Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen De uiterste wil. No. 17. DINSBAG 27 MEI 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiin worden franc# ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De behandeling van de wijzi ging van de Gemeentewet in de Tweede Kamer is geëindigd. Deze week zal zij doer de Kamer worden aangenomen en dan zal zij in een nieuw genummerde reeks van artikelen verschijnen ten einde de raadpleging gemak kelijker te maken. Bij amende ment werden nog eenige wijzi gingen aangebracht. Een van die wijzigingen was dat aan den Raad de bevoegd heid zal worden gegeven om B. en W. nadere regeling te doen treffen aangaande bepaalde pun ten van gemeentelijke verorde ningen. Dat, nu de vrouw benoembaar zal worden tot burgemeester en secretaris, zij ook zal mogen op treden als ambtenaar van den burgerlijken stand, ligt geheel in de lijn. De gemeentewet bepaalt uit drukkelijk, dat de plaatselijke verordeningen niet mogen treden in hetgeen van algemeen Rijks- of provinciaal belang is. Dit spreekt feitelijk vanzelf en men vroeg of dit voorschrift wel noo- dig is. Minister Ruys had tegen het amendement om het te schrap pen geen bezwaar, maar de Kamer dacht daarover anders. Betoogd werd, dat het geen kwaad kan, dat de wet den gemeenteraad zijn plaats duidelijk aanwijst en het amendement werd verworpen. Even weinig succes had de heer Van den Bergh met zijn amendement om ook de besluiten van den burgemeester in aan merking te doen brengen voor vernietiging door de Kroon. Mi nister Ruys achtte dit niet noodig, omdat de Regeering wel andere middelen heeft om den burge meester haar meening te doen kennen, maar wij betwijfelen of die middelen ten aanzien van dit punt even doeltreffend zijn. De meerderheid van de Kamer ver- eenigde zich echter met de mee ning van den Minister. 33) Leontine ijlde naar haar toe, kuste haar op het vcorhoofd en op de kleine handenin de hevigste op welling streelde en liefkoosde zij haar kind met onstuimigheid en mompelde O moederzegen, waarom mag ik u niet smaken? Ach, mocht ge maar „mama" tot mij zeggen, geliefde van mijn hart I Het kind zag haar nog altijd met de grootste verwondering aan, en Leontine ontstelde over haar harts tochtelijke uitingen. Zij begreep, hoe onvoorzichtig zij gehandeld had en spande alle krachten in om tot beda ring te komen. Terwijl zij het kind vriendelijk toelachte, knielde zij bij haar neder en greep haar handjes. Hoe heet gij, lieve kleine, sprak zij, Elfriede teeder over de lokken strij kend. Ik heet Elfriede, maar papa noemt me dikwijls kleine parel, ant woordde het kind nog eenigszins schuw. De stem van het kind klonk de nog eltijd hevig ontroerde moeder als hemelsche muziek in de ooren. Ge zijt ook een kleine parel, zeide zij. En ge sijt zoo gelukkig, ge hebt zoo'n goeden papa. Maar geen mama, viel de kleine haar in de rede, Mama iB in den hemel. in den hemel» mijn kind» sta melde Leontine» Op een ander punt leed de Regeering weder eene kleine nederlaag. Volgens de wet is het toezicht op de brandblusch- middelen opgedragen aan B. er. W. Het wetsontwerp wilde dit naar den burgemeester overbren gen, maar de Kamer nam een amendement aan, waarbij de tegenwoordige toestand zal wor den gehandhaafd. De heer Ter Laan had bezwaar tegen het Regeeringsvoorstel, dat verordeningen, regelende de po sitie van gemeentepolitie en veld wachters de goedkeuring van de Kroon zullen behoeven. Hij had inzonderheid bezwaar, dat de Regeering op de bezoldiging in vloed zal kunnen uitoefenen. Daartegenover stelde mr. De Wilde de wenschelijkheid, dat zooveel mogelijk eenheid zou worden betracht in verband met de nationale taak van de politie en de Kamer verwierp het voo'r- stel-Ter Laan. Even weinig suc ces had laatstgenoemde met zijn voorstel om de benoeming en het ontslag van het politieperso neel van B. en W. naar den bur gemeester over te brengen. Men vreesde