LESSIVITE LESSIVITE LESSIVITE LESSIVITE Huiduitslag* Landbouw. Examen gedaan en niet geslaagd Keuring te Zuiddorp e. h~T I Als 8ewoonlijk was deze keu- r/SS! V 1 1 rj I r'DS uitmuntend voorbereid. Aan Tk.J B. w m Jt MJJ voer en belangstelling lieten Diets te wenschen over. De flinke wijze waarop hier de veeverbetering in goede banen geleid wordt door het bestuur van de Stieren- en Het ideale waschmiddel. Jaarltyksch bezoek der Kon. Familie aan de hoordstad Met den Apeldoornschen trein, waarin het Kon. Salonrijtuig was gehaakt, zijn H M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg Dinsdag te 4.19 uur te Amsterdam voor het jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad gearri veerd. Op het perron waren ter verwelkoming aanwezig Prins Hendrik, die uit Den Haag was gekomen, vergezeld van zijn ad judant jhr. Laman Trip, de bur gemeester de heer W. de Vlugt, jhr. mr. dr. A. Röell, Commissa ris van de Koningin in Noord- Holland, generaal-majoor Quan- jer, militair-gouverneur van Am sterdam en nog eenige autori teiten. Na een kort oponthoud verliet de Kon. Familie het station, waar zij de op het Stationsplein gereed staande rijtuigen bestegen, om vervolgens langs het Damrak naar het Kon. Paleis te rijden. Er was een talrijk publiek op de been. De stoet werd geëscor teerd door een escorte huzaren. Op de Dam had zich een eere- wacht der Marine opgesteld, ver der was de wacht betrokken door bereden militaire politie. Luide werd de Kon. Familie door een talrijke menigte toege juicht vooral toen zij op het bal- con verscheen. maakt weeken overbodig. te Zuiddorpe, 79 2 p. Eerste prys. Moeder 2 jaar 3717 KG melk 3 51 pet. vet 318 dagen. Hoogste melkopbrengst naar 3 volledig afgesloten melklijsten, Clara, van A. de Clercq, 1.50. Hoogste melkopbrengst naar 2 volledig afgesloten melkljjsten, Lena, van A. C. van Waes, ƒ1.50. Hoogst gemiddeld vetgehalte van alle gecontroleerde koeien, Diep, van A. Buysse, 2.—. Vooral door het jonge materiaal toont Zuiddorpe, dat in de toe komst de veestapel hier niet ach teruit zal gaan. Hulde eau de fliuke voorman Den. Jnbilea. Woensdag was het vijftig jaar geleden, dat de liberale staatsman mr. D. Fock, oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, aan de Leidsche Universiteit in de rechten is gepromoveerd op stellingen en tot doctor in de staatswetenschappen opeen proef schrift getiteld: Iets overait 23 van de wet van 1855 Staatsblad 102. Mr. Fock was de eerste doctor hier te lande in de staats wetenschappen. Op 27 dezer zal het 50 jaar zijn geleden dat dr. J. Th. de Visser werd bevorderd tot doctor in de theologie, meldt de „N. Rott. Crt." Mede in verband met de uitgebreide huldiging van dr. De Visser op zijn 70sten verjaar dag is de herdenking van dezen dag beperkt tot een nauweren kring van zijn vrienden. Veekeuringen. De vorige week werden in deze streek de jaarlyksche veekeurin gen gehouden van wege de Ver eeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland". Van wel willende zjjde ontvingen we hier omtrent het volgende verslag Keuring te Axel. Aanvoer en belangstelling wa ren hier slechts matig. Er wer den 3 stieren, 5 koeien en 1 vaars vertoond. Max ConstantijnS, 3 jaar oud, van de Stierenvereeniging te Axel, 82.3 p. Eerste prijs. Moeder 2 jaar 3125 KG melk 3 71 pet. vet 283 dagen. Moeder 3 jaar 3811 KG melk 3.41 pet. vet 305 dagen. Moeder 4 jaar 4765 KG melk 3 34 pet. vet 319 dagen. Een puike stier van best type. Een vrij goede stier was ook de 2-jarige Jan van Joz. Michielse te Axel (75 punten). Het was echter geen volbloed. Frans Constantyn, 1 jaar oud, van Jan de Feyter te Axel, 74 punten. Tweede prijs Moeder 2 jaar 3668 KG melk 3.57 pet. vet 273 dagen. De volgende koeien kregen meer dan 77 punten. Wilhelmina van P. B. van Hoeve te Axel 77.7 p.Sulma van Idem 77.5 p.Lena