Axelsche Courant. Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 14. Vrldag 16 Hel 1930 Bekendmakingen. LftHDBOUWTELUHC 1930. Landbouw. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede J3 1 a. d. De Burgemeester van AXEL, maakt bekend, dat ten behoeve van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken en Landbouw^ tusschen 20 Mei 20 Juni van dit jaar, evenals in 1910 en 1921 EENLANDBOUWTELLING, zijnde een telling inzake HET GRONDGEBRUIK en DEN VEE STAPEL zal worden gehouden. Doel van deze telling is uit sluitend het verkrijgen van die gegevens, welke voor het vormen van een zuiver beeld van den landbouw en dus voor de behartiging der landbouw belangen ten eenenmale on misbaar zijn. Daarentegen staat de telling in geen verband met belastingen ot andere op den landbouw gelegde lasten. De grondgebruikers en vee houders dienen op de eerste plaats hun eigen belang door de inlichtingen die gevraagd worden naar beste weten te verstrekken. Met vertrouwen wordt daarom de medewerking ingeroepen van allen, die het wel meenen met onzen Landbouw om deze telling zoo goed mogelijk te doen .slagen. De taak van de personen, die met de uitvoering van de telling belast zijn, zal ten zeerste kunnen worden verlicht, indien men de gegevens reeds tijdig heeft klaar liggen. Met het oog daarop volgt hier onder een overzicht van de in lichtingen, die zullen worden in gewonnen. Ten aanzien van het grond gebruik wordt gevraagd naar: a. De totale oppervlakte grond (alleen bouwland, grasland en tuingrond, die men in gebruik heeft. b. Hoeveel van die opper vlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van het ge pachte land van de ouders gepacht is. c. Hoe groot de oppervlakte bouwland, grasland en tuingrond is. d. Hoeveel bouwland, weiland en tuingrond bezet is met boomgaarden. e. Hoeveel eenruiters plat glas in het bedrijf gebezigd worden en welke opperr vlakte tuingrond bedekt is met kassen, verwarmde en onverwarmde kassen af zonderlijk op te geven. f. Hoeveel bouwland gelegen is in andere Gemeente(n) dan waar de bedrijfsge bouwen gelegen zijn. De oppervlakte moet steeds worden opgegeven in kadastrale grootte. Wat den veestapel aangaat wordt gevraagd naar het aantal paarden beneden en boven 3 jaar, de eerste onderscheiden in veulens en in andere paarden beneden 3 jaarde laatste in warmbloed-, koudbloed-paarden en hitten het aantal runderen en wel afzonderlijk springstieren, melk- en kalfkoeienmestkalve- ren, ander mestvee en jong vee boven en beneden 1 jaarhet aantal heideschapenhet aantal andere schapen, gesplitst in die boven en beneden 1 jaarhet aantal geiten en bokkenhet aantal varkens, waarvan afzon derlijk op te gevenbiggen be neden 6 weken, fokzeugen, var kens van 6 weken tot 60 K.G. van §0 K.Q. tot 100 K.Q. en boven 100 K.G.het aantal kippen en het aantal eenden, voor elk de kuikens en de oudere dieren af zonderlijk. Ten zeerste wordt het op prijs gesteld, dat de betrokken per sonen bereids hunne gegevens verzamelen, om deze aan de personen, met de telling belast, te kunnen overleggen. Axel, den 1 Mei 1930. De Burgemeester van Axel, BLOK. Firma Brevet en de Meijer, Oostburg, Zuidzandschestraat 75, autogarage, handel in auto's, motoren, rijwielen en verdere machinerieën, tevens het doen van alle op deze machines be trekking hebbende herstellingen. Venn.E. de Meijer en A. F. Brevet, Oostburg. Wijzigingen J. B. de Boij, Hulst, Groote Markt B 68, café. Overleden eigenaar: J. B. de Boij. Nieuwe eigenaar: L. M. de Boij—Hof- kens. De handelsnaam is gewij zigd ln Café „De Roode Leeuw". Coöperatieve Boerenleenbank, Graauw en Ungendam D 140, Uitgetr. voorz. raad van toezicht J. A. de Schepper, Vice-Voorz. H. J. M. Bruggeman benoemd tot voorzitter van den raad van toe zicht en tot vice-voorzitter C. P. Staal. Coöperatieve Boerenleenbank, Koewacht, Oude Molen, D 48. Opgericht een spaarbank. Over leden kassier Adr. Geerards. Nieuwe kassier J A. Qeerards, Koewacht. Coöperatieve Boerenleenbank Stoppeldijk, Stoppeldijk, Rapen burg C 83. Uitgetreden bestuurs lid P. L. de Wael en uitgetreden lid van den raad van toezicht E. O. van Campen. Nieuw be stuurslid W. P J Staal, Stop peldijk en M. D. J. de Wael, Stoppeldijk. P. Qalle, Korte Kerkstraat 15, Terneuzen, winkel in tabak, sigaren, chocolade, suikerwerken en wijnen. De winkel in tabak, sigaren enz. is opgeheven, thans wordt uitsluitend handel gedre ven in dames-confectie. B. van Hijfte, Philippine, Markt A 181, winkel in kruideniers waren en manufacturen, steen kolenhandel. Overleden eigenaar B. v. Hijfte. Nieuwe eigenaar: R. Ph. van HijfteVoerman. De nieuwe handelsnaam is gewijzigd in Wed. D. van Hijfte. Joha. Jacobs—de Koster, Bres- kens, Dorpsstraat 73, grossier- derij in koloniale- en kruide nierswaren en aanverwante arti kelen. Uitgetreden eigenaarJo hannes Jacobs. De zaak is omgezet in een ven nootschap onder den handelsnaam „Gebroeders Jacobs". Venn.P. W. Jacobs te Groede en J. J. Jacobs Jr. te Breskens. Maatschappij tot Exploitatie van de Stoornsleepboot „Helfra" (N.V Nieuwstraat 3( Terneuzen. Zaakadres verplaatst naar Schel- dekade 10. Maatschappij tot Exploitatie van het sleepschip „Homeward Bound" (N.VNieuwstraat 3, Terneuzen. Zaakadres verplaatst naar Scheldekade 10. N.V. Transport Maatschappij „Ter Neuzen", Stationsweg 4 - 6. Proc. verleend aan G. W. J. van der Peijl. Ijzer- en Metaal maatschappij „Scrap" (N.V.), Lange Kerkstraat 38a. Het kantoor is verplaatst naar Amsterdam, Keizersgr. 239. Opheffingen Abr. Dees, Az Zaamslag B 15, vlashandelA. Freijser, A 27, Axel, winkel in kruidenierswaren, tabak en sigaren. VereffenaarA. Freijser, Axel; W. P. Nieuwelink, Smidswal 25, Terneuzen; Zee vaart- en Handelsmaatschappij (N.V), de Jongestraat 1, Terneu zen. Vereffenaar: A. H. F. M. van Rompu. Poldervergaderiagen. Door de Regeiingscommissie voor de poldervergaderingen is besloten, de jaarlijksche alge- meene vergaderingen te houden op: Dinsdag 20 Mei, Canisvliet. Woensdag 21 Mei, Absdale, Riet- en Wulfsdijk. Donderdag 22 Mei, Willem 111. Zaterdag 24 Mei, Koningin Emma. Vrijdag 30 Mei, St. Jansteen en Wildelanden. Zaterdag 31 Mei, Van Alstein. Woensdag 4 Juni, Beoosten- en Bewestenblü- Donderdag, 5 Juni, Groot- en Klein Ferdinandus. Donderdag, 12 Juni, Ser Pau- lus. Zaterdag, 21 Juni, Clinge. Dinsdag, 24 Juni, Catharina. Woensdag, 25 Juni, Groot- en Nieuw Kieldrecht. Zaterdag, 28 Juni, Stoppeldijk. Dinsdag, 1 Juli, Lamswaarde ca. Donderdag, 3 Juli, Oude Graauw en Langendam. Woensdag, 9 Juli, Havik en Hulsternieuwland. Yerkoopingen, verpachtingen, aanbestedingen, enz, 20 Mei. Instel van een hof stede te Clinge. Verblijf 3 Juni. Bjj de Vrijdagochtend be gonnen internationale autoren nen op de renbaan van Brook- land heeft des avonds een ern stig ongeluk plaats gehad. Even voor 19 uur stieten twee zjj aan zjj rijdende Talbot-automobielen plotseling tegen elkaar, toen een andere renwageD, die voor hen uitreed, begon te slippen. Een der Talbot-wagens sloeg over den kop, terwijl