niet ten onrechte, dat het gezag van den burgemeester te dien aanzien ernstig zou worden ondermijnd. Eene poging om den burgemeester verantwoorde lijk te stellen tegenover den Raad van de uitvoering van zijn taak als hoofd van de politie mocht evenmin slagen. Op voorstel van den heer Knottenbelt werd nog aangeno men, dat de zittende leden, die door de nieuwe wet zullen wor den uitgesloten omdat zij echt- genooten zijn van uitgeslotenen, nog gedurende deze zittingsperi ode lid van den Raad mogen blijven. De tijdelijke uitkeering gedu rende zeven weken van de On gevallen- en Land-en Tuinbouw- ongevallenwetten zal in navolging van het ziekengeld van de Ziek tewet van 70 op 80 pCt. worden gebracht. Verschillende afgevaar digden vreesden vooral bezwaren voor den land- en tuinbouw, maar Ji, men komt in den hemel als men dood is, ging het voort. En mama is gestorven. Wilt ge hier dikwijls met me komen praten, kleine lieveling vroeg Leontine. Ik heb ook zoo'n lief kind gehad als gij zijt. Is dat ook in den hemel vroeg Elfriede. Leontine durfde tegenover haar kind geen onwaar woord uitenzij zou het als de grootste zonde hebben beschouwd. Zij was verlegen, wat zij zou antwoorden toen buiten de deur de stem van een dienstmeisje werd gehoord, die het kind riep. Ge wordt geroepen, lieve kleine, zei Leontine. Dat is Karolinal Nu moet ik gaan, sprak Elfriede. Krijg ik niet eerst een kus, kleine engel, vroeg Leontine. Het kind hief haar kopje op en bood haar de kersroode lippen. Met diepe ontroering drukte de op dat oogenblik gelukkige moeder er een teederen kus op. Toen huppelde El friede de kamer uit, terwijl Leontine haar met tranen in de oogen na staarde. Slechts met de grootste in spanning gelukte het haar, het snik* ken te bedwingen, dat haar geheele lichaam stuipachtig deed rillen. Toen zij eindelijk haar tranen had gedroogd, begon zij weder aan haar werk, maar het ging zeer langzaam, haar handen beefden nog te veel, Gelukkig was zij er al bijna mee gereed geweest toen haar kind was binnengekomen; zij zou niet in staat zijn het nog goed ten uitvoer te brengen. Toen Bertram met de beide dames was thuisgekomen en zijn dochtertje hem vertelde dat een juffrouw haar het bleek wel, dat daar de lasten zeer gering zullen zijn. Zij zullen naar schatting 40 cent per arbei der en per jaar kosten. Deze tijdelijke regeling geldt gedurende ten hoogste zes weken. Daarna wordt de uitkeering weder 70 pCt. Daarna kwam de Arbeidsbe- middelingwet aan de orde. Fei telijk is de toestand hier te lande reeds zonder Regeeringsbemoei- ing vrij goed geregeld, maar de Minister vond het gewenscht eenige hoofdbeginselen vast te leggen, welke de organen van de arbeidsbemiddeling in acht moe ten nemen. Tot die beginselen behoort, dat de arbeidsbeurs bij staking of uitsluiting haar werk moet stop zetten en dat zij, als werk te krijgen is tegen lager loon, dan het gebruikelijke, de werkzoekenden op de laatsten moet wijzen. Dat dit de heeren Colijn en Van der Bilt en de hunnen te ver gaat, spreekt van zelf. Zij beschouwen dit als in menging van de Arbeidsbeurzen in de arbeidspolitiek en meenen, dat de beurzen zich tot het over brengen van de aanbiedingen moeten beperken. Ook was niet naar hun zin, dat de bemiddeling als beroep door particulieren langzamerhand zal moeten verdwijnen. Alleen zij, die het beroep op 1 Maart 1929 uitoefenden, mogen dit blijven doen. Minister Verschuur hield een uitvoerige rede tot verdediging van de beginselen van het wets ontwerp en betoogde daarbij, dat de overheid zich niet meer mag beperken tot het beslist nood zakelijke maar dat zij ook mag optreden tot bescherming van het publiek. Z.E. noemde hiervan verschillende voorbeelden. Par ticuliere instellingen, die geen winst beoogen, worden onge stoord gelaten. De goedkeuring van de tarieven dient slechts om dit te controleeren. De behandeling van de arti kelen liep zeer vlot. Het van liberale