De uiterste wil. Nieuws» en Advertentieblad voor Zeeu wscli - Vlaanderen. No. 19. DINSDAG 3 JUNI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Dolt- en Tuinbouw en Veiling wezen in Z.-Vlaanderen. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. Zooals we kortelijks in ons vorig nummer mededeelden, is te Ter Neuzen een vergadering gehouden, uitgeschreven door de Kamer van Koophandel, waar behalve eenige leden van de Kamer tegenwoordig waren afge vaardigden uit de besturen van de fruitveiling „Zeeuwsch-Vlaan- deren" te Ter Neuzen, de „Ver- eeniging de Tuinbouw" aldaar, „de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen" en „Avicultura" te Oostburg, bene vens de heer Ir. A. W. van der Plassche, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, te Goes. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. A. van Rompu, die erop wees, dat de ooft- en tuinbouw in dit gewest van be trekkelijk jongen datum is, maar niettemin reeds uitbreiding ver kregen heeft. Indien wij de verschillende be richten en verslagen die bij de Kamer inkomen nagaan, dan blijkt zei spr. dat zich op tuinbouw gebied moeilijkheden voordoen, die niet alleen hier, maar ook elders voorkomen, waar het be drijf reeds jaren wordt gedreven. Niet te verwonderen is het dus, dat deze voorkomen in een streek, waar het bedrijf de kinderschoe nen nog niet ontwassen is. De Kamer heeft niettemin gemeend een poging te moeten aanwenden, om ten dienste van dit bedrijf werkzaam te zijn, en eenige voor lichting te geven. Zij hebben daarom gemeend ter vergadering te moeten noodi- gen de besturen der bij het be drijf betrokken vereenigingen in dit gewest en spr. had zich voor gesteld, om dan den heer Van der Plassche uit te noodigen een inleiding te houden over het onderwerp, dat thans de aandacht bezig houdt. De heer Van der Plassche kreeg hierna het woord en begon met te zeggen, dat over het algemeen 35) Ik heb mijn man, dien ik innig beminde, verloren, antwoordde Leon- tine en die woorden schenen uit het diepst van haar hart te komen. En zooals ik hoorde, is ook uw kind gestorven, zeide Hedwig weder. Ook mijn kind heb ik verloren, gaf de ongelukkige moeder ten ant woord. Ach, ge hebt reeds veel gele den en zijt nog zoo jongriep Hedwig. Nu begrijp ik waarom ge u zoo tot de kleine Elfriede voelt aan getrokken. Er ontstond een oogenblik stilte; toen vervolgde Hedwig Ik gevoel innig medelijden voor degenen, die hun dierbaren door den dood verloren. Ik weet hoe smartelijk zulk een verlies is, want ik zelve gevoel nog altijd droefheid over het verlies van mijn nicht, de moeder van Elfriede. Mijn mama is in den hemel 1 sei de kleine en Leontine werd door wroeging aangegrepen, omdat «ij het kind in dien waan liet. Oe kunt de kleine Elfriede nu en dan zien, zeide Hedwig, Ik heb wel eens gehoord dat moeders, die bm het verlies harer kinderen treuren, die van anderen om den wil van haar eigene hartelijk liefkrijgen. Is dit ioo Qe kunt het uit ervaring weten. O ja, dat moet zeker zoo zijn, pntwoerdde Leontine; Ik kan me al- van Zeeuwsch-Vlaanderen niet ge zegd kan worden, dat er door de verschillende lichamen en telers onderling krachtig wordt samen gewerkt. Daarin dient verbete ring te komen en spr. wil po gingen daartoe gaarne steunen. Hij vervolgt aldus De beteekenis van den tuin bouw is een geheel andere ge worden als vroeger. Van lief hebberij, hoogstens nevenbedrijf is het voor verschillende land bouwers een middel geworden haar bestaan te verbeteren, wat in deze voor den landbouw zoo moeilijke tijden van groot be lang is. De mogelijkheid om met ver bouw van tuinbouwproducten op kleine oppervlakten zich reeds een zelfstandig bestaan te ver schaffen opent gunstige perspec tieven vooral voor de jongere landbouwers. Daardoor zijn voor al in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen het aantal H.A. beplant met tuin- bouwgewassen in