Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren. De uiterste wil. No. 18. VRIJDAG 30 MEI 1030. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Radio-politiek. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN ran 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een radio in alle kamers be halve in: de Tweede Kamer, want nergens minder dan juist daar, is de sfeer zuiver, om de zendtijd-verdeeling en de critiek daarop aan een rustig en objec tief oerdeel te onderwerpen. De vele malen tienduizenden, die de laatste weken zoo met kracht voor de A. V. R. O. zijn opgekomen, hebben dat gedaan, omdat zij het nationaal karakter van de A. V. R. O. op prijs stel len en bovenal omdat zij in hun huiskamer ontspanning en pret tige afleiding zoeken. Niemand zal het politiek partij-gedoe een aangename ontspanning, noch een prettige afleiding noemen. Niemand het is geen waag stuk deze stelling te poneeren zal om de politiek een radio thuis nemen. De partijpolitiek eischt nu een maal van elk partij-lid dat hij onvoorwaardelijk blij is met alles wat vanwege de partij hem wordt opgedrongen. En er behoort zelfs al een heele dosis moed toe, om als partij-man rondweg en open lijk te verklaren, liever neutrale muziek te hooren, dan kunst met een politiek sausje en nasmaakje. De Tweede Kamer nu is al allerminst de plaats waar men zulke moedige persoonlijkheden aantreft. Daar is ieder lid in een politiek vakje gezet en daar heeft ieder lid zijn politieke fractie te dienen en daar is er geen plaats voor een heel eigen meening. Onder die omstandigheden lag het nog al voor de hand, dat de heer Boon, die als Vrijheidsbon- der op durfde komen voor het recht der vele tienduizenden en de neutrale A. V. R. O.-uitzen dingen een grooter percentage zenduren wil zien toebedeeld geen vrienden met zich, doch politieke tegenstanders tegenover zich zou vinden. Ook al weten die tegenstanders onder de Christelijken en Katholieken voor al niet de kiezers in gesloten gelederen achter zich te hebben, XXVI. LEONTINE EN HEDWIG. Het zien van Hedwig had Leontine ten hoogste ontsteld. Aan een ont moeting met haar had zij in het ge heel niet gedacht, 't Scheen haar toe, alsof zij alweer Hedwigs geluk in den weg sou staan, en haar vermom ming haar niet zou baten. Zij herin nerde zich de schoone, vroolijke dochter van den rijken bankier te zijn, die zoo hartstochtelijk beminde en in het aanzien des doods huwde, toen van haar ziekte herstelde en langza merhand tot de ontdekking kwam, dat haar echtgenoot zijn liefde voor een ander bestemd had. Haar hart klopte angstig. In welk een wonderlijke gesteldheid bevond zij zich 1 Haar dierbaren beweenden haar als dood en zij leefde te midden Van hen. Hedwig Krohn had haar altijd innig bemind zij was een trouwe vriendin voor haar geweest totdat haar onge lukkige hartstocht voor Bertram ver storend tusschenbeiden kwam. Hed wig was echter toch nog voortdu rend haar toevlucht gebleven, wan neer zjj zich verdrietig gevoelde en het denkbeeld kwam bij haar op, naar Hedwig te snellen haar alles te Openbaren, Maar weldra bedacht zij zich j behalve om Bertrams wil, had fcij eek ter wille van Hedwig aan zij kunnen niet anders dan, nu de radio eenmaal in een po litieke sfeer is gezet voor hun partij-belang opkomen, ook al gaat dat partij-belang dan in tegen de persoonlijke wenschen van de duizenden en nog eens duizenden partij-leden. Maar daar is wanneer men de zaak dan zoo neemt een ander motief voor den heer Boon geweest, om tegen de thans vast gestelde zenduren te waarschu wen. En het was goed om zijn politieke tegenstanders met hun eigen wapens te bestrijden. Wat zegt de R. K. Staatspartij er wel van, wanneer straks de verkiezingen op komst zijn en heel het Zuiden gedwongen zal worden, naar de V. A. R. A. te luisteren, zonder gelegenheid te hebben een andere Nederlandsche uitzending te kunnen volgen? En het