zijde ingediende amende ment, dat de verplichting van de arbeidsbeurzen wilde terugbren- gekust en daarbij geweend had, was hij daar natuurlijk over verwonderd. Mevrouw Siegel had de mededee- ling van het kind ook gehoord en veinsde groote bezorgdheid. Ik ben waarlijk bang, mijnheer Seewald, zeide zij, het kind aan de zorg van anderen over te laten. Dienst boden zijn niet te vertrouwen. Ik houd het ervoor, dat het niet eerder zal beteren, dan wanneer een vrouw als gade uw huishouden weer bestuurt. Juffrouw Vogel is een «eer ge schikte vrouw, merkte de heer See wald op en draagt de meeste zorg voor mijn kind. Maar allen houden veel van Elfriede, en daardoor kan het licht gebeuren dat deze of gene haar liefkoost, hoewel ik het beter acht, dat zij niet onder de dienst boden verkeert. Juffrouw Vogel moge zeer geschikt zijn, hernam de weduwe hoofdschud dend, maar zij kan hier toch onmo gelijk de plaats van de vrouw des huizes vervullen, Dat kan alleen een werkelijk beschaafde dame. Bertram zuchtte. Misschien hebt ge gelijk, zeide hij. Mevrouw Siegel zou om alles ter wereld hebben willen weten, of die zucht haar dochter dan wel Hedwig Krohn gold, voor wie zij hij Bertram wel eenige genegenheid meende op gemerkt te hebben, Zij besloot aan dien twijfel een einde te maken en daartoe kwam haar niets raadzamer voor dan de tegenwoordigheid van Hedwig opdat «ij door een oplettende waarneming van beiden hun gevoe» lens jegens elkander zou kunnen ont dekken. Om dit doel te bereiken, over* won zij haar afkeer van de tegen» woordigheid eener andere jonge dame gen tot het enkel verleenen van bemiddeling, werd verworpen en eveneens een voorstel dat ab een betrekking wordt aangeboden op minder gunstige voorwaarden dan de normale, de beurs daarvan zelfs geen mededeeling zou mo gen doen. De A.V.RO. In het Concertgebouw te Am sterdam is Zaterdag door de A.V.R.O. een buitengewone al- gemeene vergadering gehouden om 3 uur. Sprekers waren de heeren dr. Molhuysen, ds. Ekering, dr. Ritter en W. Vogt, met als eenig onderwerpProtest tegen de zendtijdverdeeling. Ter afwisse ling concerteerde het A.V.R.O.- orkest onder leiding van Nico Treep. Aangezien een enorme toeloop van leden, ook van buiten Am sterdam was verwacht, was tege lijkertijd een vergadering belegd in het gebouw Carré, Amsterdam. Daar traden als sprekers op de heeren J. Corver, K. H. Noest, D. Manasse en W. Vogt. Ter afwisseling concerteerde een orkest onder leiding van Louis Schmidt. Het Grleichwellen Systeem. Op vragen van den heer F. Vos, inzake het verzoek van de A.V.R.O., strekkende tot het ver krijgen van een vergunning tot het inrichten van een zoogen. „Gleichwellen Systeem", ant woordde de minister van Water staat c.m. als volgt Inderdaad kwam van de A.V. R.O. op 18 Mei 1929 een verzoek in tot het oprichten en exploi- teeren van een eigen zender, al of niet met hulpstations, gebouwd volgens het „Gleichwellen Sy steem" met gebruikmaking van een exclusieve golf, dan wel van een z.g. onde commune. Omtrent dit systeem werden inlichtingen ingewonnen bij de Duitsche administratie, omdat in dat land met een dergelijk sy steem, zij het ook op beperkte schaal, ervaringen waren opge daan. ten huize ran Seewald zij zou hem verzoeken, Hedwig uit te noodigen, eenigen tijd op Windischcrona te komen doorbrengen. Veronica, zeide zij des avonds tot haar dochter, ik houd het voor zeker, dat indien ge in Hedwig Krohn geen mededingster hebt, ge spoedig me vrouw Seewald zult zijn. De heer Seewald begint de noodzakelijkheid in te zien om weer een vrouw aan het hoofd van zijn huis te hebben. Ik zal trachten hem over te halen, Hedwig Krohn tot een bezoek uit te noodigen en als zij hier is, zullen we 't best ontdekken, of er al dan niet eenige genegenheid tusschen hen bei den bestaat. Zij bracht deze aangelegenheid reeds den volgenden dag bij den heer See wald ter sprake en verklaarde dat het haar aangenaam