korten tijd sterk vermeerderd, speciaal wat de aardbeiencultuur betreft. De re sultaten die bereikt werden, gaven daar aanleiding toe, terwijl boven dien de bestaande beplantingen, ook wat de boomgaarden betreft beter worden verzorgd. Zoo wordt de tuinbouw ook in Zeeuwsch-Vlaanderen een tak van volkswelvaart, die een rol van beteekenis gaat spelen en waar door haar resultaten ook invloed gaan uitoefenen op de resultaten van andere takken, als b.v. ver keersmiddelen, arbeiderstoestan den enz. Het is hier niet de plaats om pessimistische beschouwingen te gaan houden over de vooruit zichten van den tuinbouw in het algemeen. Zoo verkeerd eenzij dige propaganda voor uitbreiding van den verbouw van tuinbouw gewassen is geweest in de achter ons liggende jaren, zoo verkeerd is het om het nu te gaan voor stellen, alsof er in de komende jaren niets van terecht zal komen. Wel leven we in een moeilijke tijd, wat we reeds kunnen afleiden uit de feiten, dat tegenover een thans verzekeren, dat het mijn hart goed doet, wanneer ik dit kind mag aanschouwen. Hedwig, die begreep dat zij haar daarmee genoegen zou doen, hernam Ik zal Elfriede een poosje bij u laten en kom dadelijk terug. Zij verwijderde zich en Leontine gevoelde zich oneindig gelukkig. Toen het geliefde kind haar bruine wangen streelde, zou zij niets liever gewenscht hebben dan haar gelaat in zijn ware kleur aan het kind te mogen laten zien, zij meende, dat Elfriede haar eerst recht hartelijk lief zou krijgen, als zij haar blanke gelaatskleur en haar blond haar zag. Na verloop van eenigen tijd hoorde zij Hedwig terugkomen er. stond snel op, want zij was vóór het kind op de knieën gaan zitten en had het feeder geliefkoosd. Ze heeft weder geweend, toen ze mij kuste, zeide het kind tot Hedwig Leontine werd eenigszins ongerust door den uitvorschenden blik, waar mede Hedwig haar aanzag. 't Is vreemd, maar ge herinnert mi aan iemand, die ik vroeger heb ge kend, zonder dat ik me kan herinne ren aan wie eigenlijk, zei Hedwig. Er zullen toch weinig vrouwen zijn, die op mij gelijken, sprak Leon tine. 't Zijn ook meer uw «tem en be» wegingen, die me bekend voorkomen, dan uw gelaat, ging Hedwig voort, en toch kan ik niet zeggen, aan wie ze mij herinneren, maar uw houding komt me als zeer bekend voor, Waar om nou ik echter niet weten te ver klaren, Leontine werd nu nog ongeruster» en toch dacht ze* dat Indien Hedwig zich allerwege uitbreidende pro ductie bestaat een streven om aan den afzet belemmeringen in den weg te leggen, waardoor het af zetgebied neigingen vertoont zich in te krimpen. De tariefmuren worden steeds hooger opgetrok ken, belemmerende bepalingen in verband met ziektevrijheid worden in het leven geroepen en daar naast hebben we voor producten als b.v. vroege aardappelen en tomaten nog concurrentie gekre gen van Zuidelijke landen als Italië, die onder krachtige leiding probeeren ons van de markt te dringen. Tegenover die pessimistische beschouwingen zal de teler heb ben te stellen een krachtige actie tot behoud van zijn afzetgebied. Goede producten niet alleen telen, maar ook in den handel brengen. Wat het eerste betreft verkeert Nederland in een gunstige positie. Wij hebben: 1. Goeden bodem. 2. Gunstig klimaat. 3. Goede arbeidskrachten. Alle drie factoren die een ze keren vooisprong geven. Wel is er op gebied van be mesting, ziektebestrijding, selectie van de gewassen, nog zeer veel te bereiken en wordt hieraan nog te weinig gedaan, doch zonder overdrijving kan gezegd worden, dat ons product van goede kwa liteit is. Dat is echter in dezen tijd niet voldoende. Er worden meer eischen gesteld, omdat de handel in tuinbouwproducten, speciaal wat de export betreft, in andere banen is geleid. De tijd, dat men groenten en fruit teelde voor zijn naaste omgeving is voorbij. Men teelt ze voor de wereldmarkt en men heeft dan met die eischen rekening te houden. Het Hol- landsche product staat reeds nu en in de toekomst in nog meer dere mate bloot aan een concur rentie, die zich zal laten leiden door de eischen van het afzetge bied en die zijn „Een standaardproduct, dat in massa wordt aangeboden, waar- haar kon herkennen, zij dit zeker reeds lang zou gedaan hebben. Niet temin besloot zij zooveel mogelijk Hedwigs tegenwoordigheid te ontwij ken, opdat deze minder gelegenheid zou hebben, haar nauwkeurig gade te slaan. XXVII. MISLUKTE POGING. 