is niet alleen de R. K. partij, het zijn ook de andere Rechtsche partijen, die 25 procent van de zenduren hun luisteraars zullen hebben over te geven aan hun politieke tegenstanders. Dat de V. A. R. A. daar graag en gretig gebruik van maken zal, is haar goed recht. Ze heeft volkomen gelijk. Wie zoo de kansen van een Rechtsche regee ring geboden krijgt, zou wel „stapel" moeten zijn, om die kansen niet waar te nemen. De vruchten hangen voor het plukken. En de heer Boon, die opkomt voor de A. V. R. O., die van politiek niets wil weten en een nationaal programma onberispe lijk verzorgt, had met die waar schuwing een mooie troef in handen. Het is te wenschen, dat men in een zoo verpolitiekt gezelschap als dat van Kamerleden, tot het inzicht komt, hoe een gevaarlijk spel men speelt, denkende zich zelf te dienen. Een derde punt van overwe ging is de voorgenomen zendtijd- verdeeling in Indië. De conse quence's van de Hollandsche zendtijdverdeeling zal onze Re geering nooit durven aanvaarden. haar dood doen gelooven, en zij zou liever werkelijk gestorven zijn, dan beider geluk nogmaals in den weg te staan. 'Ofschoon het wederzien van Hed wig Leontine hevig had doen ont stellen, gaf het haar toch ook eenigen troost, en wel omdat zij niet was herkend geworden. Haar echtgenoot had haar gezien, zonder in 't minst te vermoeden, wie zij was, en met Hedwig was dit insgelijks het geval. En indien deze twee haar niet her kenden, behoefde zij niet te vreezen, dat iemand anders haar herkennen zou. Zij kon dus, als alles goed ging, in de nabijheid van haar geliefd kind leven, het van tijd tot tijd zien, zich in haar schoonheid verblijden en mis schien ook de genegenheid van het kind winnen. Maar dat alles was geen spelletje van een comedie, maar voor Leontine een levenstaak en daarom zuchtte zij diep b^ de gedachte, hoe ongelukkig haar leven was, zelfs indien het haar gelukte haar rol vol te houden. Zy keerde naar hare kamer terug doch het duurde lang eer zy weder bedaard haar arbeid kon voortzetten. Zij deed haar best, zich voor te stellen, dat Leontine voor altijd dood was, en Loulza Werner, de arme naaister, op deze wereld, zich met niets anders had te bemoeien, dan haar taak als zoodanig te vervullen. Het vreeseiyk tooneei op het bran dende schip kwam haar weder voor den geestzij zag de donkerroode vlammen, de door den vuurgloed ver lichte zee. den donkeren hemel, de ontzettende verwarring op het dek en Hedwig's gestalte in den witten sluier en den roeden sjaal. Zij bad den Als ponds-pondswijze de Maho- medanen een zendvergunning krij gen, dan komen zij in de meer derheid. En onze Hollanders in Indië die zoo gelukkig zijn in een heel wat minder politiek-vertroe- belde sfeer te leven, zullen op gescheept worden met politieke en godsdienstige radio-ontspan ningen. De actie van de A. V. R. O. is een actie van het Nederland sche volk. Zij die dit ter wille van politieke beoogmerken ver onachtzamen, dragen een zeer groote verantwoording. Onze twaalfde provincie. Verschenen is het verslag der commissie, inzake het bestudeeren van de uitgifte der Zuiderzee- gronden. De commissie, (voorzitter mr. G. Vissering), komt tot de vol gende conclusie Het is gewenscht de Zuider- zeegronden na het droogvallen, tot zelfstandige gemeenten te vor men, terwijl de Wieringermeer een afzonderlijke gemeente zou worden. Verschillende gemeenten zullen gevormd moeten worden in de overige polders, waarbij het voor deden opleveren zou dat de ge meentegrenzen samenvallen met die van de polders. De polders worden tot een af zonderlijke provincie vereenigd, behalve de Wieringermeerpolder, welke bij Noord-Holland worde gevoegd. Over elk der Zuider zeepolders worde een waterschap opgericht. De meerderheid is van meening, dat niet alleen de afsluitdijk, maar ook de secundaire waterkeeringen tegen de zee, d.w.z. de IJssel- meerdijken met de daarin gelegen sluizen