schapenras, de Prov. tot bestr. van t b.c., de Prov. ver. Het Groene Kruis, de Comm. voor hygiëne van het kind, de ver. Sanatorium Zeeland en de ver. het Zeeuwsch Genoot schap voor Wetenschappen. Pensioenen. Ged. Staten deelen mede, dat door wijziging in den dienst van de Prov. boot Neuzen-Hansweert de motie-Pauw voor kolenladers overbodig is geworden. Naar aanleiding van een motie- Erasmus stellen Ged. Staten voor de pensioenen tot en met f 500 te verhoogen met 40 pet., die van f501 tot en met f 1000 met 30 pet. en die van f 1001. tot en met f 1200 met 20 pet. Hiermede wordt het grootste deel der ge- pensionneerden niet onaanzienlijk gebaat, terwijl de pensioenen der overblijvenden in het algemeen zoodanig zijn, dat zij niet voor verhooging in aanmerking be hoeven te worden gebracht. Bo vendien stellen Ged. Staten voor de weduwe-pensioenen met 20 pet. te verhoogen, de financieele gevolgen zijn resp. f 1900 en f2100. Aangezien sinds het in werking stellen der Pensioenwet 1922 geen pensioenen ten laste van de provincie meer worden verleend, kan het totale bedrag van f 4000 wel minder, maar niet meer worden. AXEL, 3 Juni 1030. Zondag zou de weduwe de K,, van Temeuzen met de trein van 11 uur naar Axel gaan voor familiebezoek, doch ofschoon de trein reeds te Axel was gestopt, bleef ze zitten. Eerst toen de trein weer in beweging ging bemerkte ze, dat ze te Axel was. In haastigen spoed deed ze het portier open en stapte uit» Het bleek echter» dat ze nog te weinig geroutineerd was om uit een in beweging zijnden trein te springen afgezien van het feit, dat zulks voor iedereen, die niet tot het treinpersoneel be hoort, verboden is. De 67-jarige vrouw viel en brak het linker been. Onmiddellijk werd ze door eenige beambten van het station geholpen en nadat een auto van de garage „Cito" was ontboden, reed zij naar het ziekenhuis te Terneuzen voor verdere behan deling. Vóót den aanvang der graan- beurs is Zaterdag alhier een ver gadering gehouden van graan handelaren uit Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen met het doel meer eenheid in den handel te krijgen en verschillende zaken, welke daarmede in betrekking staan te bespreken. Het resultaat is geweest, dat een Vereeniging is gesticht van handelaren in granen, zaden, peul vruchten en veevoeders, welke ge vestigd is te Axel. Aanvankelijk zijn 24 leden toegetreden en is een bestuur gevormd uit de vol gende heerenA. Adriaansens, Walsoorden, voorzitter; L. Fri- cot Jr., Hulst, secretaris; Jos. Hemelaar, Hulst, penningmeester D. Scheele Az., Neuzen en A. de Ruijter, Axel. De Zeereerw. heer J. C. F. Buysrogge alhier zal op 25 Oc tober den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar tot pastoor dezer parochie werd benoemd. Zondag herdacht ds. G. H. Kersten, leider der Staatk. Geref. partij, lid van de Tweede Kamer en predikant bij de Ger. gemeente te Rotterdam, zijn 25-jarige ambts bediening. Doodeiyk ongeval te Sluiskil. Wederom heeft zich Vrijdag aan de in aanbouw zijnde ammo- niakfabriek te Sluiskil een doo- delijk arbeidsongeval voorgedaan. Bij het ophijschen van een met betonspecie geladen bak door middel van een aan een houten paal bevestigde takel, brak deze paal op een gegeven oogenblik door midden en kwam het boven einde met den takel terecht op een der daaronder werkzame arbeiders. Deze werd door den paal in den hals getroffen en bleef bewusteloos op den beton nen vloer liggen. Naar het ziekenhuis overge bracht, bleek hij bij aankomst reeds te zijn overleden. De Justitie uitMiddelburg stelde ter plaatse een onderzoek in. Door den Commissaris der Koningin zijn herbenoemd als lid der Gezondheidscommissie, resp. gezeteld te Oostburg en Neuzen, de heeren C. Preij, arts te Oost burg en A. J. Klaassen, apotheker te Neuzen. Spoorweg My. Gent—Terneazen. De Brusselsche correspondent van de N R. Crt. seint Verzekerd wordt, dat de prijs van overneming van de spoorweg maatschappij Gent Terneuzen door den Belgischen Staat defini tief vastgesteld is op 36millioen francs. De maatschappij moet van haar kant 528000 francs afdragen voor pensioenen van