't Was een donkere regenachtige dag, de lucht was loodkleurig, de boomen lieten hun takken, de bloe men haar kelkjes hangen het droe vige weder had een drukkende wer king op aller gemoed en iedereen in Bertram Seewalds huis was minder opgeruimd en weinig spraakzaam. In de kamer van Leontine was het zoo donker, dat zij nauwelijks kon zien, wat zij uitvoerde. Juffrouw Vogel raadde haar aan met haar werk naar de kinderkamer te gaan, die lag naar het Westen, en daarom meende zij, zou het er lichter zijn. Leontine had den vorigen dag haar kind in 't geheel niet gezien en was dus verheugd over dit voorstel. Zij nam haar naaiwerk en ging naar de kinderkamer. Maar daar was het niet veel lichter. De kindermeid was slecht gehu meurd, omdat zij met Elfriede niet naar den tuin kon gaan, en Elfriede was erg verdrietig Leontine «ag dat haar kind geweend had, 'k Ben blij, dat ge hier komt zitten, juffrouw Werner, zeide de kindermeid. Ik weet niet meer» wat ik met Elfriede beginnen moet; ze is vandaag iastig. Ik wil naar den tuin 1 riep het kind huilend. 1 Laat mij maar eenige oogenblik- van de kwaliteit is gewaarborgd door een merk." Wanneer we de momenteele toestand nader bezien, dan stuiten we op een groote tegenstelling. Aan de eene zijde hooge eischen van het afzetgebied, in het leven geroepen door de sterke uitbreiding van de steden, waar door men alleen nog een product kan gebruiken, dat klaar is, om aan den consument te worden afgeleverd. En aan de andere zijde de steeds meer in het klein gedreven tuinbouw, die kleine hoeveelhe den produceert van dikwijls uit- eenloopende kwaliteit. Organisatie is het machtige middel, om aan die tegenstelling tegemoet te komen. Wat is het succes geweest van Amerika met zijn aardappelen Dat zij zich hebben vereenigd en hun product hebben gestan- dariseerd. Wil de Nederlandsche tuin bouw de concurrentie het hoofd kunnen bieden, dan zal ook dit een eerste eisch zijn. Eenheid moet er zijn in den tegenwoordigen tijd en door ge zamenlijk optreden moet getracht worden te bereiken, wat door ieder afzonderlijk niet meer ver kregen kan worden. Naast de tuinbouwvereenigin- gingen, die de technische belan gen van de teelt zeiven behar tigen zijn de veilingen ontstaan en de resultaten zijn niet twijfel achtig geweest. Hoe hebben zich nu de toe standen in ons land ontwikkeld Het meest gewenschte is voor den Nederlandschen tuinbouw ge bleken te zijn, dat men aan de eene zijde heeft den producent en aan de andere zijde den con sument, met als onmisbaren schakel den handel, welke scha kel echter uit zoo weinig mogelijk inenschen moet bestaan en dit bereiken we door het veilen. Wat is nu een veiling Dat is een producenten orga nisatie, die door onderlinge sa menwerking de producten, die in haar gebied groeien, te koop ken met het kind bezig, sprak Leon tine; misschien kan ik haar wel een beetje opbeuren. O, met het grootste genoegen, antwoordde de kindermeid, want ik heb al van alles beproefd om haar tevreden te stellen. Leontine gevoelde zich hoogst ge lukkig en vergat in dit oogenblik al haar leed en kommer. Terwijl zij met het kind speelde kwam Hedwig binnen. Zij zag lachend de kamer rond en verblijdde zich er over, dat de arme naaister er zoo opgeruimd uitzag. Sprekend tot Leon tine en de kindermeid, beschouwde zij de door de eerste gesseden patro nen en Leontine ging weder aan haar werk. Nauwelijks zat zij daar eenige minu