de andere op de toeschouwers inreed. Twee personen waren op slag gedood en een zestal anderen bekwam zwaar letsel. De bestuurders der beide automobielen en een meca-< nicien bleven ongedeerd, Verzekering tegen Hagelschade. Wij ODtvingen weer het jaar verslag van de Onderlinge Ver- zekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zesland, waaraan we het volgende ontleenen Het verslag vangt aan met de mededeeling vaa het verlies, hetwelk de Maatschappij heeft geleden door het overlijden van den Hoogwelgeb. Heer K. J A. G. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande, die vanaf de op richting voorzitter dezer veree niging was. Dankbaar wordt zijn ijver en toewijding in het belang der Vereeniging herdacht. Aan zijn energieke leiding en grooteD tact is het voor een groot deel te danken geweest, dat de Maat schappij tot eea zoo hoogen bloei is gekomen. Ook de heer Alph. Staal te Graauw is de Maatschappij door den dood ontvallen. Ook zijne nagedachtenis zal in hooge eere blij veD. Het afgeloopen jaar was voor de Maatschappij zeer voordeelig. Voor hagelschade behoefde niets ts worden uitgekeerd. De Maatschappij telt thans 484 leden, die ruim 19245 gemet of 8575 H.A. hebben verzekerd. De verzekerde waarde bedroeg 3 539 068,— Van de 19542 gemet zijn 16351 gemet verzekerd door 403 deelgenooten, medegerechtigd in het afzonderlijk beheerd kapi taal (art. 23 rgl). In de Algemeen® Vergadering van 10 Juni 1929 werd gekozen als bestuurslid de Hoogwelgeb Heer H. A. A. Baron Collot d'Escury, die zijn benoeming aanvaardde. In de dien dag gehouden Bestuursvergadering werd de nieuw beuoemde ook gekozen tot Voorzitter der Maat schappij. Als plaatsvervangend lid der Commissie van 3 personen om in 1930 en 1931 de rekening na te zien, werd gekozen de heer Jos. de Vleeschouwer te Koewacht. De Vereeniging opgericht in 1891 en begonnen zonder kapi taal heelt aan hare deelgenoo ten reeds ongeveer /215000. (twee honderd vijftien duizend gulden) voor schadevergoeding uitgekeerd. Zjj bezit thans ruim t 87.000. Wij kunneD, gezien den gun- stigen uitslag en de lage pre- miën, deze Maatschappij bij iederen landbouwer aanbevelen. Handelsregister. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In de week van 2128 April werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrijvingen A. J. Antheunis, Axel, Walstr. C 44, verkoop van verpakte ge neesmiddelen. Mijnheer de Redacteur De plaatselijke omstandigheden ne pen mij U te vragen het onderstaance s.v.p. in Uw blad te willen opnemen. EEN TERUGBLIK. Geachte medeburgers van Axel. Thans is het 20 jaar geleden dat ik het besluit genomen heb om de Frö belschool alhier te bouwen, die op 1 November 1910 met 43 kinderen in gebruik genomen is. Wat toch was de reden, dat U die school bouwde? zal men wellicht vragen 1 Waarde iczer, als aniwoord hier op moet ik alleen dit zeggen dat ik inzag dat er hier iets kon gedaan worden, om in de behoeften van 't kind te voorzien. Behoefte? behoefte aan een Fröbel- of Bewaarschool Iets dat een kind nooit gezien heeft 1 O neen; dat kind vroeg niet om een school, maar door te zien dat het kind op straat zoekt om iets te doen, was voor mij een bewijs dat wij ouderen iets beters konden geven dan datgene hetwelk 't kind op straat kan vinden, om zich bezig te houdenen daarbij dat in vele gevallen hun ouders in de te be perkte woning, de moeder haar kin deren niet passend kan bezighouden. Dit laatste veelal door gebrek aan tijd. Daarbij komt ook nog dat een