haar personeel. De ambtenaren, beambten en arbeiders der Mij. Gent—Terneuzen, die op 1 April den leeftijd van 65 jaar nog niet hadden bereikt, blijven na de definitieve overdracht in dienst der Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. St. Janstean. De gemeenteraad in voltallige zitting bijeen, nam heden twee zeer gewichtige besluiten. Het eerste was dat met 1 Juli a.s. het gem. electr. bedrijf met al zijn bezittingen aan de P.Z.E.M zal worden verkocht, behoudens de voorwaarde, dat de meter- huur niet duurder wordt dan thans. De koopsom bedraagt f80.100. Het tweede besluit betrof de machtiging aan B. en W voor het aanvragen van een renteloos voorschot van f46172 voor de vernieuwing van de Wilhelmina- Straat over 1990 M. lengte» Nader verslag volgt» Een trouw liefhebber. Dezer dagen werd te St. Jan steen door de duivensocieteit een jubileumvlucht gehouden ter eere van haar oudste lid, den heer Hyp. Vergauwen, die den dag herdacht, waarop hij reeds 60 jaar als duivenliefhebber aan prijsvluchten en duiventeelt mee deed. Tijdens het onweder, dat Zaterdag boven Sluis losbrak, sloeg de bliksem in de woning van den heer V., waar hij het radio-toestel erg beschadigde, zonder meerdere gevolgen. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in de schuur van J. de Miliano staande te Kruisweg, op het punt waar de wegen van Breskens, Groede en Schoondijke samenkomen. Behalve de twee groote schuren verbrandden alle landbouwge reedschappen en kwamen twee biggen in de vlammen om. De oorzaak moet gezocht worden in vonken uit de locomotief van een passeerende tram. Het verbrand de was verzekerd. De loop der beTolking ia Zeeland. De bevolking onzer provincie bestond op 31 December 1928 uit 124390 m. -en 124202 vr., totaal 248592 personen. Er wer den in 1929 meer geboren dan overleden, 1260 m. en 1066 vr. en wegens vertrek was er een vermindering met 1447 m. en 1531 vr. Op 31 December be stond de bevolking uit 124203 m. en 123707 vr., totaal 247910. De achteruitgang is totaal dus 682 zielen of 187 m. en 495 vr. In de gezamenlijke gemeenten van Walcheren woonden op 1 December 1929 65914; op Zuid- Beveland 49234in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 55154; in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 27218; Schouwen en Duiveland 23764 op Tholen en St. Philips- land 17841 en op Noord-Beve land 7584. Boekaankondiging. Bij den uitgever D. H. Littooij Azn. te Terneuzen zal verschijnen een serie geschriften, gewijd aan historie, folklore en taalkunde van Zeeland, onder den algemeenen titel „Het Zeeuwsche boek", onder leiding van A. L. van Oyen. Als eerste deel dezer serie gaat binnenkort ter perse: „Kinder liedjes in Zeeland", door Leo van Breen en Levien de Bree. In dit werkje worden samengebracht een honderdtal echt Zeeuwsche liedjes uit alle deelen van ons gewest. Sportnieuws. Zondag speelde Axel 1 te Ter Neuzen voor de tweede ronde der seriewedstrijden tegen de Sassche Boys. Na de lange reeks overwinningen, die Axel in den laatsten tijd behaalde, werd alge meen weer een zege voor onze stadgenooten verwacht, doch de Sassenaars dachten er anders over en klopten na spannenden strijd de Zeeuwsche kampioenen met 1-0. Tijdens de Pinksterdagen zullen hier weer twee buitenlandsche elftallen op bezoek komen. Tegen le Pinksterdag is men nog in onderhandeling met F. C. Daring uit Brussel. Mocht dit elftal verhinderd zijn, dan zal het Yseriënne elftal, dat hier op 2e Paaschdag uitstekend spel te zien gaf, extra versterkt naar Axel komen, om te trachten revanche te nemen voor de toen geleden 1—2 nederlaag. En voor het elftal dat op 2e Pinksterdag alhier tegen de oranje- zwarten den strijd zal aanbinden, zijn de verwachtingen hoog ge spannen. Dit is nl. de Stev West Football Club, wier zetel geves tigd is te Londen. Dit elftal is hoofdzakelijk samengesteld uit personeel van de Red Star Line en zeer waarschijnlijk zullen hierin ook eenige Engelschen uitkomen. Verder spelen het tweede ert derde elftal Zondag en Maandag ook nog een wedstrijd»

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2