zou zijn, ook den heer en mevrouw Harders te zien, Bertram greep deze aangelegenheid te baat, hij schreef dadelijk aan zijn schoonouders en verzocht hen, niet Hedwig over te komen, terwijl me vrouw en de freule Siegel nog zijn gasten waren, Het antwoord op zijn brief was door mevrouw Harders geschreven. Zij meldde, dat zij en haar echtge noot een weinig ongesteld waren, zoodat zij het voor het oogenblik niet raadzaam achtten op reis te gaan zij zou echter met genoegen zien, dat Hedwig een paar weken bij de kleine Elfriede kwam doorbrengen. Wel ge loofde «ij moeite te zullen hebben haar daartoe te bewegen» doch zij hoopte, dat het haar ten laatste toch gelukken zou, Hedwig gaf ten laatste toe, eens deels omdat ij| vurig verlangde bet Het verzoek van de A.V.R.O. werd op 1 October 1929 herhaald doch in gewijzigden vorm en wel in dien zin gewijzigd, dat (hans werd gevraagd toepassing van het „Gleichwellen Systeem", met ge bruikmaking van twee z.g. ondes communes. Dit nieuwe verzoek, dat niet inhield een aanvraag om, zoo het „Gleichwellen Systeem" onbruikbaar geacht werd, ieder ander bruikbaar systeem te mogen exploiteeren, werd op 17 October d.a.v. aan den Radioraad over gebracht. Tevens werd van wege het Hoofdbestuur der P. T. T. met de A.V.R.O. schriftelijk en mon deling van gedachten gewisseld omtrent de theoretische en prac- tische mogelijkheid van het sy steem. Van den Radioraad ontving de Minister een voorloopig advies ter zake, gedateerd 25 November 1929. Dit advies behandelde echter niet het al dan niet toe staan van het verzoek, doch ves tigde er o.m. de aandacht op, dat ook, indien de A.V.R.O. toe stemming zon verkrijgen voor het inrichten van een „Gleichwellen Systeem", de daardoor ter be schikking komende zendtijd, over eenkomstig het bepaalde in de wet, over de omroeporganisaties naar billijkheid zou moeten wor den verdeeld. Intusschen was d.d. 19 October van de N.V. Philips Radio een voorstel ingekomen, dat beoogde een oplossing aan de hand te doen voor het vraagstuk van de zend-apparatuur voot den Neder- landschen omroep in zijn geheel. De onderhandelingen, door den Radioraad omtrent dit plan met de omroeporganisaties gevoerd, hebben aangetoond, dat voor het oogenblik de uitvoering daarvan niet mogelijk is. In de naaste toekomst zal daarvan dus niets kunnen komen, zoodat het vraag stuk van de zend-apparatuur op nieuw in beschouwing moet wor den genomen. Dit brengt mede hernieuwde overweging van het verzoek van de A.V.R.O., evenals van een in lieve kind weder te zien, ten andere omdat mevrouw Harders er voort durend op aandrong. Zij schreef toen zelve aan Bertram en berichtte hem, dat zij nog binnen een week de gast van freule Elfriede hoopte te zijn. En zoo gebeurde het op zekeren dag, toen Leontine zich naar de kin derkamer begaf, om eenig werk te halen, dat zij in den gang plotseling tegenover Hedwig stond. Een half onderdrukte kreet ontsnapte haar, en Hedwig bleef verwonderd staan. Heb ik u doen schrikken vroeg Hedwig. Dat zou me spijten. Leontine was niet in staat te ant woorden over al haar leden bevend, spoedde zij zich voort. Een poosje Her ontmoette Hedwig de huishoudster. Juffrouw Vogel, vroeg zij, wie is het jonge meisje, dat ik zooeveH in de gang aantrof? Ge bedoelt waarschijnlijk de naaister, antwoordde ze, dat is juf frouw Werner, uit Bruchtal. Die schijnt vreeselijk zenuwach tig te zijn, hernam Hedwig. Toen ze mij zag, slaakte ze een kreet van schrik. Het kan wel, dat ze zenuwach tig is, zei juffrouw Vogel. Overigens is zij een beschaafde vrouw, die vroe» ger In beter omstandigheden schijnt te hebben verkeerd. Ze bevalt mij heel goed, en ik houd het er voor, dat ze ook u wel bevallen «al. Haar gedrag is uitmuntend, en haar werk insgelijks, Het verheugt mij dit te hooren, zei Hedwig, want ik moet u toch zeggen, dat haar houding me zeer bevreemdde, (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1