kind gaarne speelkameraadjes heeftzij kunnen dan het een of ander dat ze gemaakt hebben te zamen bespreken, bewonderen enz. Bovenstaande bracht me op de gedachte, dat er hier be hoefte was aan een inrichting, waar de kindergeest ontwikkeld kon worden. Daarom besloot ik voor eigen rekening een „Fröbelschool" te bouwen. En de finantiën Daarvan wist ik vooraf, dat er bij 't einde van 'tjaar een tekort zou zijnmaar dit nam mij den lust niet weg om voort te gaan. De voldoening te smaken aan het in uitzicht gestelde succes, was mijn hoop voor de toekomst. En hoewel ik de eerste negen j.ren alle tekorten (iie zeer aanzienlijk waren) zelf heb bij gepast, ben ik in mijn hoop en bere kening niet teleur gesteld. "En het succes van de geestesontwikkeling? Waarde lezerdeze is boven de ge stelde verwachting. Heb ik uit hoofde van mijn bedrijf menige gebouwen opgetrokken, en er later nog wel eens met voldoening op gekeken, toch heeft mij niet één ge bouw zooveel voldoening geschonken, als het gebouw de Fröbelschoold.w.z. het werk dat daarin en daarbuiten verricht wordt. Te leven en te werken in den op bouw der algemeene geestesontwikke ling van 't kind, in welk werk men toch zoo overtuigend leert kennen, wat een kind noodig heeft, om in de veid.rre samenleving van groot nut te kunnen zijndat werk word! vaak door som migen nog met minachting besproken. Men spreekt, vooral in deze dagen, van een mooien tuin met bloemen, die ons tegenpreiken; de opgedane ervaring heeft mij leeren kennen dat een ge noemde inrichting, ook wel een kinder tuin mag worden genoemd. Immers de bloemen die goed verzorgd zijn, preiken ons tegen, maar met goed ver zorgde kinderen gaat 't nog verder, deze prijken ons niet alleen tegen, maar komen naar ons toe, en wel met een open kinderhartje, niets teschroc- men, alles te durven vragen, niet bang van een groot mensch, maar tot ons komende, om alles van ons te willen leeren. Om een kind te leeren kennen, moe ten wij ons zelf eerst wat willen buigen, en zoo noodig wel zoo diep buigen, dat men gelijk staat met 't kind (zoo te doen verdwijnt aile vrees bij een kind en wordt door een goed voorgaan, als vanzelf geleerd de goede eigen schappen in zich op te nemen). Geen strenge tucht of pressie uit te oefenen om het een of ander in te prenten, maar met zachtmoedigheid, geduld en leidzaamheid, gepaard met orde en regel aile onderricht en leiding toe te passen. Is er ook wel eens blijk ge geven dat de ouders het personeel en de hoofdleiders waardeeren O zeker, bij herhaling 1 Ze bestaat benevens den goed gemeenden persoonlijken dank voor de zorg van hun kinderen, ook menigmaal daaiin, dat bij gelegen heden het personeel en Van Hoeve en zijn vrouw, bij een traktatie door de ouders aan al de kinderen te ver strekken, ook zij met een versnapering bedacht wordendit is zoo echt mee leven, niet waar? O, wat kan zoo een kleine erkentelijkheid, groote waarde hebben. Misschien zijn er onder U, waarde lezers, die denken, of wellicht zeggen; och wat toch een kinderachtig gedoe en waarlijk dat is zoo maar... het is juist voor velen zoo moeilijk om echt kinderlijk te zijn (natuurlijk bedoeld, waar 't noodig is). Een mensch is al spoedig van gedachte, dat zijn roeping is, om te zorgen dat hij over zijn medemensch heerschappij moet uitoefenen, en daardoor het zoeken naar de middelen, om sommige zaken tol een goede oplossing te brengen, achterwege blijft. En thans zijn we gekomen in de dagen dat de school door het drukke bezoek der