van Idem 78 p.Bles van G. Wejjns te Axel 77.9 p. De beer J. Koster vertoonde 9«n beste vaars. Contrólevereeniging, verdient al ten lof. Ook de Gemeenteraad begrijpt het groote belang hier van voor de inwoners en steunt de jaarlijksche keuringen krach tig. Het is daardoor ook mogelijk meerdere pryzen toe te kennen. De Jury stond bier voor een zware taak, omdat uitmuntend en in kwaliteit weinig verschil lend materiaal werd voorgebracht. De aaQvoer bestond uit: 2 stie- ret), 28 koeien, 19 vaarzen en 13 stuks jongvee beneden 1 jaar. De volgende koeien werden bekroond, of ontvingen meer dan 77 punten. Elza van Alph. d'Hert te ZuiJ- derpe 83 p. 3.Lena vao Cer. de Munck te Zuiddorpe 79 P- ƒ2.Bertha van C. de Clercq te Zuiddorpe 80 p. 2 50, 5 jaar JaDuari 256 dagen 3382 KG melk 3.96 pcf. vet 133.9 KG vet, 6 jaar Mei 239 dagen 3571 KG melk 3.74 pet. vet 133 6 KG vet, m. en kl. zeerGretha-.van Alph. d'Hert te Zuiddorpe 78 5 p. ƒ150; Nora van A C. van Waes te Zuiddorpe 77 8 p. 1.— Oda van Iciern 77 p. De collectie koeieD van haar eerste kalf, bestaande uit 11 dieren, was zeer goed. Fanny vau Car. Cattoir te Zuiddorpe 77 p.; Lena van R. van Overloop te Zuiddorpe 83 p. Lana van A. de Clercq te Zuiddorpe 82 p.; Lena van A. C. van Waes te Zuiddorpe 81.5 p.Herta van Cer. Cattoir te Zuiddorpe 81 p. Boerinne van H. Bonte te Koewacht 79.5 p. Blondina van Cer. Cattoir te Zuid dorpe 79 p.Nelly van H Bonte te Koewacht 78 p.Nelly van A. C. van Waes te Zuiddorpe 77.5 p.Lady vau Cer. Cattoir te Zuiddorpe. Ook deze collectie 3e kalfs- koeien was uitmuntend. Cato van Cer. Cattoir te Zuid dorpe 83 p.Alma van Alpb. d'Hert te Zuiddorpe, 3 jaar Fe bruari 352 dagen 5291 KG melk 3.63 pet. vet 192.1 KG vet, 4 jaar April 276 dagen 5211 KG melk 3 48 pet. vet 181 3 KG vet Clara van C. de Clercq 81 p., 7 jaar Febr. 270 dagen 6930 KG melk 2.84 pet. vet 196 8 KG vet, 8 jaar Jan. 307 dagen 7192 KG melk 3.29 pet. vet 236 6 KG vel Lady van R. de Munck 80 p., 5 jaar Maart 340 dagen 5086 KG melk 3 32 pet. vet 168 9 KG vet, 6 jaar Jan. 332 dagen 4485 KG melk 3.45 pet. vet 154.7 KG vet Dina van H Bonte te Koewacht, 5 jaar Febr. 349 dagen 4883 KG melk 3.18 pet. vet 155.3 KG vet. Een klein getal beste oudere koeien. Er werden drie zichtbaar drach tige vaarzen vertoond. 1, Mina van Cer. Cattoir te Zuiddorpe ƒ2.— 2, Madam van A. de Clercq te Zuiddorpe 1. 3, Liza van Cer. Cattoir te Zuid dorpe ƒ1.—. De collectie van 16 niet zicht baar dragende vaarzen was in zyn geheel uitmuntend. Boven aan kwamen 1, Bertha van M. Puylaert 2, Liza van A. d'Hert; 3, Janna van R. J van Waes 4, Blondi na van Joz. van Haelst5, Clare van M. Puylaert6, Mina van Cer. de Munck. Van 7 jaarlingen waren de besten I, Bertha van R. de Munck 2. Roza van A. d'Hert8, Mina van Idem. Een 6-tal jonge kalveren van den vereenigingsstier maakte een zeer goed figuur. Eduard, 14723 Fr. S., 2 jaar oud, van de Stierenvereeniging maakt wasschen onnoodig. In het afgeloopen jaar is hier door velen geprofiteerd van de mooie pryzen, die het af te zetten vee opbracht. Rundvee. Woensdag hield de Vereen, tot verbetering van hot Rundvee in Zeeland hare algemeene verga dering te Oostburg. Als nieuw bestuurslid werd benoemd dhr. Iz. Cappon te Breskens. Alg le den der Prov. Commissie zyn benoemd de h.h. H. A A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, H. J, Dorst te Hontenisse en A. M. J. van Waes te SchoondijKe. De secretaris, de heer J. Sie- bergen, deed uitvoerig verslag vau den toestand der vereeni- ginf. Besproken werden o m. vee export, het stationeeren van stie ren en invoerverbod, in verband met het mond- en klauwzeer Na de fioancieele uitkomsten te hebben besproken, werd een rede gehouden door den beer P. J. 