en bemalingsinrichtingen, in beheer en onderhoud bij het Rijk blijven. Op hygiënische drinkwaterwinning De voorbereiding teitsvoorziening is en gronden noodzakelijk, der electrici- de aanleg van hemel, dat zij alles mocht kunnen vergeten, om alleen aan haar tegen- woordigen toestand te denken. Het openen van een deur stoorde haar in haar gedachtenzij hoorde zachte schreden naderen. Een lichte siddering overviel haar, zq waagde het niet op te zien. Met een vriende lijk gelaat stond Hedwig voor haar. Juffrouw Werner, sprak Hedwig, ik hoorde zooeven van de huishoud ster, dat ge een goede naaister zyt. ik tracht althans dien naam te verdienen, antwoordde Leontine. En dat ge ook in ander hand werk zeer bedreven zijt, ging Hedwig voort, ik heb een lap neteldoek en eenige kanten van mijne moederlijke vriendin, mevrouw Harders, medege bracht zij wilde, dat daarvan een kleedje voor haar kleindochter werd gemaakt. Denkt ge dit goed te kun nen doen Leontine's gelaat verhelderde by het hooren spreken over haar moeder en haar kind. Ik zal mqn best doen, gaf zy ten antwoord met een glimlachje van genoegen. Hedwig gaf de beschrqving van een smaakvol kinderkleedje, dat zij gezien had, en Leontine had haar wel willen zoenen, als zij merkte, hoe innig Hedwig haar kind lief had. ik denk, dat de kleine er in een licht kleedje allerliefst zal uitzien, nu zij zoo lang in 't zwart is geweest, hernam Hedwig, 't Is wel ongelukkig voor het lieve meisje, dat zij zoo vroeg haar moeder moest verliezen. Leontines hart werd pqniqk aange daan, zij kon haar tranen byna niet weerhoudem Hedwig merkte dit ech ter niet op, want zij ging weder de hoogspanningsleidingen behoort te zijn geschied, wanneer de pol ders bouwrijp zijn. Bij het ontwerpen der bevol kingskernen worde aandacht ge schonken aan den aanleg van plantsoenen en sportterreinen. Over den aanleg van bosch loo- pen de meeningen der commis sieleden uiteen. Voor den aanleg van spoor wegen en binnenhavens zal, in dien wordt besloten tot verkoop der gronden of tot uitgifte in al tijddurende erfpacht, grond ge reserveerd moeten worden. Industrieën, welke aanleiding geven tot ernstige waterveront reiniging, zullen aan den rand der polders moeten worden ge sticht. De groote meerderheid der commissie bleek van den beginne af van oordeel, dat het wenschelijk is, in de periode, onmiddellijk volgende op de drooglegging, geen grond te verkoopen, noch in erf of tijdpacht uit te geven, aangezien het streekbelang der ontwatering, ontzilting en culti veering slechts bij exploitatie door de overheid verzekerd kan worden. De groote meerderheid der commissie is tot de uitspraak ge komen, dat zoowel uit sociaal als uit economisch oogpunt, ver koop der gronden moet ontraden worden. Overheidsexploitatie op den duur wordt door haar even min aanbevolen, daar de volks welvaart daarbij in het gedrang zou komen. Ten aanzien van de uitgifte in tijdpacht, beveelt de commissie een stelsel met bepaalde wijzi gingen als de meest geschikte wijze van uitgifte aan als over gang tot en voor zoover noodig als aanvulling van de erfpacht. De commissie komt dan tot de conclusie dat uitgifte in erfpacht in de toekomst gewenscht is. Dr. de Vissers gouden doctoraat. Dinsdagmiddag heeft te 's-Gr. de huldiging plaats gehad van dr. J. Th. de Visser, ter gelegenheid kamer uil, om het goed te halen. Toen zij een poosje later terugkwam, was Leontine weer eenigszins kalm geworden. Hedwig liet haar nu de fraaie kant zien, en Leontine herkende die dade lijk als dezelfde, welke haar moeder zoo lang voor haar bewaard had. Die goede mevrouw Harders, zeide Hedwig zuchtend. Zij had die kant aan haar dochter wilen geven. Wie had ooit kunnen denken dat deze op zoo ongelukkige wqze het leven zou verliezen Mevrouw Harders zal daarover wel zeer bedroefd geweest zijn, zeide Leontine. Ach, antwoordde Hedwig, ik geloof niet dat na dien tijd