kinderen te klein geworden is. Tot mijn spijt is het schoolterrein niet geschikt om er de gewenschte uitbreiding aan te brengen. Als gevolg hiervan «al plaats hebben, dat de kinderen die nog geheel on kundig van de toekomende dingen, binnen korten tijd zullen moeten onder vinden, dat het leven wel eens wat anders biedt dan allen in één kinder tuin te kunnen blijven spelen, Wat komt nu in den laatsten tijd en vooral in d* laatste dagen zoo treffend tot ons spreken Waarde medeburgers van Axel, het is ditwat is het toch jammer dat het schooltje niet meer kan blijven. Deze klacht heeft mij opnieuw in de overtuiging gebracht, dat het bestaan van en de werkirg in de school, tot voldoening der ouders heeft plaats gehad. Dit gevoegd bij 't genieten van de zoo echt van zelf uitende kindervreugde, heeft mij doen besluiten, om de zaak zoo te regelen, dat wij door opoffering nog in de gelegenheid blijven om van ge noemde kindervreugde te kunnen blij ven genieten. Dat, met verwijzing naar de advertentie in dit blad, de Fröbelschool aan het Bestuur der Fröbelschool is afgestaan, onder welke de leiding zal voortgezet worden; en wel op voorwaarde, dat niets v^n de bestaande regeling of manier van wer ken mag uitgeschakeld worden, tenzij dat het tot verbetering kan leiden. Dat ik hierbij aan genoemd Bestuur mijn persoonlijke krachten heb aange boden, om hun bij de uitvoering der leiding van dienst te zijn. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw, J. A. VAN HOEVE. Gedurende de maand April 1930. ZAAM.SLACL Huwel(jks-voltr. 10. Jan de Braai (van Hoek), 22 j., jm. en Suzanna van Kerkvoort, 22 j., jd. 17. Jacob Rome(jn«en (van Terneuzen) 24 j., jm. eu Janna Jozina Faas, 21 j., jd. 24. Adriaan Buijze (van Hoek) 20 j., jm. en Leuotje Elisabeth Diele- man, 18 jjd. Lavinns Over- dulve (van Axel) 24 j., jm. en Maatje Maria de Fyjter, 25 j., jd. Cornells van Fraaijenhove, 18 j., jm. en Woudina de Pooter, 20 j., jd. Geboorten. 1. Dirk, z. van Johannes To'.sma en Neeltje Wer ner. 3 Adriaan Jan, z. van Mattheus de Putter en Frarfoise de Putter. 6. Theodoor Adriaan, z. van Staven van Ham en Maria Pieternella BoudeJing. Adriaca Jacoba, d. van Cornells Dees en Klazina Adriana S offels. 7. Maria, d. van Adriaan de Jonge en Leuntje Goossee. Maatje, d. van Jacobus Hamelink en Eliza beth de Brujjne. 16. Elizabeth, d. van Christiaan Frargois Die- lemaD eu Adriaca van Doeselaar. 18 Chtistiaan Bastiaan, z. van Willem Govert de Graaf en Su zanna Verherbrugge. 26. Su zanna Ebrina Martha, d. van Daniël Rietnens en ADthonia Mentje Marnef. 27. Elizabeth, d. van Christiaan van Bendegem en Neeltje van Arenthals. 30. Jacomina, d. van Hendrikus Jo hannes Wijn en Wilhelmina Maria Wisse. Overlijden. 2. Helena Johanna van Arenthals, 76 j., wed. van Arie de Krijger. 23. Jacobus van Drongelen, 80 j., weduwn. van Pieternella Michielsen. ZUIDDORPE. Huwel.-voltr. 23 Ciriel Raelandt, 26 j., jm. eD Elsa Emerentia Maria de Groene, 26 j., jd. Alosius de Groene, 27 j., jm. en Alina Eugenia van Nieu- iande, 24 j., jd. Geboorten. 6. Emma Pruden- tia Maria, d. van Pharaildes van Damme en Palmira Maria Wael- put. 11. Remi Isidor, z. van Philemon de Vos en Margaretha Maria Migon. 21. Ivonne Maria Philomena, d. van Theophiel van Kerckhove en Clarissa Maria Pharailda van Hoecke. Overlijden. 3, Joseph Arthur Herman, 8 m„ z. van Alfred en Stephanie Poppe. 23. Clara Maria Freijser, 70 j., echtg. van Pol(j- dorus Ongecae.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 3