't Hooft, insp. by het vee- artseDykundig staatstoezicht te Den Haag over .Bestrijding van Ru# der tuberculose". De politie heeft de zaak in onderzoek. Voor een der woningen aan den Armendijk alhier lag Woens dag een hond. Daar hij den toegang tot de woning verhin derde, trachtte men het beest te verjagen, doch zoodra de deur openging, vloog hij binnen en rende als bezeten door de kamer, sprong op stoelen, tafel, kachel en al wat hem in den weg stond werd neergeworpen zoodat men niet zonder reden bevreesd werd en de hulp inriep van de politie, Of het dier veel pijn leed, of lijdende was aan een honden ziekte, is niet bekend, maar ook de politie achtte het maar het best, om hem neer te vellen. Een schot bracht dezen keer de gemoederen tot rust. Dinsdag had het dochtertje van den caféhouder Qr. te Spui onder deze gemeente het onge luk van bij het schoonmaken van een keldertrap te vallen en een been te breken. Het meisje is niet erg gelukkig, want het vorige jaar brak ze een arm. bespaart brandstof. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op bi vocht-afscheidende uitslag en eczema's bovendien nog wat Puroipoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. AXEL, 23 Mei 1930. Toen Woensdag de heer J. HuyssenDieleman met zijn auto van zijn hoeve nabij Driewegen de Prov. weg zou oprijden, kwam tegelijkertijd uit de richting Neu zen rechts van hem de heer G. A. J. de Jonge, electricien alhier, met zijn motor in een matig gangetje aanrijden. Beiden hadden elkander echter noch gehoord, noch gezien, zoo dat een botsing onvermijdelijk was, tengevolge waarvan De J tegen den grond werd geslagen en bewusteloos bleef liggen. H. stopte direct en liet onmidde.lijk telefonisch geneeskundige hulp inroepen. Intusschen snelden om standers te hulp en was het in zonderheid de heer J. C. Jansen, hoofd der school aldaar, die doel treffende maatregelen nam. Kort daarop kwam de auto van dokter Pols uit Neuzen, en na het eerste verband gelegd te hebben voerde deze den getroffene mede naar het Ziekenhuis, voor nadere verple ging, tot dokter Bom uit Axel arriveerde en de behandeling voortzette. Naar omstandigheden is het ongeval gelukkig betrekkelijk goed afgeloopen. De patient is gisteren hierheen gevoerd en ofschoon hij een lichte hersenschudding en hier en daar ernstige schaafwonden en ontvellingen opliep, is het toch als zich geen complicatie's voordoen niet te verwachten, dat het ongeval ernstige gevolgen zal hebben. De motorfiets was slechts licht beschadigd en werd weer spoedig door een monteur in gang gezet, waarna deze erop naar huis reed. Aan de auto was bijna geen schade te bespeuren» Een aardige attentie is deze week den directeur van de chr. zangvereeniging „Asaf" bereid, toen hem door deze vereeniging ter gelegenheid van een kroon jaar een prachtige bloemenmand met hortensia's werd bezorgd. Voorzichtig Het gebeurt vaak, dat kinde ren speels een auto vasthouden bij het vertrek, of fietsend zich laten medetrekken, wat onge twijfeld gevaarlijk is. Te Spui moest dat gisteren een meisje van den wagenmaker de M. ondervinden. Zij liep achter een auto aan, tot de "snelheid zoo groot werd, dat ze moest los laten en smakte toen op den grond, waarbij zij zich erg be zeerde. Overigens liep het geluk kig met den schrik af, maar het kon erger geweest zijn. Avro actie. In navolging van de actie, die het geheele land door gevoerd wordt, als protest tegen de be slissing van den Minister van Waterstaat, inzake de zendtijd voor de Algemeene Vereeniging „Radio-Omroep" circuleert ook hier ter plaatse een adres aan den Minister vnd., waarop druk wordt geteekend. Wel een be wijs, dat ook onder de „Avro- vrienden" in onze gemeente ver ontwaardiging heerscht over de aanzienlijke beperking der zend uren. Tentzending. Naar we vernemen, worden de bijeenkomsten, uitgaande van de Zuidertentzending, welke te Sluiskil onder leiding van ds J. S Post worden gehouden, druk