ten, of freule Veronica Siegel kwam binnen. Zij had den heer Seewald tot de huishoudster hooren zeggen, dat hij eens naar de kinderkamer wilde gaan, om te zien hoe Elfriede het op dezen regenachtigen dag maakte J daarom was zij er heengesneld, opdat hij haar met het kind bezig zou vinden. De kindermeid toonde zich over haar komst niet verheugd en aan Hedwig was het eveneens aan te zien* dat haar dit bezoek minder aange naam was. Wat Leontine betreft, zij had ook liever gezien, dat de freule weggebleven was, maar zij liet er niets van blijken zij was hier ook een veel te onbeduidend persoon, om door een too voorname dame, als freule Siegel was, opgemerkt te wor» den, De freule meende echter, dat het ln haar belang was, de genegenheid van het kind te winnen «ij spoedde iieh aanbiedt of te wel veilt onder de voor den handel meest gunstige voorwaarden, dus op een voor snelle afvoer gunstig gelegen plaats en onder waarborging van de kwaliteit, goede sorteering en verpakking, enz. Daardoor heeft zich in ons land een exporteursstand ontwikkeld die het product bij wagonladingen tegelijk snel en betrouwbaar koo- pen en naar ds afzetgebieden verzenden, wat vroeger niet mo gelijk was, toen tuin voor tuin bezocht moest worden en met ieder afzonderlijk werd onder handeld, wat niet alleen geld maar ook tijd kostte en wat boven dien het product niet ten goede kwam. Vandaar dat niet alleen medewerking van de telers is ondervonden, maar ook de han del heeft haar steun verleend, toen ze zag tot welke resultaten het veilingswezen leidde. De kleinhandelaar heeft zich tot exporteur kunnen ontwikkelen en het feit dat de onsoliede of kortzichtige handelaar zich er tegen verklaarde is voor de telers een prikkel geweest met nog meer energie hun veilingen tot bloei te brengen. Spr. acht het overbodig te wijzen op de vlucht die de vei lingen hebben genomen. De tuinders moeten zich nau wer aaneensluiten in de komende jaren en er naar streven, dat de Nederlandsche exporteurs op de veilingen een productvinden.dat zij met weinig kosten tegen de hoogste prijzen op de Buiten- landsche markt zullen kunnen verhandelen. Er behooren geen producten meer het land te verlaten, die niet waard zijn den Nederlandschen naam te dragen. Geen slechte sorteeringen meer, geen onder wicht meer en opzettelijke knoeie rijen. Ook de Regeering heeft in dezen een taak en dat is dan ook de reden, dat er een steeds nauwere samenwerking komt tus- schen de veilingsorganisatie en voorlichtingsdienst, omdat men zich de teelt van het product dus naar Elfriede en sprak haar met allerlei zoete woordjes aan. Doch El friede wilde niets van haar weten en wendde zich ongeduldig van haar af. Wilt ge nu niet bij me komen, lieve kleine? vroeg Veronica. Neen, antwoordde het kind kort af, ik wil niet. Zij liep naar Hedwig, ging aan haar schoot staan en zeide: ik ben liever bij u, want ik houd meer van u. Hedwig nam de kleine in haar armen en kuste haar. Freule Veronica ergerde zich geweldig en kon haar woede niet bedwingen. De een of ander moet het kind zulke dingen voorpraten, riep zijze zijn voor haar jaren te onnatuurlijk. De kindermeid nam den hand schoen op. Als ge mij meent, freule, dan dan hebt ge het glad mis, zeide zty, ik leer het kind niets dat niet goed zou zijn. Ik geloof dat ge dwaalt, freule Siegel niemand die het kind zou lee* ren, onvriendelijk tegen iemand te zijn, zei Hedwig. De lieden noemen alles juist niet bij den rechten naam, hernam Vero nica; men kan soms zoo'n wonder lijke uitlegging aan de zaken geven. Ik begrijp u niet, antwoordde Hedwig kalm en bedaard. Leontine had haar echter wel be grepen, en haar oog fonkelde van verontwaardiging; gaarne had zij de freule een scherp antwoord willen gevenmaar hoe vermetel zou men het wel achten als zij zich in het gesprek der dame mengde. (Wordt vervolgd)» AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1