een lachje op haar gdaat gekomen iszij en haar echtgenoot zitten vaak uren achtereen over hun dierbaar kind te spreken, zonder troost te kunnen vin den. Hoe zou dit ook mogelijk zijn, daar hun dochter hun eenig kind was en zoo teeder door hen werd be mind Ik was ook op het schip waar het ongeluk gebeurde en zal het nim mer vergeten. O, hoe oneindig veel liever zou ik zelve by de ramp *yn omgekomen, dan dat ik thans haar dood moet betreuren. Leontine waagde het haar vroegere onafscheidelijke vriendin in het ge laat te zienzij vond het zeer veran derd de frissche blos harer wangen was verbleekt, een weemoedige uit drukking lag in haar oogen. Leontine kon zich met moeite weerhouden, haar om den hals te vallen en zich bekend te maken, Ik zal de kleine Elfriede eens halen, zeide Hedwig, dan kunt ge haar 4e maat nemen, en sullen we van zijn gouden jubileum als doc tor in de theologie. Tegen 4 uur hadden zich vele vrienden van den jubilaris verza meld. Onder hen waren o.a. mi nister jhr. De Geer, generaal jhr. W. Roëll, prof. Pulle, rector-mag- nificus, en prof. De Savornin Lohman, secretaris van den Senaat der ütrechtsche Universiteit, prof. H. Visscher, baron De Vos van Steenwijk, jhr. Beelaerts van Blok land, vele predikanten, vertegen woordigers van corporaties. Na de verschillende in rede voeringen uitgedrukte hulde en gelukwenschen nam dr. de Visser zelf het woord en dankte allen hartelijk voor het vele goede hem bereid en besloot zijn rede met de woorden, welke hij ook ge sproken had bij de huldiging op zijn 70sten verjaardag „Wat zijn God en de menschen goed voor mij geweest". Vervolgens werden ververschin- gen rondgediend. 's Avonds werd een huldigings diner gegeven, waaraan verschei dene autoriteiten aanzaten. Prins Hendrik zond den jubila ris het volgende telegram „Voor het vele en veelzijdige door U verricht, alle hulde en op dezen dag mijn vriendelijken geluk- wensch". Nieuwe postwisselformalieren. Binnenkort zullen nieuwe for mulieren voor binnenlandsche postwissels worden uitgegeven door den druk te voorzien van een ondergrond, die bij wijziging van de invulling van den wissel, b.v. in naam of bedrag, bescha digd wordt en de wijziging dus zichtbaar maakt. Tevens is op het middenge deelte der formulieren ruimte gelaten voor het invullen van naam en adres van den afzender. De nieuwe modellen zijn ge drukt op papier van grijze kleur met bruinen bovendruk. Telefonie in volle zee. Dinsdag zijn een reeks geslaag de telefonische gesprekken ge voerd tusschen opvarenden van het verder naaiwerk bespreken. Een paar minuten later kwam zij met Elfriede aan de hand terug. Zij tilde het kind op de tafel, zoodat Leontine haar gemakkelijk de maat kon nemen. Het was een treffend schouwspel, toen het schoone jonge meisje met het ernstige maar goedhartige gelaat zich tot de kleine Elfriede nederboog. Leontine zag het met een opwekking van jaloezie aan, wijl de eigen moe der het niet wagen durfde, zoo ver trouwelijk met het kind te spreken en te liefkoozen. Onze kleine prinses krqgt een nieuw kleedje, als ze mq drie kussen geeft, zeide Hedwig tot het lieve kind. Leontine moest het aanzien, hoe Elfriede haar ronde, rooskleurige armpjes om Hedwig's hals sloeg en de lippen op Hedwig's wangen drukte. De moeder, hevig gekweld door haar bitter lot, stond er bq, zon der een woord van liefde tot het kind te durven zeggen. Elfriede bemerkte haar, en met een uitdrukking van belangstelling zei ze tot Leontine Se daar I Waarom ween- det gij toen ge me onlangs een kus gaaft Leontine wist niet wat zij zou ant woorden, maar daar Hedwig haar zoo vragend aanzag, begreep zy dat zij toch iets moest zeggen. ik moest weenen, het was mij onmogeiyk myn tranen te weerhou den, zeide zij zich tot Hedwig wen dend. Zyt ge weduws vroeg Hedwig deelnemend, (Wordt vervolgd), AXELSCHEll COURANT. 34)

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1