bezocht. Zooals bekend zal nog slechts 3 avonden gelegenheid zijn om de sprekers te belu s teren, nl. vanaf heden tot Zon dagavond. Behalve van de ingezetenen wordt ook door de vreemdelin gen aldaar en uit de omgeving veel belangstelling getoond. Onze stadgenoot dhr. A van Nielande behaalde dezer dagen een diploma voor bank werker-draaier met onderschei ding. Hij had een cursus gevolgd bij het instituut „Eigen Volma king" te Antwerpen. De werkman J. B. van Spui, die 5 weken geleden op de nieuwe fabriek tengevolge van een val een ernstige schedelfractuur be kwam, is zoo goed als hersteld heeft het ziekenhuis te Sluiskil verlaten. - Zaterdag j.l. kreeg een lta liaan op de nieuwe fabriek een stuk lood op zijn voet, waardoor de nagel van den grooten teen bijna geheel werd afgerukt. Nog steeds vragen de werk" faattiheden aan de nieuwe fabrie* i ken te Sluiskil arbeidskrachten. Zoo zijn deze week weer een 40-tal arbeiders te werk gesteld. De heer C. L. Kolijn te Spui gem. Axel is benoemd tot onderwijzer aan de Kon. Wil- helminaschool te 's-Gravenhage. Voor het examen als kapi tein voor stoom- en motorvaar tuigen gehouden te Rotterdam door het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart is o. a. geslaagd de heer P. Frederiksen te Terneuzen. - Bij het neerlaten van eenige planken schoten deze los en trof fen P. de R. van Boschkapelle op het hoofd er. in de zijde. Hij bekwam een diepe wonde aan het voorhoofd en eenige ont vellingen. Na verbonden te zijn door dr. van Loy kon de R. huiswaarts worden vervoerd. De arbeider J. van Hon tenisse, viel van vier meter hoogte neer en moest naar het ziekenhuis te Sluiskil worden vervoerd. Een andere arbeider, zekere D. uit Terneuzen, kreeg een stuk ijzer tegen een zijner beenen en moest zich onder doktersbehandeling stellen. - Dinsdag kwam de voerman J. van E uit Terneuzen met zijn mallejan den oprit aan de brug te Sluiskil opgereden. Doordat aan de mallejan een zware duk- dalfpaal hing, kon het paard is absoluut onschadelijk voor uw wasch. waarschijnlijk deze groote vracht niet houden, met gevolg dat het gevaarte den kanaaldijk afliep, doch op een hoop steenen bleef hangen. De paal kwam in het kanaal terecht. Na veel moeite slaagde men er in de mallejan weer op den weg te krijgen, zoodat alles nog goed afliep. Op last van de Justitie te Middelburg, die Dinsdag te Breskens een onderzoek instelde naar de oorzaak van den brand in de woning van P. v. M., al daar, is deze naar Middelburg overgebracht ter verzekerde be waring. Tot burgemeester van Seroos- kerke (W.) is benoemd de heer P. Dregmans Jr., gemeente-secre taris aldaar. De heer Dregmans is 26 Juli 1899 geboren te Hoek en was sedert Oct. 1922 te Serooskerke. Door de inwerking treding der electriciteit te Zierikzee is bijna geheel Schouwen en Dui- veland geëlectrificeerd. Ter gele genheid daarvan wapperde Woensdag te Zierikzee de drie kleur. 's Avonds verzamelden zich op het stadhuis de Raad, alle burgemeesters van het eiland, de raad van bestuur van de P. Z. E. Mde heeren die bij den aanleg betrokken waren geweest en vele notabelen. Na de thee begaf het gezelschap zich naar het transformatorhuis en scha kelde burgemeester J. C. A. Ban- nink het licht in. Teruggekeerd op het stadhuis, waarvan de gevel en de stad huistoren beschenen werden door een 12-tal schijnwerpers, nam de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het woord en sprak een rede uit, die beantwoord werd door den burgemeester, waarna de eere-wijn werd rond gediend. In de met honderden lampjes verlichte muziektent gaf de muziek een eere-concert. Kennis voldoende, maar te ner veus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten ge bruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisteii in kokers van 75 cent,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2